Binnenland. Au Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. In de week van 4-10 Jan. '14 werden genomen 441 baden. Ie klas kuipbaden 25, regenbaden 27 2e klas kuipbaden 72, regenbaden 303, 5 ets. kinder baden 14. Vorstelijk Bezoek. H. K. H. de regeerende Groothertogin van Luxemburg zal bij Haar bezoek aan H. M. de Koningin als Staatshoofd worden ontvangen met het ceremonieel tegenover regeerende souvereinen gebruikelijk. Bij aankomt aan het Holl. Spoorstation te 's-Gravenhage in den namiddag van 20 dezer zal H. M. de Koningin in de allereerste plaats zich ter begroeting van Haar hooge gast in het stationsgebouw bevinden en zullen daar verder ter complimenteering van de vorstin aanwezig zijn de Ministers, Departementshoofden, hooge civiele en militaire autoriteiten, alsmede het ge volg der Koningin, allen in ambtskleeding. Een compagnie van de brigade grenadiers en en jagers zal als eerewacht met vaandel en mu ziek de verschillende eerbewijzen geven. Koningin Wilheimina zal Groothertogin Marie in rijtuig naar het Koninklijk Paleis bege leiden. Des avonds te 71/j' uur is er ter eere van de vorstin een gala-maaltijd ten Hove, waarbij o.a. de hoofden der buitenlandsche gezantschappen hier ter stede met hunne dames uitgenoodigd zullen worden aanwezig te zijn, nadat H. K. H. vooraf de leden van het diplomatieke korps zal hebben ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder vereenigt Woensdag den 21sten de Koningin en de Groothertogin aan een diner, dat geheel in den kring der vor stelijke famile gegeven wordt en uit dien hoofde gepaard gaat met een maarschalkstafel voor de dames en heeren van het wederzjjdsche gevolg. Na afloop daarvan begeren de vorstelijke per sonen behalve de Koningin-Moeder, die door den familie rouw verhinderd is) zich naar het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen tot bijwoning van een concert, aangeboden aan H. M. de Ko ningin en aan H. K. H. door het Gemeentebe stuur der residentie en bestaande in een muziek uitvoering door het Residentie-orkest. Het gevolg van de regeerende vorstin van het Groothertogdom is aldus samengesteldbaronesse de Bij neig, dame du palais, gravin Montgelas, hofdame, haron de Ritter de Grünsteyn, hof maarschalk, graaf de Stolberg, kamerheer, de heer de Coinet, kamerheer en secretaris van staat, majo »r van Dijck, adjudant. Vanwege H. M. zijn aan de vorstelijke bezoek ster toegevoegd mevr. van Tets van Groudriaan, dame du palaisbaron Bentinck, opperstalmees ter en majoor graat Dumonceau, adjudant. in den morgen van 13 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 781.9 te Horta. Laagste barometerstand 755.9 te Skudesnaes. Verwachting tot den volgenden dag: meest matigen noordoostelijke tot noordelijken wind, zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag tempe ratuur om het vriespunt, in het noorden en in het zuiden lichte vorst. Verplaatsing van geestelijken. Met leedwezen vernemen wij, darde weleerw. pater Hubers. kapelaan der Havenkerk. en de weleerw. pater Poodt, kapelaan der Singelkerk, tot anderen werkkring geroepen, onze gemeente gaan verlaten. Beiden hebben zich toch in de enkele jaren dat zij hier werkzaam zijn. de ach ting en de genegenheid van Schiedams Katholie ken in ruime mate verworven Pater Hubers, die hier zijn 12£ jarig priesterschap herdacht, en pa ter Poodt, die hier zijn zilveren priesterfeest mocht vieren, zijn hier zeker zeer gewilde, popu laire geestelijken, die men noode ziet vertrekken. Pater Poodt wordt als assistent naar de Pro venierssingelkerk te Rotterdam