Stads- enGewestelijk Nieuws. Opening der Handelshoogesehool. Omtrent de plechtige opening van de Neder- landsche Handelshoogesehool te Rotterdam op Zaterdagmiddag kunnen we nog mededeelen, dat de voorz. voorlezing deed van een telegram van H. M. de Koningin, waarin zij het bestuur geluk wenscht en haar sympathie met de Ned. Handel- hoogeschool uitsprak. (Applaus). Een telegram van dankbetuiging werd aan H. M. gezonden. Nadat dr. Jelgersma gesproken had, betuigde ook nog de heer Du Mosch, afgevaardigde van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, namens deze zijn sympathie met het tot stand komen van deze instelling. Daarna sloot de voorzitter, de heer G. A. Kröl- ler, met dankbetuiging aan de Ministers en ver der aan allen voor hun tegenwoordigheid, te 5 uren de plechtigheid. Lezing aan het Hof. De kapitein van den generalen staf ven het O.I. leger Van Genderen Stort heeft Vrijdagavond ten paleize Het Loo voor H. M, de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en gevolg een lezing gehou den, welke tot onderwerp had Beshouwing om trent land en bevolking van het N. O. gedeelte van Nederlandsch Borneo. De herstemming in Amsterdam III. Men meldt uit Amsterdam: De R.-Katholieke Kiesvereeniging heeft Zaterdag avond in zake de herstemming in district III een bestuursvoorstel tot onthouding van stemming verworpen en bestoten tot vrijlating van de kie zers ten opzichte van de candidaatuur-Otto. De Christelijk-Historischen besloten tot steunen van de candidatuur-Otto, terwijl de Antirevoluti- onnairen tot onthouding besloten- De zaak-Kraan. Te Amsterdam is uit Paramaribo bericht ont vangen, dat de heer W. Kraan, redacteur van »De West", die wegens beleediging van den Gouver neur terecht stond, tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Zooals men weet, werd de heer Kraan dezer dagen tot lid van de Koloniale Staten gekozen. De heer Kraan had in zijn blad het volgende geschreven Waarlijk, het wordt tijd, dat de oogen van het moederland opengaan. Men moet daar be grijpen, dat de Gouverneurszetel van Suriname te goed is, om te dienen al middel om de menschen kwijt te raken met wie men in het moeder land om de een of andere reden zit opgescheept. «Het klinkt ruw om dit te zeggen, maar he belang van moederland en kolonie eischt, dat voor alles moet gezorgd worden voor een eerlijk en bekwaam Bestuur. Dj ambi-concessies Ons bericht omtrent de toewijzing der Djambi concessies aan die Koninklijke Nederiandsche Pe troleum Maatschappij behoeft nog eenige nadere toelichting, In de memorie van antwoord over de Jnti 'che begrooting beeft de minister verklaard, dat er spoedig een besilssing zou vallen. Wij kun nen meedeelen, dat de Indische regeering aan den minister heeft voorgesteld de concessies aan de Koninklijke toe te wijzen. De inschrijving van de „Koninklijke" moet voor dein staat zeer gunstige voorwaarden bevatten. De geruchten, dat de voorwaarden voor üc toewijzing der concessies gesteld, zoo bezwarend zijn, dat de maatschappij, die ze krijgt, er feitelijk niets aan zou hebben, zijn geheel uit ue lucnt gegrepen. Het voorstel van aen minister, waarin uie voorwaarden worden medegedeeld, is zeer spoedig te wachten, meldt de „Tel.". De uitvoering der Invaliditeitswet. Naar aanleiding van cle beraadslaging, welke de atgeloopen week in de Tweede Kamer heeft plaats gehad over de uitvoering van de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, hgeft het «Centrum'' een onderhoud gehad met den oud-minister Talma. De heer Talma zette uiteen, hoe hij zich de samenstelling der rentecommissiën had gedacht, hoe de positie en den werkkring der tusschen- personen en hoe, in aansluiting daarmee, inhoud en strekking der instructies bovenbedoeld. De rente com missiën heb ik