Statea-Gener&aL Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. TWEEDE KAMTT.R Zitting van Donderdag i 5 Januari. De behandeling van de begrooting van financiën wordt hervat. De minister verdedigt zijn standpunt ten aanzien van de herziening van de belastbare op brengst van de ongebouwde eigendommen, waar bij spr. denkt te volgen het systeem, in 1900 in Frankrijk gevolgd. Een voorstel tot verlaging van den suikeraccijns kan de minister niet indienen. Wat de beursbe- lasting aangaat, beoogt hy een belasting op de afsluitnota ter beurze. Zoo spoedig mogelijk zal spr. de personeele be lasting ten gunsten van koffiehuishouder en restau rateurs herzien. Den grondslag haarsteden kan hy niet afschaffen. Met kracht zal worden ge werkt aan de herziening van den tabel voor de personeele belasting. Spr. verdedigt dan den aanslag in de inkom stenbelasting door de registratie en niet door het dienstvak directe belastingen. De minister betreurt het, dat de inkomstenbe lasting niet met 1 Mei kan worden ingevoerd. Hij zal in dit geval moeten komen met een voorstel tot heffing van opcenten (meer dan 10) op de vermogens- en de bedrijfsbelasting en tot heffing van opcenten op andere belastingen. De minister zal spoedig mogelijk een codificatie van de Pensioenwetten ter hand nemen. Wat de Staatsloterij betreft, de minister meent, dat ze niet immoreel werkt, en, indien noodig, is hij niet gekant tegen uitbreiding van de Staats loterij. Het optreden van de politie bij loterij-onderne mingen had ten doel, een bestaande wet te handhaven en was het gevolg van een arrest van den Hoogen Raad, waarbij een vonnis van de Rotterdamsche rechtbank gehandhaafd werd. Spreker is tegen afschaffing van de rijksveren, maar een beslitst voorstander van wijziging in de heffing van veergelden. Een wetsontwerp tot verbetering van statistiek van in- en uitvoer zal spoedig zijn departement verlaten. De minister zal met den minister van land bouw, enz. overleg plegen over een wettelyke re geling tot het behoud van de duinen als zeewering en als natuurschoon. Wat het gebrek aan pasmunt in de Limburgsche mijnstreek betreft. Gedeputeerde Sttaten van Limburg hebben beslist ontraden beperking van het gebied, waarin circulatie van vreemde munt wordt toegestaan. Nadat besloten is. dat er op Dinsddag en Don derdag vau de volgende week avondvergaderingen zuilen worden gehouden, ter behandeling van de de begrooting van binnenlandsche zaken, volgen er replieken. Na dupliek van den minister worden de algemeene beraadslagingen gesloten. De algemeene beraadslagingen gesloten zijnde, bepleit de heer Ter Laan (Rotterdam) bij arti kel 2 verbetering van de salarissen der lagere departement beambten, wier salarisregeling sedert 1874 ongeveer dezelfde is gebleven. De heer De Jong spreekt ten voordeele van de vaste koechts, boden enz., wier salarissen la ger zijn dan die, welke de gemeente Den Haag betaalt aan werklieden zonder vakkenis. De Minister antwoordt, dat de werkzaam heden welke die menschen doen toch van zeer eenvoudigen aard zijn en het aanvangssalaris van f 400 op f 600 is gebracht, voor boden op f 700. Overigens is al in den ministerraad over de zaak gesproken. De heer Ter Laan (Rotterdam) klaagt over het verbod van in het huwelijk treden voor som mige belastingambtenaren gedurende de eerste jaren van de amotsvervulling. Reeds kwam het voor, dat daardoor buitenechtelijke kinderen wer den geboren. De Minister antwoordt, dat men aan de grenzen nu eenmaal een corps ongehuwde amb tenaren heeft die wel kunnen worden verplaatst en gemakkelijk gehuisvest. Het verbod is al beperkt, doordat de leeftijd van 30 jaar is teruggebracht op 28 jaar. De heer Ter Laan is daarmee niet tevreden en stelt een motie voor, waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat heel het huwelijks verbod vervalle. De motie zal worden behandeld op nader te bepalen dag. De heer Spiekman bepleit de belangen van de Rijksklerken. De heer