iMo. ïoroo Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering f fifinfin--fK 36ste Jaargang. Maandag l December 1913. QTereeiioistig op 4e polis vermelde voorwaarden, flffldeeife berichten. K e m n i s g v i n g. Bieuws. Verspreide berichten. Binnenland. FEUILLETON. De vervalschte Wissel. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I IUU een duim; I UU wijsvinger; I |U bjj verlies bij doodu een duim; Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande* ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetene» Dat de kohieren van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 10 en 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913/1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 29en November 1913 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 December 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HÖNNERLAGE GRETE, DUITSCHLAND. Men meldt omtrent de jongste gebeurtenissen te Zabern Toen na 'een oefening in gymnastiek officieren naai huis gingfen, werden zij door burgers nage roepen. De officieren lieten deze burgers door een patrouille arxe.steeren, 't geen aanleiding' gaf tot een volksverzameling. Daar gteen politie aan wezig was, rukte de wacht uit op het plein voor de kazerne. Bij trommelslag werd bekend ge maakt, dat de straten onmiddellijk moesten wor den ontruimd, daar anders van de vuurwapenen gebruik zou worden gemaakt. De menigte ging toen uiteen, doch weldra verzamelden zich weer andere lieden. Daarom werd de hoofdstraat schoongeveegd. In het geheel zijn 2d personen aangehouden, onder wie ook de officier van ju stitie, die weigerde door te loopen. 's Avonds om negen uur was de orde hersteld. De gemeenteraad heeft een motie aangenomen, Welke telegrafisch van den rijkskanselier, den stadhouder van Elzas Lotharingen, den l'ruisi- schen minister van oorlog en het presidium van den Rijksdag is gezonden, waarin ernslig wordt geprotesteerd tegen het feit, dat Vrijdagavond on geveer dertig rustige burgers, zonder eenige aan leiding door een militaire patrouille met geweld in hechtenis zijn genomen, en ondanks de ver- toogen van-de burgerlijke overheid den nacht in de kazerne hebben moeten doorbrengen. Eerst Zaterdag zijn zij voor den burgerlijken rechter geleid, die hun onmiddellijke vrijlating beval. De gemeenteraad Verzoekt dringend on ver wijlt maat regelen te niemen om de burgerij, die daarop recht heeft, afdoende te beschermen. [Bij den gemeenteraad zijn de volgende aan burgemeester Knöpfler geadresseerde antwoorden ingekomen op de telegrafisch naar Berlijn gezon den motie: „Het telegram van 29 dezer is doorgezonden naar de militaire overheid te Straatsburg, pp wie de plicht rust handelingen tegen de wet onvoorwaardelijk te verbieden." w. g. Minister van oorlog Falkenhagen. Het tweede antwoord luidt: „Heb uw telegram ontvangen en het oen kei zerlijken stadhouder meegedeeld. Ingeval het be gonnen strenge onderzoek aantoont dat tegen de wet is gehandeld, zal worden ingegrepen." w. g. Rijkskanselier. 'Zaterdagavond was het rustig in de stad. I Volgens die „National Zeitung" heeft men zich in de hoogste regeeringskringen te Berlijn zeer opgewonden over de berichten uit Zabern uitge laten en moet vooral Bethmann Hollweg er üiep aoor getroffen zijn. Hij heeft last gegeven tot een krachtig onderzoek, dat echter ook vlug in zijn werk moet gaan. Voprts wordt aan de „National Zeitung'* uit Straatsburg geseind: 'Op het bericht, dat twee leden der rechtbank en de officier van justitie gievangen genomen waren, heeft Fürst, de voorzitter der rechtbank, die tegelijkertijd lid van de Eerste Kamer is, onmiddellijk moeite gedaan