verplaatst, en Pater Hubers wordt in dezelfde functie aan de bijkerk van de Broerskerk te Nijmegen verbon den. In hunne plaats zijn benoemd tot kapelaans alhieraan de Havenkerk de weleerw pater J. de Bie, die kapelaan was der Spuistraatkerk te Am sterdam, en aan de Singelkerk de weleerw. pater P. van den Sanden, kapelaan der Broerskerk te Nijmegen, die vroeger hier als kapelaan aan de Havenkerk was verbonden. Ned. Vereen. Onze Vloot. Dooi de bestrijding, die het bekende vlugschrift van de Ned. Vereen. »Ouze Vloot", »'s Lands welv art in gevaar" heeft ondervonden, vestigde zich bij het hoofdbestuur de meening, dat niet alle Nederlanders overtuigd zijn van het levens belang. dat onze handel, scheepvaart en industrie hebben bij het ongestoord bezit van Oost-Indië en dat bij het verlies der KolomëD alle stauden der maatschappij daaidoor gevoelig getroffen zou den worden en een groote verarming zou ont staan. Het H.B. besloot daarom te trachten een tweede brochure uit te geven, waarin vermeld zullen worden de economische gevolgen van het verlies van onze Oost-Indische bezittingen. Het wendde zich daartoe tct alle Kamers van Koop handel en Fabrieken, die het beste kunnen be- oordeelen en overzien de gevolgeD, die het verlies van Nederlandsch Oost-Indië op handel, scheep vaart en industrie in eigen gebied na zich zou sleepen. Het verzoekt dienaangaande de meening der Kamers, zoo mogelijk m korte termen vervat, waai bij een enkel cijfer over industrieën die daardoor bijzonder zouden lijden, hetzij een cijfer betrekking hebbende op den omzet dan wel op de uitbetaalde loonen. Uitspraken in deze zijn reeds ontvangen van de heeren mr. G. Vissering te Amsterdam, D. W. Stork te Hengelo, J. Nuysten te Amsterdam, jhr. L. F. D. Op ten Noort, oud-directeur der stoom vaart Mij. „Nederland", J. De Louter te Utrecht en H. C. Prinsen Geerlings, specialist op suiker- gebied in Ned.-Indië. Jhr mr. D. J de Geer. Wij herinneren hier nog aan de openbare ver gadering morgen-(Woensdag)avond 8 ure in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest te houden waarin jhr. mr. D. J. de Geer, met het ontwerp »De naaste politieke toekomst", als spreker zaj optredeD. Volksbadhiiis. De Legercominissie. De legercommissie heeft zich dezer dagen bezig gehouden met het vraagstuk der kleedingfabri- catie. De geheele commissie begaf zich daartoe naar Rotterdam en bracht een bezoek aan ver schillende groote kledingfabrieken, waarvan de inrichting vergeleken werd met 's Rijks eigen kledingfabrieken te Delft, Woerden en Amster dam. Het onderzoek heeft ten doel, om na te gaan of de inrichting van de Rijksfabrieken kan worden verbeterd naar het voorbeeld der parti culiere fabrieken. BI ij kens ontvangen telegram van den kapitein, is de steenslagtransporteur »Cam- bewarra van Schiedam naar Sydney, gister te Col umbo aangekomen. Gisteren werd vandeWerfGusto der firma A. F. Smulders, te water gelaten een zelfstoomenden kolentransporteur, zijnde het eerste van twee geheel gelijke schepen, in aanbouw voor de Braziliaansche marine en bestemd om de es kaders te volgen. Deze transporteur heeft een laadruim van 1000 tons, waarvan de inhoud zich automatisch lost met een snelheid van 500 ton per uur. De afmetingen van dit schip zijn lengte 167' 2" breedte 40' 4" holte 18' 4". Het sehip Js voorzien van twee stuwschroeven, gedreven door twee compoud stoommachines van 500 I.P.K. Elk dezer machines is voldoende krachtig voor het drijven van de automatische los-inrichting, terwijl een machine van 120 I.P.K. is aangebracht voor de mechanische belading van den transporteur. Op het vaartuig wordeu verder geplaatst de noodige anker en verhaallieren. Het geheele vaartuig wordt electrisch verlicht- De stoom voor deze machines wordt geleverd door een ketel van 16:0 vierkante voét verwar mend oppervlak bij een werkdruk van 120 pond. Het schip is gebouwd onder speciaal toezicht van het Bureau Veritas. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter, zich van zijn zetel ver hellend, houdt de volgende rede Mijne Heeren! Wederom staan wij aan het begin van een nieuwen jaarkring en, zooals gebruikelijk, ver wacht gij van mij in deze eerste Raadsverga dering weder een kort overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar tot stand kwam, en te gelijkertijd een aanwijzing van hetgeen ons in de naaste toekomst te doen staat. Het jaar 1913 was voor geheel ons Vaderland een bizonder jaar. Immers, alom in den lande werd het eeuwfeest van Neerland's herstelde onafhankelijkheid herdacht, en niet>genoeg kan geprezen worden de waardige wijze waarop dit feest ook in deze gemeente gevierd is. Na afloop der- feestdagen heb ik gemeend daarvoor openlijk mijn warmen dank te moeten uitspre ken aan alle ingezetenen, maar bizonder aan het feestcomité, aan zijn verschillende sub comités en aan de buurt.commissiën, die zooveel bijgebracht hebben tot de luisterrijke viering van dit groote feest. Gaarne herhaal ik dit woord van dank met de verzekering, dat de feestdagen van 29 en 30 Augustus ons steeds onvergetelijk zullen blijven. Voorts zij het mij vergund, M H., U mijn groote voldoening uit te spreken dat de werisch. door mij in de vorige Nieuwjaarsrede uitgesproken, in vervulling is gegaan en dat thans de grond slagen zijn gelegd voor een Ziekenhuis onzer Gemeente waardig Immers, het besluit tot op richting werd genomen, de plaats bepaald, het plan goedgekeurd en een crediet beschikbaar gesteld. Weldra hoop ik nu mfine belofte aan den Raad gestand te doen door U alle teeke- ningen voor te leggen en het geheele plan te doen demonstreeren. De electriciteit deed haar intrede in onze Gemeente, nadat de overeenkomst met Rotter dam tot stand was gekomen. Het bedrijf werd ingesteld als gemeentelijk bedrijf en georgani seerd. Thans is dit in volle werking en kan ik omtrent de voorloopige resultaten U reeds het volgende meedeelen Het totaal verbruik was 683 658 KW.-uur, waarvan de opbrengst was f '27216.98, De afnemers zijn bijna uitsluitend groot verbruikers, terwijl vooralsnog de deelname van winkeliers en kleine motorstroom verbrui kers zeer gering is. Toch mag verwacht worden, dat in het nieuw ingetreden jaar een verbruik van 1^ a- 2 millioen KW.-uur kan worden ge constateerd. In het afgeloopen jaar vestigden zich weer nieuwe industriën binnen onze Gemeente, terwijl vele bestaande industriën werden uitgebreid De groote verbeteringen van brandsloot, Piet Hein Helena-, Hendrina- en Adriana-straten en Groenelaan kregen in den loop desjaarshun beslag. Tot zeer ingrijpende uitbreiding en verbetering van Gasfabriek en pompstation der waterleiding werd besloten en weltot den bouw van een nieuw administratiegebouw aan de Dwarsstraat, in verband waarmede een aantal huizen met grond werden aangekocht, en tot het inrichten vari het pompstation der drinkwaterleiding voor electrisch bedrijf. Intusschen kwam ook de bouw eener nieuwe stokerij met drie ovens, ieder met acht staande retorten, tot stand, die in een groote behoefte voorziet, daar het gas verbruik geregeld belangrijk blijft toenemen en in het afgeloopen jaar zelfs meer dan ooit te voren. Er