Stads- en Gewestelyk Nieuws. eigen exploitatie hunner gronden door de eige naars er door in de hand zou worden gewerkt. Het bestuur heeft er daarbij de aandacht der regeering op gevestigd, dat deze nadeelige van de voorstellen-Helsdingen te verwachten gevolgen nog meer den kleinen dan den grooten grond eigenaar zullen drukken, terwijl het opheffen van de bepaling, dat de huurder afstand kan doen van het hem bij art. 1628 B. W. toegekend recht juist het minste resultaat zal hebben, waar zij het meest wenschelijk zou kunnen worden geacht, n m. waar het groote boomgaarden betreft, daar deze niet of slechts gedeeltelijk begrepen zijn in de huur van de boerderijen, waartoe zij behooren. De ouderdomsrente. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal aan vragen om ouderdomsrente ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet tot heden 95.000. De groote stroom der aanvragen heeft thans opgehouden. Naar schatting zullen op 3 December a.s. ongeveer 80.000 aanvragen worden toegewezen. Dit aantal is niet met juistheid op te geven, daar het aantal afwijzingen toeneemt. - (Hbld.J Bagger werk in het Suezkuiiiiiil. Den heeren A. Bos Pzn. en J. P. Heyblom te Dordrecht, is opgedragen de bagger werken in het Suezkanaal, tot een hoeveelheid van ruim zeven millioen kub. M., als voortzetting der bag- gerwerken, voorheen uitgevoerd door de heeren Yolker en Bos te Sliedrecht. (D. Ct.) De gaskwestie te Hilversum. Naar «Vooruit", het vrijzinnig nieuwsblad voor het Gooi, mededeelt, heeft de heer W. J. Sligting, directeur der gemeente-gasfabriek te Hilversum, aan den Raad eervol ontslag gevraagd. Reeds meermalen schreven wij over het on derzoek naar het beheer dezer gasfabriek, dat nog altijd hangende is en waarover B. en W. in de raadszitting van 2 December a.s. een rappor zullen uitbrengen. Ónderscheiding. Het beeft Z. H. den Paus behaagd den heer R. A. H. van Asten van Thiel, te Helmond, te benoemen tot Ridder in de< Orde van den H. GregiOrius den Groote. Burgemeestersvacature te Zaandam. In verband met de vervulling' van de burge meestersvacature van Zaandam wordt, behalve het socialistische Kamerlid Vliegen, ook genoemd zijn partijgenoot Hoejenbos, gemeenteraadslid van 's-Gravenhage. Tramverhinding in Noord-Limburg- Naar de „Nieuwe Venlosche Courant" verneemt, zal het bestuur van de tram-maatschappij Venlo— Maasbree—Helden, heden de betrokken gemeente besturen bezoeken, teneinde te vernemen of er voldoende belangstelling voor de tramverbinding Maasbree, Sevenum, Horst, Meerlo Wanssum met zijtak Venray bijl de gemeentebesturen zelve is, om vervolgens tot benoeming eener commissie te komen. Tram Roermond-Pruisische grens De gemeenteraad van Vlodrop, besloot Voor een bedrag van f27.500 deel te nemen in Let aandeelenkapitaal der tram Roermond-Pruisi- sche grens, waardoor de totstandkoming van deze tram verzekerd kan worden geacht. Postale Commissie. Naar wij vernemen is door den Directeur-Ge neraal der Posterijen en Telegrafie thans defini tief eene Commissie benoemd welke is opgedra gen gegevens te verzamelen ondxent woninghuur, belasting (Uitgezonderd" Rijksbelastingen) duurte der levensmiddelen, kosten voor onderwijs, van geneeskundige behandeling en zoo noodig van andere elementen, welke naar het oordeel der com missie van invloed zijn op den levensstandaard van het personeel der posterijen en telegrafie, om daardoor te komen tot eene bezoldiging naar an dere grondslagen dan de thans geldende. De uitkomsten der gegevens tot het verkrijgen waarvan de Commissie opdracht is gegeven zich te wenden tot de Gemeente-Besturen, welke naar volgorde van den levensstandaard zijn te rang schikken. Aan de Commissie bestaande uit 24 ambtenaren beneden den rang van klerk zijn toe gevoegd de heeren Mr. J. T. v. Royen, Hoofd commies der P. en T. als voorzitter en C. de Lorm Commies der P. en T. als secretaris, bei den werkzaam aan het Hoofdbestuur der