St&ten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vqor alle schuldeiscbeia zullen onmiddellijk 25 o/o los worden gemaakt en zullen daarmede de vorcieringen worden betaald, die als onaan vechtbaar gelden. De rest eter vorderingen blijft zoo long gereserveerd, tot óf een vergadering van schuldeischers, óf, als dezen niet tot over eenstemming kunnen komen, de Belgische rechtbank de hoogte der uit te betalen som vast stek. Wat vrij komt, wordt dan aan de andere chuldeischers uitbetaald, zoodat de vaste hoop bestaat, dat de rechtmatige vorderingen, zelfs al worden deze op onbekrompen wijze erkend, volkomen gedekt kunnen worden van de 5 millioen francs, welke aan de Belgische egeering ter beschikking zijn gesteld. Een telegram uit Hamburg, te Parijs ont vangen, meldt, dat koning Albert tijdens zijn •verblijf te Hamburg besprekingen zou gevoerd hebben met groote Duitsche kapitalisten, die genegen zouden zijn met een kapitaal van 75 mill i'en deel te nemen aan de exploitatie van den Katangaspoorweg. Koning1 Albert zou over hetzelfde onderwerp een onderhoud gehad heb ben met keizer Wilhelm. De hertog van Montpensier, van Bordeaux komend kwam gistermorgen te Marseille aan, en scheepte zich onmiddellijk in op zijn jacht, ten einde een kruistocht in de Middellandsche Zee en daarna naar het Verre Oosten te ondernemen. D:e „Times" verneemt uit Washington, nat oe ui latingen van Asquith over de Mexico-poli tick van oe Vereenigde Staten en van Engeland bij 'ie Amerikaanseha regeering groote tevreden- neid hebben gewekt. De regeeringl te Londen opgedragen, Asquith voor deze woorden te be danken. TWEEDE KA1TOR Zitting van Woensdag 12 November. Aan de orde is de Indische begrooting. De heer S c h e u r e r zet zijn gisteren onder broken rede voort. Hij geeft een historische be schouwing van de onderwijstoestanden sedert 1908 en bespreekt nog eens de conversie in de Mina- hassa. Ook bij de Soemba-regeling is z.i. van dwangkerstening geen sprake. Spr. komt dan weer terug op de mededeelingen van den heer Van Deventer over het onderwijs in de Straits en ontdekt de oorsprongen van de onderwijs-politiek van het ministerie-Heemskerk in de onderwijs politiek van minister Fock. Het volgende onderwerp, waarop spr. ingaat, is de Sarikat Islam, in welke beweging hij zich zeer verblijd heeft en waarvoor hij om steun bij de regeering verzoekt. In 't geheel geen instemming heeft spr. voor de Indische Partij en hij verwijt der S.D A.P., dat deze met haar medegaat. Vervolgens behandelt hij de kritiek, die van links tegen de politiek van,het ministerie-Heemskerk is gericht en vraagt, wat de houding van den minister zal zijn ten aanzien van de zending in de animistische en van die in de Mobammedaahsche streken. Verandering van koers heeft spr. niet gezien daarvoor brengt hij den minister dank- De heer Van Deventer ontkent, dat men van links algemeen op vervanging van den gou verneur-generaal had aangedrongen. Hij toont aan op welke punten het beleid van den gouverneur- generaal evenwel geen liberaal beleid genoemd kan worden en behandelt nog eens de onderwijs politiek van het vorige ministerie op Java. Spr. wil de zendingsscholen en het daaraan verleende subsidie echter ter wille van de conti nuïteit nu niet weer gaan verminderen. Hij wil ook gaan in de richting van facultaiief-stellen van het godsdienst-onderwijs en ziet zelfs kans voor een modus vivendi tusschen linker- en rechter zijde. In Mohamedaansche streken dient echter van gouvernementswege in de behoefte aan goed en neutraal onderwijs voorzien te worden. Spr. bespreekt dan nog den toestand op Timor. Hij prijst verder de zending voor haar arbeid in de animistische streken, doch betreurt haar mili tante propaganda in de Mohamedaansche streken, die de oprichting van de Sarikat Islam uitlokte, na de oprichting, waarvan de gouverneur-generaal