om ze los te krijgen, wat hem na ©enigen ttijd gelukt is. Naar verluidt heeft Fiirst in den loop van den nacht een mon deling rapport uitgebracht over het voorgevallene en heeft hij zich daarin op de scherpste wijze over het optreden van de soldaten uitgesproken. Vervolgens is hij naar Straatsburg' gereisa om bij den stadhouder zijn bezwaren in te dienen. Ook de advocaat-generaal is heden met hetzelfae doel naar Straatsburg gegaan. Het heet, dat oeze beide heerten reeds geruststellende verzekeringen gekregen hebben. Bij opstootjes Zaterdagochtend hebben de sol daten bij den wethouder Guntz, die tijdens de ziekte van den burgemeester diens plaats inneemt, de deur ingedrukt. De opgewondenheid neemt te Zabern toe. Uit Straatsburg! seint Reuter: Het ministerie/ heeft Zaterdag geheimraad Pauli als regeeringscommissaris naar Zabern gezonden om een onderzoek in te stellen naar de voor vallen van Vrijdag. Bovendien zijn te Zabern twaalf veldwachters gestatiormeerd onder leiding van een commissaris van politie, ten einde onder alle omstandigheden de rust door middel der politie te kunnen handhaven. De afgevaardigden uit Elzas Lotharingen Hagy, Thumann en Windeck hebben bij den Rijksdag de volgende vraag ingediend: Is het den rijks kanselier bekend, dat op 28 dezer te Zabern officieren van het 99ste reg. inf., ofschoon hun hulp door de politie niet was gevraagd, een atdeeling soldaten met de bajonet op het g'eldaen geweer tegen het publiek op straat hebben laten optreden? Welke maatregelen denkt de rijkskan selier ten spoedigste te nemen om machtsmisbruik van militairen, dat gevaar voor bloedige botsingen doet ontstaan, te voorkomen minister zijn vader, die uit het buitenland ver wacht wordt, tegemget reist, houdt men het er voor dat zijn doel is met Lind te beraadslagen. ZUID-AFRIKA. De voormalige premier van Natal, G. M. Sut ton, is te Durban overleden. Volgens bericht uit Panama loopt de bevaar bare geul van het kanaal groot gtevaar weer verstopt te worden door aardverschuivingen.' Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Italiaansche regeeri ng' het v oor rekening van Bra zilië op de werf van Elswick gebouwde groots oorlogsschip „Rio de Janeiro" aangekocht. De Braziliaansche regeering had rteeds 2.1 miliioeh pd.st. betaald en zou voor de verdere afwerking in Mei van het volgend jaar nog 750.000 pd.st. moeten betalen. De Engelsche 'regeering overweegt evenwel dé vraag, of zij dezen handel kan toelaten. Uit Munchen wordt gemeld: In de ZaterJag gehouden kamerzitting verklaarde minister Ven Hertling, dat in bet voorjaar de toestand een buitengewone vermeerdering der Duitsche strijd krachten eisehte. Thans echter moet er rust intreden. In geen jaren zal het Duitsche volk in staat zijn verdere lasten te dragen. Het Franscbe wachtschip „Jeanne Blanche", dat van de vlootschouw terugkeerde, is met den Franschen gezant en diens echtgenoote aan boord, bij Gallipoli door een vrachtboot aangevaren en licht beschadigd. 'De gezant en mevr. Bompard zijn ongedeerd. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 2 December te te half 9 uur. De koopman gaf niet het minste antwoord. Hij liep met afgemeten stappen met zijn dikken gouden horlogeketting rammelend door de ka mer op en af. Eindelijk hernam hij bits, zich tot de bleeke vrouw wendend Nu, Catharien, bespaar my de rest. Ik Weet nu reeds vooruit wat u mij nog meei vooi te dragen hebt. Spreek mij liever over het oor spronkelijke doel van uw komst. Wat is er van üw verlangen? - Na hetgeen hier afgehandeld en voorge vallen is, stel ik mü weinig voor, dar hetgeen ik nu te verzoeken heb, toegestaan woidt. Mijn Wensch zult u