Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn I lUU f on rr fis Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Dinsdag 18 November 1913 No. 10779 QYereenkomstig op le polis yerielde voorwaarden Qffioeele berichten. Kennisgeving. Aanbesteding. He&ws. msxico* Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Q 0 (1 verlies van geheele I 1111 een hand, - w w w invaliditeitI LwU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandschë Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Nederlandsche Isoleerinaatschappy en hare recntveitmjgeuüen vergunning is verleend voor bet opnemen van een labnek van asbest, isolanesioffen, reddingsboeien, kurkmalenj en kurk- vuurmakers, gedreven door een gasmotor van 18 P.K. en met een stoomketel van 2.6 M2 verwar mingsoppervlak in het pand staande aan de St. Anna-Zusterstraat no. 24 kadaster Sectie A. no. 1277, 1278 en 108. Schiedam, 18 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. jje öecretartti, V. S1CKEJNUA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 20 November a.s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden lo. het weghalen van lompen, beenderen, metalen, papier enz., aanwezig op het ter rein van de Vuilnisbelt aan den Buiten havenweg no. 154 over het jaar 1914 2o. de levering, gedurende het jaar 1914, van roggebrood en haver, ten behoeve van de paarden van de Gemeente-Reiniging. De gezegelde inschnjvingsbiijetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschhjvmgsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwe zige gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A) ter lezing op iederen werkdag van 81/34t/a uur- trekkingen met andere staten. Niet ten onrechte heeft men de vriendschappelijke verhouding tus schen beide legeeringen en keizers, zélfs gedu rende del gevaarlijkste momenten Van den Balkan oorlog; beschouwd als een der voornaamste steun pilaren van den Euïopeeschen vrede. Ook bijl de veranderingen, die* gedurende de laatste tientallen jaren in de politieke constellatie van Europa plaats vonden,, beteekende de Duitsch-Russiscbe vriendschap een geruststellende factor, waarmede elke nieuwe politieke combinatie rekening diende te houden. In officieel©, Duitsche kringén is Kokofsof geen vreemdeling, ofschoon wij hem thans voor de eerste maal als eenste-minister in ons midden begroeten. Kokofsof geniet nog steeds het bijzon dere vertrouwen van den tsaar aller Russen. Wanneer hij a.s. Woensdag gast aan de keizerlijke tafel zal zijn, vervult hij daarmede den wensch van keizer Wilhelm, die hem reeds na een lang durig onderhoud te Baltischport daartoe uitge- noodigd heeft. Kokofsof zal, hopen wij1, Berlijn verlaten miet[ den indruk, dat de hoogste Duitsche 1 egee'ringspersonen verlangen, tusschen de twee staten de hartelijkste betrekkingen te onderhouden en dat hij hier steeds op een loyale en eerlijke vriendschap rekenen kan. Zoo kunnen wijl het bezoek van' den Russischen staatsman met grooto tevredenheid begroeten. De Europeesche vrede loopt weinig gevaar, wanneer de verstandhou ding tusschen Berlijn en Peters burg niets" te wen- schen overlaat. een regeeriiigScrisis in de ChineesCbe; hoofdstad. Het heet, dat Japan en Engeland daarover nota's wisselen, waarin zij elkanders invloedsfeer belo ven te zullen ontzien. De correspondent weet voorts te melden, dal de Chineesche regeering kort geleden belangrijke onderhandelingen heeft geopend met Engelsche financiers, waarbij Engeland een bevoorrechte positie in financieel opzicht in China zou hebben verworven. Echter is, van dezelfde zijde, die indertijd de Crisp-leening van 1912 deed mislukken, Verzet gekomen, dat ook nu weer het plan heeft doen mislukken. Het