1 Staten-Generaal. Ingezonden MedodceliugoiL Verspreide berichten. i Binnenland. Een zieke minder. yan elegante Dames- en Kinder-Kleeding. Ons dunkt dit staaltje voldoende is om dezen officier te karakteriseeren. Het behoeft ternau wernood gezegd te worden, dat men zoowel te Straatsburg als in geheel Duitschland zeer te vreden is over den loop van dit proces. ITALIë. Kardinaal Rampolla. -f De plechtige uitvaartdiensten van kardinaal Rampolla, hadden om tien uur gistermorgen te Rome in de basiliek van St. Pieter plaats. Aanwezig waren vier kardinalen, vele bisschop, pen, talrijke delegaties van seminaries en colleges en een groote menigte geloovigen. Na de Requiem- Mis verrichtte kardinaal Vincenzo Vannutilli de absoute. Het lijk zal worden bijgezet in de ka pittel-kapel van het Vaticaan. Een part. telegram uit Rome aan de »Msb." meldt nader Op het Vaticaan zijn talrijke telegrammen van deelneming ontvangen vooral een groot aantal uit Frankrijk. Het schijnt dat kardinaal Rampolla zich in den laatsten tijd overwerkt had. «De armen van Rome zullen door den dood van Z.Em. een droeve Kerstmis hebben", zoo vertelde een oude kamerdienaar, «want kardinaal Rampolla was een groote vriend der armen." Hij onder steunde ook talrijke adellijke families die financieel achteruit waren gegaan. PORTUGAL. In antwoord op een vraag verklaarde oe mi- niftei-president Alfonso Costa, dat zich te s-Gra- venhage een hof gevormd had om de Fransche, Spaansehe en Engelsche eischen, betreffende de goederen der congregaties, waarop dcor de re geering beslag gelegd was, overeenkomstig de be palingen van de wet op de scheiding van Kerk en Staat, te onderzoeken. Betreffende de Dnitsche eischen, waaromtrent de regeering geen arbitrage aanvaardde, kon hij geen nadere verklaringen geven. deren misschien juist in het belang van dien strijd geëischt worden. Is het niet gewenscht, dat de partij zelve in dezen uitspraak doe? En zoo met het oog op Zaandam met het nemen van een beslissing niet kan gewacht worden tot het a.s. congres, kan dan het partijbestuur niet een voorlnopig advies uitbrengen? Het gaat toch werkelijk niet aan. dat bij het nemen van een beslissing over zulk een belangrijke zaak de organisatie geheel wordt uitgeschakeld. De partij zelve biedt toch cie meeste waarborgen'aan, dat zij' zich bij het doen van een uitspraak geheel zal laten leiden door de nlgemeene belangen van het socialisme. De redactie teekent hierbij aan Ons is niet bekend, dat ooit één onzer bui- tcnlandsche broeder-partijen zich regen het aan vaarden van burgemeestersposten door sociaal democraten heeft uitgesproken. Al is er dus niets tegen, dat een partijcongres er zich eens over uitspreekt, onze conclusie is juist anuersom dan ie van v. Eek, nl. dat, zoolang er geen congres uitspraak is, elk partijgenoot vrij is zijn eigen oordeel te volgen. zich daartegen, maar wil overwegen*, of de ver betering op andere wijze tot stand kan worden gebracht. T Na nog eenig debat trekt de heer Ier Laan zijn amendement in. De wetsontwerpen no. 1 worden z. h. s. aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook aange nomen het voor stel-Bos cs. tot wijziging van het reglement van orde der kamer, strek kende tot beperking van het begrootingsdebat. De heeren Duymaer van Twist en De Ss vornin Lohman willen de nieuwe bepa ling niet reeds heden in werking laten treden. De heer Bos meent, dat men een beroep kan doen op de toegevendheid van den voorzitter. De heer Troelstra acht edn «seniorencon vent" noodig met beslissende macht om regelin gen te treffen, behoudens vooroverleg met de fra qj,] es. Daarna werd de behandeling van de 1 a n d- bouwbegrooling hervat. Aan het einde