Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. thiek, ook op grond van hetgeen hij van hem wist vóór zijn optreden als minister. De vooroefeningen worden alsnu door spr. be sproken. Vervolgens klaagt hij over den last, dien de manoeuvres van het publiek ondervinden. De positie verbetering der onderofficieren-instructeurs wordt door spr. noodzakelijk geacht. Hij verklaart ten slotte af te keuren dat een militair, die zelf moord pleegt, met militaire eer begraven wordt. De heer T y d e m a n uit tal van wenschen, in verband met bezuinigingen, eersten oefentijd, lichamelijke oefening der jeugd, lotsverbetering onder-officieren enz. Te middernacht komt de minister van oorlog (de heer Bosboomaan het woord. Hij roept de welwillendheid van de Kamer in, omdat hij als nieuweling voor de Kamer optreedt. Hij brengt dank aan de hulp van de legercom- missie, waarmee hij eerst met aarzeling, daarna met genoegen heeft gewerkt. Hij brengt thans als minister hulde aan den ijver van de commissie, die hij erkent het eerst door hem is ge wantrouwd. De commissie heeft goed werk ver richt. Zij kan een schakel vormen tusschen volk en leger, een schakel, die zeer noodig was. Met het oog op het vergevorderde uur en het slecht bezet zijn van de zaal verzoekt de Voor zitter den minister zijn rede later te willen voortzetten. De vergadering wordt verdaagd tot morgen ochtend elf uur. Albanië. De 2e luit. G. A. Mallinckrodt van het le reg. inf. te Assen zal in Januari naar Albanië vér- trekken, om te worde» werkzaam gesteld onder den kolonel W. J. H. de Veer en den majoor L. W. J. K. Thomson, welke zich aldaar bevinden voor de oprichting van een gendarmeriekorps. Reuter seint uit Wallona, dat de voorloopige geering van Albanië zich tot onze regeering heeft gewend met het verzoek, nog meer officieren uit te zenden als instructeurs voor de Albaneesche gendarmerie. Onze regeering zou ten antwoord gegeven hebben, dat nog twaalf officieren zouden ge zonden worden en dat dezen reeds vertrokken waren. Bij ingewonnen inlichtingen is ons gebleken, dat dit laatste zeker onjuist is wel moet het verzoek ontvangen zijn. De pest in Indië. Een regeeringstelegram van 20 dezer, betreffen de de pestgevallen op Java van 2—16 dezer, luidt als volgt Afdeeling Malang, 312 nieuwe pestgevallen, 297 dooden. Kediri43 nieuwe gevallen, 31 dooden. Madioen 21, Toeloengagoeng 6, Ngawi 1 Magetan 5, Berbek 7 en Bangil 4 doodelijke ge vallen. Soerabaja 16 nieuwe gevallen, 15 dooden. Paree: 60 nieuwe gevallen, 50 dooden. Sragen 1 geval. Kemirie, Paree en Lamongan allen in de vorige periode twee doodelijke gevallen. Eeredoctoraat. Van geacfte en voortreffelijk ingelichte zijde wordt ons uit Leuven bericht, dat de Universiteit aldaar door hare theologische faculteit het docto raat honoris causa heeft toegekend aan den zeereerw zsergel. heer D. A. W. H. Sloet, pa stoor te Abcoude en voorzitter der Apologetische Vereeniging »Petrus Canisius." (C.) BoHd van Boekdrukkerijen. Naar men meldt, heeft de heer A. J. P. M. Stok, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen, als lid van den bond be dankt. Staatscommissie voor het onderwijs. Wij hebben reeds bericht, dat in destaats commissie voor het onderwas-vraagstuk' de lei ders der verschillende politieke fracties in do Tweede Kamer zullen zitting hebben. Dia.t zijn dus de heeren jhr, mr. A. F. de Savornin Lobman (Christ.-Hist.), mr. dr. W. H. Nolens iKath.), C. van der Voort van Zijp (Anti-Rev.). mr. Th. H. de Meester (Unie-Lib.), dr. Dj. Bos (Vrijz.