Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bazend groot, dat de meeste zalen a oor de poli- tie/ moesten worden afgezet, om te voorkomen, dat men elkaar daarbinnen zou dooddrukken. Op alle vergaderingen werd 'n motie aangeno men, waarin ei1 op w,ordt aangedrongen, dat mei de werken, die binnenkort v,oor rijk, staat en gemeente uitgevoerd moeten worden, onver wijld een aanvang worde gemaakt, en voorts dat werkloozen, voor wie thans geen werk te vinden is, gesteund zullen worden. Daarnevens eischten de vergaderden ae in stelling ©ener rijkswet tot oprichting van een verzekeringsfonds voor werkloozen, met vol ledig zelfbeheer door de verzekerden, zonder zich lang op te houden bij! de onoverwinnelijke moeilijkheden, daaraan verbonden. De verga deringen hadden alle een volmaakt kalm ver loop. Een groot deel der bezittingen van aarts hertog Johann Salvator, die na afstand van zijn titel den naam Johann Orth heeft aangenomen en waarschijnlijk op een tocht met een zeilschip naar Zuid-Amerika is verongelukt, is aangekocht door een Amerikaan voor 175,000 gulden. Onaer deze goederen behooren twee villa's te Traunsee, die alleen meer dan het dubbele van de kpopsom hebben gefcoist. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 26 November. .De behandeling van de Indische begrooting werd hervat. De heer Smeenge wilde ook een H. B. S. te Bandoeng en verbetering van de bezoldiging der leeraren bij het middelbaar en technisch onder wijs. Ook de heer Van Doorn drong aan op een H. B. S. te Bandoeng. De Minister was van meening, dat Ban doeng zeker voor een H. B. S. in aanmerking komt en hij zal bekwamen spoed betrachten. Hetzelfde geldt voor de verbetering van de sala rissen der leeraren. De heer Ter Laan, Den Haag, repliceerde en diende ook na het antwoord van den minister een motie in, om de Kamer de wenschelijk- heid te doen uitspreken van de oprichting van een H. B. S. met 5 jarigen cursus te Bandoeng. De heer Bogaardt bestreed de motie uit opportunistische overwegingen. De heer Van Bylandt zeide dat op het oogenblik krachtige pogingen worden aangewend om te Bandoeng een bijzondere H. B. S. op te richten. Daarom moet men nu niet besluiten tot een gouvernementsschool. De heer De Meester wees er op, dat vele ouders een bijzondere H. B. S. te Bandoeng niet wenschen. De Minister dupliceerde en handhaafde zijn standpunt. De heer Ter Laan handhaafde zijn motie. De motie werd aangenomen met 38 te gen 23 stemmen. (Links tegen rechts.) Vervolgens meende de heer Bos, dat men het m.u.l, onderwijs niet genoegzaam inricht met het oog op de bestemming van de leerlingen. Wat de vorming van de leerkrachten betreft, verwijst spr. naar het voorbeeld van Japan. De vorming van 'de leeraren in de natuurwetenschappen moet aan de Nederlandsche universiteiten geschieden. De heer Ter Laan bepleit de inrichting van een fröbelklasse bij het Europeesch openbaar i.e. met het Hollandsch als voertaal, zoomede op richting van betere gouverments kweekscholen. Ook de cursussen voor de opleiding tot de hoofd- acte acht hij onvoldoende. De salaris-regeling van het Europeesch 1. o.-personeel eischt z. i. dringend verbetering. De heer Van Deventer ondersteunde het betoog van den heer Bos, doch meende, dat ook aan de vorming vau juridische krachten moet worden gedacht. Ook acht spr. verschillende met betrekking tot de salarieering van de onderwijzers geuite wenschen billijk. Hooge Raad. Aan de orde is dan het opmaken van een voor dracht van drie personen ter vervulling van een vacature Hoogen Raad. Op dezen voordracht worden na stemming achtereenvolgens geplaatst jhr. mr. R. Feith, mr. H. C. Dresselhuys en mr. dr. L. E. Visser, in dezelfde volgorde als op de aanbevelingslijst van den Hoogen raad. De behandeling van de Indische begrooting werd voorgezet. De Minister beantwoordde verschillende sprekers. De desiderata der onderwijzers zal hij gaarne overwegen. De m. u. 1. o.