Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f ibü-zzjlü Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaanraü^ Maandag 12 Januari 1914, No. 10822 Op den Halkan. OTereeiLtomsiig op ie polis feraelie Foorwaarden. n n büTeilies j[M r Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., Iranco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de Ml verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algenteene by verlies van X erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Eenige benden van Essad Pasja deden een aanval op de stad El Bassan. Het gevecht duurde den gianschen dag en de gouverneur dar stad acht den toestand vrij ernstig. Te Valona zelve zijn de leden der controle commissie tamelijk ongerust over de uitbreiding der Muzulmansche beweging. Men vreest zelfs voor een volksbeweging ten gunste der officie ren, die dezer dagen gearresteerd werden en thans in de gevangenis zijn opgesloten. Aan de „Temps" wordt uit Valona geseind Ee ongerustheid neemt van uur tot uur toe, zoowel uit politiek als militair oogipunt. Le controle-oommissie heeft de hand gelegd op eau telegrafische correspondentie tusschen een Alba- neesch stamhoofd en den groot-vizier. Het oud dezer correspondentie schijnt geweest te zijn om een samenkomst voor te bereiden tusschen Is maël Kemal en Izzet pasja. Ee Hollandsche offi cieren der gendarmerie verklaren, dat zij1 mei werk overstelpt worden. De' afgevaardigden van Italië en Oostenrijk verzoeken, dat men onmid Teil ijk tot het zenden van maritieme versterkin- Sen zal overgaan. Te Athene verluidt, dat de prins von Wied *ou aarzelen om den troon van Albanië te aan vaarden. DUITSCHL ANI» De kroonprins heeft Zaterdag een onderhoud gehad met een medeweker van de „B. Z. am Mittag en verklaarde ,o.a. 't volgende: Toen ik ruim twee jaar geleden het commando over het eerste regiment lijf-huzaren te Dantzig had overgenomen, was mij reeds in uitzicht gesteld, dat ik een plaats1 bij: den g'eneralea staf zou krijgen. Na de manoeuvres van het vorige jaar zou ik naar Berlijn komen, doch ik heb toen gevraagd of ik nog een jaar te Dantzig mocht blijven. Dat werd mij: ook toegestaan. In December werd ik echter bij den grooten generalen staf opgecommandeerd, wat Z. M. at keizer noodzakelijk voor mij •achtte, om op de hoogte te komen van de hoogere troepenleiding. Thans zal ik een grooter commando voeren dan over een regiment. De verschillende ge ruchten over mijn betrekkingen tot mijn supe rieuren te Dantzig en tot de gfehoele bevolking aldaar, stellen mij: voor alsof ik een ontembaar mensch zou zij-n. Ik kan u verzekeren, dat do twee jaren, die ik te Dantzig heb doorgebracht, tot de mooiste in mijn leven behoorea en dal 'E steeds daaraan met het grootste genoegen zal terugdenken. Met generaal von Mackeaseu hen ik zeer bevriend. Ik ben verschillende realen bij hem thuis geweest. Tusschen hem en ruij bestond en bestaat nog steeds een buiten gewoon hartelijke verhouding. Zooals gezegd, stond ik en sta ik nog steeds met al mijn superieuren o-p den besten voet tR heb ik mij te Dantzig zeer gelukkig gevoeld. Naar wij verder vernemen gaat de „B. Z. am Mittag" voort zal de kroonprins zijn plan °m de Duitsch-Afrikaansche kolonies te be zoeken nog in den loop van dit jaar ten uit voer brengen. Hij1 zal naar Duitsch Oost- er, Euitsch Zuid-West-Afrika reizen. Naar aanleiding van de acor graaf York von Wartenburg ingediende motie, aangaande de posi tie van Pruisen in het Buitsche Rijk, verklaarde Te minister-president von Bethmann-Hollweg, in het Heerenhuis, dat Pruisen in den Bondsraad steeds de positie had ingenomen, die zijn voor- uame rol (führende Rolle) vergemakkelijkte. Deze P°sitie zal niet gewijzigd worden Ee uitlating van den staatssecretaris1 Van Biai de