Opruiming Stads- en Öewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingom Cfaraengd Nieuws. eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toe gezonden. De handteekeningen zijn van personen van de meest uiteenloopende positie rang en stand, poli tieke en godsdienstige gezindheid en ontwikkeling. Naast staatslieden en geleerden van naam vindt men onder de onderteekenaars bekende kunste naars, magistraatspersonen, rechters, journalisten, officieren enz. Het aantal «dankbare patiënten" is onder hen vrij groot. Leening dreadnoughts Ned -Indië. Naar wij vernemen, moet bij de regeering het voornemen bestaan, te zijner tijd een voorstel in te dienen tot het sluiten van een aanzienlijk hooge leening, waaruit bestreden zullen worden de kosten van aanbouw van een aantal dread noughts voor de Indische defensie. J. F. der Kinderen f. De correspondent van het «Hbl." te Batavia, seint, dat de hoofdagent der Nederlandsch-Indi- sche Handelsbank, aldaar, J. F. der Kinderen, is overleden. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den -gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, dd. 6 dezer, betref fende pestgevallen op Java gedurende het veer- tiendaagsche tijdvak van 19 November t/m. 2 December jl Afdeeling Malang 401 nieuwe pestgevallen, 376 dooden. Kediri 60 nieuwe gevallen, [54 dooden in de vorige periode nog 8 gevallen en 10 dooden. Madioen 35 nieuwe gevallen, 34 dooden in de vorige periode nog 11 gevallen en 10 dooden. Paree 75 -nieuwe gevallen. 41 dooden; in de vorige periode nog 6 gevallen en 5 dooden. Toeloengagoeng 7 en Magetan 3 [doodelijke ge vallen. Soerabaja 18 nieuwe gevallen, waaronder 1 Europeaan, 19 dooden. Berbek 12 nieuwe gevallen, 15 dooden. Bangil 12 nieuwe gevallen, 13 dooden. Ngawi 1 doodelijk geval en in de vorige perio de 3 doodelijke gevallen. Lamongan in de vorige periode 3 doodelijke gevallen. Vóór-Tariefwet-Comite. Het Vóór-Tariefwet-Ooncité heeft 3 December j.l. te Utrecht zijn laatste vergadering gehouden. De voorzitter van het comité de heer H. W. E. Struve, van 's-Graven hage, gaf een uitvoerig overzicht van de door het comité verrichte werk zaamheden. De penningmeester, de heer A. P. Leeuwen berg, van Amsterdam, bracht vervolgens het finan cieel verslag uit. Namens een daartoe aangewezen commissie, rapporteerde de heer jhr. mr. von Fisenne, dat zij de boeken en bescheiden van den penningmeester had nagezien en accoord be vonden. Onder dankzegging werd de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd. Nadat een woord van dank tot den voorzitter was gesproken voor de wijze, waarop hij de actie had geleid, werd het comité ontbonden. Nederlanders ia Rijnland en Westfalen. Zondag j.l., waren de Nederlanders uit Gelzen- kirchen en omgeving op uitnoodiging van de Ne- 'andsche vereeniging «In den vreemde vereenigd," aldaar, met 2 Nederlandsche vereenigingen uit Oberhausen bijeengekomen ter viering van het onafhankelijkheidsfeest. In een mooi versierde zaal waren ruim 250 personen aanwezig, die blijk gaven van hun vaderlandsliefde, hetgeen duidelijk uit de stemming bleek. Als feestredenaar nam vice-consul Schmid, Essen, het woord, die de af- geloopen eeuw van onafhankelijkheid herdacht en aandrong op verdere samenwerking der Neder- landers ten behoeve van het wakker houden van het nationale bewustzijn, dat gelukkig steeds bij den Nederlander in het buitenland aanwezig is, doch dat te weinig gelegenheid heeft, om tot uiting te worden gebracht. Na meer in het bij zonder te hebben nagegaan, wat het Oranjehuis voor Nederland heeft gedaan, besloot spr. zijn rede met een