Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f cn rr fiK EERSTE BLAD~" De Vondeling". Gratis Ongevallenverzekering 37«ie Jaargang. Zaterdag 17 Januari 1914 No. 10827 Op den Halkan. Officieel© berichten. Kieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. oYereeafcomstig or de polis vermelde voorwaarden. E U U wijsvinger; I U Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Gei l lus t reerd Zondagsblad. iY- Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog üollandsche Algemeene by dood V erzekeringsbank. by verlies van een duim gevestigd by verlies van eiken ande ren vinger. Schiedam. Te Schiedam kunnen met 1 Maart a.s. geplaatst worden drie agenten van politie 2e klasse, op een jaarwedde van 1050.— die na 3 jaren dienst kan worden verhoogd met f25.umtorm, waterlaar zen en 112.— per jaar voor schoeisel Na zes jaren dienst kan bevordering volgen tot agent van politie 1ste klasse op een jaarwedde van f7lK). die twee malen telkens na drie jaren dienst kan worden verhoogd met f50.Voor het bezit van het diploma met aauteekeuiug van den Alge- meeuen Nederlandschen Politiebond wordt een toelage van 130.per jaar verleend. Voor eigen pensioen behoeft met te worden gestort. Voor pensioen voor weduwen en weezen moet 5 °/0 per jaar worden gestort van dejaarwedde verminderd met f500. De benoeming geschiedt voorloopig voor een jaar, een proetjaar. Sollicitanten Deneden den leeftijd van 30 jaren met een flink voorkomen en een onberispelijk ge drag moeten zich in persoon, met een eigenhandig geschreven verzoekschrift, aanmelden bij den Commissaris van politie. E e Turksche v 1 ootuitbreid i ƒ1 g1. Uit Athene wordt gemeld: Volgens inlichtingen uit diplomatieke bron, richtte de Duitsche gezant te Constantinope 1 tot de Porte ernstige vertoogen betreffende haar ma ritieme toebereidselen, die haar naar een zeke ren ondergang, zullen leiden, en verklaarde hij voorts, dat Duitschland en Oostenrijk aan Italië hebben verzocht, niet op alle punten de Griek se he eischen te blijven betwisten. Albanië. De «Tagliche Rundschau" uitte gisterochtend sombere vermoedens over het lot van den aan staanden vorst van Albanië. Het blad schrijft Naar wij vernemen heeft.de Keizer in gesprekken met prins Willem van Wied dezen herhaaldelijk dringend afgeraden, zich met het avontuur van Albanië in te laten. De Keizer heeft ook tegen over andere personen zich uiterst pessimistisch over de vooruitzichten van den prins in Albanië geuit. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben onze regeeringskringen ten opzichte van de can- didatuur van den prins nog somberder gestemd. Men stelt in het licht, dat de prins, tegen den raad van bijna alle kenners van den toestand, het avontuur wagen wil en dat hij zeer goed weet, dat hij het uitsluitend op eigen risico doet. Men is van meening, dat er zonder eenigen twijfel voor den prins en zijn familie levensgevaar be staat, daar men uit betrouwbare berichten met zekerheid weet, dat er een groot aantal Albanee- sche fanatici zijn, die in het vermoorden van den prins een nationale heldendaad zouden zien. De prins heeft de waarschuwingen van de Keizer en andere weltheenende raadslieden getracht te weerleggen met de verklaring, dat hij zich beschouwd als een zendeling der beschaving in het achterlijke Albanië. In ingewijde kringen beschouwt men zijn gemalin als eeD geestdriftige aanhangster van dit denkbeeld, brandende van verlangen om het beschavingswerk in Albanië te beginnen. Men zegt, dat Carmen Sylva de jonge vorstin er 'toe gebracht heeft dit als een levens taak te beschouwen. Men seint uit Koritsa dat de binneDlandsche toestand van Albanië onrustbarend wordt. Aan hangers van Essad pasja hebben verscheiden ge vechten geleverd met troepen van de voorloopige regeering en eenige strategische punten bezet. Albaneesche