Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on rr f is Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Dinsdag 4 November 1913. No. io;6? Op den Balkan. Donkere oogenblikken. OYereeniomstte op de polis vermelde voorwaarden Hieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van Mi ftfinn ,bii levenslange "11111 verlies van geheele 1 /|l|| een hand, i - De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande» ren vinger. Griekenland, lien officieus© nota verklaart, dat Italië en Oostenrijk een gemeenschappeiijken stap bijl de Mogendheden der Triple Entente gedaan hebben, in verband met het optreden van Italië te Athene Mn oen inhoud van het communiqué aan de Griek- sche regieering. Griekenland heeft zich in verband met de nota van Oosteririjk-Hongarijp en Italië, de vorige! week M Athene ingediend, tot de mogendheden gewend Met de verklaring dat zij van den beginne af iast heeft gegeven den arbeid van de commissie Voor de grens afbakening in Zuid-Albanië zooveel Mogelijk te vergemakkelijken, daar zij- vast* over tuigd was dat een volkomen onpartijdig onderzoek Moest leiden tot de slotsom dat Zuid-Albanië t' rieksch is. De regee-ring zegt voorts dat de 'Mrtige reden, die Oostenrijk en Italiëtot het indien hunner nota heeft bewogen, bestaat in de moeilijkheid, waarin zijl zich zelf bevinden door het onweerlegbare feit dat de bevolking Grieksch is. De Oostenrijlksche en Italiaansche 1/J|fi!en der commissie hebben Albaneesche bedien den; die van den Oostenrijkse,hen afgevaardigde M iemand die enkele jaren geleden een vrouw heeft vermoord in een van de nu bezochte dor pen, die van den Italiaanschen afgevaardigde is MM bekend Albaneeseh propagandist. Nu alle Middelen, door beide afgevaardigden aangewend om de bezochte streken tot Albanië te kunnen Mlcenen, hebben gefaald, beweren zij dat de Grieksche bevolking' die zij hebben aangetroffen, vooi 't meerendeel eerst uit Griekenland was ói gevoerd. Uit Weenen verneemt de „Kölnische Zeituhg" 'Over den stap van Oostenrijk en Italië bevat- 'en Fransche bladen onjuiste berichten. Oosten- Ujk en Italië hebben bij' de mogendheden een °Mzendnota ingediend, waarin zij op handhaving besluiten van de Londensche gezantencon- Mrentie en de daarin bepaalde termijnen voor 'M vaststelling der grenzen van Zuid-Albanië en de ontruiming door Grieksche troepen aandrin gen. Te Athene is een afschrift ctezer nota iog.x oiend, niets meert Hier verluidt dat de mogendheden der Drie. voudige Entente ontstemd zijn over dezen stap, Vvanrmede Duitschland instemming: heeft betuigd. BELGIS. De koning vertrok gister naar Duitschland, om Mr, bezoek te brengen aan zijn regiment te Lune- hurg. Van te vor-en zou de koning incognito de haven van Hamburg bezichtigen. Daar de steenkolenmijnen in cie Borinage gister "vergingen tot de aangekondigde loonsverlaging van 10 o/0 weigerden ongeveer 2000 werklieden xnij'n te Flenu aan den arbeid tei gaan en riepen de staking uit. t 8) De bankier bedekte zijn gelaat met zijn han- Ook dat nog," mompelde hij, „ook dat Groote God verwijten uit den mond van haar, die slechts woorden van troost voor mij h"bben moest I" Maar hij vermande zich en rijn gelaat nam een ernstige, bijna strenge uit- M'Ukking aan. .Hoor eens, Laura, zeide hij met vaste stem, Waart arm en afhankelijk van het mede- hjden uwer bloedverwanten ik nam u tegen U"n wil mijns vaders, die u koud en harteloos hoemde, tot vrouw, ik maakte urijk en geëerd. Dfize bescheiden huishouding veranderde, zoodra Mijn vader de oogen sloot. Mijn innigste ^ensch, om mijn zoon tot opvolger te hebben ?h mijn zaak, werd door uw vooroordeel ver geld aan u bracht *ik het grootste offer en het den kleinzoon van den ouden König de Jhilitaire loopbaan betreden. Laura, het oogen- "hk i3 gekomen, waarop gij mij alles