voor ieder district zóó samengesteld aldus de oud-minister - dat zij de elementen bevatten, de personen, voldoende bekwaam en onderlegd, om de beslissing door de Rijksverzekeringsbank voor te bereiden. Die com missie is de rechterhand voor het bestuur van de Bank, waar deze heeft te beslissen, of de rente al dan niet zal worden toegekend. Voor die rente commissiën was de handleiding of instructie dus niet bestemd. Zij was bestemd voor de tusschen- personen, die eenvoudig zijn aangesteld tot hulp der zeventigjarigen. Deze oude menschen moesten andere menschen hebben, die hen konden helpen bij de aanvragen. Anders niet. Wat die helpers zeggen heeft geen beslissende kracht Zy behoeven de wet niet te interpreteeren, noch uitspraak of advies te geven in twijfelachtige gevallen. Daar voor waren zij niet de aangewezen personen. Maar het is dan ook tevens duidelijk, dat men hun niet de invaliditeitswet kon in handen geven met de vierhonderd en zooveel artikelen, waaruit zij te zoeken zouden hebben, wat voor hun taak noocfig was. Zij kregen dus een eenvoudig boekje, dat hun tot handleiding zou strekken voor de vervulling hunner taak, het helpen der aan vragers, of wie voor de aanvragen in de termen meende te vallen. En wijl zij in 't minst geen rechteriijke taak hebben, kon die handleiding ook niet scherp worden opgezet, of een gids zijn voor allerlei dubieuze gevallen, zooals er vele denkbaar zijn. De tusschenpersonen hadden en hebben slechts aan te vragen; dan kan de rente commissie oordeelen en beslist ten slotte de Bank. Ware de handleiding te scherp opgezet, te veel gepreciseerd geweest, dan zou de tusschen- persoon zich gaan verbeelden dat hij te beslissen haddit moest worden voorkomen. Mij dunkt, dat dit toch duidelijk moet wezeD en er hier geen reden kan bestaan voor eenig verwijt, of minder gewenschte aansprakelijkheid. De tus schenpersonen hebben eenvoudig te beoordeelen, of iemand voor de aanvrage in de termen valt. Niet te verhinderen, dat vele of te veel aanvragen inkomen is hunne taak, maar te beletten, dat er te weinig zouden komen, Te veel aanvragen is geen bezwaar tegen misbruik moet worden ge waakt door Rentecommissie en Bankbestuur maar er mag niemand worden overgeslagen, die' volgens de artikelen der wet, recht op uitkeering zou hebben, Ik zie niet in, dat men mij daarvan een grif zou kunnen maken. Minister Treub had in de Kamer ook de ver goeding genoemd, welke tusschenpersonen ont vangen voor elke behandelende en toegewezen aanvrage, als een der redenen, welke het cijfer der aanvragen zoozeer heett doen stijgen. Op die opmerking antwoordde de heer Talma Wanneer een andere wijze van betaling was gevolgd, had men geen voldoende zekerheid ge kregen, dat de minder gemakkelijke of lastige gevalen tot hun recht zouden zijn gekomen. Dit moet toch óók duidelijk zijn. En dat hier het doel zou zijn voorbijgeschoten, zooals veronder stellende wijze in de Kamer is te kennen gegeven, vermag ik niet in te zien. Trouwens, het motief, dat door den minister is aangevoerd over den spoed, die bij beoordeeling der aanvragen moet worden gemaakt, lijkt mij evenmin steekhoudend. Wanneer men een aantal menschen laat komen met hunne aanvragen, zooals geschiedt en geschied is, late men hen wat wachten. Alles is gedaan om hen vroeg genoeg te waarschuwen. Dat is de rationeele weg, Of zij de renten en een paar we ken later ontvangen, geeft reeds daarom niet te veel bezwaar, omdat zij er geen cent minder door krijgen alls moet behoorlijk worden nagekeken. Al heb ik van den beginne alles gedaan om tot spoed te manen zou een beslissing zonder onder zoek m. i. toch niet gerechtvaardigd zijn door den wensch om menschen te helpen. De kans, waarvan mr. Treub repte, dat menschen met inkomens van f 1500, f 