Ter Laan (Rotterdam) schrijft de ongunstige positie van de lagere beambten toe aan de chefs, die alleen voor zichzelf zorgen en niet aan de minderbedeelden denken. De inkomsten van de commiezen by de belasting zijn gedaald doordat de afschaffing van de emo lumenten niet is opgewogen door een voldoende verhooging van salaris Ook drukt men aan het departement de salarissen door persoonlijke toela gen te geven, die de opvolger dus niet krijgt. De heer Van Raalte klaagt, dat de Regee ring de positie voor de ontvangers van de directe belastingen en accijnzen, die gerecruteerd zijn uit de commiezen umficaters en de Rijksboekhouders, niet zoo goed heeft gemaakt als is voorgespiegeld.' Deze fout worde hersteld. De hoer Van Vliet sluit zich aan bij het aangevoerde nopens de klerken. Ook de salaris- regeling voor de commiezen acht hij verkeerd. Hij klaagt ook over Zondagsdienst voor de com miezen. De heer Juten bepleit ook zijnerzijds de po sitieverbetering van Rijksklerken. De heer Van Best klaagt ook over de nieuwe salarisregeling voor de commiezen welke niet be antwoordt aan de door den vorigen minister ge dane toezegging. Ook is verkeerd, dat degenen, welke recht op pensioen hebben bij overlijden van een ambtenaar zoo langen tijd daarop moeten wachten. De minister antwoordt op de verschillende klachten en verzoeken, dat hij gezind is, de sa- larisregeling van de Rijksklerken te herzien, maar nog geen toezegging kan doen omtrent veranderingen. De salarisregeling van één categorie ambtanaren hangt trouwens altijd samen met die van andere categoriën. Omtrent de salarissen van de vaste knechts zal hy epn onderhoek instellen. Het salaris van de commiezen te water is vol- doende, wel zal hij zorgen dat geen salarissen worden verminderd. Van willekeur bij bevorderingen is hem niets gebleken. In het belang van de Zondagsrust is hij gaarne werkzaam. Christelijke vakvereenigingen zijn hem even welkom als neutrale. Persoonlijke toelagen worden slechts gegeven om het salaris van hen die op dure plaatsen moeten wonen, aan te vullen. Bij «kosten voor den eeredienst" vraagt de heer Duymaer v a n T w i s t of hij juist heeft ge lezen in de stukken, dat de minister geen steun meer geven wil voor predikantsplaatsen als in de gemeenten Vriezenveen en Delshaven, die vroeger niet bestonden. Ook vraagt hij of het juist is, dat de Minister een nieuw onderzoek instelt naar genoten «kin dergeld" door predikanten en «studiegeld" om daarmee rekening te houden bij de toelage. De minister antwoordt, dat het inderdaad de bedoeling is van M. v. A.. dat streng zal worden toegezien, in welk geval toelage uit de Staatskas mag worden gegeven, wanneer niet. Het bedoelde onderzoek is door 's ministers voorganger ingesteld, maar hij acht het over bodig. Genoten studiegeld zal geen invloed hebben op kindertoelage. De heer Ter Laan (Rotterdam), vraagt, waarom er ambtenaren op wachtgeld worden ge steld, terwijl er tevens nieuwe ambtenaren worden benoemd. De heer De Meester zegt, dat de betrokken ambtenaren op wachtgeld worden gesteld, omdat minister Kolkman op vermindering van het aan tal ambtenaren bij den Pensioenraad aandrong, hoewel de Pensioenraad zelf het daarmee niet eens was. De Pensioenraad, waarvan spieker voor zitter is, noemde toen eindelyk een paar schrijvers, die desnoods konden worden gemist, omdat men tot het typen overging. De minister zegt, dat dit juist is. Een van de op wachtgeld gestelden is ook weer geëm- ployeerd. De heer Ter Laan blijft dit dan toch geen manier van doen vindendat gebeurt bij parti culieren nooit tegenover menschen die hun plicht deden. De begrooting van Financiën is aangenomen. De vergadering gaat om zes uur uiteen tot heden. Twentsche Kanaalplannen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede, kwam in behandeling een schrijven van den minis ter van Waterstaat, betreffende een kanaalver binding van Twente met de groote waterwegen Z.E. zegt daarin o.m., dat