driewerf hoera op II. M. de Ko ningin en het geheele Koninklijke Huis, waarmee alle aanwezigen geestdriftig instemden. Namens het comité ter herdenking van Neder- land's 100-jarige onafhankelijkheid in Rijnland en •Westfalen, was de heer Er kelens, secretaris van het consulaat der Nederlanden te Duisburg-Ruh- rort, aanwezig. Deze heer gaf in een toespraak een overzicht van het werken van dit comité en vertelde op hoe hartelijke wijze de deputatie, die H. M. de Koningin het huldeblijk aanbood op Het Loo was ontvangen en hoe Hare Majesteit met het album vereerd was, dat. Haar onderdanen in den vreemde Haar lieten aanbieden. Als derde spreker trad de heer Bronkhorst op, die een van vaderlandsliefde tintelende redevoe ring uitsprak en op het streven tot verbetering van den naam van Nederlander in Duitschland aandrong. Hei feest had onder leiding van den voorzitter, Van Munster een alleszins goed verloop en werd opgeluisterd door twee kranig gespeelde tooneel- stukken en liederen, voorgedragen door een Ne- derlaudsch zangkoor uit Oberhausen. Ouderdomsrente. Heden is de dag dat de ouderdomsrente, krach tens art. 369 der Invaliditeitswet aan hen die den 70-jarigen leeftijd bereikt hebben en aan de gestelde voorwaarden voldoen, wordt uitgereikt. Aan het postkantoor alhier zijn door den Direc teur nabij den postbox twee loketten daarvoor opengesteld, waar in den regel van 9| tot 2£ uur ditmaal (voor den eersten keer) echter tot 3£ uur of zoo noodig nog langer de rente wordt uitbe taald. Het aantal oudjes, wier opgaven juist zijn bevonden en dus van de rente zullen genieten, bedraagt hier omstreeks 500. Daarmee is dus de «feestgave", die de wet- Talrna den ouden van dagen wilde toekennen, aan tal van oudjes verzekerd. Te betreuren is't echter dat het grootsche gebouw, 't welk minister Talma wilde optrekken, onafgewerkt blijft en dat alleen tal van oudjes zich in het tijdelijk portaal ver dringen. Want art. 369 der Invaliditeitswet was slechts bedoeld als een tijdelijke maatregel, 't Wilde de ouderdomsrente verzekeren aan zoovelen, die op hun hoogen leeftijd zelf niet meer voor hun pensioen konden bijdragen. Na invoering der geheele wet zou het totaal bedrag der «feest gave" telken jare minder worden, totdat zij na 54 jaar geheel verdwenen zou zijn. Na dien tijd zou elke arbeider zijn eigen ouderdoms- en inva liditeitspensioen betalen. Dan zou het stelsel der verplichte verzekering voor alle arbeiders zijn ingeburgerd.- De arbeider zou dus genieten van zijn eigen welverdiende penningen, wat zeker meer verheffend is dan de bedeeling, die men hem van links wil toekennen. Art. 369 was in de wet- Talma de ladder die deed opklimmen tot de ver plichte verzekering, thans dreigt 't te worden de ladder, die doet afdalen naar het Staatspensioen, d.i. de b e d e e 1 i n g. De groote fout is ook, dat door deze ontwrich ting van de wet Talma, waar slechts een enkel artikel, als tijdelijke maatregel bedoeld, wordt uitgevoerd, dat de invalide arbeiders, zoovelen die nog op hoopvollen leeftijd tot werken ongeschikt zijn en door de zorg van een groot gezin worden gedrukt, onverzorgd blijven. VVat er goeds is in de zeer partieele uitvoering der wet-Talma, hebben de betrokkenen zeker aan het initiatief der rechtsche regeering te danken, wat zij be zwarends brengt is gewis allermeest aan het on besuisd stormloopen der linksche partijgroepen bij de Juni stembus te wijten. Volksbadhnis. In de week van 30 Nov.6 Dec. '13 werden genomen 350 baden. Ie klas kuipbaden 17, regenbaden 23 2e klas kuipbaden 43, regenbaden 254, 5 ets. kinder baden 13. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 10 Dec. 1.37 v.m., 2.03 n.m. Zondag behaalde de heer D. Ver boom den eersten prijs, eerste afdeeling zwaar gewicht worstelen en de heer H. Groeneweg den tweeden prijs, eerste afdeeling, zwaar gewicht worstelen in den district wedstrijd te Rotterdam, uit geschreven door de vereeniging «Door oefe ning ontwikkeling". Beiden zijn lid der Schied. Athleet worstelclub K. O. O. alhier. van elegante en moderne Kindermantels en Jurken. SKT" Goed passende Mantels, Mantel- costuines, enz voor de meest corpu lente Dames, in errant* keuze ggg| Rotterdam, Hoogstraat 347. Onze zaak heeft geen filiaal in den Haag. De kwellingen van aambeien. in het begin niet zon hevig, zijn ten slotte Onuitstaanbaar. iDe verschrikkelijke jeuk en site- kende pijn zijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en w,arden vaak ver oorzaakt, door verstopping, een zittende levens wijze -enz, Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien kunnen volkomen genezen worden dooir Foster's Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aanwending van één doos van zijn lijden verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kapp'elhofl Hovingh. Toezending geschiedt, franco na ont vangst van postwissel a fl.75 per doos- De berooving te Amsterdam. Om trent de aanranding in de Handboogstraat te Am sterdam, waarvan wij in ons vorig blad melding maakten, verneemt de „Tel." nog, dat de looper van de 'Ontvang en Betaalkas H. juist bet kan toorgebouw verliet, toen de man op hem aan kwam loopen en trachtte hem de portefeuille, die een f 204000 bevatte, te ontrukken, wat hem, zooals gemeld is, niet gelukte. De aanrander is een zekere De J., die vroeger bij een bankiersinstelling te Amsterdam als loo per werkzaam was. Vandaar, dat H. zijn aan rander kon en in staat was een uitvoerig signa lement van zijn aanvaller te geven. Dank zij de inlichtingen van II. is de politie er in ge slaagd Zaterdagavond den dader te arresteeren. Hij wandelde juist in de Ferdinand Bolstraat met twee dames, toen een voorbijganger, die wist. dat hij1 gezocht werd, een voorbijgaanden agent van politie op den man attent maakte. Deze arresteerde hem en bracht hom naar het naastbijzijnde posthuis, vanwaar hij nog naar het hoofdbureau werd geleid. -Men meldt voorts uit Amsterdam: In verband met de aanranding van den loo per H der Ontvang- en Betaalkas door den ge wezen kaslooper De J. Zaterdagmiddag gepleegd, vernamen wij nog, dat deze laatste, die volgens afgelegde verklaring' van den aangerande, de da der is, ongeveer twee maanden geleden als kas looper wegens wederrechtelijke toeëigening van f 200 bij dezelfde instelling ontslagen is gewor den. Een winkelier had hem namelijk bij vergis sing een bankbiljet van f300 betaald voor een van f 100. De J. ontkende dit destijdshet feit kwam echter aan het licht, doordat hij het bank biljet bij -een anderen looper lia-d gewisseld, waarop het was gebleken afkomstig te zijn van den winkelier. De J„ die vroeger van beroep zilversmid was, beeft indertijd, voor de jnweliersfirma van den heel Speyer in de Kalverstraat werkzaam, aldaar meerdere voorwerpen verduisterd. Eveneens werd hij door den heer Speyer er van verdacht in Augustus 1912 aldaar een p&rel- collier ter waarde van f5000 te hebben ont vreemd. Een huiszoeking, destijds in de woning van De J. gedaan, leverde echter gëein resultaat op. Ook waren -er geen voldoende bewijzeu, dat hij de schuldige was. Thans ontkent De J. even eens de aanranding Zaterdagmiddag te hebben gepleegd. Oplichtster. Dezer dagen werden aan eeni- ge huizen in het