Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on rr fifj EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Zaterdag 8 November 1913 No. 10771 Op den Balkan. FEUILLETON. Lonkere oogenblikken. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereenïoistiÊ op de polis Yeraelde voorwaarden, bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene bij dood bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger; 1 bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee "laden en een Géïlluslreerd Zondagsblad. Hienws. Interview Aan een vertegenwoordiger van de »Temps" §af de Russische minister-president Kokolsof te kennen, dat hij vertrouwt, dat de gezantencon- *®rentie te Londen de nieuwe moeilijkheden, ^elke in het Oostersche conflict gerezen zijD, weten op te lossen. Hij beschouwt de Alba- °eesche kwestie als weinig verontrustend en is er van overtuigd, dat Venezilos zich naar den wil Van Europa zal schikken. Hij voegde hieraan Me dat daar de autonomie van Albanië zonde1" Moeilijkheden door de Londensche conferentie in Principe was vastgesteld, er geen reden bestaat, otn aan te nemen, dat betreffende de moeilijk beden van ondergeschikt belang, welke nog in boezem van de grens-commissie gerezen Mochten zijn, een conflict of zelfs een wrijving Met zou kunnen vermeden worden. Wat de ge bannen houding tusschen Griekenland en Tur kije betreft, denkt Kokolsof, dat, hoe eerder de Albaneesche kwestie geregeld is, hoe eerder ook bet Grieksch-Turksche geschil zal zijn bijgelegd- Kokotsof is er van overtuigd, dat Bulgarije zich niet in een nieuw conflict zou kunnen wikkelen, zelfs niet als koning Ferdinand dit wilde, en er bestaat geen reden om dat aan te nemen. Turkije en Griekenland. Uit Constantinopel verneemt de «Kölnische ^eitung" Ia diplomatieke kringen gelooft men niet Griekenland zijn bedreiging met een ulti- Matum ten uitvoer zal leggen. Op de Porte hecht men ook weinig waarde aan dat dreigement en verzekert, dat niet Turkije, doch Griekenland de onderhandelingen sleepende houdt, met het doel de openbare meening in b-Uropa tegen Turkije in te nemen. He »Matin" verneemt uit Constantinopel, welke Meuwe instructies de Porte haar vredesonderhan delaars te Athene heeft toegezonden. Zij komen ®Mer op het volgende Turkije weigert amnestie aan de in Turkije wo nende Grieken, die na de onderteekening van bet vredesverdrag te Londen nog in het Griek- sche leger hebben meegestreden. He bewoners van het aan Griekenland afgestane Sebied en zjj die uit dat gebied afkomstig zijn doch in Turkije wonen, zullen gedurende vier Iaar na het sluiten van den vrede keuze van nati- baliteit. hebben. Turkije verlangt eerbiediging van het in 'taf- fMstane gebied gelegen particulier bezit der leden 12) Het was nacht. Van den naasten kerktoren ®'°eg de klok twee uur. De zware zijden °0rdijnen voor het venster der slaapkamer van peh bankier waren niet geheel en al gesloten nieuwsgierig wierp de maan een licht- ?traal in het vertrek de bleeke schijn viel op gelaat van den rijken man. Godfried r^nig giiep niet, zjjn oogen waren wijd open spalkt en een koortsige gloed lag over zijn «Maat. .Twee uurl" zeide hij zacht, terwijl hij zich Jhichttezal die nacht dan eeuwig duren r°eger kon ik goed slapen, zelfs aan den rand .an het bankroet, en nu, nu ik gered hen, en zaak weer opnieuw is bevestigd, waarom ah ik het nu niet Waarom opnieuw zag hij de afwisselende jMoeurtennissen van dien veelbewogen dag zijn ,°gen voorbijtrekken. Godfried König was niet öiecht. Had hij alleen op de wereld gestaan, i ar> zou geen macht hem ooit tot diefstal heb- JM bewogenmaar de invloed, die zijn vrouw P bem uitoefende, de gedachte aan het lot van de keizerlijke familie en van staatsdomeinen. Het verlangt voorts erkenning van de goederen en rechten der vrome stichtingen in 't afgestane gebied. Deze