Posterijen te 's Gravenhage. Ziekenfondswezen. Dezer dagen is een circulaire rondgezonden door de «Landelijke federatie ter behartiging Tan 't Ziekenfondswezen", gevestigd te 's Gravenhage In deze circulaire worden harde noten gekraakt over de houding van de »Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst" in zake het Ziekenfondswezen hier te lande. De circulaire, onderteekend door het bestuur, waarvan Joh. Mulder te Gouda voorzitter en Joh. J. van Doorn te 's Gravenhage secretaris is, luidt als volgt «Voor wieD in het ziekenfondswezen met geheel een vreemdeling is, mag. hetzij hij slechts inge schrevene, maar vooral, wanneer hij bestuurder ig van een ziekenfonds, bekend worden veronder steld, dat de geleidelijke ontwikkeling van het ziekehïohdswezen met doorloopende, hetzij groo- tere, hetzij kleinere conflicten is gepaard gegaan. Waar elke wettelijke regeling der ziekenfondsen ontbrak, is de ontwikkeling van het ziekenfonds wezen uit den aard der zaak geheel aan het particulier initiatief te danken, en werd het initiatief tot exploitatie van een ziekenfonds, door geheel uiteenloopende groepen of personen, met dientengevolge ook geheel uiteenloopende bedoe lingen opgericht. Dat hierbij, èn bij de oprichting, en bij de ontwikkeling van zulke ziekenfondsen, locale toe standen een voornamen invloed uitoefenen en dientengevolge een groote rol spelen, zal wel duidelijk zijn. Afgezien nog van onderlinge wrijving der be trokken elementen, zal ieder bestuurder moeten erkennen, dat steeds de grootste moeilijkheden gelegen waren in de te regelen betrekkingen met de aan het fonds verbonden medici en apothekers, 2 absoluut onmisbare elementen om naar behooren een ziekenfonds te kunnen exploiteeren. Enkele ziekenfondsen hebben zeer terecht inge zien, dat exploitatie van een eigen apotheek de aangewezen weg was, om zich althans een lastige factor, nl. de vereenjgde apothekers van den hals te schuiven. Wie dat bijtijds hebben ingezien, hebben met één lastige factor te maken, zij die dat met heb ben ingezien, hebben er met 2 te maken, nl. èn de verbonden medici, èn de verbonden apothekers. Hoe komen die beide groepen onderling verbon den Oorspronkelijk waren èn de Ned. Mij. ter be vordering der Geneeskunst èn de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie zuiver wetenschappe lijke vereenigingen, wier eenig doel het was, de verheffing van hunne wetenschap. Langzamerhand,, èn door de ontwikkeling van den economischen toestand, èn door de ontwik keling vaa het ziekenfondswezen, zijn beide maat schappijen den vorm van vakvereenigingen gaan aannemen, en dank zij den algemeenen gang der opvattingen in die vereenigingen, is de toestand thans zoo, dat zij zich vierkant tegenover de zie- kenfondsbesturen zullen stellen. Waar het om gaat, is hoofdzakelijk de uit drukking in de Ziektewet-Talmamerkende zie kenfondsen." Hieronder willen èn de Mij. t. b. v. G., en die ter v. d. Ph. uitsluitend verstaan «Ziekenfondsen in welker besturen medici, apothekers en verze kerden elk voor »/s vertegenwoordigd zijn. Theoretisch is deze eisch schijnbaar volkomen billijk, in werkelijkheid komt de zaak hierop neer, dat de verzekerden, dus de arbeiders, steeds door de verbonden medici en pharraaceuten zullen overstemd worden, een vooruitzicht, wat van ar beidersstandpunt onduldbaar is. Waar de invloed van de Mij. ter bev. van G. en die der Mij. t. b. v. Ph. reeds zoo groot is gebleken, dat ze de strekking van hare bedoelin gen, reeds in het ontwerp-Talma heeftopgenomen gezien, zal het duidelijk zijn, dat ziekenfondsen, die er prijs op stellen, hunne zelfstandigheid te bewaren, en zich niet zonder protest onder cura- teele van de beide genoemde maatschappijen wenschen te stellen, zich hebben vereenigd onder den naam van«Landelijke Federatie ter beharti ging van het Ziekenfondswezen. Dat het meer dan tijd werd dat de ziekenfond sen Zich vereenigden blijkt uit het