Dagblad voor Schiedam en Omstreken. V errader. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Woensdag 7 Januari 1914 No. 10818 Op den Balkan. overeenkomstig on de polis vermelde voorwaarden. Officieel* berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. HienwfC WAARSCHUWING. FEUILLET Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bii a levenslange geheele invaliditeitI De verzekering wordt gewaarborgd door bg verlies van een hand, voetof oog lloliandsche Algemeene b« dood X erzekeringsbank. van een duim gevestigd te Schiedam. van een wijsvinger; Dij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam^ Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengfen ter algemeene kennis, dat bij Konink lijk Besluit vau 23 December jl. no. 34 uit over weging dat reeds bij Koninklijk besluit van 29 November 190fi vergunning is geweigerd om de wert »de Hoop" in te richten voor ijzeren sche pen, met handhaving der vergunning dd. 28 Maart 1913, verleend aan A. v. d Toorn Jzn. te Sche- veningen voor het maken van een sleephelhng en het plaatsen van een electromotor, de onder punt 2 van hun besluit van 28 Maart verleende vergunning voor het herstellen van ijzeren schepen behoorende lot hst reederijbedrijf van den exploitant, te ver klaren voor vervallen. Schiedam, 5 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden^ dat wegens het vernieuwen van een zinker bg de Spoelingbrug te Schiedam de vaart door die brug op 8 dezer tusschen 2 en 4 uur des namiddags vertraging zal ondervinden Schiedam, den 6den Januari 1914. Burgermeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V SICKENGA Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. J. Heilker, en zijue rechtverkrijgenden voor een proefjaar vergunning is verleend tot het drogen van beschadigde goederen, die geen stank verwekken in het peiceel Vijgensteeg No. 4 ka dastraal bekend in Sectie A. No. 12Ö0. Schiedam, 5 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V, SICKENGA. Gasfabriek, Drinkwaterleiding en Electricileits- bedrgt' der gemeente Schiedam. Leveranciers aan bovengenoemde bedrijven worden dringend verzocht hunne vorderingen tot het einde van het jaar 1913 in te reikeu voor 10 Januari a.s. Schiedam, 5 Januari 1914. DE DIRECTEUR. Aangifte voor de belasting op de honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, breDgen ter algemeene kennis, dat ingevolge de verordening op de invordering der belasting op de honden gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) ieder, die in den loop van het jaar 1914 een of meer honden aanschaft, verplicht is binnen veertien dagen na die aan schaffing daarvan ter Gemeente-Secretarie (afdee- ling financiën) op een daartoe aldaar kosteloos verkrijgbaar formulier, aangifte te doen terwijl aan ben die ten vorige jare reeds aangifte deden, een beschrijvingsbiljet zal worden uitgereikt, het welk binnen acht dagen daarna zal worden terug gehaald. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Uit den tijd der eerste Fransche Revolutie. 15) 'n donkere laan voerde in den tuin naar de beek. Aan 't einde er van dreef .t water den kleinen molen van 't slot, uit wiens sluizen 't kris talheldere water in vroolijke watervallen neder- stortte. 'tWas 'n bekoorlijk plekje, juist geschapen om de ziel in een droomerige, weeke stemming te verplaatsen. Voor de beide eenzame wandelaars aan deze plaats kwamen, werden de woorden des jongen mans steeds inniger en teederder. De jonge vrouw echter, bevend voor 'n onbegrijpelijk gevaar, trachtte hem te vermijden. 