Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f cn rr is De Vondeling'. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaartfaii^. Woensdag 14 Januari 1914. No. 10824. Op den Balkan. OTereeniomstig od Ie polls vermelde voorwaarden. Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Staten-Generaal. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ^0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de bjj verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene dood V erzekeringsbank. bij verlies van een duim gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Naar de Temps" meldt achten de mogendhe den het tijdstip: voor de zending van kruisers naar de Alhaneesche kust nog niet gekomen. De „Trjbuna" zeg:t <tat internationale klingen van oordeel zijn dat de Albaneesche kwestie van zelf tot een oplossing zal komen. ooi' alle zekerheid heeft de kruiser„Fefrue- cio" bevel ontvangen naar Brindisi te stoomen, waar reeds verscheidene tor'pediobooten liggen Twee kleine oorlogsbodems kruisen bij1 cte Alba neesche kust. Uit Athene: Het is bijina zeker, dat Venizelor Ul den loop der nieuwe besprekingen tusschen de mogendheden over de aanspraken van Grie kenland voorstellen heeft gedaan, die vermoede lijk tot een herziening der beslissing van Londen zullen leiden. De bezetting van zuidelijk Albanië door Griek s'Che troepen zal warden verlengd, omdat zulks de beste waarborg is voor rust en veiligheid der bevolking in de betwiste streken. Een interview. Hel „Neue Wiener Tageblatt" publiceert een Onderhoud, dat Nikolaides met koning Carol had en waarin de koning constateerde, dat Roemenië slechts mobiliseerde om de wettige1 aanspraken, die bet rijk had op de Dobranösja te verwe zenlijken. Be koning wierp de verantwoorde lijkheid viopr de ongelukken, die Bulgarije hebben getroffen op Banef. De Gr ieksch -Roe meensehe betrekkingen wer den verstoord door het. onruststokend lOlptre- den van Rhallis. Be Grieken en Roemeiiiers moeten hand in hand gaan en samenwerken om de kwestie der Macedo-Roemeniërs op ta lossen. Wat Epirus betreft en de eilanden in de Egeïsche Zee is de koning' van meening, aat Griekenland verstandig zou handelen, door zich geheel op de güoate mogendheden te ver laten. Hij gevoelde bewondering voor den voor uitgang van Servië, maar drong er bij den prins von Wied volstrekt niet op aan de candi- datuur voor den troon van Albanië te aanvaar den De prins zal binnen een twintigtal dagen te Durazzo aankomen, om een buitengemeen moeilijke taak te beginnen, waarvan hij de verantwoordelijkheid op: zich heeft genomen. DUITSCKLA.N1> Uit Straatsburg wordt gemeld: In de gitte* gehouden zitting der Tweede Kamer vroeg de socialistische afgevaardigde Peirotes aan de re Steering welke houding zij denkt aa,n te nemen m de Zabern-affaire en de staking te Mulhau sen. De burgemeester van Zabern, Kusefler, inter- Pelltert over de incidenten te Zabern. Er is m Duitscihland een partij zoo zegt hij! die diet wi], dat er vrede heerscht in Duitschlaod 2) Dit is alles wat Giles Hodges, die reeds vroeg °P het pad was om ter kerke te gaan, van haar Wist te vertellen, als de eenige getuige van deze geheimzinnige ontmoeting. Hij de arme vrouw genaderd, ontdekte hij, dat het leven reeds was ontvloden. De kleine door den val geschrokken, weendehet wicht lag met zijn hoofdje op het aangezicht der moeder, Wier gelaat nog warm was, doch weldra zou verstijven en kil worden als hetsneeuwbed, waar- °P zij ter ziele ging. Giles Hodges nam het kind lat sPoec^^e zich huiswaarts. Buren hielpen hem er de doode naar het kerkhof te brengen F en enkel kenteeken, van vrouw noch kind, deed Cilp116 loenst vermoeden. Het paard was bij s terugkomst verdwenen, be h >S ^oc|ges had met zijn vrouw spoedig een U1 genomen zij zouden den jongen als kind nnemen, ais de abt van Glastonbury dit hun met ontried. Deze had geen bezwaar. De