Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Woensdag 26 November 1913 NO. 10786 Op den Balkan. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig od de polis vermelde voorwaarden. De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of eog Bollandsche Algemeene bij verlies van V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam, bii verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Nieuws. Bulgarije en Servië Roor* de Parijschc „Matin" wordt den tekst gepubliceerd van het geheime militaire verdrag, den 29©n Juni 1912 tusschen Bulgarije en Ser vië te Wiarna gesloten en onderteekend door ue generaals Poetnik voor Servië en Fitsjef voor Bulgarije., Het bevat, naast veel dat reeds bekend was, ook enkele bepalingen die doen uitkomen dat het verbond van beide Balkanstaten niet alleen tegen Turkije, doch ook tegen Roemenië en Oos tenrijk-Hongarije was gericht. Zoo luidt artikel 2: Indien Roemenië Bulgarije aanvalt, is Servië verplicht Roemenië onmiddellijk den oorlog te verklaren en al zijn strijdkrachten tegen dien staat in het veld te brengen, ten minste 100,000 man, hetzij langs den Donau, hetzij" op het oor- logstooneel in de Dobroedzja. „Indien, Turkije Bulgarije aanvalt, is Servië ver plicht een inval in Turkije te ondernemen pin van zijn gemobiliseerde troepen 100,000 soldaten af te zonderen om ze naar het tooneel van den strijd aan den Wardar te zenden. „Indien Servië op dat oogenblik alleen of ver- Ionden met Bulgarije, zich reeds in oorlog met een derden staat bevindt, zal het tegen Roemenië of Turkije alle troepen, waarover het de vlfije beschikking heeft, gebruiken." Art. 3. i „Indien Oostenrijk-Hongarije Servië aanvalt, is Bulgarije verplicht Oostenrijk-Hongarije onmiddel lijk den oorlog te verklaren en zijn troepen, ten minste 200,000 man, naar Servië te zenden, om hetzij aanvallend, hetzij! verdedigehü met het Ser vische leger tegen Oostenrijk-Hongarije op tei tre den. „Bulgarije aanvaardt dezelfde verplichting in geval Oostenrijk-Hongarije, onder het een of ander voorwendsel, in overleg met of zonder de toestem ming van Turkije, zijn troepen het sandzjak van Nowi Bazai' doet binnenrukken en Servië het dientengevolge den oorlog' verklaart; öf ingeval Servië ter verdediging van zijn belangen, zijn troepen het sandzjak doet binnenrukken en daar door in gewapend conflict met Oostenrijk-Hon garije komt. „Ingeval Turkije Servië aanvalt is Bulgarije verplicht onmiddellijk Turkije binnen te rukken en van zijn gemobiliseerde Roepen ten minste 100,000 man naar het tooneel van den strijd aan den Wardar te zenden. „Als Roemenië Servië aanvalt, is Bulgarije ver plicht de Roemeenscbe troepen aan tei vallen, zoo dra zij den Donau zijn overgetrokken en ,op Ser visch grondgebied verschenen. „Indien Bulgarije, alleen of verbonden met Ser vië, zich in een der gevallen, genoemd in ait artikel, reeds in oorlog bevindt met een derden slaat, is het verplicht Servië bij te staan met all*, troepen, waarover het de vrije beschikking heeft. Art. 4 bepaalt dat beide staten zijn gehouden elkaar bij te staan als een hunner Turxije den oorlog verklaart. Heit aantal troepen dat Bulgarije in het veld brengt mag niet minder bedragen dan 200,000 man, dat van Servië niet minder aan 150,000 man. Art. 5 luidt: „In geval een van beide staten den oorlog aan .een derdm staat verklaart zonder voorafgaande overeenkomst met en zonder toet stemming' van zyn bondgenoot, zal deze laatste van zijn verplichtingen ontslagen zijn, maai io tijdens den oorlog gehouden een welwillende on zijdigheid ten aanzien van zijn bondgenoot m acht te nemen en onverwijld een troepenmacht van ten minste 50,000 man op de been te bren gen en die samen te trelrken wijze die de vrijheid van beweging van zijn bondgenoot bevordert." I Uit de verdere artikelen stippen wel nog aan dat ingeval van 'een gemeenschappelijken oorlog geen van beide, bondgenooten, zonder toestemming van den anderen, met den vijand een wapenstilstand