Dagblad voor Schiedam Omstreken, Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Dinsdag 25 November 1913. 10785 Op den Balkan. overeenkomstig op ie polis Yermelde yoorwaarden. D irecteur-Leera ar. Xieuws. Verspreide berichten. Stateii-Greneraal. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus i9. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzónderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij dood van van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. Aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus te Schiedam wordt gevraagd om ten spoedigste in dienst te treden een Sollicitanten moeten middelbare bevoegdheid (acte A) hebben in één der moderne talen. Bezoldiging als directeur f 150.per jaar met twee 5 jaarlijksche verhoogingen van f 2r>. Bezoldiging als leeraar f50.per wekelyksch lesuur met drie 5 jaarlijksche verhoogiugen van f 250. Aantal wekelijksche lesuren 6. Solhcitatiën vóór of op 7 December a.s. in te zenden bij den Burgemeester. Bij de Gemeentewerken kan een tuinman geplaatst worden voorloopig voor één jaar. Loon f 13.68 per week. Sollicitaties met volledige inlichtingen in te leveren aan den Directeur der Arbeidsbeurs vóór 1 December a.s. In Bulgarije. [De „Politisch© Correspond enz" verneemt uit Sofia dat de pogingen om koning Ferdinand ver antwoordelijk te stellen voor de rampen die Bul garije hebben getroffen, worden gekenschetst als verkiezingspraktijken der partijen die nauwere aan sluiting bij Rusland zoeken. Zij zullen daarin echter niet slagen, want de, Bulgaarse he boeren stand is niet geneigd veel gewicht te hechten aan de ophitserijen tegen het koningshuis. De uit dezelfde brom komende geruchten over een aanstaanden afstand van den troon dooi aen koning noemt de officieuse iener Allge- meime Zeitung1" ingegeven door den wensch der Russisohgezinde partijen en hun buitenlandsche helpejs. Albanië. De „Taglichei Rundschau" meldt dat prins Wil helm von Wied van een langdurig bezoek aan zijn oom, de koning; van Roemenië, te Potsdam is teruggekeerd. Hij heeft in Roemenie uitvoerige besprekingen gehouden met den koning cn met de gezanten der mogendheden over zijn candi- datuur naar den Albaneeschen troon. De prins is nu besloten den tiioon van Albanië te aan vaarden. De keizer heeft hem ook reeds gefuimen tijd geleden verlof gegeven, dat te doen. Naar het bla,d verder verneemt, hebben nu alle mogendheden hun goedkeuring gehecht aan de candidatuur van den prins. Deze kwestie is ook tijdens het verblijf van Kokoftsof te Berlijn ter sprake gebracht. In goed ingelichte kringen Verwacht men, dat nog: in den loop van Decem ber een commissie van voorname Albaneezen te Potsdam zal aankomen om den prins de kroon van Albanië officieel aan te bieden. De prins zal den titel „vorst Van Albanië aannemen. In Oostenrijk en Italië had men gaarne gezien, dat hij koning van Albanië zou heeten, om daardoor een tegenwicht op den Balkan te scheppen te genover den eerzuchtigen koning van Montenegro. Rusland en Frankrijk hebben echter dat denk beeld beslist van de hand gewezen. RUSLAND. 1 Renter meldt uit Kief (De uitspraak in zake het ritueele mooruproces isi tbanK in definitieven vorm bekend gemaakt. Na een opsomming van de vragen en antwoorden der gezworenen werden de vier volgende punten Van de uitspraak voorgelezen: Beilis wordt vrij gesproken. De staat neemt de proceskosten op zich Op den leisch van de moeder van Ju- schinsky, die zich civiele partij had gesteld, wordt niet verder ingegaan. Over de corpora delicti zal het gerechtshof nog nader uitspraak doen. Beilis was bij de voorlezing van het von nis niet aanwezig. DUITSCHLAM). (De commandeerende generaal Van het elfde legercorps heeft zijn eiöch. tot revisie van het proces tegen de reservisten te Erfurt ingetrok ken. De behandeling zou heden voor het Mili taire Rijksgerecht plaat® vinden. De reservisten waren wegens indiscdplinair Optreden, op den dag der inspectie, den 