Zij voldoen! Boterletters, W. BESTEK, Vermeulen's Naaimachines Ctamengd Nieuws. Adrerteatiën. aan alle eischen des tijds. gloednieuw. Kipstraat 42, Rotterdam. Broersveld 81- het Bijzonder andervvijfS, kunnen buiten de Grond wet om gaan. De G rondwefoher ziening zal niet worden uitgesteld- tot hiet eind der1 loopende periode, ma er zoo spoedig mogelijk inkomen. Eerst eehler moet dp staatscommissie voor de even redige vertegenwoordiging haan rapport heb ben ingediend. Het vrouwenkiesrecht mag niet worden ge- bon.ten aan eischen van maatschappelijken wel stand. De onder het vorig kabinet aangenomen miiiiaihe wetten zal de regeer ing loyaal uit voeren. Zij is niet van plan den bouw van het fort te Vlissingen te staken. Verbetering van de salarissen der ouderwij1- zevs u voorloopig van de regeering niet te ver wachten F.em wetsontwerp tot nadere regeling van het vakonaerwijs is in voorbereiding'. De Radenwet zal zeer ingrijpend worden ge- wijzigu. De ouderdomszorg zal geheel en al uit de Invaliditeitswet worden gelicht. Een afzonder lijk ontwerp-Ouderdomswet zal spoedig inko men. De ongevallenverzekering zal woraen uit gebreid tot den landbouw. Een voorstel tot gedeeltelijke invoering van den tienurigen arbeidsdag wordt voorbereid. Binnen betrekkelijk korten tijd zal inkomen een wetsontwerp tot herziening van het Wet boek van Strafvordering'. De successiebelasting' zal', ook in ue rechte lijn, woraen verhoogd. In bewerking is een herziening der zegelbelasting, waarbij ook wordt overwogen een heffing van beurstransac tiën. De suikeraccijns kan niet worden verlaagd. Of het wetsontwerp tot verruiming' van hst plaatselijke belastinggebied zal worden gehand haafd, is nog' niet beslist. Een voorstel, om de wet op het recht van vereeniging en vergadering' te wijzigen, is van de regeering niet te verwachten. Het onderzoek van den uitwendigen staat van net paleis te Amsterdam is nog niet ge- ei naigd. Een voorloopig rapport is wel inge komen, maar omtrent de daarin voorgestelde maatregelen is nog geen beslissing genomen. Dit rapport kan niet worden overgelegd. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft geen nader bericht gezonden omtrent de terug gave van bet paleis aan de giemeente. Voorstellen tot fiscale herziening van het tarief van invoerrechten zijn van ue regeering niet te verwachten. He noodzakelijkheid daar van is haar niet gebleken. Pensionneering van zee-ofücieren. Naar wij vernemen zal, ter voorziening in de door verschillende omstandigheden vermin derde bevorderingskans bij het korps zeeofficie ren, binnenkort worden overgegaan tot den maat regel, om op ruimer schaal dan in de laatste jaren gebruikelijk was, ontsla"! wegens langdurigen dienst onder toekenning van pensioen te verleenen aan hen, die den 40-jarigen diensttijd hebben bereikt, i 1 Nederlanders te Rome. Onze Romeinsche correspondent schrijft' 18 No vember: Ridder Alphonse de Stuers, gezant te Parijs, heeft ongeveer acht dagen te Rome door gebracht. De krasse grijsaard toonde zich onver moeid bij het bezichtigen der oudheden en kunst schatten der Eeuwige stad, die hij als slechts weinigen kent. Z. Ex. is gisteren naar zijn diplo- matischen post teruggekeerd. Gedenkteeken Asser. Op ruime schaal is door het Algemeen Ne- derlandsch comité tot stichting' van een ge denkteeken voor wijlen mr. T. M. C. Asser, een circulaire verspreid om tot stichting van een gedenkteeken voor onzen vvereldberoemdén landgenoot te komen. Het denkbeeld om bij1 de opening van bet Paleis van het Permanente Hof van Arbitrage of Vredespaleis een borstbeeld van Asser daarin te plaatsen, was reeds vroeger bij een ai terug. Ik keek in de richting van de tunnel en zag eenige heeren aankomen. Voorop ging Atway. Hij hield iets, dat op de geroofde portefuille leek, in de hand, en toen hij naderbij kwam, herkende ik deze portefeuille, waarin hij altijd de waarden, die hij moest overbrengen naar andere kantoren, op den trein medenam. Heeft u iets gevonden? riep Wilson. De ledige portefeuille, maar niets van den dief. Ik ben geruïneerd. 