stamhoofden en vertegenwoordigers van de voorloopige regeering hebben naar Koritsa de wijk moeten nemen, waar zij de bescherming van de Grieksche overheid hebben ingeroepen. daagsche kleedinghet ontbreken van de noodige bedekking en de buitensporigheid bij het doen uitkomen van vormen en lijnen. De gevaarlijke vermakelijkheden besprekend, vestigen de geestelijke herders vervolgens bijzon der de aandacht op zekere dansen, die ze niet met name willen noemen, hetgeen zij over bodig achten. De bisschoppen verbieden deze dansen ten stelligste en veroordeelen ze. Met een krachtig beroep op ouders en overhe den om ie waken over het heil der aan hun zorg toevertrouwde kinderen, eindigt het bisschoppelijk schrijven. DUITSCHLAND Er loopen geruchten over het aftreden den rijkskanselier von Bethmann Hollvveg. van CELGIë. De Brusselsche «Patriote" bevat den volledigen tekst van een schrijven, door het gezamenlijke Belgische episcopaat aan de «Christelijke ouders" gericht, waarin ernstig gewaarschuwd wordt t gen den steeds meer voortwoekerenden wuften en we- reldschen geest, ook in vele Katholieke families. «Tegenover de steeds meer aan den dag tre dende kleeding, en op het oogenblik, waarop ont aarde dausen in onze Christelijke kringen dreigen door te dringen, meenen de Belgische bisschoppen dat het hur. plicht is, de gewetens hunner geloo- vigen te waarschuwen en u, vooral u, huismoe ders en huisvaders, er aan te herinneren, dat de opvoeding en het behoud uwer kinderen aan uwe waakzaamheid zijn toevertrouwd, en dat gij voor een groot deel verantwoordelijk zijt voor hun toekomst en de zedelijke mislukkig van hun levenswandel. En tevergeefs zoudt ge u, zoo voegt het schrij ven er aan toe, aan uwe verplichtingen zoeken te onttrekken door u te beroepen op de tyrannie der mode of door te trachten u te verschuilen onder den dekmantel der publieke opinie," De bisschoppen geven dan een beschrijving van de tegenstelling tusschen de heidensche en de Christelijke zeden. De heidensche zeden, merken zij op. treden heden ten dage in een dubbelen vorm schandelijk aan den dagin de kleeding en in sommige dansen, die alleen ten doel en als eenige uitwer king hebben dat de zinnelijke lusten worden ge prikkeld. Wat de kleeding aangaat, wijzen de bisschoppen op het te weinige en het te vele in de heden- POBTUGAL. De algemeene spoorwegstaking, die, gelijk Keu ter reeds meldde, in Portugal is uitgebroken, heeft reeds tot verschillende gewelddaden aanleiding gegeven. Zoo zijn te Lissabon aan het station alle telefoon- en telegraaflijnen doorgesneden, zoo dat het station geheel geïsoleerd is. Soortgelijke misdrijven woorden ook uit Alcandra en Ca Idas da Rainha gemeld. Ce regeering heeft troepen en politie naar .le stations gezonden om verdere daden van sabotage te verhinderen. Algemeen is men van oordeel, dat de slaking niet van langen duur zal zijn. hervatzij zij naar den schijn besloten vol te houden, maar velen zouden wenschen, weder aan den arbeid te gaan. De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft de 46.000 mark, welke als eerste termijn van de 200.000 mark subsidie aan de Olympische Spelc-n die in het jaar 1916 te Berlijn gehouden zullen worden, door de Regeering op de Rijks- hegrooting waren gezet, geschrapt. Centrum, so ciaal-democraten en Polen stemden tegeh. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp der „Volturno" wees uit, dat het verlies van het schip te wijten was aan brand in de lading' en dat de kapitein en de officieren geen blaam kon treffen. ROEMENIë. De „Journal des Débats" verneemt uit Boeka rest, dat 2000 arbeiders der Roemeensche spoor wegen tot staking; zijtn overgegaan, als protest tegen de niet-uitkeering der gebruikelijke gratifi catie. 