pmgeling meende, dat Giles Hodges en echtgenoote zyne grootouders waren en hij een wees was* en dat is de militaire partij;. Daartoe behoort ook kolonel von Reu Iter, die zich schuldig maakt aan onwettige handelingen op bevel van zijn chefs. De kolonel wilde in het kleine stad je een revolutie veroorzaken. Geen enkel of.fi cier of onderofficier is onaangenaam bejegend. Om de incidenten te onderdrukken zou de locale politie ruimschoots voldoende geweest zijn. De politie had de middelen om de orde te herstellen in handen en bet was voldoen tie geweest, dat luitenant von Foristner zijn excu ses had aangeboden ;of overgeplaatst was, oira alles weer in het reine te brengen. Be spreker sprak vervolgens over het militaire gerechtshof, dat volgens hem een parodie was. Sprekende over de vrijspraak van luitenant von Forstner, zegt de burgemees ter van Za bern, dat de Elzasser recruten evenzeer het excuus, dat zij nog jong' zijn, en onbekend wa ren met de wet, konden doen gelden, en toch werd een streng vonnis over hen uitgespro ken. iDe militaire partij wil tot eiken prijs triomfeeren. Deze staat van zaken schiep ver wijdering tusischen de geïmmigreerde, lands- bevolking, de Elzasser bevolking en de rogco- ring. Laten wij hopen aldus ging spreker voort dat de regeering van zienswijze zal veranderen, want als de regeering, wil triom feeren, moet zij de geheele bevolking van Elzas-Lothairingen achter zich hebben. Spre ker' vraagt ten slotte 'welke houding de ra- geering denkt aan te nemen om een herha ling van dergelijke incidenten te voorkomen en eindigt met het voorlezen van een protest van den Zaberner gemeenteraad. De president van de Kamer verklaart, fiat het woord „parodie" onparlementair is. De geheele Kamer geeft daarop ooor bravo geroep te kennen, dat zij liet met Knöpfler eens is. De Lotharihger afgevaardigde Weber protes teert tegen de handelwijze oer militairen. De Zabern-affaire toonde, hoe zeer het leger zich bespottelijk maakte, terwijl het toch had moe ten bedenken, dat „le riaieul tue". Hij: vraagt de regeering, welke waarborgen voor de toe komst zij aan de bevolking zal geven. Die wet triomfeert over de macht. De socialistische afgevaardigde Imbfs be schuldigt de regeering van medeplichtigheid aan de Zabern-affaire. De militaire autori teiten van Zabern hadden op onwettige wijze gehandeld. De draagwijdte van de Zabern-affaire moet ook in het Rijk begrepen worden of het zou schijnen, dat niet de minste constitutioneels vooruitgang mogelijk is. ZUID-AFRIKA. Be Bond van Vakverenigingen heeft de alge meene staking over de geheele Zuid-Afr-ikaansche Unie geproclameerd. j Be krijgswet is thans afgekondigd voor Trans vaal en Oranje Vrijstaat. Keeren wij nu tot ons verhaal terug. Toen Cuthbert voorbij de slaapkamer zijner pleegouders kwam, luisterde hij even.... Zij waren beiden vast in slaap; duidelijk kon hij de adem haling hooren. Hij ging naar de woonkamer, opende zacht de buitendeur en sloop voort. Toen zij eenmaal buiten was, frischten de koude lucht en het heldere maanlicht hem wat op. In spijt van eene rilling, die hem van tijd tot tijd door de leden voer, voelde hij, dat zijn tegenwoordigheid van geest terug keerde. Hij naderde het kerkhof van de parochiekerk dat hij voor proefneming had uitgekozen, terwijl de monniken in het klooster het nachtkoor zouden zingen. Terwijl hij over het kerkplein naar den gang van de kerk sloop, kon hij zich niet weerhouden van tijd tot tijd eens rond te zien. Het scheen hem zoo vreemd toe, alleen met de dooden te zijn, terwijl al wat leeft, slaapt. Hij was blijde, dat hij binnen was. De scha duwen van de taxis boomen teekende zich zoo spookachtig af op de grafzerken, en de kille maan scheen met zulk een zeldzaam geestenlicht op de laatste rustplaatsen. Hij trachtte de kerkdeur te openen, maar vond haar als gewoonlijk op dit uur gesloten. Aan beide