Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f fifin \:r f on rr fis Gratis Ongevallenverzekering b« r*nnn 36ste Jaargang. Woensdag 29 October 1913, I\«i. 10763 Op den Balkan. Donkere oogenblikken. Binnenland. oïereeatomsliÊ op 4e polis YermeMe voorwaarden. Boiteiihndseli Nieuws. FEUILLETON. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1g regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange 1J 111 K verhes van geheele 8 /lilt een hand, invaliditeitI LwU voet ef oogI U U I W U eon duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. b\i dood I IUU een duim; B U U wijsvinger; I U Mi verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Dt Nette Freie Piessé" verzekert dat dei prins van Wied eerlang aan de kabinetten te Rome én Wieenen de volgende voorwaarden zal stellen v«or zijn aanvaarding van de Albaneesche kroon: Haai- zijn jaarlijkse he inkomsten niet hooger zijn dan 150,000 mark, verlangt hiji de vorming van kroondomein in Albanië, welks opbrengsten aan hem zullen komen. Voorts verlangt de prins énkele waarborgen vqox het geval hij- Albanië Vrijwillig of onvrijwillig zou verlaten en ten Plotte verlangt hij dat de buitenlandsche true pen het Albaneesche grondgebied gfeheel zullen Ontruimen. 1 In Servië. ]F.en officieus© Bulgaarsche nota zegt dat de Serviërs dei stellingen langls de Servisch-Bulgaar- »che grens versterken. Zij deelen wapens uit in de dorpen waar de bevolking mohammedaansch is. DUITSCHLAND. llit Munchen wjordt geseind: Eergisteravond beeft een commissie van ge- Uei sheeren zich naar het paleis FüFstenried be geven om, vóór de beslissing valt, nogmaals een 'Onderzoek in te stellen naar den toestand van k-ning Otto. Naar verluidt is de commissie tot cle slotsom gekomen dat de koning' aan onge- tfceslgke (hersen) verlamming' lijdt. Lichamelijk V; hij overigens betrekkelijk gfezond. Het den Landdag voorgelegde voorstel om een éinde te maken aan het regentschap', strekt om *>an de grondwet van 1818 een artikel toe te voegrn, Volgens hetwelk de regdnt het regentschap voor geëindigd ©n den troon voor onbezet kan Verklaren, wanneer bij den koning' lichamelijke °f geestelijke gebreken zijn opgetreden, die na V( tloop van tien jaar geen uitzicht geven nat "e koning weer bekwaam tot regeoien zal wor- "on. Dan moet de Landdag onverwijld worden bijeengeroepen om zich uit te spreken over de ^■dienen die den koning! onbekwaam maken voor d© regeering. ENGELAND. De correspondent van de «Daily Chronicle" te Herlijn meldt, dat op het oogenblik belangrijke onderhandelingen tusschen Duitschland en Enge land over de koloniale politiek gevoerd worden. ^®n welingelichte zijde verluidt zelfs, dat deze onderhandelingen reeds tot een einde gekomen 2ouden zijn, en dat er reeds een overeenkomst getroffen is. PORTUGAL. Homan ChristoL de verbannen Portugees, heeft aan de Humanité meegedeeld, dat het Portugeesche leger en de Portugeesche marine een groot aan deel in de jongste samenzwering gehad heb- 4) Godfried König drukte zijn dochter een kus "P het voorhoofd en verliet haastig de kamer. He vertrekken van den bankier lagen op de EWeede verdiepingeen oogenblik stond hij op bet punt naar boven te gaan, maar eensklaps geerde hij om en ging de smalle gang door, "ie naar zijn werkkamer leidde. Hij ging zijn bantoor binnen. Scherper dan ooit teekenden z'ch <fe rimpels af op zijn gelaat, dieper gebo den was zijn gestalte. Haastig doorliep hij eenige brieven en tele grammen en deed een paar korte rukken aan "et schelkoord. Na weinige oogenblikken ver scheen Lichtman, de oude boekhouder. Sneeuw wit haar bedekte het hoofd van den man die 2°ovele jaren een trouwe dienaar der firma was keweest. «Nog -geen tijdingen uit Londen, Licht man He boekhouder schudde het hoofd. «God moge ons bijstaan en alles ten goede échten," zeide hijer loopen geruchten om- het huis Berry en Co. en daar men weet ben. Heer dan 50 officieren, vele soldaten en politie agenten zijn aangehoudende o irlogssche pen worden verwijderd gehouden binnenkort doen zich nieuwe onlusten voor. MEXICO. In antwoord op een desbetreffende vraag van staatssecretaris Bryan verklaarden Engeland, Frankrijk en Duitschland zich bereid, om de vast stelling hunner politiek ten opzichte van Mexico uit te stellen, tot zij' met de Vereenigde Staten hierover van gedachten gewisseld hadden. FRANKRIJK. Munoiz, de afgetreden Spaansehe minister van buitenlandsche zaken, heeft Barthou een telegram gtez.rwen, luidende: „Vóór ik het ministerie ver- iaat. 