vrome stichtingen zullen beheerd worden door de moslimsche gemeenten overeen komstig de voorwaarden der stichters of erflaters. Wat de roerende en onroerende goederen, ge legen in het afgestane gebied en toebehoorende aan vrome stichtingen in Turkije betreft, is de Porte bereid Griekenland het recht te geven deze geheel of gedeeltelijk te kapitaliseeren en aan het ministerie van vrome stichtingen te Constan tinopel de bedragen, nit die kapitalisatie afkomstig, af te dragen. Nog verlangt de Porte, dat de rechten der spoorwegmaatschappijen verzekerd worden. RUSLAND. Naar aanleiding van de onderteekening der Russisch-Chineesche overeenkomst betreflende Mongolië schrijft 4e officieuse „Rossya": De om standigheid, dat Mongolië na het verdrag onder de souvereiniteit van China blijft, bewijst in de eerste plaats, dat de Russische diplomatie, toen zij aandrong op de spoedige regeling der Mon- goolsche kwestie en op de erkenning van Mon golië door China, geen vermindering van de poli tieke en nationale waardigheid van China op het oog had, zooals een groot deel der Chineesche pers beweerde. Rusland streeft naar geen territo riale veroveringen, doch heeft slechts vredelievende bedoelingen in het belang der beschaving, over eenkomend met zijn politieke en economische belangen in het verre Oosten. Het verheugt er zich over, dat de Chineesche regeering, die bij de regeling der Mongoolsche kwestie de wenschen en eischen van Rusland tegemoet kwam, hiervan overtuigd is. DUITSCHLAND. Reuter meldt uit München In den Rijksraad deelde de minister-president gisternamiddag een Boodschap van allerhoogste zijde mede, waarin het heet, dat de koning den 5en November 1913 als koning de regeering aan vaardde en de hem door God's genade verleende rechten geheel in bezit nam. Z. M. herinnerde zich met vreugde de lange jaren gedurende welke hij in dit Huis persoonlijk aan den parlementairen arbeid had deelgenomen, en laat de Kamer van den Rijksraad zijn koninklijken groet overbrengen. De president, graaf Fugger von Gloett, verklaarde daarop »Met gerechtvaardigde trots en oprechte vreugde ontvangen wij de Boodschap en den goedgunstigen groet van onzen vorst. Ten teeken van onze groote dankbaarheid, de onwankelbare trouw, de liefde en aanhankelijkheid aan den koning verzoek ik de Kamer in te stemmen met den kreet»Leve koning Lodewijk III, onze al- lergenadigste vorst Hierna werd tot de orde van den dag overge gaan. Rijksraad graaf Crailsheim, bracht uit naam van de desbetreffende commissie, rapport uit over het ontwerp der Staatsregeering, beoogende, dat van zijn zoon, en meer nog de zorg voor Martha, maar bovenal het gebrek aan een onwrikbaar vertrouw op God, dat alles had hem op de baan der misdaad gedreven. En nu vreeselijke gedachten kwamen hem voor den geestin zijn opgewondenheid had hij vergeten het be wijs te vernietigen, dat hij eerst voor den ouden Gerards geschreven had. Nu ontwaakte de herinnering daaraan met vreeselijke onge rustheid. Badend in zweet stond hij op, kleedde zich in der haast en met een kaars in de hand verliet hij onhoorbaar zijn slaapkamer. Doodsche stilte heerschte in het gansche huis, toen hij door de lange gangen dwaalde. Voorzichtig ging hij over de dikke loo- pers om niemand wakker te maken, en on gestoord bereikte hij de benedenverdie ping en opende de deur van zijn geheim kantoor. Als versteend bleef hij op den trempel staan met den zilveren blaker in de opgeheven hand en onrustige blikken sloeg hij rond. Er was inbraak gepleegd 1 Een venster, dat op den tuin uitzag, stond hoog opengeschoven, kasten waren geopend, de lessenaar van den chef dei- firma opengebroken en de daarop liggende papieren dooreen geworpen. Zonder zich te vergewissen of papieren van waarde of geldsom men waren ontvreemd (het winnende lot lag op zijn slaapkamer) zocht hij