heet dat Engeland achter deze financiers- groep zit. ENGELAND. Aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk heeft zich gister met zijn gemalin naar Windsor begeven, om het Engelsche koningspaar te bezoe ken Sir Edward Grey kwam gisteravond te Wind- sorcastle aan en zal daar eenige dagen ver toeven. BELGIS. De gemeenteraad van Antwerpen heeft gister avond breedvoerig naar aanleiding van de nood kreten der laatste dagen den toestand der haven besproken. Na verschillende redevoeringen is be sloten, dat onmiddellijk in aanbesteding zal ge gteven worden de aanbouw van 4 elevatoren, af te leveren Voor einde Juli 1914, wat een uitgaat van anderhalf millioen francs zal vergen. Tegen hiet volgend graanseizoen zullen er dus 12 graanzuigers zijn. IIP; bespreking gaf den heeren Franck en Cools gelegenheid op te komen tegen al te- pessimisti sche voorstellingen. De schepen van financiën Cools verklaarde dat Antwerpen voor haar haven tot elk offer bereid is. 1 DUITSCHLAND. De Russische ministerpresident Kokofsof en me vrouw Kokofsof zijn gisterochtend oin 7 uur 30 min. te Berlijn aangekomen. Kokofsof bracht gister-voormiddag" een bezoek aan den rijkskanselier, met wien hij oen lang durig onderhoud had. De „Lokal-Anzeiger" schrijft naar aanleiding van het bezoek, dat Kokofsof deze week aan Berlijn brengt, waarschijnlijk half officieel De Russische premier zal gedurende zijn drie- daagsch officieel bezoek ruimschoots gelegenheid vinden, om de'belangrijke international© aangele genheden uitvoerig met de leiders dier Duitsche politiek te bespreken. Het bezoek van Kokofsof aan Berlijn' kan beschouwd worden als" een voort zetting der besprekingen, die eenigiei wekén gé- leden door dien Russischen minister van Buiten- landschc Zaken, Sasnnof, ingeleid werden. Deze bezoeken van Russische politici aan de hoofd stad van Duitschland kunnen er toe bijdragen, om klaarheid te brengen in de nog niet opge helderde en zeer verwarde Oostc'rsche vraagstuk ken. Evenals Sasonof komt ook Kokofsoif van Parijs, waarheen hij vertrokken was tot bespre king van gewichtige iinancieele kwesties. Of schoon de aanwezigheid van den Russischen pre mier te Petersburg1, waar de üoeina haar zittingen reeds begonnen heeft, thans dringend noodzakelijk is, wilde hij eerst nog te Berlijn met de eerste Duitsche staatslieden ojver verschillende interna tionale problemen van gedachten wisstelen. Uit deze bezoeken van die leidend© Russische politici kan men 'de conclusie trekken, dat beide partijen er groote waarde aan hechten, om den traditio- neeLen vriendschapsband te hernieuwen, zonder dat de uitwisseling van; vriendschapsbetuigingen eenige afbreuk doet aan de hartelijkheid der be- FRANKRIJK. De koning en de koningin van Spanje zijn gisteravond te Parijs aangekomen. Zij werden met militaire eer ontvangen. De president der republiek had zich laten vertegenwoordigen. Do Kamer nam met 351 tegeu 215 stommen artikel 2 van de nieuwe kieswet aan. Daarin wordt bepaald, dat elk departement één kies district vormt, behalve bet Seine-departement en het departement du Nord, die uit meer kiesdis tricten zullen bestaan. Maginot stelt het volgende amendement voor: Artikel 3 zegt, dat bet aantal zetels, die aan een kiesdistrict toegewezen zullen worden, berekend wondt naar het aantal ingeschreven kiezers. Dit aantal is dat der kiezers, die voorkomen op de kiezerslijsten van het vorige jaar. Bij een nieuwe Kamerverkiezing kiest elk district een afgevaardigde voor iedere 22.500 ingeschreven kiezers. Blijft hij" deeling van het aantal kiezers door 22.500 een getal over girooter dan 11.250, dan heeft het district ook voor dat aantal stem men recht op ieen zetel. Be commissie stelt voor hier aan toe te voe gen, dat elk departement toch op zijn minst drie afgevaardigden kiest, uitgezonderd Belfort. Het geheele amendement wordt daarop met 325 tegen 223 stemmen aangenomen. MAROKKO. Uit Ceuta meldt men: Tijdens een' verkenningstocht naar d© stellingen bij Axa, vielen de Spanjaarden in een hinder laag. Na een levendig gevecht werden de Ma rokkanen op de vlucht gedreven. Be Span jaarden hadden drie dooden en vier gewon den. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking dat daar hardnekkige berichten in omloop zija over ENGELSCH-INDIë. Reuter seint uit Durban: 'De staking der Indiërs, georganiseerd uit protest tegen de behandeling der Britsch-Indiërs ui Zuid- Afrika, in verhand met de immigratie-wet, breidt zich uit. De voerlieden, kruiers, koks, kellners en anderen, hebben zich bij d© stakers aange sloten. De toestand te Durban en in de suiker- jlantage-districten, neemt een ernstiger karakter aan Een aantal Indiërs, die trachtten hun land- genooten tot staking over te halen, kwamen in conflict met de politie. Dertig' Indiërs en een bereden politieagent werden gewond. Gameid wamt, dat de Indiërs op verschillende plaatsen getracht hebben de blanken te terroriseeren, door het suikerriet in brand te steken. In een geval werden 150 acres verbrand. De correspondent te Mexico (Stad) van de „Ti mes" bevestigt, dat het optreden van Huerta be- leekent, dat hij de V. St. wil tarten. De minister van buitenlanasche zaken Aldape is summier aoor hem ontslagen. De meeste buitenlanders1 in Mexico en vele Mexi canen gelooven dat de kans voor Huerta hope loos staat. Ook de correspondent te Washington seint in dezen geest. Echter seint hij' pok nog', dat de Atmcrikaamsche regeering uit Mexico rapporten heeft ontvangen, behelzende, da,t de Europeesche mogendheden volstrekt niet alle ingenomen zijn met het beleid der V. St. jegens Mexico. Huerta ontvangt van dezen kant steun door tusschenkomst van den Britseben gezant Garden, die Wilson's politiek om Huerta klein te krijgen tegenwerkt. Uit Washington wordt geseind: President Wilson is van oordeel dat de toestand in Mexico nog niet het stadium heefti bereikt, welke de sluiting van het Amerikaansche gezant schap noodigi maakt. Wilson verzekert dat aan O'Snaugnessy noch zijn paspoort is gezonden, noch hem last is gegleven naar Washington terug te keeten. - 1 D-e president geeft verder te kennen dat de wijzigingen in den toestand in Mexico, hoe ver ward zij oiok mogen zijn, het vertrouwen der regeering van de V. S. op een vreedzame" oplos sing, niet hebben geschokt. Be Belgisch© minister van landbouw heeft een commissie benoemd om de volgende vraagstukken te onderzoeken: 'Eischen sommige duinen bijzondere vaste wer ken tot hun behoud; welke duinen behooren in haar natuurlijken staat behouden te worden met het oog op wetenschap en schoonheidsleer; is het daartoe wanschelijk, dat de staat zekere ge deelten der duinen overneemt; welke duinen die nen beplant te worden ter beschutting tegen wind, ter verfraaiing ©n tot houtvoortbreng'st. Deze commissie zal in 't begin van December te Brugge hare eerste zitting houden. In de Berfijnsche dagbladwereld heeft de zer dagen een belangrijke verandering plaats ge vonden. Evenals dit in Amerika en Engeland het geval is, schijnt het dagbladbedrijf in Duitsch land meer en meer in slechts" een paar handen te komen. De békende uitgeversfirma Ullsitein en Co, heeft pas d© „Vossische Zeitung", welk blad in 1.704 werd opgericht, aangekocht voor de som van 7.420.000 mark van een Engelsch-Duitsch con sortium. Dit consortium kocht „tante Voss", zoo als het oude liberale dagblad algemeen genoemd worat, vier jaren geleden. De