27sten Juni, door het militair gerechtshof tot zware tuchthuisstraffen, en den 4den September door het Hoog Militair gerechtshaf tot gevangenisstraffen van ten hoog ste 25 maanden veroordeeld. Tegen dit vonnis had de generaal appèl aangeteekend. FRANKRIJK. De Kamer nam gister met algemeene stemmen üe wet op de mijnarbeid, volgens den reeds goedgtekeurden tekst, aan. Zes maanden na de afkondiging der wet, zal zij in werking treden De dagelijksche werktijd der mijnarbeiders zal acht uur bedragen. Van de inwerkingtreding der wet af, zal lechter gedurende twee jaar de arbeids tijd voor het ladings- en transportpersoneel op 81/2 uur kunnen worden gebracht. Het fataal van de verlengingen van den werktijd zal evenwel niet meer dan 60 uur per jaar mogen hedra- gen. In gfeVal van een crisis tengevolge van ge brek aan brandstoffen of waar bet gaat om de belangen der nationale defensie, zal de ntgec- ring machtiging] kunnen verleenen tot verlen ging van den werktijd. Aan het einde der zitting nam de Kamer een motie van Jaurès aan, waaraan ook de pegee- ring haai' goedkeuring had gehecht en waarin aangedrongen wordt op de spoedige indiening van een wetsontwerp op den arbeid m de lei- groeven. ITALIë. Heden zal de officieele lijst van 30 gieuwe Italia,ansche Senaatsleden gepubliceerd worden. Onder hen zijn 3 revisionistische sociaal-demo craten: Gatti van de universiteit van Modena, de philoloog Pal Ie van de universiteit van Bo logna en de bankier Deliatorre te Milaan, de stichter van het socialistische partij orgaan „Avan- ti." ZUID-AFRIKA. [Uit Pretoria wordt geseind; Zeer ernstige ongeregeldheden kwamen gister avond in de Premier-mijn voor. Ongeveer 5000 van de 22,000 inlandschie arbeiders deden een aanval op ae barakken van Hangaan en vervol gens op de handelswaren-dep,ols. De schade hier aangericht bedraagt circa 3000 pond ster ling. De wanordelijkheden droegen zulk een ernstig karakter dat de aanwezige agenten ten getale van 20, de eerste maal als waarschuwing over de hoofden der manifestanten schoten. Daar dit echter geen resultaat had vuurden zij tweemaal op de menigte. Drie inlanders wer den gedood en '22 gewond, van wie 8 ernstig. Heden was alles weder rustig. Botha heeft te Kaapstad in een rede over de kwestie der Indiërs en het imperialisme o. m. gezegd: Het volk van Zuid-Afrika zal nooit in menging in de rechten en beginselen, neergelegd in de grondwet, dulden en ik zou Zuid-Afrik» verraden als ik toeliet dat Zuid-Afrika's auto nomie ook maar in eenig opzicht werd aange tast Ons land is een deel van het Britsche rijlk en toch zijn wij even vrij alsof wij een onafhan kelijke staat vormden en staan wij op volkomen gelijken voet met onze broederstaten. Wij zijn een broederstaat van Engeland. Spr. waarschuwde de jonge Zuid-Afrikaandera, die onder de aanhangers van Hertzog het talrijkst zijn, dat hun onstuimigheid het land in ellenae kan brengen. Het is onnoodig dat jong Zuid- Afrika oud Zuid-Afrika den oorlog verklaard Spr bepleitte voorts de ontwikkeling van Ne- aerlandsche letterkunde in Zuid-Afrika en ver klaarde dat het onmogelijk is de Nederlandsche taal uit te roeien. Hij heeft te veel vertrouwen ip de Z.-A. moeders om te kunnen gelooven dat dat mogelijk is. Te Warschau staken 20.000 werklieden. Z. H. de Paus heeft dezer dagen twee brieven van aanmoediging gericht tot de be var deraars van de sociale studiën in Italië. Z. H. zegent daarin den arbeid van de Sociale Week, die te Milaan zal w,orden gehouden en stelt ben graad in van doctor in de sociale wetenschappen, die na afgelegd examen zal worden toegekena aan de leerlingen der te Bergamo gevestigde hoo- gere school voor sociale wetenschappen In de voorstad van Constantinopel Pera had dezer dagen onder groote belangstelling van de zijde der geloövigen een treffende plechtig heid plaats, namelijk de consecratie van de nieuw gebouwde St. Antoniuskerk. De delegaties apos- tolicus mgr. Sardi verrichtte