vergelden Moest, wat ik voor u heb gedaan. Ik ben ^ruïneerd, Laura. Geen lichtzinnige speculatie, Alen vreest, dut de staking zich nog verder zal uitbreiden. j NOORWEGEN. Het Russische gezantschap heeft aan het Mor genblad te Christiania medegedeeld, dat overste Assanowitsj, de Russ. mil. attaché bij de Noord- sche Rijken, die zich op het oogenblik te Chris tiania bevindt, door is gekomen aangezien hij niet te Stockholm wenschte te zijn, terwijl er daar in de pers tegen hem wordt geschreven. Hij denkt hier eenige dagen te blijven. Het is een misverstand, zegt het gezantschap verder, zijn persoon met de spionnagezaak van Törngren in verbinding te brengen. Die zaak is van oude dagteekening, nog uit den tijd toen hij nog niet" te Stockholm was. Ook is het onjuist, dat de mil. attaché teruggeroepen is. Hij blijft op zijn post en keert, van Christiania naar Stockholm terug. DUITSCHLAND. De hertog en hertogin van Bronswijk zijn gister middag op het station te Bronswijk aangekomen. Onder het geestdriftig gejuich der menigte deed het hertogelijke paar zijn intrede in de residentie. Op de Friedrich Wilhelmplatz hield de burgemees ter een. redevoering, waarin liij uiting gaf aan de vreugde der burgerij, dat Bronswijk wede* een lid van het vorstenhuis binnen zijn muren be groeten kon. Om half twee begaf het hertoge lijke paar zich naai" het slot, waar de troonre de voorgelezen weid. In de troonrede zei dei de hertog het volgende: „Het, zal mijn voortdurend streven zijn, om zoo te regeerein, dat ieder zonder onderscheid van persoon er van overtuigd is, dat ce zorg voor de welvaart des lands en heit geluk «her Brons wijkers de leidster is van mijn doen en laten Daartoe, mijne heeiren afgevaardigden, heb ik in het bijzonder uw volle vertrouwen en trouw© medewerking noodig, want eerst dan kan het gelukken om hetgeen ik voor den voorspoed des lands op allerlei gebied wensch„ in daden om te zetten. Voor de hertogin, mijn gemalin, zal het een grootei vreugae en een be vredigende taak zijn elk binnen het gebied dei- vrouw en vorstin gelegen streven te bevorde ren en te steunen. Nadat ik den troon mijner voervaderen bestegen heb, bied ik al mijnen Brunswijkers, mij zelf geheel Biunswijker voe lend, mijn groet als vorst en spreek de hoop uit, dat de band tussthen vorst en volk steeds vaster en inniger moge worden. ENGELAND. De Berlijnsche correspondent van dei „Daily Chronicle" verneemt van gezaghebbende zijde, dat de onderhandelingen tussehen Engeland en Duitschland' over Afrika een bevredigende oplos sing naderen. Deze betreft noch Zanzibar, noch de strook ten Oosten van het Taganikame-er, welke land streken, naar het heette, Engeland van Duitsch land wilde verwerven. maar misbruik van het hoogste vertrouwen was de oorzaak van mijn val - Gen dag, misschien nog twee, kan ik mij ophouden. Maakt u ge reed, morgen in alle vroegte met Martha de stad te verlaten, wijl voor mijn arm kind dat on geluk bedekt blijven, moet totdat - totdat de couranten het openbaar maken." Zwijgend had mevrouw König haar gemaal aanhoord. Haar gelaat werd afwisselend rood en bleek en het trillen der lippen verried de onrust in haar binnenste. „Ongelukkige," barstte zij los, „aan uw zoon denkt gij niet, uw zoon, die prijsgegeven wordt aan den spot zijner adellijke kameraden gij denkt er niet aan, wat het zeggen wil. M té dalen van de hoogte, waarop men gestegen is bankroet op het oogenblik dat Martha op het punt staat gravin van Hallenburg te wor den. Hoor eens hier, Godfried, gij gaaft mij rijkdom, ik offerde u mijn adel, wij zijn dus gelijk. Uw stervenden vader, mijzelf hebt gij beloofd den glans en de eer van ons huis hoog te houden; vervul nu uw belofte. Hoe gij dat doet, is uw zaak, niet de mijne. Niet om mij nentwille, maar ter wille van Martha moet gij het uiterste beproeven om onze eer te redden ter wille van uw dochter, die u zoo aan 't hart ligt en wier gezondheid die slag doodelijk zou treffen."