Dagblad voor Schiedam f EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Zaterdag 22 November 1913 W 10783. Op den Balkan. m oYerecnfcomstig oc ie polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel* berichten. Arbeidsbeurs. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. btf levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bil verlies van een hand, voet of oog Uotlandsche Algemeene lull I IUU een duim; I (JU wijsvinger; I |(J bij verlies bij dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. In verband met art. 11 der verordening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad worden benoemd op aanbe veling van de patroons- en werkliedenorganisaties, Wordt hiermede ter kennis gebracht van de orga nisaties die van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot 1 December a.s. in de gelegenheid zijn voor de Wegens periodieke aftreding op 1 Februari 1914 ontstaande vacatures aanbevelingen aan ons in te zenden voor de benoeming van 2 leden patroons, (vacatures G. van Meurs en H. Stooker) 2 leden werklieden, (vacatures J. van der Most en H van der Wal). Schiedam, 13 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. OPENBARE VERHURING van BOUWLAND der Gemeente SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn van voornemen op Woensdag 3 December *913, des morgens 10 uur, in het gebouw »Mu- ?ls Sacrum" aan de Lange Haven te Schiedam lö het openbaar voor 5 jaren te verhuren drie en twintig perceelen Bouwland in nabijheid het Sterrebosch, te zamen ruim H.A., zes perceelen Bouwland in de Keilen, te ïamen groot ruim 5 H.A. De huurvoorwaarden en de lijst der te verhu- £en perceelen is verkrijgbaar ter Gemeente secretarie, Afd. A., en bij den aanvang der hu-* - - ver- rmg, in het gebouw »Musis Sacrum." Schiedam, den 21sten November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. «A V. SICKENGA. r Hieuw*. De eilanden in de Egeïsche Zee. De kwestie der Egeïsche eilanden is naar >,Echo de Paris" meldt het netiligste van a''e Balkan vraagstukken. Uit Londen verneemt blad dat Engeland voornemens is, Italië eer- atlg aan zijn beloften om de eilanden te onntrui- te herinneren op oen wijze die alle uit- v echten voorkomt. Be Engelsche regeering zou willen voorstellen 0 eilanden aan Turkije terug te geven, in dien Zlri> dat ze te zamen één vilfLjet zullen vormen een vrij zelfstandig bewind, onder toezicht ^atl de gezamenlijke mogendheden. Een bestuur Us zooals Kreta gehad heeft. RUSLAND. j. leden wordt de overeenkomst te Peking op dezer aangegaan, geteekend en tegelijkertijd de (j^Sschen Rusland en China gewisselde nota's over aut°H°mie van Buiten-Mongolië Fnder suzerei- van China openbaar gemaakt. aarin verplicht Rusland zich in de binnenland- e Ongelegenheden van Mongolië zich niet te ga Gn rnenëen- De Chineesche resident te Oer- Va*fe de bevoegdheid, zich de goede diensten ha'^ 'Us'and voor do betrekkingen tusschen Chi- on Mongolië ten nutte te maken. Over de grensafbakening van Mongolië zal bij na- re onderhandelingen worden beschikt. FRANE31IJK< ^t^fmorgen was de staking, gelijk by het af- in de schachten bleek, bijna volledig in de mijnen van Noeds en algemeen te Draucourt. Mark, Douges, Torvin, Lievin, Escarpelles. Cour- rieres, Peurchin, Austricourt, Tereny. Een vierde deel der arbeiders werkt in de mijnen van Bethu- ne. De stakers omsingelden de werklieden, die per trein op de stations te Chockes, Lielliers en Per- ves (in Artois), aankwamen. Dientengevolge ontbreken 300 werklieden in de mijnen van Bruey. Bij een zijgang van schacht 10 der mijn te Bethune is een machine ont spoord en langs de helling van den dijk verzakt gevonden. SPANJE. Gister-ochtend heeft een aantal studenten ge tracht te betoogen. De .politie joeg hen uiteen. Toch slaagde een talrijke afvaardiging der stu denten er in tot het paleis van den gouverneur door te dringen. Zij vroeg den gouverneur de gevangen gezette studenten vrij te laten en het politiecordon onverwijld terug te trekken. De gouverneur antwoordde dat de ingerekende studenten reeds aan de justitie zijn overgegeven; hij zal de politiemaatregelen intrekken zoodra de rust hersteld is. De perfect van politie is eergisteren op vier plaatsen door steenworpen gewond. De gevel van de hoogeschool is doorboord met kogels. Het aantal gewonden is meer dan 50. Gister hebben tal van personen die met de studenten niets uitstaande hebben, relletjes voor de hoogeschool op touw gezet. Zij trachtten trams aan te houden, doch de politie verhinderde dat en joeg hen uiteen. Terwijl zij daarmede bezig was klonken plotseling twee revolverschoten. De man die ze gelost had, is ingerekend. Bij een huiszoeking in zijn woning