Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. als volgt uitgelaten„Sedert een eeuw houdt zich het opperste- gerechtshof ik spreek in ernst bezig met op ongeoorloofde wijze de privilegiën van bevoorrechte klassen tegen de belangen van het violk in stand te houden. Men is over deze uitlating van den vroegeren presi dent zeer verbaasd, te meer daar hij, toen hij nog president was, het opperste gerechtshof op allerlei wijze ondersteund en verscheidene amb tenaren zelf benoemd heeft. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 11 November. Aan de orde is de Indische begrooting. Op voorstel van den voorzitter wordt, in af wachting van het afzonderlijk in te dienen wets ontwerp, besloten, om niet het geheele vlootvraag- stuk bij de begrooting te betrekken. Voorts wordt, eveneens op voorstel van den voorzitter, besloten, ook het absoluut verbod van opium bij het debat uit te schakelen. Na eenigen aandrang van de zijde van den voorzitter om de beraadslaging te beperken, opent de heer Boogaardt de debatten met een be schouwing over den fmancieelen toestand en de ftnancieele positie der ambtenaren. Hij komt dan tot de Indische Partij en de indo's. De Indische Partij schetst spr. als een anti- Nederlandsche beweging en Douwes Dekker als een verstoorder van rust en orde. Voor de twee inlandsche bannelingen pleit hij echter clementie, als zijnde slachtoffers van eerstgenoemde. Spr. komt daarna tot de Sarikat Islam, welke hij niet gevaarlijk acht, zoodat hij het dan ook toejuicht, dat de gouverneur-generaal haar wel willend is tegemoet gekomen. Hij ontkent voorts verband tusschen de S. I. en de kersteningspolitiek en vraagt overlegging van het geheim rapport van dr. Rinkes. Spr. gaat dan op de kwestie der kerstenings politiek in. Als minimum van Westersche be schaving moet men z.i. de tien geboden onderwij zen. Wel moet men geen confessioneel onderwijs geven, doch evenmin neutraal onderwijs. Spr. behandelt dan de koloniale politiek van het vorige ministerie, de verkiezingsredevoering van den minister en de houding der liberale bladen. De heer Van Veen critiseert de houding des ministers, die geen breede uiteenzetting zijner beginselen heeft gegeven en die niet heeft aange toond, dat zijn optreden moreel gerechtvaardigd is. Spr. betoogt uitvoerig, dat de gouverneur-gene raal niet van koers is veranderd. De heer Idenburg is er de man niet naar om tot een kardinale koersverandering mede te wer ken. Dus van tweeën een de gouverneur-generaal blijft en dan komt er geen koersverandering of hij gaat heen. Deze Minister en de gouverneur- generaal staan in principes diametraal tegenover elkaar, en zij kunnen naast elkaar niet blijven regeeren. Blijven zij beide dan is het de vraag wie heeft zijn beginsel prijs gegeven Op deze vraag wil spr. nadrukkelijk antwoord, omdat de rechterzijde moet weten wat zij aan dezen Minis ter heeft. De Minister heeft in de memorie van antwoord met breed gebaar deze vraag afgewezen. Maar daarmede is spr. er niet Ook is gezegd dat den gouverneur geen verplichtingen opgelegd zijn, dusgeen koersverandering. In de vrijzinnige pers is verondersteld dat de gouverneur-generaal wel zal «bijdraaien". Maar dat is een insinuatie, die de vrijzinnige pers treft. «De Locomotief" beweert dat de G.-G. reeds bezig is bij te draaien, gezien de nieuwe bepaling omtrent de subsidies, die door bet gouvernement alleen verleend zullen worden en niet meer door het bestuur der bui tenbezittingen. Spr. wil uiteenzetten wat hierbij het geval was om te betoogen dat de conclusie er uitgetrokken, geheel onjuist is. De kwestie was reeds in 1911 afgedaan echter bleef de afdoening wachten door éen abais van den directeur van onderwijs. In de vrijzinnige pers werd gezegd dat er heel wat feiten waren Maar spr. weet dat het er slechts twee zijn geweest en dat wel onder het regiem Fock-Van Heutz. De toenmaals verleende subsidies zijn nooit verhoogd, niettegenstaande liet getal scholen steeg en het