Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f 1 [1(1(1 36ste Jaargatig Woensdag 19 November 1913 No. 10780 Sfc&teii-Cta&ttr&aL berichten. Kennisgeving. Kieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. QTereeniomstii op de polis vermelde voorwaarden. U U U by dood van by pnnn by levenslange 1188 yer^es van w geheele I I 11 I oen hand, 11a'm" overeenHomstii op de polis vermelde voorwaarden. UUU invaliditeitI UU y»et of oogI UII ®en a 'dm De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche^Algemeene^Verzekeruigsbank^^eve^^^^^^^^^^ by verlies by verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetene» Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913/1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 18den November 1913 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhierter invordering is overgemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dut een iedei verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat neden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19en November 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, zullen zijn voor de toekomstige politiek der monarchie. ZUID-AFRIKA. Reuter meldt uit Ladysmith: Nadat de rechter gisterochtend op het politie gerecht tot duizend Indiërs een toespraak had gericht, hadden er wanordelijkheden plaats. De rustverstoorders werden dopr de politie uit eengejaagd, zonder dat deze van de wapens ge bruik maakte. De toestand wordt echter als zeer ernstig beschouwd ien men eischt de wapening der politie en inlijving! der burgers bij de gewa pende macht. FRANKRIJK. Men seint voorts aan de „Tel.": De koning van Spanje verleende gisterochtend te Parijs verscheidene audiënties. De koningin ging uit om verschillende inkoopen te doen in de Rue de la Paix en op de Boulevard». Koning Alfons begaf zich eveneens: naar verschillende magazijnen in de Rue de la Paix, waar hem door het publiek een ovatie werd gebracht. Zoo als- reeds gemeld, dejeuneerde het koninklijk paar bij groothertog Cyrillus van Rusland, in de Avenue Henri Martin. Hedenmiddag brachten de koning en de koningin een bezoek aan den president der republiek en aan mevrouw P.oin- caré. Op de binnenplaats van het paleis wer den hun de militair ei eerbe wij zen gebracht Op hun beurt brachten de president en mevrouw Poincaré, om drie uur, een bezoek aan de Spaansche souvereinen. Om vier uur begaf koning Alfons zich naar bet stadhuis, waar hij ontvangen werd door den president der republiek, de prefecten van het Seine-departé- «nent en der politie, en den voorzitter en leden van den gemeenteraad. De koning bezichtigde het paleis tot in alle bijzonderheden. De voor zitter van den gemeenteraad boo;d koning Alfons een nabootsing aan van den presidents staf, versierd met de insignes van ae stad Parijs en met een gouden ring. Ilij verklaarde aan den koning1, dat deze staf, van ebbenhout, van 40 c.M. lengte, gebruikt werd uóor den voorzitter, om stilte te verkrijgen in zeer be wogen zittingen. Het is een gebruik, dat iedeie Voorzitter, die zijn functies neerlegt, de staf, waarvan hij1 zich heeft bediend, en die somtijas de sporen draagt van talrijke, slagen, aie hij ontvangen heeft, medenaemt. Koning Alfons amuseerde zich ten zeerste over deze1 mede- deeling en antwoordde lachend, dat hij den staf van den voorzitter van den Parijschen ge meenteraad naast zijn maarschalks taf zou leg gen. AMERIKA. Een telegram uit Panama meldt, dat het kleine stoomschip „Louise'" met de voornaamste kanaal- beambten aan boord eergisteren het geheele ka naal doorgestoomd is. Dit was mogelijk, daar men de aardmassa's, die zich bij de jongste in storting in de Cucuracha-doorsnede hadden opge hoopt en den laatsten