Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr fifj üP den Halkan. De Vondeling". Gratis Ongevallenverzekering I 3/ste Jaar^aii Donderdag 15 Januari 1914 No. 10825 OTereentomstig op ie polis lemelde yoorwaarflen. nieuws. FEUILLETON. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 8!? Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. gewaarborgd door De verzekering wordt by verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene by dood V erzekeringsbank, b« verlies van een duim gevestigd te Schiedam. I U U wgsvinger; I |f bij verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Aan. de „Temps" wordt uit Valona geseind: Met het oog1 op den gecompliceerd-en toestand, stelae Isrnaël Rem al de internationale c.anlrólie- oommissie vow de regeering' in handen te nemen door locale autoriteiten aan te stellen in d° provincies, onder haai" onmidaellijke verantwoor delijkheid. De leden der commissi© telegrafeerden aan hunne Tegeeringfcn een vrij gunstig' antwoord, vooral de vertegenwoordigers van Italië, Frank rijk en Duitschland. In de pers is- vermeld, dat de dag waarop prins Willem van Wied te Durazzo zou aanko men, reeds op 20 Januari bepaald is. Naar de „Neuwieder Zeitung:" uit goede bron verneemt, kan van de vaststelling1 van liet tijdstip van de aankomst te Durazzo echter geen sprake zijn. Dat men te dien aanzien nog terughoudend js, zal wel hieruit te verklaren zijn, dat de kwestie van een internationale leening nog' niet, is gere- 8ela. Z,oiodra dit het geval is, staat er aan dé ontvangst -van de Albaneesche afgevaardigden mets meer in den weg. Die ontvangst zal ver moedelijk te Ne uw ie d plaats hebben. De Egeïsche eilanden. Het volgende bericht komt uit Ween en: Politieke kringen bevestigen, dat het antwoord Van het Drievoudig Verbond op de voorstellen Van Engeland nopens de eilanden in de Egeïsche Zee vandaag te Londen wordt overhandigd.. De mogendheden van het Drievoudig Verbond stemmen toe in de Engelsche voorstellen, vooral om daardoor mede te werken tot het behoud van het Euroipeesch concert, dat tot dusver op den algemeenen vrede ee'n zoo krachtigen invloed ten gioede heeft gehad. Een Reuter-telegiram uit Londen over deze aan gelegenheid doet zien, dat dot overeenstemming oog lang' niet volkomen is. Reuter meldt dan: Het antwoord van het Drievoudig Verbond op Eet voorstel van Engeland nopens de Egeïsche eilanden is gisteravond ingediend. Naar verluidt Eevat het korte antwoord weinig, dat niet reeds eenigen tijd bekend was. Het bevat geen verrassingen in dien zin dat Eet Griekenland een der eilanden, dia volgens het Engelsche voorstel aan Griekenland zullen ko men, ontzegt. In algemeene termen aanvaardt het Drievoudig Verbond „min of meer" alle Engel sche voorstellen, ook de waarborgen die Grey 'Q zijn nota beeft genoemd voor de rechten en ne vrijheid van Grieksche zoowel als mohamme- daarische minderheden. DUITSCHLAND. Reuter meldt uit Straatsburg: In het parlement werden de besprekingen over dn gebeurtenissen te Zabern voortgezet. De on derstaatssecretaris van Justitie Wijst de beschul- 3) Eene hervorming was noodig, anders zouden ZlJ nooit zoo diep zijn gezonken, maar dat de schatten, door hunne stichters in vertrouwen op Hod en voor zijne arme schepselen geschonken m de handen moesten vallen van de huichelende hovelingen van Hendrik VIII, dat was een te Wreed onrecht. Re legende van Glastonbury is reeds meer malen verhaald, evenals de stichting, die men meent te danken te hebben aan Jozef van Ari- mathea, zooals men in die lichtgeloovige eeuw aannam, alsook van den heiligen boom, die ont sproot uit den staf welke hij daar in den grond zette. Daar werd koning Arthur begraven en ™erd zijn lijk na verloop van eeuwen terugge vonden, daar werd gedurende veertig geslachten het licht des geloofs omhoog gehouden als een stad op een zij het dan ook, wat wij tot ons leedwezen erkennen moeten, door bij- en ongeloof