Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. wordt uitgelegd als een feitelijke afbreking der besprekingen met de xtegteering: te Washington. De Engelse he kruisers, die te Barbados voor anker lagen, ontvingen bevel zich onmiddellijk naar Vera Cruz te begeven. Zij vertrokken te middernacht. Eergister is te Metz het aan den straatweg Metz—Montigny gelegen militaire hospiiaal afge brand. De zieken zijn in barakken ondergebracht. De schade is zeer aanzienlijk. Hoewel het bezoek van den Spaanschen Koning en de Koningin aan de Franschc hoofd stad een zuiver officieus karakter draagt, hebben de vorstelijke personen gisteren een bezoek aan het Elysée gebracht, waar zij geruimen tij.i ver toefden. Vervolgens is Koning Alfonso naar het stadhuis gegaan, waar eenige oogenblikken te voren ook president Poincaré was aangekomen. Ten stadhnize werd de Spaansche Koning plech tig ontvangen en toegesproken door den voor zitter van den Parijschen gemeenteraad, waarbij hem een zeer kostbare presidentshamer we'rd over handigd. Over en weer zijn zeer hartelijke toespra ken gehouden. Gisteravond woonde het Spaansche koningspaar met grootvorstin Cyrill van Rusland de voorstel ling bij in de Come die Frangaise. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 November. De algemeene beraadslaging over de Indische begrooting wordt hervat. De minister van koloniën, zijn gisteren afgebroken rede voortzettende, wenscht heden op het pro van de bewering der Sarikat Islam te wijzen. Hij acht het een groot geluk voor het Nederlandsche gezag, dat het volk van Java ont waakt is. Uit de beweging zijn dan ook verschillende goede zaken geboren. Spr. motiveert de weigering van de rechtspersoonlijkheid aan de vereeniging, wier organisatie nog niet deugde. Hij verdedigde de politiek van den gouverneur-generaal te dezen aanzien en meent, dat het volkscrediet moet worden verbeterd, de ongelijkheid in belastingen en recht weggenomen, om het gevoel van saam- hoorigheid bij den inlander aan te kweeken en te versterken. De minister beantwoordt verdT den heer Vliegen en wijst er op, dat de economische toestand gunstiger is, dan deze spreker meent. Tegenover de staatsexplotatie neemt de minister een zeer gereserveerde houding aan. Spr. wil het aantal 2e klasse-scholen geleidelijk uilbreiden en de dessa-scholen daarvoor plaats laten maken. Ook de kweekscholen moeten toenemen. Aan het sub sidie-stelsel zal hij niet tornen. Over Soemba en Flores moet nog onderhandeld worden. Van de facultatief-stelling van het godsdienstonderwijs is ook de minister een voorstanderstreng doorge voerd behoeft zij z.i. slechts te worden daar, waar uitsluitend particulier onderwijs is. Spr. behandelt dan nog den geest van het onderwijs. De minister komt thans tot de Indische Partij en de inter fering. Hij roert daarbij het vraagstuk van de indo's aan en gaat in op het optreden van Dou- wes Dekker en de weigering van de rechtsper soonlijkheid aan genoemde partij. Hij wijst er o.m. op, dat de aard van de partij niet veranderde door schrapping van het streven naar een onaf hankelijk volksbestaan in de statuten en bespreekt uitvoerig de gebeurtenissen te Bandoeng. Spr. verklaart ook, waarom de beide inlandsche leiders der Indische Partij niet zijn gevangen gezet. De minister bespreekt daarop de interneering en wenscht het beroep op clementie te overwegen. De minister beantwoordt ook nog den heer Hu- genholtz. Daarna krijgt de heer Van Veen het woord voor een persoonlijk feit. Hij vraagt den minister de gisteren geuite beschuldiging terug te nemen. De Minister zegt geen beschuldiging te hebben bedoeld. Daarna ontstaat eenig debat, of aan den heer Bogaardt het woord zal worden verleend voor repliek. Besloten wordt den heer Bogaardt verlof te verleenen. Daarna volgden de replieken. Heden voortzetting. Oud-minister Malelyt. De minister van Koloniën uit het vorige kabi net, de heer De Waal Malefijt, was gister in een der loges van de vergaderzaal