volgende, uit gaande van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst Door het Hoofdbestuur vai> de Ned. Maatschap pij tot bevordering der geneeskunst is op 22 Mei 1913 aan alle leden toegezonden een, door het Hoofdbestuur uitgewerkt dossier van voorstellen betreffende de de reorganisatie van ziekenfondsen. Het Hoofdbestuur achtte het noodig zulks niet te doen door middel van het orgaan der maat schappij om den leden die voorstellen bekend te maken, omdat publicatie wellicht tengevolge zou hebben dat andere groepen van belangheb benden, er hun voordeel uit zouden kunnen trekken. Voorstel A van het Hoofdbestuur luidde De algemeene vergadering besluite tot het in stellen van een centraal verband van plaatselijke ziekenfondsen, waaraan ten grondslag ligt dat door de Ned. Mij. tot bevordering der genees kunst op den dag van het inwerking treden der ziektewet in het geheele land zullen opgericht zijn algemeene afdeelingsziekenfondsen met hunne plaatselijke onderdeelen, en bijzondere zieken fondsen, terwijl daarnevens de gelegenheid zal zijn gegeven tot het sluiten van collectieve con tracten een en ander onder eventueel verband, uitgaande van de maatschappij. Voorstel A I. van het Hoofdbestuur luidde Zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen een centrale organisatie van ziekenfondsen met het doel het ziekenfondswezen zoodanig te regelen, dat zoowel de belangen der verzekerden als die der geneesheeren zoo goed mogelijk behartigd worden het sluiten van en toezicht houden op contrac ten gesloten met ziekenfondsen Voorstel A II van het Hoofbestuur luiddeDe 64e algemeene vergadering van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, besluit te bevorde ren dat in elke afdeelling een of meer zieken fondsen worden opgericht ei> wel le. een algemeen afdeeliogsziekenfonds met zijn plaatselijke onderdeelen, uitgaande van de betreffende afd. en eigendom van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, welks statuten en reglementen zijn goedgekeurd door liet Hoofd bestuur en dat aangesloten is bij de centrale organisatie van ziekenfondsen, ingesteld door de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst 2e. bijzondere ziekenfondsen, aangesloten bij de centrale organisatie, welker statuten en regle menten zijn goedgekeurd door het Hoofdbestuur Voorstel A III van het Hoofdbestuur luidthet jn stand houden eener centrale organisatie van ziekenfondsen het bevorderen van de oprichting en het in stand houden van algemeene ziekenfondsen met hun plaatselijke onderdeelen en van bijzondere ziekenfondsen, aangesloten bij de centrale orga nisatie. Voorstel A IV van het Hoofdbestuur De algemeene vergadering besluit aan het Hoofd bestuur een voorloopig crediet toe te staan van ten hoogste f20.000, te ontleenen aan het maatschappelijk fonds ter uitvoering van voorstel A I en A II. Verder stelt het Hoofdbestuur voor, dat de geldmiddelen der 'centrale organisatie zullen be staan uit a. heffing van 2% 'sjaars van het inkomen, dat artsen, die aan algemeene aldeeliDgszieken- fondsen met plaatselijke onderdeelen of aan bij zondere ziekenfondsen verbonden zijn, uit hun ziekenfondspractijk genieten. b. heffing van 2% 's jaars van het inkomen uit ziekenfondspractijken van artsen, die zich individueel bij de centrale organisatie hebben aangesloten. c. heffing van 2% s' jaars van het inkomen der artsen, voortvloeiende uit collectieve contracten; door centrale organisatie gesloten. Er zal een kas gevormd worden tot steun van aangesloten artsen, die schade mochten lijden door de nakoming der algemeene bindende beslui ten der maatschappij en der bindende besluiten van de afdeelingen, die op ziekenfondsen betrek king hebben. De geneesheeren zijn zoo goed als eenstemmig van oordeel, dat het ziekenfondswezen is hooge mate de belangen der geneesheeren raakt en dat deze belangen noch in etischen, noch in materieelen zin voldoende tot hun recht komen. Het mag wel van algemeene bekendheid worden geacht dat de ziekenfondsen door de daar aan verbonden artsen alleen, of met de apothekers gezamenlijk beheerd, tot de allerbeste behooren. Bijna uitsluitend in deze z.g. A.Z.