Dagblad voor Schiedam en Omstreken EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargati Zaterdag 25 October 1913 10760 Op den Balkan. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig 05 de polis vermelde voorwaarden. De verzekering bij levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Bollandsche Algemeene Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 10 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt l maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij verlies van eiken ande ren vinger. bü verlies bü verlies bü van een van dood wijsvinger V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Gei I In s freer d Zondagsblad. Wegens het op Zaterdag 1 Nov em ber invallen van den als Zondag te vieren feestdag ALLERHEILIGEN, zal het anders op Zaterdag verschijnend num- niur der Nieuwe Schiedamsche Cou rant met geïllustreerd Zondagsblad, thans v e r s c h ij n e n V r ij d a g-a vo nd. H.H. Adverteerders gelieven hunne ad vertentiën voor dat nummer bestemd, tijdig in te zenden. Mtenlaidsdi Nieuws. Albanië. Uit Valona wordt gemeld Voor den zetel van het voorloopige gouverne ment had een groote bijeenkomst plaats, waaraan Verschillende vertegenwoordigers der bevolking deelnamen. De voorloopige president betreurde het, dat daden van willekeur geschied waren. Es- sad pasja weerlegde verschillende beschuldigingen tegen de regeering aangevoerd. Ten slotte werd een tegen de voorloopige regeering gerichte motie aangenomen. In Servië. De commissie, aangewezen voor het opstellen van een adres van antwoord op de troonrede, heeft de Skoepsjtina' vier verschillende teksten aangeboden. De oppositie verklaart in haar adres de vijan dige houding van Bulgarije, welke aanleiding heeft gegeven tot den tweeden oorlog, te betreuren. Zij stelt de Servische regeering tot op zekere hoogte verantwoordelijk voor de invallen der Albaneezen omdat geen zorg is gedragen voor voldoende be scherming van de grens. Zij uit verder den wensch dat de gemeenschappelijke grens met Montenegro binnenkort ten genoegen van beide staten zal Worden vastgesteld, dat de betrekkingen met Montenegro zoo innig mogelijk zijn het verbond met Griekenland en de vriendschap met Roemenië bestendigd mogen worden. Zondag zullen te Uskub groote feestelijkheden worden gevierd ter herdenking van den jaardag van den intocht der Servische troepen in die stad. Kroonprins Alexander gaat heden naar Uskub om bet feest bij te wonen. De ministerraad heeft besloten het moratorium voor wisselschulden te verlengen tot 1 Jan. 1914 Voor andere verplichtingen zal een overgangs tijdperk worden afgekondigd. RUSLAND. Het Petersburger Telegraafagentschap bericht, dat de Russische gezant te Peking en de Chinee- sche minister van Buitenlandsche Zaken tot over. eenstemming gekomen zijn over den inhoud van een Russisch-Chineesch verdrag betreffende Mon golië. 1914 ingediend en aangetoond, dat het resultaat van het loopende jaar een deficit aanwijst van 8,500.000. De minister verklaart dat nieuwe cre- dieten noodig zullen zijn voor de verschillende uit gaven^ gedurende de eerste zes maanden van het jaar 1914. In de eerste plaats zal de regeering een som van 149 millioen kronen behoeven voor het leger, en voorts nog een tweede som van 220 millioen. Om dit geld te krijgen, zal zij haar toevlucht moeten nemen tot een leeuing. Bovendien zal den lsten Juli 1914 123.500.000 kronen betaald moe ^en worden voor de in Amerika uitgegeven schat kistbiljetten. De minister zal dus in bet geheel ongeveer 500 millioen kronen noodig hebben. Hoewel deze verklaringen niet geheel onver wacht kwamen, hebben zij toch in politieke kringen een diepen indruk