Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f Afinirr- rnn by veriies r ïdUxcjIO V errader. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Maandag 5 Januari 1914 No. 10817. Op den Balkan. orareenïonistig op ie polis verielïe yoorwaarden. Officieel® berichten. BaitenbidMh Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de bil verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Wegens den feestdag van H.H. DRIEKONINGEN zal de NIEUWE SCHIE- DAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schie dam en Omstreken, D i n s d a g-a vond niet verse hijn e n. Gasfabriek, Drinkwaterleidingen Eleciriciteits- bedryf der gemeente Schiedam. Leveranciers aan bovengenoemde bedrijven worden dringend verzocht hunne vorderingen tot het einde van het jaar 1913 in te reiken voor 10 Januari a.s. Schiedam, 5 Januari 1914. DE DIRECTEUR. Turk ije. De correspondent van de Temps" te Peters burg seint: „Uit gesprekken met verschillende politieke personen krijg ik den indruk, clat men zich te Petersburg zeer stellig rekenschap geeft van het bestaan van een volledig: plan van den Driebond, jom het Turksche Rijk onderling te verdeelen. Albanië. Een correspondent van de „Temps" te Yaiona seint aan zijn blad, dat hij geruchten heeft pip gevangen van het smeden eener samenzwering aan welker hoofd de Turksche ex-minister van Oorlog Izzet Pasja zou staan, die qp liet punt heet te staan zich naar Albanië in te schepen en zich van het gezag aldaar meester te maken. Oostenrijksche schepen, met wapens geladen, zouden van Constantinopel naar Brindisi ver trokken zijn. In kringen, die in nauwe betrek king tot de controle-commissie staan, wordt dit gerucht niet tegengesproken. DÜITSCHLAND Uit Straatsburg: wordt gemeld: Hot generaal- toommando van het 15e legerkorps deelt mee dat het militair gerechtelijk onderzoek heeft uit gemaakt, dat het aan geen twijfel onderhevig is, of op 26 December 1913 zijn in de nabijheid Van den wachtpost van het 105e regiment-infan- terie in den slottuin te Zabern twee scherpe schoten gevallen. Het eerste: schot ging over don wachtpost heen, en wel zoo dichtbij, dat de sol daat dip op wacht stond overtuigd is, dat. op hem is geschoten. De veronderstelling der bladen dat het hier slechts een grove onbetamelijkheid geldt, waarbij met los kruit uit een pistool zou geschoten zijn, is volkomen onhoudbaar. Vanwege het O. M. van het Keizerlijk Lands gerecht te Zabern wordt aan het Wnlff-bureau het volgende medegedeeld: Het ingesteld onder zoek heeft buiten allen twijfel vastgesteld, dat cie schoten, niet gelijk door de militairen aan ge- Uit den tijd der eerste Fransche Revolutie. 14) Open de kapel, antwoordde de markies met bewogen stem. Wij willen bidden voor uw broeder en mijn zoon... Hij heeft ze zien onder gaan besloot hij plechtig op den emigrant wijzend. Bonrnac liet 't hoofd zakken, alsof'n zware slag hem had getroffenop zijn gelaat teekenden zich de tegenstrjjdigste gevoelens. Hij heeft ze zien sterven en niet gored, zeide hij met die eenvoudige logica, die geen bijbe doelingen toelaat. Hij heeft ze zien sterven en leeft zelf nog Zijne stem beefde van ingehouden toorn, en de blik, die uit zijn doordringende oogen zich vestigde op den bleeken man, was 'n bik vol wantrouwen en haat. Heer markies, ging hij voort, 't zou mij leed doen, zoo 'tons eenmaal moest berouwen, een Christen te hebben gered. Doch ik vreesde wer kelijk.Echter is uw weDsch mij een bevel. Ik zal doen wat u verlangt, tegenover dezen.... den burger lm bert. 