-fondsen is de onafhankelijke positie van den geneesheer vol doende gewaarborgd. Overal waar deze instellingen bestaan en tot bloei zijn gekomen, bevorderen zij door hun concurrentie met de minder goed inge richte ziekenfondsen de geneeskundige verzorging der minvermogenden en strekken zij den artsen tot steun. De geneesheeren zullen voortaan geen indivi- dueele overeenkomsten aangaan tot verstrekking van geneeskundige hulp, tenzij zulks door het Hoofdbestuur is goedgekeurd. Dit waren allen voorstellen voor de 64e alge meene vergadering der Ned. Mij tot bevordering der geneeskunst. Deze voorstellen zijn in de alge meene vergadering te Breda A I A V allen aangenomen. Het behoeft natuurlijk geen nader betoog dat het niet gaat om beter ingerichte ziekenfondsen, maar eenvoudig om te trachten dat overal heeren medici de algeheele baas zullen zijn in de zieken fondsen. Verder is het ons bekend, dat roenschen die ongehuwd zijn en een loon verdienen van acht honderd 'sjaars niet zullen worden geholpen en is het ons bekend dat de heeren Doktoren een gezin van man, vrouw en een of meer kinderen met een inkomen van f1200 'sjaars niet meer uilen willen behandelen uit een ziekenfonds. Z Waar moet het heen als tegen deze verregaande overdreven eischen der heeren doktoren niet een verzet komt Uit de geheime vergadering der heeren medici uit Breda blijkt dat zij een strijdkas hebben ge sticht van f20.000, plus 2°/0 der honoraria van ziekenfondsen, naar aanleiding daarvan hebben de aangesloten ziekenfondsen in beginsel uitgemaakt een nog grooter bedrag te reserveeren, om in strijdkas ver boven hun te staan. De gezamenlijke reserves der aangesloten zie kenfondsen bedraagt zeker wel 1.000.000 gulden. Moeten de ziekenfondsen door ons arbeiders opgericht weg, om plaats te maken voor fondsen, uitsluitend en alleen beheerd door de heeren medici zelf? Duizendmaal neen I Een protest daartegen is op zijn plaats en wil len wij door vorenstaande regelen trachten, ieder die het nog goed meent met onze ziekenfondsen, op de hoogte te brengen van wat er gaande is. Wacht de Ned. Mij. tot bevordering der ge neeskunst op het sein tot een aanval Laten wij niet aanvallen maar ons gereedhouden om, mocht de strijd uitbreken, zorgen tot strijden klaar te zijn. Nog meerdere voorstellen zullen de heeren medici ongetwijfeld beproeven doorgevoerd te krijgen, als niet ivan onzen kant daartegen zal worden gewaakt." Hieronder zijn afgedrukt le. een rondschrijven aan de leden der «Ned. Mij. t. b. der genees kunst" over de oprichting van ziekenfondsen en 2e. de twee formulieren, welke door de leden, ingevuld en onderteekend, vóór 1 Nov. aan het bestuur der Centrale Organisatie moesten worden ingezonden. B\j de thans opgerichte «Landelijke federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen zijn reeds 450.000 ziekenfondsleden aangesloten. Het gaat, volgens de circulaire, er om, «paal en perk te stellen aan de eischen der heeren medici." Men wil tegenover hun macht als het kan een grootere macht plaatsen. Den werklieden wordt steun verzocht voor dezen strijd, opdat zij niet het onderspit delven en weer in het oude fondsstelsel terugkomen. «Laten heeren doktoren" zoo zegt het bestuur ver der »als vakvereeniging aan onze fondsen eischen stellen, maar laat ons de baas blijven over zelfgestichte ziekenfondsen." Weerberiebt. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta. Laagste barometerstand 737.1 te Seydisford. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen, nevelig tot betrokken, later tijdelijk opklarend, waarschijn lijk eenige regen, iets zachter. „Cantemus Domino". 