der zitting was men genaderd tot het hooldstuk Yisscherij. Het examen was een comedie en de eischen moeten verlaagd worden. Spr. kondigde in dien zin een voorstel aan. Deze Minister pakt alles tegelijk aan, met het gevolg dat het eindcijfer 1^ millioen hooger is. Spr. kondigde opnieuw strijd aan tegen het «blij vend gedeelte" tegen de derde herhalingsoefening tegen de vele hoofd- en opperofficieren in het leger en hij vroeg, vooral na het gebeurde in Duitschland, overlegging van het Kruprapport. Voor de luchtvaartorganisatie missen wij het geld. Hot gebrek aan kader schreeft hij toe aan MEXICO. Uit Presidio, in den staat Texas, komt bericht, dat tengevolge van het wisselen van schoten tusschen Mexicanen en Amerikanen aan de grens een soldaat van de Mexicaansche regeeringstroe- pen gedood werd. De Mexicanen hebben eikend dat zij zelf met het schieten waren begonnen. De Amerikaansche bevelhebber te Presidio heeft den Mexicaanschen plaatselijken aanvoerder mee gedeeld, dat een herhaling van het incident niet mag voorkomen. Blijkens een ander telegram uit El Paso heeft generaal Villa bedragen van 1000 tot 5000 geëisebt van Mexicaansche gezinnen voor hij dezen toestond Chihuahua per trein te verlaten. Verder heeft Villa een bekendmaking gepubli ceerd, waarin hij aan alle buitenlanders verzeker^ hun rechten te zullen eerbiedigen, mits zij Huerta geen steun verleenen. Volgens de „Daily Chronicle" heeft het En gelsche Kabinet in zijn laatste vergadering be sloten, niet deel te nemen aan de Panamakanaal- tentoonstelling te San Francisco. Uit Berlijn seint men aan le „Kölnische Zeitung": De geruchten omtrent het overlijden van keizer Menelik van Abessinië schijnen dit maal juist te zijn. Menelik moet reeds de vorige week zijn gestorven, doch de regeer ingskr in gen te Adis Abeba houden uit politieke overwegin gen 2ijn dood voorloopig nog geheim. Op interpellaties in de Servische Kamer over toelagen, door de regeering verleend aan den af gevaardigde Stapinski (die zich voor 40.000 kronen uit de geheime fondsen zou hebben laten omkoo- pen) verklaarde graaf Sturgkh dat hij heeft ge handeld ter bereiking van een geoorloofd politiek doel en in overeenstemming met de bestemming der geheime fondsen. Een voorstel der socialisten om dit antwoord van den minister-president in een volgende zit ting te bespreken, wordt daarop met 150 tegen 140 stemmen aangenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 December. Aan de orde zijn verschillende wets ontwerpen. Bij het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegr. voor 1913 (Aankoop schilderijen uit de collectie Steengracht) brengt de heer Van Doorn een woord van hulde en dank aan de Vereeniging Rembrandt en aan mevrouw Rose Molewater te 's-Gravenhage voor haar bemoeiingen. De minister van binnenlandsche zaken sluit zich hierbij aan. Bij het ontwerp in zake de regeling van de pensioenen der mindere geëmployeerden enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht, dringt de heer Helsdingen er bij den minister van marine op aan, dat deze aan de arbeiders van de Amsterdamsche werf, die op 55-jarigen leeftijd gepensioneerd worden, een gratificatie zal geven voor den eersten kwaden tijd. Voorts beklaagt hij er zich over dat degenen, die de werf verlaten, tien dienstjaren moeten kunnen doen gelden voor pensioeninkoop. Ten slotte wil hij het bedrag van het wachtgeld ver hoogd zien, om wat ruimer ondersteuning moge lijk te maken. De heer Roodhuyzen is het voor een groot deel met den vorigen spreker eens en ondersteunt met name diens bezwaar tegen den termijn van tien jaren voor pensioeninkoop. De minister van marine antwoordt en wil alleen voor een volgend