Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden HededeelingoiL Gemengd Nieuws. Onze Amsterdarasche correspondent meldt: Aan een onderhoud met een bestuurslid van den Geneeskundigen Kring wordt het volgende ontleend Er werden in den laatsten tijd, zoo werd ons verteld, blijkbaar met opzet verschillende sensati- oneele berichten verspreid. Zoo gaat ook het praatje rond, dat de geneesheeren met 1 Januari zullen gaan staken. Daar is geen sprake van en U kunt het dan ook gerust tegenspreken. Voor- loopig zal er niets van dien aard gebeuren, maar wordt de invoering van de Ziektewet afgewacht. Door de maatschappij tot bevordering der Genees kunde zijn in de algemeene vergadering in Augus tus 1912 te 's-Gravenhage gehouden, de volgende voorstelling aangenomen, die aan een referendum onderworpen met bijna algemeene stemmen wer den bekrachtigd. De leden van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst mogen slechts dan zich verbinden aan een ziekenfonds, indien deze fondsen voldoen bij de invoering van de Ziektewet aan de volgende bepalingen voldoen Vrije Artsenkeuze voor de ziekenfondsleden het bestuur moet bestaan uit 3 geneesheeren, 3 apothekers en 1I3 fondsleden gezinnen met meer dan f1200.en alleen staande perso nen met meer dan f800.inkomen per jaar mogen geen lid zijn van een fonds; de aan een fonds verbonden geneesheeren mogen niet verplicht worden tot afgifte van verklaringen van arbeidsongeschiktheid tengevolge van ziekte. Deze bepalingen zullen gelden voor de fondsen welke na 1 Janurri 1914 worden opgericht. Met de vrije artsenijkunde willen wij aan het monopolie van de ziekenfondsartsen een einde maken. Het beteekent voor de doctoren de vrijheid om hun beroep uit te oefenen. De fondsen mogen dus, wanneer deze bepaling in het leven is geroepen, geneesheeren, waarop niets te zeggen valt, niet afwijzen, wanneer zij zich aanmelden bij het fonds om als behandelend geneesheer te willen toetreden. De weistandsgrens is een noodzakelijkheid geble ken. De ziekenfondsen zijn aanvankelijk opge richt voor menschen wier inkomen nfet toelieten particuliere praktijk -te betalen. Daar de fondsen geen grenzen hebben gesteld, zijn groot aantal men schen, die feitelijk particuliere praktijk kunnen be talen,' tot het fonds toegetreden. Bij den invoe ring van de Ziektewet zal dit getal zich uitbrei den. In de steden is 85 van de bevolking verzekerd in een fonds en 15 zijn particuliere patiënten. Dit cijfer zal weldra, nemen wij geen maatregelen, bij de inwerkingtreden van de Ziek tewet 90 en worden. Onze eisch van gelijke vertegenwoordiging in het bestuur van belanghebbende bij de ziekenfondsen behoeft geen toelichting. Er zijn voorbeelden te over aan te halen welke deze eisch rechtvaardigen. Het groote belang ook voor de ziekenfondsen is, dat dan niet meer verantwoordelijke besluiten worden genomen door over het algemeen onbevoegde personen. Het komt nu vaak voor, dat wanneer de geneesheeren bij de fondsbesturen komen met maatregelen, die in het belang zijn van de fondsleden eenvoudig worden afgewezen. Ziehier nu, wat de genees heeren in ons land willen en zullen doorvoeren. De organisatie is sterk, ruim 95 der genees heeren zijn georganiseerd en reeds zijn er velen, die tot nu toe buiten de organisatie stonden, onder den indruk van hetgeen nu gaat gebeuren als lid toegetreden. "Wij zullen conflicten trachten te voorkomen, maar willen nu reeds bij voorbaat zeggen, dat deze niet zullen uitblijven, indien de ziekenfondsen zich zullen verzetten tegen de in voering van onze eischen. De ervaring uit het buitenland met name Duitschland en Oosten rijk heeft ons voldoende geleerd, dat wij er intijds bij moeten zijn, willen de geneesheeren niet de dupe worden. Wij moeten voorkomen, dat zoo als in genoemde landen er een medisch prole tariaat ontstaat. Met belangstelling zien wij tege moet de wijziging, welke Minister Treub in de Ziektewet zal aanbrengen. In afwachting daarvan heeft de Mij. tot bev. der Geneesk. besloten zoo spoedig mogelijk ziekenfondsen op te richten op den grondslag van het besluit hierboven genoemd. In den Haag zijn de voorbereidende maatregelen reeds zoover gevorderd dat de oprichting binnen kort