Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ibUzcjIö Onze gratis- Ongevallenverzekering. vijftien gulden Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaar&au»;. Zaterdag: 10 Januari 1914 No. 10821 Op den Balkan. OTereenïomstii op ie polis vermelde voorwaarden, Heden had op het bureau van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en omstreken, de uitbe taling plaats van aan onzen abonné A. BLOMJ1ESTIJN, wonende Grasstraat 30, die bij werkzaamheden in de Kaarsenfabriek Apolio" alhier een verwonding aan den middenvinger van de rech terhand bekwam, tengevolge waarvan die vinger Dinsdag 1.1. moest worden geamputeerd. BLOMMËsTIJN was houder van polisnummer 1031 en maakte aanspraak op een uitkeeriug van f 15.— volgens de bepalingen van de gratis-ongevallenverzekering voor <ie abonné's van de Nieuwe ^chiedamsrhe Courant, herverzekerd door de N. V. Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. Officieel© berichten. Stads-Ziekenhuis alhier. Nieuw? Verspreide berichten. Bureau: fioterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verzekering wordt bü levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hoilnndsche Algemeene b\j verlies van V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam. pftfj bÜ verlies £.4 r bij verlies van eiken ande ren vinger. Leveranciers van bovengemelde inrichting wor den dringend verzocht tiunne vorderingen over 1913 in te zenden voor fo op 15 Januari e.k. by de adjunct du ectrice. Namens de Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis Schiedam Mr. M. M van Velzen, Secr. Peun. Albanië. De toestand op den Balkan blijft nog zeer ver ward. In Albanië is men thans druk bezig om de positie van den nieuwen staat op een stevige basis te vestigen. Verschillende intriges tegen de voorloopige regeering doen zien, dat er van een goed georganiseerd regeeringsstelsel voorloopig nog geen sprake kan zijn. De Albaneesche bevolking bevat zooveel verschillende elementen, dat een volledige onderworpenheid aan den door de groot Mogendheden gewenschten regeeringsvorm nog in de verre toekomst ligt. De uNeue Freie Presse" meldt, dat de prins von Wied zijn vertrek heeft uitgesteld, wegens de vertraging welke de Albaneesche leening, die door de mogendheden gegarandeerd is, ondervindt. De Engelsche regeering heeft, naar gemeld wordt, aan de mogendheden medegedeeld,dat het baar niet juist voorkomt, dat de prins von Wied bij zijn verkeer met Albanië zich slechts tot Italië en Oostenrijk als bemiddelaars, wendt. Engeland onderschat de moeilijkheden niet, die voor den prins rijzen uit de omstandigheid, dat hij in Al banië niet met het eigen geld van het land kan werken, doch de Engelsche regeering gelooft niet temin, dat de nieuwe souverein zich in zijn ver keer met Albanië tot alle mogendheden moet wenden. Uit Valona wordt gemeld, dat de voorloopige regeering opdracht gegeven heeft te voorkomen, dat schepen onder Grieksche vlag varende in de .neesche havens ankeren, in verband met de ÏPondere betrekkingen die thans tusschen beide landen bestaan. Uit voorschrift zal wel minder goed door de ne en ontvangen worden. Men meldt uit Triest aan het „Neue Wiener Ta geblaft dat 380 Turksche officieten en sol daten, die te Valona zijn aangekomen met èen Oostenrijkschen stoomboot „Moran", naar Triest fc.ijn gebracht en te Cozaret bij Muggia zullen worden gevangen gezet tot aan het eerstvolgende vertrek van een boot naar Constantinopoi. Uit gezaghebbende bron worden uit Valona de volgende inlichtingen verstrekt aangaande de oor zaak van het afkondigen van den staat van beleg. Eenige maanden geleden kwamen Zenil-bey uit Ipek en Diabeti-pasja uit Diakova als af gezanten dor1 Turksche regeering to Skoetari aan, ten einde onder de Albaneesche bevolking van den Mohammeaaanschen godsdienst het denkbeeld ingang te doen vinden een Muzel- mansch prins tot vorst van Albanië uit te roepen. Van Skoetari begaven de beide agenten der Turksche regeering zich naar Eurazzo, waar zij hun oproerige propaganda voortzetten. Een andere afgezant, Bekir-pasja geheeten, werd van Grabeni naar Burazzo en Valona gezon- den. Wegens het falen der propaganda in a-eze I stad wilde hij1 gebruik maken van de gelegen heid. onr de gendarmerietroepten voor de stre ken in Zuid-Albanië, die door de Giieksche troepen waren ontruimd, voor zich te winnen' en trachtte hij hem verknochte lieden