mag sluiten,, langer dan 24 uur. i Een schriftelijke overeenkomst is tusschen dei bondgenooten noodig,, voor bet aangaan Van vre desonderhandelingen en het onderteekenen van een vredesverdrag. Aan het verdrag is toegevoegd een overeen komst tusschen da generale staven omtrent het veldtochtsplan tegpn Turkije. DUITSCHLAND. De Duitsche keizer is volkomen hersteld van zijn verkoudheid en begeeft zich morigen op reis, zooals hij zich voorgenomen had, naar Primkenau, Donauschingen, Stuttgart en Ludwigsburg. FRANKRIJK. In den ministerraad, die op het Elysée gehouden werd, sprak de. minister van Financiën met zijn ambtgenooten over de debatten, die in de Kamer gehouden zullen wprden over het leenings-ont- werp. De regeering! zal de Kamer voorsteller, morgen in een buitengewone zitting de debatten te beginnen en zal vragen, dat de beraadsla gingen over de successie-belasting verdaagd wor den tot na de behandeling van 't leeningSantwerp. Hij zal op dit punt de kwestie van vertrouwen stellen De minister van Binaenlandsche Zaken deelde mede, dat hij morgen voor de Senaatscommissie de kiesrechthervorming zal Verdedigen en gaf nadere, opheldering over de verklaring, die hij zal afleggen. Gisterochtend werd in het mijndisUict van Pas- de-Calais door alle arbeiders" gewerkt te Lens, Meurchin, Liévin en Bruay. Te Coureelles ging het gisternacht zeer ru moerig toe en verschenen 2200 arbeiders niet op het appel. Te Ostricourt ontbraken 950 werklieden d.i. de helft van het gewone aantal. Te Garvin werd bijna overal de arbeid her vat. Te Draucourt ontbraken meer aan 50(1 arbei ders op de. 1600. Te Escarpelles wordt als in normale tijden gewerkt. In een eergisteravond te Henin-LLetari gehou den bijeenkomst, besloten de arbeiders van Dour- ges de (staking voort te zetten. Vele patrouilles circriloeren door de straten. Gisterochtend waren 2300 van de 3400 arbeiders niet verschenen. Er kwamen daar; eenig'e incidenten van weinig beteekenis voor. Te Béthune, Noeux, Marles en Ferfay wor.lt als in normale tijdien gewerkt. ZUID-AFRIKA. Bij een botsing met de politie te Esperanza in Natal zijn drie Indiërs gedood en twintig gewond. Volgens' een bericht uit Parijs zal liet Engel- sche en het Fransche eskader, samen 45 oor logsschepen tellende, tegen medio December in Ajaccio aankomen en daar gemeenschappelijk voor anker gaan. Trömel, de gewezen burgemeester van Use- dom, die dienst had genomen bij het Vreemde lingenlegioen, is te Marseille aangekomen. Hij is te Oran wegens doofheid afgekeurd. Gister avond is hij naar Parijs vertrokken, waar hij' zich voorgoed denkt te vestigen. Men seint ons uit Algiers De gouverneur-generaal heeft gisteren een noenmaal aangeboden aan den Engelschen ad miraal Briggs en zijn staf, den Engelschen con sul, en den bevelhebber van het Nederlandsche Pantserschip Koningin Regentes. De gouverneur- generaal zeide zich gelukkig te achten officieren der dappere Engelscbe en Nederlandsche marine te kunnen ontvangen. De Engelsche admiraal en de Nederlandsche bevelhebber dankten den gouverneur-generaal* brachten hulde aan de Fransche vloot en dronken op den voorspoed van Algerië. De bijeenkomst droeg een zeer hartelijk karakter Ouderdomsrente. Het wetsontwerp tot verleening van ouder domsrenten aan behoeftigen, dat gisteren door de regeering by den Raad van State ter overweging werd aanhangig gemaakt, houdt, naar men ver neemt, o.a. in, dat recht op eene ouderdomsrente heeft ieder, die aannemelijk maakt, dat hij a. zeventig jaar is of ouder b. behoeftig is c. niet na het bereiken van den leeftijd van vijf-en-zeventig jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of van een instelling van welda digheid, voorkomende op de lijst, in art. 3 der Armenwet bedoeld, en indien hij gehuwd is d. dat ook zijn echtgenoot behoeftig is zulks behoudens eenige in de tyet genoemde uitzonderingen. De rente gaat in op den dag, waarop de aan spraak op rente is verkregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, waarop