te verwachten is. Misschien dat dit nu reeds zooals te Deventer tot conflicten aanleiding zal geven, maar dit zal ons niet beletten met kracht onze plannen door te zetten. Radio-telegrafische gemeenschap tusschen Nederland en Oost-Indië. Eenigen tijd geleden hebben we melding ge maakt van het belangwekkend artikel, dat prof- Van der Bilt over dit onderwerp in «De Inge nieur" geschreven had. Het comité, dat zich het vorig jaar gevormd heeft, om deze gemeenschap te bevorderen, be staande uit de heeren I. van den Bosch, gep- viee-admiraal, voorzitter; C. L. van der Bilt ei., hoogleeraar in de electrotechniek aan de Tech" nische HoogeschoolF. D. Cochius, koopman, te Baarn mr. F. van Hasselt, lid der firma Ruys Co., te Rotterdam J. van Hoboken Azn., lid der firma A. van Hoboken Co., Rotterdam j. A. Hummel, directeur der Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij, te Amsterdam J. B. A. Jonck- heer, directeur der Stoomvaart- Mij. «Nederland", Amsterdam jhr. L. D. C. de Lannoy, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, gepensioneerd ge neraal-majoor Oost-Indisch leger, 's Gravenhage Jhr. H. Loudon, directeur der Bataafsche Petro- leum-Maatschappij en der «Koninklijke" te 's Gra venhage S. C. van Mussen broek, lid der firma Van Heekeren Co., te AmsterdamA. Roel- vink, bankier, directeur der Twentsche Bankver- eeniging, te Amsterdam C. L. Tegelberg w.i.i lid der firma Geveke Co., L. H. F. Wackers' oud-majoor der genie Oost-Indisch leger, ver zoekt thans bewijzen van instemming met zijn streven te willen zenden aan den voorzitter. Woeyteericfes. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.0 te Clermont. Laagste barometerstand 726.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind, veranderlijke bewolking, regen, wellicht sneeuw buien, kouder. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering gisteren we der op den gewonen tijd gehouden, werd, na vaststelling der notulen door den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, mededeeling gedaan van de nieuw ingekomen en laatst uitgetreden leden. Onder de leden, die de Bondsafdeeling ontvie len, was de heer F. J. Smit, die zij door over lijden moest missen. Toen dit Bondslid overleden was, las men in een overigens zeer waardeerende uiting in de «N.S.Crt.," dat hij, onder meer, ook was gewoon lid van den Ned. R. K. Volksbond. Sommige achtten die eenvoudige vermelding min der waardig; anderen zagen daarin juist een com pliment. Tot de laatsten behoort ook voorz. Dat een man, die zich zoo krachtig en energiek had opgewerkt en eene beduidende maatschappelijke positie had verworven, zich niet boven dat ge wone lidmaatschap verheven achtte en zich met ons één gevoelde, strekt hem tot eer. Maar dat hij herhaaldelijk onze vergaderingen bijwoonde, eenmaal zelfs als spreker optrad, ons met raad en daad bijstond en vooral ook aan onze teekenschool toonde een goed hart toe te dragen, behoort hem nog meer tot verdiensten gerekend te worden. Spr.,aan dit gewone lid aldus een woord van eer biedige hulde brengend, spoorde allen aan, zijn nagedachtenis ter eeren vooral door hem in hunne godvruchtige gebeden te herdenken. Daarna van deze eerbiedige herdenking een groo- ten sprong makend naar vervlogen feestvieringen, maakten voorz. melding van het zilveren jubilee van den Bondsbroeder P. van Geenen en het gouden jubilee van het medelid W. van Buytenen, beiden in dienst van de firma Van Deventer, stoom houtzagerij en kistenmakerij aan de Maas kade alhier. Voorzitter wenschte namens allen beiden geluk met dit jubilee en besloot met hun nog vele, gelukkige jaren toe te wenschen. Getrouw aan het geëikt gebruik was het be stuur ook den eerw. adviseur op zijn verjaardag gaan feliciteeren. Voorz. uitte den wensch, dat de weleerw. heer Paulussen nog lange jaren tot heil der afdeeling zou werkzaam zijn zoo practisch en zoo krachtig als hij dat tot heden gedaan had. Daarna herinnerde voorz. er aan, dat den kin deren der leden, en, voor zoover er nog plaats is, ook den leerlingen der katholieke scholen, een feestavond zal worden aangeboden. Donderdag avond 6 ure zal St Nicolaas in eigen persoon optreden en alleh een verrassing bereiden. Mede