der Tweede Kamer komen luisteren naar de vervolgrede van minister Pleyte bij het algemeen debat over de Indische begrooting. Het burgemeesterschap van Zaandam. Naar uit Den Haag wordt gemeld, loopt daar het hardnekkige gerucht, dat minister Cort van der Linden voornemens zou zijn, den heer W. H. Vliegen eerstdaags te polsen over zijn al of niet geneigdheid het burgemeesterschap van Zaandam te vervullen. W. H. F. baron van Heemstra. Namens den Raad en den secretaris der ge meente Deventer, werd Dinsdagavond ten stad- huize aan den afgetreden burgemeester, den heer W. H. F. baron van Heemstra, een aandenken aangeboden, bestaande in een prachtig gebonden en bewerkt album, waarin een keurig uitgevoerde opdracht en een aantal foto's van al hetgeen tij dens het burgemeesterschap van baron Van Heemstra aldaar is tot stand gebracht. Centrale Raad voor de K. 8. A. In de jongste, te Utrecht gehouden, vergade ring van den Centralen Raad voor de K. S. A., welke druk bezocht was, werd door den Direc teur van het Centraal Bureau verslag uitgebracht over de oprichting en werkzaamheid der N. V. Lelie-Bioscoop. Uit deze mededeelingen bleek, dat deze nieuwe afdeeling de beschikking had gekre gen over een kapitaal van ongeveer f 35.000. Een voorraad van ruim 60.000 M. film was reeds aanwezig. Hiermee werden thans reeds 14 bios copen bediend. Bovendien zijn aanwezig 100 series lichtbeelden. De finantieele uitkomsten konden gunstig genoemd worden. Eventueel te maken winst komst geheel aan het Centraal Bu reau ten goede. De films en lichtbeelden worden verhuurd voor dezelfde prijzen, als waarvoor dit door particu liere verhuurkantoren geschiedt, terwijl men dan bovendien de zekerheid heeft, alleen goede films te ontvangen. De moeilijkheid blijft echter, omvoortdurend nieuwe films, die teven goed zijn, te verkrijgen* Om aan alle eischen te kunnen voldoen, zal een grooter bedrijfskapitaal noodig zijn. Daarom zal met de plaatsing van 5-procents obligaties worden voortgegaan. De rekening en verantwoording van het Cen traal Bureau werd op advies der finantieele commissie goedgekeurd. De begrooting van het Centraal Bureau voor 1914 werd vastgesteld in ontvangsten op f16.980 en in uitgaven op 17.021. Het geraamd te kort werd dus voor 1914 slechts begroot op f41. Dit gunstig resultaat kan echter alleen verkregen worden, indien de afdeeling Lelie-Bioscoop een flinke winst-uitkeering zal kunnen doen. Als onderwerp voor de wintercampagne werd vastgesteld «Invaliditeits- en ouderdomsverzekering en Staatspensioneering." Nog een ander besluit werd genomen, dat echter eerst kan worden gepubliceerd, wanneer daarop de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaal zal verkregen zijn. Het was een verblijdend verschijnsel, dat in deze vergadering, welke duurde van 11 tot halt 5 uur, alle besluiten genomen werden met alge meene stemmen. Gedeputeerde Staten. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de werkzaamheden der twee afdeelingen verdeeld als volgt afdeeling A: Provinciale en plaatselijke finan ciën, onderwijs, landbouw, armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, drankwet, tiend- wet. pandhuiswet en pensioenwetten gemeente ambtenaren. Afdeeling B Gemeentezaken voor zoover die niet aan Afdeeling A zijn opgedragen, plaatselijke strafverordeningen, kerkelijke zaken, waterstaa1 en wegen, waterschapsgelegenheden, gezondheids- politie, nijverheid, militie en landweer, woningwet» ongevallenwet, strandvonderij. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd Afdeeling A de heeren mr. H. A. van de Veldei H. Ch. Vegtel en mr. M. J. C. M. Kolkman. Afdeeling B: de heeren mr. J. Limburg, jhr- mr. L. E. M. von Fisenne en jhr. D. J. de Geer. Tienjarig bestaan van de Katholieke Sociale Actie. Den 8sten Junuari 1914 zal het tien jaren ge leden zijn, dat in een te Utrecht gehouden ver gadering de Statuten van de Katholieke Sociale Actie, zooals deze kort daarna door het Doorluchtig Episcopaat werden goedgekeurd, werden vastge steld. Deze dag moet dus beschouwd worden als de wezenlijke stichtingsdag van de K. S. A. In zijn jongste vergadering heeit daarom de Centrale Raad besloten, dezen dag te herdenken door het houden van eene grootsche bijeenkomst in het bouw Tivoli te Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de groote welwil lendheid gehad, reeds nu toe te zeggen, op den dag, waarop deze feestvergadering zal gehouden worden, eene Pontificale H. Mis te zullen op dragen. Deze vergadering zal niet op den dag-zelven, doch twee dagen tevoren gehouden worden, nl. op den H. Driekoningendag, den 6en Januari a.s. Spoedig zal het uitvoerig program van deze feestviering worden gepubliceerd. Voorshands kan worden meegedeeld, dat na af loop van de Pontificale H. Mis een gemeenschap pelijk ontbijt zal plaats hebben, waarna van 2 tot 5 uur feestvergadeing in de greote zaal van Tivoli (1500 zitplaatsee). Daarna een eenvoudige gemeenschappelijke maaltijd, 's Avonds ten 8 ure voortzetting der Feestvergadering. Op deze wijze wordt gehoopt, dat een waardi ge herdenking van het tienjarig bestaan der K. S. A. zal worden bereikt. Sociale Week. Door het Centraal Bureau voor de K. S. A. zal in 1914 een Sociale Week worden georganiseerd in het Aartsbisdom Utrecht. De plaats waar, zal worden vastgesteld in overleg met Bestuur van het Dioc. Comité voor de K. S. A. in het Aarts bisdom. Vrjj stelling Landstorm. De Minister van Oorlog heeft de Commissaris sen der Koningin gemachtigd, vrijstelling of voor* loopige vrijstelling van opkomst voor den werke" lijken dienst bij een landstorm te verleenen aan de dienstplichtigen lo. die deel hebben aan het bestuur der pro vincie of van een gemeente en voor dat bestuur onmisbaar zijn en niet reeds zijn vrijgesteld bij art. 14 van het Landstormbesluit 2o. die werkzaam zijn bij een provinciale ot gemeentelijke instelling, waarbij dan wel in een positie, waarin zij onmisbaar en niet te vervangen zijn en waarin zij in het algemeen belang moeten gehandhaafd blijveD. De Minister heeft daarbij nog opgemerkt, dat jn de eene gemeente de behoefte kan bestaan aan de onafgebroken aanwezigheid van personeel in een bepaalden werkkring, terwijl in een an dere gemeente die behoefte met opzicht tot gelij ken werkkring niet bestaatdit zal bijv. het geval zijn met ambtenaren ter gemeente-secreta rie, gemeente ontvangers, ambtenaren van den burgelijken stand, personeel bij den reinigings dienst, bij de verlichting, bij de drinkwatervoor ziening, bij de brandweer, bij den geneeskundigen dienst. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal, na hervatting van hare werkzaamheden op 27 dezer, in de afdeelingen vergaderen tot onderzoek in de eerste plaats van wetsontwerpen, die op korten termijn moeten worden afgedaan, t.w. de betalingen ingevolge de Invaliditeitswet, grensregeling Hoek van Holland Rotterdam, en het personeel van de krijgsraden. Zoo mogelijk zal ook nog de Indische begrooting worden onderzocht. Wetten in voorbereiding. Naar men verneemt zjjn aan de betrokken De partementen in voorbereiding een wettelijke rege- 'ing van de paardenfokkerij, een herziening van de jachtwet en van de veeartsenijkundige wet. Gezant te Washington. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant te Washington, Ridder van Rappart, is den 17 dezer op zijn standplaats aangekomen. Nieuwe wandelleeraars. Da Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ontvangt sedert jaren een subsidie van de Regeering van f2000 voor twee wandel leeraars een voor de bloemisterij en een voor groenten- en vruchtencultuur. Toen dit voorjaar de heer Schuttevaer te Nijkerk als wandelleeraar bedankte deed 't hoofdbestuur een oproeping en aan sollicitanten ontbrak het niet. Nu verneemt het »Hbld." dat er niet een, maar vijf gekozen zullen worden, zoodat niét alleen de keuze der sprekers grooter is geworden, maar ongetwijfeld ook de onderwerpen waarover zij beschikten. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.5 te München. Laagste barometerstand 731.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tot krachtigen westelijke tot zuidwestelij ken wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. Gouden Jubilee. De vaderlandsche driekleur, in breede plooien uitwapperend, verkondigt dat er beden aan den «ronden molen" weder een jubilee wordt gevierd. Voor de derde maal ziet de vennootschap Vrijland van den Hoogen Co. een harer dienaren in goud jubileeren. Na de heeren J. P. Weiter en M. Bijl, die zijn gouden jubilee slechts kort mocht overleven, herdenkt heden J. A. Leenders den dag waarop hij voor 50 jaar als gistknecht in dienst der vennootschap trad. De tegenwoordige vennooten toonden de lang durige trouwe diensten van den gouden jubilaris, die in den loop van een halve eeuw den wis selenden voor- en onspoed van het gistbedrijf in al zijne phasen zag, op den rechten prijs te stel len. Terwijl velen hunner met den Directeur, den heer R. A. de Kroes, heden-ochtend 11 ure op het kantoor met het daar aanwezig personeel vereenigd waren, werd Leenders daar met zijne echtgenoote feestelijk ontvangen. In hartelijke bewoordingen werd daarna de jubileerende knecht door den Directeur toegesproken, die de beste wenschen ook voor zijn verder werkzaam leven uitsprak en hem ten slotte als stoffelijk huldeblijk een geschenk onder couvert vereerde. Nadat de gouden jubilaris in korte bewoordingen zjjn in- nigen dank had betuigd, werd nog eenigen tyd gezellig in den wijden kring van feestgenooten doorgebracht. Daarna werd den jubileerenden knecht in de werkplaats door den baas A. Kooy een geschenk voor huiselyk gebruik aangeboden. Ook ten zynen huize, Heerenstraat 25®, mocht Leenders de veelzijdige bewijzen ontvangen, dat zijn gouden jubilee in ruimen kring werd mede- gevierd. Zoowel in schriftelijken vorm als door persoonlijk bezoek deed men hem die veelzijdige belangstelling blijken. Dat onzen jubileerenden stadgenoot nog vele gelukkige jaren mogen ge geven zijn, zullen zeker velen die hem kennen, met ons wenschen. Het uitvoeren van het schilder- werk van schoolbanken, schoolmeubels enz., ten behoeve van den nieuwe school aan de Huys- mansstraat, eenige weken geleden aanbesteed, is thans door B. en W. opgedragen aan den heer H. van der Burgh alhier voor de door hem inge schreven som van f594. De laagste inschrijver was P. Meijer te Haar lem voor f 449. Gister-avond half acht werd een ontploffing gehoord in de omgeving van den Rot- terdamschen dijk, waarbij verschillende ruiten van panden in den omtrek werden vernield, 't Bleek, dat in het gebouw van de machineflesschenfabriek van »De Schie", waar men bezig was met het beproeven van gas, dienende tot smelting van glasspecie, vermoedelijk door het niet goed werken van een klep, het verzamelde gas in brand was geraakt en ontploft. 'Het gemetselde gaskanaal sloeg daarbij uit elkaar. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats- Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 21 Nov. 9.08 v.m 9.34 n.m. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 18 November 1913, des namiddags 2 ure. (Slot). Tuinen. 10. Voorstel tot uitgifte van volkstuinen en tot het uitbreiden van het getal familie- en arbeiders- tuinen en daarvoor een crediet van f 1550. be schikbaar te stellen. De heer Koopmans wil hier een woord van dank richten tot den wethouder, voorzitter van Grondbedrijf, voor de eerlijke en royale wijze waarop hij zijne belofte heeft ingelost. Toch is hem nog één punt niet duidelijk, nl. de verhou ding der prijzen tusschen de verschillende soorten tuinen. Hij acht den prijs der middelste tuinen, die der burgertuinen, niet geëvenredigd aan dien welke voor de arbeiders- en familietuinen wordt gevraagd. De heer De Bruin zal op de zaak zelf niet ingaan. Hij wil alleen de vraag stellenIs naar het oordeel van B. en W. deze grond niet be stemd binnen afzien baren tijd tot