de plechtigheid. ;De berk is een meesterwerk van Gothische bouwkunst en dankt haar ontstaan aan den ze- genrijken arbeid van de paters Franciscanen, die sinds viele jaren in Constantinopel en ver der in Europeesch Turkije werkzaam zijn De inwijding werd bijgewoond aoor den Katho- liek-Griekschen en den Bulgaarschen aartsbisschop de oversten der ter plaatse gevestigde oraen en den Italiaanscben gezant met bet gezantschaps- personeel, meldt de „Msb.". Men weet, dat IJsland een wet heeft aange nomen tot algeheel verbod va,n den invoer en de vervaardiging van sterkedrank. Ze treedt eer lang in werking. Gehoor gevende aan de ver- toogen van 'een paar vreemde staten is er nu een aanvullingswet aangenomen, toelatende, dat beroepsconsuls (vreemdelingen) van een vreemd land eens per jaar alcoholische dranken mogen invoeren, tot een hoeveelheid van ten hoogste 800 L. tegelijk, welke dranken uitsluitend in ue woning van den consul gedronken mogen worden. Er zijn op IJsland slechts twee vreemde beroeps consuls, van Noorwegen en v,a.n Frankrijk. De Belgische regeering heeft de uitnoodiging der Vier. Staten tot deelneming aan de tentoon stelling te San Francisco afgeslagen, omdat, de V. S. op de tentoonstellingen te Brussel en Gent niet vertegenwoordigd zijin gteweest, ofschoon Bel gië indertijd te St. Louis een omvangrijke inzen ding heeft gehad. Uit Straatsburg iwiordt gemeldVan bevoegde z ijlde 'WjCttldt veaMaaird, dat een gédèelte dte'P pe- crwten van het regiment infanterie te Zabern, die in vioPband met de aldaar plaats gjethajd' heb bende incidenten gearresteerd waren, weder in vrijheid is geöteld. Naa;r Verluidt zal ook die vaandrig ispoedig op1 vrije voeten gelaten wor den. I TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 24 November. De beraadslaging over de afdeeling Justitie van hoofdstuk II (Uitgaven) der Indische begrooting wordt hervat. De heer Schaper bespreekt de koelie-ordon nantie, die door haar poenale sanctie z. i. een soort slavernij j,is. Hij herinnert aan dè door mr. Van Blommesteiu in 1910 ontworpen wijziging, waarbij die sanctie wordt afgeschaft. Spr. vraagt naar de rapporten en zou het betreuren, dat de planters met het optreden van mr. Pleyte het pleit geronnen zouden hebben. Spr. vraagt van den minister om den arbeid van mr. Van Blomme stein niet met een breed gebaar ongedaan te makeD. De Engelsche koelie-contracten zijn vol gens de arbeidsinspectie beter dan de Hollandsche. Tegen het gevaar van één arbeidsregeling voor den geheelen archipel moet gewaarschuwd worden, terwijl men de koelie-ordonnantie zelfs op Java toepasselijk verklaard wil zien. Spr. wenscht een wet op den vrouwen- en kinderarbeid voor Indië en vraagt een commissie van onderzoek daarvoor. Er moet z. i. echter allereerst voor uitbreiding van de arbeidsinspectie gezorgd worden. De heer Van Vollenhoven betoogt, dat de heer Schaper te veel heeft gegeneraliseerd ten nadeele van de planters in Deli. Hij verlangt een departement voor de arbeidsinspectie, waarbij gevoegd het toezicht op de hygiëne. De heer De Savornin Lobman keurt de motiveering van het arrest van het Hoog Militair Gerechtshof in zake Deysenroth en Iding gaf De minister van Koloniën verklaart nog geeD positieve toezegging te kunnen doen in zake de Indische strafwetgeving, en art. 75 van het Regeerings-Reglement nog niet in studie te hebben genomen. In zake de koelie-ordonnantie zal de minister spoed maken met de voorberei ding van een wijziging. In de kwestie-Van Blommesteyn kan de Minister op dit oogenblik geen oordeel vormen. De Minister zal er echter zijn ernstige aandacht aan wijden en de heer Schaper kan zich verzekerd houden, dat als er recht moet gedaan worden, er ook recht zal geschieden. Wat betreft de zaak der sergeanten Iding en Deysenroth, herinnerde de Minister, dat toen de wreedheden gepleegd waren, de Gouver neur-Generaal ingegrepen heeft en reeds vóór de uitspraak van den krijgsraad een schrijven