bezoedeld. Behalve andere goede werken, die zij verrichtten onderwezen zij de jeugd, want in Glastonbury was een school voor twee ol driehonderd kinderen digiiïg van von Reutter, als zouden de magistra ten te Zabern partijdig opgetreden zijn ten op zichte van de militairen, van de hand. De kamer betuigt haar instemming! met deze verklaring door applaus. De leider van het Centrum ver klaart, dat het hier gaat om een verkeerde op vatting van de stelling, dat het militairisme zijn rechten heeft en daar de keizerlijke regee ring zich naar de meening van het militairisme schijnt te schrikken, dreigen de voorrechten des volks t.e verdwijnen. In krachtige bewoordingen oefent spreker vervolgens cdtiek uit op den krijgsraad. De telegrammen, door den presi dent van het militair gerechtshof, Narbcnne, aan von Jagow en den kroonprins gericht, ge ven aanleiding tot de bewering, dat de krijgs raad geen onpartijdige vonnissen velde. D© re- geeringssecretaris van Elzas Lotharingen. Man del, drukt zijn leedwezen uit over de inciden ten te Zabern en antwoordt den Pangermanisten die de regeering van te veel zwakheid beschul digen, dat. de regeering het volk voor haar zaak wilde winnen. FRANKRIJK. Aan de „Tel." meldt men uit. Parijs eenige nadere bijzonderheden omtrent den moordaan slag op generaal Cherif-pasja, oud-gezant van Turkije te Stockholm en directeur te Parijs van het z$s jaar geleden door hem opgerichte tijdschrift „Mecheroutiet" (de Liberale Bond), waarin hij het Jong-Turksche regime en het comité „Eendracht en Vooruitgang" op de meest energieke wrijz© bestrijdt,. In den laatsten tijd liep het gerucht te Parijs dat Cherif zich met het comité had verzoend en op het punt stond naar Constantinopel terug te keeren. Inderdaad waren door het Comité verzoeningsvoorstellen gedaan, maar toen Che rif hierop niet was ingegaan en verklaard had, dat hij alleen na de vervulling1 van zekere door hem geformuleerde voorwaarden van politieke strekking zou repatrieeren en de uitgave van zijn blad staken, werd hem herhaaldelijk te verstaan gegeven, dat hem oen gewelddadige dood wachtte. Gisteravond meldde zich aan Cherif's woning een persoon aan, die beweerde van Saloniki te komen en belast te zijn met oen brief vioar den generaal. Op de mededeeling, dat deze niet thuis was, ging de bezoeker heen. Hij kwam vanmorgen terug, belde bij Cherif pasja aan en overhandigde den huisknecht, die hern de deur kwam opendoen, een introductie-brief voor diens meester. Terwijl de bediende hem dén rug had toegekeerd en naar binnen ging!, om oen bezoeker aan te kondigen, schoot deze hem met twee revolverschoten van achteren neer. Op het geluid der schoten kwam Cherif's hij hem inwonende schoonzoon, Salil-bey, toeloo- pen Te moordenaar vuurde op hem, zonder hem te raken, en Salil, de revolver grijpende, die de zwaargewonde bediende hem toestak, schoot, ook zonder gunstig resultaat, de twee patronen die door de geleerde Benedictijnen van het klooster werden onderwezen. Er heerschte een strenge tucht, en het leven zou door onze tegenwoordige jongens zwaar ge noemd worden. Winter en zomer stonden zij des morgens om vier uur op. Zij ontbeten om vijf uur na het lezen der Lauden in de kapel, en kregen voor ontbijt op gewone dagen beaf en bier en sprot of haring op vastendagen. Dan namen de lessen een aanvang en tot er gernis van onze schooljeugd moeten wij hier zeggen, dat de lessen van Salomon hoog in eere werden gehouden, en dat dan ook in geval van luiheid of onordelijkheid de roede niet werd ge spaard maar aan onordelijkheid maakte men zich onder de kloosterlucht zelden schuldig. Voor de H. Mis om negen uur werd een klein speeluur gehouden, waarna ieder de Mis bijwoonde Dan werd het werk weer voortgezet tot elf uur waarna een eenvoudig maar goed middagmaal volgde. Vervolgens werd het werk weer voort gezet en daar het noodig was dat de jongens in lichamelijke ontwikkeling niet