hinderpaal vormden, ver wjjderd had. Uit Genève wordt gemeld: De ZwiteefSfcne overste Eggji, die in het bureau van het Rijks bestuur belast is met het onderzoek aer papieren var. Largnier is verrast over de belangrijkheid Itr in beslaggenomen papieren. Hij staat versteld over de belangrijke militaire geheimen welke in het nadeel van Duitschland en Italië zijn ver iaden. De geheimen betreffende Zwitsèrland zijn van minder beteeSenis. Het onderzoek duurt voort. Uit de papieren blijkt, dat Largnier ook voor het vreemdelingenlegioen manschappen aanwierf genomen omtrent het vervullen van den vacanten Roermondsehen Bisschopszetel. Ziekenfondsen en geneesheeren. Men verneemt dat hier te lande een lande lijke federatie van ziekenfondsen is opgericht Men stelt zich tan doel de belangen van 't zie kenfondswezen in verband met de invoering van de Ziektewet te behartigen. Ook de in de alge meen© vergadering van de maatschappij tot be vordering der geneeskunde in Augustus te Breda gehouden, aangenomen' voorstellen, waar ae Strijd wem aangebonden met ziekenfondsen, heeft den stoot tot de oprichting van deze landelijke fe deratie gegeven. Reeds een groot aantal ziekenfondsen met plm. lóO.uOO leden zijn toegetreden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dagavond 25 dezer, om half negen. Evenredig kiesrecht. Bij koninklijk besluit van 15 November is ingesteld een staatscomissie tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordigende lichamen het ver- kieslykst is. Tot lid en voorzitter is benoemd mr. J. Oppen- heim, Staatsraad, tot lid-onder-voorzitter mr. J. Loeff, lid der Tweede Kamer. Tot leden zijn benoemd jhr. mr. D. de Geer, lid der Tweede Kamer, mr. J. van Gilse, oud lid der Tweede Kamermr. D. Kooien, lid jder Tweede Kamer, mr. F. graaf van Lijnden van Sandenburg, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht; mr P. Rink, lid der Tweede Kamer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer. Tot lid-secretaris is benoemd mr. G. van Ge- lein Vitringa, rechter te 's-Gravenhage, en tot adjunct-secretaris mr. L, A. Nijpels, advocaat aldaar. Frankeerzegels De frankeerzegels van H/g' cent zullen voortaan in meer donkerblauwe kleur dan die der tegen woordige gedrukt en de zegels van 50 cent zullen iu lila-kleur met grijze omlijsting uitkomen. Met de verstrekking aan de postkantoren van genoemde zegels in de nieuwe kleuren zal worden aangevangen, zoodra de voorraad van de oude kleuren is uitgeput. Ook de zegelopdrukken van 4i/s cent °P enkele en dubbele briefkaarten zullen in donker blauwe kleur worden opgedrukt. Congres Kinderbescherming. De Dordtsche Raad verwierp nadat in een vorige vergadering de stemmen hal den gestaakt, een voorstel van den heer D. Smits, om deel te nemen aan het congres voor kinderbescherming Onderscheiding. Mejuffrouw Van Overzee, lectrice van H. M. de Koningin, is heden benoemd tot eeie-dame in de Huisorde van Oranje', OOSTENRIJK-HON G ARI JE. Reeds thans, nu graaf Berchtold zijn gewoon exposé over de Balkan-'politiek nog niet gegeven heeft, kiezen de dagbladen poisitie tegenover het debat dat beginnen gaat. t De „Reichspost" en het „Neut- Wiener Tage hlatt" zijn zeer tevreden en wijzen op het mis lukken van het Bulkanvarbond. Andere leggen ü'iarentegen den nadmk op de zeer geringe P'> sitieve resultaten, welke verkregen zijn ten koste van groot© geldelijke offers. De „Zeil Zegt, dat deziö keer alles nog geschixt zal borden. Maa;r als het parlement en de delega ties hun vertrouwen in graaf Berchtold uit spreken, dan is' dat in flagrante tegenspraak met de algemeen© opinie in Oo-stenrijksehe xringen De „Arbeiterazeitung" vraagt, waarom de mi nister van Oorlog nog een vermeerdering van het