Ullstein-firma heelt thans vier dagbladen en een zeer populair geïl lustreerd weekblad in haar bezit. De Berlijnsche correspondent van de „Kölnische Zeitung" seint: De „Figaro" heeft een artikel van haar Brus- selschen medewerker, opgenomen, waarin wordt gezegd dat Duitschland iets voor heeft met Bel gisch Kongo en de vrees wordt geuit dat het op deze kolanie- de hand zal leggen. De officieus© correspondent doet opmerken dat de bedoelingen, welke Duitschland in dit artikel worden toegeschreven, slechts bestaan in ie ver beelding van lieden, die gaarne de gloed© betrek kingen tusschen Duitschland en België zouden verstoren. I Het is jammer dat dergelijke pogingen juist worden gedaan op een tijdstip dat de Fransche pers, in verband met de onderhandelingen tus schen Duitschland en Frankrijk over de spoor- wegvraagstukken in Klein-Azië, een voor het wel slagen dier onderhandelingen zeer gewenschle vriendschappelijke houding aanneemt. De hoofdvertegenwoordiger in Oostenrijk der Canadian Pacific1 Altmann, is tegen borgtocht van 150.000 kronen op vrije voeten gesteld. Hij was 16 Oct in hechtenis genomen wegens schending van' de wetten des lands, door landver huizing van dienstplichtigen uit Oostenrijk te be vorderen. In welingelichte kringen te Malta; wint de overtuiging' veld, dat de Engelsche Middfillanische- Zee-vloot binnenkort belangrijke wijzigingen zal ondergaan, die haar de plaats, welke zij vroeger innam, zullen teruggeven. De admiraliteit moet voornemens zijn de Middellandsche-Zee-vloot met zeven schepen, omvattende het vierde, eskader met Malta als basis, te versterken. Vóór deze versterking tot! stand komt, zal het vierde eskader tijdelijk versterkt worden met oude dreadnoughts, die thans behooren bij het eerste eskader. Het ö'/j-maands instituut. Het blijkt, dat ook op meerdere plaatsen, waar het examen voor de 61/2-nraanders gehouaen werd, de afloop zeer ongunstig is geweest. Te Kam pen trek zich van de 4 candidaten 1 terug en de 3 andere werden afgewezen. In Friesland, waar ae lust blijkbaar' al niet groot meer was, slaagden van de 34 candidaten slechts! 3. Te Delft slaagden van de 52 candidaten er 2, te 's Gravenhage 4 van de. 80, en t© Assen 3 van de 18. Het „Handelsblad" herinnert, dat hel vorige jaar over het geheele land van de 987 candidaten slechts 291 voldeden en wijdt den ongunstig en afloop aan de exameneischen. Het schrijft o.a.; Ten slotte de moeielijke vraag, of de eischen t© noog' zijn. Zeer zeker ja, wanneer men ze beschouwt in het licht van de Memorie van Toelichting op het ontwerp-Militiewet, waar 3taat: „de voai'geoefenden zullen in staat moeten zij® zonder verdere lichamelijke voorbereiding zich in één maand tijds een zelfden graad van geoefendheid eigen te maken als de niet-voor- geoefenden in drie maanden zullen bereiken; zij moeten dus in staat zijn één maana na hun opkomst met de anderen samen verder te gaan' En nu zullenwij waarschijnlijk wel geen tegenspraak uitlokken, wanneer wij zeggen, dat de (lichamelijke) geoefendheid van oen milicien, die drie maanden onder de wapens is, verre achter staat bij die van iemand, die geslaagd is vooT het bewust© examen ex art. 70 z Ifs al is dezen niet rigoureus examen afgenomen en heeft men niet den eisch gesteld, dat hij „aan de eischen had te voldoen." Deze appreciatie van de geoefendheid van den doorsnee-milicien van drie maanden tee kenden wij op uit den mond van troepenoffi cieren, die geacht kunnen worden den soldaat te kennen zelfs werd ons verzekerd, «at de met groot verlof vertrekkend© milicien niet voldoet aan de eischen van voargeoefendheid fdaaionaer niet begrepen de maischoefeaingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1