het in zijn voornemen ligt, een commissie te benoemen met opdracht, te onderzoeken, welke tracé, uit een technisch en uit een economisch oogpunt, het meest in aan merking komt voor een kanaal tot verbinding Twente met de scheepvaartwegen in Nederland. De minister stelt zich voor, tot leden vau die commissie te benoemen de hoofdingenieurs-direc teuren van den Rijkswaterstaat in de 5de en in de 6de directie, de hoofd ingenieurs van den Provincialen Waterstaat in Overijsei en Gelder land, de arrondissements-ingenieurs van den Rijks waterstaat in het arrondissement Almelo in de 5de directie en het Noordelijk arn ndissement van Gelderland (6de directie; en één lid van elk der Kamers van Koophandel en Fabrieken te Ensche de. Hengelo Oldenzaal en Almelo. Als voorzitter zou dan optreden de hoofdingenieur-directeur in de 6de directie, de heer Jolles. In verband met dit schrijven verklaarde de Kamer zich volgaarne bereid, haar medewerking te verleenen ter uitvoering van 's Ministers plan en werd als lid der bedoelde commissie, de voor zitter der Kamer, de heer H. ter Kuile Jzn., ge kozen. U. M. de Koningin naar Leeuwarden. H. M. de Koningin begaf zich hedenochtend naax Leeuwarden, teneinde aldaar de hardrijderij vojor mannen en vrouwen op- de Leeuwarder ijs baan bij te wonen. H. M. gebruikte het déjeuner ten huize van den commissaris der Koningin in Friesland, Het gevolg bestond uit: de hofdame baronesse van Bunmnia Rengers, grootmeester baron Sir- tema van Grovestins, kamerheer en particulier secretaris baron Van Geen, en den adjudant van dienst majoor graaf Du Monceau, Weerbericht. Telegrafisch bericttt naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 16 Jan. medegeueeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Hornoway. Laagste barometerstand 753.3 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regen- of sneeuwbuien, zachter en dooiweer, ook in het zuiden. Spoortjjn Zwolle—Blokzijl. De directie der Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij heeft den burgemeester van Zwartsluis laten weten, dat zij de exploitatie der lijn Zwolle Blokzijl zóó lang zal uitstellen, totdat in de behoefte aan woningen voor het wegpersoneeJ is voorzien geworden. De burgemeester van Utrecht. In de gistermiddag' te Utrecht gehouden raads- zitting, heeft de burgemeester,, A. F. baron van Lijnden, medegedeeld, dat hij aan H. M. de Ko ningin verzocht had, hem 'niet meer voor eten herbenoeming tot burgemeester in aanmerking te doen komen. Uitvoering Stoomwet. De hond van machinisten ter koopvaardij1 heeft den minister van landbouw, nijverheid en handel verzocht, in het ontwerp van een algjemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van de Stoomwet, en ter vervanging van dien, vastgesteld bij Kon. besluit van 18 October 1896 (St.bl. No. 163), laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 17 October 1913 (StbU No. 393); op te nemen: In art. 11.gf „en een werkteekenihg, aange vende de afmetingen der veiligheidskleppen, vee- ren, veiligheidspatten, stellingen, enz." In art. 12 3e al. „Zoo nooaig1 kan, door den bevoegden ambtenaar, het nemen van materiaal- proeven worden geëischt." In art. 26 3e al. „En ook niet aan ae onder zijde van den veiligheidspot." In art. 29. „Ketels in vaartuigen moeten voor zien zijna. van twee, onafhankelijk van elkaar werkende peilglazen, welke ter weerszijden van den ketel dwarsscheeps zijn aangebracht; b. van een zoutkraan, ter controleering van het ketel water. In art. 30 3e al. „De verbinaingsbuizen moeten onmiddellijk' aan den ketel voorzien zijn van doel matige, gemakkelijk beweegbare en te bereiken kranen of afsluiters." In art. 30 6e el. „Dit laatste peilglas moet in het midden van den ketel zijn aangebracht.!" 