2000 en meer, mits zij slechts niet in de vermogensbelasting zijn aan geslagen, de rente zouden aanvragen en ontvan gen, achtte de heer Talma zoo klein, dat dit op het aantal rentetrekkers wel geen belangrijke invloed zal hebben. Men moet niet vergeten, zeide hij, dat geregeld die paar guldens aan de post kantoren moeten worden gehaald: en wie "zal daarin plezier hebben bij een inkomen als waar van de minister sprak De oud-minister sprak er zijn verwondering over uit, dat zijn ambtsopvolger art. 32 der wet, dat hij niet goed bleek te hebben begrepen, wat hij aan den heer Rutgers had moeten toegeven, in de handleiding vermeld had willen zien. Hetgeen door den afgevaardigde voor Hilversum in 't midden was gebracht, achtte de heer Talma zeer ad rem. Wie het artikel goed leest, ziet dat het uitzon deringsgevallen geldt, die bij de personen van art. 369 wel heel zeldzaam zullen zijn. Weinigen zullen in 152 weken arbeid verrichten, niet in hun beroep, in buitengewone gevallen, van korten duur, in dienst van anderen. Daarom zal het den rente-com missiën, die de vragenlijsten ingevuld voor zich krijgen, niet moeilijk vallen, deze personen uit te schiften, Geldelijken invloed van beteekenis kan dit niet hebben. De heer Talma legde er voorts den nadruk op, dat minister Treub verplicht is de wet uit te voeren. Wil de regeering haar niet uitvoeren, zeide de heer Talma, dan zal zij een voorstel daartoe moeten indienen, waarover Tweede en Eerste Kamer zullen hebben te beslissen, maar nu is zij gehouden de wet uit te voeren. Dat art. 369 door zijne invoering van de wet zou zijn losgemaakt, sprak de oud minister tegen. Het is altijd mijn bedoeling geweest, zeide hij, om de 70-jarigen zoo goed mogelijk te helpen en ik heb daarvan ook geen geheim gemaakt. Bij de bespreking jvan het door mij overgenomen amen- dement-Duys heb ik er in 't voorjaar nog aan herinnerd, dat ik reeds in 1911, zooals uit het verslag der commissie blijkt, dit voornemen aan de Kamer heb te kennen gegeven. De Kamer ver zette zich daar niet tegen. Niemand kwam er tegen op, toen het tijd was, om te spreken. En daarom is het werkelijk vreemd, dat men thans hierover met op- en aanmerkingen komt. Men heeft vooruit geweten, wat geschieden zou zonder daartegen bezwaar te maken. Waerberic&l). Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.8 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 743 4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag; zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind. zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien) iets zachter. Sehicdamscke IJsvereeniging. De Schiedamscbei IJsvereeniging' zal op Vrijdag 14 November, dels avonds 8 uur, een ledti-nver- sadming houden in „Musis Sacrum". Lange Ha ven. In het belang' der liefhebbers van de ijssport en het voortbestaan der Schied. IJsvereeniging te dezer stede is het zeer gewanscht, dat velo i .rien deze vergadering zullen hijwonen. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. St. Willibrordsfeest. De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond heeft gisteren het feest van den glorierijken Bondspatroon St. Willibrord kerkelijk en meer openlijk gevierd. Na de kerkelijke viering, beslo ten met de Hoogmis ditmaal in de Singelkerk ter intentie der Bondsatdeeling opgedragen, had gister avond de feestvergaderiDg plaats in de Bondsge- hoorzaal, die door Bondsleden en Donateurs met hunne dames geheel was bezet. De hoogeerw. Deken en verdere geestelijken dezer stad vereer den de vergadering met hunne tegenwoordigheid Allereerst deed het Harmonieorkest «St Am- brosius" eenige feesttonen hooren. Na den Onaf- bankelijkheidsfeestmarscb van den directeur, den heer J. F. M. Smits, tot aller genoegen weder ten gehoore was