Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f f enfll De Vondeling1. 6 ONA Cacao Gratis Ongevallen verzekering VAN HOUTEN 'S 37ste Jaargang. Woensdag 21 Januari 1914 No. 10830, Op den Balkan. oYemniomstlg op de polis vermelde voorwaarden. Nieuws. Verspreide berichten. FEUILLETON. Binnenland. NOG 5 MINUTEN DAN KRIJG IK MIJN KOP Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., Iranco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt _2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange 4 0 (1 (1 verlies van geheele 11 I een hand, -■■■■■■ invaliditeitI L U U voet of oogI UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene V erzekeringsbank. gevestigd te Schiedam. bij dood bij verlies I U U wijsvinger I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Te Boedapest verzekert men, dat de Albanee- sche grens gewijzigd zal worden. Er zou een Griekschc enclave gevormd worden ten zuiden van Argyro'kastro. De „Pester Lloyd" verneemt uit Wieenen, dat de internationale onderhandelingen slechts plaats zullen hebben zoo Griekenland de ontruiming op Onbekrompen wijze uitvoert. Wat de leening voor Albanië betreft, alle mo gendheden zouden in beginsel geneigd zijn er aan deel te nemen. Het is zeker, dat de leening 75 millioen francs zal bedragen. Wanneer de onderhandelingen geëindigd zijn, zal de prins van Wied 20 millioen voor Albanië ontvangen als eerste afrekening. In Turkije. Ge minister van oorlog gaf aan de commandan ten van alle vilajets bevel, de rediffs van oe lichtingen 1880 tot 1892 uit te noodigen zich gereed te houden om bij den 'eersten oproep te worden ingelijfd. Ge „Temps" verneemt uit Valona, dat Essad 'Wcha op Berat aanrukt. FRANKRIJK. Ge Fransche Kamer beeft na verschillende inci denten, veroorzaakt door het herinneren aan ae Dreyfus-affaire met 358 tegen 114 stemmen een crediet aangenomen om generaal Picquart op staatskosten te begraven De Senaat heeft met 2121 tegen 30 stemmen de credieten voor de begrafenis van generaal Picquart goedgekeurd. De familie van generaal Picquart heeft echter het aanbod der regeering om den generaal op staatskosten te begraven afgewezen. ENGELAND. Ge „Daily Telegraph" meldt, dat er in het kabinet over de vlootpolitiek een ernstige crisis is ontstaan. De meerderheid van het kabinet verzet zich met Lloyd George tegen Churchill's begrooting, waarbij' 4 linieschepen voorkomen. Be verhouding tusschen George en Churchill is zeer gespannen. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat eer daags de een of de ander aftreedt. Legt Churchill het in het kabinet af, dan zal de heel© admit1 a- liteitsr aad ontslag1 nemen. E onderdag zal de zaak m het kabinet grlondig worden behandeld. ZUID-AFRIKA. Officieel wordt gemeld, dat de spoorwegdienst in Transvaal bijna overal normaal is. In het meerendeel der mijnen is de arbeid ook in vollen gang. MEXICO. Uit Washington wordt aan de „Daily News" gemeld, dat generaal Huerta, wanhopig over den tegenspoed zijner officieren, besloten beeft, zichzelf aan het hoofd der troepen te plaatsen. Geourende zijn afwezigheid zal een lid van het kabinet het presidentschap waarnemen. Huerta hoopt einde Januari de campagne te kunnen be ginnen en den opmarsch van generaal Villa naar Mexico 'City tijdig te kunnen stuiten. JAPAN. Naar een Reuter-bericht meldt, is thans offi cieel vastgesteld, dat de kroning van den kei zer van Japan den 10 November van dit jaar te Tokio zal plaats hebben. Volgens de Brüsselsche „Soit" hebben do schuldeischeis van Prinses Louise genoegen ge nomen met de 41/2 millioen francs die hun zijn aangeboden, en die zij nu onder elkaar zullen verdeelen. Francis Pressensé, president van de Ligue des Droits de l'homme, is eergisteravond te Pa rijs tengevolge van een beroerte overleden. Uit Constantinopel, wordt, aan de „Frankf. Ztg geseind, dat Turkije een voor rekening van Argentinië op een Amerikaansehe werf ia aan bouw zijnde dreadnought heeft aangekocht Dit oorlogsschip zal binnenkort voltooid zijn en den naam krijgen „Machmouth-Fethi". (De verove raar). Op een eergisteren te New-York noor .ion bankier H. Schiff gegeven diner, zou, volgens een telegram aan de Duitsche bladen, opgehc-l- Jerd zijn, waarom Duitschland en Engeland zich officieel onthielden van deelneming van de ten toonstelling van San Francisco. Dit zou liet ge volg zijn van een overeenkomst in 1912 getroffen, tusschen 16 Mogendheden, waaronder ook Enge land, Duitschland, Frankrijk, Rusland en Oosten rijk, om de eerstvolgende drie jaar aan geen enkele wereld tentoon stelling officieel mod 0 te doen. Men vraagt zich echter af waarom deze verklaring door de betrokken regee ringen niet zelf en eerder is gegeven. Bij de aankomst van den express-trein uit Peking' vond men gisteren in een coupé het lijk van een man, die door een dolksteek in het hart gedood was. Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat de vermoorde man zekere Kwi-Ching is, die indertijd werd beschuldigd de moord op den Minister van Landbouw Chiao-Yn te hebben begaan. Vermoed wordt dat een bloed verwant van den vermoorden Minister Kwi-Ching overvallen en gedood heeft. optreden van Nederlandsche officieren in Albanië. Z. E. Kardinaal van Rossuin. De »Ossèrvatore Romano" meldt de benoeming van Z. E. Kardinaal Van Rossum tot protector van de orde der reguliere kanunniken van Pre- monstreit (paters Norbertijnen.) 's Rjjks Financieel Bedrijf. Het is bekend, dat jaarlijks op 's Lands begroo ting een som wordt uitgetrokken tot aankoop van schuldbrieven en dat deze handelwijze is gewet tigd, zoodat niemand er iets tegen kan doen* In plaats van de schuld a pari af te lossen, zooals dit aan Gemeenten en andere bestuurslichamen is opgelegd, waardoor houders van hunne schuld brieven altijd zeker zijn, binnen zekeren tijd het volle bedrag van het geleende geld terug te ont vangen, laat de Regaering onafgebroken ter Beurze haar obligatiën opkoopen tegen den koers van den dag, en daar de houders van uitloting a pari ver stoken zijn, laten zij jaar op jaar zich de stukken geregeld afnemen. Er is al op gewezen, van hoe veel belang dat is voor de kleine schuldhouders en hoe zij daardoor soms tot de ontdekking ko men, dat zij een belangrijk deel van hun kapitaal blijken verloten te hebben, indien zij tot reali- seeren moeten overgaan. Om eens te doen zien, hoeveel dit verlies in een jaar bedragen kan, ontleenen wij eenige cijfers aan een staat, die door den Minister van Finan ciën aan de Tweede Kamer is overgelegd en waaruit blijkt, hoe de f5.920 000 zijn besteed, die voor dat jaar zijn toegestaan voor den inkoop van 2£, 3 en 3£ pCt. Nationale Schuld. In 1913 kocht het Ryk Nominale Koopsom waarde Voor 2| pCt. Nat. Sch. f 1.569.942.60 f 2.352.800 3, 3 - 3.799.900.86^ - 4.874.050 3| - 549.993.13 - 604.500 TotaafT5.919.836.59^ t 7.831.350 Uit een vergelijking van deze eindgetallen blijkt^ dat het Rijk, door deze manier van schulddelgen eene voordeeltje behaalde van bijna 2 millioen, welke som dus is verdiend op de schuldhouders. Nu moet wel in aanmerking worden genomen, dat niet alle verkoopers van 1913 hun brieven a pari hebben gekocht en dat menigmaal de lee ningen niet het volle bedrag hebben opgeleverd, zoodat het verlies niet door de verkoopers in het jaar 1913, maar gaandeweg in den loop der jaren sedert het uitgeven der schuldbrieven is geleden. Doch dat neemt niet weg, dat de Nederlandsche 1 Staat door dergelijke wijze van amortiseeren gere geld de zuigpomp zet op zijn geldschieters. Welk zichtbaar gevolg dit heeft, blijkt o.a. uit de Effecten lijst, die aanwijst, dat b.v. een schuld brief van de Gemeente Amsterdam, rentende 2£ pCt., op 821/4 en een schuldbrief van het Rijk met dezelfde rente op 67 staat genoteerd. Amsterdam betaalt U zeker eenmaal het volle bedrag van 100 pCt. terug de Staat der Neder landen wacht, tot ge weer om uw geld verlegen zijt, geef U dan terug wat de Beurs noteert en maakt op die manier bij een uitgave van 5.9 millioen een winst van 1.9 millioen, wat zeker geen slecht zaakje is. Mocht Amsterdam, dat in 1912 een bedrag van i> Velen der abten hebben zich gered, door vrij willig hunne kloosters en bijbehoorende eigen dommen over te geven. Zij, die hiertoe niet konden besluiten, zagen hun klooster om dit of dat voor wendsel tot den grond sloopen. Het was den 16en Zondag na H. Drievuldig heidsdag van het jaar 1539. Het was een van die schoone herfstdagen, wanneer alles met een balsem doortrokken schijnt, en een aangename geur zich alom verspreidt, waarop de zomer zijn laatste krachten inspant, om vóór zijn afscheid ®0g eens al zijn zoetheid te doen genieten. Een dunne mist lag ver over de omgeving en gaf baar het aanzien van een voorsmaak van het bemelsche genot. toch had eene zekere mate van zwaarmoedig- I en moedeloosheid zich meestergemaakt van abl monni'cen' die bij de Hoogmis in de oude bi) tegenwoordig geweest