Uitoriij jratis-oapTallenvfiffllemt, Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lie, te velde trokken, zij1 volkomen verslagen zouden worden. Wood voegde hieraan toe. dat het ministerie van Oorlog in geval van een ge wapend conflict met een mogendheid van eten eersten rang een leger van 500,000 man nocidig acht, wil men kans op succes hebben. Bij een eventueele invasie moiest dit aantal onmiddel lijk ter beschikking staan, om een voldoende mobiele strijdmacht te kunnen vormen. Woed verklaarde reeds vroeger, dat zijn meening niet door den toestand in Mexico beïnvloed was., De president der Chineesche republiek heeft een edikt uitgevaardigt, betreffende de openstel ling der volgende plaatsen Kweiwatschöng in de provincie ShansiKaigan, Dolonner en Thien in ee provincie ChikliHonan-fu in de provincie Chenahsin en Longko in de provincie Shangtun. Genoemde plaatsen zijn op initiatief van de Chi neesche regeering voor den handel opengesteld. In verband met de duurte der woningen, waaronder gelijk men weet, vooral de officieren in de garnizoenen aan de oostgrens van Frankrijk gebukt gaan, heeft thans de Minister van oorlog zich met den Minister van arbeid en Sociale Voorzorgen in verbinding gesteld, opdat de voor eenigen tijd aangenomen wet in zake het ffirichten van goedkoope woningen ook aan de officieren ten goede zal komen. De «Excelsior" verlangt, dat een bijzondere commissie benoemd zal worden, die in de garni zoensplaatsen van het Oosten, minimum-prijzen voor de officierswoningen zal vaststellen. De Engelsche minister van Marine Winston Churchill heeft eenige dagen in de Fransche hoofdstad vertoefd hij keerde gisteren naar Londen terug. Churchill heeft tijdens zijn verblijf te Parijs bij den Franschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken Doumergeu. den minister van financien, Caillaux, bezoeken afgelegd. Reglement voor den Dienst op de Spoorwegen, luidende «Bestuurders van den spoorwegdienst geven terstond van bet gebeurde schriftelijk, van ernstige ongevallen per telegraaf, kennis aan den Minister van Waterstaat en aan den raad van toezicht. Zij doen daarna een uitvoerig verslag van het gebeurde aan den Minister en aan den raad waarbij aan den raad worden overgelegd gewaar merkte afschriften van de verslagen der spoor, wegbeambten, die hunnerzijds met het onderzoek belast zijn." Thans kan worden vastgesteld, dat overtreding of niet-naleving van de betrekkelijke voorschrif ten niet heeft plaats gehad, zoodat het ongeluk daaraan niet is te wijten, en dat evenmin sprake •s van schuld of nalatigheid van het dienstdoend spoorwegpersoneel.Echter is tot dusver evenmin een andere waarneembare oorzaak voor het ODgeval kunnen worden vastgesteld. Verschillende onder stellingen hebben telkens opnieuw onderzoek in de eene of andere richting vereischt. Hoewel mede dientengevolge het onderzoek omvangrijk moest zijn, mag thans toch een door de spoorwegmaatschappij aan den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten in te dienen ver slag binnenkort worden verwacht, waarna de Raad zijnerzijds zoo spoedig mogelijk zal rappor teeren. De Minister stelt zich voor de uitkomst van het onderzoek met alle beschikbare gegevens omtrent de verklaring van de ramp en de genomen red dingmaatregelen, onder toevoeging zoo noodig van zijn eigen beschouwingen ter kennis van de Kamer te brengen. Bezoek groothertogin van Luxemburg. Naar men verneemt heeft de: Koningin aan gewezen om dienst te doen hij dei Groothertogin van Luxemburg, gedurende haar aanstaand ver- tlijf in Nederland, mevrouw Van Tets van G,ou- driaan, geboren baronesse Schimmelpenninck van der Oye, dame du palais, C. A. baron Ben- tinck, opperstalmeester, en majoor graaf Du Monceau, adjudant van de Koningin. A.