Meid-Huishoudster, Reuzen-Opruiming Ijzerwaren Gereedseliappen. Wasclupckines VELO". 1 Dr. TEN CATE, Hoogstraat 132^ Ingezonden Mededeelingoik Het Levenslot. Leger en Vloot. Koloniën. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Bwgerifik* Stud. Scheepvaart. Handelsbericmen Adverteatiën. Moord en Brand Op de HOOGSTRAAT 117 een Adres: Halt Uier is 'I. (met 2 jaar garantie) zijn beslist de beste Velo Waschmachine-Mij, Let op het merk Er zijn menschen die langs het geluk heen gaan, anderen doen het langs het fortuindat zijn menschen die de gunstige gelegenheid niet wisten aan te grijpen waardoor zij hun fortuin of hun geluk verzekerd hebben. Zoo zijn er ook zieken, die langs het genees middel heengaan dat hun de gezondheid moet weergeven. Zij kennen het niet of' willen het niet zien. Matthea JANSSENA^— Mej. Matthea Jansen, die bij haar moeder woont,de weduwe L. Janssen, Stienen, Gelderopsche weg 158, te Stratum, is niet langs het goede geneesmiddel heengegaan en haar levenslot is er door gewijzigd. Dat jonge meisje van 15 jaren heeft een uitmuntende gezondheid weer gevonden. Haar moeder schrijft ons sMijne dochter was sedert langen tijd in een verontrustenden gezondheidstoestand. Uitgeput door den groei, was zij bleek en zwak gebleven, zij beklaagde zich voortdurend over hoofdpijnen en zij at bijna met meer. Mijn dochter ging met den dag achteruit en de geneesmiddelen waren on machtig haar te helpen. Al dien tegenspoed moede, heeft mijn dochter gedacht dat de Pink Pillen, die zoovele jonge meisjes genezen hebben, haar misschien ook konden genezen. Zij heeft daarmee een goeden inval gehad. De Pink Pillen hebben haar het meeste goed gedaan. Dank zij dit goede geneesmiddel zijn al hare ongemakken verdwenen zij ziet er op nieuw goed uit en is volkomen gezond." Zoo wij in de dagbladen de genezingen ver melden die met de Pink Pillen verkregen zijn, is dit omdat wij hopen dat de zieken dan niet iangs een goed geneesmiddel zullen heengaan. De Pink Pillen worden aanbevolen door de personen die zij genezen hebben. Aarzel dus niet het voorbeeld te volgen van hen die genezen zijn. Wijzigt uw levenslot, blijft niet langer ziek. Gij weet zeer goed dat de personen wier gezond heidstoestand niet in orde is, in het leven niets met eenigen kans op slagen kunnen ondernemen- Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulfl, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. M i 1 i tie-vergoeding. Omtrent het toe kennen van vergoedingen aan militieplichtigen heeft de Min. van Oorlog den autoriteiten der landmacht doen weten ïHet komt meermalen voor, dat omtrent een militieplichtige, ter zake van wiens verblijf in werkelijken dienst vergoeding werd toegekend^ een beslissing wordt genomen, welke dien wer kelijken dienst geheel of voor een deel doet ver vallen, en daardoor uitkeering van vergoeding ge heel of voorloopig overbodig maakt. Daarom zal voortaan als regel gelden, dat wan* neer ten aanzien van een militieplichtige een be slissing woodt genomen als in den aanhef bedoeld tenzij deze slechts een verschuiving van den datum van opkomst van niet meer dan een maand tengevolge heeft de beschikking, waarbij de vergoeding werd toegekend, voorgoed buiten wer king treedt en wel ten aanzien van een militie plichtige, die in werkelijken dienst is met den dag, volgend Op dien, waarop hij met verlof wordt gezonden. Komt een zoodanig