-scholen moeten tusschen de Europeesche lagere scholen en de eerste klasse scholen eenerzijds, en de hoogere vakscholen anderzijds, komen. Zij moeten de leerlingen opleiden voor alle bedrijven. Spr. verdedigde de natuurkundige opleidings cursussen. Wel gevoelde de minister veel voor het denkbeeld vnn den heer Bos, om de beste cursisten ter volmaking van hun opleiding naar Nederland te sturen. In hoofdzaak liepen de verdere discussies over tal van Indische onderwijszaken. Door verschil lende leden werden verbeteringen bepleit. De heer Hubrecht klaagde over het groot tekort aan civiele geneesheeren. Er is, volgens spr., een noodtoestand. De heer Schaper voelde iets voor een af zonderlijk departement voor volksgezondheid, maar overigens kan hem de organisatie minder schelen dan de feitelijke deugdelijkheid. Men geve er veel geld voor uit en bestede de gelden goed. Hij vreesde, dat men te veel administratie doet. Spr. ondersteunde het betoog van den heer Hubrecht en wees op de ontzettende sterftecijfers te Sema- rang, Soerabaja, enz. Hij vroeg optreden tegen de ratten, verbetering van de woningtoestanden enz. naar aanleiding van het bekende werk van den heer Tillema. Hij drong ook aan op krachtige bevordering van de vaccinatie. De Minister zij niet te zuinig Lie minister van koloniën wenschte alvorens ie antwoorden een adres van de veree- niging van geneesheeren, dat hij nog niet kon lezen, in te zien. Daarom verzocht hij om vijf minuten voor half zes de vergadering te verdagen tot heden. Aldus werd besloten. De Geïnterneerden. De Minister van Koloniën heeft de drie gein- terneerden, die een audiëntie hadden aangevraagd, te kennen gegeven, zulks te willen toestaan, doch na afloop van de behandeling der Indische be grooting. Onderscheiding. De heer W. Diepenbrock, directeur der zieken verpleging bij de Nederlandsche Lourdes-bede- vaarten, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. (Tijd). H. IJ. S. M. Bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zal 1 Januari 1914 een korps controleurs van den loopenden dienst worden gevormd. De S. D. A. P. en de Indische Party Naar aanleiding van het verschil vs(p meening tusschen de sociaal-democratische Kamer-fractie en den heer Van Kol, over de Indische partij, had de vorige een vergadering van de fractie plaats, die ditmaal door den heer Van Ko^ werd bijgewoond. Uit de besprekingen bleek, dat de heer Van Kol met zijn volgens mededeelingen geenszins geheel juist weergegeven interview er geen oogenblik aan heeft gedacht om de inter- neeringsbesluiten tegen Douwes Dekker c.s. te verdedigen en dat hij zich in hoofdzaak kon ver eenigen met de wijze waarop namens de fractie door den heer Vliegen in zijn rede van 13 Nov. j.l. deze zaak in de Kamer is behandeld. Zijn houding tegenover de Indische partij was vooral het gevolg van zijne overtuiging, dat de door die partij gevolgde strijdwijze niet de juiste was en de gezonde ontwikkeling van de beweging onder de Inlandsche bevolking niet ten goede kwam. Hij juichte het toe, dat de geïnterneerden, na herhaald overleg met de fractie en enkele harer leden, thans een opvatting omtrent de te voeren beweging in Indië zijn toegedaan, die door den heer Van Kol kan worden goedgekeurd. In eene verklaring door hen onderteekend werd de op vatting nader omschreven. De journalisten in de Eerste Kamer. Namens de parlementaire journalisten is aan de Huishoudelijke Commissie der Eerste Kamer een schrijven gezonden, waarin zeer uitdrukkelijk wordt opgekomen tegen de manier waarop bij de verbouwing van 't Kamergebouw voor de journa listen is gezorgd of liever niet