Vondelkwartier te Amsterdam weer kwitanties geprekenteerd van de Oentan- vereeniging voor hulpbehoevende ooglijden, val se hel ijk onderteekend met den wèlklinkemfcn naam Six v. Buuren. Het bleek, dat de vrouw, die zoo trachtte goedgeloovigen op te lichten, dezelfde was, die indertijd optrad als de rech terhand van iemand, die volkomen op dezelfde wijze „werkte". Beiden hebben toen terecht ge staan wegens oplichting, doch moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgesproken. De vrouw is thans wederom aangehouden; zij had gehoopt, dat men die geschiedenis na verloop van eenige jaren wel weer vergaten zoude zijn, en dat zij dus met de nog in haar bezit zijnde valsche kwitanties haar slechte practijken op denzelfden voet kon hervatten. Verzet tegen de politie. Men meldt ons Culemborg Den laatsten tijd vielen alhier nu en dan kleine ordeverstoringen voor, verwekt door Duitsche ar beiders, werkzaam aan de versterking van de spoorbrug alhier. Ook Zondagavond waren meerdere dezer Duitsche arbeiders onder invloed van sterken drank bezig ordeverstoringen te verwekken, waarom door de politie één hunner werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Deze arrestant is daarna door een aanta zijner Duitsche medearbeiders, die daartoe he1 politiebureau binnendrongen, ontzet geworden, waarbij de aanwezige politiebeambte werd mis handeld met een wapenstok, waarmede hij zoo danig op het hoofd werd geslagen, dat hij be wusteloos is neergevallen, na van te voren door een anderen Duitschers met een revolver te zijn bedreigd, die daarmede eenige schoten in het openbaar loste. In den loop van den nacht is het de politie gelukt een drietal dezer Duitschers, waaronder de man met de revolver, te arresteeren. De mishandeling, op den politieman gepleegd, bleek bij medisch onderzoek gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. Valsche aangifte. Men meldt uit Nij megen Wij maakten dezer dagen melding van een brutale berooving, welke Dinsdagavond, 2 Decem ber, zou hebben plaats gehad in een woning aan de Parkstraat te Nijmegen, en waarbij een als postbeambte gekleed persoon de aldaar wanende huisvrouw v. S. met een revolver gedreigd, dief stal gepleegd en brand gesticht zou hebben. Het uitgebreid onderzoek, door de politie ingesteld, heeft thans uitgewezen, dat het geheele verhaal door de vrouw verzonnen was. Zondagmiddag is zij aangehouden en wegens het doen van een valsche aangifte ter beschikking gesteld van de justitie te Arnhem. Schip met dynamiet aangehouden. Vrijdagmiddag kwam te Zierikzee ter reede de uouanemotor „Zeehond", vergezeld van het Ën- gelsche stoomschip „Triton", met een lading dy namiet voor onbekende bestemming. Het schip is, naar de „Tel." meldt, eenige dagen geleden. Zierikzee gepasseerd, zonder zich te klaren. Aangezien het alzoo niet voldaan beefl aan de formaliteiten, is de „Triton" in beslag genomen. E ie r leg'wed strijd. De afdeeling Nijmegen van de V. P. N. heeft besloten tot het hoofdbestuur bet verzoek te richten in 1914 een eierlegwedstrij l uit te schrijven, zooals die in Engeland en Duitseh land al sinds jaren worden gehouden, ten einde hierdoor een juister beeld te verkrijgen van de waarue van den Nederlandse hein pluimveestapel uil een landbouwkundig oogpunt. Mooie vondst. Te Zuilichem is dezer dagen de armlastige Chr. B. overleden. Onder een tegel verborgen vond men in zijn woning f213. Brand. Zondagavond omstreeks 9 uur ont dekten de bewoners van een bovenhuis aan de Ceintuurbaan te Amsterdam dat er brand was in het benedenhuis, bewoond door het echtpaar W. Er steeg nl. een vrij dikke