1853—1913. Het koorgezelschap «Cantemus Domino" der O. L. Vrouw Visitatiekerk heeft gisteren onder veelzijdige belangstelling zijn 60-jarig bestaan feestelijk herdacht. Dat dit koorgezelschaf nog vijf jaren langer bestaat dan de kerk waarin 't zijn dienst uitoefent, vindt zijne verklaring hierin, dat 't reeds in de noodkerk der betrokken parochie, de vroegere Vleeschhal, aan de Boterstraat, heeft dienst gehad. Den 27n November 1853 opgericht, heeft «Cantemus Domino" van 1854 1859 de H.H. Diensten in de vroegere noodkerk opge luisterd, eerst in het armzalig zolderkerkje, later in de geheel tot kerk ingerichte halruimte. Den 2n Februari 1859, feestdag van Maria Lichtmis, deed het koorgezelschap, dat reeds zijn eersten lustrum had gevierd, voor het eerst dienst in de nieuwgebouwde kerk aan de Nieuwe Haven, toen voor den H. Dienst geopend. Glorievolle dagen heeft 't daar beleefdverheven plechtigheden, waartoe het imposante priesterkoor in die kerk zich zoo uitstekend leende, heeft 't daar mogen opluisteren. Menig jubilee ook heeft 't in ge noemde kerk met alle opgewektheid mogen vie ren. Mocht bij vorige jubilea nog een enkel lid van het gezelschap als jubilaris gehuldigd worden, thans is er geen enkel lid meer, die van den datum der oprichting weet te getuigen. Toch heeft het jubileerende gezelschap het zestigjarig zegenrijk bestaan op eenigszins feestelijke wijze willen vieren. De O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven is zeker zelden zoo overvol bezet geweest als gisteren, toen daar onder de Hoogmis ten 10 j ure «CaDtemus Domino" het jubeltij kerkelijk vierde. In haar imposant priesterkoor, op de be kende wijze feestelijk belicht, werd, ter intentie van het koorgezelschap mede, de Hoogmis op plechtige wijze opgedragen. De weleerw. heer Kammers, door zijne mede-kapelaans, de weleer^- heeren Paulussen en Warnink geassisteerd, droeg het H. Misoffer op, waaronder door het koorgezelschap, nadat 't de plechtigheid op de gebruikelijke wijze met het «Veni Creator" had ingeleid, de 4 stemmige missa «In Nomine Jesu van Vrancken verdienstelijk werd uitgevoerd. Na de Hoogmis word nog de bekende cantate «Can- temus Domino", woorden van wijlen den weleerW- heer J. A. van den Akker, getoonzet door Cante mus' vroegeren directeur, wijlen den heer Gores, met blijkbare opgewektheid ten gehoore gebracht' Na het plechtige Lof, waaronder verschillende meerstemmige gezangen door het koorgezelschap werden uitgevoeid, had eene feestelijke bijeen komst plaats in de Bondsgehoorzaal, waarin een onderlinge kwartetwedstrijd werd gehouden. Be' halve dat deze wedstrijd de onbetwistbare muz»' kale talenten van enkele kwartetten deed kennen, verhoogde die het gezellig samenzijn - eenig^ tijd ook vereerd met de tegenwoordigheid van d eerw. geestelijken der parochie en enkele eer"' Broeders dat tot een gevorderd uar de fees'' genooten bijeenhield. Rouw bij de politie. Een eigenaardige lijkstoet trok heden-middag 12£ ure door onze straten, een rouwstoet van politie-agenten derde klasse (nachtwakers), d,fi hun verscheiden makker W. van Noortwijk sedert 23 jaar als nachtagent werkzaam - de 21 dezer alhier overleden, ter laatste rustpl»9 begeleidden. Voor het politiebureau, waar gesl°' ten was, werd even halt gehouden, waarna do°^ de Boterstraat de weg naar de Algemeene graafplaats werd vervolgd, waar de overig agenten zich zooveel mogelijk aansloten. Nadat de lijkkist, bedekt met een aantal ff"99! kransen, waaronder van de politie-agenten der klasse en van de politie-vereeniging «Onderlig vertrouwen", waarvan de overledene mede lid in de groeve was neergelaten, nam de age derde klasse M. Westerveld het woord. In w99 deerende bewoordingen herdacht hij wat Noortwijk voor zijne kameraden en zijn ge^, was geweest, superieuren en collega's voor de toonde belangstelling dank zeggend. Een zoon den overledene dankte ten slotte voor de l»9ts eer den dierbaren betreurden vader bewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2