Stads, en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. (jfome&gd Nieuws. op lotsverbetering voor het wertpersonee). De heer De Meester o.a is zeer ontevreden over 's minis ters antwoord op het Voorloopig Verslag en acht de voortdurend afwijzende houding van het de partement tegenover billijke verlangens van het personeel eenigszins stuitend. Na een debat in verband met de regeling van werkzaamheden, zegt de Minister ernstige overweging toe van hetgeen ter sprake is gebracht. Bij art. 25 (aanbouw enz.) betreurt de heer Hugenholtz de bij de verbouwing van de marinekazerne te Den Helder voorgenomen uit breiding van de tot logies bestemde zolderruimte. De Minister zegt overweging toe. Bij art 30 (personeel der actieve zeemacht) vraagt de heer Hugenholtz een traktements- verbetering en verbetering van arbeidsvoorwaarden. De heer Ketelaar wenscht een wetsontwerp betreffende een vervroegde pensionneering van de officieren van de mariniers, opdat zij nog tijdig een burger betrekking vinden kunnen. De heer Van Hamel spreekt over de rechts kundige opleiding. Hij wil een lector of privaat docent in militair strafrecht aan de universiteit te Amsterdam, gesalarieerd door de militaire depar tementen. De Minister beantwoordde de verschillende sprekers, o.a. zal hij den wensch van den heer Ketelaar overwegen, evenals dien van den heer Van Hamel. Bij art. 33 (kosten van de Marine Machinfsten- schoql) bepleit de heer Rooahuyzen salaris- verhooging voor de leeraren aan die school. De Minister ahtwoordt den heer Roodhuy- zen. dat de traktementen der leeraren aan de Machinistenschool in overeenstemming zijn met die der hoogere burgerscholen met 3 jarigen cur sus, waarbij deze school aansluit. Bij art. 34a vraagt de heer Rood huyzen meer traktement voor den burger onderwijzer bij de Kweekschool te Leiden. Bij art. 70 klaagt de heer Eland over het naar verhouding te geringe subsidie voor het neu trale Militaire Tehuis te Den Helder, in verge lijking met de sübsidiön der confessioneele te huizen aldaar. De Minister zegt een onderzoek toe. Daarna wordt met 4619 stemmen aangeno men het voorsiel van den voorzitter, om Maandag half 2 te vergaderen en z.h s. diens voorstel om ook Zaterdag te vergaderen, als Vrijdag de be grooimg met is afgedaan. Daarna wordt de behandeling van de marine- begroot,'ng voortgezet en b pleit de heer Van Voilen hoven lotsverbetering voor het perso neel vau het loodswezen. De heer Hugenholtz bepleit lotsverbetering voor binnenloodsen van Maassluis, die deze z.i. even noodig hebben als binnenloodsen te Rotter dam. Hij stelt een -motie voor, waarbij de wensche- lijkheid wordt uitgesproken de reeds toegezegde lotsverbetering van het personeel bij het loods wezen te doen ingaan met 1 Jan. 1914. De heer De Meester acht de toegezegde lotsverbetering niet voldoende. De heer S m e e n g e vraagt grootere lotsver betering. De heer Gerretson ondersteunt de verzoe ken om betere loonregeling voor de loodsen. De heer Van Raalte bepleit de belangen van e loodsroeiers, die het slachtoffer dreigen te worden van rie vervanging door stoomschepen. De heer Ter Laan (Rotterdam), wil verkor ting van diensttijd voor het loodspersoneel. Ove rigens vraagt hij lotsverbetering. De heer Rood huyzen constateert dat thans van links en rechts wordt gevraagd om verbete ring vau de jammerlijke posit e der loodsen. De heer Du ymaer van Twist verklaart zich voor de motie. De minister zegt gaarne toe, de verbetering van het Rotterdamsche lokaal te zullen overwegen. Overigens wordt voor loods te zijn, niet-zoo veel vereischt. De loonen mogen niet geheel en al buiten verhouding met de betrekking worden gebracht. De aanvangssalarissen heeft hij al in overleg met de commissie van rapporteurs ietwat verhoogd. Hij staat