gemaakt. AMERIKA. Het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken verstrekte aan de regeering der Vereenigde Staten een dementie van het onderhoud, dat aan Sir Lionel Carden, den Engelschen gezant te Mexico-City, worden toegeschreven. De Engelsche regeering verstrekte dit dementi op gezag van den heer Carden. Het interview met den Engelschen gezant te Mexio-City, Sir Lionel Carden, waarvan hier sprake is, werd gepubliceerd in eenige New- Yorksche bladen. De gezant zou verklaard hebben, dat de regeering te Washington niet op de hoogte was van den werkelijken toestand in Mexico. PORTUGAL. Op verscheidene plaatsen, met name in het noorden, zijn tal van militairen en burgers ge hangen genomen, anderen zijn nog tijdig naai Spanje uitgeweken. Generaal Jaime Costa is in de militaire gevangenis te Lissabon opgesloten. Naar de »Mundo" meldt, heeft de gewezen minister van marine, Azerido Cotinho, in uniform gekleed, zich in den nacht van 20 op 21 dezer In een auto naar de marine-kazerne laten rijden. Zeven sergeants, die hij voor de zaak der mo narchisten had gewonnen, openden hem de deur. Zijn toeleg mislukte echterde sergeants zijn onmiddellijk gevangen genomen, Cotinho heeft kunnen ontsnappen. OOSTENRIJK-HON G ARI JE. De Oostenrijksche minister van Financiën heeft, gelijk reeds gemeld werd, Woensdag bij het par lement zijn begrooting voor de eerste helft van MEXICO. Uit Washington seint men aan de »Koln. Zei- tung" De in den regel goed ingelichte correspondent der New-Yorksche »Times" te Washington ver klaart dat Duitschland's houding tegenover de politiek der Ver. Staten in Mexico zoo vriend schappelijk mogelijk is. Te Washington is men de Duitsche regeering daarvoor zeer dankbaar. De viijlating der Amerikaansche stoomboot »Mono Castle" heeft de spanning tusschen de Ver. Staten en Mexico wel wat verminderd, maar toch is die nog zoo groot, dat president Wilson voornemens is zijn reis naar Alabama uit te stellen. Bryan is bezig een verklaring omtrent den toestand op te stellen. De »Morro Castle" was te Vera Cruz binnen- geloopen doch toen het schip de haven weer zou verlaten, wilde men het niet naar buiten loodsen. Het heeft de mail voor de Ver. Staten en ook verscheidene passagiers aan boord, onder wie, naar de »New York Herald" verneemt, zich ook bevindt John Lind. Felix Diaz bevindt zich nog steeds te Vera Cruz, en dat hij daar door de overheid met wantrou wen wordt gadegeslagen, blijkt uit het feit, dat, jn verband met zijn aankomst, 17 personen, onder wie vier officieren van zijn staf, gearresteerd zijn. Het meerendeel zijner aanhangers heeft zich ech ter reeds naar de hoofdstad begeven. In het binnenland gaan de opstandelingen voort allerlei gruwelen te bedrijven. Woensdag werden door hen alle inwoners van het dorp Cherenat- zicurin (staat Michoagan), in het geheel ongeveer 50 personen, die het gewaagd hadden hun kerk tegen plundering te verdedigen, gedood. Andere rebellen moeten, naar verluidt, luitenant José Bracemontes en twee soldaten, den eenigen over levenden van een klein garnizoen in de nabijheid van Cameron, ten Zuiden van Nuevo Laredo, de huid van de voetzolen hebben getrokken en hen daarna gedwongen hebben, vele mijlen ver te loopen. Ten slotte zouden zij hen onthoofd heb ben, omdat zij weigerden sLang leve Carranza" te roepen. Volgens een telegram uit Washington heeft staatssecretaris Bryan er bij den Amerikaanschen zaakgelastigde in Mexico op aangedrongen, stap pen te doen, om te zorgen, dat de beide door generaal Huerta gevangen genomen broeders van Madero voor onpartijdige rechters zullen terecht staan. Verspreide berichten. Een Reu ter-telegram uit Zanzibar maakt gewag van