't leven gelijkt den hemel, zeide Imbert op zekeren avond tot Bertha. Dikwijls straalt z'n ge welf nog in 't reinste blauw, als beneden reeds verderf zwangere wolken zich ophoopen. Plotseling raast de storm smart en bitterheid overstroomen 'n gelukkig bestaan. Zeer waar, snikte Bertha. Maar spoedig verstrooien zich de wolken, de hemel straalt weder in zijn hartverheffend (izuurRust en tevredenheid keeren terug in de De Eg'esche eilanden. Zaterdag heeftt do Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Berchtold, een langdurig onderhoud gehad met den Engöl- schen gezant te Weenen, dat, naar verluidt, voornamelijk over de kwestie, betreffende de eilanden in de Egeïsche zee liep. Met het .oog op de ernstige berichten, die uit Epirus ko men, schijnt het zeer gewenscht, dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk wordt opgelost. Een semi-officieel telegram uit salon iki meldt, dat behalve de 30.000 „hierolochiten" (heilige bataljons) nog 30.000 vrijwilligers naar Epirus zullen worden gezonden. De gouverneur van de landstreek Zgrafos, is van plan, om pp den datum van de ontrui ming van Epirus door de Grieksche troepen, zijn functie neer te leggen en het opperbevel over de vrijwilligers te aanvaarden. Uit dit alles blijkt wel, dat Graiekenland de ontruiming van Epirus geheel afhankelijk inaakt van de oplossing der eilandenkwestie. Italië en zijn geallieerden beschouwen echter den afstand van de twaalf eilanden, die nog door de Italiaansche troepen bezet worden, als een aangelegenheid, waarmede Griekenland niets te maken heeft. De Epirus- en de eilan denkwestie staan volgens de meening van oen Driebond geheel los van elkander. Albanië. Reuter seinde een reeds door de Temps" verspreide bericht, dat in Albanië een samen zwering gesmeed werd, aan welker hoiofd de Turkse he ex-minister van Oorlog, Izzet-pasja, zou staan. Naar thans uit Constantinopel ge meld wordt, broeide het reeds lang onder de Mohammedaansche bevolking: van Albanië, die een Muzelman tot vorst begeert. Dei Albanee- sche hoofden hielden herhaaldelijk geheime samenkomsten, waarop met bijna algemeene ziel, en uit de vertwijfeling bloeit 'n nieuw ge luk. De jonge vrouw sprak geen woord, zij weende. Op 't slotplein, daar, waar de lage muur er van aan den tuin grensde, verbleef Bournac 's avonds steeds met zijno muildieren, 't Viel Imbert op, dat de boer de werkzaamheid met zijne dieren steeds zoo lang wist te trekken, als hij zich aan Bertha's zijde bevond. Dikwijls zag hij ook den helderen blik van den rechtschapen maa zich met argwaan op hem vestigen, en hij voelde zich onbehaaglijk daaronder Hij bemerkte, dat de eenvoudige man hem niet vertrouwde. Op zekeren avond was Bournac weder op zijn post, schijnbaar druk met zijne dieren bezig. Doch hij verloor geen woord van 't onderhoud, dat de avondwind verneembaar tot hem overdroeg. Hij hoorde, hoe Imbert met bewogen stem tot de gravin zeide Geloof mij, een ware, innige neiging weet steeds een verloren hoop te vervangen, en... 't Korte hoesten des muildiertlrijvers sneed hem 't woord van de lippenverschrikt wendde hij 't hoofd naar 't plein. Bournac had hem den rug toegekeerd en begon met zijn krachtige stem 'n lied. Imbert was stom geworden Bertha schreed reeds de met mos begroeide steenen trappen op, om den tuin te verlaten en liet hem aan zijne gedachten over. De nevel zonk van de bergen neer en hulde tuin en slot in z'n wijden, koelen mantel. stemmen de noodzakelijkheid, om een dergelijk staatshoofd te kiezen, erkend werd. Het oog viel op den Turkschen minister van Oorlog, Izzet-pasja, die tot een aanzienlijk Albaneesch geslacht behoort. De Albaneesche hoofden tra den met hem in verbinding; Izzet-pasja stelde de volgende voorwaardengeen