Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. „Burmah Oil Co.". mee, dat ,er slechts 6 personen verbrand zijn. De Duitse he keizer heeft aan den bisschop van Trier, dr. Komma, de orde van den Rooden adelaar 2e klass'ei met steil verleend. Te Hamburg is op 38-jarigen leeftijd over leden prof. dr. H. Frautmann, a fdeielin gsv oor z it te r van het Hygiënisch Instituut. Hij stond -als' des kundige vooral op het gebied van vleeschvergif- ligïngen, genickstarre, pe§t, diphteritis, desinfec tie en mielksterilisatie in vakkringen in hoog aan zien. ■- Fethi Bei, de nieuwe Tusrksche gezant te Sofia, wordt daar spoedig verwacht. Italië heeft dei oorlogsschepen „Sardegna" Sicilia" en „Re Umberto" aan Turkije verkocht. Ze zullen geleverd worden na onderteekening van liet Grieksch-Turksch vredesverdrag. Hulde aan generaal Chassé. Voordat het zeventiende regiment op gister uit Breda-naar Den Bosch vertrok, heeft't eergisteren .hulde gebracht aan generaal Chassé, rondom zijn grafmonument. Het zeventiende regiment omvat het voormalige derde bataljon van het zesde regiment infanterie dit bataljon, eerstijds het derde bataljon van de tiende afdeeling infanterie, nam onder generaal Chassé deel aan de belegering van de Citadel van Antwerpen, wat nu nog staat m het vaandel van het zesde regiment en waarnaar de kazerne te Breda Chassé-kazerne heet. De commandant-luitenant-kolonel Baron von Omphal Mulert hield een rede. De plechtigheid werd opgeiuistererd door de muziek der zesde infanterie- brigade. Belangrijke stroomlevering. Onze Haarlemschei berichtgever meldt ons: De Haarlemschei Raad besloot Woensdag mi :i- dag met de E. S. M. en E. N. E. T'. een over eenkomst t© sluiten, ^'oor de stroomlevering van de elot'.trisehe tramlijn door Haarlem, Haarlem Bloemend,aal en Haarlem-Zandvoort, waardoor de stroomafneming der centrale ongeveer verdubbeld zal worden. De E. S. M. e!n E. N. E. T. zullen ongeveer anderhalf millioen K. Wi. U. per jaar gebruiken. De uitbreiding der centrale vordert f 140.000. (Tel.) Onderscheidingen. Z M. de koning van Montenegro heeft nog ae völgendei onderscheidingen toegekend aan Ne derlanders, die. zich ten opzichte van het comité „Ambulance Montenegro" verdienstelijk hebben gte- maakt en benoemde.1: den heer dr. J. van der Hoeven Leonhard, arts tei Amsterdam, tot offi cier in de ordei van Danilo I van Montenegro en de volgendei beeren tot ridder in dezelfde orde: J. Romer, vice-consul van Montenegro te Velp, dr. C. B. Til^irms, voorzitter van het Balkan- Comité van het Roode Kruis te Amsterdam, 1. Fabius, le luitenant bij die v©ld-artillerie te Utrecht, C. F. Utermöhlen, directeur van de Koninklijke Fabriek van Verbandstoffem te Amsterdam. Veiligheid van passagiersvervoer ter zee. Bij Kon. besluit is een delegatie aangewezen ter vertegenwoordiging van de Nederlandsche regeering op de in November te Londen te houden internationale conferentie betreffende veiligheid van het passagiersvervoar ter zee en zijn daarin benoemd tot algemeene leden, de heeren J. Y. Wierdsma, president-directeur van de Holland-Amerika-lijn, te Rotterdam, tevens voor zitter H. S. J. Maas, consul-generaal der Nederlanden te Londen, tevens ondervoorzitter A. D. Muller, hoofdinspecteur voor de scheep vaart, te 's Gravenhage J. Wilmink, directeur van de Koninklijke Hol. landsche Lloyd, te Amsterdam J. W. G. Coops, referendaris bij het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, tevens secretaris, te 's Gravenhage tot technische leden, de heeren professor E. Vossnack, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft M. G. de Gelder, voorzitter van de commissie tot vaststelling van de minimum-uitwatering, directeur van de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij te Rotterdam H. J. Nierstrasz, chef van den technischen dienst der radio-telegraphie te Scheveningen P. H. Gallé, adjunct-directeur bij het Konink. lijk Nederlandsch Meteorologische Instituut te de Bilt. (St.