de rente- aanvrage bij het gemeentebestuur inkwam. Van het recht op ouderdornstrente wordt uit gesloten hij, die a. na het bereiken van den leeftijd van zestig jaar bij een vonnis, dat onderroepelijk is ge worden, is veroordeeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een rijkswerkinrichting,- een en andei voor een jaar of langer; b. misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levengedrag leidt. Mede worde uitgesloten a. Nederlanders of Nerderlandsche onderdanen* die niet gedurende de laatste vijf jaren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdbedrijf hebben gehad; b. anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste twintig jaren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofverblijf hebben gehad. Zij, die gedurende zes maanden, onmiddellijk voorafgaande aan den dag van aanvrage der rente, onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf had den, worden geacht, gedurende het hiervoren be doelde tijdvak van vijf, resp. twintig jaren, onaf gebroken in Nederland hun hoofdverblijf te heb- beu gehad, als zij in dat tijdvak niet gemiddeld een maand per jaar of langer hun hoofdverblijf buiten Nederland hadden. Voorgesteld wordt, het bedrag der ouderdoms rente te bepalen op 104 gulden per jaar, doch voor ieder der echtgenooteu, aan wie beide een ouderdomsrente is toegekend, 78 gulden per jaar. De ouderdomsrente wordt gebracht ten laste der gemeente, waar de rechthebbende zijn hoofd verblijf had op het tijdstip van de aanvragen. Door het rijk wordt aan de gemeente eene ver goeding verstrekt van 50 gulden per hoofd.*) Aan gemeenten, wier kosten voor de uitvoering der wet over het afgeloopen kalenderjaar niet worden gedekt door die vergoeding, kan door de Kroon eene toelage uit 's rijks schatkist worden toegekend. De uitbetaling der rente geschiedt eenmaal per week. In geval de betrokkene in een krankzinnigen gesticht gevangenis of .rijkswerkinrichting ver blijft of zich door vlucht aan de gevolgen eener veroordeeling heeft ontrokken of zijn hoofdver blijf buiten 's lands heeft, wordt de rente tijdelijk niet uitbetaald. Voorts worden nog bepalingen voorgesteld om trent verjaring van de uitbetaling (na 1 jaar) omtrent beroep van -de beslissing van het ge- meenbestuur over de al of niet uitbetaling bij Ged. Staten en verder bij den Centralen Raad van Beroap, bedoeld in de Beroepswet. enz. Het deel hetwelk ten laste komt van de Ge meente Schiedam, gerekend naar het aantal aan vragen die thans toegewezen zijn, zal naar wij vernemen, meer dan f 25.U00 bedragen. Jubileum-zegels. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat de jubileumzegels, be doeld bij het koninklijk besluit van 23 Novem ber 1912, te rekenen van 29 November a.s. aan de kantoren der posterijen voor het publiek ver krijgbaar zullen zijn. De ingevolge de aankondigingen in de „Ne derlandsche Staatscourant, bij het hoofdbestuur der posterijen en tegrafie aangevraagde hoeveel heden kunnen door belanghebbenden van ge noemden datum ai aan het postkantoor of het hulppostkantoor, waaronder hunne woonplaats behoort, in ontvangst worden genomen, tegen betaling van het verschuldigde bedrag. (Stct.). Ongevallendossiers. De heer Spiekman heeft, zoo meldt »Het Volk", in verband met wat is voorgevallen voor den Raad van Beroep te Rotterdam, gisteren de vol gende vraag gesteld aan den minister van land bouw, nijverheid en handel »Is het den minister bekend, dat door het bestuur der Rijksverzekering de dossiers, die be trekking hebben op ongevallen, welke zijn voor gevallen vóór 1 Januari 1901, en waarvoor een tijdelijke uitkeering krachtens de Ongevallenwe1 is toegekend, voor het grootste deel geheel zijn vernietigd Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor vernietiging van ongevallendossiers voor taan zal worden voorkomen <chce?t4&/, /zte/tAse/ sÉes 4Z4Z7Z/ /te/ det/e^evt/ (72) f1000 f60 A Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1