Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f r onrit Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang Woensdag 12 November 1913. No. 10774. Op den Balkan. Donkere oogenblikken. oTereenfcomstig op ie polis yermelfle Toorwaarcten. Mi pnnn Ml €titletal* berichten Kennisgeving. Kieaws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange "11111 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeitI U U voet of oogI U U 1 I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wysvingerI U bij verlies van eiken ande ren vinger. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no 12) de 3de lijst voor het dienstjaar 1913, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Ver ordening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aanslagbil jet op de straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 12 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. i)e /Secretaris, V. SICKENGA. In Bulgarije. Volgens een telegram uit Wieenen aan de „Echo be Paris", gaat in officieele kringen het gerucht, dat koning Ferdinand van Bulgarije van plan is «fstand te doen van den troon ten behoeve van zijn oudsten zoon, prins Boris. Naar door een Correspondent van het Parijsche blad ingewonnen berichten, zou tsaar Ferdinand, die op het oogen. hlik verblijf houdt op èen zijner landgoederen in Hongarije, over eenige dagen naar Sofia terug, heenen, om na een zeer kort oponthoud jn zijn hoofdstad, weer naar hiet buitenland te vertrek- ten. Te Weenen wordt het bericht tegengesproken dpor het officieus© Servische orgaan „Politika" dezer dagen in de wereld gestuurd en volgens hetwelk de koning van Bulgarije in .den loop van zijn jongste verblijf in de Oostenrijksche hoofdstad een militaire conventie met Oosten- rijk-Ilongarije zou hebben aangegaan. Bulgarijle en Griekenland. 'De Bulgaarsche ministerraad heeft gister de Wenschelij'kheid besproken, om door bemiddeling der mogendheden Griekenland te verzoeken d© Sewe.lodaden tegen de Bulgaren in Macedonië te doen ophouden en de krijgsgevangenen terug te zenoen, daar Bulgarije anders représailleLinaalre- fiolen zal nemen. Albanië. IN aar de Wemsche c orrespondent van de „Köl- hbche Zeitung" meldt, heeft die prins, nadat al zijn andere voorwaarden waren ingewilligd, zijn troons beklimming in Albanië enkel afhankelijk gemafakt van de voorwaarde, dat die Grieksche troepen Albanië ontruimen. 'Om die ontruiming! te bespoedigen moeten de 'cxgendhedem, met uitzondering van Italië, zich 15) Met Martha had ik armoede gekozen boven Schandelijk verworven rijkdom, - gij en uw Zoon, zoudt den verarmden vader het leven in een hel veranderd hebben. Wees trotsch op °hze millioenen, LauraDe schande van uw ïnan kan iederen dag aan 't licht komen en zij mede op uw hoofd nederdalen, want het Oorspronkelijk bewijs, dat ik voor den ouden Gerards heb geschreven, is niet vernietigd, 't is hset andere papieren gestolen. Ik ben grijs ge worden vóór de jarendie herinnering staat Mttid als een schrikbeeld voor mijn oogen. O. God, een oogenblik van misdaad en een eeuwig heid van schuld. »En met dien last op uw geweten zijt gij ni0t naar Gerards gegaan snikte Martha, vader, geef dien ongelukkige terug wat gij hom ontnomen hebt, doe hier op aarde uwe Schuld, af." »Ik kan niet meer terug, Martha, ik op voorstel van Engeland bereid hebben verklaard in enkele grenswijzigingen ten gunste van Grie kenland toe te stemmen. FRANKRIJK. De Kamer zette de besprekingen over de kies- rc-chthervorming voort en nam na tusschenkom&t van Barthou met 339 tegen 222 stemmen den volgenden tekst voor art. 21 aanElke lijst erlangt evenveel zetels als het kiesquotient op heit aan- tal stemmen dier lijst begrepen is. Het kies quotient wordt verkregen door het totale aantal '■lezers te