koninkrijk, maar een vorstendom; Albanië, moet minstens tien jaar lang: onder de controle van Oosten- rijk-Hongarije en Italië blijven. De hoofden namen deze voorwaarden aan. waarna men te Durazzo tot een geheime stemming overging, die tot uitslag had, dat Izzet-pasja met eenpa righeid van stemmen tot vorst van Albanië werd geproclameerd. Een geheime deputatie vertrok naar Constantinopel, om Izzett-pasja het besluit van het Alhaneesehe volk mede te deelen. Zijn ontslag als minister van Oorlog staat met dit feit in onmiddellijk verhand. Hij zal zich, begeleid door de te Constantinopel vertoevende Albaneesche deputatie, de vol gende week naar Valona begeven. Het Parijsche „Journal" heeft den Sisten De cember verslag' gegeven v,an een onderhoud, het welk prins Willem van Wied met een corres pondent van dat blad zou hebben gehad. De „Nemvieder Zeitung" is gemachtigd tol: de verklaring, dat genoemde journalist den prins wel om een onderhoud heeft verzocht, maar deze hem niet heeft ontvangen, zoodat alle zoogl© naamde inlichtingen van het Fransche blad lo.u ter verzinsels zijn. De prins van Wied heeft, naar de „Neuwieder Zeitung" voorts verneemt, steeds geweigerd om berichten over zijn candidatuur voor den troon van Albanië aan de pers te geven. Te Belgrado werd Zondag het bericht ont vangen, dat Zaterdag op den linkeroever van de Erin, een hevige strijd tusschen Albaneeaen gevoerd is. Volgens de verklaringen van vluch telingen, die op het Servische grondgebied een toevluchtsoord zochten, nemen meer dan 8000 man aan den strijd, die nog niet beslist moet zijn, deel. DUITSCEL AND. :De „Frankfurter Zeitung" publiceert een mede- deeling van zoogenaamd welingelichte zijne, vol gens welke de kroonprins! aan generaal von D,eim- ling en niet aan kolonel von Reutter twee tele grammen gezonden heeft. Het leerste dateercie reeds van vóór de gebeurtenissen van den 28st,en November en luidde: „Steeds flink er op los, („Immer feste drauf), Friedrich Wilhelm, kroon prins", het tweede dateerde van 29 November en luidde kort: „Bravo, Friedrich Wilhelm, kroon prins," Als bijzonderheid wordt nog gemeld, dat ge neraal von Deimling het eerste telegram voor een mystificatie gehouden en zich daarom tot het hoofdpostkantoor van Straatsburg gewend had, waar hem de authenticiteit van beide tele grammen bevestigd werd. De laaggelegen badplaatsen aan de kust van Zuid-Jersey zijn opnieuw door een hevig en storm zwaar geteisterd. De orkaanachtige wind dreef de golven tot in de straten der kust plaatsen. Het meest heeft Seabright van het water te lijden gehad; daar spoelden de golven de straten weg en beschadigden zij de ver schillende ondergrondsehe leidingen, ten ge volge waarvan het electrisch licht niet langer funotionneerde Geheel© huizen werden weg gerukt en naar zee gespoeld De bevolking was doodelijk ontsteld; de dakloozen zonken op hun knieën en baden, dat de storm mocht gaan lig gen Ook brak op verschillende plaatsen m de stad brand uit, welke slechts met de grootste moeite gebluscht kon worden. De burge meester stelde een aantal burgers tot politie agent aan en gaf hun bevel, iedereen, dien zij op plunderen betrapten, terstond neer te schie ten. De stad, waarin het water meer dar. een halve meter hoog staat, is thans volkomen ver laten. Te Atlantic City zijn eenige der voornaamste hotels aan het strand ingestort. De strandbou- levard is geheel verwoest, de beroemde pier is weggespoeld. Een paar mijl ten Noorden van Atlantic City zijn twee kerken en een tehuis vóór blinde kinderen ingestort; in het zieken huis bevonden zich gelukkig geen patiënten. Ook te Long Branch is de pier verwoest. De