gebracht, nam de voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer T. J. H. Mouwens, het woord. Na een hulde woord aas den hoogeerw. Deken, die door zijne tegenwoordigheid toonde zijne oude liefde van den Bond nog niet verloren te hebben, heette de voorzitter de verdere eerw. geestelijken, donateurs en leden hartelijk welkom. Aan dit welkomstwoord paarde de voorzit ter nog eenige woorden van opwekking. Hij spoorde allen het propagandistisch werk van St. Willibrord na te volgen in den Volksbond. Daartoe moesten allen, ook de dames, er steeds op uit zijn meerdere leden voor den Volksbond te werven. Waar de Bondsafdeeling, wat de zware zorgen betreft, eenigszins tot rust is gekomen, zouden dan de bekende kunstmatige middelen niet meer noodig zijn, maar de rust spoedig in zekerheid overgaan. Allen in het algemeen op wekkend de belangen der Bondsafdeeling steeds te bevorderen, beval voorz. vooral aan het propa gandistisch werk van «St. Paulus", die weder eenige boekwerkjes te koop zou doen aanbieden. Verder spoorde voorz. bijzonder de Bondsleden aan voor het vaandel, dat noodzakelijk herstel behoeft, zich een offertje te willen getroosten. Ten slotte beval voorz. in aller aandacht het liefde werk «Weduwensteunfonds", dat dezen middag zijne jaarvergadering hield, die echter slechts door enkele leden bezocht was. Na dit inleidend woord van den voorzitter deed «St. Ambrosius" ons nog hooren ouverture «Na- buchodonosor" en potpourri «Trouvère", beiden van Verdi, en de inarsch «Gliick auf" van Jongbloed, welke nummers mede een wel verdiend applaud oogsten. Daarna deed de Zangafdeeling «St. Cecilia" ons genieten het «Matrozenlied" van Rich. Hol en «Sur les Rem parts" van Rillé, welke bekende ge wilde nummers ook nu weder bijzonder in den smaak vielen. Toen gaf de voorzitter het woord aan den wel- eerw. Pater C. Micklinghoff, kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven, die onder applaus den katheder besteeg. Naar aloud gebruik te zamen gekomen om den feestdag van St. Willibrord te vieren, wilde feestr. op het feest van des Bonds grooten patroon een tafereel schetsen uit diens leven, wel oud doch immer nieuw, een tafereel dat een schoonen in druk maakt, de bekoring heeft van het forsche, dat treft en inslaat. Toen St. Willibrord met den zegen van Paus Sergius weder zijne schreden naar het noorden richtte, zette hij den voet op het eiland Walcheren, en zag bij Westcapelle de heidenen geschaard om het afgodsbeeld van Mer- curius of Wodan, vol ontzetting opziend naar dien steenen god, wien zij offers brachten. Met een moed die de dapperheid der heidensche West Friezen beschaamt, heft St. Willibrord den vuist op en werpt het afgodsbeeld van het voetstuk. En ziet, geen bliksem treft den vermet.elen hei ligschenner. Willibrord staat ongedeerd bij het voetstuk en verkondigt den eilanders een onbe kenden God, brengt hun de blijde boodschap des heils en belijdt voor allen Christus, den Zoon van God, hun Heer en Verlosser. Dat aangrijpend tafereel herhaalt zich in dezen modernen tijd. Er waait als een heidensche geest door de wereld, over stad en land. Waar velen met zwartgalligen angst de toekomst zien nade ren, behooren wij met koel verstand, met helder hoofd, de nieuwere toestanden te zien. Het woord eenmaal voor het rechthuis van Pilatus in ant woord op diens vraag omtrent den Koning der Joden gesproken, herhaalde zich in den loop der geschiedenis „Kru'sig Hem". Maar nooit werd Christus van de aarde verbannenChristus bleef. «Nazarener, gij hebt overwonnen". Intusschen tracht het moderne ongeloof voortdurend Christus van zijn voetstuk te rukken en er het afgodsbeeld van den mensch op te plaatsen. Wat is tegenover dit heilloos, onzinnig streven de taak der Katholieken? Met deze vraag