hardnekkige geruchten, dat Engeland eerlang Zanzibar aan Duitschland zal afstaan in ruil voor grondgebied of concessies in een ander deel van Afrika. Duitschland heeft in 1890 England's protecto raat over Zanzibar evkend bij' de overeenkomst waarbij Helgoland aan Duitschland is afgestaan. Het Hamburgsch© Staatsbegtootingsontwerp voor het boekjaar 1914 sluit in de gewone Ikï- grooting bij 'n totale ontvangst van 179.632.855 Mark en een totale uitgave van 193.162.154 Mark met een tekort van 13.529.299 Mark. Op bet saldo van het tegoed van het vorige jaar staan 'nog 12 millioen ter beschikking, die tot dekking van het tekort gebruikt kunnen worden. De inkomstenbelasting behoeft niet verhoogd te wor den. Ter bevordering van het plan eener Duit sche Rijnmond,ing, vooral van een verbinding tusschen Weser en Emsmonding, waren door la Duitsche negeering rapporten verzocht van de in aanmerking komende provinciale autoriteiten, spoorwegdirecties en het mijnbou wdeparte ment welke thnas alle zijn binnengekomen. Op grond dezer rapporten hebben thans be sprekingen tusschen de betrokken ressorts van Pruisen en van 'het Duitsche rijk over het ka naalplan plaats gevonden, die, naar de „Kreuz Ztg." verneemt, er toe zullen leiden, dat de re geering zel ve zich met een grondige s tudie var. de kanaal-ontwierpen zal gaan bezig hou den. Kort geleden is tusschen Japan en China een spoorweg-overeenkomst tot stand gekomen, die betrekking heeft op den aanleg door de Japanners van tal van nieuwe lijnen in Mantsjoerije. Zoo komt er een lijn van Taonanfoe in Oost- Mongolié naar Sjangsjoenfoe in Mantsjoerije, en een doortrekking van de Sjenking— Heilongdijn uaar Kirin. Dan krijgen de Japanners het recht om indien zij het wenschen, een spoorlijn te leggen van Jehol (Sjentefoe) naar Taonanfoe. De lijn Tao nanfoe Sjangsjongfoe is van strategische beteeke- nis en zal kunnen dienen tot betere bewaking vaa de Zuid-Mansjoersche grens van Taonanfoe tot Kirin. Reeds in 1909 had Japan het recht gekregen om via Hoi-reng in Korea een lijn aan te leggen van Kirin naar de kust. De aanleg van al deze lijnen zal de positie der Japanners in Zuid Mantsjoerije en Korea zeer stevigen. Zeko, de president van den (Japan- schen) spoorweg in Zuid-Mantsjoerije is via Pe king naar Hongkon vertrokken. In de hoofdstad had hij met de regeering onderhandeld over den aankoop van land in Mantsjoerije voor den aan leg der geprojecteerde lijnen. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Chineesche regeering zoo uiterst beleefd is geweest tegen den Japanschen spoorwegman. Electriciteitsvoorziening in Noord-Brabant. Door B. en W. van Breda is opgedragen aan dr. A. C. van Rossum, 'directeur van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, om het vraagstuk te bestudeeren, op welke wijze Breda het best voorzien zal worden van electri- sche licht- en drijfkracht. Het advies in deze kan binnen 4 maanden worden tegemoet gezien. Oud-Minister A. S. Tahna. Naar de »Ned" verneemt, hoopt ds. A. S. Tal- ma, a.s. Zondag te half 7 uur in de Regentesse- kerk te 's Gravenhage, voor het eerst na zijn ministerschap een predikbeurt te vervullen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. RotterdamSchiedam. In de memorie van antwoord op het centraal- rapport over de begrooting 1914 zeggen B. en W. van Rotterdam het volgende sOp het gebrek aan bouwterrein, welk onderwerp in hun schrijven over de volkshuis vesting is aangeroerd, meenen B. en W. thans niet afzonderlijk te behoeven in te gaan. Bij den raad is het bekend, zeggen zij, dat de afdoening van de vraagstukken, waarop de ontsluiting voor bebouwing van de verdere terreinen rondom de stad wacht, al