/ „LauJR, gij zijt hard, gij zijt wreed." „Bgimeg de menschen, geef wisseM uit, ver- De nieuwe regeling betreft uitsluitend de: Por- tugoesche koloniën in Afrika. Duitschland ver krijgt grooterie vrijheid van beweging in Angola, terwijl het gebied, waar Duitschland rechten be zit, zal worden vergroot met de Lobitobaai en hel gebied van den Katangiaspoorweg, welke den koristen verbindingsweg van Europa met Middel- Afrik a zal vormen. Duitschland doet aan den anderen kant afstand van al zijn rechten In hel Mozambiquesche. In de Engelsch-Duitsche overeenkomst zal wor den gezegd, dat Engeland en Duitschland Por tugal's souveneine rechten wenschen te ontzien. ITALIë. Op Woensdag 5 November zal in de Sixtijn- sche kapel een plechtig jaargetijde! voor Paus Leo XIII plaats hebben. Kardinaal Vi neen zo Van. nu tell i zal de pontificale Mis van Requiem op dragen, waarna de H. Vader zelf de absolutie geven zal. MEXICO. Uit Washington: Senator Bacon, voorzitter der commissie voor builen]andsche zaken, heeft in diein Senaat ver zekerd dat noch het volk, noch de regeering der- Ver. Staten «denkt aan verovering van Mexicaansch grondgebied. De tijd voor 'een diepgaande bespreking van de crisis in Mexico is nog niet gekomen, maar weldra zal het uur slaan, dat men die kwestie onder die oogen moet zien. Zijl wordt intussohen nauwgezet overwogten en aan het Congres zal machtiging worden gevraagd voor alles wat de regecring meent tiei moeten d,oen. Naar verluidt is' president Wilson van oordeel dat de besprekingen te Vetra Clruz tussehen Lind, zijn afgevaardigde, en de gezanten van Rusland, Duitschland en Noorwegen hebben aangetoon«i, «lat deze gezanten de plannen van de regeering der V. St. steunen. De conferentie is gehouden meer op voorstel der gezanten dan op voorstel van Lind. PERZIe. De Turksche gezant te Teheran is teruggeroe pen naar aanleiding van het zenden van ten- denteus© rapporten over het optreden van Rus- la nel in Perzië. ZUID-AFRIKA. Naai uit Kaapstad aan de „Daily Telegraph" gemeld wordt, wint meer ein meer de meeniug vela, dal generaal Botha binnenkort als minis ter-president zal aftreden, ten behoeve van een politicus, die in staat zal zijn de eenheid in de Zui-ö-Alrikaansche partij te herstellen. iHet is op het huidig: oogenblik onmogelijk te zeggen, of het gerucht gegrond is. De aanban- gWs van Hertzog hechten er geloof aan, temeer oaar zich onder d© voorstanderts van Both.a een vrij sterke strooming openbaart, die ten koste van alles de harmonie in de partij wil herstellen, pand, offer uw eer op om de eer van uw huis te redden. Niets zij u heilig als er ons bestaan mee gemoeid is Nu ga ik heen. Ik ga toilet maken voor een wandelrit. Denk aan uw doch ter, Godfried, denk aan Martha." Zonder naar haar man om te zien verliet Laura het^ vertrek, terwijl de tegenover gestelde deur door den boekhouder werd geopend. „Mijnheer, mijn voormalige collega Gerards wenscht dringend u te spreken. Ik heb hem gezegd, dat gij belet waart, maar hij wil zich niet laten afschepen." „Laat hem binnen komen," antwoordde de bankier somber, „iemand, die het huis Godfried König trouw heeft gediend, wordt nooit onaan- gehoord weggezonden." Weinige oogenblikken verscheen de oude boekhouder in 't kantoor van zijn voormaligen chef. „Wat komt ge doen, beste Gerards „Een dringend verzoek, mijnheer. Een oude vriend van mij is in geldverlegenheidmet contanten kan ik hem niet helpen, maar ik heb hier een Oostenrijksch lot. Wilt u mij daarop voor drie maanden honderd thalers ge ven Ik zou u niet komen lastig vallen, mijn heer, maar 't is een eerezaak." De bankier liet het hoofd op den borst zin ken. Mocht hij aan den rand