in do gendarmerie te doen opnemen. De voorloopige regeering, in 't geheim op do hoogte gebracht van deze kuiperijen, bleef waakzaam, maar kon, bij gebreke van tast bare bewijzen, geen afdoende maatregelen nemen De agitatie was in den loop der laatste Die weken buitengewoon levendig geworden en daar de regeering eindelijk in het bezit was geraakt van voldoende, gedocumenteerde be wijzen. waardoor zij in staat werd gesteld, het voortdurend aanwassen van de vijandige stroo- roing tegen den christelijken vorst waar te nemen en het eigenlijke doel der agitators te ontdekken, besloot zij' gisteren, in overeen stemming met de internationale controle-commis sie en de gendarmerie den staat van beleg af te kondigen. Op een stoomschip van de „Lloyd"-maat- scbappij uit Con standi napel bevonden zich ver scheidene honderden passagiers met bestem ming naar Valona. Aan de helft dezer reizigers werd het verlof om aan land te gaan gewei- geld, daar zij1 den autoriteiten verdacht voor kwamen. Men nam de noodige maatregelen voor hun terugzending naar Constantinopel. Uit de documenten, bij sommigen aangehou den personen gevonden, bleek, dat hun komst in verband stond met de kuiperijen des agita tors te D.urazzo, en dat zij gekomen waren om te Valona het reeds te Durazzo begonnen werk voort te zetten, hetwelk ten slotte moest uit- 1 nopen op de proclamatie van Izzet-pasja tot Albaneesch staatshoofd. T u r k ij e. De Duitsche generaal Sanders is bij een gister openbaar gemaakt iradé benoemd tot bevelhebber van het eerste legercorps, met bevoegdheid van militair instructeur, en inspecteur-generaal der militaire opleidingsinstellingen. Hem is Constan tinopel als standplaats aangewezen. De verjonging van het kader wordt voortgezet door het pen- sionneeren van subalterne officieren. Bulgaren en Turken. Tusschen de Turksche en de Bulgaarsche re geering worden de besprekingen betreffende de onderteekening van een aanvallend en verdedigend bondgenootschap zeer ijverig voortgezet. LELGIë. Een groot© meeting' van de Vlaamsche amen dementen opi het ingediende schoolwetsout werp zal op Zondag, 11 Januari, te Antwerpen ge houden worden. Deze vergadering is belegd door clen Katholieken Vlaamachen Landsbond, het Da- vidsfonds, den Katholieken Vlaamschen Onders im rul, den Nederciuitschen Bond, de Katholiek? Vlaamsche arrondissementsbonden en de 5 ouo- hoogstudentenbon den FRANKRIJK. De directeur van de „Figaro", de heef Gaston Cataette, voert va;n tijd tot tijd zeer heftige per soonlijke veldtochten tegen politieke personen. Men weet, hoe hij! jaren lang' op- de heftigste manier tegen Eelcassé te velde trok. Thans is hij tegen th'm heer Cailkörx begonnen. Eergisterochtend is hij met zeer positieve, zeer precieze en ernstige beschuldigingen gekomen. Zij komen hierop neer, dat de heer Caillaux als minister van financiën den staat een. financieele operatie1 zou willèn doen verrichten, die eenige miljoenen zal opbren gen aan particuliere personen, -op voorwaarde, dat die particuliere personen een aanzienlijk per centage dier miljoenen in de radicaler vork le zing?-kas zouden storten. De heer Caillaux had dadelijk door het agent schap- Havas een logenstraffing doen openbhar maken Men wachtte niet zonder belangstelling het ant woord van den heer Calmette af. Op 'sheeren Caillaux: „niets van dat alles is waar", antwoordt de heer Calmette vanoch tend in de „Figaro": „alles is waar." De heer Calmette voegt er nog ter verduidelijking den datum aan toe, waarop de heer Caillaux een gesprek zou gehad hebben over deze zaak, waar mede hij volgens de logenstraffing nooit iels te maken -gehad zo,u hebben. De heer Calmette komt vooralsnog met geen enkel bewijs. Hij zegt c-p dat punt geen haast te hebben. Hij eindigt aldus: De Kamer heeft fet 'plicht, zich met de bemoeiingen van den heer Caillaux in deze zaak bezig te houden en dan zullen wij1 zien, wat er over blijft van de ministerieele logenstraffing. ITALIA De Grieksche minister-president Venizelos ver toeft thans te Rome. Gister had hij een onderhoud met den Fran- schen en-den Engelschen gezant. De Italiaansche bladen wijden aan den Griek- schen Minister-president Venizelos hartelijke artikelen. De Grieksche premier verklaarde, dat hij twee dagen te Rome denkt te blijven en dan naar Parijs zal vertrekken, waar hij in verband met de Grieksche leening langer zal vertoeven. Daarna zijn