andere doeleinden te worden gebruikt Ook merkt hij op, dat 't de bedoeling is tegen de tuintjes een voetbalveld aan te leggen; dat acht hij niet in het belang der tuintjes. Dë wethouder, de heer G o s 1 i n g a, is erken telijk voor het woord van lof tot hem gesproken, maar moet die dank en hulde grootendeels terug brengen aan een ambtenaar, die zich bijzonder aan dit werk heeft gewijd. Ter beantwoording van den heer Koopmans moet hij verder opmerken, dat de prijs der tuinen zich met alleen regelt naar de grootte der tuinen, maar ook naar hetgeen van gemeentewege aan die tuinen moet worden gedaan: bij de arbeiderstuinen is niet veel te doen; bij de volkstuinen moeten toegangswegen worden aangelegd, slooten worden gegraven enz.tusschen de familietuinen moet een strook bosch worden aangelegd dat alles doet den prijs bepalen. Nu is de prijs tusscheu de arbeiders-en familietuinen, voor de burgertuinen, f 8, wel wat hoog, maar men meende dien tot f8 te moeten afronden. De bedoeling is dat de volkstuinen tusschen de beide andere soorten arbeiders- en familietuinen zullen in staan om de middenmenschen naar buiten te lokken, 't Is, zegt weth. ironisch, als een klein boerenbedrijf, waar de groenten niet goedkoop zijn. Waar de toegangswegen echter niet zoo schitterend zijn, moet er veel aan wor den ten koste gelegd. Of de grond niet voor andere doelenden zal worden gebruikt B. en W. meenen niet bin nenkort, maar binnen afzienbaren tijd wél. De heer R i s onderbreekt al onze grond. De wethouder vervolgt en betoogt, dat de opmerking omtrent het voetbalveld niet juist gezien is: de grond van bet voetbalveld is bijzonder onvrucht baar, zoodat die gerust tot dit doel kan worden bestemd. De gronden, nu voor voetbalveld ge bruikt, nabij het vroegere Ëalkengat en aan den Schinkeldijk zullen toch binnenkort tot andere doeleinden gebruikt worden. Bij de opmerking dat bedoeld voedbalveld schade zou kunnen ver oorzaken aan de tuinen heeft men zeker gedacht aan het verdwaald raken van een bal. De heer De Bruin onderbreektja en het achterna loopen. De wethouder vervolgt, dat dit kan voorkomen worden door een hooge heining tot afscheiding te zetten. De heer Koopman s verklaart zich wel vol daan door de gegeven inlichtingen. Zijne bedoe ling was, dat de volkstuinen productief zouden zijn voor de gemeente zonder dat er geld bij moet't blijkt hem nu, dat de evenredigheid eenigszins anders was opgezet. Spr. zal zieh ont houden hier een voorstel te doen, maar vertrouwt, dat als eventueele moeilijkheden zullen voorkomen, in den geest als door hem besproken, zal worden gehandeld. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, merkt nog op, dat aan de familietuinen de voorwaarde ver bonden is, 1li siertuin moet zijn; dat vordert een uitgave van f 12 per jaar. Al die voorwaarden in zijn geheel beschouwd, moeten den prijs der tui nen bepalen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Politie. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de inrichting der gemeente-politie tot verhooging der belooning van de agenten van politie 2e klasse, in verband met het bij de vast stelling der gemeente-begrooting voor 1912 door den Raad genomen besluit. De Voorzitter verklaart nog, dat deze wijziging met 1 Januari 1914 van kracht wordt. Het voorstel wordt by acclamatie aangenomen. Adres Vakvereenigingen. 12. Adres van afdeelingen van verschillende vakvereenigingen betreffende wijziging van de be palingen regelende het minimum-loon en den maximum-arbeidsduur in bestekken met advies van B. en W. De heer De Bruin stelt voor, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. De Voorzitter verklaart, dat punt 12 tot de volgende vergadering wordt aangehouden. Spoelingwagens. 13. Voorstel tot wijziging van art. 17 der ver ordening op het rijden, betreffende de velgbreedte van wielen van spoelingwagens, in verband met een adres van Jac. Hoegenboezem e.a.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2