gezorgd. Gevraagd wordt, dat de perskamer, evenals andere vertrek- kenf fatsoenlijk in orde zal worden gebracht, dat er *een telefooncel worde igemaakt en dat de journalisten gebruik zullen mogen maken van den ouden, thans alleen voor de Kamerleden bestem den ingang. Uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp in de Eerste Kamer werden door verscheidene leden bedenkingen geopperd en vragen gesteld. Aangezien echter het tijdstip, waarop de voorge stelde bepaling in werking moeten treden, een spoedige behandeling gewenscht maakt en daar door een nauwgezette overweging van de belang rijke vragen, waartoe dit onderwerp aanleiding geeft, niet mogelijk is en de gedachtenwisseling daarover niet niet tot haar recht kan komen, wenschten zij hun oordeel op te schorten en be hielden zij zich voor daarover bij de eerstvolgende gelegenheid met de regeering van gedachten te wisselen. Sommigen leden hadden echter uit schriftelijke stukken van Minister Talma en uit de redevoerin gen van Minister Treub, betreffende dit wets voorstel, den indruk gekregen alsof min of meer de meening bestaat, dat op alle aanvragen zóó vroeg beslist moet worden, dat de eerste uitkee- ring op 9 December kan plaats hebben. Zij acht ten deze meening onjuist. Aanvragen, die voor dien tijd niet grondig kunnen worden onderzocht, moeten naar hun meening op afdoening wach ten, tot alle stukken behoorlijk zijn nagegaan. Zij wenschten van den Minister de pertinente verklaring, dat met het oog op den naderenden dag der eerste uitkeering, een onderzoek, waar dit noodig is, zal worden achterwege gelaten. Een nieuw station te Hilversum. Bij de bouwvereeniging »St. Joseph" te Hilver- snm is een aanvrage ingekomen van H. IJ. S. M., om afstand te willen doen van een gedeelte harer terreinen aan den Ouden Amerfoortschen weg aldaar, benoodigd voor de omlegging van de spoorlijnen, in verband met de plannen van ge noemde maatschappij voor den bouw van een nieuw station. Tramwegen in Limburg. Door den raad der gemeente Vlodrop werd be sloten, voor een bedrag van f27.500 aandeelen te nemen in den tramweg van Roermond naar de Duitsche grens. Naar WÜ vernemen, kan thans de aanleg van deze tram verbinding als verzekerd worden beschouwd. Het Bioscoopgevaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën. Daarin wordt vol gens het »Hbld.", gezegd Naar aanleiding van het onderzoek, dat door de Commissarissen der Koningin, ingevolge de circulaire van mijn ambtsvoorganger d.d. 8 Mei, werd ingesteld betreffende uitwassen op het ge bied van bioscoopvoorstellingen, heb ik de eer er de aandacht van uw College op te vestigen, dat de Gemeentewet niet alleen door de bevoegdheid, den burgemeester bij art. 188 toegekend, een wapen biedt ter bestrijding van bedoeld kwaad, maar tevens door 'middel van art. 135, gele genheid schenkt om de noodige regeling te treffen. Bij plaatselijke verordening kan de toegang voor jeugdige personen tot bioscoopvoorstellingen worden verboden of aan voorwaarden gebonden en kan men voorts niet alleen meer ot minder onzedelijke voorstellingen weren maar ook paal en perk stellen aan het geven van bedenkelijke sensationeele voorstellingen die tot misdrijf prik kelen, de toeschouwer vertrouwd maken met immoreele toestanden of op andere wijze ver- derfelijken invloed oefenen. Als voorbeeld wordt hierna de inhoud medegedeeld van bepalingen, vastgesteld door den Gemeenteraad van Rotterdam en door dien van Sittard. Hulde aan Carmen Silva. De commissie die zich in Nederland onder voor zitterschap van Mej. N. Baelde, eere-presidente van de Nationale Vrouwenraad heeft gevormd, om aan Carmen Silva (de koningin van Roemenië) op haren 70sten verjaardag op 29 December een eenvoudige intellectueele hulde te bewijzen, mag zich in vele opzichten