heeft de politie anar chistische brochures en portretten van anarchis ten ontdekt. Door het omgooien van een tram- rijtuig is een ernstig gekwetst. MEXICO. De „Kölnischo Zeitung" verneemt uit Washing ton, uat de gewapende tusschenkomst van de Vereenigde Staten in Mexico een uitgemaakte zaak is. Dit houdt men niet alleen in internationale kringen, maar ook elders voor het cenige werk zame middel. De Amerikaanse!» gezant is terug- gfroepen. Aanvoer van wapenen voor de aan hangers van Carranza blijft verboden. De Amerikaansehe gezant te Londen heelt aan zrpi regeering geseind, dat lord Cowdray (van de firma Pearson) de bescherming van de Ame rikaansehe regeering heeft ingeroepen voor dé bedreigde Britsche belangen in Tuxpan. President Wilson had daarop verklaard, dat de Amerikaan sehe itaeering besloten is, de bezittingen dér rmitenlanders in Mexico te beschermen. Admiraal Fltecber heeft daarom lasr geregen, oen Amerikaanseh oorlogsschip te zenden naai Tuxpan en daar zoonoodig matrozen aan wal te rennen. De ontscheping van troepen, door .oor logsvaartuigen van andere nationaliteit, mag hij echter niet toelaten. i Een hooggeplaatst Amerikaanseh ambtenaar) heeft" den correspondent van de „Daily Telegraph" meegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten Maderas als minister van buitenlandsche zaken en Lascurian als voorloopigj president van Mexico zal erkennen, zoodra Huerta tot heengaan is ge dwongen en zulks den Mexicaanschen rebellen heeft meegedeeld. De correspondent te Mexico (stad) van de „Ti mes" meldt, dat de Boodschap van Huerta aan het Congres, waarin hij' de inmenging van de Ver Staten totaal negeert, waardig' en kalm van toon I j Intusschen beeft Huerta besloten om eenige belastingen te verhoogen, ten einde dan financi- eelen nood te verhelpen, zonder da sanctie van het Congres af te wachten. Uit Mexico (stad), wordt geseind: De Boodschap van Huerta aan het Congres was slechts .een krachtige verklaring omtrent de redenen, die er hem toe hadden gebracht het vorige Congres te ontbinden en verder een aan wijzing, op welke wijze het nieuwe Congres ziich zal hebben te .gedragen. De Boodschap werd door Tamariz, die als voorzitter optrad, beantwoord. Deze gaf Huerta de verzekering dat bet Congres van ganscher harte met hem wil samenwerken, daartoe geïn. spircerd door vaderlandsliefde. Er waren 27 leden van het Huis van Afge vaardigden niet opgekomen, o. w. 24 leden der katholieke partij. Alle leden van het, diplomatieke korps woonden de openingsplechtigheid bij, de Amerikaansehe zaakgelastigde O'Shaughnessy alleen uitgezon derd. De staf van president Huerta, die met hem in de vergaderzaal kwam, was gewapend; dit is een inbreuk op de wet, welke verbiedt, dat mi litairen geyapend in het Congresgebouw verschij nen. Een later telegram uit Mexico (stad) meldt nog Om de stad Victoria, in de provincie Tamaulipas, wordt nog steeds met groote verbittering gevoch ten. In tegenspraak met vorige berichten, dat de stad reeds in handen der opstandelingen is ge vallen, verklaart het ministerie van oorlog dat de regeeringstroepen onder bevel van Rabago nog stand houden. De laatste 24 uur is voortdurend in de straten verwoed gevochten. Er zijn ver sterkingen voor het garnizoen onderweg. CHINA. Uit Shangai wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat aldaar een echt schrikbewind heerscht; oud-leden der Komingtang partij vor men thans benden, die ten doel hebben den presi dent der republiek en de militaire hoofden om het leven te brengen. De koning van Spanje vertrok gister-avond van Parijs naar Weenen. De koningin, die licht onge steld is, is "niet met den koning vertrokken. Volgens de Japansche bladen is op For mosa een ernstige samenzwering van inboorlin gen en Chineesche zeeroovers ontdekt, welke ten doel had suikerplantages te plunderen. Driehon derd verdachten zijn in hechtenis genomen. Te Dublin hebben gister de stakers met geweld een riviervlot met een landing levens middelen in beslag genomen. Dé levensmiddelen werden op de kaden weggeworpen, waar vrou wen en kinderen ze opraapten» en mee naar huis namen. Het Zuid-Afrikaansche partij-congres nam met eenparigheid van stemmen het voorstel aan, strekkende tot instelling van 'n commissie van ze ven leden, waaraan het geschil tusschen Botha en. Hertzog jgal worden voorgelegd. De vrachtboot „Rumantia" van de Hamburg- Amerikalijn is, komende van Morinugao, bij New- portrock gestrand. Het ss. „Silevia" bevindt zich ter assistentie bij de „Rumantia." Uit Westerland wordt gemeld: Gister-avond is ten Zuiden van het eiland Sylt een Noorsche bark gestrand. Van de tien op varenden wisten er 9 den wal zwemmende te he reiken. Een man