zouden achteraan komen, werd de ledige tijd in oefening en spel doorgebradht, Bij het besluit van het Parlement waren ouders en onderwijzers, beiden verplicht toe te zien dat hunne onderdanen zich oefenden in het boog schieten, tournooispelen, schermen en dergelijke afmattende tijd verdrijven. Gewone gevechten of spiegelgevechten en ai', die nog ia het wapen zaten. Hierna ging hij in een aangrezend vertrek 'een andere revol ver halen en schoot den indringer neer na een goed onderhouden over- en weersche fusil lade, waarbij Salil niet gewond werd. De moordenaar, die enkele ©ogenblikken later den geest gaf, was een „als heer geklcede'' Turk, bij wien de commissaris van politie, die het eerste onderzoek leidde, geen enkel identi teitspapier vond. Buiten de Browning-revolver, waarvan hij' zich had bediend, en die van het- zelfae model is als bij de Turksche politie wordt gebruikt, had hij nóg een revolver in zijn zak, plus een dolk. Verder had hij een exemplaar van den Koran bij zich en honderd patronen. Terwijl de politie bezig was een en ander te constateearen, liet zich een andere Turk aandie nen bij CherifJpasja, die, naar hij beweerde, zijn bezoek wachtte. Op verzoek van den gene raal werd deze man onmiddellijk gearresteerd. Cherif-'pasja, door een „Temps"-redacteur „heet van de naald" geïnterviewd, verldaarüe, dat hij den tegenwoordigen grootvizier, SaiJ Halim-pasja, die zijn zwager, is, verdenkt de beramer van den op hem bedoelden moordaan slag te zijn. PORTUGAL. De spoorwegbeambten op de lijnen van de PoPtugeesche Spoorwegmaatschappij zijn gisteroch tend tot staking overgegaan. De geheele dienst is lam gelegd. ZÜLD-AFRIKA. Uit Kaapstad Gistermorgen werd eenige Verbetering in de situatie aan de Kaap geconstateerd. De procla matie van den gouverneur-generaal maakt© een goeden indruk. De arbeiders beraadslagen echter nog steeds over de vraag of zij' tot staking zul len overgaan of niet. Nog steeds wordt dynamiet op de spoorwegen gevonden. Zoo werd gisterochtend een hoeveelheid ontdekt te Booysens op de Iteef-lijn. Uit Johannesburg wordt gemeld: Een dertigtal politieagenten slaagden er in de Arbeidsbeurs binnen te dringen, ten einde de secretaris van den hond van vakvereenigingen, Bain, te arresteeren, wiens arrestatie eenige -dagen geleden door zijn aanhangers werd belet. De stakers slaagden er in opnieuw deze arrestatie te beletten. Gedurende l;ct daaruit voortvloeiende conflict werd een schot gelost, dat uit het inwendige van het gebouw zou afgevuurd zijn. De stakers zeggen echter, dat een politieagent het schot loste en dat dit door het onderzoek van het geweer bewezen zou zijn. De spanning tusschen de stakers en de politie neemt toe. De arbeidsbeurs is thans gebarricadeerd met kisten en andere voorwer pen. Volgens berichten uit Bettoni werden daar gisterochtend twee personen door de politie ge- de navolging kwam dikwijls dë werkelijkheid nabij waren evenzoo een tijdverdrijf en de hoofdbezigheid in Engeland, dat toen niet zonder reden als de eerste staat van Europa stond aan geschreven. Wilde Engelsche beesten" zoo noemt een Italiaansch schrijver hen. Onze lezers moeten zich een denkbeeld vormen van de bewondering, door de Glastonbury-leer- lingen betoond bij verhalen als die van 400 Londensche leerlingen, die Calais bezetten en. niet dan voor een tegenstand van zesmaal hun getalsterkte werden overwachtigd, en die tot den laatsten in een dapper gevecht het leven lieten. Zoo werd zelfs in het verlaten en eenzaam klooster het gewoel der wereld gevolgd. Wat hunne wetenschahpelijke opleiding betreft? dient gemeld, dat zij deugdelijk in het Latijn weiden onderwezen, want gedurende het grootste gedeelte van den dag moesten zij het in hunne gewone gesprekken als spreektaal bezigen, tèrwijl zij bovendien eiken dag een of ander uit de boe ken der H. Vaders of andere schrijvers moesten lezen. Zij werden goed onderwezen in de Engel sche