aantal kinderen aanmerkelijk veel grooter wordt. Hoe is dit alles nu te rijmen met het optreden van dezen Minister Het schijnt dus, al neemt spr. het niet aan, dat de Minister zich schuldig maakt aan hoogst ernstig plichtsverzuim, zoo gevaarlijk, dat hij niet langer gehandhaafd mag worden. Of men erkenne dat een campagne van ophitsing en volksverleugening is gevoerd. Spr. vraagt den Minister duidelijk te maken hoe zijn hoogst bevreemdende houding is te verklaren of uit te leggen. Wil de Minister zijn invloed oefe nen op het blad »De Locomotief" om dit terug te brengen van zijn strijdwijze Het was spr. geen verkwikking deze rede te houden... Stem men: Ons ook niet 1 Spr. hoopt ten slotte dat Idenburg niet zal buigen voor de pressie om de zending en het bijzonder onderwijs te fnuiken. De heer Scheurer wil een woord van dank brengen aan den Minister.... Stem men: Bravo omdat de Minister een begrooting van zijn ambts voorganger heeft overgenomen. Daaruit blijkt dat er niet veel koersverschil is. Spr. wil eerst iets zeggen over de financiën. Hij is wel geen financier en hij is na dertig jaar in Indië geweest te zijn even arm teruggekomen als hij gegaan is. (Gelach). Excellentie wees voorzichtig, zegt spr., met die commissie die de heer Bogaardt wenscht. Spr. hoopt dat de regeering een open oog zal hebben voor de belangen van de ambtenaren. Vervolgens behandelt spr. art. 123 van het Regeeringreglement. Verleden jaar heeft Minister De Waal Muiefeit toegezegd dat dit artikel ge wijzigd zou worden. Het is het artikel waarin de regeering zich toestemming voorbehoudt voor de toelating van zendelingen tot het verkondigen van Gods woord in Indië. Spr. wil deze bepaling ge schrapt zien omdat die verkondiging vrij moet zijn. Inzake de subsidieering wenscht. spr. eemge opmerkingen te maken. De zending kan niet toelaten dat de regeering het leerplan harer scho len vaststelt en het godsdienstig onderwijs facul tatief wenscht hersteld te zien. Van groot belang acht spr. het te weten wat de houding der regeering is ten aanzien van de zending. Uit de memorie van antwoord wordt spr. niet veel wijzer. Ook in zake de samenwerking van den Minister en den gouverneur-generaal heeft spr. niet alle inlichtingen gekregen, die hij wel wenschte. De verdediging vaq Indië is een vraagstuk ur genter dan eenig ander. Spr. wenscht te weten hoe dezen Minister staat tegenover dit slagschip. Hij hoopt dat deze Minister het ontwerp krachtig zal steunen, zonder omzien naar het kapitaal. (Gelach). De zg. kersteningspolitiek heeft tot allerlei be spottelijke verhalen geleid. Er werd zeifs verteld dat de gouverneur-generaal aan de passagiers die te Batavia aan wal stapten tractaatjes liet uitdeelen. Bij de scholen was het, meende men, duidelijk gebleken, dat kersteningspolitiek werd gevolgd. Maar ook dat is niet juist, gezien de cijfers van de toeneming van 't aantal scholen, gelijk de heer Bogaardt reeds aangaf. De conversie van de scholen in de Minahassa wil spr. grondig bespreken. Hij begint daarom bij het jaar 1675 (onbedaarlijk gelach). Toen werden de scholen opgericht tot in 1810 een zen- ding-leeraar kwam (gelach), die het onderwijs ter hand nam. In 1855 waren er reeds 24 scholen. In 1851 werden er negorij-scholen opgericht, die voortkwamen uit de politiek om het christelijk onderwijs te «nekken." Maar die schooltjes hadden geen succes. Een zekere resident Jansen probeerde ze tot bloei te brengen. Later kwam er een resident Staal die alle bijzonder onderwijs wilde verbieden. Maar dat ging ook niet Spr. geeft een relaas van de geschiedenis der scholen. De vergadering wordt verdaagd tot Maandag ochtend. Vaandeluitreiking. H. M. de Koningin en de Prins worden a.s. Maandag omstreeks 10 uur v.m. van 'tLoo in de residentie verwacht tot bijwoning van de vaan deluitreiking. Belasting op publieke vermakelijkheden. De Arnhemsche gemeenteraad heeft gisteren in principe besloten tot de invoering van een be lasting op tooneelvereenigingen