verdronk. Te Praag is een in aanbouw zijnd pand in gestort. Vele werklieden werden onder het puin dolven. Zes personen kregen lichte kwetsuren, vier werklieden liggen nog onder de puinhoopen. Aan het reddingwerk arbeiden ongeveer 200 sol daten. Van Nispen tot Serenaer. Het Tweede Kamerlid voor Nijmegen, jhr, ror. O. F. A. M. van Nispen tot S-evenaer, zal 14 Dcc. a.s. zijn 121/2-jarig jubilé als Kamerlid ge- denken. Brielle. Zoowat het laatst van al de gemeenten in ons vaderland zal den Briel, de eerste vesting, die zich in het jaar 1813 zonder de minste hulp van buiten van de Franscbe overheersching heeft verlost, het eeuwfeest onzer bevrijding vieren en wel op 1 December, den herinneringsdag zeiven. Men zal trachten zoo nauwkeurig mógelijk de bestorming van de Markt, waar *zich de Fran- schen met vier kanonnen hadden opgesteld, in beeld te brengen; alleen zal men dit in den morgen doen, terwijl deze worsteling honderd jaar geleden in den avond bij het licht der maan plaats heeft gehad. Ook zal, naar de plannen van den gemeente-archivaris, in den middag een histo- risch-allegorische optocht gehouden worden. Het feest zal twee dagen duren. De heer Jo- han Been heeft voor deze gelegenheid een tooneel- spel geschreven „Om den Sleutel van Holland." Yereeniging van Nederl. Gemeenten. Naar men verneemt is bij het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten een plan in bewerking om een centraal bureau van verifi catie op te richten ten behoeve van die gemeenten, die nog _geen dergelijke bureau bezitten. Het voornemen bestaat aan het hoofd van dat bureau te plaatsen een deskundig persoon, erva ren tevens in gemeente-administratie. Uit bereids bij het bestuur ingekomen adhaesie- betuigingen mag afgeleid worden dat genoemd bureau tot stand zal komen. Oud-minister Colfjn. De oud-Minister van Oorlog, de heer II. Co lijn, dit, naar metn weet, kort na zijn aftreden als Minister via Siberië voor zaken naar Indië terug keerde, is, naar het „Vad." meldt, 27 October in Deli aangekomen, en nam daa,r zijn intrek bij zijn broeder, den bouwmeester van de Deli- M aarschappij. Het ouderdomspensioen. Naar „het Volk" ter oore kwam, is het niet zex dat door de Rijksverzekeringsbank vóór 9 December een beslissing zal zijn genomen ten aanzien van alle aanvragen om het pensioen van f 2. Na dien datum, zal men nog wel eenige weken noodig hebben om geheel gereed te komén. „St Ambrosius." Op bijzondare wijze heeft het harmonie-orkest »St. Ambrosius," onderafd. van den Ned. R, K. Volksbond afd. Schiedam, zijn directeur, den heer J. F. M. Smits, gehuldigd. Ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer en mevrouw Smits Havermans had 't de Bondsgehoorzaal, op de helft nagenoeg afgeschoten, herschapen in een feestzaal, waarin aan de eene zijde het fraaie vaandel van sSt. Ambrosius" te midden van le vend groen voor de feesttafel prijkte, terwijl aan den anderen kant voor de leden van het orkest plaatsen waren ingeruimd. Met de leden van »St. Ambrosius" waren daar een tweetal bestuursleden van Schiedams Volksbond, de heer P. B. de Haas, vice-voorzitter. en A. A. Marrevee, eerste secre taris, vereenigd. Omstreeks negen ure, nadat reeds eenige fa milieleden in de zaal waren gekomen, deed daar het zilveren bruidspaar, dat met de hoogbejaarde moeder van de bruid door den secretaris van »St. Ambrosius," den heer A.;M. Vol, van de echtelijke woning was afgehaald, aldaar zijn blijden intocht onder de tonen van de »Hochzeitmarsch" van Mendelsohn Bartoldy, door het harmonie-orkest onder de bezielende leiding van den heer A. H. de Leur voortreffelijk uitgevoerd Een dochtertje van een van St. Ambrosius'leden, de jongejuffrouw Joh. Reijgersberg, bood een fraai bruidsbouquet. Toen aldus de eerste feesttenen hadden weerklon ken, nam de heer M. Maltha, voorzitter van »St. Ambrosius", het woord. Na de godsdienstige her denking 's ochtends in de St. Janskerk, waarbij ook meerdere leden van het orkest zich met het zilveren bruidspaar en de geachte familie in het gebed hadden vereenigd. kwamen thans de leden bijeen om den directeur op zijn feest te huldigen. Voorz. bracht het blijde bruidspaar en de geluk kige verwanten aller hartelijke gelukweDschen Maar aan aller gezamenlijke heilwenschen meen den St. Ambrosius' leden ook een stoffelijk hu'deblijk te moeten paren. Zij vereerden daarom het jubileereDde paar t" ee prachtige fauteuils, velours de Naples, door een der leden, hen heer Jos. de Gooijer, zeer fraai bewerkt met den har te wensch dat de volijverige directeur daarin me nigmaal zou mogen rusten na den arbeid aan i>St Ambrosius" gewijd. f1D0-sf100','r f 60'-:r fIS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1