-B. Landdag. In het begin der volgende maand zal te Hoofd dorp een A.-R. landdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de oud-Mini->l« mr. Th. Heemskerk en prof. Diepenhorst. Diplomatieke vertegenwoordiging. De weldra te verwachten vervuljing van den sedert 1910 onbezet gebleven gezantschapspost te Lissabon zal tevens een einde maken aan de waarneming van de diplomatieke vertegen woordiging in Portugal door den gezant te Madrid. In verband hiermede verneemt men, dat mr. J. H. van Royen, thans gezant in Japan, met standplaats Tokio, bestemd is om in zijn rang overgeplaatst te worden naar Madrid., Staatscommissie-Onderwijs. Naar men verneemt, zijn de werkzaamheden in de constitueerende vergadering van de staatscom missie voor het onderwijs van huishoudelijken aard geweest. Besloten is, gebruik te maken van de bevoegdheid om de voorlichting in te roepen van deskundigen buiten de commissie, die als adviseerende leden daaraan zullen worden toe gevoegd. De eerstvolgende vergadering is nog niet vast gesteld De commissie, die haar eerste bijeenkomst ge houden heeft in de Trèves-zaal, zal voorlaan haar vergaderingen houden in een of meer van de afdeelingsvertrekken in het gebouw van de Tweede Kamer. Post en Telegrafie. Naar men verneemt, zou het in het voornemen liggen ook voor de hoogere ambtenaren, even als voor het lagere personeel is geschied, een commissie in het leven te roepen om van advies te dienen bij een nieuwe salarisregeling. Spoorwegongeluk bü Beilen. De heer Limburg heeft den Minister van Wa terstaat gevraagd of hij een onderzoek heeft doen instellen naar de oorzaken van het spoorwegon geluk bij Beilen in den avond van 24 Dec. en zoo ja, of de Minister bereid is zoo spoedig mo gelijk de resultaten van dat onderzoek in vollen omvang aan de Kamer te doen kennen, met alle zoodanige mededeelingen als daarbij van belang kunnen zijn, zoowel ter verklaring van de spoor wegramp, als ter beoordeeling van de redding maatregelen, die dadelijk na het ongeval zijn genoen De Minister van Waterstaat, de heer Lely, heeft hierop geantwoord, dat door hem is bevor derd, dat van regeermgswege naar de oorzaken van liet noodlottig spoorwegongeluk met trein 146 bjj Beilen op 24 December 1913 een onderzoek werd msresteld, nevens de maatregelen, voorge schreven in art. 115, derde lid, van het Algemeen Op 8 Nov. 1913 had de werkman A. Blom- mestijn, wonende Gasstraat, het ongeluk, bij het verrichten van werkzaamheden in de Kaarsen fabriek «Apollo", een wonde te bekomen aan den middenvinger van zijn rechterhand. Aanvankelijk was de wonde van weinig beteekenis, doch ten gevolge van ontstane bloedvergiftiging moest Dinsdag 6 Januari in het Ziekenhuis tot ampu tatie van den vinger worden overgegaan. Eerst op 7 Januari deed Blommestein aan ons bureau aangifte van het hem overkomen ongeval. Volgens de bepalingen der verzekering, ver meld op de keerzijde der polis, moet bin n e n 48 uren na een ongeval daarvan worden kennis gegeven aan ons bureau. Daar in het onderhavige geval eerst de aangifte geschied is op 7 Januari, had er bezwaar kunnen worden gemaakt tegen de uitkeering. De directie der Hollandsche Algemeene Verze keringsbank, uitdrukkelijk verklarend, dat dit ge val niet als precedent kan worden aangemerkt, heeft in deze een zoo loyaal mogelijke opvatting gehad en toch tot uitkeering van het bedrag besloten. Door de directie van de «Nieuwe Schiedamsche Courant" kon dus heden reeds de uitkeering van f 15.aan onzen abonné A. Blommenstijn plaats hebben. Dit ongeval moge voor andere abonnés de nood zakelijkheid