met vijandig tegen de motie, maar hij moet eerst met ziju ambtgenoot van Financiën overleg plegen. Evenwel zegt hij gaarne toe, de ingang van de nieuwe loonregeling zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Men repliceert. De heer Hugenholtz wil zijn motie intrek ken, wanneer de minister de toezegging kan doen, dat hij de terugwerkerde kracht van het betref fende wetsontwerp tot 1 Jan 1914 zal voorstellen De verklaring, die de minister daarop af legt, doet den heer Hugenholtz inderdaad de motie intrekken. De behandeling van de Marinebegrooting is geëindigd. De heer Hugenholtz verklaart geen stem ming te vragen, maar dat hij en zijn partijgenoo- ten tegen de begrooting zijn De heer Du ymaer van Twist vraagt wel stemming. Deze zal Maandag a.s. worden gehouden. aanzien van de in uw schrijven in de derde plaats bedoelde onderwijzers, mits de aanwijzing voor het geven van herhalingsonderwijs niet een tij delijke is. (Hier worden bedoeld onderwijzers, die krachtens hun betrekking verplicht zijn her- halingsondarwijs te geven, zoodra daaraan be hoefte bestaat, en zij daartoe zullen worden aange wezen.) Na ontvangst van dit antwoord hebben Gedep. Staten nog telegrafisch den minister gevraagd, of de uitdrukking in zijn brief, op grond waarvan zij tevens na afloop van elk zoodanig -tijdvak ter stond herbenoembaar zijn," zeker aldus mag wor den opgevat, dat herbenoeming door de verorde- ding niet is uitgesloten immers de omstandig heid, dat de herbenoeming niet uitdrukkelijk is uitgesloten maakt herbenoeming mogelijk. Het antwoord van den minister mede telegra fisch luidde als volgt: Uitdrukkelijk op herbe noembaarheid betrekking hebbende bepaling in verordening niet noodig mits herbenoembaarhe d voldoende vast staat en herbenoeming regel is. De revolutionaire bond. »Het Anker" meldt »Het eersdaags verschijnende jaarverslag van den Bond van Minder Marine-persooneel zal voor de autoriteiten zeer teleurstellend zijn. Want trots de uitschrijvingen wegens ontslag uit den dienst die het vorige jaar 159 bedroegen, wat ook al veel is, maar dit jaar niet minder dan 409, is toch het ledengetal gestegen van 2994 op 3027. Het geheele aantal topgeiredene bedraagt niet minder dan 828, het aantal uitgeschrevenen daarentegen is 795. Trots de vervolging van hooger hand, dus niet alleen handhaving van de organisatie, maar vooruitgang". De suikeroogst in Indië. Uit Soerabaja wordt aan het „Vaderl." geseind: Wegens den geringen regenval tijdens de. West moesson is de stand van het suikerriet minder gunstig. De oogst blijft vermoedelijk heneden het normale. De Onderwijzers-Salarissen. Door den heer K. Ter Laan en 10 andere sociaal-democratische Kamerleden wordt bij bin- nenlandsche Zaken, afdeeling Onderwijs, de vol gende motie ingediend »De Kamer, van oordeel, dat het minimum genoemd aft. 26 der wet op het Lager Onderwijs, le lid, onder 2a, dient te worden gebracht op ten minste f600, en gaat over tot de orde van den dag." De toelichting luidt sliet amendement, door de heereu Van Raalte c. s. ingediend op de begrooting van Binnenl. Zaken, heeft de strekking een uitspraak van de Kamer uit te lokken aangaande de urgentie van de verbetering der onder-wijzersjaarwedden. Ondergeteekenden zijn van oordeel, dat daar naast een beslissing behoort te worden genomen, waardoor althans het minimum dier verbetering wordt bepaald." (Volk.) onder de knie te zijn en behoefde het verder aan wezige bluschmateriaal niet in werking te worden gesteld. In de glasfabriek zelf is niet veel schade aan gericht. Daar de oven echter thans onbruikbaar is, zal het nog wel eenigen tijd duren vooraleer de hut weer werkt. In de 4e fabriek werken ongeveer 100 man. Toen de brand uitbrak, waren allen spoedig buiten, zoodat persoonlijke