Dagblad voor Schiedam Omstreken. f on fll Gratis Ongevallenverzekering f 1H f] (1 1 op den Balkan. 36ste Jaargang. Donderdag 11 December 1913 10799 oyereeniomstig op de polis rerielde voorwaarden. (J (J U Staten-GeneraaL Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit by verlies van een hand, voet of oog by verlies van een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HoHandsche Algemeene V erzekeringsbank, ^ev^tlgd^e^jwe^ain. I UU wysvinger; I by verlies van eiken ande ren vinger. Kieuws. Albanië. Naar de „Neiue Freie Presse" uit diplomatieke bron verneemt, hebben alle mogendheden ver klaard. het Engelsche voorstel betreffende de zui delijke: grens van Albanië goed te keuren. Daar onlusten verwacht worden door de inlijving van 140,000 Grieken bij Albanië, is het mogelijk, dat internationale troepen naar die streek worden gezonden ;om de orde te handhaven. Uit Londen wordt gemeld: In verband met het aanstaande vertrek der Griekse he troepen uit de streken die dei com missie voor de grensafbakening bij Albanië zal indeelen, zijn onderhandelingen tusschen de mo gendheden gaande over de maatregelen, die ge nomen dienen te worden om de orde te hand haven na bet vertrek der Grieken. In sommige kringen is men van oordeel, dat Griekenland zou kunnen worden uitgenoodigtd zijn troepen er te laten totdat de Nederlandscbe officieren de gendarmerie in Albanië hebben gie- organiseerd. Italië en Oostenrijk verzetten zich tiaar echter tegen. Om te voorkomen dat ook het zenden van Oostenrijkse he en Italiaansehe troepen naai Zui delijk Albanië oip bezwaren stuit, stelt men thans van één zijde vojor een tijdelijke plaatselijke mi litie te vormen. Welk onthaal dit voorstel vindt is nog niet bekend. Rusland en Turkije. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Peters- burg geseind: De Russische! regeering keurt het vertrek van de Duitsche militaire missie naar Stamboel af en stelt zich op het standpunt, dat deze te vriendschappelijke politiek van non-interventie door Europeesche mogendheden in Turkjjè u w a "s - boomt. De Russische regeering heeft, daarom een vriendschappelijk protest in dien geest bij de Pcrte laten indienen. Van haar antwoord zal afhangen, hoe de zaak verder loopt, maar voor het oogenblik dreigt een bedenkelijke crisis tus schen Rusland en Turkije. D1 e T r i p 1 e E n t e n t e. Naar het Reuter-agentschap verneemt, werd be sloten, dat de Engelsche, Fransche en Russische regeering te Constant! napel inlichtingen zouden vragen, ten einde te vernemen of het waai :s, dat de Turksch© regeering' het opperbevel over bet Tuiksche leger aan een Duitsch officier op- Qiioeg en in hoeveree de toestand te C onstan- tinopel daardoor gewijzigd wordt. De bespre kingen te Berlijn tusschen den Russischen ge zant en de Duitsche regeering oiver deze kwes-, tie hadden een zeer vriendschappelijk karanten en aan Duitschland is medegedeeld, dat de drie genoemoe mogendheden het plan hadden, om te Conètantinopel inlichtingen te verzoeken. Donderdag worden de beraadslagingen v>ort- gezet, DUITSCHLAND. Het 99ste regiment uit Zabern, dat titans fci] Hagenau gekampeerd is, zal, volgens een bericht in de bladen, te Kassei in garnizoen komen, ■Waarschijnlijk komt dan het 1st© Boven-Elzasst- sche regiment infanterie no. 167 te Zabern te hggen.. Het 99ste was in 1887 uit Posen naai den Elzas overgeplaatst. Naar gemeld wordt, zullen de rekruten uit Za hern, aangeklaagd wegens schending' van he dtenstgeheim, heden voor den divisie-knjgsraad te Straatsburg verschijnen. Indien er een hard vonnis zal vallen, vreest men een nieuwen storm over de zoo verschillende behandeling van jonge onervaren rekruten en jonge onervaren luitenants. He rijkskanselier verklaarde gieter in ca Rijksdag; nog met betrekking tot de Zahern:: faire: Er is geen sprake van homogended onaeir de partijen, die het votum van wantoouwenje- ^amenlijk steunden, noch zijn zij e eu)® de strekking van dit votum, noc t 0Vtl L iveegredenen ervan. De sociaal-'" emocra ie u te de incidenten te Zabern een we korne gele genheid om een openlijken aanval te doen op de constitutionele rechten van den keizei. s is de sociaal-democratie geïsoleerd en L-J hoopt, dat zy dit