waren. .a ''et Evangelie beklom de abt den predik- °a fn 8tanrde met vasten blik op de hier ver gaderde broeders, alsof hij voor het laatst tot hen sprak. Zijn tekst had hij genomen uit den af- Albanië. Door het Kamerlid de heer Marchant zijn tot den Minister van Buitenlandsche Zaken eenige vragen gericht in verband met het iTTTT's scheidsbrief van den H. Paulus tot de geloovigen van Milete: »En ziet, ik weet, dat gij allen onder wien ik gekomen was, om het woord Gods te verkondigen, mijn aanschijn niet meer zult aan schouwen". En als hij deze woorden sprak, werden de monniken in het koor, de zangers in het transept de leeken in de zijbanken der kerk blijkbaar ge troffen. Sprak hij hier een profetie Hier en daar ontvlood een zucht een enkele snik. Groote moeilijkheden stonden hen te wachten dat wist hij en na een korte inleiding zeide bij het ronduit, dat n.l. een koninklijke commissie in last had, hem voor de rechtbank te brengen en dat de commissie reeds op weg was. »Het spijt mij voor u, mijne broederen, zoo ongeveer sprak de abt, »en voor mijne jongere vrienden, die in zoo grooten getale hier rondom mij vergaderd zijn. Het lot, dat zoovele andere Godshuizen is overkomen, staat ook ons te wachten dit gebouw zal vernietigd worden naar het vleesch zal men u sparen, maar als gij van hier verjaagd zijt, en naar de wereld zijt teruggedrongen naar die meedoogelooze, verdorvene wereld waar voor gij ten eenemale ongeschikt zijt, zult gij. 'n den ceest begonnen, door het vleesch worden overwonnen. En wat zal ik zeggen, wat doen, daar ik niets kan doen voor hen, die mij door God werden toevertrouwd Hierop werd hij door al zijn broeders in zijn rede onderbroken. Laten wij dan liever hier sterven", riepen zij. »Hemel en aarde zullen getuigen, dat wij ten onrechte werden ter dood gebracht jAls dit kon geschieden", vervolgde de abt, jwij zouden gelukkig het huis van onzen Vader bereiken, maar men zal ons die weldaad niet bewijzen. Mij en mijn oudere broeders mogen zij wellicht ter dood brengen, de jongeren zullen zij naar de wereld terug zenden, die zij eenmaal hebben verlaten, waar verschillende moeilijkheden hen wachten. Helaas wie kan dit alles verdragen Na een oogenblik rust, ging hij aldus voort. Thans is het misschien voor het laatst, dat wij binnen deze gewijde muren bijeen zijn. Voor het laatst wellicht klinken uwe dankgebeden omhoog, gelijk zij gedurende 15 eeuwen ten hemel stegen. Maar het is tijd om ons voor den strijd ge reed te maken. En om het met meer verdienste te doen, moeten wij elkander vergeving vragen voor de fouten, welke wij tegen elkander hebben bedreven, en laat ons met die intentie bidden »Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij ver geven onze schuldenaren". Een oogenblik van plechtige stilte volgde, welke door een bijzonder voorval werd gekenmerkt. Een zacht geluid als van een engelenkoor klor.k door de lucht. De muziek werd niet door het orgel, noch door een zichtbaar orkest teweegge bracht. Een ieder voelde zijn hart trillen. Deeer- waardige spreker werd zoo bewogen, dat hij in tranen smeltende, op den grond nederviel, en voor langen tijd niet in staat was, zyn rede voort te zetten, terwijl een ieder verwonderd om zich heen zag, doch inwendig verheugd was over dit verschijnsel, dat hem als een bewijs van Gods tegenwoordigheid toescheen. Zij meenden deze woorden te hooren O, ver trouw op God, berust, in Hem' De predikatie aindigde in een vloed van half onderbroken geloof- hoop- en liefdesbetuigingen, woorden, getuigend van diepe ontroering, en die door niemand der aanwezigen ooit zouden worden vergeten. Daarna werd het H. Misoffer voortgezet. Den volgenden morgen verliet de abt het kloos ter, en begaf zich naar een klein huis in de buurtschap van het klooster, dat eveneens tot de abdij-goederen behoorde, en ongeveer eer kwar tier uurs van daar gelegen was. Daar hij wist, dat de bewoners der streek nooit zouden toestaan dat hun eerwaardige vader als een misdadiger werd weggevoerd, had hy zich hierheen begeven, om het schandaal eener openbare inhechtenisne ming te vermijden, en een mogelijken strijd te voorkomen. Overigens legde hij voor zijn verblijfplaats wei- nie geheimenissen aan den dag Want toen de gemachtigde ambtenaren den volgendep dag wat Tater kwamen, viel het hen niet moeilijk, zijn schuilplaats te ontdekken. Wordt vervolg): f100 pUKDA< .V :,V -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1