Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verantwoordelijkheid daarvoor aan de kiezers, onmogelijk te maken De samenstelling der com- missie hinkt op twee gedachten. Eene parlemen taire commissie uit de verschillende Kamerfrac ties ware mogelijk geweest zonder eenig officieel karakter, eene beraadslaging binnenskamers van de leidende politici, eene laatste poging tot een vergelijkslaagde deze, dan had de Regeering daarvan mededeeling kunnen ontvangen, en op grond daarvan hare voorstellen kunnen doen slaagde ze niet, dan zoude men zonder meer zijn uiteengegaan. Zulke commissies hebben in Enge land meer dan eens met vrucht gewerkteene offieieele benoeming door de Regeering, officieele notulen, rapporten en afzonderlijke nota's komen daarbij niet te pas. Ook ware mogelijk geweest eene Regeeringscommissie als de ingestelde, maar dan met overwegend nieuwe elementen buiten de praktische politici, die met handen en voeten aan hun verleden zijn gebonden en zich uiteraard hunne vrijheid in het openbare debat in de Kamer willen voorbehoudenvooral thans, nu de meer derheid der Kamer bet openlijk toejuicht, dat niet zij, maar eene zelfstandige extra-parlemen taire Regeering als vertegenwoordiging van het volk optreedt, ware voor zoodanige commissie onder presidium van den Kabinetsformateur alle reden geweest. De thans ingestelde commissie is noch het een, noch het anderde verwachting, dat zij zoude kunnen slagen, kan alleen gegrond zijn op het merkwaardige feit, dat de leidende politici hunne benoeming daarin hebben aanvaard A. J. Wittkampf en daaronder die der heeren A. Cool Mzn. en A. H. M. Melchers. Tot leden der commissie, welke den Secretaris zal bij staan bij het ontwerpen van het verslag der Kamer voor 1913, werden benoemd de heeren A. Cool Mzn., A. A. M, Melchers en N. van der Vlies. Kamer van Koophandel en Fabrieken I Vrijdag-middag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. Na de opening der vergadering een terugblik werpend op het afgeloopen jaar, zeide de Voor zitter, dat de toestand van het brandersbedrijf in dat jaar naar zijue meening wel iets gunstiger zal gt-weest zijn dan m 1912. Hij betreurde het, dat door bet intrekken van het ootwerp-tanefwet het geven van een vergoeding voor het werken onder de accijns wetgeving in den vorm van een invoer recht op gist wel ad calendas graecas verschoven zal zijn. Het valt echter toe te juichen, dat de meer moderne methode van sameuwerking zich onder de branders meer baan schijnt te breken, In vei band hiermee herinnerde hij aan het verlengen van de moutwijnvereeniging en aan het voort zetten vau de gistvereeniging. Voor de glasindustrie zal het afgeloopen jaar waarschijnlijk minder gunstig zijn geweest dan het daaraan vooraf gaande. He scheepvaart bleef zeer onbeteekenend. De consti uctiewerkplaatsen zullen vermoedelijk niet veel reden tot klagen gehad hebben, te oor- deelen naar de bedrijvigheid, die er heerschte. Wat de Kamer zelf betreft, vallen er geen be langrijke zaken te vermelden. Ten slotte riep de Voorzitter voor hetloopende jaar aller medewerking in en hoopte hij dat 1914 voor alien onder Gods zegen, zoowel wat hen zelt als hun familie aangaat, een gelukkig jaar zou mogen zijn. Na een wederkeerigen gelukwensch van den ondervoorzitter, den heer A. Cool Mzn., werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Bij de hierop volgende benoeming van een voorzitter en een onder voorzitter werd de heer B. A. J. Wittkampf tot voorzitter en de heer A. Cool Mzn. tot onder-voorzitter herkozen. Tot lid der commissie voor de Beurs, tevens commissie voor den graanhandel, werd herbe noemd de heer D. Ris EHzn die aan de beurt van aftreding was, zoodat deze commissie is blijven bestaan uit de heeren A. CooljMzn., D. Ris EHzn. en B. A. J. Wittkampf. De rekening