van het bankroet het verzoek van den boekhouder inwilligen Het verzet der Britsch-Indiërg telgen ae nieuwe immigratiewet van Zuid-Afrika, neemt voortdurend een ernstiger karakter aan. Vol gens berichten uit de mijn-centra hebben zich een 1600 mijnarbeiders in verschillende groepen naar de grens van Transvaal begeven, met het doel zich daar te laten arresteeren en aldus de regieering' door deze« actie in' verlegenheid tie bren gen. Van deze 1600 arbeiders moeten er vol gens een Reuter-telegram te Charlestown reeds 200 gearresteerd zijn. Op Zondag 16 November zal, in de Sixtijnsche kapel, door Z.Em. kardinaal Merry del Val een pontificale Mis ter dankbare gedachtenis der kro ning van Z. H. den Paus worden opgedragen. Deze plechtigheid kon op1 den eigënlijken kro- ning'sdajgl, 9 Augustus, niet plaats hebben wegens ongesteldheid van den H. Vader. De Britsche minister Asquith! verkeert voort durend' in levensgevaar teugévölge van den schier krankzinnigen haait, waarmede de kiesrechtjuffers hem achtervolgen. Zaterdag' hebben deze furiën getracht op te treaen als' auto-bandietenAsquith, in Schotland vertoevende, begaf zicli op dien nag per auto naar Stirling, ten einde tegenwoor dig te zijn bij1 de onthulling van een standbeeld Op een tiental kilometers afstand van de stad, versperde een troepje suffragettes den weg en do chauffeur, die vreesde de dames aan ie rijden, remde -onmiddellijk. De vrouw-msaschen maakten daarvan gebruik om peper over minister Asquith uit te strooien en wilden hem met een karwats slaan. Doch in tussehen naderde een tweede automo biel. waarin zich dietectieves bevonden, belast met het toezicht op de veiligheid van den mi nister. D«e misdadigsters sloegen in allerijl -op öe vlucht. Minister Asquith bewaarde gedurende oen aanslag zijn kalmte volkomen. Mgr. Nouel, aartsbisschop van San Domin go, en gewezen président a.i. van deze republiek, is door den H. Stoel tot legaat van Cuba en Pou-rico benoemd, Kapitein Sanchez, ter dood veroordeeld we gens moord op .Talon, den minnaar zijner dochter Louise, is gisterochtend te Madrid doodgtecim- len D«e Rheinisch-Westfalische Zeitung" ver leemt. uit Duisburg het gerucht dat uit het mili taire laboratorium aldaar een automatische ont steker is gestolen, wieilks constructie geheim moest blijven. Verscheidene- huiszoekingen zijn gehouden a w-h tevergeefs. Aan het personeel van bef laboratorium is het /wiigen opgelegd. In een artikel over de verdediging van Frank- vijk's Zuidoostelijke grenzen, betoogt de „Excel- «i dat in geval van een oorlog Frankrijk zijn hoofdmacht zal samentrekken aan de grenzen van Flzas-Lotharing-en waardoor echter de Zuid-oos telijke grenzen van Frankrijk aan een inval van Italiaonsehe troepen blootstaan. Het blad dringt er hij me regeering op aan, de bestaande legere En toch, een weigering stond gelijk mei zijn geheimen voor den tijd prijsgeven. „En wilt ge het papier niet verkoopen, beste Gerards vroeg hij na een korte pooze. „Nooit, mijnheer't is mijn vaste hoop, mijn dagelijksche gedachte, dat er een prijs op valt. Hoe zou ik mijn Emile alles kunnen vergelden als..?" „Weet ge, dat vandaag de trekking plaats heeft?" „Zeker, mijnheer, en ik verwacht met span ning de lijstmaar ik weet, dat het papier in uwe handen veilig is." „Goed, dan zal ik u een acceptatie schrijven; neem plaats." De bankier onderteekenae en stond op om uit de brandkast honderd thalers te nemen. Opnieuw ging de deur open, opnieuw kwam Lichtman binnen met een telegram in de hand, dat hij op den lessenaar van den chef legde, waarna hij zich aanstonds verwijderde. Het was de trekkingslijst der Oostenrijksche Staatsloterij. Wordt vervolgd bjj verlies invaliditeitI LUU voet of oog ;I|UU I IUU een duim I UU wijsvinger; I |U bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1