Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. f 700 f 200 f 4.- f 7.64 1.09 7. 800 300 6.25 11.94 1.49 900 400 8.75 16.71 1.86 7o 1000 500 11.50 21.96i/2 2.2 1500 1000 33.50 63.981/2 4.265 2000 1500 58.50 111.731/2 5586 4000 3500 «161.— 307.51 7.69 7o 7000 6500 «325.- 620.75 8.87 7o «10000 9500 490.95 937.711/2 9 38 70 «15000 «14500 769.08 «1468.94 9.79 Het verzoek is voorzien van 6? instemmings betuigingen. Keuringsdienst te Baant. Tot directeur bij den gemeentelijken keurings dienst van levensmiddelen, genotmiddelen en gebruiksartikelen, roet uitzondering van vleesch en visch, werd voor 1914 benoemd de heer dr. A- Verwey te Rotterdam. Belastingen te Zaandam. Te Zaandam is een progressieve inkomsten belasting ingevoerd met een aftrek van f 500 voor noodzakelijk levensonderhoud en f25 voor ieder kind. Laten we nu den kinderaftrek buiten rekening, dan betaalt iemand met f 600 inkomen dus be lasting van f100. De belasting volgens het tarief zou bedragen f2. Zij wordt voor 1914 3.82 of f 0.64 0/o van het inkomen. Voor enkele andere inkomens worden deze bedragen O /o 0/ .0 0/ /O Of 'O enz enz. In de eerste rij staat telkens het inkomen, in de tweede het belastbaar bedrag, in de derde de belasting volgens tarief, in de vierde de be lasting voor 1914 en in de vijfde het procent van het inkomen.- (Tel.) Het conflict met de Porte. De Porte bood zijn verontschuldiging aan bij den Nederlandschen gezant en verzekerde, dat de militaire politie gestraft zou worden naar aanlei ding van de gevangenneming van Basri bey in het Nederlandsch gezantschapsgebouw op 21 Januari j 1. Reuter meldt voorts Op initiatief van den Oostenrijk-Hongaarschen gezant, als deken, werd heden een collectieve nota, onderteekeud door alle hoofden van de di plomatieke missie, aan de Porte overhandigd om te protesteeren tegen de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende gevallen van schending van de internationale wetten, waarby ook werd genoemd het voorgevallene in het Nederlandsche gezantschapsgebouw en verzocht werd, om last te doen geven' aan de plaatselijke autoriteiten, om dergelijke incidenten voortaan te voorkomen. Nederl. Journalistenkring. «Naar wij vernemen zal binnenkort het rapport verschijnen van de commissie, die na de verwer ping van 't Arbeidscontract, door het Kringbe- stuur is benoemd om te onderzoeken wat er in verband met de bestaansonzekerheid vsn den journalist nog kan worden gedaan, in het rapport wordt, zijn wij juist ingelicht, voorgesteld een Bemiddelingsraad in het leven te roepen. De heeren dr. C. Easton, mr. Aug. Mesrits, J. W. Helmer en L. Schotting hebben hun be noeming tot leden der commissie voor de Statu tenherziening aangenomen. De voorzitter van den Kring mr. Plemp van Duiveland, zal voorzitter der commissie ziin. (Vad.) Straatafsluiting. Blijkens voorslaande kennisgeving zal de Lange Haven, vanaf de Branderssteeg tot ae Gerrit Ver boons traaf, tot nadere aankondiging voor het ver keer met rij- en voertuigen zijn gesloten. Bevolking. In het jaar 1913 werden alhier voltrokken 293 huwelijken, terwijl 6 echtscheidingen plaats had den. Lelie- Bioscoop, Volgens achterstaande advertentie zal Donder dag en Vydag-avond in »Odéon" een opvoering gegeven worden van den historischen prachtfilm «Van de Kribbe tot het Kruis'' op de authentieke plaatsen in Palestina opgenomen. Daar 'thier geldt den bekenden film van de Kalem Company, waarvan de Lelie-Bioscoop het uitslui tend recht van opvoering heeft voor Ned-rland en België, kunnen wy het bijwonen van deze opvoering alleszins aanbevelen. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Jan. 1914 f47846 146 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Jan. 1914 f 45890.11, 64 deelnemers geheel afgeschreven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag om 4 uur werd door fcranüersknechts van den heer Kleipool opgemerkt, dat een man in de Schie sprong. Hij werd er spoedig uitgehaald en naar het politiebureau gebracht. Aldaar bleek, dat hij een 20-jarige jongen uit Rotterdam was. II e d e n-io chtend om 71/2 uur' kreeg de öl-jarige vrouw van Katwijk, wonende Gasstraat, terwijl zij met een gang heet water liep, in de Groenelaan een toeval, Zij kwam te vallen, zoodat een groot deel van het heete water -over haar lichaam vloeide. Thuis gebracht, bleek dat zij ernstige brand wonden aan heenen, armen en onderlijf had be komen. Op advies van esn dokter is zij naar het Slodelijk Ziekenhuis vervoerd, en aldaar ter verpleging opgenomen. Omstreeks Hè uur heden-ochtend is de 4-jariffe J. Boekee, wonende Puttershoeksche- straat, in de Westerhaven gevallen. Door de brugwachters Collignon en. Groenendad en een politieagent werd het kind gered. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 3 Febr. 8.56 v.ra., 9.19 n.m. UIT ROTTERDAM. De stagnatie te Feijenoord. Van vermindering van drukte is op het oogen- blik nog niet. veel te merken evenmin van den minderen aanvoer van wagens en het niet aan nemen van zendingen naar Rotterdam dp 29, '30 en '11 Januari. Dagelijks komen nu, nog circa 800 wagens bin nen, zoadat de voorraad vrijwel onveranderd blijft. Naar wij vernemen, zal door -de Directie een ernstig onderzoek worden ingesteld in hoeverre eender genomen 'maatregelen den ihuidigen toeistand tot een minimum zouden beperkt hebben. UIT VLAARDINGEN. De anti-rev. kiesvereemging Nederland en Oranje heeft voor het lidmaatschap voor den ge meenteraad, vacature-A. W. Schippers, gesteld den heer D. L. Blaauw. Sigarenindustrie. In eenige spoed vergaderingen, belegd door de hoofdbesturen vao de vier werkliedenorganisaties in de tabaksindus trie, is behandeld het- op 17 dezer van het Ver bond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland ontvangen ontwerp van een loon regeling voor sigarensorteerders, die volgens de overeenkomst van 19 Mei 1913 op 1 Juli van dit jaar in werking zal treden. Het eenstemmige oordeel van de hoofdbesturen der werklieden organisaties is, dat de voorgestelde regeling verre beneden de bescheidenste verwachting blijft. Zij hebben een regeling ontworpen, waarin tevens loon bepalingen voor het overige vaste personeel zyn getroffen, wat in het Zuiden des lands reeds geregeld is welk ontwerp aan het Verbond is toegezonden. De inbraak in de bank van leening te 'sGravenhage. Men meldt uit 's-Gra- venhage d.d. 31 Januari In verband met de inbraak in de Bank van leening alhier, werden twee personen aangehou den, die reeds vroeger in die bank inbraken, doch toen werden betrapt. Zij kunden thans echter hun alibi bewijzen en zijn daarom weder op vrije voeten gesteld. De waarde van het gestolene is nog niet nauw keurig vast te stellen, maar wordt op f 8000 it 10.000 begroot. Inbraak. Vrijdag-nacht is voor de tweede maal bij een goudsmid in de Hekkelaan te 's Gra- venhage, de ruit van den winkel stuk ges'agen. Nu worden een aantal ringen ter waarde van ongeveer f200 vermist. Hetzelfde geschiedde Vrijdag avond bij een goudsmid in de Oude Mol straat, waar op deze wyze drie kostbare ringen werden gestolen. Gestrand. Het met 1100 ton steenkool van Warkworth naar Amsterdam bestemde Neder- jandsche stoomschip Betsy Anna" is Vrijdag-avond 7 paal bezuiden Egmond, alwaar 6 voet water staat gestrand. De bemanning heeft zich met de reddingsbooten kunnnen redden. De gezagvoer der is weer aan boord teruggekeerd. De te Nieuwediep thuisbehoorende sleepboot «Hercules" was in de nabijheid. De vergiftiging te Amsterdam. Naar in het Weensche politieblad wordt mede gedeeld, heeft de Weensche politie van twee con ducteurs den sneltrein naar Frankfurt a/Main vernomen, dat zij op 9 November 1913 des avonds 'n een der waggons een jongen man hadden aan getroffen, die in 't bezit