werd namelijk afgeleverd 509.915 M3. gas méér dan in 1912, in totaal dus ruim 4 millioen M3. Die toename bestond bijna uitslui tend in kook- en muntgas. nl. 17 en 26 °/0. Ge lukkig dat bij deze ongekende toename van het gasverbruik, ook de gasproductie door den bouw der nieuwe ovens met ruim de helft is toege nomen Het spreekt van zelf dat onder deze Hoogwater te S c h i e d a m Woensdag 14 Jan. 5 32 v.m., 5.43 n.m. UIT VLAARDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Vlaar- dingen J. Schell, thans notaris te t-iesendam. UIT DELFT. Ie Delft werd bij het openaken van den inven taris van het gemeente electriciteitsbedrijf ruim 500 kilogram koperdraad vermist uit het magazijn Pijnacker. Als verdacht van diefstal van dat koperdraad, zijn door de recherche aangehouden een electricien en een los werkman, die werkzaam waren bij den aanleg van de installatie te Pijnac ker. Zij hadden het koper voor ruim 200 gulden verkocht aan een opkooper te Delft, waar een groot deel Werd. teruggevonden en in beslag ge nomen. Albanië. Naar de »Avp." meldt, zullen voor indeeling bij het gendarmeriekorps in Albanië 22 officieren in aanmerking komen en wel 14 van het leger b. t. 1. en 8 van het leger in O. I. Zij zullen voor twee jaren aldaar worden ge plaatst en na dien termijn weder in de ranglijst van het wapen alhier, waartoe zij behooren te worden opgenomen. Weerbericht. 1 elegraüscn bericftt naar waarnemingen, verricht Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 13 Januari 1914, des namiddags 2 ure. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezigde heeren Ris. Vastgesteld worden de notulen der vergadering V8n cfen December 1913 en verdaagd die van 23 December d.a.v. Interpellatie. Van den heer Koopmans is een verzoek ingekomen om een vraag te mogen stellen in ver bant met de pensioneering der gemeente-ambte naren. De JV o o r z i 11 e r stelt voor, den heer Koop- mans het gevraagde verlof te verleenen. Z.h.st. werd hiertoe besloten. omstandigheden de versterking en uitbreiding van het buizennet zeer belangrijk was, Zeker mogen wij het gegronde vertrouwen koesteren dat de groote sommen die besteed zijn voor deze verschillende belangrijke uitbrei dingen, in dit en de volgende jaren, ruimschoots viuchten ten bate der Gemeente mogen opleveren. len gevolge dier werken en tot consolidatie van reeds loopende tijdelijke leeningen, werd een 4| leening van f750.000.- gesloten, die gemakkelijk plaatsing vond. Nog versch in ons geheugen ligt de behan deling der pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren. De regeling kwam, na breedvoerige besprekingen, gelukkig tot stand, en hoewel op dit punt eerst eenige bezorgdheid bestond, werd toch een oplossing gevonden, waardoor de las ten voor de Gemeente dragelijk werden zonder dat zij te veel naar de toekomst werden verschoven. Ten aanzien van het verhaal van bijdragen op de ambtenaren. we.rd een milde regeling getroffen, die, ook blijkens de ingeko men adressen van dankbetuiging, door de be trokkenen zeer werd gewaardeerd, zoodat tot groote voldoening van het College van B en W. alleen enkele gewettigde gevallen van bedanken voorkwamen. Eere aan Uwen Raad, die met de vaststelling dezer regeling zich eene eereplaats vei wierf onder de beste Gemeenten van ons Vaderland. Dat die regeling zoo mild tot stand kon komen was ook voor een deel daaraan te wijten, dat uit de bizondere inkomsten van ons Grondbedrijf f35000 kon worden aangewend voor de pensi oneering. Immers de eerste algemeene taxatie der gronden van het Grondbedrijf heeft