reeds in succes verheugen. Een deel der circulaire waarin om bijdragen van fmancieelen aard, teneinde de hulde materieel mogelijk te maken, is gevraagd, is thans reeds door het land rondgezonden en heeft getoond hoezeer sympathie met het denkbeeld bestaat, een ander deel dier circulaires zal in den loop dezer week worden verspreid. Doch vreest de com missie dat door haar allicht niet rechtstreeks velen zullen worden bereikt, die met het doel instemmen en om te voorkomen dat zij daardoor van deelneming zich buitengesloten zouden ach ten, richt zij tot dezen het verzoek zich te wilen wenden tot het secretariaat der commissie, Jan van Nassaustraat 93 te 's-Gravenhage, waar cir- culares te verkrijgen zijn en waarheen ook post wissels met bijdragen rechtstreeks kunnen worden gezonden. Het comité vestigt er daarbij de aandacht op, dat elke bijdrage welkom is en dat vooral in het aantal der bijdragen de groote kracht moet ge zocht worden. Binnen enkele dagen hoopt de commissie voorts zich tot de verschillende Neder landsche kunstenaars en mannen en vrouwen van beteekenis op maatschappelijk en sociaal gebied te wenden, teneinde van deze de intellectueele medewerking te vragen voor het saam te stellen herinneringsalbnm. De commissie twijfelt er niet aan of ieder dergenen die gevraagd is zal gaarne aan de roepstem gehoor geven en aldus doen bij dragen tot het album inderdaad een Nederlcndsch album in den besten zin des woords wordt. Voor dea dag van 29 December zelf heeft de commissie, gelijk haar aanvankelijk voornemen was het plan voor een eenigszins intiemen kunst avond in Pulchri studio te 's-Gravenhage, volko men kunnen uitwerken. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen te zijner tijd worden mede gedeeld, maar reeds kan worden vermeld, dat vóór dien avond de welwillende medewerking van enkele artiesten van grooten naam is verkregen. De heer Julius Röntgen, heelt daarbij de bege leiding op zich genomen van een drietal door hem gscomponeerde vrouwenkoren naar woorden van Carmen .Sylva, welke ten gehoore zullen wor den gebracht door een koor van Haagsche dames, waarvan de heer Henri Völlmer bereidwillig de leiding op zich heeft genomen. WeMrberieSrfc. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.8 te Coruna. Laagste barometerstand 738.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige, zuidwestelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Donderdag, 4 December 1913, des namid dags 2 uur, ten Raadhuize. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 28 Nov. 3.33 v.m 3.57 n.m. Bij de politie is te bevrageneen fox-terrier in den afgeloopen nacht opgevangen. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Uit een stal aan den Vellevest- singel is %en gele gummi regenjas ontvreemd. Een onderzoek werdt ingesteld. Gister-avond zijn twee 9-jarige jongens op heeterdaad betrapt, dat zy een pak ouwels stalen van de in werking zijnde ouwelfa- briek aan den Noordvestsingel alhier. De jongens werden aan de politie overgegeven, die hen aan de ouders overgaf, 't Bleek dat een heele bende jongens bij den diefstal annex was en dat het gestolene voor consumptie werd gebruikt. UIT ROTTERDAM. Door onbekende oorzaak brak gisteravond brand uit in het afbetalingsmagazijn Het Volkscrediet van H. Sanders aan den Goudschesingel. Het ma gazijn, gevuld met kleedingstukken, vloerkleedenen dekens, brandde uit. Het woonhuis van den win kelier bleef gespaard. Met drie stralen werd de brand in anderhalf uur gebluscht. Assurantie dekt de schade. Staking in het stoomvisscher ij - b e d r ij f. Men meldt ons uit IJmuiden In antwoord op de voorwaarden door de be- middelingscommissie, bij monde van den burge meester van Velzen, aan de reeders en der sta kende zeelieden aangeboden, heeft