rook door de naden van den vloer en ook langs de trap op. De dia mantbewerker W.f de be-1 oner van het beneden huis. was om 6 uur naar Antwerpen vertrokken. Zijn vrouw was een uur daarna uitgegaan en het dienstmeisje was den geheelen dag niet gezien. De bovenburen alarmeerden de brandweer, die in het huis binnendrong en bevond, dat het twee persoons ledikant in de achterkamer in brand stond. Met eenige emmers water bluschte de brandweer het vuur, hetwelk verder nog geen schade had aangericht. Door verschillende om standigheden was er voor den hoofdbrandmeester geen twijfel aan, of men had hier te doen met een geval van brandstichting. Van diefstal of pogingen daartoe werden geen sporen gevonden. Onmiddellijk waarschuwde de brandweer de po litie en spoedig was de commissaris, de heer Tjassens Keyzer, ter plaatse. Zijn bevindingen waren van dien aard, dat hij termen vond om de justitie te verwittigen. Gistermorgen stelden de subst.-officier van jus titie mr. Luyken Glashorst en de rechter-com- missaris mr. Rutgers van der Loeff, bijgestaan door den gerechtelijken scheikundige, den heer Van Ledden Hulsebosch, een onderzoek in. Eerst des avonds halftwaalf kwam de echtgenoote van W. thuis. Deze verklaarde, dat haar man geen adres te Antwerpen had achtergelaten, waar hij zou te bereiken zijn, zoodat er aog geen maat regelen genomen konden worden, om hem te doen overkomen. Daar de brand geheel tot het bed beperkt is gebleven, kon alles in de woning in denzelfden toestand gelaten worden, waarin de brandweer het bevonden heeft. Naar wij verne men, is de heer W. tegen brandschade verzekerd. S t r o o p e r Zondag is van Dinteloord naar Breda gevankelijk overgebracht S. G„ verdacht van het schieten op twee jachtopzieners, aie hiern wilden arresteeren, toen hij; in den Mariapolder (Kroondomein) met den jichtbak aan 't stroo- per. was. Een der jachtopzieners heeft vervol gens op den strooper een schot gelost, dat hem heeft getroffen, maar toch was G. nog ontko men. Inval in een speelhol. Men meldt ons nader uit Amsterdam omtrent den inval van de politie in een speelhuis in de Eerste Jan Steenstraat Het was de politie sinds geruimen tijd bekend, dat daar volgens de gewone dobbel- en kaart spelmethoden den bezoekers herhaaldelijk aanzien lijke sommen gelds worden afhandig gemaakt, Drie weken geleden had er iemand nog pl. f 6000 «verloren." Verleden week iemand wederom een bedrag van f 6000. De vaste bezoekers boven dien handlangers van het huis, zijn voor de po litie zoowel als voor de buurt, welbekenden. Men kent hen d). onder bijnamen als «de bleeke, de boef" enz. Wanneer met dobbelsteenen gespeeld werd, dan ging zulks als voorzichtigheidsmaatregel tegen noodeloos geruischmaken op een tafel met een wollen deken of dik donzig karpet bekleed terwijl daarbij van tijd tot tijd gebruik werd ge maakt van de dobbelsteenen welke aan de tegen zijde van 1 of 2 met lood waren opgevuld, zoo dat de lage cijfers dan boven kwamen. Eveneens werd er bij het «klaverjassen" en «mijn en dijn- spel" met kaarten op listige wijze gefraudeerd- De inspecteur van Gorkum aan de Stadhouders kade heeft toen Zaterdagnacht met eenige re chercheurs een inval gedaan. Drie personen, twee mannen en 1 vrouw, ex ploitanten van het huis, zijn gearresteerd. Onweer. In het grensplaats je Haaldem is Zaterdagavond door het onweer de molen va» den molenaar Viëtor bijna geheel vernield. De verdwenen veekooper. De Boeiraa- leenbaok te Ter Aar is voor den verdwenen koopman V. tot een bedrag van f 10.000 borg gebleven. f 1 'J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2