Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. cuijx-en te vergjinaqten en nieuwe te vannen i>p uat uteze grenzen krachtig verdedigd kunnen wor den. De groiote generale staf zou zich, volgens het Had, met deze kwestie reeds ongeveer een jaar bezig houden. Dr. Jen tink. -j- Te Leiden is overladen, D>r. Jentink, directeur van het Rijksmuseum vopb Natuurlijke Historie H. M. en de landbouw. Naar wij vernemen, is de Koningin voornemens, om, evenals Zij gedurende dezen zomer bij gele genheid van Haar bezoeken in andere provinciën heeft gedaan, in den loop dezer week enkele per sonen uit de provincie Gelderland, die zich op het gebied van Handel, Landbouw en Nijverheid be wegen, ten paleize Het Loo te ontvangen. (»Tel."). Tweede Kamer. Verschillende clubs uit de partijen in de Tweede Kamer zullen deze week groepsvergadering houden. Toevoeging van Hoek-vau-Hollund enz. bjj Rotterdam. Bij nadere nota van wijziging wordt voorgesteld, door een wijziging in den vorm, artikel 13 van bovenbedoeld wetsontwerp (welk artikel de regeling bevat in zake het rechtsgebied, waartoe de toe te voègen terreinen zullen behooren) in overeenstem ming te brengen met overeenkomstige regelen van vroeger datum. Voorts wordt in verband met deze wijziging een nieuw artikel 36 ingevoegd, tevens omdat voorkomen worde, dat verschillende personen (deurwaarders, notarissen) door de nieuwe rege ling worden benadeeld. Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Reeds geruimen tijd was er sprake van, om, daar de export-afdeeling van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, te Delft, zich zoo sterk heeft ontwikkeld, van deze afdeeling een afzon derlijke vennootschap te maken met zetel te Delfshaven. Deze vennootschap is thans opgericht. Onder den naam Netherlands Distilleries is de afdeeling naar Roterdam overgeplaatst. De heer J. Bijleveld, tot nu toe chef van de afdeeling, is tot directeur der vennootschap gekozen. (N. R. Ct.) Wyziging Kieswet. De centrale liberale kiesvereeniging in het Kamerdistrict Ridderkerk bepleit in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, een voorstel aanhangig te maken, waarbij bepaald wordt, dat de thans bestaande kieswet in dier voege worde gewijzigd, dat in de betreffende ar tikelen der Kieswet worde opgenomen lo. dat de stemming aanvangt des morgens zeven uur en eindigt des avonds te elf uur. 2o. dat de stemming en herstemming steeds plaats hebben des Zaterdags. 3o. dat de stembussen worden geopend des Maandags volgende op een stemdag, des morgens te negen uur. Mgr. Meeuwissen. Naar wij vernemen, heeft Z. D. H. Mgr. J. C. Meeuwissen, die sinds lang aan de steen leed, dezen morgen in het O. L. Vr. Gasthuis te Amster. dam eene operatie ondergaan. Deze operatie mag onder alle opzichten gelukkig geslaagd heeten toch zullen voor een volledige genezing wel twee a drie weken noodig zijn. (Tijd.) Rjj wiel herstellers en Handelaars. De Bond vah Rijwielherstellers en -handelaars in Nederland zal Dinsdag en Woensdag 18 en 19 November zijn 10de jaarvergadering houden te Amsterdam in De Nieuwe Karseboom. Den 26en October 1903 werd de Bond te Amsterdam opge richt. Met afwisselend sucees heeft de Bond ver schillende kwade praktijken in den rijwielhandel bestreden, terwijl de laatste 2 jaar de invloed van den Bond zoodanig is toegenomen, dat op zijn 10e congres maatregelen kunnen genomen wor den, om de beunhazerij in het vak voldoende den kop in te drukken. Naar Albanië. In verband met de uitzending van twee Neder landsche hoofdofficieren naar Albanië om ter plaatse de mogelijkheid en aanbevelingswaardig heid te onderzoeken van het zenden van Neder landsche officieren daarheen óm er een gendar merie te vormen, wordt in welingelichte kringen meegedeeld, dat de mogendheden, die als bescherm sters van Albanië optreden, overeengekomen wa ren zich te wenden