plaats gehad, nadat dit bedrijf vijf jaar in werking is geweest en, zooals trouwens te verwachten was, viel deze taxatie zeer gunstig uit. De waarde onzer gronden bleek verre het daarin gestoken kapitaal te overtreffen. Daardoor kon dus ook de uitkeering aan de Gemeente plaats hebben van de gereserveerde renten en vruchtopbreng sten ter zake van de z g. oude gronden, met welker uitkeering ingevolge de regelen van H.H. Gedeputeerde Staten moest worden gewacht tot de eerstvolgende taxatie. Het bedrag dezer uit- fa-rA^g is i f 58.000 per 5 jaar. Behalve de f do 000 aangewend voor de pensionneering U t dus nog een bedrag over van f23000.- waarvoor naar ik hoop, ook wel een goede bizondere bestemming zal worden gevonden. Sprekende over het Grondbedrijf kom ik als vanzelf tot de verkochte en in erfpacht uitge geven gronden. Verkocht werden 2o.726 M2 tot een bedrag van f 136.520.-, terwijl in erf pacht werden uitgegeven 4000 M2., vertegen woordigende een waarde van f34.000.-. In de verkoopen is begrepen de grond, verkocht aan de R. K. Vereeniging voor Ziekenverpleging voor den bouw van het nieuwe R. K. Zieken huis. Hierbij moeten dan nog gevoegd worden de gronden die door Grondbedrijf aan de Ge meente zelf werden uitgegeven voor den bouw van de 7 klassige school aan de Huysmarfsstraat en het Gemeente-ziekenhuis, te samen ongeveer 15.700 M2., vertegenwoordigende een waarde van f95 000.- Voornamelijk door deze uitgiften is het totaal aan uitgegeven grond in het laatste jaai zoo aanmerkelijk hooger dan in het vooraf gaande jaar. Tegenover deze gronduirgiften staat intusschen de aankoop tot den prijs van rond f147 000.— van de in West-Frankeland aan het gemeente lijk bezit nog ontbrekende strooken land, behoo- rende aan de Erven Huijskes. waarop wij door tusschenkomst der gen. R. K. Vereeniging voor Ziekenverpleging de hand konden leggen. Ook uit een oogpunt van inexploiiatie komen van het grondcomplex in die omgeving is de op richting van de beide Ziekenhuizen en van de nieuwe gemeenteschool, die hare voltooiing nadert, van zeer veel belang. Voor de sociale belangen had Uw Raad Weder een open oog. Oa. werd de uitgifte van arbei- derstuinen uitgebreid, terwijl tot de uitgifte van familietuinen werd overgegaan en tot die van volkstuinen werd besloten. Voorts werd in het werkliedenreglement alsmede in de bepalingen betreffende minimumloon en maximum arbeids tijd de tienurige werkdag neergelegd. Evenals het vorig jaar de loonen der gemeentewerklie den werden verhoogd, zoo werden ook nu deze minimumloonen in die bepalingen voor bestek ken verhoogd. Omtrent de scheepvaartbeweging valt te ver melden dat de zee stoomvaart en de buiten landsche riviervaart eemgszins achteruitgingen, terwijl daarentegen een vermeerdering van het aantal binnen- en zeilschepen te constateeren is. De ontvangsten ter zake van havengelden, sluis- en bruggelden, die geraamd waren op f60.000.- beliepen f59.940.—. Een gelukkig verschijnsel is het zeker dat, tengevolge van het aanbrengen van den nieuwen betonsteiger aan de Oosterhaven, zeven stoomschepen aan- kw.amen, die aan havengeld f1700.