Londen en Berlijn aan de beurt. Venizelos weet echter nog niet, welke van deze beide steden hij het eerst zal bezoeken. De *>Tribuna" houdt het voor zeker, dat het bezoek van den Griekschen Minister-president de meeningsverschillen, waartoe het grensvraagstuk van Epirus aanleiding gaf, uit den weg zal ruimen. Ee H. Vader heeft] aan kardinaal Merry del Val, bij' gelegenheid van diens zilveren priesterjubilé, een prachtig gouden bissch opa-kruis geschonken en Z.Em, met een zeer vleienü schrijven van gelukwensch vereerd. SPANJE. In verhand met de gemeentelijke verkiezingten te Tortosa, kwamen hier ernstige wanordelijk heden voor. De belastingkantoren werden in brand gestoken. Alle handelsinrichtingen zijn ge sloten. In alle vakken wordtt gestaakt, terwijl ook de dagbladen niet verschijnen. De staat van beleg is afgekondigd. BULGARIJE. Naar de »Kölnische Zeitung" uit Sofia ver neemt, is in de Bulgaarsche agrarische partij een strooming merkbaar om de gewezen ministers der kabinetten Danef en Gesjof in staat van beschuldiging te stellen wegens benadeeling der belangen van den staat, door hun roekeloos beleid voor en tijdens den Balkanoorlog. De partij heeft besloten in het Sobranje een parlementair onderzoek te verlangen. Indien zulk een onderzoek wordt ingesteld, zal moeten blij ken, of 't wenschelijk is het ook op militair gebied uit te strekken, hetgeen in vele kringen dringend noodig wordt geacht. ZÜID-AFRIKA. Spoorwegstaking. Ee spoorwegstaking, die in Z.-Afrika geprocla meerd is, droeg aanvankelijk geen ernstig ka rakter, daar vele spoorwegbeambten niet aan de staking deelnamen. Thans uit Zuid-Afrika ontvangen berichten, mel den dat het aantal stakers sterk is toegenomen. Vooral is de uitbreiding ontstaan door den krachtigen invloed van het Verbond van vakver enigingen te Johannesburg, dat tot dusverre- g -en werkzaam aandeel in de beweging had genomen. Alles wijst er thans op da,t de staking zich over hel land zal uitbreiden, met name in Trans vaal en de Oranjekolonie en misschien in Na tal. i De opeenvolging der gebeurtenissen gelijkt in menig opzicht op het gebeurde tijdens de staking in de goudmijnen in Juli 1.1. Toen was er eerst ook veel tegenzin om mee te doen, maar zoodra het Verhond van vakvereenigingfen dc leiding had genomen, namen de zaken een beslissenden keer. Een groote vergadering op het marktplein van Johannesburg was toen evenals nu een der voor naamste punten o,p het program en in verband met de noodlottige gevolgen, in Juli voorgekomen, ziet men de vergadering van a.s. Zondag' niet zonder bezorgdheid tegemoet. Intusschen zijn de socialisten en extremisten in de vakbeweging druk in de weer om door heftige redevoeringen de aarzelende werklieden tot staking aan te vuren. Heden zou, naar Reuter uit Pretoria s"int, de staat van beleg worden afgekondigd. Bij proclamatie is de geheele burgerw-eer in Transvaal opgeroepen, daar men ongeregeldheden vreest. Te Bloemfontein hebben de werklieden van alle werkplaatsen der sporen den arbeid neergelegd, Het station staat -onder bewaking van politie en soldaten. Te Durban is gistermiddag de staking in ae werkplaatsen afgekondigd. Slechts een vijfde doel van. alle werklieden hebben aan den oproep vol daan, de meerderheid.- verklaart niet te- willen staken vo-or er Zondag over gestemd is Bij Witpoortje (in Transvaal distr. Heidelberg) zijn oip den spoorweg drie dynamietpatronen ge vonden, kort voordat er een trein vol passagiers van Zeerust passeerde. Op- den Kaapschen mailtrein is tusschen Den ver en George een aanslag gep-leegd. Er is nie mand gedeerd. De voorste wielen van de eerste locomotief zijn verbrijzeld, over een afstand van vier voet zijn de rails- uit elkaar geslagen, Blijtk- baar is de aanslag met dynamiet gepleegd. Watefston, de secretaris van de Zuid-Afrikain- sehe arbeiderspartij, is gevangen genomen, be klaagd van opruiing. Vrijlating' tegen borgtocht is geweigerd. Volgens ©en telegram uit Washington heeft de chef van den generalen staf W-ood mili taire commissie uil het Huis van Afgevaardig den aangeraden, de door het legerbestuur ge vraagde zes millioe-n dollar voor veldartillerie en munitie tusschen het staande leger en de militie te verdeelen. Hij verklaarde, dat, wan neer de troepen in hun tegenwoordig,?.! toe stand, dus zon-def voldoende kanonnen en muni-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1