troepeneffectief vraagt, aangezien de resul taten van de poli tiek van graaf Berchtold zoo schitterend zijn. Hierover is men het echter eens, dat de huidige zittingsperiode gelegen heid zal geven v|oor debatten, die beslissend De jubileumzegels. De jubileumzegels zullen te rekenen van 29 November a.s. aan de kantoren der posterijen voor het publiek verkrijgbaar zijn. De ingevolge vroegere aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie aangevraagde hoeveelhe den kunnen door belanghebbenden van genoem den datum af aan het postkantoor of het hulp postkantoor, waaronder hunne woonplaats behoort, jn ontvangst worden genomen tegen betaling van het verschuldigde bedrag. Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is goedgevonden aan de gemeente Pernis te verleenen een voor schot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste negenduizend zevenhonderd zes en zestig gulden 85 cents (f 9766.85), ten einde genoemde gemeente in staat te stellen tot den aankoop van 2,23,60 H.A. bouwterrein in die gemeente. De vacante Roermondsche Bisschopszetel. Naar uit Rome van gezaghebbende zijde aan de „Nieuwe Koerier" wordt bericht zal het nog wel ©enigen tijd duren alvorens een beslissing: wordt Onthulling gedenkplaat Joan Melchior Kemper. Men meldt ons uit Leideii Hedennamiddag had als voorspel van de fees telijke herdenking] van onze 100-jarige oaafhanke lijkheid alhier een treffende plechtigheid plaats. Het bestuur van de vereeniging „Oud Leiden" had het initiatief genomen' voor een huldiging aan een der beste burgers uit den tijd, toen men Jc-h los maakte van het Fransche juk, ©ie tevens een voorname pol in de staatkundige beweging van dien tijd heeft gespeeld. Het voornemen om ten gedenkplaat aan te brengen in oen gevel van de woning, waarin 100 jaar gëlecen Kemper woonde, vond ondersteuning bij het hoofde ami té voor de feestviering, die daarom zijn geldelijke medewerking verleende. De beeldhouwer Toon Dupuis vond men bereid, een bronzen plaat met de welgelijkende beeltenis van Kemper te ver vaardigen en beden werd deze plaat in den ge vel van perceel Broestraat 109, tegenover' het stadhuis, onthuld. De plechtigheid' werd, behalve door hef bestuur van Oud' Leiden, bet feestcomité, den rector mag nificus en den secretaris van den senaat, oen kolonel-commandant van het garnizoen, oen com mandant van de kweekschool voor Zeevaart, o.m. ook bijgewoond door twee kleinkinderen van prof Kemper, mej Jeltje de Bosch Kompet, uit Am sterdam, en mej. Christina de Bosch Kemper, uit Amersfoort, en een achterkleinkind, jbr. \V. J. de Bosch Kemper, te Delft, alsmede door aen beeldhouwer Toon Dupuis. De voorzitter van Oud Leiden, prof. dr. L. Knappert, hield teen rede en droeg de bronzen plaat aan den burgemeester, als hoofd en ver tegenwoordiger der Leidsche burgerij, over. De burgemeester, jhr. Die Gyselaar, aanvaardde dit gedenkteeken met dank. Jonkheer D© Bosch Kemper dankte ten slotte allen, die hadden medegewerkt aan de nagenach tenis van zijn overgrootvader. (Tel.) Conflict tusschen medici en ziekenfondsen. Men schrijft uit Deventer aan de »Tel" Sinds eenigen tijd kwamen ons geruchten ter oore over een komenden strijd tusschen medici I en de ziekenfondsen in Nederland. Hieromtrent vernemen we thans van betrouw bare zijde het volgende Zooals men weet, is door de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst een bindend besluit" genomen in zake de verhouding van de genees heeren en de apothekers tot de ziekenfondsen jn Nederland. De bedoeling was. om dit bindend besluit uit te voeren, zoodra de Ziektewet zou worden ingevoerd. Waar nu echter door den tegen woordigen minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, den heer