'waar ik het geluk heb gehad tegen wcardig te zijn 'bij de' handelingen die voorgoed de vriend schapsbanden tudfehen Frankrijk en Spanje heb ben geknoopt, zend.ik u mijn hartelijken groet en verzeker u, steeds een overtuigd en oprecht vriend van Frankrijk te zullen blijven." Barthou antwoordde: „ik bewaar een leven- cïige herinnering aan mijn verblijf in Spanje en zal de gewaardeerde hulp die ik bij u heb ge- voncen voor het tot stand komen van de vriend schappelijke entente tus'sChen beide landen, niet Vergeten." f Hollandsch-Japansch Handelsverdrag. Uit Tokio wordt aan de »Köln. Ztg." gemeld Den 8en Oct. is het den 6en Juli 1912 te 's-Gravenhage onderteekende handels- en scheep vaartverdrag tusschen Japan en Nederland te Tokio geratificeerd en den volgenden dag in wer king getreden. Het blijft niet, gelijk het vorige verdrag, 12 jaren van kracht, doch kan met een opzegging van 12 maanden buiten werking wor den gesteld. Van het vorig verdrag onderscheidt het zich doordat er geen conventioneel toltarief aan toegevoegd is, veeleer het tarief van meestbe- gunstigde. Hetzelfde is het geval ten aanzien der kustscheepvaart en het verkrijgen van grondbezit. De bepalingen in het oude verdrag betreffende vrije uitoefening van den goSsdienst en erfpacht berechting zijn vervallen, daarvoor zijn in de plaats gekomen bepalingen over de rechten van handelsreizigers, visscherij- en andere rechten, gelijkluidend met die, voorkomend in de verdragen van Japan met Zweden, Denemarken en Oostenrijk. Hiermede is het werk van de revisie der Japan- sche handelsverdragen bijna voltooid. Slechts ver dragen met België, Spanje en Portugal wachten nog op afdoening, doch deze zullen wel spoedig onderteekend worden. Verbetering der volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is goedgevondende vereen i- ging: Bouw vereen ijging' „Eendracht", opgericht tot verbetering' van volkshdis vesting' te Schiedam, ge vestigd te Schiedam; toe te laten als vereeniging hoe sterk onze firma daarbij betrokken is, mom pelt men..." „Er valt hier niets te mompelen", viel de bankier hem in de reden, „het huis König zal even ongeschokt blijven als vroeger het heeft zich al door grootere crisissen heenge slagen." „Crisissen, die de firma wonden toebrach ten, waaraan zij nu nog bloedt," zei de boek houder. „Groote God, wie had kunnen denken, dat het Londensche huis aan den rand stond van het bankroet! Maar zoolang de ofticieele berichten niet zijn ingekomen, is er nog hoop." „En komen zij, dan is het huis König wel licht gesprongen," vervolgde de bankier som ber. „De. belofte, die ik mijn stervenden vader deed om alle gevaarlijke ondernemingen te vermijden, is gebroken. Mijn kinderen, die met milde hand werden groot gebracht, worden nu door het harde lot gekweld en prijsgegeven aan den spot der onverbiddelijke wereld". Zuchtend viel hij neer op een stoel. „Niet wanhopen, mijnheer, niet wanhopen", troostte Lichtman„vergeet niet, dat morgen de trekking der Oostenrijksche loterij plaats heeft. Een paar honderdduizend florijnen kwa men de firma König goed van pas." IJdele hoop hersenschimmen 1" zuchtte de bankier, „o. Martha, mijn kind, op hersen schimmen bouwt uw vader uw toekomstig ge luk!" Hij verborg zijn gelaat in zijn handen om uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Opcenten-voorstel. Wij vernemen, dat, al is een definitief be slui! daartoe nog niet genomen, zoo goed als zeker o;ok weer voor 1914 een voorstel tot hef fing van 10 opcenten :op de vermogens- en be drijfsbelasting zal worden ingediend, zulks in verband met de groote uitgaven, die, naar thans reeds gebleken is, art. 369 der Invaliditeitswet vorderen zal. Zelfs zullen vermoedelijk nog eeni- gte andere extra-maatregelen van financieel en aard genomen worden. (Tel.) Prov. Statenverkiezing. DEI.FT. De uitslag van de stemming voor de verkiezing' van een lid van de Provinciale Sta ten, vacatur© prof. Van Swaay is, nat gekozen werd mr. M. J. C. M. Kolkman "(R.