jaar, voor bijzondere gevallen, wat meer aanvragen. In de regeling zelve kan hij echter niets wijzigen. De heer Helsdingen dient een amendement in, om den post van f20.000 voor tegemoetkoming aan de ontslagen werklieden te verhoogen tot 130.000. De minister wijst op de onbillijkheid, die men zou begaan ten aanzien van de werklieden, die uit eigen beweging zijn heengegaan. De heer Roodhuyzen verklaart, dat de commissie van rapporteurs eenparig voor het amendement is. Het amendement wordt aange nomen met 28 tegen 27 stemmen. De zes wetsontwerpen eveneens, z. h. s. Daarna worden achtereenvolgens z. h. s. en zonder debat aangenomen hoofdst. VlIA (Nationale Schuld) en hoofdst. XII (Onvoorziene uitgaven), der staatsbegrooting voor 1914, benevens de wet op de middelen. Sociaal-democratische burgemeesters. In „Het Volk" schrijft de heer D. A. van Eek te Oegstgeest het volgende ingezonden stuk: Telkens duiken in de pers berichten op van partijgenooten die worden genoemd als aanstaan de burgemeester van Zaandam. Hoewel ik zelf als niet-'aangesloten sociaal-democraat het bur gemeestersambt heb bekleed, meen Ik thans, dat ik door het aanvaarden van dit ambt mijn dood vonnis zou teekenen als strijder voor liet socia lisme. Wie heeft te handhaven het burgerlijk gezag en de burgerlijke orde, en wie moet op komen voor het burgerlijk algemeen belang en neutraliteit heeft te betrachten in den strijd tus schen kapitaal' en arbeid, hij1 mag zich theoretisch nog een aanhanger van het socialisme gevoelen; als practisch strijder is hij verloren. Zoo is althans mijn meening, maar ik erken het goed recht van mijn partijgenooten om in dezen anders te oordeefèn. In elk geval acht ik het echter ongewenscht, dat de beslissing van oeze kwestie geheel wordt overgelaten aan het invidueele inzicht van enkele partijgenooten. Naar mijn meening kan de aanvaarding van het. bur gemeestersambt veel kwaad doen aan den strijd van het socialisme; naar de meening van an- Dan zijn weer een reeks (23) wetsontwerpen aan de beurt. Bij een daarvan (no. 9) komt de heer Duy maer van Twist er tegen op, dat de regee ring het vrijwillig motorrijwielcorps en het vrij willig automobielcorps heeft ingesteld, voordat de Staten-Generaal de gelden hadden toegestaan. Bovendien acht spr. de korpsen overbodig. De heer Ter Laan acht het evenals de vorige spreker beter, de auto's te huren. Hij is ook verbaasd geweest, dat de corpsen zijn ingesteld, voordat de gelden waren toegestaan. Den majoors- rang bij het automobielcorps acht hij eer weg gelegd voor ,den chauffeur als voor den eigenaar der auto. De heer Eland verzoekt den post terug t nemen en de zaak niet door te zetten. De minister van oorlog verklaart, waar om hij bij zijn optreden wel moest doorzetten wat hij aanwezig vond. Spr. wijst dan op de groote beteekenis van de zaak ia tijd van oorlog en by mobilisatie en op de hooge huren van de automobielen. Hij roert ook^e rangkwestie aan. De minister stelt prijs op behoud van den post ook bij de a.s. behandeling van de oorlogsbegroo- tingbij deze suppietoire begrooting kan het niet worden geschrapt. De heer Duymaer van Twist wil. dat de Kamer den post afstemt en dat de minister het geld dan bij nieuwe suppietoire aanvraagt. Na nog eenige repliek zegt de minister op verzoek van den heer Ter Laan toe, dat hij geen enkel nieuw contract zal sluiten, alvorens de Ka mer in vrijheid bij de oorlogsbegrooting beslist zal hebben. De post wordt daarop z. h. s. aangenomen. Bij een volgend ar ikel wijst de heer T e r Laan er op, dat de onderofficieren z. i. terecht het nieuw verstrekte uniform van grof laken ge weigerd hebben. Spr. wil een hooger toelage voor uitrusting. De