-denr.), mr. M. Tydeman Jr. (VripLib.) en mr. P. J. I roelstra (Soc.lDem.). Thans vernemen wij, dat, behalve deze leiders, van iedere fractie nog een hveede vertegenwoordiger zal women opgeno men, die meer speciaal worden gekozen als on- derwijs-deskundigen. Als zoodanig! zullen uitge nodigd worden de heeren J. van der Molen (Anti-Rev.), Th. M. Ketelaar (Vrijz.-Dem.), A. Kocdhuijzen (Unie-Lib.) en K. ter Laan (Soc.- Pem.). Over de andere personen wordt nog over leg gepleegd. (Tel.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te Horta. Laagste barometerstand 746.0 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmatig tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Heden-ochtend om 10| u u r i s d e 50- jarige A. Simons, wonende Broersveld, bij het lossen van spanen, in de L. Haven gevallen. Hij werd spoedig op het droge gebracht, zonder letsel te hebben bekomen. In de Overschieschestraat stond heden-ochtend om 10uur een met een hond bespannen wagen van de broodfabriek »de Ceres" uit Rotterdam, waarin zich een 200-tal brooden bevond, aan den waterkant eenige oogenblikken onbeheerd. Een wagen beladen met stroo, bestuurd door A. de Haau uit Delfshaven, komende van Overschie, kwam op dat oogenblik juist voorbij. De bakkerswagen geraakte te water, doch er kon niet worden uitgemaakt of de wagen, doordat de hond geschrikt was, te water was geraakt, dan wel tengevolge eener aanrijding. De bakkerswagen werd door een voorbijgaande motorboot op het droge gebracht. De hond verdronk en de inhoud van den wagen was totaal bedorven. De handwagen werd bestuurd door W. Scheur kogel uit Rotterdam. fusschen 5 en 10 Januari zal er eene ver- (tailoring te Antwerpen plaats hebben, waarop de heer F.ntrich, van Crefeld, het ontwerp van die stad zal toelichten. Volksbadhuis. In de week van 14-20 Dec. '13 werden genomen 437 baden. le klas kuipbaden 23, regenbaden 25 2e klas kuipbaden 68, regenbaden 312, 5 ets. kinder baden 9. Het bezoek van de Groothertogin van Luxemburg. Het bezoek van de Groothertogin van Luxem burg aan H. M. voorloopig bepaald op 20 Januari a.s.. zal geen officiéél karakter dragen. De Voristin za! ton Paleize gastvrijheid ontvangen. Burgemeester van Deventer. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang var. 2 Januari, benoemd tot burgemeester der gemeente Deventer, jhr. mr. T, A. M. A. van Humalda van Eysinga, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Wormerveer. Jhr. mr. I1. A. M. A. Humalda van Eysinga, is in I860 te Leeuwarden geboren. In 1894 pro moveerde bij te Leiden op het proefschriftDe gemeenschappelijke regeling van gemeentebesturen. In 1896 werd de heer Humalda van Eysinga be noemd tot com mies-redacteur en archivaris van de gemeente Schiedam, waar bij in 1897 werd benoemd tot secretaris van de Kamer van Koop handel. In 1900 werd hij burgemeester van Wormerveer, 4 jaar daarna schoolopziener in het district Hoorn Eenige jaren is hij voorzitter geweest van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Tweede Kamerverkiezimren. ROTTERDAM III. De Vooruitstrevende Libe rale Kiesvereeniging Rotterdam stelae gisteravond candidaat voor de Tweede Kamer iri District III "tore Lasonder) prof. B. B. Eerdmans te Leiden. De R.