Dagblad voor Schiedam en Omstreken f en rr fifj EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering f' 1 f] f] 3?8te Jaar^ay.^ Zaterdag 3 Januari 1914 No. 10816. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 'Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 10 rebels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend^ Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bil levenslange van bi verlies van - oa een hand, g 11 i EI I 1111 ai oyereentoistig op de polis vermelde voorwaarden, 2 y (JU invaliditeitl LUU voet «f oogI UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsch Algemeene Verzekeringsbank. gevesttgd_te_Scmeaam overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, i U U U bjj verlies i [J U wijsvinger; I U by verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Xlftuws. ZWEDEN. De sAftonbladet", het voornaamste blad van Stockholm, bespreekt in een uitvoerig artikel de Russische militaire maatregelen in Finland, als de verbetering der wegen ten behoeve van het troepentransport, de aanbouw van nieuwe barak ken etc. en verklaart, dat deze maatregelen enkel en alleen tegen Zweden gericht zijn. Een ander dagblad de »Ny Dagligt Allehanda'^ weet mede te deelen, dat leden van de Russische legatie te Stockholm, die eenige dagen geleden met een motorboot van Stockholm naar Gothen burg voeren, bij het fort Karlsborg trachtten te landen, doch kort na de ontscheping ontdekt werden. Het blad - dringt, met het oog op de Russische spionnage en het vermetel optreden der Russische agenten, bij de Zweedsche regeering op het nemen van krachtige maatregelen aan. RUSLAND. Het Poolsche blad »Kuryer Zaglembia" be weert, dat te Kattowitz eenige Duitsche officieren, van wie twee met name genoemd worden, twee Polen uit het Weichselgebied beleedigd zouden hebben, omdat zij den kellner in het Poolsch toe spraken. De kellner zou eveneens door de officie ren uitgescholden zijn, daar ook hij zich van de ^hondentaal" bediend had. De beide Polen zouden in verband hiermede zich schriftelijk bij den mi nister van Oorlog beklaagd hebben en bedreigd wanneer zij binnen een maand geen genoegdoe ning ontvingen, zich tot de Poolsche afgevaardig den in den Rijksdag en den Pruisischen Landdag te zullen wenden. SPANJE. De Koning heeft het besluit tot ontbinding der Kamers geteekend. De verkiezingen zullen in het begin van Maart worden gehouden en de nieuwe Kamers komen 30 Maart bijeen. ITALIë. DeKardinaal-staatssecretaris Merry del Val heeft in opdracht van Z. H. den Paus aan de Kardinalen en Bisschoppen een circulaire gericht, waarin alle kerkerlijke vorsten worden verzocht de beschikkingen nopens hunne nalatenschappen aan den Notaris van den Heiligen Stoel te doen toekomen. Voorts is verzocht geen geheime tes tamenten, waarvan de openbaarmaking de kerk zou kunnen schaden, te maken. Aan den Notaris van den Heiligen Stoel zijn ingevolge van dit verzoek verschillende testamenten door een aan tal Bisschoppen en Kardinalen toegezonden. De aanleiding van dit verzoek van den Paus is de kwestie met het testament van Kardinaal Rampolla en het zoek raken daarvan. GRIEKENLAND. Verscheidene afgevaardigden interpelleerden de regeering over den aankoop van de dreadnought ïRio de Janeiro" door Turkije. De minister Venizelos bevestigde het bericht over den aankoop, maar verklaarde de maatre gelen, die door de Grieksche regeering zouden genomen worden, ten einde haar maritieme su prematie op de Egeïsche Zee te handhaven, niet te kunnen mededeelen. Venizelos meende, dat de tegenwoordige toestand het hem onmogelijk maakt de bestellingen door het ministerie van Marine reeds gedaan of nog te doen nu reeds bekend te maken. Hij beperkte zich er toe aan de Kamer de verzekering te geven, dat de hooge maritieme autoriteiten volkomen gerust gesteld waren. MEXICO. Zes-en twintig ex-afgevaardigden zijn gister uit de gevangenis ontslagen, waar zij sedert den lOen October op bevel van generaal Huerta wa ren opgesloten. De rechter van het districts gerechtshof achtte de beschuldigingen wegens oproer, tegen de gevangenen ingebracht, onge grond. Verspreide berichten. Naar de »Osservatore Romano" meldt ont ving Z. H. de Paus Donderdag persoonlijke geluk- wenschen van den Duitschen keizer, benevens de koningen van Beieren en van Saksen. Volgens een mededeeling aan de „Köln.