der Kamer over 1913 werd vast gesteld in ontvangsten op f 902.475, in uitgaven op f571.235 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f331.24, nadat het door den secretaris gereed gemaakte ontwerp door de heeren D. Ris EHzn. en M. van der Vlies was naeezicu en aceoord bevonden. Van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, had de Kamer drie exemplaren ontvangen van een ontwerp algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van de Stoomwet en ter vervanging van dien, vastgesteld bij K. B. van 19 October 1896 (Staatsblad no. 163), laatstelijk gewijzigd bij K. B. van 17 Octo ber 1893 (Staatsblad no. 393), voorzien van eene toelichting, met een begeleidende missive, waarin werd medegedeeld, dat met bemerkingen, voor of op 15 Januari 1914 ter keDnis van den Minister gebracht, zou kunnen worden rekening gehouden bij de wrdere behandeling van het ontwerp. De Voorzitter had deze stukken doen stellen in handen eener commissie, bestaande uit heeren J. L. lngelse, H. J. Jansen en A. H. M Melchers. tot het uitbrengen van preadvies. Nadat de Kamer door den secretaris met het advies dezer commissie was in kennis gesteld, werd be- besloten den Minister een wijziging in art. 1 van het ontwerp in overweging te geven. Ter voorziening in de vacature, op den lsten Januari 11. onder de leden der Commissie van lie' Alt"' '■'-en Handels Entrepot te Schiedam ont- siaair due- de peiiiHl-eke fuelling van den heer B. J. Wiukampl. werd een voordracht van drie persoueu opgemaakt. Aan het hoofd der voor dracht werd geplaatst de naam van den heer B. Hevige ontpoffiing. Gister-avond omstreeks 8^ uur werden de be woners van Nieuwe Haven, St. Liduinastraat, Fabristraat, Westfr laan en omliggende straten opgeschrikt door een hevige ontploffing waarna een aanhoudend overdoovend gesis werd ge hoord. Toen men de hoofden buiten stak, zag men een enorme hoeveelheid stoom ontsnappen uit het ketelhuis achter de gistr en moutwijnfa- briek van den heer Windhorst aan de Nieuwe Haven, nabij de Westfrankelandsche laan. Een ieder dacht, dat de k^tel in de lucht was gevlogen en er zeker menschenlevens te betreu ren zouden zijn. Gelukkig bleek het ongeluk niet van zulk een ernstigen aard. Geconstateerd werd, dat in het ketelhuis een groote stoomleiding was gesprongen, waarbij een gedeelte van het dak werd vernield. Het perso neel, aldaar aanwezig, had zich in tijds uit de voeten kunnen maken. Van ooggetuigen vernamen wij gister ter plaatse nog de volgende bizonderheden De 34 jarige stoker F. P. Singeland had de vuren onder twee van de drie ketels aangemaakt. De manometers wezen omstreeks 8£ uur resp. 4 en 6 atmosfeer spanning aan. In het ketelhuis of fabrieksgebouw waren om streeks dien tijd nog aanwezig de meesterknecht H. G. Hendriks en de werklieden Jan Hendriks en G. Valk. De sioker Singeland zou even na 8J uur de stoomsluiter een weinig openzetten en daarbij zeer voorzichtig te werk gaan, door heel lang zaam de afsluiter om te draaien. Toen hij de afsluiter een halve slag had omgedraaid, klonk plotseling een ontplotffing. Alle aanwezigen haast ten zich hun lijf te bergen hetgeen hun gelukte. De stoker, die boven de ketels liep na de stoomsluiter te hebben geopend, mag van geluk spreken, dat hij er heeltiuids is afgekomen. Aan de andere zijde waar hij zich bevond toen de explosie plaats had, was een groot gat in het dak geslagen, zoodat het verwonderlijk is, dat deze man niet gelijktijdig in de lucht is geslingerd. De afsluiter is geheel van de leiding wegge slagen en doer het dak weggeslingerd. Kort na de ontploffing waren verschillende werklieden der fabriek en ook de heer Ant. Wind- horst ter plaatse, om te zien wat er gaande waa. Gelukkig bleek er niemand gedeerd. Daar het electrisch licnt niet functioneerde, moest men met behulp