Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Afinirr- f 0(1 flfj Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Donderdag 27 November 1913 No. 10787 Op. den Balkan. oïereeBïoistté op de polis leraelde voorwaarden. Hienws. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 et. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by ftfinn »ii levenslange f» 1JI g 11 verlies van geheele 1 1111 een hand, invaliditeitLUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algeineene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU Wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. In Bulgarije. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Sofia had een onderhoud, met oen Bulgaar- sehen minister-president Radoslawof over den zoogtnaamiden troonsafstand van koning Ferdi nand. Radoslawof antwoordde als volgt op dia hem gestelde vragen De geruchten, die omtrent den troonsaf stand van tsaar Ferdinand de ronde doen, zijn niets anders dan verkiezingsmanoeuvres onzer Russophiele tegenstanders, die niet ongestraft zullen blijven. Onmiddellijk na de verkiezin gen, welke den 6en December plaats hebban, zullen al deze demagogen, die thans in bies- vergaaeringen over revolutie spreken en dn dubbelzinnige bewoordingen den kaning aan raden, ter verantwoording worden geroepen. De toekomstige Kamer zal hen en in het bij zonder de vroegere ministers, die ae nationale ramspoed op hun geweten hebben, in staat van beschuldiging stellen. In Bulgarije heerscht rust en deze zal ook bijl de verkiezingen niet verstoord worden. Ons vreedzaam volk denkt in het geheel niet aan een revolutie, evenmin als koning Ferdinand aan aftreden. De revo lutie bestaat slechts in de verhitte verbeelding der Russophielen. De koning, die volmaakt ge zond is, keert binnen enkele dagen naar Sofia terug. De geruchten omtrent zijn attreoen zijn Weerzinwekkende lasterpraatjes. Die koning is op dit oogenblik nog meer bemind aan vroe ger, daar de Bulgaren zijin leed begrijpen. Re partij der Russophielen ligt in doodsstrijd en zal bij de verkiezingen haai' laatste ademtocht uitblazen. !Wij' zijn er echter absoluut zeker van, dat wij met een meerderheid van twtie derden in de Kamer zullen terugkeeren. jDe agrariërs en sociaal-democraten, die bet legen- deel van Russ i sc he - ge z i n d zijn, zullen waar schijnlijk meer zetels innemen dan voorheen. In het kabinet heerscht volledige overeen stemming' en er zijn geen onderlinge twisten. De k-den van de regeering hebben met betrek king tot de verkiezingen en de verdeeling der mandaten alles g;oedgefceurd. Ik machtig u, om alle geruchten over1 een troonsafstand van den koning, over revolutie en binnenlandsche cri ses met de grootste beslistheid tegen te spre ken en dit alles te kwalifioeeren als kwaad willige praatjes van onze tegenstanders, die zich als de grootste vrienden van Rusland uit spelen. j De correspondent van de „New-York Herald'' heeft te Weenen een onderhoud gehad met den koning van Bulgarije. In strijd met de berichten, die Ferdinand van Koburg voorstellen als neerslachting en afgemat, maakt de koning, naar het zeggen van den „Herald"-correspondent, aen indruk van een gezond, krachtig en levenslustig man. „Wat de geruchten omtrent mijn troonsaf stand aangaat", verklaarde de koning, „weet ik waarlijk niet, hoe die in omloop zijn ge komen Nergens verwondert men zich daar meer over dan in Bulgarije. Het is mogelijk, dat ik in den loop van mijn regeering, die nu al dertig jaar beeft geduurd, er wel eens een Oogenblik aan heb gedacht, de teugels van het bewind neer te leggen, maar dat is zeker niet het geval in het tegenwoordige oogenblik, nu mijn land, meer dan op eenig ander moment, den steun van miijn ondervinding noodig heeft. „Dat in Bulgarije geen partij! de dynastie Yjjandig gezind is, weet ik. In ie opwinding der tegenwoordige kiescampagne valt hier en daar