en andere open bare vermakelijkheden. Art. 1 der verordening, die een belasting oplegt van niet minder dan 10 werd met 18 tegen 15 stemmen aange nomen. In de* discussie over de andere artikelen bleef de Raad steken. Gemengde huwelijken. Naar wij vernemen, verschijnt dezer dagen bij de R.K. Boek-Centrale, te Amsterdam, een tweede veel vermeerderde druk van de bekende brochure «Over het gemengde huwelijk" een ernstig woord tot de Katholieken door Christianus, R.K. Pr.) waarin zijn opgenomen de vastenbrieven van H.H. D.D. H H. den Aartsbisschop van Utrecht en den Bisschop van Haarlem, handelende over de gemengde huwelijken. De oplaag zal 200.000 bedragen. De Albaneesche gendarmerie. De kolonel der artillerie de Veer en de majoor der infanterie Thomson, door de Nederlaudsche regeering uitgezonden, om een onderzoek in te stellen nopens de organisatie van de Albaneesche gendarmerie, zijn gister te Walona aangekomen Verkeerswegen in Limburg. Door het hoofdbestuur van den Limb. R.K. Werklieden is aan dr. Lely, minister van Water staat, en aan de Tweede Kamer een adres ver zonden om krachtig aan te dringen op een spoe dige en grondige verbetering "an de verkeers wegen. De treurige toestand met betrekking tot het verkeerswezen is oorzaak, dat de zedelijke en economische belangen des volks ten zeerste worden geschaad. Honderden arbeiders in de mijnstreek zijn, ten gevolge van de gebrekkige verkeerswegen, genoodzaakt 16 a 18 uren per dag van huis te zijn. Er ontbreken snelle verkeersmiddelen en de arbeiderstreinen ondervinden steeds vertragingi of rijden op ongeschikte uren. Een vrije Zaterdagmiddag. Uit Amsterdam meldt men ons Bij de Rijksverzekeringsbank was gedurende de zomermaanden de vrije Zaterdag-middag inge voerd. Toen de tijd naderde waarop deze zou worden ingetrokken, werd naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging van Ambtenaren bij de Rijksverzekeringbank een referendum ge houden, zoodat de ambtenaren zich voor of tegen het behoud van den vrijen Zaterdagmiddag kon den uitspreken. Het resultaat was, dat de vrije Zaterdagmiddag voor onbepaalden tijd werd ge. handhaafd en later definitieve beslissing zou vol gen. Jl. Woensdag kwam, naar wij vernemen, het bericht, dat de vrije Zaterdagmiddag zou worden ingetrokken, naar aanleiding waarvan zich twee bestuursleden van de Vereeniging van Amb tenaren bij de Rijksverzekeringsbank ter audiëntie naar Minister Treub begaven. Van den Minister werd vernomen, dat de bepaling nopens den vrijen Zaterdagmiddag niet zou worden gehandhaafd) daar verschillende ambtenaren eerst te 9 uur 's morgen in dienst treden. (Rit zijn degenen die buiten Amsterdam woonachtig zijn). Gisteren verscheen een dienstorder waarin wordt wordt vermeld, dat naar aanleiding van omstandigheid, dat 67 ambtenaren tegen den vrijen Zaterdagmid dag zijn en er bovendien 98 niet te nalfnegen 's morgens aanwezig kunnen zijn, de Minister er niet toe kan medewerken, dat het aanvangsuur op halfnegen wordt gesteld en daarom de vrije Zaterdagmiddag niet definitief zal worden inge voerd. Voorts vernemen wij, dat met ingang van 17 November a.s. de gewijzigde regeling in werking zal treden, zoodat vanaf dien datum de werk zaamheden 's morgens 9 uur zullen beginnen en de vrije Zaterdagmiddag vervallen is. Pest op Java en Madoeni. Een regeeringtelegram betreffende de pestge- vallen op Java en Madoera van 22 October tot en met 4 November luidt als volgt Malang 378 nieuwe pestgevallen, 353 dooden. Kediri74 nieuwe gevallen, 67.dooden. In de vorige periode kwamen nog 10 doodelijke geval len voor. Magatan 16 nieuwe gevallen, 13 dooden. Madioen 53 nieuwe gevallen, 35 dooden. Soerabaja37 nieuwe gevallen, 38 dooden. Berbek7 doodelijke gevallen. In de vorige periode kwam nog één doodelijk geval voor. Paree 47 nieuwe gevallen, 42 dooden. In de vorige periode kwamen nog 2 doodelijke gevallen voor. Toeloengagoeng8 doodelijke gevallen. Bangil 18 nieuwe gevallen, 15 dooden. Pamekasan1 