Zaterdag 20 Dec. '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10807. Stads- en Gekvesteiy^Nieuws Cfamengd Nieuws. Binnenland. 50-jarig jubileum der Staatsspoor. %Ïh?™™e°tovrBren«»de bedden, betaalde allervriendelijkst omving afscheid van Hoek van Holtod MJ Botterdom. !ge„d «8™»"' d' gr0°'e Oneerlijke concurrentie. Naar de .,R. K. Middenstander" verneemt, zou de indiening van het reeds aangekondigde vs ,.ts ontwerp tot strafrechtelijke bestrijding van de oneerlijke concurrentie, reeds de volgende maand door rnr. Aalberse worden ingediend. Local Option. Naar de „Limburger Koerier" verneemt, heeft de Kerkelijke overheid in het bisdom Roermond geene aanleiding; gevonden, zich voor o de beweging in zake Plaatselijke zeuze laten, van oordeel zijnde dat de beslissing om trent de hierin aan te nemen, houding nan wot uen overgelaten aan de R. K. Drankweer-orgamsaties, Burgemeester van Deventer. der meest ernstige Candida,ten voor de vacature van burgemeester Deventer'wordt genoemd de burgemeester Wiormerveer, jhr. Huimalda van ...^singa. tegen uit te Als een vervulling der van van het Naar wij vernemen, is dezer dagen aan personeel der Staatsspoor, dat 25 jaren erlanger in dienst der maatschappij is, de grat.ficatie van 30 dagen bezoldiging uitgekeerd. Deze gratificatie met getuigschri wei uitgereikt tot een totaal deze bij het 50 jarig 3000 a 4000 personen bedrag van ongeveer t 300.000. Naar ruwe schatting zai bestaan der «a.tsch.ppii doer het overige in dienst zijnde pei 25 dienstjaren telt? maatregel, voor soneel. dat thans nog di maatschappij in de tockcms. nog eens.» feestgave haar ongeveer t 500.000 kostte. Voorwaar, respectabele cijfers. Mgr. Vuylsteke in de Residentie. Gisleimiddag half ee» 7 li H Mar Vuylsteke, Afvu-t dit' Cuvaeap' ti«l.i.-«s»hdpvan Cbatnte Mgr. nam zijn intrek bij; een famili Pater ten Brink, pastoor van La Playa op land Aruba,1 terwijl diens broeder, p< t uit Rotterdam! als waarnemend secretarie funge en Mgr. vergezelt. kw*rt dTmH. M. de Keningin in Parlicuhe» audiëntie zou ontvangen wor ei Bisschop' was gekleed m witte toga met zwarten mantel. L schitterde 't gouden Bisschips prijkte de ridderorde d van het, ei- Be habijt, in dat witte kruis en kleed sc daarnaast Dominicaner op ps- van Oranje-Nassau, ^^digde Mgr. werd met do aan Zij K[OTlin!gin eerbewijzen ontvangen en a, en aan Z. K. H. den Prins voorgemeld door graaf Dumonceau. De audiëntie duurde ruim een kwad Na afloop van het bezoek ten «.noten wij de eer een onderhoud te hebben van de over West-Indische bouw, over de Die ons klaarde zeer ingenomen te zijn en minzame ^vangst die Hem van het Vorstelijk Echtpaar was bereid, H D Majesteiten onderhielden zich met Mg Majesteiten rm,.lfa0 en informeerden over den toestand opl C met levendige beto^toS koloniën betreft: over oen droogte, enz. De Kerkvorst deed ons met ce willendheid nog eenigte mededeeh^ toestand oip deze eilanden, droo°te het rampjaar, toen dtf"' hongersnood het landbouw was mislukt dtej0<le dat toen geheele volk met »ndcr^ g Jroót was als he, aaelal ge„o« anders, dat ot bijna,Mn ,„„1 achter- weiden en het bevolking, J -deun van uitliep. Dankbaar herdacht W Nederland, van H. M. de Konmgi ringswege en van het vo namcn Na het ontvangen van Z j den vriendelijken Bi,schip. over alle Regee wij (Rsh.