uenlandsche Zaken, naar aanleiding van woningwet, was geen bedreiging tegen Bruisen. Te belastingwetgeving een capitulatie Tci regeering te willen zien, is onjuist. De erziening Elzas-Lotharinger grondwet be teekent weliswaar een machtsverschuiving ut den Bondsraad ten nadeele van Pruisen, maag ten slotte is het toch dezelfde rechts persoon, die de stemmen in Elzas-Lothariti ger, en in Pruisen beheert De invoering van „korte vragen" in den Rijksdag, en het doen van uitspraak, dadelijk na de indiening van interpellaties, vormen slechts een uitbreiding van de reglementen van den Rijksdag, en sluiten geen uitbreiding zijner rechten in zich." De rijkskanselier vervolgde „De vele ontvangen brieven, aangaande de gebeurtenissen der laatste weken, ook uit de creede volkskringen bewijzen, dat het volk in de leger-organisatie zijn sterks ten steun ziet. Ik beschouw het als mijn voornaamste taak dit leger in bescherming te nemen te gen alle aanvallen, (levendige toejuichingen), evenals de leidende positie: va,n Pruisen, dat niet tegen, maar voor het Rijk is. (Levendige toejuichingen). Het Herrenhaus nam de motie met 185 tegen 20 stemmen en 3 blanco aan. In zijn slotwoord zeide de indiener der mo tie, graaf York, dat het volmaakt verre van hem was, met zijn motie een wantrouwens- votum voor den premier te hebben bedoeld. Ter verklaring van deze uitspraak van von Betnmann Hollweg diene het volgende Graal York van Wartenburg had in het Prui sische Herrenhaus een motie ingediend, strekkende om de iegeering te verzoeken, het daarheen te leiden, dat aan de positie van Pruisen geen afbreuk worde gedaan, doornat een verschuiving der Staatsrechtelijke verhoudingen ten nadeele der afzonderlijke staten plaats vindt. Bij' deze motie was een korte toelichting gevoegd, die als volgt luidde „De debatten van den Rijksaag brengen voor het Herrenhaus de noodzakelijkheid mede, zich ten aanzien van een „ofandere hangende kwestie te verklaren", heet het. Nu doet zich de vraag' voor, welke debat feu van den Rijksdag hier bedoeld zijn. Vermoedelijk a! degenen, waarbij de conservatieven zich in oppositie tegen de houding der Rijksregee- ring bij de behandeling van wetsontwerpen of dergelijke beraadslagingen bevonden heb ben Daartoe zouden dan in de eerste plaats de jongste belastingwetten behooren, voorna melijk voor zooverre zij loopen over de belas ting van den eigendom. Maar wellicht voorts ook de Elzas-Lotharinger grondwet, en wel licht ook de Brunswijksche troonopvolgings kwestie. En dan ook nog de Zabern-aangele- genheid en wat daarmede in verband staat., ofschoon in deze zaak de conservatieven het met de houding van den rijkskanselier, over het algemeen genomen, en een weinig lauw, zijn eens geweest Waarschijnlijk zal g!raaf York von Warten burg, die met de grondigheid' van een geleer de pleegt te handelen, bet geheele gebied oer betrekkingen van de afzonderlijke staten tot het Rijk, zooals dit nu eenmaal door aen bouw, de geheele inrichting van den bondsstaat is ingesteld, aan de hand der gebeurtenissen in de laatste jaren behandelen, en daarbij zal ook Zabern niet mankeeren. En waarschijn lijk ook de Pruisische kiesrechtkwestie niet. En zoo is het mogelijk, dat de rijkskanse lier en premier gelegenheid krijgt tot een grondige uiteenzetting zijner opvattingen van de betrekkingen der afzonderlijke staten tot liet Rijk, en daarbij tevens van de taak, ver bonden aan zijn dubbele positie als' rijkskan selier en m i nis ter-presi dent Deze motie was door 18 leden der conserva tieve fractie in het Herrenhaus, waaronder de minister van Justitie, dr. Beseier en Hertog Ernst Günther zu Schleswig-Holstein, ondersteund. PORTUGAL. Een achttal politieke veroordeelden die tot cel lulaire gevangenisstraf waren veroordeeld, vlucht te