-Volkszeitung" zonden ook de keizers van Rusland en Oostenrijk, alsmede de koningen van Zweden, Noorwegen, België, Montenegro, Spanje, benevens Don Manuel van Portugal, den H. Vader telegrafische geluk- wenschen. Volgens het Weensche correspondentiebureau heeft de Turksche regeering besloten deFransche bankiersgroep-Perrier (die Turkije een voorschot van 100 millioen frs. heeft verstrekt), concessie voor den aanleg eener spoorlijn SmirnaDarda- nellen te verleenen. Volgens het »Giornale d'Italia" heeft het parket op aanvraag van barones Perrana het wegnemen der zegels van de woning van wijlen kardinaal Rampolla gelast en de inventarisatie, door prinses Altieri aangevraagd, toegestaan. Binnenland. tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. Zaal berg Jr., oudste lid der firma J. C. Zaalberg Zoon, wollendekenfabrikante, te Leiden, en is de aan voormelde orde verbonden eere medaille, in brons, toegekend aan \<l,7/ L. B. van der Waal, werkzaam bij de naam- iooze vennootschap Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Hs. Coster Sc Zoon, te Alkmaar, en A. Bramkamp, pakhuisknecht in de stoomhout- zagerij van de firma E. J. van Weerelt Azn., te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 29 Dec. 1913 is de gouden eeremedaille der orde van Oranje-Nassau verleend aan A. M. Dijkstra, te stavoren, met 1 Januari eervol ontslagen opzichter van het waterschap Hemelumer Oldephaert en aanhoorige zeedijken. De heer J. de Vlam, voorzitter van den Katho lieken Patroonsbond te Eindhoven, is benoemd tot ridder van St. Gregorius den Groote. vervanging van het roode kruis, dat thans niet meer gebruikt mag worden. Ned. Slagersgezellenbond. Men meldt ons uit Amsterdam De 12e jaarvergadering van den Ned. Slagers gezellenbond zal gehouden worden op Zondag 1 Maart a. s. in Café Restaurant Boneskite Rotterdam. De raoüt ten Hove. Men meldt uit 's-Gravenhage, d.d. 2 Januari Tengevolge van de wegens het overlijden der koningin-moeder van Zweden bevolen verandering van het gala-bal ten Hove in een gala-raoüt, had de Nieuwjaarpartij dezen avond ten Koninklijken Paleize niet het feestelijk karakter van anders, hoewel door de serschyaing dar. gsafem :r. aclL- of hofcostuum, het gala-kemerk bewaard bleef. Daardoor -had de avond een eenigszins ander verloop. De Koninklijke gastvrouw en gastheer hielden na 9 uur wel het cercle van gelukwensching voor de vreemde gezanten met hunne dames en leden van hun legatiepersoneel, maar deden ditmaal niet de ceremonieele intrede in de balzaal, voorafge gaan en gevolgd door den stoet van hofdames, de grootofficieren, kamerheeren, adjudanten en andere officieren van het militaiie Huis. Dit fees telijke oogenblik was achterwege gelaten. De Koningin en de Prins verschenen daar dit maal zonder dien schitterenden staf en zonder dat muziek hun binnenkomst begeleidde, noch in de groote, noch in de kleine danszaal was een orkest; Evenzeer miste men de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder, wegens de bovenver melde reden. Uitteraard bepaalde de partij zich tot een rond wandelen van de genoodigden in de luisterrijk verlichte zalen en vertrekken en tot onderlinge begroetingen conversatie afwisseld door een bezoek aan de met roode