wellicht onvervuld laten. Maar toch zal ik u mijn verlangen bloot leggen. Wanneer wij den lijdenskelk tot den bodem toe moeten ledigen, dan kan ook dit beetje gal er nog wel bij... U vergist u> beste scnoonzustei wanneer ik u met een som gelds uit zwaren nood kan MEXICO. Volgens berichten uit Mexico heeft het vertrek per extra-trein van Mobena naar Veria Cruz zeer de aandacht getrokken. Ofschoon het heet dat de helpen, zal ik mijne hand niet van u terugtrek ken. Alle andere verzoeken moet ik echter af wijzen. En over dat „andere" gaat het juist, fluis terde Catharina licht bewogen. Dan is ieder antwoord van mij overbodig... Om Gods wil, beste Adolf, hoor tenminste de rede, die mij hierheen voerde. Zenuwachtig trommelde de koopman op zijn bureautafel. Nu spreek op dan, hervatte hij stug en met het hoofd afgewend. De vrouw haalde diep adem, en wischte eenige tranen uit haar trillend oog en ving langzaam aan. Zwager, zei zij stokkend, ik heb u een verzoek van mijn man te doen. Karei is ziek, de dokter vreest voor zijn leven, vanmorgen nog is hij bediend, zijn einde is zeer nabij slechts een angstige gedachte kwelt hem nu nog Hij is bang van u in onmin te moeten scheiden. Hij zou u zoo gaarne de broederhand drukken. Hij wil u nog eenmaal zien. Mag ik hem een bemoedigend antwoord brengen?... Toe Adolf, staat het toe... Catharina zweeg, en zuchtte zwaar. Haar be neveld oog bleef voortdurend, op haar zwager gericht. Zij wachtte angstig op bescheid. Mijnheer van Gimmen bewqog zich niet. £ijn Prov. Staten van Zuid Holland. Gedeputeerde Staten hebben aan de Staten voorgesteld te besluiten, dat de vereeniging »Dor- drechtsche Ambachtschool" te Dordrecht van af den dag der ingebruikneming van een nieuw schoolgebouw en tot wederopzegging, een provin ciaal subsidie zal genieten van f7000 per jaar, indien rijk en gemeente bijdragen verleenen tot een gezamenlijk bedrag van f 49500 's jaars. Ingediend zijn nog een drietal ontwerpen waar in verschillende wijzigingen zijn aangebracht die in de begrootingen voor 1912, 1913 en 1914 als nog noodig zijn. Tractementsverhooging postbeambten In de »M. v. A." zegt minister Lely, dat een suppletoire begrooting aangekondigd wordt voor verbetering der tractementsregelingvan de klerken, telefonisten, assistenten, bestellers, kantoorknechts en postboden. De gouveneur van Indo-China. Dezer dagen meldden de Franscbe bladen, dat de heer Joost van Vollenhoven benoemd was tot tijdelijk gouverneur van Fransch Indo-China. De Gazette de Hollande" deelt over den per soon van den heer Van Vollenhoven de volgende bijzonderheid mede De thans benoemde gouverneur van Indo-China, werd den 21en Juli 1877 te Rotterdam geboren. De grootvader van den eminenten Franschen functionaris was ettelijke jaren achtereen burge meester van de Maasstad en zijn vader vertegen woordigde Nederland geruimen tijd in de kwaliteit van consul te Algiers. De administratieve loopbaan van den heer Van Vollenhoven is buitengewoon schitterend geweest. Na te Parijs tot doctor in de rechten te zijn ge promoveerd en het Fransche burgerrecht verkre gen te hebben, werd hij benoemd tot attaché voor het ministerie van Koloniën. Hierop volgde zijn aanstelling tot resident van Daker (Sénegal) en later tot vicc-gouverneur. Vervolgens tot chef van het kabinet van den minister van Koloniën benoemd, verliet de heer Van Vollenhoven in Juli 1912 opnieuw Europa, ten einde te Saigon de belangrijke post van secretaris-generaal van het gouvernement van Indo-China te aanvaarden. Ziekenfondsen en de medici. De te verwachten strijd in ons land tusschen ziekenfondsen en geneesheeren, is te Deventer in geluid. Zooals men