't Is jammer, mijnheer Atway, zei de con ducteur. Laten we hopen, dat er nog wat van terecht komt. Maar nu moete we weer vooruit. Natuurlijk, voegde de arme kassier hieraan toe. Ik dank de heeren wel voor hun hulp. De reizigers namen hun plaatsen weder in en ik besteeg mijn machine, weer gevolgd door Bra dy en diens vriend Barston. De beide laatsten spraken nog veel over het voorval. Ik mengde mij echter niet in hun ge sprek. Ik had iets opgemerkt, dat my stof tot naden ken gaf. Het kwam mij voor, dat ik misschien den dief zou kunnen helpen vatten en ik zocht naar een middel om mijn vermoeden aan het gerecht mede te deelen. Wy komen nog op tijd voor den trein te Albany, zeide Barston, terwijl hy op zijn horloge deel van de comité-leden ontstaan, ook met 't oog «p de verdiensten van Asser, ten opzichte van <ie bevordering' van den vrede, welke ver diensten door de toekenning van den Nobel prijs waren gehuldigd. Hit plan had kij het bestuur der Carnegiestichting warme instem ming gevonden, maar was toen op de beschei denheid van Asser afgestuit, die liever an dere geleerden wilde laten voorafgaan. Thans wordt het denkbeeld door de commissie weder opgevat, zonder dat evenwel voor goed vast staat, waaruit het gedenkteeken zal bestaan. Secretaris van de; commissie is jhr. mir. J. J. Roehussen, Heerengracht 597, Amsterdam. Bond van R, K. Politie» Vereenigingen. Woensdag: waren in de „Katholieke Kring", te Rotterdam, de afgevaardigden van de vijf thans bestaande R. K. Politievereeuigingen bijeen ge komen, om te geraken tot oprichting1 van e?n Nationalen Bond dier vereenigingen, wat dan ook is geschied. Alle thans bestaande vereenigingen, n.l. Rotterdam, Amsterdam, Leiden, Nijmegen en Tilburg, traden tot den Bond toe. Van (te goed keuring tot' oprichting, door' het Doorluchtig Epis copaat, werd door den zeereerw. lieer Merting ter vergadering mededeeling gedaan. Als voor loopig bestuur werden aangewezen: E. van l*)uin, Rotterdam, voorzitter; H. V. d. Heijden, Amster dam, 2de voorzitter; M. D. Koster, Tilburg, Kruis straat 30, secretaris; L. Huijs, Leiden, 2(le secre taris; Joh. Niessen, Nijmegen, penningmeester. De zeereerw. heer E.' A. M. Mersel, te Rotterdam, zal ait bestuur voorloopig alis geestelijk raads man ter zijde staan. In beginsel werd besloten, dat ook personeele leden tot den Bond zullen kunnen toetreden en dat men stappen zal doen, om tot de oprichting' van een eigen orgaan te geraken. De vergadering werd ook bijgewoond door den rechtskundigen adviseur der afdeeling Rotterdam, mr. E. J. J. van der Heijden. He kindermoord te Amsterdam. Naar wij vernemen, wordt Dijkman, de persoon die zich bij de politie als de da dep van den kinder moord had aangemeld, nog steeds in observatie geheimen O ogenschijnlijk moeten zijn handelingen tot op heden van dien aard zijn, dat aan storing der geestvermogens niet gedacht kan worden Ook zijn naaste familieleden' zijn in verband hier mede nog eenigen tijd geleden gehoord Telefoon-verbinding met E n g el a rod. Uit 's-Gravenhage meldt men ons Naar aanleiding van het gisteren aangenomen wetsontwerp tot verhooging' van hoofdstuk 9 der Staatsbegrooting (telefoon-kabel Nederland—En geland) wordt ons van