wel eens een hard woord, maar dat is ook alles. Die Bulgaren zij'n een kalm en bezadigd Volk met weinig aanleg voor enthousiasme. Ik Verwacht id'an ook geen geestdrift te mijnen op zichte van hein. Maar slecht gezind jegens mij zijn ze niet. Al deze dwaze geruchten zijn niet dit Sofia afkomstig, maar huiten Bulgarije in dmloop gebracht". Op ae /vraag van den ,Heral d c o rre spon de n t teat er waar was van de geruchten, volgens Melkte hij voortdurend geheime conferenties hield met graaf Berohtold, den Oortenrijksch- Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, antwoordde de koning1, dat dit praatjes zijn. Hij had, zooals hij altijd doet, wanneer hij te Wieenen wat komt uitrusten, aan keizer Franz Joseph en graaf Berchtold een beleefd heidsbezoek gebracht, maar de beweging, dat hij zijn vacantie-tijd gebruikte voor politieke doeleinden was even onzinnig: als de andere geruchten. ,,Ik heb waarlijk wel verdiend", besloot de koning; lachend, „om wat uit te rusten na de zorgen van den oorlog. Mijn zoon (kroonprins Boris), aan wien ik alle omtrent hem in om loop zijnde praatjes heb getelegrafeerd, heeft mij geantwoord, dat hij niet begreep, wat dit allemaal moest beteekenen. Alles is rustig to Euxinograd, waar hij1 op het oogenblik ver blijf houdt. Mijn eenige zorg is te waken voor de onafhankelijkheid van het land, waarover ik regeer en er den vooruitgang' te bevorde ren. Daar zijn mienschen, aan wie uit niet bevalt, en die daabom mijn Vijanden worden". Turken en Grieken. Uit Constantinopel verneemt de »Kölnische Zeitung" De van verschillende zijden gedane pogingen om een betere verstandhouding tusschen Turkije en Griekenland tot stand te brengen zijn hier uiterst koeltjes opgenomen. De regeering schijnt geneigd de Grieken het leven op alle manieren lastig te makenalle Grieksche kranten zijn ge schorst en de invoer van bladen uit Athene is verboden. Het verzoek van het Oecumeensche patriarchaat om dien maatregel in te trekken is door den grootvizier geweigerd. In Turksche kringen erkent men openlijk, dat sedert het sluiten van den vrede, die geen ont spanning heeft gebracht, omdat de kwestie der Egeïsche eilanden hangende is gebleven, de wrok tegen Griekenland nog aanmerkelijk is toegeno men. Men verlangt algemeen dat het vraagstuk der eilanden in rechtstreeksche onderhandelingen met Griekenland onverwijld wordt geregeld in dien zin, dat ten minste de bij de Klein-Aziatische kust en voor de Dardanellen gelegen eilanden aan Turkije blijven. De naar Athene teruggekeerde gevolmachtigde Galib Kemal bei moet last hebben gekregen bij de uitwisseling der ratificaties van het vredes verdrag met nadruk aan de Grieksche regeering in dien zin voorstellen te doen. DÜITSCHLAND In den Rijksdag begon gister de beraadslaging in eerste lezing: over het wetsontwerp inzake het verraad van militaire geheimen en spiou- nage. Staatssecretaris Lisod zeide: het geldende recht is slechts beperkt tot tastbare zaken, het ver raad of het uitvorschen van zaken die hier onder niet vallen kunnen evenals het verraden van staatszaken niet gestraft worden. De nieuwe wet zal voorzienin gevallen van verraad van bepalingen of mededieeling van nieuwe inrich tingen of betreffende de samenstelling' van het leger. De Pruisische minister von Falkenhavn merkte op dat het program volgens hetwelk de Pruisische minister van oorlog ook moet handelen als gevolmachtigde van. den bondsraad, ook de taak in zich sluit, om het machtige wapen van het leger, onder leiding van den oppersten vela- lieer te vormen en slagvaardig te maken opdat het teigen eiken vijand stand kan houden. In zoovewiei de besprekingen van het Huis wat deze taak betreft voorstellen eischm en wen- schen in zich sluiten, zullen deze; hoe nieuwer zij zijn, mij des te liever zijn. Steeds zult u mij bereid vinden dankbaar aaarop in te gaan. Daar entegen moet ik alle