deelen door het aantal afgevaardigden,; nat in het betreffende district gekozen moet wor den De zetels van elke lijst worden toegekend aan de candidaten, die het grootste aantal stem men verkrijgen. Als er aanleiding toe bestaat, zullen de overblijvende zetels naar de volgorde van het aantal' daarop uitgebrachte stemmen wor den toegekend aan de nog niet gekozen candidaten, die op de lijst, waarop zij voorkomen, de absolute meerderheid verwierven. Bij gebreke van dezen (nl. van candidaten, die geen absolute meerderheid verkregen) zullen de overschietende zetels toegé kend worden aan de relatieve meerderheid, door een tweede stemming, welke plaats heeft den tweeden Zondag volgende op den dag, waarop de uitslag' der eerste stemming is bekend gemaakt In geval op verschillende candidaten hetzelfde aantal stemmen is uitgebracht, wordt de oudste gekozen verklaard. ITALIë. De „Osservator© Romano" levert een uitvoe rige rectificatie op oen artikel, door graaf Gen- tiloni, den voorzitter van den Katholieken Kie zers bond in Italië, geschreven in het liberale „Giornale d'Italia", en waarin de graaf uiting geeft aan zijn vreugde over den afloop der ver kiezingen, daarbij den liberalen voor hun hulp lof toezwaaiend© en hun tevens een kijkje ver oorlovende op den arbeid van zijn organisatie gedurende de verkiezingen. De „Osservatore" verklaart, dat de graaf slechts zijn persoonlijk oordeel heeft kunnen kenbaar maken en nog wel in een minder gelukkig gekozen vorm. Zijn verklaring; moet als ontijdig worden be schouwd en vervat in veel te krachtige termen De Italiaansche Katholieken hebben nooit eraan gedacht aan het land hun wil op te dringen, doch zij wenschen slechts een macht te vormen, die niet onderschat mag worden. RUSLAND. In de gister gehouden zitting is een voorstel der cadettenpartij aan de orde om een commis sie in te stellen, welke een wetsvoorstel zal uitwerken, om, in staatsburgerlijken zin, gelijke rechten aan allen toe te kennen. De leden dier cadettenpartij wezen er op; dat het ontbreken var, gelijke burgerlijke rechten voor het staats organisme nadeelig is; daarom was het noodza kelijk, dat aan rechtsbeperking voor afzonderlijke nationaliteiten in Rusland een einde komt. Poe- risjkewits, van de uiterste rechterzijde, en andere Een luid gedruisch in de zijkamer deed den heer König opschrikken. Ook de luitenant was doodsbleek en wierp de deur wagewijd open om te zien of er iemand was. Maar de kamer was ledig. Te gelijker tijd werd de groote deur der kamer geopend en trad een bediende bin nen met de boodschap „Majoor Helm wenscht u oogenblikkelijk te spreken voor zeer gewich tige zaken." „Majoor Holm - totaal onbekend," zeide de bankier: „en op dit uur? Laat hem morgen terugkomen." De bediende ging heen, maar een oogenblik later kwam h(j terug en overhadigde den heer König een verzegeld briefje. „Als er nog een vonkje eerlijkheid, die voor heen den naam König sierde, in u leeft, laat mij u dan een enkele minuut te woord staan. Gerards ligt op sterven, verlangt naar u." Een oogenblik aarzelde de bankier. De strijd in zijn binnenste weerspiegelde op zijn gelaat, maar zijn goede geest zegevierde en hij stond op om den majoor te ontvangen. Ook Martha verliet de kamer om zich ter ruste te begeven zij voelde zich ziek en geschokt na al hetgeen ze zooeven had gehoord, 't Is zoo treurig als men menschep, die men altijd heeft hoogge schat en bemind, eensklaps van hun hoogte ziet afdalen. De heer des huizes zag zijn bezoeker in legen standers van het voorstel, wijzen er :,p, dat men thans minder dan ooit aan de toekenning van gelijke staatsburgerlijke rechten kan denken, daar vergroeiing! van de rechten der Joden mis standen te voorschijn zouden roepen, en voor alles hel hoerenlandbezit zou vernietigen. De