-Ct.) Het ouderdoms-pensioen. Zooals men weet, had minister Talma bepaald, dat op 9 December aan de 70-jarige pensioenge rechtigden twee volle weken, dus f4 zou worden uitgekeerd. De minister had daarbij het gedeelte van de week voor volle week gerekend. Alle desbetreffende stukken, een vijfduizend lijsten voor 70.000^ pensioengerechtigden tvaren reeds ten postkantore. Thans heeft, naar wij vernemen, minister Treub beslist, dat het gedeelte van de week als halve week zal worden aangerekend en de pensioenge rechtigden derhalve zullen ontvangen 13, de ge huwden, zoo ze beiden pensioengerechtigden zijn, ieder f 2.25 in plaats van f 3. Het verschil, dat dit voor de schatkist maakt, bedraagt omstreeks honderdduizend galden. Als gevolg van dezen maatregel moeten alle stukken, die, zooals wij schreven, reeds ten post kantore waren, worden teruggenomen, aangezien op de lijsten en mandaten, de door den minister gemaakte veranderingen, moeten worden aange bracht. Afschaffing tolgeldhefüng. De heer S. Wagenaar, lid van den gemeente raad te Zaandam, heeft eenigen tijd geleden het voorstel ingediend de «De Hoopbrug" door de gemeente in eigendom over te nemen en de tol geldheffing op deze brug af te schaften. B. en W., op dit voorstel advies uitbrengende, verklaren zich unaniem in beginsel vóór dit voor stel, doch wijl die overneming direct f7800 zal kosten en bovendien jaarlijksch een uitgave za[ vorderen van ongeveer f 6000, acht de minderheid van B. en W. thans de overneming in strijd met een goed financieel beheer. De meerderheid is echter vóór overneming en mitsdien stellen B. en W. voor, het voorstel- Wagenaar aan te nemen en de financieele ge volgen door de gemeente te doen dragen. Water aan- en afvoer van Batavia. Een voorontwerp is opgemaakt voor de verbe tering van den water aan- en afvoer van de stad Batavia, teneinde, ook in verband met den slech ten gezondheidstoestand, zoowel de laag gelegen gedeelten tegen overstroomingen te behoeden, als om een goede afwatering en een deugdelijke spoelwatervoorziening te verzekeren. Van de ge raamde kosten, ad f3.000.000 zal f2.200.000 ten laste van het gouvernement en t 800.000 ten laste van de gemeente Batavia komen. Hoofdelijke omslag. De gemeenteraad van Leiden besloot gisteren tot wijziging der verordening op heffing eene plaat selijke inkomstenbelasting, in dien zin, dat in het vervolg van het zuiver inkomen niet meer zal mogen worden afgetrokken de personeele-, de bedrijfs- en de vermogensbelasting, waardoor naar de berekening, voor 1913 het belastbaar inkomen met f 396.706 zou worden vermeerderd. Het per centage zou dan daarvoor van 4.44 tot 4.26% zijn gedaald. Voorts werd besloten, de grenzen der klassen bij de hoogere inkomens te vernauwen. Afschaffing bakkersnachtarbeid. Men meldt ons uit Groningen In een vergadering van bakkerspatroons werd met algemeene stemmen in beginsel besloten, den nachtarbeid in de bakkerijen af te schaffen. Een commissie werd benoemd, om daarover te corre- spondeeren om daarna met volledige voorstellen te komen. Levensverzekering en electriciteits- voorziening. Het wetsontwerp tot regeling van het levens- verzekeringbedrijf en het wetsontwerp houdende regeling inzake electeitsvoorziening, zijn, naar wij vernemen, deze week in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig, ontvangen. Consulaire dienst. In het consulaire corp zijn overgeplaatstde aspiranl-vice-consul P. A. van Butthingha Wichers, van Antwerpen naar Hamburgde vice-consul C. J. Lechner, van Hamburg naar Antwerpen de vice-consul J. A. Schuurman, werkzaam in alge- meenen dienst aan het departement van Buiten- landsche Zaken, naar consulaat-general te New- York. De vice-consul te New-York, Montijn, is werkzaam gesteld bij het departement. Onderwijs. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de katholieke Ka merci ub besloten, dat hare leden bij eventueele uitnoodiging om zitting te nemen in de Staatscommissie voor Onderwijs, die in de Troonrede werd aangekondigd, alleen dan zich daartoe bereid zullen verklaren, indien van regee- ringswege art. 192 in de Grondwetsherziening betrokken wordt en de opdracht aan de Commis sie van dien aard zou zijn, dat zij gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs niet uitsluit. Verkoop van ondeugdelijke levensmiddelen. De secretaris van den Ned. Bond van Koffiehuis-, sociëteit- en restauranthouders en slijters «Ver gunning" is op 29 October jl. ter audiëntie ge weest bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, om Z.Ex. wijziging te verzoeken in het reglement dd. 10 Juli 1907 vastgesteld voor het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden. Door den secretaris werd er onder andere op gewezen dat vooral in gemeenten waar geen goede gemeentelijke keuringsdienst bestaat, vervalsching en verkoop van ondeugdelijke waren door den groothandel zoo goed als straffeloos ge schieden. ZEx. stelde in uitzicht te overwegen of de op lossing te vinden is door vanwege het Rijksbureau op regelmatige tijden rapporten openbaar te maken. WearberisM. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.5 te Coruna. Laagste barometerstand 748.2 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot zwakke winden uit westelijke richting, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, iets zachter overdag. Comité voor Plaatselijke Keuze. Dezer dagen is alhier opgericht een plaatselijk comité inzake het Volkspetitionnement voor Plaat selijke Keuze. Dit is een vertakking van het Algemeene Comité voor dit doel, dat beoogt, aan te dringen op een wijziging in de Drankwet, zóo, dat het mogelijk wordt, in elke gemeente de meerderjarige ingezetenen te laten stemmen over de vragenVergunningen, ja of neen En hoe veel vergunningen Het Dag. Bestuur bestaat uit de heeren Ds. Tonsbeek, voorz.Van Son, penn. A. Bakker, Emmastraat 11, secr. Bjjkstelegraafkantoor. Bij Kon. besluit is, met 1 Jan. 1914, aan den directeur van bet telegraafkantoor te Schiedam, R. J. G. Bakhoven, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. „St. Raphael". Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Jn het Bondsgebouw vergaderde eergister-avond 8 ure de afdeeling Schiedam en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel »St. Raphael". Aanwezig was de geestelijke adviseur, de weleerw. heer kapelaan L. Ph. J. Paulussen. Bij ontstentenis van den voorzitter J. Smit, we gens dienst, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter H. J. Geeratz. Na gebruikelijke opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werd het schriftelijk rapport van het verhandelde op de vergadering van vakafd. VII, te Arnhem gehouden, uitgebracht door den afge vaardigde J. Smit, door den tweeden secretaris gelezen. Voor den Raad van Afgevaardigden op 20 No vember a.s. te Zwolle, werd tot afgevaardigde benoemd H. J. Geeratz, tot afgev. plaatsvervanger J. L. Rietbergen, waarna de bespreking plaats had over de aldaar te behandelen onderwerpen. Een der