kwam spr. tot de kern zijner rede. Willen de Katholieken hun taak naar behooren vervullen, dan moeten zij eerst goed den vijand kennen al vorens hem te kunnen bevechten. Terwijl zij zich doen kennen in de erkenning van God in de wereld orde, in het dagelijksch leven en de leiding der maatschappij, wordt die vijand 't best geteekend in het huichelachtig vredewoord van Feurbach, dat 't nu met de twist uit moet zijn behoudt gij uw streven naar den hemel, maar laat ons het hier beneden. Maar dat woord beteekent schei ding van Kerk en Staat, van geloof en weten schap, de vrije Kerk en de vrije wetenschap, de vrije school. Wat zijn echter de gevolgen van dat stelsel Is de achttiende eeuw in zee van bloed ondergaan, de negentiende scheidde geestes- armhet gebrek aan ware liefde toonde zich alom modernisme en socialisme spreidden hun doodskleed. De schoonzoon van Karei Marx en diens vrouw, die zelfmoord pleegden, werden om die daad «van mooie levensvreugde" (Wibaut) verheerlijkt zelfs door de kopstukken van het Nederiandsche socialisme. De heiligheid van het huwelijk, de eerbied voor het gezin verdwij nen de sombere doodsklok wordt alom geluid in een totaal getal van 200.000 zelfmoorden! zenuwoverspanning en zielenondergang zijn de meest teekenende feiten van den modernen tijd. Wil men een ziekte bestrijden, dan moet men eerst de oorzaken kennenalleen dan weet men welke middelen daartegen moet worden aange wend. Die oorzaken zijn velenallereerst de wetenschap in dienst van het ongeloof. Spr. wijst in dit verband op de hoogeschool en haalt aan een artikel in hetsKath. Soc. Weekblad" van 18 Oct. 11. waarin de Technische Hoogeschool te Delft geschetst wordt als beslist materialistische, een school waarin het cynisme en de twijfel over- heerschen, een instelling die in hare bibliotheek, onder het mom van algemeene ontwikkeling) boeken geeft, waarin het ongeloof, het socia lisme en het zedeloos streven bevorderd worden. Die ongeloovige wetenschap druppelt hare zoo- naamde wijsheid in open vaten als daar zijn de persorganen, de letterkunde en het tooneelde ongeloovige pers, die geest en hart bederft, die zielemoord bedrijft in het grootde ongeloovige lectuur, die schier het dagelijksch brood is ge' worden van velen het moderne tooneel, waarbij de duivel lacht en de engelen schreien, de groote leerschool van het kwaad, die het goede leert verachten en het kwade doen. Bij den gruwelijken oorlog die het oosten van Europa geteisterd heeft, roepen de smartelijk ge* troffen achterblijvenden«geef ons onze dooden weermaar ook, waar in den strijd tegen het ongeloof onze rangen zoo gedund zijn, klinkt de smartekreetgeef ons degelijke, plichtgetrouwe mannen. Waar spr. het hoogste ideaal der ooster- sche strijdvcerenden las in het Bulgaarsche spreek woord «de hemel voor de Roomschen, de aarde voor de Bulgaren en de hel voor de Grieken,' zegt spr. dat het katholieke ideaal onder de schutse der Katholieke Kerk zeker 't hoogst staat 't vindt zijn hoogste uitdrukking in het gewijde woord Wij weten dat onze Verlosser leeft en dat Hij ons op zal wekken ten jongste dageOnze hoop is vol van de onsterfelijkheid. Voor ons is het leven geen einddoel, maar voorbereiding tot het eenig eeuwig doel. Willen wij dat doel bereiken zoo betoogde spr. verder dan moeten wij dezelfde middelen gebruiken als het ongeloof, d.w.z. wij ook moeten ons ideaal voor ieder zichtbaar op een voetstuk plaatsenwij moeten Roomsch zijn ten voeten uff zoowel in het openbare als het bijzondere leven. Doen wij dit, dan wordt ook in ieder Roomsch huisgezin een Roomsche courant gevonden, waar er daar nog maar te veel neutrale b aden zijn- Terecht heeft toch de Aartsbisschop van Utrecht gezegd, dat de Katholieken die neutrale bladen lezen, geen goede