van alle mogelijke ver- hchiiugsartikelen als kaarsen, electnsche zaklan taarns enz. trachten in het ketelhuis den weg te vinden. De vuren werden terstond uitgehaald en er was wel een half uur verstreken voordat alle stoom het ketelhuis had verlaten en men zich behoorlijk kon overtuigen wat er gebeurd was. Onder leiding van den heer A. Windhorst en den chef-machimst Swarijes werden nu onver wijld maatregelen getroffen om het bedrijf in werking te kunnen stellen, daar de nachtploeg gereed stond om den arbeid aan te vangen. Het bedrijf is vanuacht niet onderbroken be hoeven te worden. UIT VLAARDINGEN. Er beginnen hier en daar machinisten en sto kers zich aan te melden aan de kantoren en zich bereid te verklaren langs regel matigen weg de monsterrol te teekenen voor het jaar 1914. De reeders hebben besloten ieder aanbod in deze richting te aanvaarden. Een zestal booten zal reeds ter beugvisscherij vertrekken. UIT ROTTERDAM. De minister van Koloniën bracht Zaterdag een bezoek aan Rotterdam om tegenwoordig te zijn bij de lossing van een bananenboot komende van Suriname, liggende Rijnhaven aan de ba nanenloods der firma Wambersie Co. ZEx. bezichtigde de prachtcollectie bananen benevens eenige reuzen sinaasappelen, die in de loods waren tentoongesteld en onderhield zich daarna geruunen tijd met den kapitein van hel schip, omtrent het laden enz. in de koloniën. Circa 11 uur vertrok ZEx per auto naar den Haag. V a c a n t i e. Naar het »Utr. Dbl." verneemt, zou het gemeentebestuur van Amersfoort in on derhandeling zijn met een corporatie van Rot- terdamsche gemeente-ambtenaren over den ver koop van een stuk grond aan den Kalk weg. Het zou in de bedoeling liggen aldaar 10 landhuizen te bouwen en één groot huis. De landhuizen zullen om beurten door de gezinnen van die amotenaren voor een bepaalden tijd, bv. van een maand, worden betrokken. Het groote huis wordt in gericht voor het gemeenschappelijk gebruik der maaltijden en verder in het algemeen voor re creatie. Destaking te IJmuiden opgehe ven. De Zeeliedenbond te IJmuiden heeft met 163 stemmen voor, 22 tegen 5 blanco besloten de staking op te heffen, indien de reederijen ge neigd zijn 115 staangeld in te houden, in plaats van f30. Verder zullen de reeders toestaan, dat de zeelieden bij hun thuiskomst een zoodje \isch mogen meenemen. De afdeeling zal nu nog in Egmond ver gaderen het laat zich echter aanzien, dat de staking binnen 3 dagen zal worden op geheven. Laan de aandacht heeft gevestigd op een onbil lijkheid enz. dat zij hopen en vertrouwen, dat bij nadere overweging de onbillijkheid, van te staan onder de oude en nieuwe Landweerwet uwe Excellentie zoodanig treft, dat voorgenomen kaderherhalings oefeningen voor 1914 alsnog achterwege blijven, en door uwe Excellentie gebruikt gemaakt worde van het laatste deel van artikei 11 der nieuwe Landweerwet. dat immers de landweerplichtigen 1909, 1910, 1911, alle militieplichtigen 12 en 17 maanden werkelijken dienst hebben verricht, daarna voor de werkstaking in 1903 onder de wapenen is moeten -ikomen of blijven, daarna 2 en 3 maal militie-herhalingsoefeningen Rebben meegemaakt, vervoleens tot hun 33e jaar onder de Landweer vervallen en nooit gelegenheid hadden tot plaats vervanging in totaal dus belangrijk meer in militaire dienst hebben gepiesteerd, dan op grond van de later aangenomen militaire wetten in den vervolge zal worden geëischt voor de militieplichtigen, wijl de dienst terugggebracht is tot 8£ en 12jj maand, de derde hernalingsoefening is vervallen, afkoop is toegelaten enz. dat zij dus van al deze vermindering van lasten niet konden profiteeren, nu niet gaarne voor de verzwaring, die voor het kader in de nieuwe Landweerwet ligt, in aanmerking komen, reden waarom zy er bij uwe Excellentie met gepaste vrijmoedigheid op aandringen ais boven bedoeld gebruik te maken van artikel 11, laatste lid en voor de laudweerlicmingen 1909, lylO, 1>M1, geen afzonderlijke kaderüerhalingsoetenmgen te gelasten. Aan de Kamerleden is een afdruk van dit adres gezonden en verzocht hun invloed bij den Minister tot steun van het verzoek aan te wenden. Voor het ca n d i d a a t s-a r t s e x a m e n is Zaterdag aan de umversueit te Leiden ge klaagd onze stadgenoot, de heer M. K. J. Smits. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 13 Jan. 4 50 v.m., 5.02 n.m. Armbezoekster. In zijn Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur van den Armenraad tot armbe zoekster benoemd mej. A. Brandhof alhier. Z a t e r d a g-n amiddag deed de 13-j a- rige A. Wijk, wonende Rhoonsche straat, klachte bij de politie, dat hij door een man gegooid en geschopt was tegen het linkerbeen waaraan hij een ontvelling bekwam. De man verdacht hem, dat hij met een sneeuwbal had gegooid, wat hij ontkende. S t a k i n g-c hauffeurs. Zaterdag is te Amsterdam een staking onder de chauffeurs der Taxi-Auto-Mij. uitgebroken, die ongeveer 100 man omvat. De aanleiding is, naar de directeur, de heer Pimentel ons mededeelde, het volgende Het is den chauffeurs verboden, de auto's op de stand plaatsen te verlaten en zich in een koffiehuis te begeven. Na herbaalde waarschuwing is toen een boetestelsel mgevoerd. De directie zag zich genoodzaakt binnen korten tijd een 7-tal chauf feurs te beboeten, hetgeen ontevredenheid onder de werknemers verwekte. Het gevolg is ge weest, dat de chauffeurs Zaterdag het werk nederlegden. (Tel.) Zaterdag- avond omstreks half- twaalf viel de 37-jarige P. van Lochem. wonende Bleekerstraat, in de Lange Haven. Hij werd door burgers met een roeiboot gered en bewusteloos in een nabijzijnd café gebracht. Daar bijgeko men, werd hij per auto naar zijne woning gebracht, waar nog de hulp van een dokter werd inge roepen. Z a te r d a g-a vond w e r tl aangehouden een persoon, die zich aan een overtreding nan schuldig gemaakt en zijn naam niet wilde op geven, waarom hij overgebracht werd naar het politiebureau. Wijl hij daarherhaaldelijk piobeer- ue een valschen naam op te geven, werd hij gen noen tot den volgenden morgen, tot zijn wa re". naam was gebleken. Door de tram gedood. Een droevig en aangrijpend ongeluk is Vrijidagavond voorgevallen te Amsterdam op het baanvak van lijn 3, tus- schen de Ceintuurbaan en den Willemsparkweg. Toen de tram ongeveer1 haliacht bij de halte- Post spaarbank stilhield, bemerkte een passagier, die wilde uitstappen, da,t er onder den wagen iels uitstak, waarop hij het trampersoneel opmerkzaam maakte. Bij aandachtige beschouwing kwam men tot de vreeseiijke ontdekking, dat 't bat deerlijk verminkte lijkje van een knaap was. De wagen werd opgevijzeld en niet zonder moeite gelukte 't de overblijfselen te voorschijn te brengen, die daarop door de zorg van den geneeskundigen dienst in allerijl naar liet Wjlhelmina-Gasthuis werden vervoerd. Er -was blijkbaar, zonder dat iemand van het personeel of de passagiers 't bemerkt had, een ontzettend ongeluk gebeurd. Men herinnerde zich alleen in de bocht van de Roelof Hart straat een schok gevoeld te hebben. In die altiju ecnigs- zins gevaarlijke bocht moet de arme jongen gé- tracht hebben spelenderwijze van links tegen het ba'con op te springen en daarbij onder ue wielen zijn geraakt. Het lichaam moet toen. onder den wagen zijn meegesleurd en -enkele malen een om wenteling hebben meegemaakt, wat hel ventje bijna onmiddellijk met aen dood heeft moeten bekoopen. Naar wij vernemen, was 't een elfjarig jon getje, uit de Ruysdaelstraat, V. geheeten. (N. v. d. D.) Oplichting. Men meldt uit Arnhem Dezer dagen kreeg een boekhandelaar,, hier ter stede, bezoek van een heer, die in een auto voor gereden kwam. De heer