geschiedenis, de gewone rekenkunde en meetkunde Kortom het onderwijs in het klooster was uitstekend ingericht. Wij zullen nu, na een korte afwijking, ons verhaal voortzetten. De lezer heeft ongetwijfeld al reeds opgemerkt, dat de held van ons verhaal over het midder- naehtsavontuurtje dezelfde persoon( is als het kind uit onze inleiding. arresteerd. Die toestand te Benoni neemt een ernstig karakter aan. Voorts wordt uit Johannesburg gemeld: Een groote menigte, welke een dreigende hou ding aannam en in de nabijheid van de arbeids beurs manifesteerde, werd door de politie mei de bajonet op het geweer uiteengejaagd. Twee personen werden gekwetst. De staat van beleg wordt thans overal streng; gehandhaahfd. Den burgers is verzocht tusschen acht uur 's avonds en vijf uur 's morgens thuis te blijven. Aan nie mand wordt toegestaan, zonder speciaal verlof, üe stad binnen te komen of te verlaten. Voort durend trekken gewapende patrouilles door de straten. Een nader telegram uit Kaapstad meldt De toestand in de Kaapprovincie begint te ver beteren. Sommige stakers zijn weer aan het werk gegaan. Tweede Kamerverkiezing. ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van e©n lid van de Tweede Kamer in district III werd gekozen prof. dr. B. D. Eerdmans (V.-L.) mei 2393 stemmen. De heer H. Stulemeijer (R.-K.) verwierf 1784 stemmen. Inkomstenbelasting. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer ingebonden een Nota, van Wijzigingen op het wetsontwerp tot heffing van een inkomsten belasting. Deze wijzigingen betreffen: I. de aanslagregie- ling; II. de navordering; III het tarief voer de naamlooze vennootschappen, enz.IV. eenige pun ten van meer ondergeschikten aard. De burgemeester van Zaandam. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van den heer K. ter Laan tot bur gemeester ian Zaandam. Wet op het Arbeidscontract. Het bestuur der Vereeniging' van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid heeft aan die Kamers verzocht de volgende vragen te beantwoorden Welke is, blijkens de in de kringen dor Kamers van Arbeid opgedane ervaringen de practijk der wel op de Arbeidsovereenkomst (arbeidscontract.) Welke wijzigingen in die wettelijke regeling zijn wen schel ijk te achten? De ingekomen antwoorden zullen in de volgende zomervergadering der vereeniging aan de orde komen. Het bestuur is voornemens de verkregen gegevens der regeering aan te bieden, en mochten daaruit leemten of onjuiste bepalingen in de 'wet blijken, op wetswijziging aan te dringen. De brave, oude Giles Hodges had de geheele geschiedenis aan den abt overgebracht, onder wiens toezicht het klooster stond, toen het kind gevonden werd. Hij begaf zich reeds vroeg in den morgen naar het klooster, om een onderhoud met den abt aan te vragen. De oude man had veel moeite gedaan, om te weten te komen, tot welke familie het kind behoorde. Maar geen enkel spoor werd gevonden. Alleen de nette kleeding der vrouw en het fijn linnengoed van het kind wet tigden de meening, dat hij tot eene goede fa milie behoorde. Op het linnen had men de sporen gevonden van een wapen, dat verwijderd was, en waaron der de letters »C. R." nog waren overgebleven. »Wij zullen den armen vondeling onder onze zorgen' opnemen®, had de goede abt gezegd, maar wij hebben hier niemand, die hem kan verzorgen en je goede vrouw, die zoo vroeg haar eigen kind verloor, moest, als zij wil, zijn moeder worden. Ik zal later wel voor zijn on derhoud zorgen, hetzij in het klooster of diar- buiten, zoo tenminste zijn bloedverwanten hem niet opeischen". »En welke naam zal hij dragen, Eerwaarde sLaat mij eens kijken C. is bepaald zijn eigen naam. Laten wij hem Cuthbert noemen beteren patroon dan de H. Cuthbert kan hij niet hebben. R, zal altijd nog wel een geheim blijven, maar dat hindert niet, twee namen heeft hij nog niet noodig®. {Wordt vervolgd). ttr f1000 f200 de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1