-K.), oud- Minister van Financiën, met 2383 stemmen; de hoer S. P. Baart (S. D. A. P.) verwierf 994 stemmen. De „Hanze". Gister-avond hield de R. K. Middenstands ver eeniging „de Hanze", afd. Schiedam, een druk bezochte ledenvergadering in het Bondsgebouw aan de L. Haven. De vergadering werd, bij ontstentenis van den voorzitter, geleid door den heer van Alphen, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. DfejvO;orzitter deelde mede, dat weder 5 nieuwe iëden waren toegetreden. Van den heer F. J. Smit was bericht ontvangen dat hij ontslag nam, als bestuurslid. De voorzitter herinnerde aan hetgeen de ht.or Smit in het belang van den Middenstand en in het bijzonder voor de „Hanze" had gedaan. Hij bracht hem ©en eeresaluut en dankte hem voor alles wat hij verricht had. Hem zal een schrijven van dankbetuiging worden gezonden. Vervolgens aaide de voorzitter, dat er dezen winter 'een cursus in boekhouden voor volwas senen zal worden gehouden. De heer Brugger heeft zich met de leiding belast. Het bestuur heeft besloten dit jaar wederom een fieestvergaderiiig te houden. Zij zal plaats hebben op 2en Kerstdag' in den R. K. Volks ton'!. De feestcommissie, welke het Vorig jam de leiding heeft gehad, zal ook dit jaar die taak op zich nemen. Zij die aan het feest willen medewerken, kunnen zich vervoegen bij den hoer Brugger. Op voorstel van d>en voorzitter werd aan het bestuur overgelaten gedurende den winter tenige spiekers uit te noodigen ter behandeling van eenige Voor den middenstand nuttige vraagstuk ken. Aan de orde- kwam hierna de benoeming van een nieuw bestuurslid in de 'plaats van den heer (62)- zijn tranen te verbergen. In het kleine kantoor was het doodstil, terwjjl boven, in de met bloemen getooide feestzaal, met haar vergulde lambrizeeringen en hooge spiegels, de lakeien op kroonluchters en kandelabres de kaarsen aanstaken en de muzi kanten hun instrumenten stemden. II. De kamers van den zoon des huizes waren zoo prachtig mogelijk gemeubileerdde ver trekken, waarin de jonge officier zijn vrienden ontving, moesten den rijkdom der firma op waardige wijze tentoonstellen. Otto en zijn gast zaten onder het genot eener Havana sigaar gezellig samen te praten en graaf Von Hallenburg beschouwde met zichtbare be langstelling en met fonkelende oogen de sier lijke en kostbare inrichting. De edelman lag ongedwongen achterover in zijn stoel en was onuitputtelijk in geestige anecdoten, waardoor de jonge luitenant ten hoogste werd opgewonden. Onmerkbaar bracht hij het gesprek op Martha, wier schoonheid en bevalligheid hij levendig prees. Otto lachte „Gij zijt een vleier, graaf," zeide hij. „Ik vond mijn zuster nog al koeltjes, zij heeft een romaneske gril in 't hoofd, die wij goedschiks, kwaadschiks, daaruit moeten drij ven; want het blijft er bij, graaf, gij wordt mijn zwager, en ik heb vrij jagen op uw goe deren „Dat doel te bereiken, was het grootste ge luk mijns levens!" zeide de edelman met vuur. „Maar ik vrees, dat mejuffrouw Konig mij geen genegenheid zal betoonen, zoolang een ander beeld...." „Die Gerards moet de deur uit," viel Otto hem haastig in de reden. „Ik heb al een mid deltje daarop verzonnen en het kamermeisje mijner zuster heeft mij tegen betaling van een goudstuk en enkele kleinigheden hare hulp verzekerd. Wees gerust, het ideaal mijner zus ter zal u niet lang meer in den weg staan. Maar het is tijd om ons toilet té maken. Louis zal u mijn dassen laten zien, dan kunt ge er een uitkiezen." Hij schelde en oogenblikkelijk trad de be diende van den officier de kamer binnen. 'tWas een opgeschoten jongen met listige oogen en roode haren, de broeder van het meisje, waarover Otto zooeven gesproken had, en dat bij Martha diende. Louis kende het zwak van'zijn meester en stond bij hem in hoog aanzien. Hij was hem en zijn vriend bij hun toilet behulpzaam en toen beiden naar be neden gingen, bleef hij nog een poosje om alles op te ruimen. In zijn bezigheden werd hij door zijn zuster gestoord, die juist binnenkwam op het oogenblik, dat hij een zilverstuk uit den vestzak van zijn heer in zijn eigen zak liet glijden. Verschrikt zag hij om. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1