zijden van de deur stond eene lange bankdaar nam hij plaats en wachtte. En naar ik denk, viel hij in slaap en droomde. Hij zelf echter vertelde er de volgende geschiedenis van. Toen de klok het middernachtuur had aange- Wegens de heer.schend-e onrust zijn te Johan nesburg de schouwburgen gesloten en de trams rijden niet meer. Het spoorwegpestuur heeft ver betering in het treinverkeer gebracht met behulp van de weinige werkwillige machinisten en van vrijwilligers. Bij Benoni is dynamiet op de lijn gevonden. De groothertogin v»n Luxemburg. In verband met het Maandag vermelde be richt betreffende de ontvangst van de groot hertogin van Luxemburg, wordt nader mede gedeeld, dat omtrent de eerbewijzen en de aanwezigheid van autoriteiten in het station na aankomst, nog geen definitieve beslissing genomen is. De gezanten van buitenlandsche rijken bij het Nederlandsche Hof, die, hoewel hier standplaats hebbende, tevens hunne diplomatieke zending bij de regeerende groothertogin van Luxemburg vervullen, zijn die van de Vereenigde Staten van Amerika, ds heer Van Dyckevan Oostenrijk-Hongarije, baron Giskra van Groot-Britannië, sir Alhan John stone van Portugal, de heer Ferreiravan Spanje, de heer Osorioy Elofa. Nederlandsche pasmunt. De minister van Financiën brengt in Staats courant no. 11 ter algemeene kennis welke k..iitoren zijn aangewezen, waar de Nederland sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijf tig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden in gewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens. Mgr. Tacci. Mgr. Tacci, pauselijk internuntius bij het Ne derlandsche Hof, is na een. verblijf van drie maanden om gezondheidsredenen in Italië, thans geheel hersteld te Brussel teruggekeerd. Droogmaking der Zuiderzee. Een commissie uit den Zuiderzeevisschersbond heeft een onderhoud gehad met den minister van waterstaat, ter bespreking van de belangen der visschers in verband met de plannen tot droog- m iking der Zuiderzee. De commissie, bestaande uit de voorzitter en secretaris van den Z. V. B., het Kamerlid Hugenholtz, de visschers J. Kals- beek, Lemmer, K. S* Kes, Marken, W. Lub, Enk huizen, ontving o.m. de mededeeling, dat er een commissie zal worden benoemd uit zaakkundigen, die bij het verleenen van vergoedingen aan vis schers, daarover den minister zal rapporteeren. Deze commissie zal niet eerder worden benoemd, dan nadat het wetsontwerp gereed is. (Hbld.) Medici en Ziekenfondsen. Door de Landelijke Federatie ter beharti ging van het ziekenfondswezen (secretariaat geven, bleef de laatste klank voortduren alsof het orgel den toon had overgenomen. Ce muziek klonk luider en luider, totdat eindelijk het In- troitus van een Mis voor de overledenen duidelijk kon worden waargenomenuRequiem aeternam dona eis Domine, et lux perpetua luceat"Heer geef hun de eeuwige rust, dat het eeuwig licht hen verlichte. Als Cuthbert nu in verrukking opstond, vloog de deur open, en de zielen, dat wil zeggen, de gelijkenissen van hen die dit jaar zouden sterven kwamen naar buiten, om hun graf te zoeken. En onder hen bevonden zich velen die hem goed bekend waren, maar het allerlaatste bemerkte hij ook den geest van zijn weldoener, Richard Whiting, den abt van Glastonbury. Over zijn hals droeg hij schijnbaar een koord en werd gevolgt door den prior en den sub prior, die eveneens een koord om den hals hadden. Toen zakte de jongen van aandoening ineen en wist niet waar hij was, tot op het oogenblik dat hij wederom ontwaakte of uit zijn flauwte herleefde. Hij keerde naar huis, ontkleedde zich, en ging sidderend in bed. Als hij later dat verhaal opdischte, wilden maar weinigen gelooven, dat hij ooit zijn bed verlaten had, en meenden zij dat hij de vrucht van een droom vertelde. Maar als het een droom was, dan is hij niet zonder ingeving ontstaan. Het volgende zal allen twijtel wegnemen. S toy n