'twas de eerste maal, dat Bournac 't waagde, nomen wordt, op een afstand van 30 meter ach ter den kazernemuur waren gelost, doch op ten afstand van 90 meter1, en van af de andere zijde van de Kanaalhaven; dat wel is waar met scherp geschoten is vaststaat, doch dat alle omstandig heden in aanmerking' nemende, de gevolg!rekking moet worden gemaakt, dat- van een aanslag op den schildwacht geen sprake kan zijn en dat men hier alleen te doen hoeft met een pnop zettelijk gekozen abject en een doellooze scbie- terij. FRANKRIJK. De „Radiaal", welk blad als het orgaan van den Fransehen Minister van financiën Caillaux wordt -beschouwd, stelt in het licht dat door zekere financieele kringen getracht wordt door invloed uit te oefenen op üe Beurs, de finan cieele plannen oer huidige regieering zeer te be moeilijkten, en de radicale richting' in -ui se red iet te brengen. Zulke machinaties zouden, zegt het blad, wel eens gevaarlijker kunnen zijn voor hein. die ze uitbroeien, dan voor het lama. De repu bliek is een instelling, die zulk een despotisme niet mag dulden. Het blad hoopt, dat het vol doende zal zijn, de openbare meening op dit drijven opmerkzaam te hebben gemaakt, om haar verontwaardiging daarover te kennen te geven. PORTUGAL. teedert eenige dagten 'cteeidl in do Europecsche hoofdsteden het gerucht de ronde, dat de jongste Portugeesehe samenzwering in Oporto, het werk zou geweest zijm van een handlanger der Por tugeesehe rtegeeïing. Die- Excelsior ontvangt thans uit Madrid het bericht dat een voormalig amb tenaar der Portugeesehe geheime politie1, Homero Lanastire genaamd een ncxtairieele verklaring' heeft doen opstellen, waarin wordt uiteengezet, dat de jongste „samenzwering" in Oporto door den Portugee'schen politie-lbeambte Scevola op touw gezet is. Scevola had zich het vertrouwen der Portugeesehe Koningsgezinden weten te verwer ven. en hen van wapenen voorzien. De namen der Koningsgezinder! wanen daarop door Scevola Verklapt, en toen zij de Portugeesehe. grenzen overstaken, werden allen in hechtenis genomen. ZWITSERLAND. Den len Januari is de ziekteverzekeringswet van kracht geworden. De verzekering tegen ziekte met subsidie van de regeering is niet verplich tend gesteld, maar de Cantonale besturen zijn door de regeering gemachtigd haar verplichtend te maken. D:e verzekering tegen ongevallen, die later in behandeling zal warden genomen, wordt verplichtend gesteld. BULGARIJE. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt zal, nu door den Bulgaarschen Minisbea'-pcresident het ontslag va;n het kabinet definitief ingediend is, in de eerstvolgende zitting van de Sob ran je het bij den markies deze republikeinsche benaming te gebruiken, die 'n diepen afgrond tusschen den boer en den edelman opende. De bergbewoners zijn als de bergketen 'n enkele stortren is voldoende, om ze in verwoestende, alles vernietigende stroomen om te scheppen. VIII. Men bracht Bertha, die nog steeds bewusteloos was, op haar kamer en legde haar aan de zijde van haar kind, opdat 't oog der moeder, zoo t zich weder opende, den besten troost voor 't vertwijfelende hart zou vinden. De markies week in dezen nacht niet van hare zijden. Angstig waakte hij over hen, die hem nog in 't leven waren overgebleven. Terwijl hij in donkere gedachten verzonken naast 't leger zat, wekte hem plotseling de zachte stem van den knaap uit zijn droeve overpeinzingen. Grootvader Wat is er, m'n kleine? Waarom heeft mama dezen avond zoo ge weend Waarom heeft ze niet met mij gebeden en mij gekust? Moedertje heeft groot leed. U hebt gezegd, papa zou dood zijn. Wat is dat, grootvader? Uw vader komt niet meer bij u terug. Nooit dat was niet mooi van hem. Ik ge loof 'tniet. 