echter met tact en beleid is opgetreden. De kerstening van Mohamedaansche streken blijft spr. afkeuren. De Chineezen hadden als Nederlandsche onder danen z.i. het recht, zich met de verkiezingen te bemoeien. Spr. besprak voorts uitvoerig de Indi sche partij. Hij zeide o.a.Er zijn natuurlijk misstanden in Indië. Dit te ontkennen zou dwaasheid zijn en dat de Indische partij daarop wijst, ligt voor de hand. Verschillende administratieve bepalingen stellen den inlander achter bij de Europeanen. De behandeling van de inlanders laat vaak zeer veel te wenschen over. Daarvan blijkt herhaaldelijk in de Indische pers. Van rasvooroordeel getuigt de behandeling zeer vaak. Spr. schetste de beteekenis van ontwikkeling der inlanders en een grooter aandeel in de be stuursaangelegenheden. Wanneer inderdaad 't be- schavinspeil steeg, dan zou het indirect ook ten goede komen aan de Europeanen. De vergadering werdt verdaagd tot heden elf uur. Prins Hendrik. Gistermorgen te 7.20 uur arriveerde Z. K. H. Pris Hendrik te Apeldoorn, vergezeld van zijn adjudant, den heer Ruys, kapitein ter zee. Per auto begaf de Prins zich naar het Loo. Mr. Kolkman. Het nieuwbenoemde lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, mr. Kolkman, die j.l. Maandag in de vergadering van het college is geïnstalleerd, heeft naast zijn medeleden mr. van de Velde en Vegtel zitting gekregen in de afdeeling voor de I behandeling van de provinciale en gemeentelijke financiën, belastingen etc. Onderscheiding. Z. H. de Paus heeft den heer A. H. Geerdes, te Slagharen, begiftigd met het Kruis »Pro Ec clesia et Pontifice". Een monument voor Israels. In een gisteravond te Groningen gehouden ver gadering van het Jozef Israels-Comité werd be sloten een drietal beeldhouwers uit te noodigen een ontwerp te maken voor een Jozefs Israëls- ge'denksteen. Men liet de keuze vallen ep de heeren Mendes da Costa en Hesselink te Amster dam en Jeltsema alhier. Als leden van de jury zullen optreden de hee ren prof. Bart van Hove, te Amsterdam, prof. Odé, te Delft, mr. F. F. Beukema, J. A. Mulock Hou wer, direetenr van Gemeentewerken, J. D. De Vries Laman, te Groningen. Grootboek Nationale Schuld. Met 1 Januari 1914 treedt in werking de wet van 7 April 1913 op de Grootboeken der Natio nale schuld, zoomede het koninklijk besluit van 5 Augustus 1913, ter uitvoering van evengemelde wet, waarbij de bestaande voorschriften door andere worden vervangen. De nieuwe bepaling op de Grootboeken der Nationale Schuld bevatten aanmerkelijke ver eenvoudigingen, zoowel op de overschrijving der Grootboekkapitalen, als op de betaling van de van die kapitalen verschuldigde rententerwijl de gelegenheid is geopend om voor de inschrij vingen schuldbekentenissen aan toonder te ver krijgen en omgekeerd. In een populair overzicht, dat gratis ten kan tore van den directeur van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam vorkrijgbaar is» zijn de voornaamste bepalingen van het nieuwe stelsel uiteengezet. Middenstandskapitaal. In de vergadering der vereeniging Handel en Nijverheid," te Amersfoort, is Dinsdagavond een beslissing genomen, die bij slagen van verreikende gevolgen zal zijn. De zaak, waarom het gaat, is op de vergade ring van den Middenstandsbond, dit jaar te Middel burg gehouden, reeds ontwikkeld door den heer Krook, afgevaardigde van Amersfoort, en van vele zijden, ook van den bondsvoorzitter, den heer Meuwsen, bleek sympathie of interesse met het denkbeeld. De arbeidersbeweging bewijst van welke kracht het is, een kapitaal te bezitten, tot steun der actie. Dit nu ontbreekt aan de Middenstandsactie. Gisteren besloot »Handel en Nijverheid" te Amersfoort op te richten een vereenigiug tot vor men van kapitaal, aanvangende 1 Januari 1914. De bijdrage is gesteld op 25 cent per week. Men blijft aanspraak behouden op het gestorte geld, plus