i Verspreide berichten. Binnenland. bestuur, het uitgebreidst is eu een lerendigen handel met het binnenland onderhoudt. Het per soneel op deze lijnen, -gedachtig aan de tradities, vs met geneigd zich door ae extremisten in Trans vaal op sleeptouw te laten nemen. Wel negeert het den oproep tot staking niet, maar hel heeft de overheid verzekerd onder bepaalde omstan digheden de regeering te zullen steunen. Het sla gen of mislukken der staking hangt voor een groot deel af van de houding van het spoorweg personeel in de Kaap en er is alle reden te gelooven dat de regeering daarop staat zal kun nen maken. In dat geval zal de staking waar schijnlijk toit Transvaal beperkt blijven, misschien zul zij zich ook over de Oranje-kolonie uitbrei den. Het is niet onmogelijk dat werkwillig perso neel van de Kaapkolonie uit dan naar het sta- kingsgebied zaf worden gezonden .om de staking te doen mislukken. afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Loosduinen. Het ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hoek van Holland omvat het deel der gemeente Rotterdam, ge naamd Hoek van Holland, zoomede de gemeente s-Gravenzande. Dit besluit wordt geacht in werking te zrin getreden 1 Januari 1914. De Brusselsche „Gazette", meldt, dat de com- missie, belast met de samenstelling der voor stellen. die uit naam van de Interparlementlaire Lme aan het Internationale Comité, belast met voorbereiding der derdel vredesconferentie, zul len voorgelegd worden, meent, dat de derde'con ferentie een aanvang zal moeten maken met de behandeling van de kwestie betreffende de per manente organisatie van vredesconferenties en aan de conferentie te Stockholm een rapport zal moeten indienen over de permanente neutriali- teitsverklanngen, de rechten -en verplichtingen der neutrale staten in geval van oorlog. De commissie brengt een gunstig advies uit over de organisatie van de officieus© international® conferentie, belast met de bestudeering van het probleem der bewapeningsbeperking door middel van de Carnegie-stichting en steit voor, het ontwerp eener conventie-, betreffende oor- logsieeningen, uit te werken en een onderzoek in te stellen naar de middelen, welke aange wend kunnen worden tegen de personen, ctie valsche of onjuiste berichten publiceer®, welke den internationalen vrede in ge-vaar kun nea brengen. Te Antwerpen heeft een aantal diamantfa bnkanten een vergadering gehouden, ooi de cri sis in de di am anti industrie te bespreken D-e-z< wordt vo-oral geweten aan de huis- en de bui tennijverheid. In vele Belgische dorpen zijn silij- perijen opgericht waar de werkkrachten veel min der loo-n eis-ohen dan in de stad. Voor het werk, waarvoor men te Antwerpen 1.50 fr. betaalt, wordt buiten ongeveer 0.75 fr. gegeven. En dé werklieden zijn daarmee tevreden omdat hun on derhoud niet zooveel onkosten vergt en zij met hel slijpen veel meer verdienen dan met veld- cu. beid en het werk o-ok zoo vermoeiend niet is. Daar de fabrikanten buiten minder loon kun nen betalen en niet zooveel hebben uit te geven aan onkosten van fabrieken enz., doen zij" con currentie aan de steden die er door lijden. Ook Amsterdam lijdt onder de Belgische buitennijver- heid en de huisarbeid doet eveneens zijne scha delijke gevolgen gevoelen. Er dient dus naar de voorzitter der verga dering, de heer Van Mierlo blijkens het verslag in het „Hbl. v. Antwerpen" uiteenzette naar afdoende middelen gezocht om die concurrentie te keer te gaan. Daarvoor dienen alle fabrikanten mee te werken en de heer Polak, de leider der werklieden te Amsterdam, heeft belo-ofd ook alles in 1 we i k te zullen stellen om het re wens elite doe] te bereiken. Verschillende fabrikanten gaven na ae uiteen- zetting vten den vo-orzitter hun oordeel ten beste. Le heer Kuyper vond dat de diamantcrisis 't gevolg is van de