geachte zijde het volgende geschreven Reeds sedert 1894 maakt de totstandkoming van eene telefoonverbinding tusschen Nederland en Engeland een punt van onderzoek uit Bij proefnemingen bleek het niet onmogelijk langs telegraafkabels van het gebruikelijk type te tele- foneeien Toch werden deze niet geschikt geacht Sedert eenigen tijd evenwel is tusschen België en Enge land een kabel van vreemd type in gebruik Die kabel is 88 K M. lang en voldoet uitstekend. De kabel tusschen Nederland en Enge!aria zal ongeveer 165 K M. lang worden. Op voorstel van de Engelsche telegraaf-administratie zal nu een kabel van voorloopig twee aubbele draden ontworpen worden tusschen West-Kapeile en Orf&rdness De kosten worden geraamd op 02,000 door elk land voor de helft te dragen Indien de dub bele draden worden doorgetrokken naar Amster dam is de raming^van het Nederlandsche aandeel f 600,000 Een raadsél. Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbl." De ruim 83-jarige T. Schuit alhier is, in ver band met het ouderdomspensioen, waarvan hij weldra hoopt te profiteeren, tot de ontdekking ge komen, dat hij in zijn geboorteplaats Putten in keek. Ik was bang, dat dit oponthoud mij den trein voor New-York zou doen missen. Wij komen bijtijds voor uw trein te Albany, zeide ik, maar ik vrees, dat u niet verder zult kunnen reizen, voordat er iets door u opgehelderd is. Wat blieft u vroeg Barston, terwijl Brady mij sprakeloos aanstaarde. Ik denk, dat u iets van den diefstal afweet 1 Dan moet je wel stapelgek wezen, schreeuwde Barston. Stond ik dan niet hier op de machine toen wij in de tunnel waren? Juist, jij stond hier op de machine, maar toch weet je er meer van. Zoo, hou-je mij .dan voor een dief Dat zal je me waar maken. Als je onschuldig ben, zal 'tmij genoegen doen, zeide ik. Ik zal je wel vinden. Wij zullen zien, antwoordde ik onverschillig. Watson, je bent gek, je vergist je. Barston heeft niets met de zaak uitstaande, voerde Brady mij tegen. Hoe lang ken je hem. Brady vroeg ik hem. Sedert drie dagen, maar... Juist, dat dacht ik wel. Ik sta er op, de reden te weten, waarom jij mij van diefstal verdenkt, bulderde Barston. Goed 't kan me niet schelen, of je ze weet of niet. Ik heb opgemerkt, dat, toen jy je over do, registers van den burgerlijken stand niet als Schuit, doch als Teunissen staat ingeschreven. Het verwonderlijkste is wel, dat hij, onder den naam van Schuit als soldaat het vaderland gediend heeft; dat hij tweemaal onder dien naam in het huwelijks-„schuitje" gestapt is en dat zijn kin deren eveneens den naam van Schuit dragen. Overwerkte koetsiers Naar aanleiding van een in het „Vad gepubliceerde klacht over koetsiers, deelt een der lezers aan dat blad het volgende staaltje van betrouwbaarheid mede van een blijkbaar overwerkten koetsier Drie oude dames, kennissen van elkaar, zouden per vigilante worden gébracht naar een concert De raampjes waren beslagen, de oude dames trommelden, doch ook de koetsier was inge dut' Het paard liep voort, gelukkig kwam er niets in den weg Op eens deed een lichte schok allen wakker schrikken Het eindpunt was zeker bereikt Maar stel u aller verbazing' voor! Men was gearriveerd voorEik en Duinen1 Hel 9 e Es per an to-C.on gres Op het 9e Int Esp.