geval. Namongan1 doodelijk geval. Belasting op waardevermeerdering. De Arnhemsche gemeenteraad heeft Maandag met op twee na algemeene stemmen een belas ting wegens gebouwde eigendommen en hunne aanhoorigheden aangenomen, 'n z.g. belasting ingevolge art. 240j der gemeentewet. Deze belasting zal éénmaal geheven worden van een groot particulier terrein, grenzende aan het villapark in de Zijp, dat tengevolge van de vele door de gemeente uitgevoerde werken, als straataanleg, rioleering, verlichting, poortverbree- ding, enz., aanvankelijk in waarde is gestegen en thans als bouwterrein geëxploiteerd zal worden. De belasting bebraagt f0.56 per M2. Oorlogsrecht ter zee. De Nederlandsche Reedersvereeniging heeft dezer dagen een zeer druk bezochte vergadering gehouden ter bespreking van het standpunt het. welk door haar, als vertegenwoordigende het grootste gedeelte der Nederlandsche stoom vloot, dient te worden ingenomen ten opzichte van de Declaratie van Londen, welke, zooals bekend is, nog door geen der onderteekende mogendheden is geratificeerd. Als resultaat van de gehouden besprekingen werd door de stoomvaart-mij. «Nederland", de Rotterdamsche Lloyd, de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Mij., Hollandsche Stoomboot-My. en de stoom vaart-mij. «de Maas" de onderstaande motie voorgesteld, welke motie met algemeene stemmen werd aangenomen «De Nederlandsche Reedersvereeniging is van meening dat het wenschelijk is de volgende be palingen internationaal vast te leggen 1. Privaat bezit ter zee (schip en lading) mag niet buitgemaakt worden, tenzij het oorlogscon trabande is, of zich schuldig maakt aan' over tredingen van overeen te komen bepalingen om trent blokkade en oorlogscontrabande. 2. Tot oorlogscontrabande kunnen slechts ver klaard worden wapenen en oorlogsmaterieel." Besloten werd de motie ter kennis van de Nederlandsche regeering te brengen. Amsterdam III. Gi-terten heeft in het district Amsterdam lil de herstemming plaats gehad voor een zetel in de Tweede Kamer, vacant geworden door het verkiezen van den heer II. Polak (s. d. a. p.) tot lid deT Eerste Kamer. i Uitgebracht werden 12797 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de beer P. Ottoi (U. L.) er 6715, en je beer J. Oudeg;eest (s. d. a. p.) 6082. Gekozen is dus de heer P. Otto (U. L.) Bij de stemming op 4 November waren uitge- bracht 10144 stemmen, waarvan op den heer P. Oito (U. L.) 3314, J. Oudegeest (s. d. a. p.) 4604, C. P. Kuiper (R. K.) 1946 en D. Wijnkoop (s. d. p1.) 180 stemmen. Te kort officieren infanterie. Om het te kort aan officieren bij' het wapen der infanterie bij de komende instructietijd op te heffen, heeft de Minister1 van Oorlog aan reserve- en militie-officieren, die door hun chefs daartoe geschikt werden geoordeeld, gevraagd om onner bepaalde: voorwaarden voorloopig voor een jaar in een door den Minister( aan te wijzen garni zoensplaats onder de wapenen te komen. Gezelschapsrei9 Indië. Docr het Comité tot bevordering van gezel- schapsreizen naar Indië in het leven gje,roepen door de vereeniging! Moederland en Koloniën te 'sGravenhage, wordt bericht, dat, met het oog op :1e weinige belangstelling voor die toeristenreis, welke in het volgend voorjaar zou plaats vinden, en dewijl de direction der StoomvaarbMij'. Neder land er, Rotterd. Lloyd het voor dat doel bestemde stoomschip niet langer beschikbaar kunnen stel len, van verdere pogingen om die reis nog te doen doorgaan, wordt afgezien. Ecu Boude Burgemeester. in ons blad van gisteren deelden we uit eet' ondc-rhoud, dat een verslaggever van ae „Tel. met Oen heer Duijs bad, diens meening mede omtrent de wenschelijkheid van tiet al dan niet beiio-, men van een rooden burgemeester te Zaan dam Mocht deze gemeente werkelijk een bur gervader krijgen van de kleur van de meerderheid van oen Raad, dan zal dit de eerste roode burge meester niet zijn. Onder het Ministerie-Borgesius is reeds een socialist, mr. Van Eek, benoemd tot burgemeester, naar