geld-crisis in Amerika, waardoor dc- koopkracht wordt gefnuikt; eenmaal deze laat ste voorbij, zal de rest ook wel vlotten. Om de concurrentie van de buitennijverheid te vermijden was de spreker van meening, dat er tusschen •ie fabrikanten van stad en dorp een streven zou moeten ontstaan naar gelijkheid van loon en arbeidsvoorwaarden, dat er meer solidariteit dient te bestaan tusschen patroons en werklieden van al de landen der wereld. Hij deed daarop het volgende voorstel „De vergadering, van oordeel zijnde oat, gezien de crisis in den diamanthandel, het bestaan van eene vereeniging van diamantfabrikanten ga. wenscht is, teneinde de middelen te bespreken tot verbetering- van de toestanden in hunne nij verheid, besluit: Eene commissie te benoemen om deze middelen te behandelen en voorstellen te doen op eene nader te bepalen vergadering Dit voorstel werd algemeen goedgekeurd en de voortoopige commissie werd samengesteld uit de heeren: Van Mierlo, Kuyper, Delder, Diels, Ver hulst, De Munter en Dejong. Maandag aanstaande zullen -de fabrikanten op nieuw bijeenkomen om de kwestie- nader te he spreken. Naar uit Huelva gemeld wordt, duurt de staking in de mijnen van Rio Tinto nog steeds voort Er zijn 5000 werkwilligen, terwijl het aan- tal siakeis 8000 bedraagt. Actie in de sleepvaart. De reeders van 240 sleepbooten hebben zich verbonden, om. als het personeel zich niet bereid verklaart het contract in zake het staangeld te onderteekenen, het na acht dagen te ontslaan. Bedoeld contract luidt »Ondergeteekende verklaart er genoegen 'mee te nemen, dat van bedeD af wekelijks van zijn loon 1 gulden wordt ingehouden, tot en met een bedrag, gelijkstaande met een weekloon. Dat het iDgehouden bedrag aan hem moet worden uitgekeerd, wanneer hij den dienst ver laat na den behoorlijken opzeggingstermijn van 8 dagen. Dat hij evenwel dat bedrag verbeurt ten be hoeve van den werkgever, wanneer hij door onbe hoorlijk gedrag of zonder opzeggingstermijn den dienst vet laat Subsidies tot bestrijding van de tuberculose. De minister van Binnenlandsche Zaken noo- digt de besturen van de vereenigineen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die voor 1914 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 April a.s., tot de Koningin te richten. Verzoekschriften, die na 31 Maart 1914 mochten worden ingediend, zullen buiten behandeling blijven. Afdrukken van de voorschriften, overeenkomst^ welke de verzoekschriften, enz. van plaatselijke en daarmede gelijkgestelde vereen gingen belmoren te worden ingericht, zijn kosteloos aan het de partement van Binnenlandsche Zaken te bekomen toekomst van ons volk, in het bijzonder ten aanzien van zijn verheffing door onderwijs en opvoeding, zijn wij doordrongen. Evenzeer ook zijn wij bewust van de groote moeilijkheden, welke óns wachten in da voor bereiding van een eervoll-en vrede -op een ge bied, waar langer dan een halve eeuw Cte strijd zoo fel heeft gewoed. Een strijd, ede oiepe spo ten m ons- maatschappelijk, en staatkundig te ven heeft achtergelaten. Zeker kan men niet verwachten, dat de strij ders van gisteren, elkander heden nadelijk met volkomen vertrouwen tegemoet zullen treden Was het ooit anders bij het o-penen der vre desonderhandelingen? Toch wem zoo vaak een uitkomst verkregen, welke bron bleak te zijn van duurzamen voorspoed voor allen, en niet de kiemen van nieuwen strijd bevatte. Welnu, bij1 alle leden der commissie, en dit >s de hoofdzaak, bestaat, blijkens de aanvaar ding tan hun lidmaatschap-, de oprechte wil, om te trachten een gemeenschap-pelijken grond slag te vinden, waarop zich kan verheffen de deugdelijke inrichting van ons schoolwezen welke rekening houdt met zóó groote ver scheidenheid van godsdienstige en opvoedkundige mzichten als ons volk kenmerkt. Ons allen vercenigt de wensch om de- voor