altijd zal blijven. FRANKRIJK. In de gister gehouden zitting van den minis terraad heeft de minister-president Boumergue de regeeringsverklaring, die heden in de Kamer zal worden voorgelezen, medegedeeld. De regeeringsverklaring zal den nadruk leggen op den wil van het ministerie om uitsluitend steun te zoeken bij de meerderheid uit cl© lin kerzijde. Het kabinet zal de leekenschool verde digen. Die verklaring zal niet reppen over een leuning, doch over belastingen om den financi- eeien toestand te verbeterien. Het kabinet zal in den Senaat de inkomstenbelasting verdedigen, die geheven moet worden van alle inkomsten. Ten aanzien der kiesrechthervorming zal het kabinet trachten een schikking' tusschen Kamer en Senaat tot stand te brengen. De regeering is verplicht de weit op den driejarigen dienstplicht uit te voeren, want de omstandigheden, waaronder die wet is aangenomen, bestaan thans nog. De verklaring eindigt met een betuiging der regeering', hoezeer ziji het bondgenootschap met Rusland, de innige betrekkingen met Engeland en de vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden op -prijs stelt. Zij getuigt van den wensch van Frankrijk om, zonder inbreuk op de waardigheid -des lands toe te laten, mede te werken aan het behoud van den algemeeaen vrede. MEXICO. Reuter seint uit Vera Cruz De Amerikaansche consul te Tampico me] at dat 4000 opstandelingen onder bevel van gene raal Villa op de stad aanrukken. Villa heeft de vreemdelingen verzocht zich uit de stad te ver wijderen, -opdat hun veiligheid niet in gevaar korne tijdens den aanval op de stad en gevechten in de straten. Admiraal Fletcher heeft maatrege len genomen om zoo noodig dadelijk alle buiten landers aan boord dier Amerikaansche oorlogs schepen te kunnen nemen en matrozen aan land te kunnen zetten. hij echt-er niet in staat, zoodat de kisten met patronen in het do-uanekantoor hieven. Toen in de eerste aagen van Juni 1911, Buez de beruchte liquidateur der kerkelijke goederen in Frankrijk voor het Assises ge rechtshof van heit Seine-departement ver- scheen, had een man, die zijn rechterhand was geweest, Martin Gauthier aan zijn zijde moeten staan. Deze was echter na zijn arres tatie te Never» den 13en Maart 1910 om ge zondheidsredenen tegen een borgstelling van 40,000 francs in voorloopige vrijheid gesteld. Hij was er daarna in geslaagd zich naar het buitenland te begeven en van stad tot stad gereisd om de politie op een dwaalspoor te brengen. Terwijl Duez tot twaalf jaren dwang arbeid werd veroordeeld, was Gauthier nog niet gevonden en werd deze eanige aagen bij verstek tot twintig jaar dwangarbeid veroor deeld. In de lente van dit jaar werd echter zoo als wij destijds meldden de verblijfplaats van Gauthier ontdekt. Hij had zich onder den naam Muller in de Italiaansehe stad San Rerno als fabrikant van reukwerk gevestigd. Den 12en Maait 1.1. werd hij gearresteerd en thans staat hij voor de rechtbank der gezworenen to Parijs terecht om zich te verantwoorden voor zijn malversatie. Zijn verdediger begon met te pr-otostecren tegen de acte van beschuldiging en eisohte dat deze nietig verklaard zou worden wegens een daarin voorkomende onjuistheid. iHet Hof trok zich terug om hierover te be raadslagen en kwam na drie kwartier terug, om te zeggen, dat de eisch va n de ver lediging van de hand gewezen was. Nadat het inciaent hiermee geëindigd was begon de griffier met de voorlezing van de acte van beschuldiging, waarmede twee uren heenging. ;Piesident Wilson heeft Maandagi een deputa tie van de Amerikaansche vereeniging, voor vrouwenkiesrecht -ontvangen, welke hem kwam verzoeken het daarheen te willen leddén, dat aan de vrouwen het kiesrecht zou worden ver leend. Wilson verklaarde echter, dat hij de verdediging van het vrouwenkiesrecht niet op zich kon nemen, daa-r het niet -op het democra tisch program staat. 