hun aandacht heeft. Het naderen van de bebouwing tot bjj de Ceintuurbaan ontgaat hun daarbij niet. Door de voortgaande bebouwing en den havenaanleg treedt intusschen de kwestie van uitbreiding van gebied vooral aan den west kant der stad op den voorgrond. B. en W. mee nen daarom, dat ook van Rotterdamsche zijde de voor- en nadeelen van vereeniging met Schiedam ernstig tegenover elkaar zullen moeten worden afgewogen. Aangezien een der gelijke uitbreiding vermoedelijk geen kans van slagen heeft, tenzij het belang mede te Schiedam in wijden kring wordt begrepen, verheugt het B. en W. dat zich tot dat doel aldaar eene com missie van onderzoek gevormd heeft". Prins Hendrik te Berljjn. Reuter seint ons uit Berlijn, dat Prins Hendrik met gevolg aldaar is gearriveerd en zijn intrek heeft genomen in hotel Esplanade. Burgerlijke pensioenwet. De met 1 October jl. in wérking getreden wet van den 21 Juli 1913 tot wijzing en aanvulling van de Burgerlijke Pensioenwet, heeft door 't daar uit doen vervallen van de artikelen 24, 25, en 26 een einde gemaakt aan het stelsel van korting op pensioen wegens bijkomende verdiensten of wel van algeheelen stilstand van het pensioen, wanneer het bedrag daarvan gelijk was aan het tractement of dit overtrof. Het gevolg daarvan is, dat een gepensioneerde, die weer in bezoldigden staatsdienst terugkeert, naast zijn wedde als staatsbeambtenaar, zijn volle pensioen blijft genieten. De afschaffing van de vroegere pensioenkorting berust op de overweging, dat het ongerechtvaar digd is den ambtenaar-gepensionneerde een deel van het wettelijk verdiend pensioen te onthouden, omdat hij uit de staatskas een salaris ontvaDgt, waarop hij recht heeft als belooning voor de diensten, die hij als ambtenaar den staat bewijst. Een vierde wethouder. De gemeenteraad van Tilburg besloot in prin cipe tot benoeming van een vierden wethouder. Gemengd Koor. Men vraagt ons plaats voor de volgende mede- deeling De bariton zanger, de heer Hendrik C. van Oort, zal de solo-partij in het Requiem van Brahms zingen, welk werk, zooals reeds is mede gedeeld, zal voorkomen op de uitvoering van sGemengd Koor", directeur de heer A. Orobio de Castro. Ongevallenwet. De Centrale Raad van Beroep (ongevallen verzekering) deed gister uitspraak in de volgende zaak Hooger beroep van A. V., arbeider-chemische fabriek te Schiedam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende beves tiging der beslissing van de Rijksverzekerinsb&nk, waarbij hem ingaande 14 April 191o voorloopig eene rente is toegekend van f 1.02.| per werkdag naar 65 pet. invaliditeit, ter zake van een onge val, tengevolge waarvan aan zijn linkerhand de pink en het bijbehoorende middenhandsbeentje ontbrekrn, de duim normaal functioneerd en de drie andere vingers in het grondgewicht niet goed kunnen buigen, terwijl de kracht van de hand zeer is verminderd. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: sleutels, ©en paar sokken. Terug te bekomen aan de volgende adressen: R. K. kerkboekje, Landsbergen, Breedstraat 21; handlaschje, de Vries, Rozenburgerplein 8; hond je, Fransen, Visscherstraat 17; hondenzweep, Looidersloot, L. Singelstraat 18; armband, v. 't Hoen, Mariastraat 29; armbandje, v. d. Berg, Broersveld 116; R. K- kerkboekje en rozenkrans, v. Geloven, Raam 20; gouden ring, v. d, Bie, Singel 1092; rozenkrans in étui, v. d. Berg, Vis scherstraat 20; spoormandje, branderij Kleipool, Schie 106kinderhoed, Boender, Raam 24; kin- derparapluie, v. Bezooijen, Oosterstraat 65; kees hond, v. Wijk, Nassaustraat 31; sleutels, Taz.e laar, Beijerlandschestr. 12; zak tras, Zijtveld. Spoorstraat 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1