oprechte Katholieken zijn. De neutrale bladen voeren ons toch op een dwaal spoor zij doen ons over verschillende kwestiën van den dag niet het juiste oordeel vellen. Wij hebben buitendien die neutrale bladen niet noodig- Hebben onze tegenstanders groote bladen, wij ook; hebben zij mooie couranten wij ook; beschikken zij over volksbladen wij ook. Eerst als er in ieder Roomsch gezin een Roomsche courant gelezen wordt, kan er wellicht reden zijn over den in houd der courant te klagen en dan zullen wij verder zien. Evenzoo is 't met de boeken, de goede worden maar vooral te weinig gevraagd- Laten wij goede degelijke boeken lezen t er zijn er in den R. K. boekhandel ook genoeg die, in den volkstoon en de volksstemming geschreven) kuDnen gelezen worden. Bezoeken wij ook nie' het moderne tooneel en de zedelooze bioscoop; maar nemen wij ook hier het goede. Steunen wij ookvooral het Roomsch tooneel in Schiedam8 Volksbond. Slechts enkele grepen heeft spr. aldus in den overvloed van stof willen doen, slechts enkele punten willen aanhalen om aan te toonen dat wij het leven degelijker beter moeten maken, dat wij het kwaad moeten bestrijden door den overmaat van het goed. Hij uit daarbij den hartewensch dat deze vereeniging, die zich dat mede ten doel stelt, moge groeien en bloeien, dat hare leden mogen zijn strijders Gods, kruisvaarders der twin tigste eeuw. Om de verheven taak waartoe zij geroepen zijn, met goed gevolg te vervullen, moeten de Katholieken in Nederland werkzaam zijn in gehoorzaamheid aan de Bisschoppen daartoe is ook eenheid een eerste eisch. Zij moeten zijn van één wil en één streven, ieder werkzaam naar mate der talenten die God hem gaf voor de eer van onzen Koning Christus, voor de triom» van het Kruis, voor de vrijheid der Kerk. De rijke leer des Kruises past toch voor alle tijden, moet haren invloed doen kennen zoowel naai' buiten als naar binnen. Onder de schutse der Katholieke Kerk vindt toch de maatschappij veiligheid en ieder bescherming. Haar weldadig streven gaat in de richting van vrede en rust der maatschappij. Dat hebben de tongen der heilige» beledendaaromtrent hebben de martelaren met hun bloed getuigd. Welaan dan roept spr. ten slotte in hoop- vplle verwachting uit de winter is voorby, de lente der twintigste eeuw is ingetreden, de tijd der herstelling in Christus is gekomen. Laten wij medewerken met onzen roemrijk regeerenden Paus Pius X om alles in Christus te herstellen! zingen wij het lied van het Kruis, de hymne der triomfBij het ingaan der twintigste eeuw heb ben wij den Koning aller tijden in het verheren Te Deum toegezongen, Tu, Rex gloriae Christi- Kenne ieder in het licht van dat heilrijk woord zijn duren plicht het ongeloof te bestryden, den Christus te belijden. Waar wy dan de beloft® voor de eeuwen hebben: «de poorten der hel zullen. Haar niet overwinnen" zullen wij da' troostvol woord ook herhalen. Op U Heer heb ik vertrouwd, in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden. Toen het daverend applaus dat deze gloedvolle rede en vooral het heerlijk slot als bezegelde eindelijk was verstomd, nam de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens het woord. Hij had, bff afwezigheid van den geestelijken adviseur, de moeilijke taak den geachten spreker te bedanken voor het heerlijk woord aan allen toegesproken- Waar hij niet in staat was dat naar verdiensten te doen, hoopte hij dat spr. zich met den goeden wil zou tevreden stellen. Om den band te ver sterken die tusschen hem en de Bondsafdeeling reeds bestaat, bood hij hem het eerelid maatschap der afdeeling dat onder daverend applaus werd toegekend. Daarna had voorz. nog een enkele mededeeling. Hij beval in aller aandacht het ve?'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2