{) Voorl. Verslag der Eerste Ka wet tot toevoeging van In antwoord op het mer over het Waterweg en het de terreinen langs den van de gemeenten 's-Gravenzande en Naatdwijk. ^an j de^gem^^he Rotterdam, zegt de mim zaken in zijn memoriede minister ken Met groote belangste g u.e„hn„winiren nis geno waartoe het echter overtuigd L belangrijke beschouwingen genomen van de aanleiding gaf. Hij is rtoe het wetson die zich deden gelden, niet over wei belangen, die door eene afwijzing van de voorge stelde vereeniging zouden worden geschaad. Het hoofdbezwaar tegen het ontwerp is hierin gelegen, dat de voorgestelde bepalingen in strijd zouden zijn met het begrip »gemeente"- en in breuk maken op het tot dusver in de Gemeente wet gehuldigde beginsel, dat eene gemeente een complex van gemeenschappelijke belangen is. Gereedelijk kan toegegeven worden, dat, indien inderdaad tegen dat beginsel gezondigd ware, het ontwerp weinig aanbevelenswaard zoude zijn. Maar juist de eenheid van belangen tusschen Hoek van Holland en Rotterdam hebben het voorstel uit gelokt. De belangen van openbare gezondheid, van publieke orde, van oeconomische ontwikkeling zijn gemeene belangen van den Hoek en Rotterdam. Het geheele leven van de inwoners van den Hoek past zich aan bij Rotterdam, terwijl de reëele grondslag voor de saamhoorigheid met 's-Graven zande en Naaldwijk ontbreekt. Wordt alzoo het beginsel der Gemeentewet, dat de gemeente een complex van gemeenschap pelijke belangen behoort te zijn, door het wets ontwerp niet alleen ten volle geëerbiedigd, maar zelfs veel beter dan door handhaving van den actueelen toestand in toepassing gebracht, dan kan men zich ook kwalijk over de afwijking van deze wet beklagen, die de bijzondere geographische gesteldheid noodzakelijk maakt. Het is waar, dat in den regel van eene orga nieke wet niet behoort te worden afgeweken. Maar het begrip van organieke wet verzet er zich niet tegen, dat in bijzondere gevallen, door die wet niet voorzien, afwijkingen geoorloofd zijn. Geen enkele organieke wet kan rekening houden met alle onvoorziene omstandigheden, die ontstaan uit de ontwikkeling van het werkelijk leven. Ware afwijking ongeoorloofd, dan zou de organisatie, die beoogt eenheid te brengen haar doel voorbij gaan en eene belemmering worden voor iederen vooruitgang. Gaarne geeft echter de minister toe, dat deze afwijkingen uitzondering behooren te zijn. Zouden deze uitzonderingen zich vermenigvuldigen, dan, maar ook dan eerst, zou aan eene algemeene herziening de voorkeur moeten worden gegeven. Voorbeelden van afwijkingen van organieke wetten zijn in onze wetgeving dan ook menig vuldig. Ook ten aanzien van de Gemeentewet zijn die afwijkingen niet onbekend. Herhaaldelijk wordt ten behoeve van sommige gemeenten het verbod van artikel 241 ter zijde gesteld en dat nog wel terwijl artikel 255 alleen aan bijzondere wettem vóór 1 Januari 1866 tot stand gekomen, die taak oplegt. Een antecedent zou het ontwerp slechts stellen, wanneer zich elders dezelfde omstandigheden zou den kunnen voordoen als waarvoor men aan den Waterweg staat. Maar met groote waarschijnlijk heid kan deze eventualiteit ter zijde worden ge steld. Alleen aan het Noordzeekanaal bestaat een toestand, die zich eenigermate laat vergelijken met den onderhavige. Maar te recht wordt er in het Voorloopig verslag zelf op gewezen, dat de economische toestand van IJmuiden een zoo gansch andere is als die van het huidige 's-Gravenzande, dat in afzien baren tijd wel nimmer gelijksoortige motieven voor eene vereeniging met Amsterdam zullen pleiten. Of de voorgestelde vereeniging op den duur ook in het belang van Hoek van Holland zou blijken, werd voorts door sommige leden betwij feld. Dienaangaande zij opgemerkt, dat Rotterdam bij den bloei van het toe te voegen deel een even groot belang heeft als bij dien van haar tegen woordig grondgebied. Men mag niet vergeten, dat na de aanhechting bij Rotterdam, de Hoek een intem'eerend deel wordt van Rotterdam en even als ieder gemeentebestunr met de meer speciale belangen van de verschillende onderdeelen zal hebben rekening te houdeD. Bestaat er reeds uit dezen hoofde voor twijfel of wel voldoende reke ning met die belangen zal worden gehouden weinig grond, iedere basis moet daaraan ontzin ken door