laan 59, 's-Gravenhage) is uitgegeven een brochure: „De artsen en de ziekenfondsen", waarin op duidelijke wijze, van het standpunt dezer federatie gezien, -de strijd tusscnen de Ned. Maatschappij ter Bevordering der Ge neeskunst en de ziekenfondsen w-ordt uitjen- gezet en de geschiedenis van dezen strijd. Aan het slot wordt gezegd: „Nog versch liggen ons de onafhankelijk heidsfeesten in het geheugen Voor 100 jaar hebben we de Fransche overheersching afge schud, we zijn vrij gekomen van de ijzeren hand van Napoleon Bonaparte. Thans in 1914 zijn geen Franse hen maar Nederlanders bezig, veel erger dan ooit een Napoleon heeft gedaan, de Nederlandsche arbeiders en kleine midden standers te dwingen, datgene te doen en la ten wat zij (de NedeiL Maatsch. tot Eev. der Geneesk.) hun voorschrijft. Misschien hebt ge mee gejubeld in de onderscheidene onaflian- kelijkheidsfeesten, welnu strijd dan mee, dat ge nu niet na 100 jaar grooter dwingeland binnenhaalt. Toont u mannen, die weten wat zij willen en zorgt er voor, dat in de plaats uwer inwoning' de besturen der ziekenfond sen dat ziekenfonds blijven besturen, mis schien, dat dan later ook het onafhankelijk- heidsfeest der ziekenfondsen zal kunnen wor den gevierd." TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag i3 Januari. De behandeling van de Oo rlogsbegrooting voor 1914 wordt hervat. In stemming komt allereerst de moti e-T e r Laan, om ook voor de vóór 1 Maart 1912 inge- lijfden de derde herhalingsoefening te doen ver vallen. De motie wordt verworpen met 33 tegen 31 stemmen. Bij art. 24 (jaarwedden en soldijen van onder officieren en soldaten bij de artillerie) vraagt de heer Duymaer v. Twist en na hem de heer Ter Laan verbetering van de positie der sergeant-majoor-instructeurs De laatste spreker verzoekt ook om volledige inlichtingen over de bereden artillerie, welke proef te Amersfoort is genomen. Spr. dient een motie in, om het verslag van de proef aan de beide kamers over te leggen en de zakelijke inhoud openbaar te maken. De to iniste^r van oorlog zegt nogmaals ernstig onderzoek met bespreking tot de sergeant majoor-instructeurs toe. Atfn het in de motie uitgesproken verlangen kan hij niet voldoen. De heer Marcha nt verzoekt den minister dan de uitkomst van de proef mede te deelen en oi de proef zal worden voortgezet. Na repliek van den heer Ter Laan zegt de minister, dat de heeren Marchant en Ter Laan als leden van de Legercommissie van het rapport kennis kunnen nemen, en dat zij verdere stappen in die commissie kunnen doen. Hij wil echter overwegen, of mededeelingen aangaande het rap port verstrekt kunnen worden. De motieTer Laan wordt daarna verwor pen met 42 tegen 18 stemmen. II. Een terugblik. Ruim drie eeuwen zijn vervlogen sinds de kloos ters werden gesloten, die eenmaal als bouwkun dige schoonheden in elk deel van het middel- eeuwsche Engeland werden aangetroffen en die des reizigers oog verblijden, met het vooruitzicht op een gastvrij onthaal, en den arme hulp en bijstand verzekerden. IJdele hoop De tyrannieke Tudor maakte zich de gewilligheid der inwoners ten nutte, slechtte ze tot den grond, en beroofde het land van de vele roemwaardige tempels, die eenmaal een sie raad des lands waren. Zij zouden altijd den rei ziger en den vreemdeling een welkom hebben toegeroepen^ de zieken hebben getroost en ver pleegd, de jeugd hebben onderwezen, werk ge vonden voor den armen werkman, zij zouden goede meesters geweest zijn voor hunne onder danen zij zouden bruggen hebben geslagen, wegen aangelegd, en de middenpunten zijn geweest van beschaving in vele streken des lands. Al die weldaden zijn nu voor de arme bevol king vernietigd, die zoo dikwijls uit de kloosters werden bewezen, die nu moeten worden vervangen door werkhuizen, ziekenhuizen enz. De verdrukking was een gruwel voor het volk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1