streven, dat nieit met de taak en de eischen van het leger, de levensvoor- waaiden van leger en rijk in overeenstemming is te brengen, niet alleen mijn medewerking ont zeggen, maar ook onschadelijk probearen te ma ken. 1 Het onderhavig® wetsontwerp staat in de nauw ste betrekking; met de slagvaardigheid van het Duitsche leger. IWijf moeten ook strijden tegen tegenstanders; wien het gelukt is onze posities van te voren te bespieden. Ik kan geen uit zondering "maken voor de journalisticK, daar het om algemeene rijksbelangen gaat. Deze be langen worden des te beter gediend naarmate de organen van het legerbestuur meer met de openbare: meening samenwerken. Even beslist als het leger' elke poging moet afweren om ge beurtenissen ten schade van het rijk voor ne vendoeleinden publiek uit te buiten, even beslist moet het eischen, dat het volk met de gebeur tenissen direct op de hoogte gebracht wordt, liet volksleger kan slechts bloeien, wanneer het het vaderlandsgezinde deel des volks achter zich heeft. De staatssecretaris von Tirpitz zeiie: Juist de marine; en alles wat met haar sa menhangt: kustverdediging enz., zijn in den laat- sten tijd voortdurend aan spionnage onderhevig geweest. Daarom is het in het belang der lands verdediging dringend noodzakelijk, om ue spion nage te voorkomen. Bij de debatten verklaarden de socialisten zich tegen de spionnage-wet, wijl zij een uitzonde ringswet is. Het Centrum erkende, dat er geen noodzake lijkheid bestond, de strafbepalingen te vei scher pen. De nationaal-libeialen, de vooruitstrevenden en de conservatieven verklaarden zich daarentegen vóór het voorstel, ofschoon ook zij verschillende bepalingen bedenkelijk vonden, voornamelijk be treffende het zorgeloos prijsgeven van geheimen, en de gelijkstelling van eigen burgers en vreem delingen ten aanzien van de mate der straf. Het ontwerp is naar de commissie verwezen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de leger-commissie der Oostenrijksche dele gatie verklaarde Grabnaier, dat, indien de Bal- kanocilog gelocaliseerd bleef, dit te danken is aa;n de krachtige actie van den Driebond. „Ai het gevaar is echter nog niet geweken; wij1 moe ten een machtig leger hebben e:n Italië steu nen met onze vloot om te beletten, dat de Mid- deilandscbe Zee een Fransche zee wordt.'* PORTUGAL. In eein huis te Lissabon heeft men een groote hoeveelheid dynamiiefbommen gevonden. Er wa ren 21 grootei bommen bij, waarvan de uitwerking verschrikkelijk zou geweest zijn als men ze had laten ontploffen. Verder vond men 127 dynamiet- .patronen en een hoeveelheid schietkatoen. pe bewoonster van het huis, een oude vrouw verklaarde aan de politie, dat bet gevaarlijke goed je haar door >een man in bewaring was gegeven, die thans achter slot en grendel zit omdat men in zijn huis eveneens groote hoeveelheden dyna miet had gevonden. Verschillende aanzienlijke personen in de l'or- tugeesche hoofdstad zijn in verband met ue ge dane ontdekking: aangehouden. ITALIë. De „Ossekvatore Romano" publiceert een nota, waarin gezegd wordt, dat de katholieken, die ge trouw willen blijven aan de voorschriften var den H. Stoel, op geen enkele wijze hun goed keuring kunnen hechten aan of hun instemming kunnen betuigen met het plan van hen, die een katholieke politieke partij wenschen te vormen. Deze nota heeft betrekking op een aan de afge vaardigde Comazzia toegeschreven voornemen tot het in het leven roepen eener partij, die in haar vaandel heeft geschreven de le.uze: volstrekte po litieke vrijheid en onafhankelijkheid van het ker kelijk gezag. MEXICO. De aanvankelijke storing; in de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigda Staten no pens Mexico is thans weer hersteld. Geen enkele buitenlandsche mogendheid, en Engeland wel het allerminst, tracht president Wilson moeilijkhe den in den weg te leggen, wat aangaat zijn Mexico- beleid. De „Times" verneemt uit Mexico (stad), dat de toestand' der Mexicaansche financiën bijl voort during benard blijft. Tegen Nieuwjaar moet Mexico ongeveer li/s millioen p, st. betalen voor den dienst van de Nationale Schuld. Ook aan andere financieel© verplichtingen moet worden voldaan. Het zenden van ex-minister Aldape naar Parijs en van den spoorweg-bestuurder Brown naar New- York houdt naar beweerd wordt verband met de wanhopige pogingen, door Huerta, in het werk gesteld om geld te leenen. Het leger kost iederen dag 50,000; alles wat de belastingen opbrengen gaat weg aan militaire uitgaven. j ln Mexico is het staatsbankroet op handen, indien geen financieele hulp uit het buitenland opdraagt. Het eerste wetsontwerp, dat aan het nieuwe Congres is voorgelegd, heeft tot strekking de concessie te bekrachtigen, door de regeering aan een Belgisch syndicaat verleend, voor den aan leg van 4000 Eng. mijl smalspoor. Het ontwerp is naar een commissie verwezen. Een telegram uit El Paso melut, dat 700 krijgs gevangenen der regeeringstroepen te Juarez zijn aangekomen. De hospitalen in die stad liggen vol gewonden. Een telegram uit Hermosillo in den staat So- 1101a meldt, dat de nederlaag der regeecingstroe- pen, welke zij1 gisteren ten zuiden van Juarez leden, door Carranza en zijn aanhangers wordt beschouwd als d© vernietiging van den voor- naamsten steun van Huerta's macht in noor delijk Mexico. Men verwacht, dat men weinig moeite zal hebben met de bezetting van Chihua hua, In Villa's bericht over de gevechten wordt gezegd, dat hij1 de regeeringstroepen volkomen versloeg en zich meester maakte van drie mi litaire treinen met alle munitie en bet artil lerie-materiaal der regeeringstroepen. Uit andere bron wordt vernomen, dat de op standelingen 150 man aan gesneuvelden verlo ren, terwijl verscheidene honderden gewond werden Men veronderstelt, dat de verliezen oer regeeringstroepen veel aanzienlijker zijn. Generaal Obregon, de commandant der op standelingen, die in het Noord-,W;esten van Mexico opereert, heeft met generaal Carranza. de plannen besproken over de campagne in het Zuiden. De Iersche transportarbeidersbond heeft aan de groot© scheepvaartmaatschappijen voorgesteld de haven van Dublin onmiddellijk weder te ope nen, onder voorwaarde, dat de maatschappijen voor een tweetal giroote firma's geen goederen zullen vervoeren. Het is zoo goed als zeker, dat de scheepvaart maatschappijen dit voorstel zullen verwerpen. Toch is het volgens de „Times" in tweeërlei opzicht van gewicht. In dé eerste plaats is het een teeken van zwakte. De transportarbeiuers- bond is tot de ontdekking gekomen, dat de sluiting der haven de arbeiders meer treft dan ieinano anders. In de tweede plaats is het een goed© illustratie van de tyrannieke methoden waartegen de werkgevers in opstand gekomen zijn. Beide firma's toch, die geboycot moeten woi..en, hebben van het begin der stuking af nog geen enkel oogtenblik last met haar arbei ders gehad en een goeden grond voor bun actie tegen de firma's kunnen de transportar beiders niet aanvoeren. Het Israëlietisehe comité te New York heeft een inschrijving geopend, teneinde een fonds van 25 000 dollar bijeen te brengen, tot aankoop van een farm, welke aan Beilis ten geschenke ge geven zal worden. De Oostenrijksche Minister van financiën heeft medegedeeld, dat hij het regeedngsvoorstéi betreffenue den bouw van nieuwe spoorwegen medio December zal indienen. Tot dekring oer hierdoor ontstaniefstaatsuitgaven) zal de regeering nieuw© belastingen indienen, waaronder een be lasting op lucifers1 en een dividendbelasting; te vens zal een wijziging' worden gebracht in de bestaande belasting' op de naamlooze vennoot schappen. - De reeds vroeger aangekondigde zes verga deringen van werkloozen te Berlijn hebben Dinsdag: plaats gehad. D© toeloop was zoo ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1