5) De geheime Kamer. Toen na de completen de jongens naar bed gingen (sommigen sliepen in het klooster, anderen bij de burgers in de stad) hield een der broeders Cuthbert staande, en zeide, dat den abt hem wenschte te spreken. Wel wat verschrikt volgde Cuthbert den broeder; "want ofschoon het meer malen gebeurde, dat een van hen bij den abt werd geroepen, om hem op eene andere wijze hulp te verleenen, gebeurde het toch zelden, dat zij zoo laat bij den abt werden ontboden. Bij de kamer van den abt gekomen, klopte de broeder op de deur en verwijderde zich om Cuthbert alleen te laten bij den abt. Richard Whiting, de laatste van de vele ge mijterde abten, zat naast het raam in zijn stu deerkamer, een wel gemeubeld vertrek, doch even eenvoudig als de smaak van den abt. Hij was nu slechts een zwak en machteloos grijsaard. Klein van gestalte, met een eerbied waardig uiterlijk, leidde hij een vlekkeloos leven. Ook ontbrak hem niet de ernstige uitdrukking op het gelaat, die men zoo dikwerf op de tee- keningen en portretten van de middeleeuwsche geestelijkheid kan aantreffen. «Mijn zoon", zeide hij, «voordat ik wellicht van u gescheiden word, heb ik u nog iets te zeggen". «Gescheiden van mij, vader «Ja, er verzamelt zich een dikke nevel over ons godsvruchtig huis, en de bescherming en gastvrijheid, welke gij zoo lang hier hebt genoten kan u en uwe makkers spoedig worden ontrukt". Cuthbert zag verbaasd op. «Ik heb bericht uit Londen ontvangen, waarin mij wordt gemeld, dat men mij zal komen op- eischen, om daar eenige besehuldigingen te weer leggen, welke men mij toedicht. Dit kan spoedig gebeuren, en ik had nog twee plichten te ver vullen, waarvan de eerste u geldt". De abt nam een klein kistje uit een hoekkast. «Gij zijt voor langen tijd mijn zoon geweest en hebt geen behoefte gehad aan uw eigen ouders; maar hebt gij niet dikwijls verlangd te weten, wie uwe ouders zijn «Ik zie ze slechts in een droom voor mij". «Alléén in een droom, mijn kind: wellicht zijt gij een wees, maar hoe het zij, hier in dit kistje zijn de weinige overblijfselen van de eigendommen uwer moeder, welke wij in ons bezit hebben .Het zijn de kleine kleine kleederen die u dekten, toen wij u in het woud van Avalon vonden, daar is JAPAN. Volgens de laatste berichten zijn slechts 600 menschen bij de ramp te Kagosjima omgekomen. Alle huizen aan den oever der baai van Kagos jima ten getale van 30.000 zijn beschadigd. Van uit het Noorden wordt een groote hoeveelheid levensmiddelen gezonden voor de vluchtelingen, die zeer talrijk zijn. De hevigheid der aardschokken Vermindert. Het gevaar zou geweken zijn. van dat het land overal de ZÜID-AFRIKA. Gisterochtend uit alle deelen ontvangen telegrammen melden, orde hersteld is. De stakers hervatten den arbeid. Te Johannisburg deed de politie een inval in het hoofdkwartier der arbeiderspartij, gedurende een vergadering van afgevaardigden der typografen- vereenigingen en arresteerde alle gedelegeerden) ten getale van 62, wegens inbreuk op de wet, betreffende den staat van beleg, waarbij het houden van vergaderingen, zonder verlof van de over heid, verboden is. Naar uit Pretoria gemeld wordt, is het daar rustig. De stakers hebben het werk nog niet een ring, dien uwe moeder aan haar vinger droeg en eene uitvoerige beschrijving van de omstan digheden onder welke gij onder ons dak zijt ge komen." «Maar wat zal ik er aan hebben, Vader, als gij mij alleen in de wereld laat «Gij zult nooit alleen blijvenGod zal altijd met u zijnHij is de Vader der weezen. Zoo het ooit mocht gebeuren, dat men u van hier jaagt, u en uwe vrienden, neem dan uw intrek bij uwe pleegouders, totdat men u opzoekt, en u den riDg toont, die gij aan mijn vinger zietstel uw ver trouwen hierin, en in de geheimen, welke ik u ga mededeelen". Op eens werd het onderhoud onderbroken door een geklop op de deur, die aan een kier stond, wat de abt niet had opgemerkt. Tot Cuthbert's