-Congres, dat dezen zomer te Bern ge houden werd onder eere-presidentschap van ko lonel Frey, 'directeur der Zwitserse he telegrafie, en ex-president der Zwitserse he republiek, waren 1200 Esperantisten uit verschillende landen aan wezig, waarvan Engeland 250, Duitsehland 220, Frankrijk 200, Italië 50 leverden Men zag er verder geel getinte Chineezem en donker bruin- kleurige negérs van Martinique, die elkaar door middel der internationale hulptaal zonder cenigë moeilijkheid konden verstaan Na het openings woord van kolonel Frey, werd het welkomstwoord uitgesproken door den officieelen regeringsver tegenwoordiger van het kanton Bern H o ng e r-kuns ten a r es. Midden September had de landbouwer Maas op Visdonk onder deze gemeente, een strpomijt gemaakt. Daar was een kip onder geraakt, niemand wist waar zij geble ven was. Toen nu Dinsdag de stroomijt weid opgeruimd, kwam moeder kip' waggelend te voor schijn. Het dier had alzoo bijna twee maanden zonder eten of drinken doorgebracht. W.raakneming. Woensdagavond circa ne gen uur werd door de ruiten van de keuken van den winkelier, den heer B. J. H. Groothuis te Denekamp, geschoten. De zoon zat juist in de keuken bij bet raam. De kogel Is circa 70 c.M. honger door het, raam geschoten, dooi- het gor dijn en kwam in de keuken terecht. De politie, de gemeente-veldwachters Wee.rkamp en Kamp- kuiper, inmiddels gewaarschuwd, stelden onmid dellijk een onderzoek in en wisten den dader, zekere K., te Losser: woonachtig, te vatten in hel bierhuis van Kuipers. Hij heeft bekend. Op K., die hier een daag'je voor pledzier was bij zijn kameraden, werd gevonden een geladen revolver met 4 scherpe patronen. K. heeft vroeger eens gezegd, dat G. bet moest lijden. K. is van den zomer veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf wegens mishandeling en staat bij de politie on gunstig bekend. (Zw. Ct.) Een socialistische glasb.l a z.er.ij ge sloten. Te Choisy lei Roi is de zes jaar geleden opgerichte en door de arbeiders zelf beheerde glasblazerij gesloten, in weerwil van de aan zienlijke subsidie, haar vóór een half jaar door de legeering verleeno, ten, gevolge van financieelé moeilijkheden. Alle werklieden zijn ontslagen. Koppensnellen. Wij lezen in de „Manil la Temps" van 17 Oct. j.l. van een „slim plan" van een kapitein der constabulary, die een lang gezocht vijandig hoofd op het eiland Soeloe door vijf als gewone inlanders verkleede manschap pen zijner compagnie liet overvallen, waarbij dat hoofd, Asgari, werd gedood en eenigen zijner volgelingen werden gevangen genomen. En nu werd 8 Oct. j.l. uit Djolo aan genoemd blad be richt, dat Asgari's hoofd daags te voren door luitenant Dodd van de constabulary daar was aangebracht. Het .koppensnellen" schijnt dus bij de Am©-, rikanen nog in zwang te zijn. jas even nadat we het station te Murray verlieten, losknoopte, de binnenzak vol bankpapier was. Nu, wat zou dat? 't Is mijn eigen geld. Kan iemand geen geld op zak hebben, zondereen dief te zijn Bovendien was de diefstal toen nog niet gebeurd. Daar ben ik niet zeker van. Atway was zijn geld al kwijt, zoodat we wegreden. Kort en goed, jij en Atway kennen elkander en Atway liegt, dat hij met een dief in de tunnel heeft geworsteld. Ik heb den blik wel opgevangen, dien hij met jou wisselde, toen hij met de ledige portefeuille in de hand uit de tunnel kwam. Jij heb daarop vneen" geknikt. Dat is nonsens. Ik heb den man nooit te voren gezien. Als jjj onschuldig bent, dan heb je ook niets te vreezen. Jij zult my niet aangeven. Ik zal de schan de niet ondergaan. Ik gaf hem geen antwoord. Hoe meer hy zich aanstelde, des te sterker werd myn overtuiging aan zijn schuld. Wy zwegen nu allen. Toen wy de hangende brug over de Hudson naderden, en ik den stoom afsloot, maakte Barston een beweging om van den trein af te springen, maar ik hield hem tegen. Brady zag deze beweging en zeide tot mjj Benauwdheidsbommen. Eenige weken geleden maakte de Prefect van Politie te Parijs er de commissarissen op attent, dat hun in bij