85-jarig bestaan brigade Grenadiers en Jagers. Nu overal in den lande feest wordt gevierd voor het 100-jarig; bestaan van verschillende regimenten infanterie, worden er, naar wij ver nemen, plannen gemaakt om' ook het 85-jarig heslaan van bovengenoemde brigade in Juli feestelijk te herdenken. Er is een commissie van officieren benoemd die <lit feest zal voor bereiden. «Boeren Jantje". Zooals gisteren in ons blad werd vermeld, is Reinirus Lucassen, bijgenaamd «Boeren Jantje", hier ter stede door de politie aangehouden naar aanleiding van een door den rechter-commissaris te Amsterdam gedaan verzoek, om hem te hooren in verband met den moord van het jongetje, de Klerk genaamd, eemgen tijd geleden aan de over zijde van het IJ te Amsterdam gepleegd. De «Tel." meldde gister-avond nog omtrent het verhoor voor den rechter-commissaris te Amster dam «Naar juflrouw De Klerk meedeelt, moet Lu cassen, toen de 8-jarige Casper de Klerk met hem werd geconfronteerd, onmiddellijk aan den jongen gevraagd hebben: «Waar is je broertje De jongen moet daarop hebben geantwoord «Dat heeft u toch wel in de krant gelezen, hij is vermoord"; waarop «Bóeren-Jantje" zou hebben gezegd, dit eerst n u te vernemen. In hoeverre deze mededeehngen juist zijn, zal uit het verder onderzoek blijken. Wel lijkt het vreemd, dat een persoon als deze, die zich gaarne het air geeft te zijn van hooger stand dan hij in werkelijkheid is, van het laatst van September af tot heden geen kranten zou hebben gelezen. Behalve de personen, waarmee «Bóeren-Jantje'' is geconfrontreerd, zouden nu nog de oude heer Rutten en de weduwe Wiggermans en haar dochter tegenover hem worden gebracht." Tot zoover de «Tel." Gister is de bedoelde «Boeren Jantje" aan ons bureau geweest. Hy vertelde, dat hy naar Am sterdam was overgebracht, maar niets met den moord had uitstaan, waarom hij dan ook dadelijk weer op vrije voeten was gesteld. Hij vroeg ons, of wy wilden tegenspreken, dat hij zooveel op zyu kerfstok beeft als het «Rotter- damsch Nieuwsblad" beweert. Lucasse zei, dat hij in Schiedam was gekomen om werk te zoeken en als de menschen nou wisten dat hij «Boeren Jantje" was, zou hij hier geen werk kunnen krijgen. Bij de glasfabriek van Jansen had hij reeds als indrager werk kunnen krijgen. Hij zei voorts, dat hij nu voor 14 dagen logies had getaald, maar overigens geen cent op zak had. Het was toch zoo verschrikkelijk om met een leege maag te loopen enz. Op het eerste gezicht maakt L. inderdaad een goeden indruk en gelooft men spoedig met een fatsoenlijk werkman te doen te hebben, doch wanneer hij goed «doortikt" verandert die indruk toch wel. Het trof ons, dat wanneer hij inderdaad Woens dag in Amsterdam gevraagd zou hebben «waar is je broertje" en later te kennen heeft gegeven dat hij niets van den moord wist, dit moeilijk te' rijmen is wanneer hij op de hoogte was van het geen Zaterdag over hem in het «R'd. Nieuws blad" heeft gestaan. Het door hem bedoelde stukje in het «Rotterd. Nieuwsblad" luidt aldus «In het «Algemeen Politieblad" vraagt'thans de Officier van Justitie te Amsterdam bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Reinirus Lucassen, geboren te Hummalo den 13en Juni 1871, bijgenaamd «Boeren-Janlje," zich ook noemende Jan Willemsen. Hij moet door den rechter-commissaris worden gehoord. Omtrent Reinierus Lucassen, bijgenaamd Boe ren-Jantje, deelt de correspondent aan het «Han delsblad" te Doetinchem het volgende mede «Reinierus Lucassen is te Eldrik (gemeente Hum- melo en Keppel) geboren. In zijn jeugd heeft hij voor het stelen van eieren op den Kruisberg ge zeten. Na zijn ontslag is hij in militairen dienst gegaan. Daaruit gedeserteerd, werd hij op de se cretarie der gemeente Hummelo en Keppel aan gehouden. Nadien heeft hij in België, uitschland en ons land rondgezworven. Hij stond zeer on gunstig bekend en maakte er werk van zich overal te verhuren en den godspenning te ont vangen, waarna hij zich niet meer liet zien. Zijn vader is sinds lang dood, zijn moeder is het vorig jaar naar Wehl verhuisd. Nog verneemt het blad dat «Boeren Jantje" o.a. ook het beroep van schoenmaker en timmer man heeft uitgeoefend. Het