de eenvoudige herinnering, hoezeer Rot terdam ook na vroegere annexatie's (Delfshaven, Kralingen, Ohairlois) zich de belangen van hare nieuwe inwoners heeft aangetrokken. Te allen overvloede heeft het gemeentebestuur, gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, eene zeer spoedige totstandkoming van verschillende alleen voor den Hoek noodzakelijke werken in uitzicht gesteld en het is dan ook begrijpelijk, dat in den Hoek de vereeniging ten zeerste wordt gewenscht. Dat eene annexatie tot het strikt noodzakelijke beperkt moet blijven, is eene stelling, die de mi nister wel kan onderschrijven, mits het begrip »noodzakelijk" niet alleen de allernaaste toekomst omvat. In casu is het stuk grond hetwelk van de gemeente Naaldwijk naar Rotterdam overgaat, ver van het dorp Naaldwijk verwijderd. Het heeft zelfs geen verbindingsweg naar de bebouwde kom. Bovendien is, wellicht niet voor het oogenblik, maar hoogstwaarschijnlijk reeds in de naaste toe komst, verdere ontwikkeling van het havenbedrijf om of nabij de reeds bestaande Poortershaven te wachten. Trouwens, ook bij vorige annexaties is eene ruimere opvatting dan het Voorloopig Ver slag beoogt gehuldigd. Zoo is niet enkel het toen maals reeds bebouwde deel van Nieuwer-Amstel bij Amsterdam getrokken, maar tegelijkertijd een uitgestrekt aangrenzend terrein, waarop eerst na verloop van tijd bebouwing was te voorzien. Wat aangaat de zaak der quarantaine, in het Voorloopig Verslag te berde gebracht, de minister ontveinst zich niet, dat zij, eene zaak van alge meen belang is, in dien zin, dat onvoldoende voor ziening ver strekkende gevolgen kan hebben, in tegenstelling tot sommige andere hygiënische be langen, welke tot zekere hoogte als van localen aard kunnen worden aangemerkt. Evenwel zou, ook al ondergingen bij wijziging van de quaran taine-wetgeving 's Rijks bemoeiingen eenige uit breiding, op de krachtige medewerking van de gemeentebesturen in ieder geval hooge prijs ge steld moeten worden. Waar nu Rotterdam ge toond heeft groote activiteit te kunnen ontwik kelen op sanitair gebied, is het voorzeker als een voordeel te beschouwen, dat in het vervolg ook Hoek van Holland profijt zal trekken van de goede organisatie, welke Rotterdam op dit stuk in het leven heeft geroepen. Wat eindelijk betreft de opmerking, dat dit wetsvoorstel geene rekening zou houden met de eenheid eener gemeente als zoodanig en die een heid telkens zou verbreken, zij er aan herinnerd, dat enkel uit overwegingen van practischen aard eenige voorschriften zijn opgenomen, waarbij te gemoet wordt gekomen aan de moeilijkheden, die zich zouden voordoen, indien het feit, dat de Hoek op vrij grooten afstand van Rotterdam is gelegen, eenvoudig werd uitgeschakeld. Deze administratieve voorschriften tasten in geen enkel opzicht de eenheid der gemeente aan, welke uitsluitend gelegen is in de eenheid van gemeen tebelangen. Over de meerdere of mindere practi- sche bruikbaarheid is natuurlijk geschil van ge voelen mogelijk. Zooveel doenlijk wordt échter de eenheid van administratie gëerbiedigd, met name bijv. waar de Hoek onder hetzelfde kantongerecht als Rotterdam wordt ingedeeld. De instelling van eene hulpsecretaris en de toepassing ter plaatse van .sommige wetten,! zijn maatregelen diermate door de omstandigheden geboden, dat men daar aan toch^ waarlijk geen principieele bedenkingen kan ontleenen. Aangezien er voorts geen kies district Vlaardingen voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer bestaat en het district Loos duinen die nabij den Hoek gelegen gemeenten omvat, schijnt ook de indeeling der kiesdistricten geheel gerechtvaardigd. Trouwens de groote ge meenten zelve zijn in kiesdistricten onderverdeeld, zonder dat hierdoor de eenheid in gevaar wordt gebracht. Utilistisch kan men dan