militieplichtige later nog in werkelijken dienst of opnieuw in wer kelijken dienst, dan wordt de buiten werking ge treden beschikking niet weer toegepast en kan vergoeding niet worden genoten dan op grond van een bieuwe daartoe genomen beschikking. Vergoedingen, toegekend voor verblijf in wer- e yken dienst voor eerste oefening, moeten ten aanzien van hen, die bij de administratietroepen zijn overgegaan, dan wel tot officier of onderoffi cier worden opgeleid, als regel worden geacht te zijn toegekend voor den geheelen duur van het verblijf in werkelijken dienst, waartoe zij gehou- den zyn." (»Avp.") Uit de Missiën in onze Oost. De »Javapost" schrijft Wie uwer heeft niet hooger gewagen van de Bataks? Een.der voornaamsche volksstammen van het uitgestrekte en door de natuur zoo rijk be deelde Sumatra. Een volksstam met eigen taal en letterschrift, eigen gebruiken en zeden, eigen type, zoodat het onder de volken van Sumatra een gansch bijzondere plaats inneemt. Eenige pogingen van Katholieke missionarissen om tot dat volk door te dringen, zijn vroeger, d. w. z. voor 60 a 70 jaar jammerlijk mislukt. Later, thans ruim vijftig jaar geledeD, heeft het Rheinische Missionsgesellschaft onder dat volk een Protestantsche zending geopend en in de laatste jaren hebben het Nederlandsche Zendelingge nootschap en nog andere Protestantsche genoot schappen in de Bataklanden post gevat. Gedurende diezelfde halve eeuw trachtten volgelingen van den propheet de Bataks te islamiseeren. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de Bataklanden, wat godsdienst aangaat, in twee deelen kunnen worden onderscheidenin Noord en Zuid het noordelijk gedeelte is Pro testant ge wordepdaar telt men tegenwoordig meer dan honderdduizend Protestantsche Christe nen, en het zuidelijke gedeelte heeft voor een groot gedeelte den Islam omhelst de Mohamme danen overtreflen in getal de Protestanten, ofschoon onder de eerste nog vele heidenen ge vonden worden. In de laatste drie jaren doet zich evenwel een nieuw verschijnsel voor in het Protestantsche gedeelte der Bataklanden. Sommige Bataks zijn niet tevreden met de Protestantsche leerdie leer voldoet niet aan hun Christelijk gemoed, en daar zij het bestaan van eene Katholieke Kerk vernomen hebben, wenden zij den blik naar die Kerk en zouden gaarne Roomsch worden. Ook zijn in de laatste jaren veel Bataks van 15 tot 20 jaar naar Batavia en elders geëmi greerd om op Java zich door verschillende ambachten en, zoo mogelijk, ook voor lagere staatsambten te bekwamen. Sommige dier jonge lingen hebben kennis gemaakt met den priester en door den priester met de Katholieke leer zy wonen Zondags de H. Mis bij en komen door de week getrouw op om de Katholieke leer te hoo- ren uitleggen. Ook worden niet zelden aan de pastorie te Batavia brieven ontvangen uit de Bataklanden, waarin gevraagd wordt om een Maleischen Katechismus of andere Maleische Roomsche boeken, zoo die aanwezig zijn. Nog onlangs schreef een Batak van Si-Bolga, hoofdplaats van de residentie Tapian na Oeli het volgende «Indien het kan, vraag ik dringend aan den Eerwaarden heer Pastoor dat er toch een katho lieke kerk mag gebouwd wordetr in de Batak landen. zooals te Padang en op andere plaatsen. Wanneet er katholieke kerken worden opgericht te Si-Bolga, te Taroetoeng, Toba en Padang Sidempoean, dan zullen veel menschen tot den katholieken godsdienst toetreden, vooral