heer Duymaer van Twist is tegen het geven van dergelijke toelagen. De minister verdedigt de verstrekking van de kleeding, welke als een werkpak bedoeld is. en laat de stalen eens rondgaan en de heeren keuren. Na nog eenige repliek en dupliek^wordt net betreffende artikel aangenomen met 54 tegen 5 stemmen. Bij het 13de ontwerp dient de heer 1 e r Laan een amendement in voor het aanleggen van een rijweg, evenwijdig aan de verbindingsbaan van De Punt naar Haren. De minister van waterstaat verklaart Avondzitling. Aangevangen wordt met de behandeling der Oorlogsbegrooting. De heer De Jong constateerde dat de nieuwe Minister de affaire op den zelfden voet voortzet. Spreker bepleitte afschaffing der loting en alge meenen dienstplicht; vereenvoudiging van de militaire administratie en critiseerde de overplaat sing van drie onderofficieren van Naarden naar Amsterdam wegens het onderteekenen van een verkiezingscirculaire, zoomede de wijze waarop het examen voor voorgeoefendheid is afgenomen, tengevolge waarvan slechts weinigen slaagden. Spr. vroeg wijziging van het examenprogram, opdat het instiiuut der zesmaanders niet bij voor baat wordt vermoord. De heer Duymaer van Twist (die met verlof der Kamer t£ uur zal mogen spreken) constateerde dat het beleid van Minister Colijn door de overgroote meerderheid der linkerzijde afgekeurd, in dezen vrijzinnigen minister een verdediger heeft gevonden. De tegenwoordige minister verhoogt, ondanks de concentratie, het eindcijfer en kondigt zelfs een nog hooger eindcijfer aan. Behoudens meeningsverschil op kleinere pnnten had spr. met instemming van 's Ministers plannen kennis genomen. Hij meende dat de Min. niet genoeg aandacht schonk aan de denkbeelden van de Legercommissie. Het verheugde hem, dat de Min. ter zake van de legeruitrusting het beleid van Minister Colijn volgt, met uitzondering, wat spr. niet begreep ten aanzien van de financiëele regeling. Spr. betreurde het ontslag van opperofficieren onmiddellijk na de manoeuvres. Ook hij achtte het examenprogram van de voorgeoefendheid te zwaar. Z.i. is er behoefte aan meer kazernemen- ten. De manoeuvres maakten op spreker een gunstigen indruk. Hy constateerde voorts in een uitvoerig betoog, dat zijn bezwaren tegen de nieuwe legerorgani- satie gegrond zijn gebleken, daar door de geheel onvoldoende encradeering van een behoorlijke oefening geen sprake is geweest. Vooral de ka- dernood is onrustbarend en spr. juichte invoerifg van het capitulantenstelsel toe, maar bovenal achtte hij noodig een wettelijk geregelde rechts positie van het kader. En eindelijk vroeg spr. indiening van een nieuwe pensioenwet voor de onderofficieren. De heer Arts, enkele wenschen van den vori gen spreker ondersteunende, verheugde zich over de bij de manouvres gebleken vooruitgang in strijdvaardigheid, marschvaardigheid en in den geest van het leger. Maar hij wees toch op den nog bestaanden anti militairen geest onder het volk ten gevolge van het ontactisch en onverant woordelijk optreden van sommige bevelvoerders. In dit verband laakte spr. ernstig het optreden van den landweercommandant Dommers die aan landweermannen voor nietige uniformgebreken twee en drie dagen provoost oplegde, en die mannen onder verzekerd geleide naar de provoost liet overbrengen. De heer Brummelka mp meende dat de minister te zoetzappig optreedt tegen de onder- officiersvereeniging «Ons Belang" en haar orgaan. Z.i. is een dergelijke vak- en politieke organisatie in het leger ondenkbaar. De heer Jutten critiseerde uitvoerig het z.i. ondoelmatige Koninklijk besluit van 22 Augustus j.l. strekkende om het verkrijgen van het bewijs van voergeoefendheid door onze jeugd te bevor deren. (Hij