ook het ontwerp be zwaarlijk noemen, tenzij eene practische oplossing van zwarigheden, die het goede doel in den weg staan, aldus kan wordea geqaaltficeerd. Met grond wordt tegen de opmerkingen van de leden die bet voorstel bestreden, in het Voor loopig Verslag aangevoerd, dat als men dit niet wenscht te aanvaarden, geen andere uitkomst mogelijk is dan alles bij het oude te laten. Im mers de verheffing van den Hoek tot afzonderlijke gemeente ware slechts uitvoerbaar met zoodanige geldelijken steun uit 's Rijks schatkist en onder zoodanige controle van staatswege, dat van een eigenlijk gemeentewezen slechts de naam en de schijn zouden overblijven. De voorgestelde op lossing bespaart bovendien deze aanzienlijke uit gaven aan 's Rijks kas, terwijl zij den bloei van den Waterweg, waarbij het algemeen belang met dat van Rotterdam parallel loopt, niet weinig bevordert. Ook van de bezwaren, in het Voorloopig Ver slag aangevoerd door hen die overigens met de wetsvoordracht konden medegaan, is door den minister met belangstelling kennis genomen. Nochtans is hij, hoezeer niet ongenegen te over wegen, welke wijzigingen jure constituenten in ons gemeenterecht zouden passen, de zienswijze toegedaan, mede in het Voorloopig Verslag geuit, dat in het stadium, waarin de onderwerpelijke aangelegenheid zich bevindt, de oplossing te lang zou worden verschoven, indien nu werd getracht langs anderen weg een eind te maken aan de bestaande misstanden. Hiervoren is reeds in den breeden betoogd, dat men in casu inderdaad te doen heeft met een exceptioneel geval. Toepassing van artikel 217 der Gemeentewet zou geene aanbeveling verdienen. Immers deze bepaling gaat uit van de gedachte, dat er finan- cieele afscheiding tusschen verschillende deelen eener zelfde gemeente zal zijn en waar de Hoek juist geheel onmachtig is aan de geldelijke eischen, die het gemeentebestuur stelt, het hoofd te bieden, kan een maatregel, die een noodlijdend deel eener gemeente tot een zelfstandig financieel bestaan zou roepen, toch bezwaarlijk in aanmerking komen. De tegenstand van bewoners eener plattelands gemeente tegen eene inlijving in eene stadsge meente, waarvan in verband in het Voorloopig Verslag gewag wordt gemaakt, doet zich nog daargelaten, dat het bebouwde territoir aan den Hoek niet is eene plattelandsgemeente in den gebruikelijken zin ten deze niet voor. Uit dien hoofde behoeft daarom de vraag, of eene zekere autonomie zou moeten worden gelaten aan de onderdeelen eener gemeente, met betrekking tot Hoek van Holland, niet nader aan de orde te worden gesteld. Ook aan de omstandigheid, dat naar verhouding de hevolking van den Hoek ster ker in den raad zal zijn vertegenwoordigd dan die van andere deelen van Rotterdam, kan geen overwegende grief worden ontleend. In de Me morie van Toelichting is het voorstel om twae raadsleden te doen kiezen maar ook niet meer dan twee geadstrueerd met het argument, dat eenzijdigheid moet worden vermeden. Bovendien gaat elke kiestabel mank aan het overmijdelijk euvel, dat er eene niet zelden aanzienlijke on evenredigheid ontstaat in de verhouding tusschen het aantal afgevaardigden en het zielental in de verschillende districten. De benoeming van twee raasleden door Hoek van Holland sluit, naar het den minister wil toeschijnen, niet in zich, dat be paaldelijk aan eene vertegenwoordiging van buurt- belangen moet worden gedacht. Beide leden zul len de positie innemen van leden van den raad der gemeente Rotterdam in haar geheel, gelijk ook de overige raadsleden niet speciaal voor de belangen van oud-Rotterdam zullen hebben te waken, doch voor die der gemeeute in haar gan- schen omvang. Terecht is echter in de Memorie van Toelichting gewezen op de wenschelijkheid, dat de bijzondere belangen van Hoek van Holland steeds toegelicht