slechts naar dat eene papier, het overtuigend bewijs zijner schuld. Zijn handen beefden en strakker werd de Landdag zou erkennen, dat op 4 November de grondwettige voorwaarden tot beëindiging van het regentschap aanwezig waren. Met eenparig heid van stemmen werd daarop door den Rijks raad besloten, het regeeringsontwerp aan te ne men. Hierop werd de zitting gesloten. FRANKRIJK. De regeering heeft het reeds bij het indienen van de begrooting aangekondigde ontwerp van wet tot heffing van een nieuwe successie-belasting bij de Kamer ingediend, waarvan zij een jaarlijk- sche opbrengst van 72 millioen verwacht. De nieuwe belasting raakt niet aan de reeds bestaande successie-belasting, is daar slechts een aanvulling van, die het nagelaten vermogen in geld treft. De belasting bedraagt een half pet. voor nalatenschap pen tot 50.000 frank en stijgt met zeven verhoo gingen tot 4 pet. voor vermogens van 5 millioen en hooger. Vrij van successierecht blijven nage laten vermogens, die niet grooter zijn dan 10.000 frank. Bij vermogens tot 500.000 frank wordt de belasting verminderd naar gelang van het aantal kinderen, dat de erflater nalaat. De nieuwe be lasting wordt ook van nalatenschappen van de doode hand geheven. De regeering berekent de opbrengst hieruit op 2 millioen frank jaarlijks. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men meldt uit W|eienen aan de „Messagero", dat een groot gedeelte van de aanstaande rede van den Keizeir voor de delegaties zal gewijd worden aan de uiteenzetting, dat Oostenrijk en Italië in de Adriatische Ze© gemeenschappelijke belangen hebben. De rede zal ook gewagen van het gemeenschappelijk optreden der, bondgenooten gedurende den Balkan-oorlog, maar zal zeker geen melding maken van het incident van Triest, dat bestemd schijnt om dei slechte stemming in Italië te bestendigen. Men blijft in Oostenrijk van mee ning, dat dit sflechts van zuiver bijkomstig be lang is. MEXICO. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat in Huerta's formeel weigerend antwoord op de eischen der Vereenigde Staten, hetwelk in den breede werd besproken, in den ministerraad die gisteravond plaats had, ontkend zal worden, dat de regeering der Vereenigde Staten eeoig recht heeft, hetzij wettelijk of anderszins, te eischen, dat Huerta zal aftreden- Een der departementen publiceerde eon communique, dat dit antwoord eveneens een verklaring zal bevatten, volgens welke Huerta van plan is het leger tot 500.000 man uit te breiden. De Amerikaansche gezant Lind kwam hier heden ochtend aan en had vervolgens een samenkomst met den secretaris der ambassade. De correspondent te Washington van de »Daily Telegraph" bevestigt, dat de Amerikaansche jour nalist Hale naar het hoofdkwartier van den op standelingenleider Carranza is vertrokken, me1 het doel Carranza te raadplegen over een even tueel samengaan met de Amerikaansche regeeriag zijn gelaat het bewijs was verdwenen de eer van den rijken bankier, het bestaan van zijn huis was in handen van onbekende dieven. De waarde van de gestolene papieren en haar geld was onbeduidend en gaarne zou de heer König het dubbele hebben gegeven om dat eene bewijs terug te krijgen. Opnieuw sloeg de klok. Koud en kil woei de nachtlucht door het geopend venster langs zijn gloeiend voorhoofd. Rillend sloot hij zijn jas vaster om het lijf, deed zorgvuldig aile sporen van inbraak verdwijnen en verliet het kan toor. Onbemerkt kwam hij weer in zijn slaapka mer. Zijn blik viel in den hoogen spiegel en de bankier schrok van zichzelfin vier en twintig uren was Godfried König in een grijs aard veranderd. Een bittere lach speelde om zijn lippen „Wees tevreden, Laura, wees tevreden de eer van ons huis is gered; wat bekommert gij u om den prijs Het voorgevallene in het bankierskantoor bleef niet onbesproken maar wie waagde het, zonder