leden-tram mannen beklaagde zich nog geen circulaire te hebben ontvangen omtrent het op te richten herstellingsoord. De secretaris ver klaarde bewuste circulairen nog niet te hebben ontvangen, ondanks de aankondiging van de ver zending daarvan in het «Rechte Spoor". Er werd besloten tot aanvrage daarvan. Nog werd besproken de wenschelijkheid om bij pensioneering te blijven behouden het gratis ver strekken van genees- en heelkundige hulp, op grond bij pensionneering op gevorderden leeftijd de mogelijkheid vrijwel is uitgesloten lid te kunnen worden van zoogenaamde ziekenbussen, tenzij misschien met buitengewoon hooge kosten, die dan niet te dragen zijn, met het oog op het bedrag van het pensioen. Mede zag men gaarne de vrij- biljetten alsdan kosteloos verstrekt inplaats van de 20 ct., die daarvoor tot nu toe worden geheven Met belangstelling werd door meerdere leden nu gevraagd naar de actie van het H. B. voor een alge meen petitionnement onder de beambten der H.S.M- ter bekoming eener betere en hoogere loonregeling. Er werd besloten voor een en ander met bekwa men spoed de npodige stappen te doen. Andermaal werd gewezen op de billijkheid tot het desnoods in huur bekomen van de Maatschappij van een strookje grasgewas, zooals zulks vroeger geschiedde, voor hen, die op verren afstand van de bebouwde kom eener gemeente wonen. Thans doet het zich herhaaldelijk voor dat men uur, soms 3 kwart uur moet loopen om melk te be komen. Nog werden in het midden gebracht enkele ongemotiveerd zware dienstregelingen en de zoogenaamd vrye Zondag voor enkele categoriën Bijv. voor sommigen gaat de vrije Zondag in van den Zaterdag op den Zondag des nachts 1 uur of half twee, om des Maandagsmorgen 4 uur weer in dienst te zijn. Men besloot in den Raad van afgevaardigden deze punten ter sprake te brengen. Ten slotte werd door een bestuurslid van het retraite-fonds «St. Clemens" de werking en het nut van dit fonds uiteengezet, met eene aansporing tot deelname, ten einde de spoor- en trammannen in de gelegenheid te stellen een retraite te kun nen medemaken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter, met dank voor de talrijke opkomst en aangenaam gevoerde discussies, de vergadering met den christelijken groet. Zooals uit voorstaande kennisge ving blijkt, is de voetbrug over het Spuikanaal met ingang van heden voor alle motorrijtuigen en voor rijwielen gesloten. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 8 Nov. v.m 0.29 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Als een bewijs met hoeveel verlangen te Hoek van Holland wordt uitgezien naar de 'vereeniging met Rotterdam, kon dienen, dat Dinsdag jl. alles reeds voor feestviering was klaargemaakt, indien het wetsontwerp dien dag ware aangenomen. Het muziekkorps van Naaldwijk was reeds aangeno men om de festiviteit op te luitcren, doch moest toen de behandeling Dinsdag niet afliep, worden afgetelegrafeerd f4700 zoek! De' 62-jarige bloembollenkwee- ker A. L., wonende te Haamstede (eiland Schou wen), had Woensdagmiddag een aantal kantoren te Rotterdam bezocht; plottseling kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn groene portefeuille kwijt was, inhoudende ongeveer f4700 aan bank papier. De heer deed aangifte bij de politie. Mishandelingen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om streeks 10 uur, heeft, naar de „L. K." verneemt, te Hunsel een moordaanslag plaats gehad op den 59-jarigen landbouwer H. Broens, door middel van een slag met een schop (spade,) waardoor den schedel van diens hoofd is gespleten en de hersenen te voorschijn kwamen. De vermoede lijke dader, H. Coud 19 jaar, landbouwer, wo nende