-K. Kiesvereeniging Recht en Orde III stelde tot candidaat H. Stulemeyer, wethouder te Rotterdam. Zangschool van „Gemengd Koor". Paul en Hertha. De buitengewone bijval welke de uitvoering van het zangspel »Paul en Hertha" de vorige maand bij het publiek mocht vinden, heeft het bestuur van »Gemengd Koor" doen besluiten een tweede uitvoering van dit naït-mooie zangspel te geven, 't Bepaalde daartoe z. i. de week waar in het Kerstfeest valt om dit eigenaardig Kerst sprookje aldus in het gewenschte milieu te plaatsen. Zoo werd de uitvoering dan gister-avond 'n Odéon herhaald. Deze tweede uitvoering van »Paul en Hertha" heeft zeker niet minder dan de eerste zoovelen die haar bijwoonden de zaal was weder tot op de galerijen bezet - uitnemend voldaan. Wij behoeven hier zeker niet in een herhaalde uit eenzetting van het verloop van dit zangspel te treden, wijl 't onzen lezers uit een vorig verslag wel genoeg bekend is. Alleen willen wij getui gen, dat 't ook nu zoowel door zang als actie der jeugdige execuianten geheel het succes van kinderlijk, naive schoonheid bereikte, die de vaardige auteur in al de bedrijven heeft weten door te voeren. De samenzang der beide verlaten kinderen evenals het trio met ïToovermie" hoor den wij weder met bijzonder genoegen. Ook de koren der kinderen waren over het geheel zeer goed. Het ballet zoowel in de kabouter- als in de feeën- en poppendans bleek wel bijzonder goed te zijn ingestudeerd. Bij deze dansen wer den vooral de prachtige, afwisselende lichteffec ten door het opgetogen publiek bewonderd. Wat wij echter in zang als actie reeds de vorige maal anders hadden gewenscht, bleef ook nu nog te wenschen. Mogelijk was het tijdsverloop tus schen de beide uitvoeringen te kort om daarin verandering te brengen. Deze herhaalde uitvoering van dit aardig zang- spel heeft zeker velen voldaan, die er reeds een maal zoo bijzonder bij genoten of er na de eerste gunstige beoordeeling mee wilden kennis maken, loch zouden er vermoedelijk nog meerderen bij genoten hebben als de herhaling eenige dagen later had plaats gehad, na het intreden van het Kerstfeest, wanneer velen die zich in de weken van voorbereiding van dergelijke amusementen plegen te onthouden, weder daarvan gebruik ma ken. De goede bedoeling van het betrokken be stuur valt intusschen niet te miskennen. Een opzienbarende aanhouding. Men meldt uit Hilversum aan de »Tel". Gistermorgen is in zijn woning alhier aange houden P. K. J. P., lid der effecteofirma Perk en Kramer, als verdacht van verduistering, ten nadeele van clientèle gepleegd. Er zou een tekort zijn van 5 a 7 ton, hetwelk hoofdzakelijk ten nadeele van familielededen komt. Men heeft nog getracht de schade te vergoeden door bemiddeling van een broer van den aangehoudene, doch deze weigerde het tekort te dekken. P. heeft, hoewel hij wist geruïneerd te zijn, enkele weken geleden nog gelden van cliënten geaccepteerd. Zoo heeït hij o.a. nog f 20.000 aangenomen van een cliënt te Hilversum. Mislukte speculaties hebben tot de catastrophe geleid. De aangehoudene is heden nog naar Am sterdam overgebracht, om door de justitie te worden gehoord. Politietoezicht gewenscht. De be richtgever te IJmuiden van het „H1>1." Bij het binnenkomen van het Italiaansche stconi sch i p „Febo" gisterennacht heeft zich een too- neol afgespeeld, waarhij de gezagvoerder ziri, be paald wel afgevraagd zal hebben of hij zich in een beschaafden staat bevond E1*1 was een hevig.* concurrentie tusschen de verschillende sleepboot- runners, die den gezagvoerder, welke zich in het Engelsch slechts moeilijk kon verstaanbaar maken, dermate overrompelden, .at hij' de kluts kwijt raakte Het schip kwam dwars in ae ha ver., doch slaagde er later in, in ae sluis te komen Onderwijl waren de runders met elkan- ccr aan het bakkeleien geraakt. zooJat een aan tal Rijksveldwachters die wegens de staking in groeten getale hier aanwezig zijn gerequireetrd moest worden om het schip van zijn belagers te bevrijden. De kazernebrand te Haarlem. De „O. H. Ct. meldt, dat de milicien G., verdacht den brand in de kazerne te Haarlem te hebben aan gestoken, geheel onschuldig aan dit Feit is. Het hem afgenomen verhoor door de militaire com missie had met de brandstichting niets te maken en betrof alleen een gewiane politiezaak. G. bevindt zich trouwens alweer op vrije voeten, Brand in een Parijisohen postwajgt g o n. lengevolge van de ontploffing' van een gashouder, vloog Zondag de postwaggon van den trein, die om 4 uur 30 min. 