bewijs van schuld den eersten steen te werpen op den geachten man, den chef van een der eerste firma's Een schitterd feest in het huis van König deed alle lasterpraatjes verstommen, waaraan het ontslag van den tegen Huerta. Het is echter de vraag of Hale Carranza daartoe zal kunnen bewegen, want deze had zich naar men weet nadrukke lijk daartegen verklaard. Ook had Carranza gezegd, dat, mochten de Vereenigde Staten in Mexico interveniëeren, alle Mexicanen zich zouden aaneensluiten om geza menlijk tegen de Amerikanen front te maken. Voor het eerst sedert verscheidene weken heeft gister het Amerikaansche kabinet vergaderd. Onder bevel van den schout bij nacht Fletchen, gaat het slagschip »New Hampshire" van Tampico naar Vera Cruz, waar dan acht slagschepen sa mengetrokken zijn. Tweehonderd matrozen hebben last gekregen zich te Portsmouth in New Hamps hire gereed te houden voor den dienst in een warm klimaat. Het departement van marine verzekert, dat dit een maatregel is om te bewijzen dat het corps mariniers op het eerste sein gereed kan zijn. Voorgesteld wordt 2500 matrozen te Guanta- namo samen te trekken. Uit Huelva komt het bericht, dat de brand in de mijnen van Rio Tinto, die zooals reeds gemeld is, aan kwaadwilligheid moet worden toegeschre ven en die reeds aan een aantal personen het leven heeft gekost, nog steeds voortduurt. Alle pogingen worden aangewend om de vlammen meester te worden, doch de werklieden worden in hun taak zeer belemmerd door de stakers, die onophoudelijk gewelddadigheden plegen. Veel vooruitzicht, dat de staking spoedig geëin digd zal zijn, bestaat er niet. Wel hebben de stakers zich bereid verklaard den gouverneur der provincie een lijst te overhandigen van hun mi- nimum-eischen. Bond van Staatspensionneering. Naar aanleiding van de eterste pensioenuitkee- ring aan ouden van dagen, welks op 9 Decem ber e.k. zal plaats hebben, richt de Bond van Staatspensionneerïng' een adres aan de leden van Armbestuur en Diaconieën, waarin gewezen wordt op het gevaar, „dat er Armbesturen en Diaconieën zijn, die van dez© gelegenheid gebruik zullen maken, om van de bedeelde ouden van dagen, die f2 pensioen zullen krijgen, die bedeeling ge heel of gedeeltelijk terug te nemen". Tijdsbepaling door middel van draadlooze telegrafie. Men meldt uit Groningen aan het »Vad." Het Natuurkundig Laboratorium alhier is, naar wij vernemen, een nieuwe inrichting rijker ge worden. Er is n.l. een toestel in geplaatst, waar door naar buiten draden zijn gespannen om de tijdsignalen van Parijs en Norddeich op te van gen, en door middel van een code zóó te herlei den, dat men aan het Natuurkundig Laborato rium precies den tijd weet en de klok daarnaar kan regelen. boekhouder nieuwe stof had gegeven en evenals voorheen handhaafde het huis zijn rang in de groote koopmanswereld. Van het uur af dat een misdaad den ouden luister der firma had opgehouden, scheen het geluk in de bankierswoning te zijn terugge keerd. De meest gewaagde ondernemingen gelukten, dagelijks vermeerderde de rijkdom en daarmee ook de trotschheid van mevrouw, ge boren baronesse Maquard, en van haar zoon, den kranigen luitenant. Maar van dat uur af aan was ook het wezen van den chef der firma geheel veranderd. Won derlijk snel verouderd, verkeerde de anders zoo stille, vriendelijke man in een aanhoudende zenuwachtige ongerustheid en spanning; hij, die vroeger nooit zijn onderhoorigen een hard woord zou geven, was nu somtijds grillig, zelfs tyranniek, ofschoon hij de slachtoffers zijner grillen een oogenblik daarna weer door rijke geschenken het voorgevallene deed vergeten. Zelfs zijn vrouw en zijn zoon hadden van hem te lijden alleen voor Martha was hij onveran derd in hare nabijheid vond hij rust, en haar gelukkig te zien was al zijn vreugde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1