kunnen worden door personen, met die belangen goed bekend. In de practijk plegen in tal van gemeenten, ook zonder wettelijk gebod en zonder dat van eene eigenlijke vertegenwoor diging van buurtbelangen de rede is, toch veelal in bepaalden buurten personen te worden geko zen, die van de locale behoeften van die buurten beter op de hoogte zijn dan hunne medeleden. Zoo laat het zich kwalijk denken, dat in den gemeenteraad van 's-Gravehage niet een of meer leden zouden zetelen, metterwoon gevestigd te Scheveningen. Overigens schrijft de aanhangige wetsvoordracht niet voor, dat de beide Hoeksche leden uit de bevolking aldaar gevestigd, zouden moeten worden gekozen. Het ligt in het voornemen van den minister, de materie, bedoeld in het voorlaatste lid van het Voorloopig Verslag, niet uit het oog te verliezen. Niettemin kan te dien aanzien vooralsnog geener lei toezegging worden gedaan. Het woord »kunnen" in art. 10 laat zekere viijheid aan het gemeentebestuur, naar reeds in de Memorie van Toelichting met een voorbeeld is opgehelderd. Het laat intusschen mede zekere vrijheid aan de ingezetenen. Deze kunnen desge- wenscht hun huwelijk op de hulpsecretarie doen voltrekken, wat waarschijnlijk veelal het geval zal zijn, maar blijven bevoegd het ten raadhuize van Rotterdam te doen sluiten. Men mag aannemen, dat steeds voor zooverre medewerking van over heidswege redelijkerwijze mogelijk is, die mede werking zal worden verleend, wanneer de ingeze tenen van Hoek van Holland van de bepalingen van art. partij wenschen te trekken. De De kazerne brand te Haarlem, commissie van onderzoek heeft na een verhoor., waarbij niet minder dan 20 getuigen werden gehoord, den milicien A. G., afkomstig uil den Haag:, in arrest gesteld. Op zijn kleeren en in zijn veldflesch was petroleum gevonden. Hij was het, die den brand ontdekt heeft. Brand. In een loods, staande op het ter rein van de werf Koning William, Hoogtekadijk 145 te Amsterdam, heeft gisteravond een felle brand gewoed. Het vuur ontstond omstreeks ze ven uur, door onbekende oorzaak, in het zoo genaamde blakerhok der duigenmakerij, en ver kreeg spoedig een groote uitbreiding. Be Joods met den geheelen voorraad hout verbrandde. Ingestort. In de rue Belgrand le Parijs is een huis in aanbouw ingestort. 15 werklieden zijn onder het puin bedolven, het meerendeel is er zwaar gekwetst onder uit gehaald. Er zijn geen dooiden. De werklieden waren gistermiddag tegen 4 uur öp de derde verdieping van perceel 47 ruo Bel grand, hoek rue Haxo, oip steigers aan het werk, toen de achtermuur instortte en de steigers mee sleepte. Dadelijk kvvaVn de brandweer met toort sen en electrische lampen om het reddingswerk te beginnen. Vier werklieden konden zelf onder het; puin vandaan komen, zeven anderen waren weldra er onder uit gehaald. Een van dezen bad een ingedeukte borstkas, een ander had een arm en een been gebroken. Tegen zeven uur was het relcting.-overs vol bracht. Acht werklieden zijn naar het zieken huis vervoerd; vijf zijn er onder behandeling gebleven. De president der republiek en de mi- nister-'president hebben naar den toestand dor gekwetsten laten vragen. De voormuur van het huis in de rue Belgrand staat ook op' instorten, zoodat men die zal af breken. De bewoners der belendende huizen heb ben hun woningen moeten ontruimen De „Fram">en hetPanamakanaal.'Vol gens een telegram uit Colon (landengte van Pa nama) heeft de „Fram", aje als eerste schip het Panamakanaal zou doorvaren, haar reis nahr het noordelijke gèdeelte van oen Grooten Oceaan aanvaard, via de straat van Magellan. Het schip kon de opening van het kanaal niet afwachten, daar Roald Amundsen anders den meest geschik- ten tijd voor zijn onderzoekingstocht voorbij zou laten gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5