we meenen van Leidschendam. (Vad.) Woarberiefe* Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Nov. medegedeeld doof het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Horta. Laagste" barometerstand 737.1 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige later afnemende zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken met kans op regen, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dindag 18 November, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid der Commissie to1 Wering van Schoolverzuim, categorie bedoeld sub. 3 van artikel 22 der Leerplichtwet, wegens ein digen van den zittingstijd van den heer J. P> Luxen. Aanbevolen worden: 1. J. P. Luxen; 2 D- Flapper. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Aministratie voor het Stads-Ziekenhuis wegens periodieke aftreding van de heer D. Ris EHzn. Door de Commissie worden aanbevolen 1. D. Ris EHzn2. F. A. C Lechner. 3. Benoeming vaa een lid der Commissie voor het Burgelijk Armbestuur, wegens periodieke af treding van den heer J. A. M. Meijer. Door de Comissie worden aanbevolen 1. J. A. M. Meijer; 2. C. H.Scheffers. 4. Benoeming van een lid van het College van Curatoren van het Gymnasium ter voorziening in de vacature Dr. B. de Bruijn. Door Curatoren worden aanbevolen1. R. H. M. Geerdes; 2. Dr. P. H. van Roojen. 5. Benoeming van een leeraar in Nederlandsch en Geschiedenis aan het Gymnasium, vacature P. C. A. Geijl, tot het eind van den loopenden cursus. Door Curatoren wordt daartoe aanbevolen: J- S. Bartstra, doctorandus in de Nederlandsche letteren. 6. Wijziging der Gemeente-Begrooting, dienst 1913. 7. Verzoek van de Commissie voor het Bur gerlijk Armbestuur om op haar begrooting voor 1913 een buitengewoone subsidie van f 1200.— te verleenen. 8. Verzoek van C. Huisman, opzichter van het Bouw- en Woningtoezicht, om opschorting weder om voor een jaar van de toepassing van art. 7 der Pensioenverordening, betr fTcide ontslag uit den Gemeentedienst bij het bereiken van den 70- jarigen leeftijd, met advies van B. en W. 9. Voorstel tot verleenen van een crediet voor den bouw van een nieuw Stads-Ziekenhuis. 10. Voorstel tot uitgifte van volkstuinen en tot het uitbreiden van het getal familie- en arbeiders- tuinen en daarvoor een crediet van f1550.— be schikbaar te stellen. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de inrichting der Gemeente-Politie tot verhooging der belooning van de agenten van politie 2e klasse, in verband met het bij de vast stelling der Gemeente-begrooting voor 1912 door den Raad genomen besluit. 12. Adres van afdeelingea van verschillende vakvereenigingen betreffende wijziging van de be palingen regelende het minimum-loon en den maximum-arbeidsduur in bestekken met advies van B. en W. 13. Voorstel tol wijziging van art. 17 der ver ordening op het rijden, betreffende de velgbreedte .van wielen van spoelingwagens, in verband met een adres van Jac. Hoogenboezem e.a. 14. Voorstel betreffende het benoemen van een Commissie, die de wenschelijkheid en de practi- sche uitvoerbaarheid van een verordening op het gewicht van het brood zal hebben te onder zoeken. 15. Adres van de Afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers betreffende de verschaffing van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen, met advies van B. en W. 16. Verzoek van het Centraal Drankweer Co mité alhier om toekenning van een subsidie van f 100.met advies van B. en W. „De Hanze." Gister-avond werd in het Bondsgebouw, aan de L. Haven, een vergadering gehouden van «de Hanze." De voorzitter, de heer G. L. Kamp, deelde na opening der vergadering mede, dat in de onlangs gehouden bestuursvergadering de heer van Alphen tot voorzitter en de heer Brugger tot penningmeester was benoemd. Hij gaf hierna den voorzittershamer over aan den heer van Alphei die het verder gedeelte der vergadering leidde. De heer van Alphen verzocht de medewerking

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2