Treub, is medegedeeld, dat de Ziektewet door deze regeering niet onge wijzigd zal worden in werking gesteld, is het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst blijkbaar van gedachten veranderd en heeft het de oprichting van ziekenfondsen voor bereid, die van de Maatschappij zelf zullen uit gaan en waarvan de statuten enz. reeds zijn vastgesteld. Deze fondsen zullen met ingang van 1 Januari a.s. in werkingtreden. Of met ingang van dien datum de medici aan bestaande fondsen hun arbeid voor die fondsen zullen neerleggen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Maar als vaststaand mag worden aangenomen, dat in Ne derland een scherpe strijd tusschen de genees heeren en de ziekenfondsen voor de deur staat. Naar wij vernemen, moet er reeds een comité van verweer uit de ziekenfondsen in Nederland zijn gevormd. Ook te Deventer zal binnenkort de strijd ont branden. Door het bestuur van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand was een reorganisatie m voorbereiding genomen, waarover reeds met de vertegenwoordiging uit de deelnemers en de commissarissen was geconfereerd. Lit een paar conferenties, die met de aan het fonds verbonden geneesheeren door het bestuur van het fonds werden gehouden, is gebleken, dat ook de Deventer Medici zich met het sbindend besluit" hebben solidair verklaard. Althans, zij hebben in een conferentie, die gisteravond werd gehouden, hun eischen gesteld, die in overeenstemming zijn met het bindend besluit. Deze eischen zijn, naar een lid van het bestuur verklaarde, van dien aard, dat er van inwilliging geen sprake kan zijn. Als een eigenaardig feit, in verband met deze zaak, kunnen we nog mededeelen, dat in de ver gadering van het departement Deventer der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, ballotage zal plaats hebben over elf geneesheeren. Het departement van het Nut is n.l. voogd over het ziekenfonds en beslist in laatste instantie over statutenwijziging. Met belangstelling wordt de verdere pntwikkeling van deze zaak tegemoet gezien, die van groot belang is voor de medische wereld en het Zieken fondswezen in Nederland. TWEEDE KAMER. Zitting van Dindsdag 18 November. De algemeene beraadslaging over de Indische begrooting wordt hervat. De heer R u-t g e r s, zijn afgebroken rede voort zettende, voert cijfers aan, tefn bewijze, dat de stijging van de gesubsidieerde k'weekscholen onder liberaal bewind grooter is geweest dan onder kerkelijk. Hij verdedigt de Soemba- en de Mina- hasa-regeling, ten aanzien van welke laatste hij verklaart, dat ook minister Fock de scholen aan de zending heeft willen overdragen. Spr. meent, dat de dessa-scholen onder isla- inietischen invloed staan en om die reden de neutraliteit voor die scholen niet zonder beden king is. Spr. zegt dan nog een en ander over de Sarikat Islam en de verhouding van den minister tot den gouverneur-generaal, en hij besluit zijn rede, welke nog al eens hilariteit verwekt, met d^ facultalief- stelling van het godsdienst onderwijs en de ver kiezingsactie met nog een enkel wooid aan te roeren. De heer De Savornin Lohman komt nog eens terug op de verhouding van den minister tot den gouverneur-generaal, die z i. meer dan een ambtenaar is, door wien slechts de besluiten van minister en Kamer worden uitgevoerd. Spr. keert zich dan weer tegen de vrijzinnige erkie- zingspolitiek en gaat in op wat Indiscne bladen over den gouverneur-generaal geschreven hebben. Ook het incident-dr. Kuyper-minister Malefijt wordt besproken. Dan zijn de passar- en ook de Zondag circulaire aan de beurt, welke spr. als onschuldig kenschetst. Hij wijst voorts op de wenschelijkheid van de flOB fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1