uit de gevangenis te Coimbra. Zij deden --en omringenden muur springen. Vervolgd door 3 voorbijgaande soldaten verdedigden zij zich door steenen te werpen. Zij sloegen de richting van Celas bij Coimbra in. i ROEMENIë. Het volgende bulletin is gepubliceerd: Ee ko ning lijdt aan influenza en een catarrhale aan doening aan den neus, de keel en de luchtpijp. Ee temperatuur is 36,2, pols 80. De algemeens toestand is goed. Bij wijze van voorzorgsmaatre gel houdt de koning het bed. ZUED-AFRIKA. Ee correspondent van de „Evening News" te Johannesburg meldt, da,t daar thans alles rustig is, doch dat het handelsverkeer geheel stil staat. De autoriteiten verklaren, dat meer dan 10.000 gewapende mannen gereed staan om, zoo noo- dig, dp te treden. De situatie geeft aanleiding tot zeer ernstige bezorgdheid. Door ae politie worden nog' andere stakingleiders opgespoord. Do arbeiders dreigen tot een algiemeene sta king te zullen overgaan. Eenige mijnen zijn gesloten tengevolge van het gebrek aan steen kolen. Een speciaal Reuter-bericht meldt over de troebelen te Jagersfontein het volgende: De Basoeto's beschuldigde een bianke arbei der, dat deze een der hunnen zoo ernstig mis handeld had, dat hij tengevolge van de bekomen verwondingen overleden was. Zij eischtm, dat de arbeider gearresteerd zou worden. Men trachtte hen te kalmeeren door te verzekeren, dat aan hun verlangen voldaan zou worden, doch de Basoeto's hiermede niet tevreden, de den een aanval op het huis, waarin de bianke arbeiders een toevlucht gezocht hadden. Zij verbrijzelden en vernielden alles wat binnen hun bereik was, ook de barakken der werklie den en wilden vervolgens een aanval op de stad ondernemen, waaruit reeds een aantal vrouwen en kinderen doodelij'k verschrikt naar Fauresmith gevlucht waren. Er werd alarm gemaakt, waarop zich alle gewapende blan ken verzamelden, die, toen zij werden aange vallen, op de Basoeto's vuurden. Na een hevi- gen strijd, werden de inboorlingen eindelijk teruggedreven. Een aantal Engelse ha soldaten met twee machinegeweren bevinden zich thans te Jagersfontein, teneinde verdere onlusten te beletten. Aan de „Daily Mail" werd Zaterdag uit Kaap stad geseind: Sinds gisteren heeft de staking zich met oen onverwachte snelheid uitgebreid, tengevolge van de ophitsende toespraken dei' leiders van de Rand-mijnwerkers, lieden, die bij de onlus ten in Juli 1.1. reeds zeer sterk op den voor grond traden. Gisterochtend legden de Trans- vaalsche spoorwegbeambten bijna zonder uit zondering den arbeid neer, welk voorbeeld on middellijk te Bloemfontein gevolgd werd, zoodat het geheele spoorwegverkeer tusschen Pretoria en Johannesburg gedesorganiseerd is. In de Kaap-Kolonie blijft het meerendesl der beambten de regeering trouw en nam men op verscheidene vergaderingen moties aan om te verklaren, dat door hen in de Kaap niet ge staakt zou worden. Afgevaardigden uit Trans vaal kwamen te Zoutrivier aan en beproefden de werklieden tot staking over te halen. Een vergadering werd belegd, maar een motie, waar bij de aanwezigen hun sympathie met de sta kingsbeweging uitspraken, verwierf geen enkele stem. J Opvallend is het enthousiasme, waarmede, over de geheele Zuid-Afrikaansche Unie, de bevolking zich gereed maakt om eventueele on lusten te onderdrukken. Vrijwillig gaat men overal tot het stichten van veiligheias-comité's ever. Vrijdagmiddag om 3 uur vaardigde de gou verneur-generaal, lord Gladstone, drie procla maties uit. De eerste twee hadden ten aoel de burgerwacht in Transvaal en Oranje-rivier kolonie te mobiliseeren, terwijl de laatste den verkoop en het vervoer van wapenen en muni tie verbiedt. Vooral te Johannesburg schijnt ue toestand zeer ernstig: te zijn. Op ae spoorlijnen in den omtrek kwam het reeds tot velschillende kiei- ne ongelukken ten gevolge van sahottage. De stedelijke regeering heeft beslag gelegd op een groot aantal muilezels, automobielen en wagens en hoopt door middel hiervan den aanvoer van steenkool en voedingsmiddelen te verzekeren. De burgemeester zelf heeft het voorzit te.