te Hunsel, is door de marechaussee vafl de brigade Grathem aangehouden en ter beschikking der justitie naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Kwestie over de uitgebrachte stemmen (het was verkiezing voor een lid van den gemeenteraad) moet hiervan de oorzaak zijn. Woensdagnacht zijndemarechaussée'sSpijker en Kloppenborg van Hoogeveen, terwijl ze in dienst waren in de gemeente Zuidwolde, op ern stige wijze mishandeld. Ze werden geroepen in een café waar ruzie was. Kloppenborg werd bij binnenkomst met een mes aangevallen, doch door zijn brigade-commandant, majoor Spijker ontzet. De belhamels verlieten den herberg; doch toen Spijker zag, dat Kloppenborg gewond was, ging hij naar buiten om, als het kon den dader te pakken. Binnen gekomen, werd hij door ver schillende personen met de geopende messen aan gevallen en ernstig mishandeld, zelfs werd de slagader in den slaap van 't hoofd geraakt. Door het vele bloedverlies geraakte de gewonde be wusteloos. Heelkundige hulp werd verleend door dr. Hartman te De Wijk. De gewonden werden per automobiel naar Hoogeveen vervoerd. De daders zijn helaas niet bekend, de toestand der gewonden was gistermiddag gunstig. Ernstig spoorwegongelukbijLuik. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te circa 12 uur in het station te Chenée bij Luik een botsing tusschen twee goederentreinen plaats gehad. Verschillende wagens werden om- veige worpen. Een stoker en twee remmers werden gêdood, terwijl verscheidene andere be ambten gewond werden. Neergeschoten. Te Krakau is de fa brikant Zumbeicki in zijn woning door drie bandieten overvallen en na een hevige worsteling vermoord. Toesnellende politiebeambte en arbeiders werden door de bandieten met revolverschoten ontvangen, waarbij acht personen doodelijk ge wond en verscheidene andere licht gekwetst werden. Het gelukte den moordenaars te ont komen. Een bloedig g e vee h t. In het grensplaa tsje Rhi de is Maandagavond een bloedige strijd ge voerd tusschen ©enige jachtopzieners en een drie tal stroiopers, welk© men wilde inrekenen. Ter zelfverdediging schoot 'een jachtopziener op de strcoper B. uit Crommert, waarbij een kogel zijn longen doorboorde. D© toestand van den ver wonde is ernstig. Gearresteerd. Na maandenlang zoéken is het de Berlijnsche politie eindelijk gelukt den vervaardiger der buitengewoon goed nagemaakte 20 Mark-biljetten, die in den aanvang van dit jaar te Berlijn in omloop gebracht waren, te arresteeren. Reeds lang had men verdenking op gevat tegen den 40-jarigen huisschilder Preusz, die te Tempelhof de vierde verdieping van een groot huis bewoonde, maar daar men geen posi tieve bewijzen van zijn schuld in handen had, stelde men er zich mee tevreden zijn gaDgen nauwkeurig na te gaan. Toen ook dit weinig resultaat opleverde, besloot men een inval in zijn woning te doen en niet zonder succes. De bij hem gevonden apparaten, chemicaliën en platen toon den, dat Preusz de geraffineerdste banknotenver- valscher is, dien Duitschland ooit gekend heeft. De huisschilder heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd. Hij werkte zonder medeplichtigen, wanneer zijn vrouw en zoontje afwezig waren en heeft in het geheel slechts 13 bankbiljetten uit gegeven. Een ingevroren schip. Te Queenstown zijn berichten binnengekomen over de vreeselijke ontberingen, die de bemanning van de Britsche schoener «Arthur W", weike dezer dagen de haven van Hilifax in Nieuw-Schotland binnenge vallen is, te verduren heeft gehad. Veertien maanden lang was het schip in Baffinoland en de Noordelijke landspits van Angora geblokkeerdt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2