ongelukken niet zijn voorgekomen. De schade wordt door assurantie gedekt. Eeu talrijk publiek sloeg op verschillende plaat sen rondom het fabrieksterrein den brand gade. Politie, onder leiding van de inspecteurs Noren burg en Ellenberg, handhaafde de orde. Schiedamscbe IJsvereeniging. Heden- en Zondagavond zal de ijstiaan worden verlicht. Het is te hopen, dat er een druk gebruik van zal worden gemaakt, opdat het bestuur meerdere van deze avonden zal kunnen geven. Het Harmonie or kest St. Ambrosius zal op beide avonden een concert geven. Morgen (Zondag) van 10—5 uur is de baan tegen 10 cent eutrée geopend. „De Hanze." Wij vernemen, dat de R. K Middenstandsver eeniging »De Hanze" alhier Woensdagavond aanst. in de Bonsgehoorzaal weder eene vergadering zal houden. Iu die vergadering, ook voor belangstellenden toegankelijk, zal de heer dr. A. Lam, directeur van den gemeente-keuringsdienst te Rotterdam, een voordracht houden over warenkennis en vervalschingen. Katholieke Lectuur. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den heer P. Vink Pz., waarin wordt aangekondigd, dat o.a. alle uitgaven van den uitgever, deu heer Paul Brand te Bussum; in bedoelden boekhandel te verkrijgen zijn. Daaronder behoort ook het prachtwerk sRoora- sche Schoonheid" van den weleerw, pater B. H. Molkenboer, O.P. met 83 illustraties verlucht, een werk uitnemend geschikt om bij jubilea en andere feestelijkheden als geschenk vereerd te worden. Gemeentelijke pensioenwetten. De minister van Financiën heeft op een ver zoek om inlichtingen van Gedep. Staten van Friesland als volgt geantwoord Ik heb de eer u mede te deelen, dat de onder wijzers bij het herhalingsonderwijs, alsmede de gemeente-geneesheeren, belast met de armenprak tijk, gemeente-ambtenaren zijn in .den zin van den Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913. wanneer bij voldoening aan de overige ver- eischten gesteld in art. 2A dier wet, hun benoe ming telkens voor een jaar of vooreen zekef aan tal jaren steunt op een gemeenteverordening op grond waarvan zij tevens na afloop van elk zoo danig tijdvak terstond herbenoembaar tijn. In het door u gestelde geval, dat onderwijzers met het geven van herhalingsonderwijs worden belast, zonder dat t-ij de benoeming wordt bepaald, dat de^v voor een zekeren tijd geschiedt, zijn de be lruk k'-nf-u. wanne- r hun heznldigmg aan den wet- telijkeu eisen voldnet, gemeenteambtenaren in bovengen^emden zin. Mede is dit onder die voorwaarde het geval ten Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.5 te München. Laagste barometerstand 731 5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt/waarschijnlijk nog droog weer, temperatuur om het vriespunt, langs de westelijke kust, naar het zuidoosten toenemende lichte to1 matige vorst. Brand iu de glasfabriek »De Sehie". Gister-middag omstreeks 4 uur, terwijl het werkvolk aan den arbeid was, vielen in de zooge naamde vierde fabriek eenige steenen uit het ge welf van den glasoven. Door dit ongeval sloeg de vlam naar boven, waardoor spoedig het dak in brand geraakte. Dadelijk nadat de eerste vlammen aan het dak zichtbaar waren, werden door het personeel der fabriek alle pogingen in 't werk gesteld om door middel van de brandslang der fabriek het vuur te bestrijden. Weldra bleek, dat aan blusschen niet te denken viel, zoodat de brandweer in actie moest worden gesteld. De rijdende stoom brandspuit, gestationneerd aan den Buitenhavenweg, in de onmiddellijke nabijheid der glasfabriek »De Schie", werd naar buiten ge bracht en vóór den ingang opgesteld. Toen de brandweer gealarmeerd was, verschenen spoedig hierna ook de auto-stoombrandspuit en een aantal slangen wagens. De brandweer, onder leiding van den comman dant, den heer Chr. Krijger, nam nu het blusch- werk