Joden beheer schen de advocatuur en de pers. Een voor stel tot het toekennen van gelijke rechten aan Joden, is, met het oog op de verscherping van den strijd der nationaliteiten, niet in overeenstem ming met den eisch van het oogenblik. Het voor stel wordt met 152 st. tegen 92 st. verworpen, waarna de zitting opgeheven wordt. CHINA. Onlangs werd gemeld, da,t de Chineesehe minis ter-president Hsiung-Hsi-Ling, naar aanleiding van den coup d'état van president Juan-Sji-Kai, zou aftreden. Dit bericht wordt thans door den cor respondent van de „Daily Telegraph" te Peking bevestigd, die tevens mededeelt, dat dé minister van Handel, Chang-Chieng en de minister van Justitie, Liang-Chji-Chao, hun ontsj^g hebben inge diend Vermoedelijk zal Hsu-Shi-Chang, de op voeder van den vroegeren keizer tot minister president worden benoemd. De officieus© „Pekin News" meldt, dat' de voor zitters van Senaat en Kamer van Afgevaardigden al het mogelijke doen om de afgevaardigden, die niet uit het parlement gezet zijn, bijeen te houden. Bovendien stellen zij pogingen in het werk om de regeering te bewegen die afgevaardigden welke zich eenige maanden geleden van de Kuo Ming Tang afgescheiden hebben, doch ook hun ontslag gekregen hebben, hun zetel te doen behouden. Wordt dit verzoek niet ingewilligd, dan rullen de voorzitters, alsmede eenige andere op den voorgrond tredende afgevaardigden liun ontslag nemen. Volgens de „Asiatic News" bevindt generaal Chang-Hsun zich nog steeds te Nanking, hoe wel de rtegeering hem voortdurend vermaant zijn functie neer te leggen en naar Peking te komen. Juan-Sji-Kai heeft zijn persoonlijken secretaris naar Nanking gezonden, maar generaal Chang- Hsun heeft verklaard, dat hij, hoe gaarne hij aan het verzoek van zijn „vriend den president" zou willen voldoen, niet uit Nanking vertrekken kon, daar hij niet wist, wat er dan met zijn troepen zon gebeuren. De secretaris moest dus onverrichter zake naar Peking terug'keercn. MEXICO. Volgens ontvangen telegrammen uit Mexico is aldaar een paniek uitgebroken. Voor de deuren der banken verzamelen zich giroole menschen- massa's die hun banknoten in zilvergeld willen omwisselen. Hu er t a zou order hebben gegeven aan dit verlangen niet te voldoen. 'Blijkens een nader telegram uit Mexico (stad) is het terughalen van deposito's bij de Londensche en Mexicaa.nscha bank en bij de Nationale Bank gisteren aldaar zeer algemeen geworden. De be leggers, die hun geld komen terugvragen, maken queue en staan in rijen straten ver. Honderden zijn met zakken zilvergeld naar huis terugge keerd. De directeur van de Nationale Bank heeft ver klaard, dat de opvragers allen kleine spaarders waren. De „Times" heeft een bericht „uit gezagheb bende bron", dat blijkbaar afkomstig is uit Ameri- kaansche regeeringskringen, en waarin het beleid van de Vereenigde Staten inzake Mexico wordt uiteengezet. Er blijkt uit dat de Amerikaansche regeering vastbesloten is de grondwettelijke beginselen in Midden- en Zuid-Amerika te handhaven, teneinde daar revolutiën tegen te gaan, en avonturiers te ontmoedigen, die reeds bij voorbaat op erkenning en hulp van de Ver. Staten rekenen. Wilson is vastbesloten, enkel zulke presidenten als wettige staatshoofden te erkennen, die in vrije verkiezingen door vrije staatsburgers zijn geko zen. Volgens bet exposé in de „Times" loochent de president van da Vereenigde Staten dat zijn beleid ten opzichte van Mexico hem door machtige financiersgroepen wordt voorgeschreven. Het ge heele Amerikaansche volk zou het Mexico-beleid van Wilson goedkeuren. Naai- de correspondent te Washington van de „Times" meedeelt, is Wilson meer en meer be sloten tot ingrijpen. Dit wordt bewezen door zijn uitlatingen tegenover zijn diplomatieke vrienden. zichtbare opgewondenheid de kamer op en neer loopen. Bij zijn binnentreden ijlde de majoor op hem toe. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat ik u kom storen ik ben een oude vriend van Tho mas Gerards om mij uit geldverlegenheid te redden ging hij bij u een staatspapier ver spanden. Hij liet mij het verlangde geld bren gen, maar een half uur later werd ik bij zijn bed geroepen. Ik trof mijn vriend aan, erger dan dood, ik vond hem verlamd naar lichaam en geest. Nu, sinds vier weken gaat hij beden kelijk achteruitmaar van morgen voelde hij zich veel frisscher dan gewoonlijk. Hij kon weer spreken en uw naam was 't eerste woord, dat over zijn lippen kwam hij wenscht drin gend u te spreken, den heelen dag heeft hij al naar u verlangdgij zult toch niet een ster vende een verzoek weigeren Met groote stappen ging de bankier de ka mer op en neer. „Ik naar Gerards gaan Hoe komt ge er op 1 Naar den man, die mij eens van een misdaad betichtte „Maar hij verlangt naar u, mijnheer, Köning Ik sta er u borg voor, mijnheer, noch ik noch zijn zoon Emile zullen getuigen zijn van uw onderhoud. Laat hem zoo niet sterven, of zijt ge bang voor dien man te verschijnen „Het zij zoo," riep Köning, „Ik zal gaan het mag niet gezegd worden, dat men tevergeefs De officieus© Berlijnsche correspondent, van de „Kölnische Zeitung" bevestigt het bericht, dat d'e Russische minister-president Kokofzof, na zijn verblijf te Parijs ook eenige dagen, vermoedelijk van 16 tot 19 November te Berlijn vertoeven en naar met verschillende Duitsche staatslieden een onderhoud h;ebben zal. Volgens te Triest toepende geruchten heeft zich aldaar een Oostenrijksch syndicaat van ban kiers gevormd, ten gunste van de exploratie en exploitatie van mijnen in Klein-Azië. De con cessie zou door Turkije aan deze bankgroep ver leend zijn. 1 De correspondent te Constantinopel van d'e Matin" meldt, dat de Minister van Ooilog offi cieel heeft medegedeeld, dat de Turksche Règee- ring heeft beslaten de voor het Turksche leger beooodigde kanonnen in Frankrijk aan te koo- pen. Dit zou als 'n eer voor de Fransche artil lerie zijn te beschouwen, alsmede als een gevolg van den laatsten Balkanoorlog. Volgens geruchten die hun oorsprong in Cairo vinden, zou de ex-Sultan Moelay Hafid die 100 plaatsen aan boord van het stoomschip' „Karnak" had génomen, ontvoerd zijn. Toen de „Karnak" op 13 Oct. aldaar aankwam, verscheen er n.l. niemand om zich aan boord te begeven. Men gelooft dat Moelay Hafid door Bedouïnen is ont voerd. Een redevoering, die Roosevelt te Buenos- Aires gehouden heeft, heeft in Amerika een onaan- gtenamen indruk gewekt. Roosevelt heeft bij deze gelegenheid zich over het opperste gerechtshof een beroep doet op mijn edelmoedigheid. Ik zal laten inspannen en ben ;klaar om met u mee te gaan." Weinige minuten later rolde de prachtige equipage des bankiers door de stille straten dei- voorstad. Terwijl mevrouw König met haar zoon al leen in de huiskamer bleef, ten diepste ver nederd door alles wat zij gehoord had, begaf Martha zich naar haar kamer. Op de trap kwam zij Sophie tegen, die oogenschijnlijk zeer gehaast was op het zien van hare meesteres verschrok het kamermeisje en verborg verlegen eenige papieren, die zij in de hand hield. Maar Martha lette er niet op „Ik ga naar boven," zeide zij help mij even." Met blijkbaren onwil gehoorzaamde Sophie en volgde Martba naar haar slaapkamer. Toevallig liet de dochter des huizes haar zakdoek vallen en Sophie raap te hem opmaar bij die haastige beweging viel er een papier uit haar zak, zonder dat zij het bemerkte. Opeens klonk de stem van mevrouw König in de voorkamer, Martha deed de deur open en beval met een wenk haar kamermeisje zich te verwijderen. (IFordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1