heden de com missie uit de vereenigde réeders het navolgende antwoord gezonden »Met klem refereerende aan ons schrijven van 19 November, hebben wij, naar aanleiding van uwe op Zaterdag 22 dezer ontvangen missive, de eer u te berichten, dat wij met verbazing van den inhoud hebben kennis genomen. Wij zijn van oordeel, dat wij, ons bedrijf kennende de leiding daarvan zelf iu handen moeten en willen houden, en dus uwe bemiddeling moe ten afwijzen. Wij blijven steeds bereid met de besturen der vakbonden nader van gedachten te wisselen, en herhalen de voorlaatste alinea uit ons bovengenoemd schrijven. (Onze trawlers zijn beschikbaar. Het zijn niet wij, die ze hebben stilgelegd.) Wij spreken nogmaals onze waardeering uit over uwe goede bedoeling en hebben inmiddels de eer te zijn", enz. Uit zeer betrouwbare bron vernemen we, dat In de reedersvergadering van gisteren enkele kleine reeders te kennen gaven, den strijd niet langer te kunnen volhouden. Een langere staking zou hun ondergang zijn. Nu de reeders de voorstellen der bemiddelings commissie niet hebben aanvaard, is het besluit genomen, een proclamatie te verspreiden, waarin zal staan, dat de oude loonregeling, vóór de sta king geldende, weer van kracht zal zijn echter met dien verstande, dat de f 5 tegemoetkoming jn de voeding, 6 maanden zal blijven staan. Deze f 30 zullen dan gelden, als het zoogenaamde staangeld. Ook het medenemen van visch van boord zal niet meer geoorloofd zijn. (Tel.) Bloembollen. Van algemeene bekendheid is het, dat de handel, die vroeger en ook nu nog in bloembollen wordt gedreven, soms tot het on gelooflijke grenst. Voor de eerste tulpenbollen, die in ons land gekweekt werden, betaalde men soms ontzaglijk hooge prijzen. De meeste bloem bollenkweekers ligt het nog versch in het geheu gen, welke onzinnig hooge prijzen men voor een paar jaar terug voor de nieuwste soorten van Gladiolus-bollen besteedde, soorten, die thans niet meer in aanzien zijn. Boven Haarlem, in het echte bollenland is een bloemist, die nu in 't be zit is van eenige nieuwe exemplaren van de nieuwste narcissen, waarvoor eenigen tijd geleden 1000 zegge duizend gulden voor een bol is geboden. De moord te Amsterdam. De sTelegr." meldt, dat de herbergierster te Nieuwendam thans is ontboden, om te Amsterdam hare mededeelingen voor de justitueele ambtenaren te bevestigen. Vobrts meldt het blad, dat het vermarde jon getje en zijn broertje niet om 3 uur zooals de politie schijnt te hebben opgegeven maar om half twaalf bij hun grootmoeder vandaan zjjn gegaan. Voor f 135.000 aan brillanten gesto len. De Amsterdamsche diamanthandelaar Jacob Pinheiro, die met den sneltrein gisteravond te Weenen aankwam, deelde mede, dat hem in den trein naar Weenen, een goed opgeborgen porte feuille met brillanten, ter waarde van ongeveer 270.000 Kronen (1 Kroon 50 ets.) was ont stolen. Men meldt ons uit Amsterdam Wij vernemen dat in de portefeuille met bril lanten, welke den Amsterdamsche diamanthande laar Jacob Pinheiro op zijn reis naar Weenen ontstolen zijn, geen goederen van Amsterdamsche, doch hoofdzakelijk van Antwerpsche firma's aan wezig waren. Uit Weenen wordt over dit geval nog aan de „Lokal Anzeigier" geseind: De juweelenhandelaar Jacob Pinheiro u,it Ara- sterdam, die bij de Weensche politie heeft aange geven, dat hem op reis naar Weenen juweelen ter' waarde van M. 270.000 ontstolen zijn, zegt, dat hij ze voor verschillende Amsterdamsche han delaren te Weenen aan de markt moest brengen. Hel is echter vastgesteld, dat Pinheiro bij de douane in Passau gieen briljanten aangegeven heeft. Ook in zijn' voorstelling van den diefstal is velerlei duister. Pinheiro beweert, dat hij on derweg van een man, dien hrj niel nader fM»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2