spoorwegverbindingen met Long Branch en Seabright zijn verstoord. Tal van personen zijn dakloos. De materieele schade wordt op 500.000 dollar geschat. -- De Parijsche bladen vernemen uit Koningsber gen, in Oost-Pruisen, dat daar in de laatste veer tien dagen een groot aantal menschen in hech tenis genomen zijn, wien ten laste gelegd wordt dat zij ten behoeve van Rusland gespioneerd heb ben. Onder degenen, tegen wie ae ernstigste ver denkingen zijn gerezen, is een consulaatsambte naar te Koningsbergen. Hij heeft de wijk kun nen riemen. Naar de Romeinsche correspondent van de ,.Köln. Volksztg." meldt, is het bericht, dat de kardinaal-staatssecretaris de opzending naai Rome verzocht heeft van de testamenten van alle kar dinalen en bisschoppen, uit de lucht gegrepen. IX. Henri Imbert had een zeer eenvoudige bereke ning gemaaktde republikeinen hadden z'n slot verbrand, zijne goederen genomen, zijne vlucht had de verwoesting voltooidniets was hem overgebleven dan ellende en schande. De gravin Cros de-Montroy echter wasjong, schoon en rijk. De herrinnering aan haar had hem reeds in 't buitenland vergezeld waarom zou hij niet hopen de jonge weduwe te kunnen winnen Dan was hij geholpende groote goederen van den markies vielen hem toe, daar van 't onde geslacht nog slechts 'n ziek kind over was, dat zijne plannen geen hinder kon bereiden. - Zoo zal ik mijn fortuin maken, zeide hij bij zich zeiven. En als de revolutie uitgewoed heeft zullen mijne goederen mij teruggegeven wordendan ben ik 'n kleinen koning op dit schoon plekje gronds. Deze gedachte beheerschte hem geheel. Menig maal nemen de wenschen voor onze verlangende ziel een zoo bepaalde gestalte aan, dat de ver warde geest niet meer onderscheidt tusschen droom en werkelijkheid. Hij was 't derhalve met zich zeiven eensop 't verbrijzelde geluk zijns naasten dacht hij op te groeien, gelijk de paddestoel op den omgevallen boomstam. Op zekeren avond zat Bertha in den tuin aan den oever der ruischende beek, met hare gedachten in verleden dagen wijlend. Naderende voetstappen wekten haar plotseling uit hare droomen 't was Prins Hendrik naar den Taunus. Z. K. H. den Prins vertrok heden naar den Taunus per Staatsspoortrein van 9.51 uit Den Haag. Albanië. Thans is ook voor officieren van het Neder- landsch-Indische leger tot een aantal van ten hoogste acht aan het departement van koloniën de gelegenheid opengesteld om mede te dingen naar een plaatsing bij het korps gendarmerie in Albanië. Imbert. Bertha stond 'n weinig verward op. Heb ik u verschrikt, genadige vrouw Ten minste verrast. Vergeef'me, dat ik uwe eenzaamheid waag te storen. Doch ik lijd lijd zwaar onder uwen kommer. Tusschen de smart en 't vergeten verlies heeft God de herinnering gesteld. Vergeten ware ondankbaarheid, maar de smart, die eiken troost versmaadt, is zij niet een verwijt jegens den hemel Ik versta u niet mijnheer 1 Men bemint slechts eens, en moet men zijne liefde be weenen, dan drogen de tranen niet meer. Is er dan hier beneden geen troost meer voor u Geen. Als men jong is en schoon, moet men de hoop op betere dagen niet zoo licht laten varen. U is vroom vreest u niet den hemel te weer streven, zoo u 't lijden niet geduldig uit zijne hand aanneemt? Kommer is geen verzet. Als God ons ver bonden heeft, verbonden, zooals Hij zelf ons leert, kan 't dan zijn wil zijn, dat wij dezen band in 't uur der smart losmaken Juist dan moeten "we trouw bevonden worden. U hebt nooit b< mind, zoo u gelooven kunt.... Neen. nooit... alvorens... vergeef mijn op dringend heid, doch ik zou zoo gaarne dezen kommer van u wegnemen... (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1