rente. Hét bestuur stelt zich borg, dit uit te keeren, wanneer na 4 of 5 jaar mocht blijken, dat de beweging geen landelijke zaak kan wor den. Bij slagen worden de gestortte gelden later in aandeelen vastgelegd. Wanneer voldoende kapitaal aanwezig is, zal men overgaan tot oprichten eener coöperatieve middenstands-hypotheekbank om een tweede doel te bereiken. Winkelzaken en huurperceelen zijn, vooral bij toenemenden bloei, zeer afhankelijk van de huis eigenaren. Deze hypotheekbank zal het den win keliers gemakkelijk maken, eigenaar van het per ceel te worden. Gedacht is, zoo noodig voor de volle taxatiewaarde hypotheek te verleenen tegen 4 °4 Met een verplichte jaarlijksche aflossing hoopt de vereeniging zich te dekken tegen even- tueele waardevermindering der betrokken per- ceelen. Allen, die lid zijn van een vereeniging, bij den handel betrokken, kunnen deelnemen. Staande de vergadering, traden allen aanwe zigen toeslechts een enkele vroeg bedenktijd. Aan het vereenigingsbestuur worden vijf leden toegevoegd om reglementen en statuten verder uit te werken. Ook wordt de correspondentie met het bondsbestuur voortgezet, terwijl eveneens gedacht is aan propaganda door het geheeleland. Het Voogdij gesticht voor meisje te Uden. Naar wij vernemen, zal den 26sten November a.s. des voormiddags te half elf uur de plechtige inwijding en olficieele opening plaats hebben van het door de Congregaiie der Zusters van^den H. Carolus Borromaeus te Uden opgerichte voogdij gesticht voor meisjes. (Msb.) Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.9 te Horta. Laagste barometerstand 737.7 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, kouder. Gouden Jubilee. Den 20n dezer hoopt J. A. Leenders den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar bij de firma Vrijland van den Hoogen Co. alhier als gistknecht in dienst is getreden. V erlofgangers. Bij openbare kennisgeving zijn de alhier wonende verlofgangers C. F van Dongen, J. van Unen. L. Winters en G. Bijl opgeroepen om op Zaterdag 6 December a.s aan het te Vlaardingen te houden onderzoek van verlofgangers deel te nemen. Zangschool „Gemengd Koor". Paul enHertha. De Zangschool van »Gemengd Koor" direc teur de heer A. H. Fagel, Den Haag gaf gister-avond in de zaal van Odéon, die tot zelfs op de galerijen overvol bezet was, de aangekon digde uitvoering van het zangspel »Paul en Hertha" (Kerstsprookje) door den directeur zelf ter uit voering door kinderen bewerkt. De beide kinderlijke figuren, die de hoofdrol in dit Kerstsprookje spelen, zwerven sedert den dood hunner ouders als jeugdige straatzangers door den lande. Op den dag voor Kerstmis in een dorpje gekomen, hooren zij van uit de school het »Eere zij God". De school gaat uit. »Toovermie", een waarzegster, die daar in de buurt woont; komt op. Zij wordt door de schooljeugd gesard en geplaagd maar Paul, die dit van uit de verte gezien heeft, ontzet haar en drijft de belhamels met vuistslagen op de vlucht. Toovermie is hem zeer dankbaar,vraagt naar het wedervaren der beide kinderen en als zij hunne levensgeschiedenis hoort5 besluit zij dat de kinderen na verwant moeten zijn aan zekeren mr. Stanford, die kort geleden op een bezitting even buiten het dorp kwam wonen en voorspelt hun een leven van rijkdom en weelde. Toovermie weet dan de kinderen, nadat zij den nacht ten hare huize hebben doorgebracht, binnen te voeren in net huis van den bedoelden mylord, die, als kindervriend, juist aan de jeugd een Kerst feest heeft bereid. Nadat de kinderen daar met hunne beschermster zjjn toegelaten, vertellen zij hun levensgeschiedenis, noemen hun familienaam en nu blijkt, dat zij de kinderen zijn van mylords overleden broeder. Hij neemt ze nu als zijn eigen kinderen aan en doet hen in weelde en genot leven. Toovermie, die een aanzienlijk bedrag dat mylord haar wil schenken