tot drie kleinere staten met verzoek een aantal officieren aan te wijzen voor die vorming. De staten, welke zij op het oog hadden, waren o.a. Zweden of Nederland. Daar de Zweedsche Regeering, die van de zaak gehoord had, had kenbaar gemaakt, dat zij niet bereid was tot de uitzending van officieren, omdat zij reeds naar Perzië officieren had gezonden om daar te lande de gendarmerie op te richten, wendden de mogendheden zich nu met het verzoek tot de Nederlandsche Regeering. Toen deze laatste in beginsel niet ongeneigd bleek, op het verzoek in te gaan en daaruit voortvloeide de uitzending van de hoofdofficieren De Veer en Thomson, wendden de mogendheden zich uiteraard niet meer tot dg Regeeringen van andere mogendheden. Autorlienst Utrecht—Harmeien. De autodiénst UtrechtHarmelen is 1 Novem ber geopend met drie groote auto's van de firma Verwey en Lugard te den Haag. Deze dienst is georganiseerd door het gemeentebestuur van Har- melen, met het doel dezen dienst drie maanden op proef te doen plaats hebben. Slaagt die, dan zal de dienst worden bestendigd. De auto's kun nen plus minus 16 personen bevatten en kunnen op de imperial nog 300 K.G. bagage medevoeren. De auto's zijn net gebouwd als zoogenaamde om nibus-auto's, doch men moet er van terzijde in stappen. De dienst is aldus verdeeld, dat 6 maal van Harmelen »'t Wapen van Harmelem" naar Utrecht »De Liggende Os" (Vreeburg) wordt ge reden vise versa. Terwijl des Zondags dezelfde dienst 4 maal plaats heeft. De auto's zullen rijden met een snelheid van 26 K.M. in het uur onge veer. Den eersten dag werd onmiddellijk een zeer druk gebruik gemaakt van dezen verbin dingsdienst, die in een zoo dringend gevoelde be hoefte voorziet. Gysbert Karei van Hogendorp. Door mr. II. graaf van Hogendorp te 's-Graven- hage, zijn, ook namens de verdere kleinzoons van Gijsoert Karei van Hogendorp, ter plaatsing in het algemeen rijkarchief aaangeboden de papieren afkomstig van den vermaarden staatsman, die nu juist honderd jaren geleden, bij het herstel der onafhankelijkheid van Nederland, zulk een op den voorgrond tredende rol gespeeld heeft. De verza meling, die meer dan 130 portefeuilles vult, be vat niet alleen het handschrift der (gedrukte) gedenkschriften van Gijsbert Karei, maar ook een uitvoerige correspondentie van hem zoo met zijne familie als met andere uit de jaren 17721834, voorts vele adviezen en opstellen van den staats man, en correspondentie van zijn moeder en van zijn broeders Dirk en Willem. Men vindt in deze hoogst belangrijke verzameling o.a. ook de origineele proclamatie van den souvereinen vorst aan zijne waarde landgenooten van November 1913. Aan deze papieren toegevoegd zijn nog twee portefeuilles met brieven afkomstig van professor Van Assen te Leiden. Aan den schenker is de erkentelijkheid der regeering voor deze zoo belangrijke verrijking van het algemeen rijksarchief betuigd. (St. Ct.) Mr. J. H. Van Goor. Op 65-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage over leden de heer mr. J. H. van Goor, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De ontslapen magistraat promoveerde in 1872 magna cum laude aan de Academie te Leiden op een proefschrift over de verificatie van schuldvor deringen bij faillissement. Weinige jaren later werd hij in zijn geboorteplaats, Amsterdam, be noemd tot rechter-plaatsvervanger bij de Recht bank aldaar, waarna hij in 1883 werd benoemd tot rechter in dat college. Deze betrekking ver vulde mr. van Goor tot 1898, toen zijne benoe ming volgde tot Raadsheer in het Gerechtshof. Sedert einde 1906 had mr. van Goor daarna als Raadsheer zitting in den Hoogen Raad, waarin hij bij Koninklijk Besluit tot 26 November van dat jaar benoemd werd ter voorziening in de va cature ontstaan ia het Haagsche rechtscollege door het overlijden van mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius. In een algemeene openbare vergadering van den Hoogen Raad, van 8 Januri 1907 werd mr. van Goor in dat hooge rechterlijke ambt geïn stalleerd door den president van den Hoogen Raad, mr. Conink Liefsting, die bij deze gelegen heid in herinnering bracht het proefschrift,jwaar- op mr. van Goor te Leiden promoveerde, en dit toen roemde als een stuk, waarmede de thans ontslapene een waardige intrede deed op het ge bied der rechtsgeleerde wereld. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Weaxborioht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Horta. Laagste barometerstand 742.3 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dag: toene mende tot matigen of krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. V De eerstvolgende vergadering van den Gemeen teraad zal gehouden worden Dinsdag 18 Novem ber a.s. Uitvaart—F. J. Smit. De plechtige uitvaart van den heer F. J. Smit, den Isten dezer alhier overleden, vond heden ochtend 8 ure eene talrijke menigte bijeen in de St. Janskerk aan de Lange Haven, waar het priesterkoor, met de bekende smaakvolle rouw- decoratie en door waslicht overvloedig bestraald, een indrukwekkenden aanblik bood. Het H. Misoffer werd opgedragen door den weleerw. pater Pius Smit, jongste zoon van den betreurde overledene, wiens oudste priester-zoon op St. Mar tin, W.I., werkzaam is, welk eiland onder bet vicariaat van Curasao behoort. Z. D. H. mgr. M. G. Vuylsteke, titulair-bisschop van Charadras en apostolisch vicaris van Curasao, thans met verlof in zijne geboorteplants Delftshaven vertoevende) vereerde de^ droeve plechtigheid met zijne hooge tegenwoordigheid, terwijl de zeereerw. pastoor Van Werelt, vroeger op Curacao, en de weleerw. pater Micklinghoff, kapelaan der kerk, ter weers zijden van den Bisschop plaats namen. Door het koorgezelschap der kerk, met eenige krachten der andere kerkkoren versterkt, werd uitgevoerd het Requiem van Schweitzer, met het »Dies Irse" van Perosi en het «De Profundis" van De Leur. Met de geachte familie naderden tal van vrien den en eollege-genooten van den overledene tot de H. Tafel des Heeren. Voorafgegaan door een drietal lijkbezorger begeleid door de leden der St. Vmcentius-Vereeni- ging als dragers, en gevolgd door een vijftal rijtui. gen, zette zich de lijkstoet met het stoffelijk over schot van den betreurden verscheidene omstreeks 10 ure door het Broersveid en langs de Lange Kerkstraat in beweging naar de R. K. Begraaf, plaats, waar reeds Z. D. H. mgr. Vuylsteke met den zeereerw. pastoor Verhoeven per tweespan was aangekomen. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, en de wethouder, de heer J. H. van Westendorp J.Dzn., bevonden zich mede reeds op den doodenakker benevens de heer W. A. Beukers, voorzitter van het R. K. Parochiaal Arm bestuur, de heeren G. S. Montfoort, voorzitter, en C. J. Blommendal, vice-voorzitter der Oranje- vereeniging, en enkele heeren Vincentianen, die niet als dragers den lijkstoet begeleidden. Toen de lijkstoet omstreeks half elf op de begraafplaats was aangekomen en de fraaie kist met het stoffelijk hulsel op de lijkbaar was 'geplaatst, sloten zich, met den heerzoon, den weleerw. pater Pius Smit die met den zeer eerw. pastoor Langewen, den weleerw. pater Van Dijk, beiden van hier, en den zeereerw. pastoor Van Werelt, vroeger op Curasao, aan het eerste rijtuig was ontstegen uit de volgende rijtuigen aan de verdere geachte familie van den overle dene, de heer G. Schaefler, sedert vele jaren meesterknecht bij wijlen den heer Smit, benevens bestuursleden van de R. K. Middenstandsvereeni- ging «De Hanze" en van het Collectantencollege der O. L. Vrouw Visitatiekerk. In de kapel werden eerst de gebruikelijke plechtigheden verricht door Z. D. H. mgr. Vuyl steke dragende den witten (rouw)mijter bij den zwarten koormantel over de witte toga