zal dan een zeer geacht stadgenoot, bekend om zijne er varing in de goochelkunst, de kleine feestgenooten eenigen tijd aangenaam bezig houden. Een twaalf tal nummertjes zal reeds in de eerste afdeèliag worden uitgevoerd en in de tweede afdeeling volgt dan het bezoek en de toespraak van St. Nicolaas met zijn knecht Pieterman, die aan de kinderen eene versnapering zal uitreiken. Na deze mededeeling kreeg de eerw. adviseur het woord om een beroep op alle aanwezigen te doen voor de restauratie van het Bondsvaandel. Wat een vorige maal daartoe was beproefd, was nog lang niet voldoende. Adv. merkte op, dat het vaandel toch aan allen leden behoort en allen dus tot het herstel moeten bijdragen, waar de kosten niet uit de Bondskas kunnen bestreden worden. Ook adv. die reeds voor het herstel van de bovenzaal zorgde en weldra de bestuurskamer hoopt ter hand te nemen, kan zich althans voor dit werk niet leenen Adv. geeft daarna een schets van de verschillende wijze waarop een res tauratie zou kunnen plaats hebben, maar bepleit, als 't meest afdoende, een nagenoeg algeheele restauratie, waarbij alleen het beeld van den H, Patroon St. Willibrord en het schild blijven. Daarmee zou een som van f 100 zijn gemoeid Voor dit doel werd nu staande de vergadering eene collecte gehouden, die een niet onaardig be drag opbracht. Uit de reclamebiljetten zei voorz. daarna zou men reeds gezien hebben, dat in de eerst volgende dagen in deze zaal een bioscoopvoorstel ling wordt gegeven. Voorz. meende in het belang van den ondernemer, die toch de zaalhuur heeft te betalen, te handelen, door deze voorstelling allen aan te bevelen. Verder herinnerde d e voorz. nog, dat het be stuur steeds bereid is giften te ontvangen van hen, die de afdeeling Lisse, welke haar Bondsge- bouw door brand verloor, met een offertje zouden willen steunen. Ook wees voorz. er nog op, dat er onder de slachtoffers van de visscherijstaking en -uitsluiting te IJmuiden tal van menschen zijn, die geen steun van de vakbeweging ontvangen, omdat zij daarbij niet zijn aangesloten en voor wie eenige steun dus wel geplaatst is. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken in het belang: der afdeeling besproken. Zoo moest de voorzitter erkennen, dat er bij de feestvergadering ter viering van het St. Willi- brordsfeest te veel kinderen in de zaal waren geweest, voor wie zulk een avond uitteraard min der geschikt is. Voortaan ztl er op er gelet worden, dat alleen de leden en donateurs met hunne dames worden toegelaten. Daarna erkende voorz., dat de Liturgische Cur sus nog meer bezoek kon hebben en wekte hij allen op. daarvoor propaganda te maken. De voorzitter merkte verder in antwoord aan een der leden op, dat het propaganda maken voor de zaak der tuberculosebestrijding onder het motto «Herwonnen Levenkracht" door het Vak bureau ondernomen, meer tot de vakbeweging behoort. Hij zou althans daaromtrent eerst in lichtingen moeten inwinnen, alsvorens de Bonds afdeeling zich met die zaak kon inlaten. Door het medelid Van Haasteren, voorzitter van het Retraitefonds, werd, naar aanleiding van eene retraite den 31n October door leden der II. Fa milie te Noordwijk gehouden, nog eens het werk der retraiten aanbevollen, wat bij den voorzitter volle instemming vond. Daarna werd de vergadering door den voorzit ter gesloten, zooals zij geopend was met gemeen schappelijk gebed. Verlofgangers Landweer. Door den Burgemeester dezer gemeente worden, ingevolge art. 32, laatste lid der Landweerwet, de volgende verlofgangers der Landweer, allen be- hoorende tet het 33ste Bataljon Land weer-Infan terie opgeroepen om tot het ondergaan van het hun opgelegd kwartier-arrest in werkelijken dienst te komen bij het 15e Regiment Infanterie te Delft en zich aldaar aan te melden aan de kazerne Paardenmarkt op den dag en het uur achter elks naam vermeld Willem Kooyman, lichting 1908, nummer stam boek 763, duur kwartier arrest2 dagen, datum en uur van opkomst: 12 December 4913, des voormiddags te 10 'uren. Johannes Johan Roggeveen, lichting 1908,num mer stamboek 1847, duur kwartier arrest1 dag, datum en uur van opkomst: 43 December 1913, des voormiddags te 40 uren. Franciscus Reinierus Naring, lichting 1910, nummer stamboek 1129, duur kwartier arrest: 1 dag, datum en uur van opkomst12 December 1913, des voormiddags te 10 uren. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Nov. 1913 f25677. 77 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Nov. 1913 f 27730.58, 40 deelnemers geheel afgeschreven. Bioscoop in den Volksbond. In de gehoorzaal van den Ned. R. K. Volksbond wordt, zooals reeds bleek, thans gedurende vier avonden eene opvoering van de film «Van de Kribbe tot het Kruis" gegeven. Al spoedig blijkt, dat men hier niet te doen heeft met de bekende film, welke met zooveel succes door de Lelie- bioscoop te Leiden wordt geëxploiteerd. De voor stelling wijkt geheel af van die, welke wij uit de bekende tafereelen van laatstbedoelde film ken nen, ook daarin dat deze film doorgaat tot de Hemelvaart, terwijl die van de Lelie-bioscoop met den Kruisdood eindigt. Ook varieert deze film daarin met de anders bedoelde, dat zij in vele tafereelen gekleurd is. Toch is vobr den vromen toeschouwer, die nog nimmer het lijden des Hee ren op deze wijze zag uitgebeeld, deze film ook wel belangwekkend te achten, al hadden wij ook in enkele tafereelen een andere voorstelling ge- wenscht. Nadat deze film vrij vlug was afgedraaid, werden, na een half uur pauze, nog eenige tafe reelen uit het leven der H. Cecilia gegeven, welke zeker een eigenaardigen blik deden slaan in het eerste christentijdperk, toen de leer des Kruises in het groot-Romeiosche rijk onder veelvuldige vervolgingen in de Katacomben schuil ging. Het publiek genoot blijkbaar wel bij deze voorstelling, hoewel 't bleek dat eenige verklaring, althans bij deze film, wel gewenscht wasde meerderheid der toeschouwers bleek voor deze tafereelen aan de Duitsche opschriften weinig te hebben. Wel licht komt die verklaring bij de volgende voor stellingen, welke tot en met Woensdag gegeven worden, terwijl er dien middag ook een kinder voorstelling gegeven wordt. Gemeente-Ambtenaren. De afdeeling Schiedam van het Nat. verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland zal een ledenvergadering houden op Woensdag 3 Decem ber a.s., des avonds ten 8 ure, in Maison van der Heijden. De agenda vermeld o. m. bespreking over de voorstellen van B. en W. aan den gemeenteraad in zake de pënsionneering. De zee-waardige erts- en steenslag- transporteur „Cambewarra", gebouwd o:p: de werf Guisto, v/h. Firma A. F., Smulders, Schiedam, voor Australische rekening aanvaardde Zaterdag de reis naar Sydney onder eigen stoom. De hoofdafmetingen' van dit vaartuig zijnleng: te: 131 voet; breedte: 26 voet 3 duim; holte: 14 voet 9 duim.; Reit schip heeft twee schroeven, bewogen door twee compound machines van elk 250 I.P.K. De stoom hiervoor wordt geleverd door een ketel met een verwarmend oppervlak van 1700 vierkante votet, werkende met een stoom druk van 1.20 lbs. Het vaartuig' wordt electrisch verlicht lein is voorzien van de noodige stoom beren, een kraan enz. De transporteur heeft eén laadvermogen van; 400 tons en wordt automatisch gelost met een snelheid van 150-to:ns per uur. Daartoe isi het laadruim voorzien van een tun nel, waardoor ©en transportband loopt, ous op dezelfde wijze als die door deze Firma gelever de kölen:transporteurs voor de havien van Rot terdam. Evenals lrij die transporteurs geschiedt ook hier de weging der 'lading automatisch door een zelf-registreerende weeg-machine. Het vaartuig is in het bijzonder zeer zeewaardig geconstrueerd omdat het zelfs bij- ruw weder zee moet kunnen houwen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 2 Dec. 6.44 v.m., 6.59 n.m. DIT ROTTERDAM. Het hoofdbestuur van het Leeskabinet heeft volgens de „N. R. C." aan de commissarissen een motie voorgelegd, waarin de wenschelijfcbeid wordt uitgesproken, dat het Leeskabinet zich reorganiseer© in dien zin, dat het behalve ge legenheid tot lectuur (zooals thans) ook ge legenheid verstrekken zal voor de bevordering - langs mondelingen weg van studie in het algemeen en het tot elkaar brengen van hen, die daarin belang stellen. De bedoeling zou zijn daartoe de bestaande- inrichting te ver houwen en uit te breiden, of een geheel nieuw gebouw te stichten met leeszalen, spreekzaal