weigert, neemt nu afscheid van de kinderen en nadat mr. Stanford Paul enHertha, de arme zwervers, als zijn eigen bloedverwanten heeft voorgesteld, eindigt hij met ook den jeugdigen gasten te ver zoeken zijn neef en nicht in het vervolg als hun vriendje en vriendinnetje te beschouwen. Als blijk van instemming heffen allen een luid hoera aan ter eere van Paul en Hertha. Dit aardig zangspel, waarvan tekst en muziek beiden het werk zijn van den directeur, den heer A. H. Fagel, bereikte zoowel door zang als actie der kinderen geheel het succes van kinderlijk naïve schoonheid, waarvan 'tin al de bedrijven overvloeit. Na een proloog uitgesproken door het sKerst- mannetje" volgde het eerste bedrijf, het sneeuw ballen gooien der kinderen by het uitgaan der school, waarbij Toovermie en de beide kinderen 't eerst optreden. Zeer mooi was daarbij de Kerstzang »Eere zij God" uit de verte gehoord en het naderend gezang der beide kinderen. Ook de samenzang der kinderen, waarin zij hun le venslot verhalen en het trio van beiden met Too vermie voldeed het opgetogen publiek welalleen viel 'top, dat het orgaan van Paul over het geheel te zwak was: hij (of liever zij) werd achter in de toch niet zoo ruime zaal moeilijk gehoord. Bij het eerste tafereel in het tweede bedrijf ook vooral bleek 't, dat de kinderen wat te groot werden voorgesteld. Overigens gaf dit bedryf in het tweede tafereel, dejdroom van Paul en Hertha, zeer aardige \ooneelen te zien De kabouterdans werd door de kleine zangertjes voortreffelijk uit gevoerd. Zeer aardig was ook de poppendans) die het Kerstmannetje door zijne poppen liet uitvoeren, waarna hij ze weer leuk onder den arm nam en er verder mee trok. Ook de feeëndans, waarbij Toovermie herschapen bleek als feeën koningin, werd zeer mooi uitgevoerd. Bij dezen dans bewonderden wij vooral de prachtige afwis selende lichteffecten en was vooral verassend het optreden der kabouters, die met hun lantaarn- tjes het lichteffect nog verhoogden. By dit tafereel werd den heer Fagel en zijne echtgenoote» die de kinderen met zooveel succes het ballet had doen instudeeren, een sierlijke bloemenhulde ge bracht. In het derde bedrijf zagen wij het slottafereel, het Kerstfeest in het huis van »mylord", waarin Toovermie de beide kinderen weet binnen te leiden en waarbij ten slotte de gulle gastheer de arme zwervers als de kinderen zijns broeders erkent en ze als zijn eigen kinderen aanneemt. Zoowel koor als solisten waren in dit bedrijf zeer goed. Het slotkoor was een waardig besluit van dit over het geheel wel verdienstelijk zangspel. De zangschool van ïGemengd Koor" heeft met dit naïf mooie zangspel een schitterend succes gehaddit bleek vooral uit de welvoldane stem ming, waarin het overtalrijk publiek omstreeks half elf scheidde. Gister-avond ongeveer half zes had et een vechtpartij plaats aan de Broersvest tusschen een drietal mannen en een vrouw, waarbij nogal klappen vielen. Er was kwestie Ontstaan, doordat da. vrouw haar man had verla ten met medeneming van een gedeelte van den inboedel en nu met haar broers nog eens terug kwam. De politie maakte een einde aan de vechtpartij. Heden-morgen deed een 15-jarige Rotterdamsche jongen aangifte bij de politie, dat hij, in een glasblazerij alhier werkzaam door een steller, tegen wien hij iets zei, tegen den grond werd geworpen, waarbij hij met borst en armen in glasscherven terecht kwam en zich aan die deelen verwondde. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 14 Nov. 4.01 v.m 4.19 n.m. UIT DELFT. A.s. Woensdag 19 November woont Z. D. H. mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, de feestelijke viering van het 3e lustrum der R. K. Studentenvereeniging »Sanctus Virgilius" alhier bij. 