ter hand. Met een slang op de waterleiding en een slang van de stoombrandspuit werd water gegeven. De brand bleek uitsluitend te woeden in het dak. Daar onmiddellijk na het uitbreken van den brand, de gastoevoer naar den oven werd afge sneden kon de brand niet veel in omvang toe nemen. De taak der brandweer bleef dus beperkt tot bet blusschen van het brandende gedeelte van het dak. In drie kwartier tijds bleek het vuur geheel Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie een das, huissleutel. Aan de volgende adresseneen schaats, P. Kenen, Wiilemshofje 21 een paar sokken v, Puffelen, Visscherstraat 37 Dameshorloge, Kers, Mathenessenstraat 11 Dameshandschoen, v. d. Berg, Gasstraat 39 ;IJsmuts, Bokhorst, Hoofdstraat 43; Medaillon, Bijl, Ploegstraat 6; Hondenmuil- kort v. Waardenburg Ploegstraat 11 HeereDhan- schoen, Klamer, Lange Nieuwstraat 169; Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren nog ouze lezers, leden en dona teurs van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, aan de maandvergadering, welke mor gen-middag 12' 4 ure in de Bondsgehoorzaal wordt gehouden. De zangafd. »St. Cecilia" zal de vergadering met eenige nummers opluisteren. De Maas is heden met zwaarder drijfijs overdekt. Het ijs hindert de kleine schepen en vooral de motorbooten, welke laatste ternau wernood en met veel moeite kunnen varen. Op verschillende plaatsen aan den oever heeft het jjs zich vastgezet. De commissaris van politie, de heer L. C. Wolffensperger, tevens alhier fungee- rend als waterschout, heeft, met ingang van 1 Mei 1914, eervol ontslag gevraagd. Aan mej. E. Mejjer alhier is, met in gang van 1 Februari a.s., opgedragen de waar neming van lessen aan school B, hoofd mej. van Andel, en zulks tot het eind van den cursus. Gister-middag 12i/2 ure is brand ont slaan in de machinekamer van de motorboot „Koophandel IV", reederij1 Tieman, liggend®» alliier in de Voorhaven. Vermoedelijk is de brand ont staan in poetskatoen, waarin een niet gedoolde lucifer is terecht gekomen. Hij werd door eigen personeel met water gebluscht, zoodat de extinx- teur van de politiewacht aan de Hoofdstraat, die nog aanrukte, geen dienst behoefde te doen. Heden-middag werd aangehouden ten 20-jarig jongmensch, wonende alhier, gesig naleerd voor f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete en werd daarna weer vrij gelaten. Hoogwater te Schiedam: Zondag 25 Jan. 3.35 v.m., 3.50 n.m. UIT ROTTERDAM. Door eenige invloedrijke personen en aanzienlijke firma's op scheepvaartgebied te Rotterdam is het plan vastgesteld tot den bouw van een zeer groot en naar de allerhoogste moderne eischen ingericht hotel te Rotterdam. Naar het »R. Nbl." verneemt, heeft de combi natie daartoe in banden tot 15 Maart a.s. het breede complex panden tusschen Tivoli en het Casino, waartoe dus ook behooren de »Unie", het St. Lucia-gesticht enz. De betreffende prospectussen worden in het aatst dezer week rondgezonden. UIT VLAARDINGEN. De booten, die van Hellevoetsluis op Viaardin- gen en Rotterdam varen, hebben den dienst moe ten staken; het Voornsehe Kanaal is nl niet meer te bevaren. Brand. Donderdagavond is te Dinteloi.rd de vlasinrichting van de firma Vogelaar en Co. met bet daarin aanwezige vlas door het omvallen van een petroleumlantaarn geheel afgebrand. Een vol en een aangebroken vat benzine (de inrichting wordt gedreven door een motor), op korten' afstand daarvan gelegen, koncien intijds verwijderd worden. Alles was verzekerd. Schip gestrand. Men meldt uit Stellendam Gistermiddag is tegen de zandbank Noordpam- [ius hij vloed omhoog gevaren een inkomendei geladen zeeboot, met bestemming naar Dorarecht. Er is een sleepboot dicht hij. Het zicht is slecht. Van andere zijde meldt men ons, oat de he ten ning door het