schijnt, dat hij nog niet lang geleden met de justitie heeft kennis gemaakt, althans een paar jiar geleden is zijn ge vangenhouding wegens oplichting, door de justitie elders gelast. En aan dien last moest ook gevolg gegeven zijn. Kort na den moord moet de gezochte zich heb ben opgehouden in het Zaiden des lands. De Hoornscbe politie heeft, zooals we destijds in het kort meldden, in het laatst van 2 Decem ber den waren naam van den gezochte aan de Amsterdamsche justitie meegedeeld en tevens toen verschillende bijzonderheden over den le vensloop en over-sommige uitlatingen van «Boe- ren-Jantje ter kennis van de Amsterdamsche justitie gebracht. Waar verschillende leden van 't Hoornsche politiecorps den gezochte van aangezicht tot aan gezicht kennen, is de veronderstelling niet ge waagd, dat de Amsterdamsche jusrtie ook verder van hun hulp zal gebruik maken." De man is, naar hij ons meedeelde, wèl bij den grootvader van het vermoorde jongetje in den kost geweest. De grootvader heet Rutten en woont te Hoorn. Volgens berichten in de Amsterdamsche bladen, zou hij dikwijls bij de ouders van het vermoorde jongentje op bezoek zijn geweest. Het justitieel onderzoek, hetwelk nog in vollen gang is, zal omtrent verschillende punten nog klaarheid moeten brengen. De ouders van het vermoorde jongetje hebben L. herkend als te zijn «Boeren Jantje", doch de café-houdster, die een bootje aan den vermoedelij- ken moordenaar verhuurd heeft, herkende in hem niet den huurder van het bootje. Na de confrontatie is hij Woensdag weer op vrije voeten gesteld, en hier ter stede terugge keerd. Vóór hij naar Amsterdam is overgebracht, had hij reeds een verhoor ondergaan bij den commis saris van politie alhier. Naar L. ons verklaarde, zou hij ook den com missaris zijn beklag hebben gedaan over hetgeen in het Rotterdamsch blad over zijn persoon had gestaan. t Is ons gebleken, dat hij bij den commissaris over het bewuste stukje niet heeft gesproken. Verder verluidt, dat L., bij zijn overbrenging naar Amsterdam zou gezegd hebben, dat hij de familie de Klerk niet kende. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 17 Jan. 7.40 v.m., 7.51 n.m. UIT VLAARDINGEN. tn dc te Vlaardingen gehouden vergadering van machinisten en stokers is besloten het verzet tegen het teeltenen van de monsterrol op te hef fen. In een officieel schrijven is hiervan aan de reeders kennis gegeven. De reden van genoemd besluit is, dat zich werkwilligen uit andere ge meenten hadden aangemeld. UIT ROTTERDAM. In de zitting1 van den Rotterdamschen Raad van Donderdag werden langdurige debatten ge voerd naar aanleiding van een voorstel van den heer Hollander c. s. tot uitbreiding van den werk kring van den keuringsdienst van voedingsmidde len. De heer Hollander wilde nl. voor da kleine neringdoenden kosteloos de gelegenheid openen hun waren te doen keuren. Hiertegen werden echter van de zijde van B. en W. tal van bezwaren aangevoerd en mitsdien afwijzend praeadvies uitgebracht. Oe Raad verwierp ten slotte het voorst d Hollander met 20 tegen 10 stemmen. De Koningin heeft telegrafisch aan den burgemeester van Rotterdam verzocht omtrent den toestand der hij het ongeval aan de Maaskade gewonden te worden ingelicht en daarbij tevens den wensch te kennen gegeven, dat Harer Majes- teits deelneming aan hen en aan da nagelaten betrekkingen der overledenen zou worden overge bracht. De lijken van Bedee eri Vogel, zijn gister in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. De toestand van de overige gekwetsten is be vredigend. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 13 Januari 1914, des namiddags 2 ure. (Slot). Progressieve belasting. De heer De Bruin blijft op spoedige afdoe ning aandringen. Hij wil nu nog enkele punten uit de opmerkingen der vorige sprekers even rele veren. Als de heer Van Westendorp getuigt, dat de progressieheffing ook op het sociaal-demo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2