heen zoo fel tegen elkander inwerkende krach ten, waarvan de felheid alleen te begrijpen is bij een volk met warme liefde voor het ndci ijs, gelijk te richten, opdat sterker dan ooit de geestelijke kracht van ons volk kan gedijen, tot zogen van zijn zedelijk welzijn en zijn stoffelijke welvaart. In de hoop-, dat deze oprechte begeerte, weffte niet in de laatste plaats bij mij; uit Jen grond oos harten oprijist, onsi de wegen mag! doen vinnen, om -onzen arbeid tot een goed einde- te brengen, aanvaardt de commissie met vertrou wen haar taak. Tehuis voor pensioentrekkers. Zooals men zich wellicht herinneren zal, heeft het sociaal-democratische raadslid de heer Hoe- jen bos eenige maanden geleden in den gemeente raad te 'sGravenhage het denkbeeld geopperd van gemeentewege een inrichting te bouwen, waarin de rentetrekkers van art. 369 der Invali-' diteits-wet en allen, die, zonder armlastig te zijn, niet genoeg bezitten om in hun onderhoud zelf standig te blijven voorzien, zich zouden kunnen inkoopen. De heer Hoejenbos heeft toen dat denkbeeld in een motie geformuleerd. Op gezag van wethouder De Wilde kan »Het Volk" thans meedeelen, dat het gemeentebestuur in deze diligent is, en dat in den loop der vol gende week de wethouder en eenige leden der commissie van bijstand van het Burgerlijk Arm bestuur (onder wie de heer Hoejenbos) een bezeek zullen brengen aan Amsterdam en Rotterdam teneinde over dit vraagstuk meer gegevens te verzamelen. De heer De Wilde voegde daaraan toe, dat Daar zijn oordeel het vraagstuk veel moeilijkheden biedt, maar dat hij hoewel niet van de noodzakelijkheid eener dergelijke instelling overtuigd, principieel niet vijandig tegenover het denkbeeld staat. Intusschen meende hij zijn eind oordeel te moeten opschorten tot door het voor genomen onderzoek een vollediger inzicht in de kwestie zal mogelijk zijn. Nat R. K. V ereeuigingsgebouw te Utrecht. Door het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie te Utrecht is eene commissie benoemd met de opdracht naar de weoschelijkheid van een R. K. Vereenigingsgebouw te Utrecht een onderzoek in te stellen. In den boezem der commissie is het denkbeeld uitgesproken om het eventueel te stichten Ver eenigingsgebouw zóódanig in te richten, dat niet alleen in de behoeften van het plaatselijke, maar m die van het geheele Katholieke Vereenigings- leven van Nederland wordt voorzien. Utrecht immers als het middelpunt van het land is de plaats bij uitstek, waar tal van dio cesane en nationale vergaderingen congressen enz., plegen te worden gehouden, of het doel matigst zouden kunnen worden gehouden. Ook lijkt een dergelijk gebouw voor onze Vak organisatie en andere bonden de aangewezen plaats voor het vestigen van hun bureaux. Ten einde zoo mogelijk te kunnen be- oordeelen, of een nationaal R. K Vereenigings gebouw te Utrecht levensvatbaarheid en reden van bestaan zou hebben, verzoeken wij alle R K. Vereenigingen eu bonden van Nedeiland die meenen in meerdere of mindere mate bij de stichting ervan geinteresseerd te zijn, zich voor 1 Februari a.s. op te geven aan een der onder geteekendeD. waarna onderzjjds voor nader over leg zal worden gezorgd. De commissie voornoemd Mr. Th. Westenberg, bestuurslid plaatselijk Comité K. S. A., Nicolaas Beetsstraat 20 B. F. Visser, hoofd eener school. Adriaanstraa1 26. S. J. Blaas, voorzitter der R. K. Werklieden- vereeniging »St. Jozef', Looierstraat 14. Bondsgehoorzaal blijkt voor de spreekwijze van deze dilettanten weinig dankbaar te zijn. Over het geheel werd ook nu weder door de Rotterdamsche tooneelisten mooi, beschaafd spel gegeven. De beide hoofdpersonen, mogen we wel zeggen, 'Willem en Karei, speelden hun vrij moeilijke, delicate rol zeer goed. Willem waagde zich ditmaal niet aan het zoover uitgesponnen dispuut met Karei dat wij bij de eerste