ijs onbetrouwbaar is, en dat liet derde deel van het vaarwater met arijnjs is bedekt. i Aan de „Scheepv." wordt gemeld: Op de Garnalenplaat dwars van Jen Kwaden Heek is bij hoog water het Engelsehe stoomschip „Armenia" gestrand; ijsgang. De zelfverminking te Leeuwarden. De correspondent van de /„Ned." schrijft: Be jongeman uit Zwageveen (Fr), iie zich den voorsten vinger der rechterhand afkapte om aan den militairen dienst te ontkomen, was tot deze zelfverminking gekomen door het feit, dat eenige jaren geleden een oudere broer enkelé dager, na diens inlijving hij de militie is over leden. Ondertusschen is het jongmensch wegens wond koorts in de militaire ziekeninrichting te Leeu warden opgenomen. Hij zal na zijn herstel, met den ander, die hem bij! zijn wanhoopsuaad be hulpzaam was, wel door deu strafrechter women veroordeeld. Op het feit staat ©en maximum-lstraf van twee jaar. G oede vangst. Geruimen tijd heeft de Am- sterdamsche politie gezocht naar de aaaers van eenige brutale inbraken, o. a. de inbraak in da Planciusstraat, bij Nestelroy's fabriek, die in de scholen in de Roggeveenstraat, een poging in een kolenpakhuis in de Van Diiemenstra.it, e. a. Niet minder dan vijf jeugdige boefjes heneoen de 18 jaar blijken debet aan deze «nis rij v en. Gisteren is de politie, volgens de „Tel', er in geslaagd hen te arresteeren. Zij werden naar het bureau Spaarndammersfiraat gebracht en bakenden aan de hierboven genoemde misdrijven schuldig te zijn. In de school aan de Planciusstraat hadden zij een bedrag van ruim f200 gestolen. De inbraak in de fabriek van Nestelroy was al op zeer sluwe wijze geschied. Met behulp vau een roei bootje was men de fabriek van de achterzijde genaderd en zoo binnengedrongen. Het vijftal is ter beschikking der justitie gesteld. Tragisch. Te Dussen (N.-B.) is de 76 jarige J. Van Tilburg, die voor het eerst zijn afrekening der Invaliditeitswet op het postkantoor ging halen dood op den weg. gevonden. Oplichting. Een bewoner van de Utrecht- sche straat, te Amsterdam, is gisteren opgelicht voor 12 glouden horloges. Omtrent deze oplichting meldt het »N. v. N." .- Bij een horlogemaker in de Utrechtschestraat kwam Donderdag een heer of een nabootsing daar van, met het verzoek, hem tusschen vier en vijf uur een aantal horloges op zicht te zenden. Hij beweerde Van Pallandt te heeten en te wonen Van Woustraat 10. De heer D. zond zijn bediende met een twaalftal gouden uurwerken uaar het opgegeven adres, ter wijl hij hem op het hart drukte, vooral of met de horloges of met het geld terug te komen. De man deed zelf open en liet den bediende ia de voorkamer. Hij gaf voor naar de achterkamer te moeten gaan, om met de menschen, waarbij hij inwoonde, zijn keuze te maken. De man zei echter geen woord over de horloges en vertelde in de achterkamer alleen, dat er iemand op hem zat te wachten, maar dat hij nog even weg moest. Daarop ging hij door de gang naar buiten. De bediende wachtte en wachtte, maar i»P." keerde niet weer. Toen begreep men, hoe de vork in den steel zat, men waarschuwde de politie, doch de vogel was gevlogen en is nog niet geknipt, s Morgens was hij gekomen om de kamer te huren, die hij in het begin van de volgende week zou betrekken. Hij had dus nog geen huur betaald. De twaalf verdwenen horloges hebben een waarde van ongeveer f525. De nummers ervan zijn ge noteerd, en de politie doet ijverig onderzoek in de pandjeshuizen te Amsterdam, totnogtoe echter zonder resultaat. Vermoed wordt, dat de oplichter de wijk naar buiten heeft genomen. Bekend. Naar de »N. Pr. Gr. Ct." meldt, heeft J. R arbeider te Obergum, gisteren bekend bij zijn verhoor voor den rechter van instructie te Groningen, aan Willem de Boer in den nacht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2