en verschillende lokalen voor lezingen en andere bijeenkomsten. De motie werd met al gem erne stemmen aangenomen en als gevolg daarvan zal dooi een commissie worden onderzocht, of de uitvoering van dit plan mogelijk is, en zoo ja, welke wijze van uitvoering' dan aanbeveling zou verdienen. DIT HOEK-VAN-HOLLAND. Benoemd tot hoofdambtenaar der gemeente Rotterdam, standplaats Hoek van Holland, C. T. Jas, burgemeaster van Nieuweschans. TELEGRAMMEN. MADRID, 1 December. Reuter seintOnder bijzonder groote belangstelling, ook van officieele zijde, vertrok St. Nicolaas ten 10.11 met den mailtrein naar Holland. De grijze bisschop zag er ondanks zijn hoogen leeftijd opgewekt uit. De trein had een halfuur vertraging, doordien tal van kisten, bevattende dassen, handschoenen, boord- beschermers, manchetknooperi, enz., voor geschen ken bestemd, ingeladen moesten worden. Wij vernamen, dat St. Nicolaas te Schiedam, in het Magazijn «The Prince of Wales", Hoogstraat 10, het hoofddepót zal vestigen. Moord uit hebzucht of wraak? Onze Amsterdamsche correspondent seinde ons in den nacht van Zaterdag op Zondag: De opzichter van de diamantslijperij „Ce Over toom", aan de Overtoom no. 3, is hedennacht te 1 uur vermoord en badende in zijn Lloed gevonden hij de brandkast van de fabriek. Nader schrijft onze correspondent ons: Nadat de huisgenooten van den heer J. G. de Ruyter sedert 25 jaar opzichter van de electrische diamantslijperij „De Overtoom" reeds tegen alle gewoonten van den plichtgetrouwen man den gebeelen avond op zijne thuiskomst wachten en tevergeefs naar een gereed© aanleiding van va ders wegblijven hadden gezocht, besloot men te middernacht een nader onderzoek in te stellen. Een der zoons, van een zangjrepetitie thuisko mende, begaf zich onmiddellijk op weg en richtte zijn schreden allereerst naar de fabriek. Dadelijk wees hier de toestand op iets ongewoons. Somber' lag: daar de fabriek, waarin zich het afschuwelijk drama eenige uren te voren had afgespeeld en het wijd geopende hek, hetwelk steeds correct gesloten bleef, bewees, nat er iets bijzonders moest hebben plaats gehad. Bevangen door een heimelijken angst en vxeeselrjk voor gevoel spoedde die zoon zich naar het naast- bijzijnde koffiehuis en vroeg trillend van de ge moedsbeweging den waard een lantaarn ter leen, doch de heer Smit vond het raadzaam onmid dellijk de' politie te Waarschuwen Een der wacht hebbende manschappen der bereden politie welks slechts eenige huizen verder is gestationeerd, vergezelde de zoon op zijn droeven tocht. Langs den gang kwam men op het binnenplaatsje, waar op de deur van het klein© fabriekskantoortje uit komt. Voorzichtig sloop men het in sombere duis ternis liggende plaatsje over, duwde de deur van het kantoortje1 open en liet van huiten af het gedumpte licht van den politie! antaarn naar bin nen vallen. Bij de niet geopende brandkast lag het ziellooze, reeds verstijfde lichaam van den bejaarden opzichter, het hoofd, waarin de oogen tehalve gtesloten, in een plasje bloed, ge vloeid uit ©en gapende wonde in het achter hoofd. i Het duurde wel eenige minuten vóór de drie mannen dqor het afgrijselijke van den aanblik tot stomheid geslagen, tot bezinning kwamen en van de gruwzame plaats des onheils wegsluiten om hulp te halen. Onmiddellijk werden d oor den politieagent en den heer Smit politie- en justi- lieautoriteiiten gewaarschuwd. .Weldra zette zich dan ook het raderwerk der justitie en recherche met bekwamen spoed in beweging. Spoedig baande zich, dom* de menigte, welke inmiddels, ondanks het nachtelijk uur tot eenige honderden was aangegroeid, een weg, de officier van justitie Mr. Baart de la Faille, vergezeld van den rech- ter-eommissarissen van Binsbergen en van Luy- ken Glashorst. Daarbij voegde' zich de commissaris Van politie .te beer Bussen de Baxenne en den inspecteur aer* recherche de heer Patter. Eenigie uren later verscheen de geneeskundige de heer C. H. van Leddon Hulschebosch, terwijl inmiddels de politiefotograaf bij kunstlicht tal van opnamen, van de plaats, het lijk, enz. had gemaakt. Ook een tweetal politiehonden werd lucht gegeven aan een met bloed bevlekte baad-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2