heeft gericht tot den legercommandant, in herinnering brengend de humanitaire beginselen, van welke het leger en het optreden der troepen moeten bezield zijn, als gevolg waarvan de legercomman dant een circulaire zond aan alle militaire chefs, waarin de aanschrijving van den Gouverneur- Generaal verder werd uitgewerkt en diens ern stige wensch werd kenbaar gemaakt nopens het humaan optreden van het leger. Een uitspraak van de Kamer, om tegen kapitein van Krieken een gerechtelijke actie in te stellen, zou, naar spr. uiteenzet, - waarschijnlijk weinig baten, op grond van de militaire rechtsverhoudingen, welke in Indië bestaan. Op grond van het bovenstaande achtte de Minister de motie Mendels, waar deze aandringt op het ter kennis brengen van het Indische leger, dat wreedheid en mishandeling jegens de inlandsche bevolking gestraft moeten worden, overbodig, waar dit reeds door den Gouverneur-Generaal geschied is; en overigens achtte hij haar onuitvoerbaar, omdat de regee- ï-ing, gelijk gezegd, niet kan ingrijpen in deze. De heer Schaper wijzigt bij de replieken de motie-Mendels zoodanig, dat de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat wreedheid en mishandeling jegens de inlandsche bevolking met de grootste gestrengheid behoor en te worden tegengegaan en geenerlei vergoeilijking zullen mogen vinden in het te behalen succes- De heer Bogaardt acht de motie overbodig, nu de zaak zelt in de Kamer reeds genoeg is afgekeurd en de heer Lohman vraagt ook wat nu eigenlijk nog bedoeld wordt, nu iedereen t eens is in zijn afkeuring van heigeen geschied is. De heer Scha.per, dit laatste met nadruk constateerende, trekt hierop de motie in. Bij de onderafdeeling arbeidsinspectie en koeli- werving spreekt de heer San nes uitvoerig over de verschillende misbruiken bij de koeliwerving en oefent in verband daarmede critiek op de wervingsordonnanlie. De Minister van Koloniën deelt mede, dat aan den Directeur van Justitie de opdracht is gegeven om het geheele koeliwervingsvraagstuk in studie te nemen en op dien arbeid wil den Minister thans niet vooruitloopen. Het zal wel niet lang meer duren of er zullen concrete voor stellen te wachten zijn. Heden voortzetting. De Paleis-Raadhuiskwestie te Amsterdam. De stadsadvocaat, mr. J. Kappeyne van de Cop- pelo, die in oppracht van B. en W. een uitvoerig rapport heeft uitgebracht omtrent de kwestie, of, van juridisch standpunt bezien, de regeering terecht het paleis op den Dam beschouwde als Rijkseigendom, »dat niet zonder meer aan de ge meente kon worden afgestaan", concludeert, naar de »Tel." meldt »dat het Amsterdamsche stadhuis, van oudscher stedelijk eigendom, nóch ander ko ning Lodewijk Napoleon, nóch onder keizer Na poleon, nóch onder de regeerende vorsten uit het Huis van Oranje, van eigenaar is veranderd dat het integendeel, hpewel met gewijzigde bestemming en ingericht tot vorstelijk verblijf, nog steeds behoort tot de stadsgebouwen, en ook thans nog is het eigendom van de gemeente Amsterdam." De Ziektewet. Een vergadering van besturen van ziekenfond sen, aangesloten bij de landelijke federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen, heeft het bindend besluit genomen, dat plaatselijk niet meer met doktoren mag worden onderhandeld, maai' dat dezen moeten worden verwezen naar de fede ratie. die dan voor de betreffende vereeniging de onderhandeling zal voeren. Partijbestuur S. D A. P. »Het Volk" meldt, dat tot leden van het par tijbestuur der S. D. A. P. gekozen zijn de heeren J. A. Bergmeijer, te Dordrecht, en L. Hoejenbos, in Den Haag. 3de Vredesconferentie. De Nederlandsche commissie tot voorbereiding van de 3de Vrederconferentie, is dezer dagen meermalen in vergadering bijeen geweest. De „Koningin-Regentes" naar Beyroeth. Reuter seint uit Algiers d.d. gister De Hollandsche kruiser »Koniningin-Regentes", komende van Den Helder, stoomde heden de haven bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1