als Do minicaner-bisschop bij welke plechtigheden de hoogw. Kerkvoogd door den zeereerw. pastoor Verhoeven werd bijgestaan. De laatste ceremo niën bij de groeve, aan de stadszijde der begraaf plaats, werden door den weleerw. pater Pius Smit in den breeden kring van rouwdragenden en be langstellenden verricht. Met weemoed wierp menig belangstellende nog teen laatsten blik in dat graf, waarin in de ver wachting der toekomstige opstanding, na zijn rusteloos ijveren, was ter ruste gelegd een ver dienstelijk stadsburger, een volijverig geloofsbroe der, die in de stad zijner veeljarige inwoning zeker bij zeer velen in dankbare herinnering za blijven. Hij ruste in vrede In de necrologie van den betreurde verschei dene, in ons vorig nummer, bleef nog onvermeld, dat de heer F. J. Smit ook meerdere jaren als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken volijverig werkzaam is geweest. Broodgewicht te Schiedam. De «Nederlandsche Bakkerscourant" neemt een verslag over van de zitting van den Raad der gemeente Schiedam, waarin be sprekingen werden gehouden over het al of niet wenschelijke van het uitvaardigen eener ver ordening op het gewicht van brood. Het blad spreekt daarna de meening uit, dat van een zijde die nu niet juist Voor reactionnair wil doorgaam eene reclame voor de coöperatieve bakkerij (alge-v meene) te Schiedam gevestigd, bedoeld was. De redactie zegt verder als hare meening over deze kwestie o.a. het volgende Alleszins begrijpelijk is het dan ook, dat de Schiedamsche bakkers tegenover het aanhangig gemaakte voorstel hebben stelling genomen. Ver naast de bedoeling zal de verordening een hatelijk karakter blijken te dragen en oorzaak kunnen zijn van eindelooze plagerijen. Bij een consequente gedragslijn mogen de voor stellers toch niet in gebreke blijven te bepalen hoe zwaar het brood moet wegen, wanneer het den oven verlaat, voorts hoe zwaar, wanneer het eenige uren oud is, wanneer het een half etmaa' of ouder is, hoe zwaar op heete, op droge en op regenachtige dagen. Natuurlijk hebben de voorstellers niet geweten bij welke temp^atuur het verlies aan gewicht het grootst is, ook niet dat bij het eene meel de Samentrekking van het zetmeel vlugger geschiédt dan bij het andere, en dat 't laatste invloed heeft op de snelheid waarmee het gewicht afneemt. De voorstellers hebben dan verder vast te stel len het verband tusschen watergehalte en damp- spanning, welke bij alle opzwelbare lichamen aangetroffen wordt (bij brood niet 't minst) en welke de consistentie verandert en het gewicht beïnvloedt en dat wel voor verschillende atmos- feeren, waaraan ons klimaat zoo rijk is. De hygrometer (werktuig ter waarneiping van de vochtigheid der lucht) kan dan in drukke actie komen terwijl het niet ondienstig zou zijn een tabel op te maken, bij raadpleging waarvan men steeds met juistheid kan weten, onder welke omstandigheden het gewichtsverlies van het brood het grootst is. Wij vermoeden dan ook dat de wetenschap de fieeren nog wel een handje zal moeten helpen, Wil een broodverordening op billijke wijze kunnen worden toegepast. Voor en aleer dit niet is geschied, zouden wij niet gaarne iemand veroordeelen. De verant woording zou ons (we hebben 't nu toch eenmaal over gewicht) te zwaar zijn. Op dit gebied toch liggen vele voetangels en klemmen. Bekende en onbekende factoren werken hier en van de laatste kan men vaak wel de gevolgen vaststellen, doch omtrent de werking verkeert men in het duister. De rechter, die hier zal hebben uit te maken, of het brood te licht woog, komt in een moeilijk parket, tenzij het te lichte gewicht er bovenop ligt. Hoe zullen de bakkers kunnen tegemoet komen aan de uiteenloopende eischen der klanten, zonder in strijd te geraken met de verordening. A eischt een zacht gebakken brood, B een stevig croquant brood, O een hard, D een kant-, E een