doen inzien om in geval dat hen een ongeval overkomt, daarvan fen spoedigste aan gifte aan ons bureau te doen. Verzuim van het voldoen aan deze verplichting tot kennisgeving heeft verlies van alle recht op uitkeering tengevolge, tenzy bljjken mocht, dat de persoon die aangifte had behooren te doen, daartoe niet in de mogelijkheid was en hij even min in staat was, die aangifte door een ander voor hem te laten bewerkstelligen. In zulke ge vallen begint de bovengenoemde termijn zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden beeft te bestaan. Een ieder zorge dus nauwkeurig kennis te ne men van de verzekeringsvoorwaarden en daarmee bij voorkomende gevallen rekening te houden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 779.5 te Hernosand. Laagste barometerstand 744.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst. Roeibootje, grijs geverfd, Havenmeester, Schie dam Houtvlotje, Collignon brugwachter, Varkens sluis, Heerenparapluie, v. Leeuwen, Vijfsluizen 11 Hond, muisharig (reu), Kaarsenfabriek. Hoogwater te Schiedam: Zondag 11 Jan. 3.19 v.m., 3.34 n.m. Naar wij vernemen, zal naejuffr. Coba Rijneke, pianiste alhier, Zondag 25 Januari a.s. te Utrecht als soliste optreden bij het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Wouter Hut schenruyter. Ten gehoore zal worden gebracht Beethoven's 5e Pianoconcert. Aan den agent van p o 1 i t i e e er s t e klasse N. Hoeflaken is, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart a. s eervol ontslag verleend. Gisteren zijn aangehouden twee personen, resp. 21 en 17 jaar oud, verdacht van diefstal met inbraak in het clubgebouw jyan «Hermes". Op den eersten, te Rotterdam aan gehouden, werden nog eenige gestolen medailles bevonden, terwijl de verkochte medailles in be slag werden genomende tweede bedoelde per soon werd hier aangehouden. Beide personen zijn ingezetenen dezer gemeente. Ook is nu gebleken, dat de muntgasmeter in bedoeld clubgebouw is opengebroken en de in houd er uit gestolen. UIT ROTTERDAM. De Rotterdamsche Gemeenteraad is tegen Maandag bijeengeroepen ter behandeling van het voorstel tot het aangaan van een 4pCt. leening van 12 millioen gulden. Mgr. M. G. Vuylsteke. Ten huize van dr. M. J. Vuylsteke aan den Nieuwen Binnenweg had gisteren in intiemen kring de aanbieding plaats van een huldeblijk aan mgr. M. G. Vuylsteke, titulair-bisschop van Cha- radras en apostolisch vicaris van Curasao, hem door zijn oud-stadgenooten vereerd. Met eenige familieleden waren daartoe aanwezig de leden van het comité, allen oud-Delftshavenaars. Namens allen voerde de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars het woord. Oud-Delftshaven had gevoeld, zeide hij, dat zij haren Bisschop nog een huldeblijk schuldig was. Hij verzocht Z. D. H. eerbiedig, dat te wdlen aanvaarden. Daarop bood mr. Kavelaars aan Mgr. een fraai gouden savonet Waltham-mass horloge aan, met op de voorzijde het wapen en op de achter zijde het monogram van Monseigneur, bestaande uit de letters M. G. V., terwyl aan de binnenzijde was gegraveerd «Aan Monseigneur M. G. Vuyl steke door vrienden en oud-stadgenooten eerbiedig aangeboden, Januari 1914". Het overgeblevene van het ingezamelde bedrag werd aan Monseig neur in geld aangeboden, terwijl het cadeau ver gezeld ging van een door den heer Jan T. A. Timmerhaus te Delftshaven fraai gecalligrafeerd album, waarin de naaien van gevers en comité leden staan vermeld. Daarna voerde Monseigneur het woord. Hij dankte voor de blijken van sympathie overal in Holland, maar vooral in zijn geboortestad onder vonden. In het bijzonder dankte hij ook voor dit huldeblijk, waarin hij zag een bewijs van sym pathie voor