- inbrach ten, terwijl aan terreinhuur over de laatste 4 maanden des jaars, een bedrag van circa f 2300. is te boeken. De steiger bracht dus zijn rente wel op. Het zou mij te ver voeren wanneer ik U moest wijzen op alle goede zaken die verder dooi IJwen Raad zijn behandeld. Ik moet mij dus tot de voornaamste punten beperken. Wat dunkt U, Mijne Heeren, is het U uit het- gegeven overzicht niet duidelijk dat het jaar 1913 in vele opzichten voor onze Gemeente een gewichtig en gelukkig jaar mag genoemd wor den, een jaar waarin veel goeds en belangrijks dooi ons is tot stand gebracht Zeer zeker zult gij dit met mij beamen. En, laat dit ons ook dankbaar stemmen dat, waar het Gemeentebud get door stijgende uitgaven soms moest ver hoogd worden, dit kon geschieden zonder ver- hooging van het percentage der inkomstenbe lasting. Immers, ondanks het voortdurend in krimpen van de aloude branderij industrie, bleef het belastbaar inkomen voortdurend stijgen. Is dit niet een gunstig teeken van de welvaart en den vooruitgang onzer Gemeente Ja waarlijk wij mogen met dankbaarheid op het vervlogen jaar terugzien, en thans roep ik U toe „Met moed voorwaarts 1 Veel werk ligt weër voor U gereed." In de eerste plaats zai U spoedig een ontwerp voor een keuring van levensmiddelen worden aangeboden. Voorts zal noodzakelijk moeten worden voorzien in den bestaanden wo ningnood. De Gemeente breidt zich steeds uit en is weer met 674 zielen vermeerderd, zoodat op 31 Dec. jl. het aantal inwoners 34556 bedroeg. Reeds kwamen voor den bouw van goedkoopere «ar beiderswoningen aanvragen om voorschotten bij ons in van de bouwvereeniging „Eendracht" en de vereeniging „Volkshuis vesting", terwijl voor dat doel ook grond in de Gorzenwerd aa n- gevraagd door den heer H. Gabei. Met de in zenders der bouwplannen zijn wij nog bezig overleg te plegen. Bovendien zal U nog veel en zeei belangt ijk werk worden voorgelegd. Ik doe dus een beroep, M. H. op Uw hulp en steun, en spreek den wensch uit dat gij allen, Heeien Wethouders. Raadsleden en Secretaris, in het nieuwe jaar dat wij zijn ingetreden, met mij eendrachtig en ijverig zult mogen werkzaam zijn om onder den onmisbaren Zegen Gods de belangen onzer Gemeente krachtig te blijven behartigen en haar aldus voortdurend te doen toenemen in aanzien en bloei. Dat voorts, ge- duiende dit jaar, geluk en voorspoed U aller deel moge zijnIk wensch U dit zoowel voor U persoonlijk als voor Uwe gezinnen 'en voor alle ingezetenen Onzer Stad Moge het pas begonnen jaar evenals het vorige ja zoo mogelijk in nog ruimer mate, voor ons allen een gezegend en gelukkig jaar zijn (applaus). De heer B e u k r s, oudste lid in jaren, ant woordt hierop, dat uit de belangrijke mede- deelingen over de werkzaamheden in het afge loopen jaar, waarvoor de Raad bijzonder dankbaar is, besluiten zijn genomen, die hunne goede uit werking niet missen. Hij hoopte, dat alles in vervulling mag gaan wat voor 1914 wordt verwacht en Wethouders en Raadsleden nog veel zullen mogen verrichten tot bloei van Schiedam. Voor de welwillende woorden, tot den Raad gericht, betuigt spr. hartelyken dank. Ook spr. wenscht den voorzitter namens den Raad veel goeds voor hem en zijn gezin. Moge aldus zegt spr. Gods zegen op uwe werk zaamheden rusten en het moeilijk ambt nog vele jaren m goede gezondheid tot heil van Schiedam door U worden vervuld. De Voorzitter zegt nog, dat er nog veel en belangrijk werk voor dit jaar wacht, hetwek de geheele toewijding zai vorderen met alleen van B. en W. maar ook van den Raad. Uwe belofte zijn in goede aarde gevallen en dank baar nemen wij daar nota van. Moge er nog veel gedaan worden om Schiedam vooruit te brengen en zooveel mogelijk haar bloei te bevorderen. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het College van B. en W. zijn ingekomen Van de Ged. Staten schrijven ten geleide van een extract-staat, aangevende de verzekering der uitkeering, ingevolge art. 1 tot en met 9bis der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2