wenschte subsidie voor vereenigingen ten Dank zij de Pink Pillen. Mad. Somzée, die te Luik woont, 12, Markl- plein. zag niet zonder verdriet hare gezondheid verminderen. lederen dag gevoelde zij zich zwak ker, minder weerstandig tegen de vermoeienis en zij gaf er zich volkomen rekenschap van da!, in dien zij er niet toe kwam deze toenemenae pn volhardende vermindering harer levenskrachten tegen te houden, het gedaan was mett hare gezond heid, met hare rust en ook met haren handel, want Mad. Somzée is een bekende en geachte winkelier ster te Luik. Mad. Somzée had niet nagelaten de gegeven voorschriften te volgen, maar zij had geen verbetering in haar toestand waargenomen. Zij heeft op dat oogenblik een zeer verstandige rede nering gehouden en die haar zeer gunstig is ge weest, dewijl zij haar onmiddellijk het goede ge neesmiddel dat haar moest genezen, heeft doen vinden. ^fèittelande die de lichaamsoefening der jeugd be vorderen. Voorts meende hij dat men van de ver lofsofficieren geen vol jaar verbintenis moest eischen. De heer Ter Laan waardeerde dezen Minis ter als iemand van krachtige overtuiging, maar begreep den juichtoon van den heer Duymaer van Twist omdat deze Minister de kroon zet op een onvrijzinnig en ondemocratisch beleid. Dat geldt vooral de kwestie van den verkorten oefentijd, waarmede echter een proefneming bij de bereden artillerie uitstekend heeft voldaan. Deze Minister is echter Colijn de Tweede (ge lach) wat ook blijkt uit zijn houding tegenover het instituut der voorgeoafendheid. Mad. Somzée. Mad. Somzée heeft zich afgevraagd: Hetwelk ad geneesmiddelen waarover men veel spreekt g£'1 sedert langen tijd de meeste getuigschriften van genezing'? En zij heeft daarop dit antwoord gcfG venDe Pink Pillen. Mad. Somzée is toen begon nen met de behandeling der Pink Pillen, een een voudige, gemakkelijke en weinig kostbare behan deling die bestaat in het nemen van een of tv1"" Pink Pillen na iederen maaltijd, wat niet zecl ingewikkeld is, zooals men zal toestemmen. L'-1 uitslag vinden wij vermeld in een brief van deU heer Somzée. Hij schrijft: „Na te vergeefseh tal van middelen !e hebbed beproefd, is mijne vrouw, die zeer bloedarm en hooge mate terneergeslagen was, er toe overge gaan, gebruik van de Pink Pillen te maken. welzijn dat zij heeft ondervonden van af h®. c-erste doosje, is zoo krachtig geweest, dat *JJ niet geaarzeld heeft voort te gaan met deze km11 die haar dadelijk zulk een goeden uitslag ga' Mijne vrouw heeft haar goed uiterlijk, hare vr<?0 lijkheid. hare krachten en haar eetlust weerg» i vonden en kan zich nu gemakkelijk met baT® 1 zaken bemoeien. Het is mij' een genoegen u haf- volkomene genezing te berichten." L E T O P. Zieken, let goed op. Wij kennen de waarde <leI echte Pink Pillen, en wij zijn overtuigd aat zij kunnen genezen. Wij weten ook dat de na mu scis der Pink Pillen nooit iemand genezen hebbea- Gij wilt genezen; eischt dus de echte Pink Pi9ej^ die in de goede apotheken worden verkocht weigert alles wat men u als even goed 10°°1 voorstellen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pj® Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voorJ1 terdamSnabilé, 7 Groote MarktS. G. W? Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en *-> streken bij de firma Kappelhof Hovingh> J. van der Sman, en verder bij verschil apothekers en goede drogisten. Prijs; fl-'h doos en f 9.de zes doozen. Met het oog op de a.s. feestdagen werden "de pryzen nog eens aanmerkelijk verminderd. U koopt nergens beter en voordeeliger dan bij (40) Rotterdam, Hoogstraat 547. Onze zaak heeft geen filiaal in den Haag. Opruiming

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2