'Hij wilde -echter wel een voorstel indienen tot vorming eener commissie uit het Congres, die -de kwestie onderzoeken zou. ENGELSCH-INDIë. Uit Calcutta wordt gemeld: Gisteren is te Midnapur een bom te midden eener mohammedaansche processie geworpen. Men denkt dat dei b-om, die niet ontplofte, gemikt was op een verklikker bij de politie, wiens huis ver leden. jaar door een hom is vernield. In verscheidene steden van o-ostelijfc Bengalen zijn gisteren -opruiende geschriften aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangespoord de „blan ke struikroovesrs uit te roeien". Mevrouw Pankhurst, de leidster der Engelsche kiesrechtvrouwen, is te Parijs aangekomen. Het. Italiaansehe slagschip „San Giorgio" is met eigen kracht weder vlot gekomen. Te Belfast zijn Maandag zeven kisten pa tronen door de douanebeambten in beslag ge nomen. Op vijf de-zer kisten bleef het beslag gehandhaafd. De patronen waren bestemd voor een geweerhandelaar te Belfast, die- tegen dé inbeslagneming protesteerde, daar hij de patro nen besteld had, voordat het verbod betref fende den invoer van wapenen en munitie uit gevaardigd was. Men deelde hem mede, dat hij de patronen in -ontvangst kon nemen, wan neer hij zo-u kunnen bewijzen, dat zij voor sportdoeleinden bestemd waren. ^.Hiertoe was tweede kamer. Zitting van Woensdag 10 December. Aan de orde zijn algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden hervat. De heer Ankerman meent, dat het kabinet geen recht had tot de opmerking, dat het zich niet met den loop der verkiezingen heeft in te laten. Het kan zich z. i. ook niet extra-parlementair noemen. Spr. geeft dit nader aan en meent voorst, dat de beteekenis van den uitslag der algemeene verkiezing zeer onzeker is geweest. Hij vraagt zich af, waarom de uitslag zoo geweest, en of er voldoende rechtvaardiging was voor het optreden van het kabinet. Het beginsel der rechterzijde wordt dan o. m. door spr. besproken en het stand punt van de linkerzijde ten aanzien van het onderwijs. Er is z. i. schreeuwend onrecht, om dat christelijken moeten betalen voor de openbare school en daarom moet het kabinet zijn aandacht wijden aan de facultatieve splitsing. Sp. komt dan op de verkiezingen en de daarbij gevoerde strijd wijze terug. Eindelijk de positieve leuzen van de linkerzijde beschouwende, vraagt spr. hoe de aan wezigheid van mr. Treub in de dit kabinet ver klaard wordt. Hij bespreekt de beginselen der vrijzinnigen ten aanzien ook van kerk en school. Het kabinet kan z. i. den uitslag der verkiezingen niet nemen tot richtsnoer van zijn program, zonder de geestelijke belangen daarin te betrekken. Al. 1 van art 171 Grondwet moet gehandhaafd blijven, maar al. 2 dient gewjjzigd, om ook andere kerkgenootschap pen dan de Hervormde Kerk staatsteun te ver schaffen. Spr. is bevreesd, dat het kabinet de zetbaas zal worden van concentratie en sociaal democratie. Hij is pijnlijk getroffen geweest over de weinige aandacht, die er door de regeering gewijd is aan onafhankelijkheidsfeesten en vredes paleis, hoewel hij door de proclamatie weer wat is opgemonterd. Hij zet op uitvoerige wijze de beteekenis van het vredespaleis uiteen. De heer De Monté Ver Loren bespreekt de spoorweg-politiek. Kan de regeering meerdere gegevens verstrekken dan waarover indertijd de staatscommissie beschikte, dan heeft spr. tegen wijziging van het conto finto geen bezwaar. Hij is het niet eens met de beschouwingen, welke de heer Nierstrasz gisteren in deze gehouden heeft. De heer Marchant wijdt een woord aan de lichamelijke geoefendheid van de jeugd. De re geering moet zorgen, dat op de lagere school de gelegenheid bestaat voor elementair onderricht in de gymnastiek. Voorts wil spr. het beheer van de domeinen overgebracht zien- van Financiën naar Landbouw en vraagt hij de benoeming van een commissie van onderzoek. Ten slotte be spreekt de heer Marchant de gisteren gemaakte opmerkingen van den heer Beumer. Do heer Schaper bespreekt de portefeuille kwestie en beantwoordt den heer Loeff met be trekking tot diens beroep op het eergevoel der sociaal-democraten, wien openbare posten worden aangeboden. Spr. betoogt uitvoerig dat de hou ding der liberalen zelf, hun smalen bij voorbaat op 30cialistische ministers, de aanvaarding van de portefeuilles niet gemakkelijk heeft gemaakt. Hij erkent, dat een socialistisch-vrijzinnig kabinet in de eerste plaats constitutioneel is. Na de wei gering der S.D.A.P. had de concentratie echter met den steun der socialisten moeten gaan regeeren. Over den steun had onderhandeld kunnen