voor stelling te booren kregen. Toch wilde ook dit besnoeide dispuut ons nog niet bevallen. De kern van waarheid die daarin ligt, is zeker wel, dat hij die tot gemengde verkeering, later tot gemengd huwelijk komt, veelal reeds die diepe overtuiging des geloofs heeft verloren, welke hem juist voor dat euvel bewaren zou. De ouders, de kassier Holten en zijn vrouw, werden in hunne moeilijke, pijnlijke positie weder zeer mooi uitgebeeld door de zelfde personen, wien deze rollen reeds bij de invitatie-voorstelling waren toebedeeld. Vooral de kassiersvrouw was het type van de echte katholieke moeder, zooals men die zich onder deze omstandigheden zou voorstellen. Zeer mooi was ook weder bet spel van het jeug dige wildzangetje Wiesje en het pleegkind Anna, die mede in dezelfde handen gebleven waren. Over het geheel werd het stuk vrij vlug en coulant afgespeeldmaar het langdurig wachten voor den aanvang, doordat het tooneel niet gereed was, en het lang verwijl tusschen het eerste en tweede bedrijf, stelden het geduld wel op een zware proef. Een aatdig stukje muziek door den pianist, den heer A. H. de Leur, en den jeugdigen heer Voorhuyzen, viool, voor den aanvang van het spel en tusschen de bedrijven uitgevoerd, hielden er de goede, opgewekte stemming in. 't Was over het geheel een recht gezellige, genotvolle avond, waar bij »Roomsch Tooneel" ons hare in volhardende oefening verkregen kunst weder in volle mate heeft doen genieten. Hopen wij, dat 't voor onze R. K. Kiesveree- mging ook vooral een voordeelige avond zal zijn geweest. Hare kas, bij de vele verkiezingen in het vorige jaar zoo duchtig aan gesproken, heeft toch eene afdoende versterking alleszins noodig. Vertrouwen wij ook, dat niet zonder gevolg zal zijn gebleven de aansporing op het program tot de niet-leden gericht, om hun naam, en adres aan het bestuur van »Recht, Plicht en Orde" op te geven. Dan zal deze avond zeker in veelvou- digen zinderKiesvereeniging en haar veelomvat tend propagandawerk ten goede zijn gekomen. «Roomsch Tooneel" onzen besten dank dat zij daar toe heeft medegewerkt. Moge haar verdienstelijk werk steeds meer aan het beoogde verheven doel beantwoordenhet tooneel dienstbaar te ma ken voor de bevordering van de hooge en zwaar wichtige belangen die met het groote levensdoel, zooals wij dat begrijpen, in het nauwste verband staan. Tienjarig bestaan van de K. S. A. Fe laat, om in d F eestvergadering te worden voorgelezen, werd nog het navolgende telegram ontvangen. Aan Z. D. H. Mgr. van de Wetering, ^tadS- 611 $6 Westelijk NiOUWS Aartsbisschop van Utrecht, I De Heilige Vader heeft dankbaar aanvaard de gevoelens der onderdanige en liefdevolle gezind heid van de Katholieken, die te Utrecht inTivoli ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Katholieke Sociale Actie in Uwe tegenwoordig heid bijeen te zijn. Hij bidt hun toe de rijkste hemelsche gunsten en verleent hun gaarne .den gevraagden apostolischen zegen. Kardinaal Merry del Val. Van Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Bosch, werd door den Directeur van het Centraal Bureau een uitvoerig eigenhandig schrijven ontvangen, waarin Z. D. H. zijne hartelijke sympathie voor het werk der K. S. A. betuigt, als bewijs waarvan teveDS een bankbiljet, groot 100.