brood dat bijna niet gesloten is, enz. Deze verordening belemmert de Hollandsche Bakkerij, die, hoewel er nog veel te verbeteren valt, gelukkig niet de minste is onder de bak kerijen der Europeesche landen, ja zelfs den eersten rang inneemt, in hare ontwikkeling. Zij moet echter hooger komen te staan, haar goede roep moet steeds beter worden. Daartoe is echter een eerste vereischte ruimte van bewe ging,i en degenen, die haar in een keurslijf willen wringen zij 't zijn, al onbewust, vijanden van den vooruitgang van de bakkerij. Op deze gronden is het voorstel der Schie damsche heeren reactionnair te achten in den volsten zin des woords en zal de strijdleuze der Schiedamsche bakkers en hunner vakgenooten in den lande niet anders moge luiden dan üWeg met zoo'n hatelijke, hinder lijke, ondeskundig uitgevaardigde en daarom onbillijk werkende ver orde n i n g." Volksbadhuis. In de week van 26 Oct. 1 Nov. '13 werden genomen 450 baden. Ie klas kuipbaden 20, regenbaden 27 2e klas kuipbaden 62, regenbaden 321, 5 ets. kinder baden 20. Gedurende de maand Oct. 1913 werden ge nomen 1961 baden. Ie klas kuipbaden 101, regenbaden 1162e klas kuipbaden 273, regenbaden 1350, 5 ets. kinder baden 121. De »S t. c t." n o. 256 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Dutch Faience and Potteryworks (Nederlandsche Fabriek van Kunst aardewerk Terra-Cotta en Cement), te Schiedam, Doelhet fabriceeren en in den handel brengen van kunstaardewerk en aanverwante artikelen, een en ander in den meest uitgebreiden zin. Duur tot 31 December 1943, Kapitaalf 50.000, ver deeld in twee serieën, A en B, elk bestaande uit 25 aandeelen van f1000, De eerste serie is ge plaatst en volgestort. Het bestuur is opgedragen aan een directeur, bijgestaan door een of meer adjunct-directeuren. Voor de eerste maal is be noemd tot directeur de heer A. N. Wouterlood, koopman te 's-Gravenhage, en tot adjunct-direc teuren, de heeren B. G. M. Loomans, lid, aldaar, en G. H. Antheunis, plateel vormer, te Schiedam. Gistere n-m iddag reed een 14-jarige jongen met een handwagen door de Groenelaan, toen hij plotseling werd aangevallen door een hond, die van een erf op hem kwam toeschieten, kort daarop gevolgd door den zoon van den eige naar van den hond, die, vermoedend dat de hond geschopt werd, den jongen een bloedneus stompte. Gister-avond zijn door de politie aangehouden 3 minderjarige jongens te Rotter dam thuis behoorende, die hier aan den Rotter- damschen dijk in het gras lagen, omdat zij wegens vermoeidheid niet verder konden gaan. Zij zijn door de politie naar Rotterdam overgebracht om aan de ouders te worden weergegeven. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 5 Nov. 8.44 v.m 9.07 n.m. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet ternggegeve n Straatverlichting. Mijnheer de Redacteurt In den Gemeenteraad is tijdens de behandeling der Gemeentebegrooting gesproken over de slechte verlichting in den omtrek van de St. Liduina- straat. Door den wethouder van Westendorp werd getwijfeld aan de juistheid der bewering dat aldaar de lantaarns 2 uur later dan in de binnen stad worden ontstoken. Ik wil uit eigen ervaring verklaren, dat het volkomen juist is dat in die omgeving de lantaarns 2 uur en soms nog wel later na die der binnen stad zijn aangestoken geworden. Wat ik hier verklaar zullen alle bewoners aldaar met mij kunnen getuigen. Het gebeurde vaak dat langen tijd nadat de Burgeravondschool reeds begonnen was (hoe laat vangt die aan de Liduinastraat en zijstraten nog volkomen duister waren. Bij het opbreken der bestrating aan het begin der St. Liduinastraat was het dezer dagen dan ook niet zonder gevaar aldaar in het pikdonker te passeeren. Er blijkt nu eenige verbetering te zijn gekomen, maar het schijnt ook nu weer op z'n Schiedamsch te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2