anjers versierde buftettafels tot het gebruik van de thee of van avondgerechten- H. M. de Koningin zoowel als Z. K. H. de Prins lieten zich in de groote zaal velen uit de dames- en heeren-gasten voorstellen of begaven zich naar andere salons, waar de vorstelijke per sonen zich eveneens met bezoekers onderhielden. Er waren ongeveer 1000 uitgenoodigden tot bij woning van deze avondontvangst uitgegaan onder de hoogambtelijke en verdere officieele kringen de diplomaten-, hof-, rechterlijke- en militaire wereld der residentie en provincie. Het corps vlag-, opper-, hoofd- en verdere officieren van van zee- en landmacht en van het Indisch leger in de residentie leverde in het bezoekersgetal een sterk aandeel. De partij was te 111 uur afgeloopen, vroeger dan de gewone hofbals plegen te eindigen. Het Tweede Kamerlid voor Oostburg. Naar het „Terneuzensche Volksblad" verneemt, is den afgevaardigde voor het district Oostburg in de Tweede Kamer, den heer jhr. De Muralt, door zijn dokter nog een paar maanden rust voorgeschreven, ten einde een volledig en spoedig herstel mogelijk te maken. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, kapitein Ruys, bracht gisterochtend een bezoek a -n de Algemeene Haagsche Polikliniek aan de i'ffusengracüt te s-üraveuhage. De Prins, die te half elf per auto kwam, werd ontvangen door baron Van Palland van Neer rijnen, voorzitter en door de leden van het alge meen bestuur, wethouder Jansen, mr. dr. W. P- J. Bok en den heer Witte Hoogendijk, zoomede door de leden van het dagelijksch bestuur, dr. Hanken, dr. De Groot en dr. Teijer en de direc trice, zuster Van Vollenhoven. Z. K. H. bezocht alle afdeelingen, terwijl de patiënten bij de geneesheeren en in de wacht kamers waren, zoomede het laboiatorium, waar de geneesheeren en de dames-patiënten werden voorgesteld. De hooge bezoeker nam de inrichting met veel belangstelling in oogenschouw en gaf zijn groote ingenomenheid met de doelmatigheid er van te kennen. Het bezoek duurde ruim drie kwartier. Mr. J. Ort. f Te 's-Gravenhage is plotseling overleden de heer mr. J. Ort, die 4 October van het afgeloopen jaar tot hoofdcommies aan de afdeelingen Nijver heid, van het departement van Landbouw, Nijver heid en Handel was benoemd. Vóór dien tijd was hij chef van de afdeeling sociale zaken ter ge meente-secretarie van Utrecht. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1913 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, A. P. W. van der Lugt, oudste directeur der naamlooze vennootschap W. van der Lugt Zoon s Stoom- kuiperij en Kistenfabriek, te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 30 Dec. 1913 is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handel Maatschappij, te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 30 Dec. 1913 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, E. J. IJzenhoed Grevelink, chef der bureau en procu ratiehouder bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 20 Dec. 1913 is benoemd De winkelsluiting. Men meldt uit Leiden d.d. 2 Jan. De invoering der negen-uren-sluiting is hierop weinig tegenstand gestuit. De meeste winkeliers sloten heden, den eersten werkdag, om negen uur en deden de lichten uit; anderen bleven open, doch lieten geen publiek toe. Op de Haarlem merstraat, waar de meeste tegenstanders woneD, trachtte een enkele vischhandelaar zijn waarover hat hekje te verkoopen, waarin hij door de poli tie werd verhinderd. Er was in de winkelstraten veel publiek op been. Tal politieagenten op rij wielen doorkruisten de stad, doch er werden geen procesverbalen opgemaakt. Nederl. Drogistenbond. De Nederl. Drogistenbond heeft dezer dagen te Amsterdam zijn algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, de heer H. Sant, zeide in zijn openingswoord, dat