's morgens uit Pa rijs vertrekt, in brand. Talrijke brieven werden tot asch verteerd. Een oplichter. Donderdag nam een zeker persoon, die zich als Van Loon in het hotelregister inschreef, zijn intrek in het hotel de l'Europe te Amsterdam. De man nam er goed van, maar toen het op betalen aankwam, bleek, dat hij geen cent op zak had. Zondagmorgen wer de politie ge waarschuwd, die den oplichter arresteerde en naar het politiebureau aan den Singel bracht. Bij het verhoor bleek, dat zijn ware ware naam A. Wafelbakker luidde en dat hij in verschillende hotels, o.a. het American Hotel, op gewone wijze gratis gelogeerd had. Hij gaf voor een groote som gelds te verwachten van een broeder uit Den Haag. Voorloopig logeert de man wéér gratis; thans echter in het politiebureau. De bakkers3taki ng, Naar de „Avp." uit goeie bron verneemt gaan de bakkers te 's-Gra- venhag'e heden beslist in staking. Ongelukken. Zaterdagavond is te Asten, in de fabriek van torenuurwerken van den heer Eijshouts, de werkman Th., Poulissen tusschen een riem en een riemschijf beklemd geraakt. Hij weid verschillende malen mee rondgeslingerd: Zwaar in- en uitwendig gekwetst is hij naar, het gasthuis gébracht. Verdronken. Een roeiboot, waarin zich vier personen bevonden, die zich. van Spiekeroog naar Herlingersiel begaven, is gister-namiddag' onder weg omgeslagen, tengevolge van den heftige» golf slag. Do inzittenden, n.l. de eigenaar der boot een knecht, en een eerst kort geleden in. het huwelijk getreden echtpaar, dat voor genoegen het tochtje meemaakte, vonden den dood in de golven. De verschillende medaille.s en d.i- Nat. Zang wedstrijd voor solo- en dubbelmannen, ploma's, welke beschikbaar zijn gesteld voor den kwartetten, te houden ap 2en Keistdag ars„ uit geschreven door de Schieda.msche mannenzang- vereniging „Zang en Vriendschap" ter gelegen- Leid van haar 5-jarig bestaan, zijn tentoongesteld in de etalage van het sigarenmagazijn Feelaers, aan ae Hoogstraat alhier. Aan de Vereeniging voorModevak- scholen te 's-Gravenhage slaagden als costumière de candidaten van Rotterdam M. C. Bos, C. van Oostrum en C. C. Blom, welke werden opgeleid aan de Modevakschool, Schietbaanlaan 27b, Rotterdam. Gister-avond om 7^ uur kregen twee vrouwen in de Tuinlaan ruzie. De een wilde de andere te lijf en sloeg met baar hand- taschje. De tasch kwam echter in de Plantage- sloot terecht, waaruit die later werd opgehaald. De woedende ontwapende juffrouw uitte nog eenige bedreigingen tot haar weder partij, waarna de rust werd hersteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 24 Dec. 0.31 v.m,, 1.10 n.m. Vergiftiging. Onder ernstige vecgiftigings verschijnselen zijn gister te Amsterdam een vrouw en haar dochtertje naar het gasthuis vervoerd Naar daa;r bleek heeft de moeder het kind su blimaat ingegeven en daarna zelf hel vergif in genomen. Gas ontsnap ping. In den nacht van Za- tei.lag op Zondag zijn door de politie een vrouw, haar 16-jarige dochter en een 6-jarig kleinkind, tengevolge van gasontsnapping bewusteloos in hun woning aan de Westerstraat te Amsterdam, aangetroffen. Het drietal is naar het Binnengast huis vervoerd. Het S c hel d e-M a as-R ij n kanaal. Naar het „Handelsblad van Antwerpen" mededeelt, heeft de commissie der handelskamers van Ant werpen en Brussel te Brussel de