te Ta roetoeng, waar vele de waarheid van de Katho lieke kerk beginnen in te zien." Zoo schrijft die tot nu toe Protestantsche Batak, doch ka tholiek in zijn hart. Wij van onzen kant kunnen daarbij niet stil zitten, maar hier te Batavia wordt aan een twaalf tal Rataksche jongelingen de Katechismus uitge legd, of wel in het Maleisch of wel in het Hol- landsch, voor hen, die deze laatste taal aanleeren. Sommigen, die wel zouden willen komen, zijn tot nu toe door omstandigheden verhinderd de overgang evenwel van eenige Bataks tot den katholieken godsdienst kan niet worden tegenge houden. Jammer dat katholieke priesters zich niet vrij in de Bataklanden kunnen bewegen, om diegenen te helpen en te onderrichten, die roomsch willen worden. Dat mag toch niet verhinderd worden ook voor hen geldt de vrijheid van godsdienst, die ons door de Nederlandsche Grondwet wordt gewaarborgd. Wij zijn begonnen met onder onze leiding en ons toezicht de gebeden en den kleinen Katechis mus te laten vertalen. Onrustbarende styging van de Maas. Men seint ons1 uit Maastricht Be Maas stijgt onrustbarend. Deze stijging be draagt sedert gisterochtend 180 c.M. Be meeste toegangen tot Maastricht staan onder water. Het gehucht Heugem staat grootendeels blank. Het water stroomt door den overlaat langs ae sipoor- weglijn Maastricht—Luik en komt in de winter- bedding, België meldt nog steed's was. Uit het buitenland. Gister-ochtend zijn in het Ertzgebergte, blijkens een telegram uit Leipzig, twee treinen in de sneeuw blijven steken. De eene trein zit tusschen Scheibenberg en Elterlein, de andere tusschen Meimersdorf en Taum vast. Een telegram uit Plauen maakt eveneens mel ding van een in de sneeuw vastgeraakten trein. Deze trein zit tusschen Schönberg en Reuth. Met ontzettend veel moeite heeft men de reizigers uit dezen trein met een locomotief over kunnen bren gen naar het station Reuth. Uit tal van plaatsen komen berichten over storm, sneeuw en hoog water. Te Hamburg heeft een politieagent zijn 3 kinderen van 2 a 7 jaar de keel afgesneden en daarna zelfmoord gepleegd. Uit Soldan in Oost-Pruisen wordt gemeld, dat gister-ochtend het geheele gezin van den architect Alfred Bratz, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen van 4- tot 18-jarigen leeftijd, in de woning dood is gevonden. De vijt kinderen lagen met afgesneden hals in bed, terwijl de ouders in rouwkleeren dood by elkaar op de sofa zaten. Ook de zuster van den architect werd dood op den grond gevonden. Zelfs de hond lag met afgesneden hals in de woning. Het blijkt, dat de ouders en de zuster der vrouw in gemeen overleg deze ontzettende daad hebben gepleegd. Eerst is beproefd door het openen van alle gaskranen in huis zelfmoord te plegentoen dit minder snel ging, moet de man een mes ge nomen hebben en zijn kinderen en schoonzuster hebben vermoord. Het lijk van den man en de vrouw vertoonen schotwonden. Geldzorg moet de drijfveer tot deze afschuwelijke misdaad zijn geweest. De 8 lijken zijn door de politie in beslag ge nomen. Zabern STRAATSBURG, 10 Jan. Kolonel Von Reuter en luitenant Sehadt werden beiden ooor den krijgsraad vrijgesproken. Naar men weet, was tegen den kolonel 7 da gen gevangenisstraf geëischt en' tegen luit. Sehadt 3 dagen gevangenisstraf.. De spoorwegstaking in.Zuid Afrika. EURBAN, 10 Jan. De geheele infanterie* cava lerie en artillerie alhier wordt gemobiliseerd.. PRETORIA, 