•- schap van het veiligheids-comité aanvaard. De voedingsprijzen stijgen nog steeds. Het Notarisambt. Door het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland is een reeds vroe ger gedaan verzoek aan deD Minister van Justitie in een uitvoerig adres met toelichting herhaald, om de wet op het Notarisambt in dier voege te veranderen, dat hooger beroep mogelijk is voor den notaris, die van een Kamer van Toezicht een berisping heeft ontvangen, die als bestraffing moet worden opgevat en metterdaad ook dat karakter draagt. Faillissementswet. Een voorloopig comité uit den handel in zake de Faiblissementswet zal a.s. Donderdag te Am sterdam een vergadering houden, waarin aan de orde zal komen het voorstel tot oprichting van de vereeniging Pro Creditore. In het ontwerp-statuten wordt het doel van de op te richten vereeniging a s volgt omschreven Het doel der vereeniging isverbetering van den rechtstoestand van schuldeischers en hand having van hunne belangen in geval van onver mogen hunner schuldenaren. Zij tracht dit doel te bereiken door a. aan te dringen op toepassing van het fail- hssementsrecht, zooveel mogelijk in overeen stemming met de belangen van den handel b. te trachten, waar noodig. verbetering van faillissementsrecht te verkrijgen c. hare leden, leden van aangesloten vereeni- gingen, of leden van vereenigingen toegetreden tot eenigen bond, lid dezer vereeniging, eventueel bij te staan in gevallen van vermoedelijke be nadeeling van hunne belangen als crediteur. Ziekenfondsen en Medici. Men meldt uit Deventer d.d. 10 Januari Naar aanleiding van de gehouden buitenge wone vergadering van leden van het ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand en van de protest vergadering van een aantal leden tegen de hou ding van den voorzitter, vergaderde gisteravond de vertegenwoordiging der deelnemers in het ziekenfonds. Na gehouden debatten, waarin er van ver schillende zijden op werd aangedrongen, om den knoop maar door te hakken, werd met alsremeene stemmen het volgende besluit aange nomen. le. zich, naar aanleiding van de aanvallen, op den voorzitter van het fonds, met dezen ge heel homogeen, te verklaren, en hem dank te zeggen voor hetgeen hij tot dusver voor het fonds heeft gedaan 2e. bij het bestuur aan te dringen, om spoed te maken met het re-organisatieplan, voor zoo ver het betreft de regeling van de machtsver houdingen in het fonds, n.l. de regeling der samenstelling van algemeene vergadering en bestuur. De onderwijscommissie. Ook prof. Struycken is in nVan Onzen Tijd" niet te spreken over de optimistische welwillend heid, welke en vogue is sedert het optreden van het huidige Kabinet. Hij schrijft over de onder wijscommissie Eene Staatscommissie van Tweede Kamerleden, uit iedere fractie twee leden, acht uit de linker-, zes uit de rechterzijde. Eigenaardige commissie. Hebben die heeren onderling nu nog niet lang genoeg beraadslaagd over het onderwijsvraagstuk Thans zullen zij tot een vergelijk komen 1 Inder daad, in de politieke atmosfeer van het oogenblik behoeft niets meer te verbazen. Maar wat doen de heeren dan toch als Re- ge e r i n g s commissie bijeen Is dan niet alleen de Regeering maar ook het Parlement lextra- parlementair" geworden? Eo die bevoegdheid, van die der meerderheid afwijkende gevoelens in afzonderlijke nota's te doen kennen Is er een beter middel, een vergeliik tusschen menschen> ieder met een eigen politiek verleden, met eigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1