worden. Spr. verwijt de concentratie dat zij zich niet voldoende vergewist heeft omtrent de voorwaar den van de S.D.A.P. voor het verleenen van steun. Daaruit bleek gebrek aan vertrouwen in de S. D. A. P. en in de natie. De rechterzijde hunkert naar de macht en het gezag en als ze de kans zien, zullen ze dit Kabi net wel omknikkeren. Aan de S. A. P. is het mee te danken dat dit Kabinet er zit, maar de S. D. A. P. zal een aanééngesloten geheel blijven tegenover de bezit tende klasse. De heer Ter Laan bepleit positie-verbetering voor de ambtenaren. Vervolgens wijst spr. op de mislukking van het examen van voorgeoetendheid. Bijna alle candida- ten zijn afgewezen. Er zal verbetering moeten komen in den geest als door spr. aangegeven. De Minister van Binnenlaudsche Zaken, de heer Cortvan der Linden, beantwoordt de 25 sprekers. Hij behandelt allereerst eenige ondergeschikte punten en komt daarna tot belangrijker kwesties. Hij zegt, dat een groot deel der discussies over zijn hoofd is heengegaan. Spr.'s taak is het aan te toonen dat het optreden van dit Kabinet een politieke noodzakelijkheid en wat het karakter is van dit Kabinet. Daarna zal spr. een woord wij den aan de positie tegenover de partijen en de Kamer. In landen met zelfbestuur wordt de richting van het Staatsbestuur aangegeven door de rich ting die' bij de algemeene verkiezingen aan den dag komt. Het komt er niet op aan wat de staatslieden zelf meenen dat bet beste is. Zij hebben leiding te geven aan wat in het volk zelf leeft. Onjuist is de opvatting van den heer Loeff dat een extra-parlementair Kabinet alleen te vra gen heeft wat het zelf goedvindt. Zoo iets zou passen in een absolute monarchie. Een staatsman moet zijn overtuiging niet aan den kapstok han gen, maar hij kan geen zitting nemen als zijn ^overtuiging niet strookt met de richting die door de verkiezingen werd aangegeven. Hebben de verkiezingen aangetoond dat het volk hervormingen wil De regeering meent be slist van wel. Er zijn mannen gekozen die de hervorming van het kiesrecht en de kostelooze ouderdomsrente willen. Men kan zeggen dat tal van invloeden zich deden gelden bij de verkiezingen. De juistheid van die bewering geeft spr. toe. Houvast geven die negatieve stroomingen niet. Daartegenover staat dat de kiezer weet wanneer hij op een candidaat stemt, dat hij ook zijn stem geeft aan de politiek die door dien candidaat wordt op den voorgrond gesteld. Als men daar niet aan vast houdt, is een parlementaire regeering onmogelijk geworden. Als rechts had gewonnen, was dan niet hun program uitgevoeid. De heer Loefl wilde dat de concentratie zelf haar program had uitge voerd, omdat dat program door de kiezers was aanvaard. Alle partijen links zijn het eens over het a 1- gemeen kiesrecht. Men kan elkaar daar bestrijden, maar zoolang het verlangen naar kies recht niet is voldaan, zal de zelfde band altijd weer gelegd worden. Het gevoel van mondigheid moest bij de lagere klasse gestadig toe. De voorstanders van A. K. vindt men bovendien in alle klassen der maat schappij en onder alle partijen. Het ontwerp der vorige regeering is de erkenning geweest van de noodzakelijkheid van A. K., al werd ze in een ander filosofisch kleed gestoken. Elk Kabinet dat na de verkiezingen optrad, had noodwendig die hervormingen ter band moe ten nemen. Het was een eisch van politieke nood zakelijkheid. De heer De Meester drong aan op spoed. Die belofte kan spr. niet geven Men moet de leiding laten aan wien aan het roer zit. Het is spr.'s bedoeling de hervormingen tot stand te brengen, maar de leiding geeft spr. niet uit handen. Kostelooze ouderdomsrente is punt 2 op het program. Men kan zeggen dat deze eisch minder op den voorgrond trad bjj de ver kiezingen. Onmiskenbaar echter trad zij er bij op. Het is geen eisch alleen was de linkerzijde of van de arbeidersklasse. Ook bij rechts is er een beweging voor. Men had misschien nog eeni- gen tijd kunnen wachten tot de publieke opinie gefixeerd was. Door art. 369 is de zaak echter beslist. Het gold een rechtsbeginsel en men gaf toe dat de Staat gerechtigd en verplicht was i luiuuii. W U W inmuuiwiu, h W W - w w - o u- j AMTT.Tt.nCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1