't Is zoo, m'n kind, de goede God heeft hem in z'n hemel opgenomen heengaan van het kabinet worden medegedeeld, Waarna aanstonds met het polsen der verschillende partijen een aanvang zal worden gemaakt. Voor zoover bekend, weigeren da agrariërs en de socia listen deel uit te maken van het nieuwe mini sterie; de overige kleine groepten oer oppositie komen niet in aanmerking, zoodat het liberale coalitie-kabinet aan het bewind zal blijven, daar geen andere partij met de huidige S.obranje kan regeeren en een ontbinding van deze volksver tegenwoordiging in elk geval zal vermeden wor den. De Ministerieele crisis zou dan binnen en- Ie dagen kunnen zijn opgelost. SERVIë. De koning heeft Pasjits de vorming van een nieuw ministerie opgedragen, waarvan alle te genwoordige ministers, behalve Bojanowits, de minister van oorlog, deel zullen uitmaken. HAITI. Op eenigen afstand van de stad Port au Prince brak gister een gewapende rebellie uit. Dank zij de terechtstelling van de raddraaiers werd de opstandige beweging spoedig in de geboorte ge smoord. MEXICO. Reuter meldt uit Presidio (in Mexas), d.d. 3 Januari: Tweeduizend Mexicaansche vluchtelin gen, ,onder wie uitgeputte vrouwen en kinderen eh enkele 'Soldaten der regeocingsfcroepeli zijn over de rivier op grondgebied der Vereenigde Staten gevlucht, om er bescherming te zoeken. De slag bij Ojinaga duurt voort. De vluchtelingen, die mijlen ver langs den oever der rivier zijn verspreid, loopen gevaar door het hevige geschutvuur. Alle vluchteling™, die de rivier zijn overgestoken, zijn door de Arne- rikaansche troepen gevangen, genomen. De aanval der opstandelingen op Nuevo Laredo is tijdelijk gestaakt. De opstandelingen erkennen dat de stad zich hardnekkiger heeft verdedigd dan zij verwacht hadden; zij- verzekeren dat zij hun aanval binnen twee dagen, als1 zij versterking hebben gekregen, zullen herhalen. President Wilson deelt mede, dat zijn onder houd met John Lind geen verandering in de politiek der regeering1 jegens Mexico tengevolge zal hebben. Uit Guatemala City wordt geseind: Een afdee- ling marine-soldaten van den Engelschen krui ser „Lancaster" begaf zich dezer dagen aan boord van het Hollandsehe stoomschip „Maro- vvyne", bij aankomst van dit vaartuig te Belize, in Britsch Honduras, kamende van New-Orleans, en weigerde senor Scuora Castillo, en andere Mexicaansche constitutionalisten, verlof te geven om aan land te gaan. Sloepen van de „Lancaster" bleven in de buurt van de „Marowyne", om te beletten, dat andere Mexicanen aan land zouden gaan. Het doel van deze voorzorgsmaatregelen is, te voorkomen, dat Dan willen wij ook daarheen gaan, ik, mama en u. Kom grootvader 1 De grijsaard kon van aandoening niet meer praten hij drukte zijne wangen op 't bleeke ge zicht van den kleine en weende zacht. Ge weent, grootvader Omdat vadertje niet meer terugkomt Ja. dat doet mij ook leed hij heeft dikwijls zoo mooi met mij gespeeld. Ik zal voortaan met u spelen. Gij zijt lief, grootvader, maar zoo mooi kant ge niet spelen. Slaap thans, George, 't Is laat en ge mocht moedertje wekken. Dan geef mij uw hand ge gaat anders weg als ik slaap. Zie, ik sluit de oogen reeds. Geef me 'n zoen 1 De grijsaard omarmde den kleinzoon met voch tige oogen z'n verwond hart vond zoete leniging in de liefde van 't onschuldige kind. George sliep spoedig in, hield echter de hand van grootvader vast. Plotseling opende hij de oogen weer en murmelde Grootvader, papa is dood, zegt ge? Ik be grijp 't niet. Wat is 't toch Stil.... Slaap, m'n lieve jongen, morgen.... 