weet, is hier Donderdagavond in een vergadering van leden van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden staD(f ontkennend beant woord de vraag Is het toelaatbaar dat de fonds artsen in de gegeven omstandigheden hun mede werking verleenen aan de oprichting van een ander ziekenfonds? Naar aanleiding hiervan werd gisteravond een vergadering gehouden, onder leiding van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, waartoe ook het bestuur van het ziekenfonds was uitgenoodigd. De vergadering werd geleid door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer W. van Rijn- kerk, te Amsterdam. Het hoofdbestuur oordeelde de beslissing, Donderdag door de ziekenfonds leden genomen, van groot belang, en was verte genwoordigd door de heeren dr. C. F. Schreve, secretaris der Maatschappij, te AmsterdamA. C. van Bruggen, secretaris van het bestuur der Centrale Organisatie, te Dordrecht; A. R. Co- hen, te Arnhem, voorzitter dier organisatie; dr. Hefting, lid van deze organisatie, en dr. M. Juda, penningmeester der Maatschappij, te Amster dam. De discussies werden in hoofdzaak gevoerd tusschen de heeren E. Kagei, voorzitter van het ziekenfonds, eenerzijds, en de heeren Schreve, Van Bruggen en Cohen anderzijds. Hoewel ze niet tot een resultaat leidden, zij vermeld, dat een vraag van den heer Kagei, of het hoofdbe stuur het toelaatbaar achtte, dat geneesheeren van het door de afd. Deventer der Mpij. v. Ge neeskunst op te richten ziekenfonds, tevens ge neesheeren kunnen zijn Van het bestaande Zie kenfonds voor den Arbeidenden Stand, vanwege het hoofdbestuur bevestigend werd beantwoord. (Tel.) onverschillige, strakke blik bleef stijf gericht op een staalgravure aan den wand „een vrouw in rouw gedompeld" voorstellende. Ook dit beeld maakte op hem niet den geringsten indruk. En de smeekende vrouw aan zijn voeten liet hem ijskoud, zoolang zij het stilzwijgen bewaarde. Hij scheen haar te vergeten. Daar opeens klonk half zuchtend, half fluis terend Adolf... uw broeder wacht... Dan keerde mijnheer Van Gimmen zich stug om, zijn nijdig oog gloeide van verstoordheid en bits riep hij Laat mij alleen. Ga, vrouw... Na dit scherpe bevel, nam hij een courant op en keek verder niet meer naar Catharina om. De zwagerin *as geheel ontdaan en uit het veld geslagen. Langzaam stond zij op om heen te gaan. Niet eens een groet van hem... steunde zij, rr©iai' van Gimmen hoorde dat niet. De deur openende, sprak Catharina harder en Adolf hoorde zich de woorden toegevoegd. Vaarwel, zwager. Moge God u deze hard nekkigheid op uw eigen sterfbed vergeven. Ka- rel vergeeft ze u vóór zijn dood. Toen zij buiten was, wierp de koopman de courant op de tafel en liep met groote schreden de kamer op en neer. De komst en het optreden van zijn schoon zuster hadden hem verbaasd en bewogen, maar toch meende hij, dat hij niet anders kon han delen. Was zijn broer voor de schuld borg ge bleven, dan zou hy zich heelemaal niet bedacht hebben, zich met hem te verzoenen. Maar nu? Hij wilde immers van geen schuld weten... En op het sterfbed nog eens comedie te spelen Bah, neen daar moest hy weg blijven, om Karei wellicht op deze wijze tot bekentenis van zijn schuld te dwingen... Hij wist, dat hij schuldig verklaard was, alles getuige tegen Karei. En onschuldig wilde Karei nog altijd zijn... hij die toch in alle drie de instanties zoo getuigd had de wissel ver val sching gepleegd te hebben. Ha, en die trotsche zwagerin, het was haar aan te zien, dat zij haar man met hart en ziel verdedigde; alleen moest zij zich toen der tijd op eens naar ander beter inzicht voegen. (Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1