's Avonds van te voren is mgr. de Bisschop reeds vroeg in de stad. Van het station zal hij zich onmiddellijk naar de St. Hippolytuskerk be geven, om aldaar om 7 uur een pontificaal Lof te doen. Nu is besloten den beminden Bisschop feeste- 'ijk in te halen. (Tijd.) UIT ROTTERDAM. De Onafhankelijkheidsfeesten. Bij de firma Nijgh Sc van Ditmar, is de offici- eele feestwijzer voor de viering op 17 November a.s. van het eeuwfeest van het herstel van Neer- land's Onafhankelijkheid verschenen. Wij laten hier volgen het voornaamste uit het program der feestelijkheden 84—11 uur. Muziekuitvoering 's-Gravendijkwal. 9 uur. Onthalen van 90.000 leerlingen in de schoollokalen. 9jj12 uur, Volksspelen met muziekuitvoerin gen op Woudensteyn, Schuttersveld, Heuvelveld en Afrikaanderplein. 11434 uur. Intocht van den souvereinen Vorst. De stoet wordt opgesteld in de Van der Sluysstraaf Om 12 nur. Aankomst van den Intocht op het Van Hogendorpsplein en huldebetooging bij het Standbeeld van Van Hogendorp. 1—13/4 uur. De Souvereme Vorst houdt receptie op bet feestterrein Oostplein. 1*74 uur. De stoet verlaat het Oostplein en zet zijn tocht door de stad voort. 2 uur. Tivoli Schouwburg nKaat Mossel" en voetbalwedstrijd om den Gouden Beker. Om 24 uur n.m. Kindercantate, in de Doelen orgelconcert ia de Groote Kerk en in de Zui- derkerk en muziekuitvoering in de Koninginne- kerk. 3 uur. Zanguitvoering Christelijke Zangvereeni- ging, Beurs. 7 uur. Zanguitvoering Rotte's Mannenkoor, Beurs. 7Jj uur. Muziekuitvoeringen op verschillende pleinen. 8 uur. Groote Schouwburg, «Oranjeklanten". 8 uur. Algemeene illuminatie in de stad en op de Maas. Behalve de gemeentelijke verlichting en ver siering in de stad zullen verschillende particuliere gebouwen worden verlicht, o.m. kantoor aan de Wiliemskade van de firma Hudig en Veder, het kantoorgebouw aan de Boompjes 77 der Rotter damsche bankvereeniging, de Bjjbank der Ned. Bank, aan de Boompjes 172, de fabriek van de 'Vma Louis Dobbelman, de firma de Wed. J. ran Nelle, het kantoor der firma R. Mees Sc Zonen, aan de Zuidblaak, enz. enz. Op de Maas zullen de lichters, verschillende stoomschepen, kranen enz. met lampions worden verlicht. Op de Maasbrug zullen 4 z.g. vreugdevuren branden, waarmede de brug over hare geheele lengte fantatisch verlicht zal zijn. Op het Prin- senhoofd zal de eerepoort, aldaar opgericht, wor den verlicht, waarbij 2 vreugdevuren zullen branden. In het midden van de Schie zal een electrische lichtfontein worden aangebracht- Om half tien heeft het vuurwerk plaats op de Veemarkt, Hooidrift en het Afrikaanderplein. De Bond van Nederlandsche Gemeente-werk lieden heeft den gemeenteraad een motie toege zonden, in de vergadering van het hoofbestuur aangenomen, Verslag was gedaan van een onderhoud met mr. A. R. Zimmerman en mr. A. v. d. Hoeven, burgemeester en wethouder van financiën, ter verkrijging van zulke bepalingen, in zake de bij dragen voor de pensionneering van gemeente-amb tenaren en weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, dat daardoor nog voorkomen zou kunnen worden, dat een zeer groot deel van het gemeente-personeel zal gebruik maken van het recht, hen bij art. 61 en 44 van de wetten tot regeling der pensionneering voor de gemeente ambtenaren toegekend. Het hoofdbestuur spreekt er zijn groote teleur stelling over uit, dat noch de burgemeester, noch de wethouder van financiën, ook maar eenige toezegging heeft gedaan, dat alsnog zal worden gepoogd, de voorwaarden van toetre ding tot het pensioenfonds milder te maken. Een groot aantal werklieden in dienst der ge- meenie Rotterdam wenscht den raad, om toe te treden tot het pensioenfonds, hun door het be stuur van den Bond gegeven, niet op te volgen, en het hoofdbestuur meent dat, rekening houden de met de onvoldoende loonen, welke de gemeente haar werklieden uitkeert, slechts dan een alge meen toetreden tot het pensioenfonds zal kunnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2