eerste barer algemeene vergaderingen gehouden met het doel hc-i beste traject van aahsluiting tusschen de Schelde, de Maas en den Rijn te zoeken. Aan die vergadering namen deel de leden der verschillende beraadslagende lichamen, vertegenwoordigers van staat en sttad, van de maatschappij van Brussel-zeehaven, notabelen uit de handelswereld, enz. De heer Helmershausen, Pruisisch staafe- ingenieur, ontwierp een plan waarbij het ka naal voorgesteld werd te loopen van Aken, tot Bonn, door Westfalen met vertakkingen op Buten, Eschweller, Stolberg en Aken én daar na door Hollandseh Limburg met een uitmon ding in de Grens-Maas: Na een grondige beraadslaging tusschen de afgevaardigden der verschillende belangen, werd besloten, dat, aangezien Duitschiand en Holland meester zijn van den toestand, België met dit ontwerp1, dat den steun der naburige regeeringen zal erlangen, dient accoord te gaan. Schipbreuk. Uit Sjanghai komt bericht van een drama, dat zich bij Reef-island heeft afge speeld. Het Chineesche stoomschip „Tak Joei" met 150 passagiers en een bemanning van 08 koppen aan boor dl liep, op een onderzeesche klip. Honderd-vien-en-'zeventig: personen verdron ken. Onder de 34 geredden zijn twee Europeanen. Blijkens een verklaring van den gezagvoerder liep de „rJak Joei" met volle vaart op de rotsen. Onmiddellijk ontstond er een paniek. De koelies klommen in de booten, zoodat deze niet kon wonden uitgebracht; ook werd er geplunderd.. De kapitein, de eerste officier, de hofmeestc-r en de kwartiermeester dreven 11 uur lang oo een vlot rond, al dien tijd blootgesteld aan zware zeeën Tenslotte dreef het vlot in Louisa-baai, waar de schipbreukelingen werden gered. Zij waren totaal uitgeput, en hadden allerlei kwet suren bekomen. Een andere schepeling dreef op t en plank naar den' wal, terwijl nog weer anderen Reef Island wisten te bereiken. Verder werden nog personen gered door een Japanscfcon kotter, de „.Teijo Maroe." Briefporte Amerika—Nederland. Naar aanleiding van dé bemoeiingen van ae Amc- nkaansche Kamer van Koophandel voor Nedei- land en Koloniën te Amsterdam, ter verkrijging van een verlaging van het porto voor brieven, bestemd voor de Vereenigae Staten en omge keerd, ontving de genoemde Kamer van Koop handel yan de hoofddirectie der posterijen te Washington het hieronder volgende bericht: Aangaande een 2-cents brieftarief tusschen Ne- aerland en de Vereenigde Staten en de verheu ging van het gewicht van monsters .-„under waar de in Post-Unie-zendingen van 250 tot 1000 gram, meld ik u, dat met het oog op het verlies van inkomsten als gevolg daarvan en de te verwach ten verandering de' internationale posttarieven, welke kunnen voortvloeien uit het te Madrid te houden Wereld-Post-Congres, in rten herfst van 1914, het niet mogelijk is, dat in de naaste toe komst overeenkomsten betreffende een 2-caut.s brieftarief. worden gesloten met buitenlandscho mogendheden. Het Maagstuk, betreffende het gewicht van monsters zonder waarde in de Post Unie-Zendin gen, welke nu 350 gram of 12 (Engelsche) on zen bedragen, zal overwogen worden op het Postcongres te Madrid, doch het is op het ogen blik niet mogelijk te zeggen, welk besluit daar over zal genomen, worden. (Tel V ergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 23 December 1913, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig ziju 18 leden. Afwezig de heeren T. s. Goslings en J. M. Wnnt I a met kennisgeving; v. d. Meer, Wouterlood en de Bruin. De vaststelling van de notulen van de ver gadering van 29 October en 19 November dén611 December jl. wordt aangehou-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2