had eerst telefonisch gesprek met den boekhandelaar gehad over een encyclopaedie, en kwam nu, om deze zaak nader te bespreken. De boekhandelaar liet den heer een encyclopaedie zien in zeven deelen in pracht band ter waarde van 120 gulden. De bezoeker, die dit werk gaarne nog denzelf'den avond wilde ontvangen, gat zijn adres te Velp op en vertrok. De boekhandelaar, die met den heer overeen gekomen was, dat deze dadelijk 10 gulden zou betalen en de rest in maandelijksehe termijnen van 10 gulden, zond zijn loopknecht met het werk en een kwitantie van 10 gulden naar het opgegeven adres te Velp, waar de heer echter volkomen onbekend was. De knecbt keerde daar om naar Arnhem terug, doch werd onderweg ingehaald door een auto, waaruit de Kooper van de encyclopaedie stapte, die zich als zoodanig aan den knecht bekend maakte,en, na betaling van 10 gul den, dan ook de encyclopaedie mede kreeg in de auto, waarmede hij in de richting Arnhem ver dween. Toen de loopknecht thuis kwam en zijn pa troon het verhaal te hooren kreeg, vatte deze argwaan op. Hij stelde een onderzoek in, waar uit spoedig bleek, dat de kooper, in gezelschap van 'n tweeden heer, per trein in de richting Utrcht was vertrokken. Tevens bleek, dat een der twee heeren getracht had, te Arnhem een jas te koopen, docb dat de kleermaker deze te laat bezorgd had, waaraan hij vermoedelijk het behoud van zijn kleedingstuk te danken heeft. Naar het doen en laten van beide heeren, die vermoedelijk te Rotterdam wonen, wordt een onderzoek ïugesteld. De landweeroefeningen in 1914, Het uitvoerend comité, gevormd uit de te Leeu warden opgerichte Vereeniging van landweer kaderleden 1909, 1910 1911, heeft het volgende adres aan den Minister van. oorlog gezonden dat zij met gioote instemming kennis nemen van hetgeen door den .heer K. ter Laan in de vergadering van 24 December jl. in de Tweede Kamer is gesproken, naar aanleiding van de voorgenomen herhalingsoefeningen van het kader der lichtingen 1909, 1910, 1911. dat zij met groote vreugde kennis namen van het antwoord door uwe Excellentie gegeven, spe ciaal van uwe uiting, dat slnderdaad de heer ter De ontploffing te 's-G ravenhag e.Om-1 trent de drie in het ziekenhuis in Den Haag verpleegde werklieden, ai© bij' ae ontploffing aan boord van een aan den Trekvliet tusschen Den Haag en Rijswijk in reparatie zijnde schuit ernstige verwondingen hebben gekregen, is (gisteravond meegedeeld, dat hun toestand naar omstandighe den redelijk is, en er voor hen geen ©ogenblik- kelijk ernstig levensgevaar bestaat' Hoog water. Men meldt uit Maastricht Sinds Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur is de Maas in de laatste 24 uur 1.72 M. gewassen. Hedenmiddag om 4 uur werd weer 22 c.M, was geconstateerd. De omliggende dorpen zijn er droevig aan toe, Meersen eu Heer zijn met meer dan over houten noodbruggen te bereiken. Scharn over een om weg daar de groote commumcatieweg onder water staat. De Heugemerweg staat onder water, en het dorp Heugem is overstroomd. De zeer gevaarlijke communicatie kan nog per roeiboot geschieden. Om 4 uur Zaterdagavond was dus de was sinds 10 uur dezen morgen, toen de was sinds de laatste 24 uur geconstateerd werd M. 1.94, zoodat de stand om hedenmorgen 4 uur. Maastricht Maas brug is M. 4.04 is 4u05 A.N.P. Het dorp Itteren 's ook overstroomd. Van uit Meersen wordt hulp gezonden per wagen en roeibooten. Acht groote zwaar beladen schepen en een stoomboot moesten gisteren inderhaast wegens den woedenden stroom - in den zomer houden de Maastrichtenaren er pic nic op den bodem der Maas alhier het aoker laten vallen, wilden ze niet tegen de spoor brug te pletter worden geslagen. De Maas is overdekt met meubelen, groenten en allerlei huisraad. Morgen kan er geen voet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2