zondere gevallen nog bommen met een verstik- kenden inhoud ter beschikking' staan. Deze pro jectielen zijn heel handig om bandieten, of krank zinnigen machteloos te maken. Het is oorspron kelijk een Chineesche uitvinding, die sedert het begin van dit jaar in Frankrijk in gebruik is bij de krankzinnigenverpleging en bij de Politie van Parijs. Een man, plotseling gek geworden, die zich de menschen van het lijf houdt met revol verschoten, is door deze bommen letterlijk en in een oogwenk onschadelijk te maken. De che mische stoffen in deze bommen doen de oogen hevig tranen, en geven den getroffene een gevoel van benauwdheid. Oogen noch luchtpijp wor den door de ij tof gedeerd. Wat deze bommen als wapen tegen misda digers betreft, de projectielen genieten reeds nu zoo'n groo.te bekendheid, dat het geenszins on mogelijk is, dat de misdadiger ze meer gebruikt tegen de politie, dan omgekeerd. Tot een mo derne bandieten-uitrusting behoort stellig deze nieuwe „benauwdheidsbom." Paardenstaarten. Door de afdeeling Nij megen van de Vereeniging tot bescherming van Dieren is aan de eigenaren van paarden een open brief gericht, waarin er op gewezen wordt, „hoe onmenschelijk het is de staarten der paarden af te knippen en daarenboven het staartbeen te cou peeren." De hier besproken onhebbelijkheid lezen wc in den brief is tot ons overgewaaid uit België, 't noorden van Frankrijk en Engeland, waar do eigenaars van jonge zwaar gebouwde paarden deze het staartbeen inkorten, met geen ander doel dan om hun kweekelingen op het oog zwaarder te doen schijnen en daardoor voor hen een hoogeren prijs te kunnen bedingen. Is de eerstehandverkooper nog wat zuinig omgegaan met het mes, dan weet de paardenhandelaar er nog wel raad op en past den onmenschelijken maatregel verder toe, vooral op luxe- en rijpaar den. Het gevolg is, dat men zich niet tevreden stelt met de inkorting van het staartbeen, maar zelfs de staartharen nog zoover mogelijk afknipt; deze kunst ontwikkelde zich eindelijk zoover, dat bij vele paarden de, hun door de natuur geschon ken, s taart de gedaante krijgt van een scheerkwast. Onbegrijpelijk is 't, dat vele liefhebbers van 1 paarden niet inzien hoe hun span, op deze wijze van zijn sieraad beroofd (denkt u een vier span van de kostbaarste en edelste rossen met kwasten in plaats van staarten) eigenlijk een bespottelijk figuur maakt. Afbetaling, repareeren en inruiling. worden voor de komende feestdagen bijzonder aanbevolen. Ik geloof, dat je gelijk hebt, Waison. Maar ik hoop, dat je mij ook niet zult verdenkeD. Neen, dat doe ik niet, antwoordde ik. Ik ben er zeker van, dat jij geen schuld aan de zaak hebt. Drie minuten later kwamen wy te Albany. Barston bood geen verderen tegenstand en was eenige minuten daarna in handen van de politie, evenals de heer Atway, de kassier. Eerst hielden beiden hun onschuld vol. Maai* toen de bankbiljetten uit Barston's overjas de zelfde nummers bleken te dragen als de verdwe nen bankjes uit de portefeuille van den voor- zichtigen kassier, veranderde het tooneel. Barston's ware naam was Dalton, zwager van Atway. In de wachtkamer te Murray hadden zij de bankjes reeds verwisseld- en de tunnelgeschie' denis met den chloroform zakdoek was geheel verzonnen. De beide bloedverwanten genieten reeds ver scheidene jaren een strenge gastvrybeid, en wel voor een groot deel van hun leven. De directie van de Murray-bank zond mij de® volgenden dag een enveloppe met 300 pd. st., ee° mooi dagloon voor een machinist, naar mijn mea ning, en tevens een mooi souvenir aan mij0 locom otief - passagier. .m—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6