't Kind sloot de oogen weder en sliep weldra rustig en vreedzaam, onder de hoede van twee door smart verscheurde harten. De treurmare van Reüé's dood had als 'n graf heuvel in 't slot opgericht. Wel kan de tijd bloemen uit de graven doen ontspru-ten doch dit leven ontkiemt uit den dood. De dagen vergingen een- de cönstitutionaliisten Yucatan of Chiapas over Belize binnenkomen. De „Daily Mail" weet mede te de,elen, dat koning Ghfistiaan van Denemarken en zijn ge malin, waarschijnlijk met het nieuw-gebouvvde stoomschip „König Friedrich VIII" een reis naar de Deensche eilanden in Wiest-Indië zullen maken Te Londen zijn, volgens „Reynolds News Paper", onrustbarende berichten aangaande den gezondheidstoestand van de Buitsche keizerin ont vangen. Een beroemd Engelsch specialiteit is naar Potsdam ontboden, om de diagnose der lijfartsen van de vorstin nader te bevestigen. Prins Hendrik naar den Taunus. Z. K. H. de Prins is voornemens zich den 7en Januari weer naar den Taunus te begeven en daar eenigen tijd te verblijven. Gastmaal ter eere van Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins nam Zaterdagavond met zijn adjudant, kapitein Ruys, deel aan het gastmaal dat door mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, directeur van het Kabinet der Koningin, ter eere van Z. K. H. in het nHotel den Ouden Doelen", te 's-Gravenhage, werd gegeven. Z. K. H. zat aan tafel met plm. 35 gasten, onder wie alle mi' isters, leden der regeering, be halve de minister-presiiteDtden president van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den oud- voorziiter jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, den griffier van de Eerste Kamer een zestal buiten- andsche gezanteneenige groot-officieren en eden van Hr. Ms. civiele Huis; de directeuren van het Huisarchief en van het Mauritshuis en eenige hoofdambtenaren van het Kabinet. Staatscommissie onderwijs. De Staatscommissie voor het Onderwijs za aanstaanden Donderdagmiddag worden geïnstal leerd door den minister van Binnenlandsche Zaken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 13den Januari, des voormiddags te elf uur, ter voortzet ting vau de behandeling van de Oorlogsbegroo- ting voor 1914 met daarbij behoorende wetsont werpen en ter behandeling daarna van het wets ontwerp houdende machtiging tot verkoop van een gebouw te Tanger, vroeger gebruikt als consulaat gebouw. Vóór de hervatting van de beraadslaging zal de stemming plaats hebben over de motie van orde van den heer Ter Laan, omtrent het niet handhaven van de derde herhalingsoefe ning. tonig en treurig. In de eenzame heerenhuizinge, aan wier deur de dood geklopt had, vond de vroolijkheid geene plaats meer. Vergeefs poogde de markies zijn oude energie weder te vinden vergeefs... Boog hij ook als christen z'n hoofd deemoedig onder de slagen der Voorzienigheid, de mensch in hem kromde zich onder de zwaarte des nood- lots. Meer dan anders zocht hij Bertha en speelde met 't zieke kind. Hoewel zelf behoefte hebbende aan troost, zocht hij nog troost te geven, waar hij grootere smart vóór zich zag. Verscheidene maanden verliepen. Het sWerda" der Repnblikeinsche wachten in de omgeving van 't slot l\ield den vluchteling in zijne muren gevangen. Alleen bij 't aanbreken der schemering waagde hij zich in den tuin, waar hij bijna ge regeld Bertha aantrof. Zij vond eenigen troost in 't onderhoud met René's vriend der jeugd, en liet zich door hem de bijzonderheden van den zeestrijd verhalen, waarin de «Vengeur" zoo glorievol was onder gegaan. De jongen man schilderde hegee3terd de dap perheid der bemanning, liet echter geene gele genheid onbeproefd, om de smart en de her innering der jonge vrouw te doen inslapen, hare gedachten af te wenden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1