10 Jan. Be president en twee le den van de vereeniging van Spoorwegambtenaren zijn gevangen gezet. BLOEMFONTEIN, 10 Jan. Bevelen zijn gegeven om alle beschikbare leden van de weermacht en het politiecorps per extratrein naar Jagersfon tein te zenden. Het gerucht loopt, dat «e inlan ders in de mijnen te Jagersfontein werkzaam, in opstand kwamen en de Europeanen hulp vroe gen. Geboren: 9 Jan. Christina Wilhelmina Hen- drika, d. v. J. F. van Hees en M. de Goede, Kort landstraat. Josephus, z. v. H. F. Gloudemans en H. Wijzenbroek, Singel. Overleden: 9 Jan. Sebastiana Driesen, oud 91 j. en 10 mnd., wed van J. Schellenbach, Nieuwe Haven. SCHIEDAM, 9 Jan. Aangekomen z.s. »Drie Gebroeders", T. J. Dekker, van Hamburg, geladen met ijzer en touw, ligplaats Voorhaven. BEURS VAN SCHIEDAM, 10 Jan 1914 Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 10 Jan. f 10 fust en zonder belasting Namens de Commissie voor ie noteering! B. A, J. WITTKAMPF. 7 Jan. 8 Jan. 9 Jan. f 103/^ f los/* f10 Bond van Distillateurs Moutwijn: Je n e v e r Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvaster. Spiritus, 9 Jan. f20'/, a f 203/4 9 Jan. 10 Jan. f 12.50 f 12.50 f 16.50 f 16.50 f 18. f 18. 1.70 ;f 1.70 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus 10 Jan. f20i/2 a f203,4 fl73/4 af f 9k% it f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 9 Jan. S p r i r i t u s per hectoliter per Jan. fr. 44 50 a 44 75 per Febr. fr. 45 a 45.25, per Mrt./April fr. 45.50 a 45.75, per 4 md. van Mei fr. 46.50 a 46.75, per 4 laatste mnd. fr. 44.25 a 44.75, per 3 md. van Oct. fr. 43.75 a 44, stem ming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 9 Jan. 68— 8 Jan. 68'/,. CHICAGO Mais Mrt. Mei Juli 9 Jan. 655/g 64V* 8 Jan. 65t/4 63'/B Rogge prijsh. Loco 9 Jan 613/t 8 Jan. 61i/s DANKBETUIGING. Sept. De ondergeteekende betuigt hiermede zijn oprechten dank aan de Directie van de Nieuwe Schiedamsche Courant voor de coulante en spoe dige Uitbetaling van de som van f 15.volgens de bepalingen van de gratis ongevallenverzekering van de Nieuwe Schiedamsche Courant. A. BLOMMEST1JN. Schiedam, 10 Januari 1914. Faillissement M. C. VAN OUWERKERK te Maasland. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam van den 7en Januari 1900 en veertien is in staat van faillissement verklaard M. C. VAN OUWERKERK, smid te Maasland en zulks met benoeming van Mr. ROSEN JACOBSON tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende tot Curator. De Curator Mr. M. M. VAN VELZEN, Ad vocaat-Procureur, Hoogstraat no. 21. Schiedam, 9 Januari 1914. Gevraagd tegen 1 Februari in een klein gezin een llinke R. K., tegen flink salaris. Wasch buitenshuis. Zonder goede get. onnoodig zich aan te melden. Brieven, letter A, Bureau dezer Courant. Speciaal Arts voor Spijsverterings-, Stofwisse- lings- en Zenuwziekte, is Yrydag 16 Januari NIET te consulteeren. Rotterdam, Eendrachtsweg 65. Tegen 15 April a.H. vaceert de betrekking van Jaarwedde f 2500. Sollicitanten gelieven hunne stukken in te zenden vóór 25 Jan. a.s. bij den Secretaris der onderwijscommissie, den Heer G. VAN MEURS, Westvest 7, Schiedam. Nadere inlichtingen bij den Directeur. Persoonlijk bezoek alleon na uitnoodiging. VAN a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. 0QT* Wacht U voor minderwaardig namaak. f 173/4 a f f 9i/» a f Vreeselijk. Velo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3