groote verbazing stond Nicolas Grabber achter hem. «Wat wilt gij, mijn zoon vroeg de abt. «Broeder Franciscus heeft mij gezonden". «Dat was eene vergissingik had om Cuthbert gezonden, en hij is reeds hier. Vrede zy u, en begeef u ter ruste". Toen C rabber was vertrokken, ging de abt aldus voort: «Mijn zoon, ik ga u een geheim openbaar maken dat gij alleen moogt weten, tot de vriend, waarover ik sprak, u zal komen opzoeken, en u dezen ring aanbiedt, welke gij hier aan mijnen vinger ziet. Dit zal echter niet gebeuren, voor dat ik de wereld heb verlaten". Cuthbert gevoelde dat zijn verstand benevelde Bezoek groothertogin van Luxemburg. Men meldt ons uit Den Haag: Op het concert, dat het gemeentebestuur der residentie a.s. Woensdag H. M. de Koningin en Haar gast, de grootnertogm van Luxemburg, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen aanbiedt, zal zich niet uitsluitend het Residentie orkest doen hooren. Er zullen ook twee solisten hunne medewerking verleenen,t.w. jonkvrouwe Repelaer van Driel, zang) en Emile Saur, piano. In plaats van de gewone holloge ter zijde van de zaal, wordt dien avond de frontloge tegenover het tooneel ter beschikking gesteld van de vor stelijke gasten en gevolg. Jhr. Van Weede, gezant te Brussel,tevens ge accrediteerd bij het hof van Luxemburg, zal tij dens het verblijf der groothertogin in de residentie, 't 's-Gravenhage aanwezig zijn. De Haagsche Dierentuin en Allerzielen. Door vele aandeelhouders van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap is, naar de Resb. meedeelt, een vergadering gehouden ter bespreking van het ingezonden verzoek aan het K. Z. B. G., tot het houden van een buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders, om te voorkomen, dat voortaan grievende stukken of stukken in strijd met de goede zeden opgevoerd zullen worden. Na bespreking is met algemeene stemmen op gericht een Vereeniging van R.-K. Aandeelhouders van het K. Z. B. Genootschap, ten doel hebbende de opvoering van bovengenoemde stukken in het K. Z. B. Genootschap te voorkomen. Werkloosheid. In het „Tijdschrift der Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid" zijn opgenomen de prae adviezen van mr. J. A. Levy, S. Rodrigues ae Miranda en Lambert J. J. M. Poell, R. K. Pr., welke zullen behandeld worden op1 de algemeene vergadering der vereeniging op 31 Januari a.s. In het laatste prae ad vies van rector Poell wordt bij het hooren van deze woorden uit den mond van zijn beschermer; maar hij herstelde zich zoo veel mogelijk en luisterde met eeu eerbied en nauwlettendheid, alsof een heilige tot hem sprak. «èluit de deur goed en draai het slot om." Cuthbert deed zooals hem bevolen werd. «Raak nu even die roos aan, daar in het snij werk van de kroonlijst, de derde roos van de deur, de vierde van beneden". De lambriseering van de kamer was in kleine vierkante vakken verdeeld. In het midden van elk vat prijkte een roos, een zoogenaamde St. Jozefs roos. «De derde en de vierde herinnert ge u «De derde van de deur, de vierde van de vloer". «Zet nu uw duim midden op den knop en druk er dan stevig op". Cuthbert deed het; een boekenkast, die in den muur was aangebracht, en door iemand daar zou zijn gedacht of uitgevonden, opende zich bij wijze van een deur, en een kleine trap kwam in 't ge zicht, zooals dikwijls in oude torens worden aan getroffen. «Volg mij", zeide de abt, nadat hij een lamp had opgenomen, en daalde de trap af. Toen zij dertig treden waren afgedaald, bevon den zij zich voor een dikke ijzeren deur en had den zij eene diepte bereikt, die stond lager dan de fundamenten van het gebouw, want de kamer van den abt lag gelijkvloers. De abt drukte op een veer, en maande Cuthbert aan, goed toe te zien hoe alles in ziju werk girur. en trad binnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1