de bond in bloei toeneemt. De bond heeft thans opgericht twee cursussen, waar onderwijs gegeven wordt in Latijn, natuur kunde, scheikunde an warenkennis Zoo mogelijk zal aan het einde van deze cursussen een vak school opgericht worden. Het officieele weekblad bondsblad, »De Drogist", zal een weekblad wor den. De vergadering besloot tot statutenherziening en tot het deponeeren van een embleem, ter Nieuwjaarsreceptie b\j Z. D H. Mrr. Callier. Oim,r 1 ,uur Donderdagmiddag ontving, naar do .Nieuwe Haarlemsche Courant" melat, Z. Ii. H. Monseigneur Callier de Eerw. geestelijkheid der stad Haarlem, die aan Z. D. H. hare gelufc- wenschen voor het nieuwe jaar kwamen aan bieden. Uit naam van allen sprak ae Hoagcerw. Vi caris-generaal, Mgr. Möllmann, Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid als volgt toe. Monseigneur. Wanneer op den eersten dag des jaars de priesters, die in uwe omgeving werken, tot u komen, om u namens de geheele geestelijk- heid va n het bisdom hunne wenschen a an te bieden, dan ik durf het gerust zeggen maken zij gebruik van een heilig recht, een recht hun gegeven boven anaersn, wie ook. Het is het recht van de oudste zonen des huisgezins om vóór afineren den Vader op den Nieuwjaarsdag te begroeten 1 Zij vervullen daarmede tevens 'een duren plicht, een plicht tegenover het door den H. Geest gestelde gezag, aan hetwelk zij bij de IT. paries terwijding eerbied en gehoorzaamheid beloofd hebben. Die plicht wordt des te aangenamer, wan neer zij zich als ditmaal herinneren, hoe in het vorig jaar de bisschoppelijke Hiërarchie met al hare zegeningen reeds zestig jaar hier her steld was en hoe wij ons in het najaar over de vele weldaden van uw reeds tienjarig Epis copaat verblijd hebben. Met die gevoelens van kinderlijke liefde, eer bied en gehoorzaamheid komen wij dan Uwe Dioorl. Hoogw. een Zalig Nieuwjaar toev.enschen onze innigste verlangens uiten voor uw Per soon en voor uw Diocees. Bij het sluiten der Priesterretraite ten vori- gen jare hebt gij' ons herinnerd, dat de 11. Kerk de priesters noemt „jprovidi cooperatores ordinis nostri" en dat wij bij de zorg voor de gel oneigen altijd veilig handelen, wanneer wij somtijds met achterstelling] van eigen opvattingen de inzichten volgen van onzen Bisschop. Die inzichten, die bedoelingen hebtt gij zeer duidelijk, zeer ernstig1 en meermalen verklaard. Mogen al uwe Priesters saeculieren en regu lieren in 1914 eendrachtig uwe cooperatores zijn ex animo! In het afgeloopen jaar, Monseigneur, werd uw herderlijke zorg ook vergroot door de penuria Sacerdotüm, het gebrek aan Priesters, ofschoon de oorzaak van dat gebrek gelukkig minder is voortgekomen uit het klein getal der wijdingen dan nit de groote uitbreiding' van het dieüstwerk, de stichting van nieuwe Parochiën. Mogen, Monseigneur,, in het nieuwe jaar zoo weinig mogelijk Priesters, om welke reden ook, aan het Ministerie onttrokken worden en wij allen met dubbele krachten werken ter eere Gods met onzen krachtigen Bisschop' aan het hoofd'- Monseigneur bedankte den Hoogw. Vicaris- Generaal en de Geestelijkheid voor de hem aangeboden wenschen. De Vicaris had gesproken naar het hart van den Bisschop, vooral ook door nen wensch te uiten, dat het aantal priesters niet belang- rijk verminderen zou in 1914, nóch door den dood nóch door aanvragen om eervol ontslag. Geen man kan worden gemist, en o.u te minder waar reeds overal zooveel werk van de Geestelijkheid wordt gevraagd. Monseigneur spoorde de geestelijkheid aan om bun drukken arbeid met kracht te blijven voortzetten en dien arbeid in te richten vooral op uit. doel: hel uitdrijven van den geest van neutraliteit op elk gebied! Het voortdurende huisbezo >esle mid del om te weten of de gt eulrnliteit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1