-, bij den brief was gevoegd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 9 Jan. medegeae-ld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Coruna. Laagste barometerstand 738.7 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag; matige noordwestelijke tot noordelijken wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk nog regen, of sneeuw buien, kouder. Aan den heer G. Montfoort is bij be sluit van B. en W. dezer gemeente, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei a.s., onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem bewezen, als 'com mies ter gemeente-secretarie, chef afd. financiën, eervol ontslag verleend. Gister-tnorgen is in het Sp uikan.a.aj alhier drijvende gevonden een van binnen en buiten girijs geverfde roeiboot,! die gedeeltelijk ver meld was, zoodat vermoed wordt, dat die roei boot aangevaren is of bekneld heeft gezeten. Zij J bij de politie te bevragen. Gister-avond is door de politie aan gehouden een 18-jarige jongen verdacht van den diefstal van de twee konijnen die uit ©en hok aan den Veile vests ingel vermist werden. Na vei hooi is die jongen weer vrijgelaten. Heden-morgen is ontdekt, dat is in gebroken in het Clubgebouw van „Hermes" aan •e exercitieveld en daarbij een aantal gouden ©n 71 medailles zijn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. ln^°°oa«ater te Schiedam: Zaterdag 10 Jan. 2.31 v.m., 2.50 n.m. Onderwijsvraagstuk. Naaldwijk en Roek van Holland. Bij kon. besl is goedgevonden, te bepalen Hei deel dei gemeente Naaldwijk, hetwelk is toegevoegd aan de gemeente Rotterdam, wordt De voorzitter der Staatscommissie, dr. Bos, antwoordde op de rede van den minister als volgt Excellentie. Overtuigd, daarbij le hande len in den geest van de geheele commissie, wensch ik de regeering! onzen dank te brengen voor het uit de verstrekte opdracht sprekend vertrouwen. Niet minder ook Uwe Excellentie onze groote waardeering te betuigen voor de ruime wijze, waarop zij; zoowel in de verga deringen van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal als ook thans weer, de taak der com missie heeft omschreven. Van de groote beteekenis, welk© het welsla gen van onzen arbeid kan hebben voor de „Roomseh Tooneel". Voor een vrij talrijk en net publiek, dat de Bondsgehoorzaal voor het grootste deel vulde werd gister-avond door sRoomsch Tooneel" van' Botterdam, opgevoerd het reeds bekende drama tisch tooneelspel »Een Offer", in drie bedrijven, door den heer P. A. Bruinsma, notaris te Bols- ward, bewerkt. Onze lezers kennen het stuks reeds uit het verslag dat wij van de invitatie-voorstelling, in November 1.1. te Rotterdam, hebben gegeven Deze herhaalde opvoering gaf het verdienstelijk tooneelstuk eenigszins gewijzigd weerer bleken enkele coupures in te zijn gemaakt en eenige zinsneden te zijn weggelaten die wij in het oor spronkelijk tooneel werk te hooren kregen. Ook bleek een enkele rol in andere handen te zijn gekomen. Voor Kobus, den tuinman, misten wij maar al te veel het vroolijke, gezellige type, vaarm die oude huisknecht bij de invitatie voorstelling zoo aardig belichaamd was. Aan vankelijk was de persoon, wien die rol nu toe bedeeld was evenals meerdere acteurs, in het midden van de zaal bijna niet te verstaan. De POORTERSHAVEN. Een kranig stukje. Men meldt ons Toen jl. Maandagavond half 7 een werkman van de dagpte^ der firma Jos. de Poorter, aan de Poortershaven, zich van boord van een aldaar liggend schip aan wal wilde begeven, had deze het ongeluk in de rivier de Maas te vallen. Ijlings toegeschoten hulp mocht 't niet gelukken met di eggen, lichtboei of toegeworpen voorwerpen, den steeds verder afdrij venden drenkeling in zijn benarde positie te hulp te komen. De aan boord komende 18-jange Corn. Timmers, wonende Halte Poortershaven, behoorende tot de avondploeg, ernemende wat er gaande was, nam een kloek besluit, sprong onverwijld gekleed te water en mocht het geluk hebben, den reeds in zinkenden toestand zynden man, al zwemmende van een wissen dood te redden. UIT VLAARDINGEN. Er is nieuwe stagnatie gekomen in het zee- visschersbedrijf. Thans verklaren de leden van den machinisten- en stokershond, dat zij slechts wenschen te monsteren voor den tijd tot 1 Sep tember 1914. De reeders echter willen gemonsterd zien voor een geheel jaar, Zij hebben degelegen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2