zijn persoon, maar vooral van echt katholielf gevoelen. In zijn pogingen om hier in Holland voor de door hem te bouwen kerken en scholen een leening te sluiten, was hy niet geheel geslaagd. Hij hoopte, dat dit geschenk er een aanloop toe zou wezen. Het horloge is uit het magazijn van de heeren G. en B. Stoopman aan den N. Binnenweg. Monseigneur vertrekt morgen (Zondag)ochtend met den trein van 8 33 van het Delftsche poort station naar Antwerpen om zich op het stoom schip «Grunewald" van de Hamburg-Amenkalijn met rechtstreeksche bestemming naar Curacao in te schepen. wit katoenen hemd, wit baaien onderbroek en zwarte sokken en kiusen. Onafhankelijkheidszin gestraft. Woensdagavond heeft de afdeeling Den Haag II van de S. D. P. een zeer druk bezochte huis houdelijke vergadering gehouden, waarin zoo meldt het «Volk," na breedvoerige discussies, de vraag, of een door den voorzitter begane daad zijn aftreden noodzakelijk maakte, bij meerder heid van stemmen in bevestigenden zin werd beantwoord. Naar het »Vad." verneemt, bestaat het misdrijf waaraan deze voorzitter, de heer Moolenaar, zich heeft schuldig gemaakt, hierin dat hij medege werkt heeft aan het onafhankelijkheidsfeest te Scheveniogen (n.l. als poortwachter bij de turf- poort in de Weststraat). De moord aan de overzijde van het IJ. In het «Algemeen Politieblad" vraagt thans de officier van justitie te Amsterdam bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Reinirus Lucassen, geboren te Hummelo den 13den Juni 1871, bijgenaamd Bóeren-Jantje, zich ook noemende, Jan Willemsen. Hij moet, blijkens de mededeeling in het Politieblad, door den rech- ter-commissaris worden gehoord. Inbraak. Door middel va tij het indrukken van de winkelruit zijn gisternacht ten nadeele van een goudsmid in de Jan Hendrikstraat in Den Haag gouden voorwerpen uit de uitstalkast ge stolen. Van een g.oudsmidswinkel aan het West einde aldaar is' gisterochtend ook ue ruit inge drukt of ingeworpen gevonden, maar uit dezen winkel worden geen voorwerpen vermist. Ongelukken. Bij Nieuweroord (Dr.) had ze kere O. K. uit Krakeel zich op de trambaan te slapen gelegd en werd, ondanks krachtig rem men van den machinist, die hem bemerkt had, door de stoomtram, welke te halfzeven ta IIoo- geveen aankomt, aangereden. Met wonden aan hoofd, armen en beenen werd da man naar huis vervoerd. Een dokter constateerde hersenschud ding. D e bakkersstaking. Gistermiddag' vond tusschen de besturen der 's-Gravenhaagsche bak- kerspatroonsvereeniging en de Nederlandsche ver- eeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf en het .bestuur van oen Nederlanaschen R. K. Bona van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Sui kerbewerkers eene conferentie plaats. Binnen eenige dagen zullen de besprekingen worden voortgezet. C h a u honderd Brussel benzine daarvoor van, de door de ffeursstaking te Brussel. Vier- taxi-bestuunders hebben gisterochtend te het werk neergelegd. Zij weigeren de te betalen en verklaren zich bereid ,om afstand te doen van de 61/2 procent ontvangsten, die hun op het eogenblik patroons zijn toegestaan. Hoog water in België. Door een aan zienlijke stijging van de Veodre zijn verscheidene districten van Verviers en verschillende plaatsen, aan de rivier gelegen, .overstroomd. Tal van ge bouwen staan onder water. De schade is aan zienlijk. f Schied. Gezondheidskolonie. Hef batig saldo van de Welaadighcidsuitvne ring, door de Schied. Tooneelverean. „Utile Du- lei" op 29 Dec. 1.1. gegeven ten bate der Schie- damsche Gezondheidskolonie, bedraagt f 168.85, welk bedrag aan het bestuur van laatstgenoemde vereeniging is ter hand gesteld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie een sleutel, armband, jasje, vrouwenschortje. Aan de volgende adressen: Lombokkruis en medaille, L. de Smits, Hoofdstraat 939Porte- monnaie, Groenendijk, Breedstraat 54b Slopkous, d. Heiden, Laan 40Medaille met ketting, Steenhuijzen. Oosterstraat 63Overjasje. Jongste, Singel 194 6Medaille, Mulder, Broersvest 49' Dameshandschoen, Malkus, Oosterstraat 8 Porte- monnaie, Kies, Grof baan 29b Gereformeerd kerk boekje, Janson, Hoofdstraat 121Kinderhoed, Douw, Emmastraat 21 (ouden ring, v. d. Bos, v. Smaleveldstraat 33; Broche, v. Noort, Laan 15; Vuil ver branding. Men schrijft ons uit Leiden, dat het daar met den op 2 Jan. j.l. in- gevoerden nieuwen reinigingsdienst, inzonderheid wat het ophalen van bet huisvuil betreft, nog niet naar wensch gaat. Het geschiedt niet meer alle dagen, maar om den anderen dag, en dit is velen niet naar den zin. Dan blijken de nieuwe vuilniswagens te zwaar voor de kostbare Arden- ner-paarden, van welke er al mankeerende zijn, en werkt de oven ter verbranding van het vuil ook niet naar wensch. 'tMoet nog heel anders worden, wil de kostbare methode aan het voor gestelde doel beantwoorden. Het ongeluk te 'sGravenhage. Een later bericht meldt: De monteur Nieman, die zeer ernstig aan een der armen werd verwond, is overleden. Den werkmeester De Graaf is een been afgezet. Lijk aangespoeld. Gistermiddag half twee is op het strand te Callantsoog (N.-H.J bij paal 15 gevonden het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend, uit zee aangespoeld, lijk van een flink gebouwd mannelijk persoon middelbare lengte, naar schatting ongeveer 25 jaar oud, gekleed in effen blauw gebreide trui» De volgelingen van Bon not. De Pa- rijscbe rechter van instructie, Gilbert, die het onderzoek tegen de drie auto-dieven Videmont, Kazan en Villers leidt, heeft hen Dinsdag voor het eerst gehoord. Videmont verklaarde, dat hij den auto gestolen had met het doel hem te ver- koopen. Kazan, dat hij als bemiddelaar tusschen Videmont en een heler was opgetreden. Villers, dat hij volmaakt onschuldig was. Hij had met Kazan een autoritje gemaakt, maar toen hij ver nomen had, dat de wagen gestolen was, had hij hem, Kazan, den rug toegedraaid. Echter heeft zich eenige dagen geleden een feit voorgedaan, waardoor aan de bewering der boeven, als zouden zij «eenvoudige autodieven" zijn, vrij wat afbreuk doet. In den nacht van 31 December op 1 Januari, omstreeks 3 uur, riepen drie mannen op het rond- point van de Rue Villette een taxi-chauffeur aan, Michel Bachis, die hen eerst naar de Hallen, ver volgens naar Versailles moest rijden. In de buurt van het gehucht Lignières lieten de drie mannen den chauffeur stilhouden. Zij stegen uit en plot seling riphtte een hunner een revolver op den chauffeur, en beval hem, zijn ontvangst van den dag te overhandigen. Daarna ranselde de drie kerels Bachis geducht af en verdwenen met zijn auto, die den volgenden dag vlak bij Versailles werd teruggevonden. Sommige uitlatingen van den chauffeur Bachis troffen den commissaris van politie, bij wien hij zich kwam beklagen, daar het signalement van een der drie bandieten veel overeenkomst ver toonde, met dat van den sindsdien gearresteerden Kazan. Hij besloot Dinsdag tot een confrontatie over te gaan en Bachis herkende op het eerste gezicht Kazan als den man, die hem met de re volver gedreigd had. Kazan meende, dat ontken nen niet zou baten, en gaf toe, den auto geroofd te hebbon met behulp van twee medeplichtigen, die hij echter niet wilde noemen. Videmont en Villers werden nu met Bachis geconfronteerd, die hen echter niet met stelligheid herkende.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2