was van een plaatsbiljet naar Amsterdam en welke jonge man geleek op op het signalement van den van vergiftiging ver dachten Wijnoogst. Bij confrontatie herkenden de conducteurs Wijnoogst vrij zeker. De politie zet het onderzoek voort en tracht passagiers op te sporen, die de indentiteit afdoend zullen vaststellen. Nieuws uit Oeteldonk. Aan de «Tel." wordt gemeldZaterdagavond was er een zeer drukke vergadering te Oeteldonk, tot bespreking en vaststelling der plannen voor de aanstaande carnavalfeesten. Tengevolge van het hofbal bij Z. K H. Prins Amadero Ricosta di Carnavalo, mankeerde in den aanvang de muziek. Niettemin heerschte er als altijd een zeer geanimeerde stemming. Met het aanstaande carnavalfeest zal een brok Oeteldonksche historie zoowel te water als te land worden vereeuwigd. De Oeteldonksche club stelt zich voor, dit jaar op luisterrijke wijze het 33-jarige onaf'hankelijk- heidsfeest harer vereeniging te vieren. Prins Carnaval zal in een sloep, bemand met een aantal Oeteldonksche roeiers van uit een vluchthaven der nu zoo dienstige Engelsche Dieze naar het vasteland van z'n Oeteldonksche pronk juweel worden overgebracht, waarde Burgervaojer met z'n assesors en tal van Oeteldonksche depu taties ieder met z'n eigen Oeteldonksche attribu ten in de meest opgewekte gemoedsstemming Z. K. H. met open arm£P zullen ontvangen en verwelkomen. Natuurlijk gaat de aankomst en landing van Z. K. H. gepaard met een niet te evenaren Oeteldonksche kannonade. Na deze meest hartelijke verwelkoming zal zich een op tocht vormen uit deze deputatie, aangevuld met diverse humoristische praalwagens, en zal zich de Prins met dezen stoet begeven naar de sociëteit Casino, om daar het groote Oeteldonksche staats stuk, zijn troonrede, uit te spreken. Ook Peer van den Muggenheuvel zal er een kunstelike aonspraok hou we, waorbij het aan poletieke sissers niet zal ontbreken. Eindelijk kwam de muziek en daarmee nog een heel kwakske gezelligheid. Vol geestdrift raakte de vergadering, toen Z. K. H. van uit zijn win terpaleis in Den Haag, waar gisteravond het hof bal plaats 1 ad, de volgende onderscheiding door zijn secretaris deed seinen aan zijn zoo lustig vergaoderde gemintenaren «Winterpaleis, Den Haag, 30ste van Louw-met- de-pook maond 1914. «Aon de Raod van Elf in Oeteldonk. «In 't 33ste jaor vaan m'n Preinsskap benuum ik vur deus jaor mit geleugendigheid vaan m'n komst m de geminte tot Adjedaant de Merkies Absalon di Veldos." Gevat. Zondagochtend vroeg heett de commissaris van politie uit Tilburg, de heer Soun- tiens, te Antwerpen de hand gelegd op de Bor des, die nog in het bezit was van f 41.800. Hij was Zaterdagmiddag in Tilburg bij een vriend geweest, had met deze f 12 verteerd en medege deeld, dat hij via Breda naar Antwerpen zou gaan per auto. Onmiddellijk na zijn vertrek waarschuwde de vriend de politie in Tilburg, waarop de comissa- ris aldaar naar Breda per auto inspecteur Stellen- boom en rechercheur Vinck verwittigde, waarop zij de Bordes per auto najoegen met gemeld gevolg. Dreigend conflit. Men meldt uit Cu- lemborg In zake een conflict tusschen de firma Sillevis en Zn. en haar werklieden, zou heden een staking bij die firma uitbreken. Op de kistenfabriek der firma werken een 200 man. (Vad.) Onderzoek en bestrijding van den kanker. Naar de «Tel." uit vertrouwbare bron verneemt worden thans ernstige pogingen in 't werk gesteld tot vorming van eene Nationale Vereeniging, met zetel te Amsterdam, die zich tot taak stelt, in den geest van het welbekende Samariter Haus, onder directie van prof. Ozerny, te Heidelberg, eene inrichting te stichten ter be studeering en genezing van den kanker. Ongelukken. Gister-middag is op den Vugh- terdijk te 's Hvrtogenbosch omstreeks twee uur de 6-jarige Johanna Dieltjes, wonende aldaar, door den automobiel van aeu heer H. A. Koomans te Ginneke (auto no. 435) overreden en op slag ge dood. Het kind kwam met nog twee vrieudinnetjes zeer snel een zijstraatje van den Vughterdijk ge- loopen om aan de overzijde wat snoepgoed te halen, toen juist bovengenoemde auto aan kwam rijden, met vijf inzittenden. De auto greep het kind, dat over het hoofd werd gereden. Onmid dellijk stopte de auto en reed met het gewonde kind naar het Groot Ziekengasthuis, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. De chauffeur heeft geen schuld. Gisteravond is door de justitie beslag op het lijkje gelegd. Aan het montagewerk, hetwelk door »Le Titan Anversois", van Hoboken te Sas-van-Gent Wordt uitgevoerd aan de Fabrique pour la fabri cation de Produits Chioniques", viel een steiger naar beneden. Hij trof den loopjongen, die zich onder aan een vuurtje bevond, waarin de bouten verwarmd werden, zoo ongelukkig aan den sche del, dat men hem met een schedelbreuk heeft weggedragen. M oord? Men meldt uit Amsterdam Zaterdagochtend omstreeks halfelf werd de 80- jarire weduwe, mej. Wideman, dood in hare kamer gevonden in het pension van mej. v. L. op d; Oudezijds Achterburgwal 139, waar zij een achte amer in huur had. In verband hiermede vernamen wij bij het pen sion de volgende nadere bijzonderheden Mej. Wi deman was een weduwe van 80 jaar, lijdende aan kwalen van den ouden dag als hardhoorig- heid, slecht gezicht enz. Ook klaagde zij vee) over zware hoofdpijn en suizingen in de ooren Bij hen, die haar kenden, stond zij niet als geheel normaal bekend. Zij was zeer zuinig. Terzijde droeg zij onder de bovenkleederen steeds een zak met geld, soms ter waarde van eenige honderden guldens. Toen nu het dienstmeisje van de kamer verhuurster gisteren-ochtend tegen halfelf het ontbijt voor de oude juffrouw naar haar kamer bracht, vond zij deze gekleed, met doek om het hoofd, voor de wascbtafel dood op den grond liggen. Opvallend vond men, dat zij een doek om het hoofd had, zoodat de politie met het geval in kennis werd gesteld. Ook bleek, dat de zak( welke zij steeds met geld bij zich droeg, thans geheel leeg was. In hoeverre hier aan een misdrijf moet worden gedacht, viel gisteren-middag nog niet met zeker heid uit te maken. Het is nl. mogelijk dat mej. Wideman een natuurlijken dood gestorven is en dat zij bij leven het geld reeds uit den zak ge nomen en in een koffer of gesloten doos heeft opgeborgen. Bij weten van de pensionhoudster is gedurende de laatste dagen geen onbekende in hare woning binnengekomen of daaruit vertrokken. De justitie heeft echter termen aanwezig ge vonden om beslag te leggen op het lijk. Nader meldt men uit Amsterdam Zaterdag-middag heeft een voorloopig justitieel onderzoek op het lijk van mej. Wideman plaats gehad, hetgeen geen reden om aan een misdrijf te denken, aan het licht bracht. De justitie houdt echter nog beslag op het lijk, totdat een nader onderzoek zal hebben plaats gehad. De gezonken onderzeeboot. Om trent het zinken van een onderzeeboot te Vlissin- gen meldt men nader Het communiqué, dat de directie der Kon- Maatschappij De Schelde bij ongevallen, enz. ver strekt, is nog niet verschenen. Een ooggetuige deelde ons echter het volgende mede De onderzeeboot no. 5 lag tusschen twee zus terschepen op de werf der Schelde aan den wal gemeerd. Aan boord waren, toen het ongeval plaats greep, twaalf personen. In 't voorste ge deelte van het schip werd gewerkt aan de onder- waterlanceerbnis. Daarin zitten drie kleppen een binnenklep met handbeweging, een wisselklep met luchtdruk en de buitenklep. Men vermoedt, dat tijdens het mechanisch sluiten van de wiskel- klep de buitenklep is opengegaan, tenminste op een gegeven oogenblik stroomde door de lanceer- buis, dié een diameter van 16 Eng. duim heeft, een golf water naar binnen. Een aan boord zijnde sergeant-torpedomaker deed al het mogelijke om de wisselklep in den goeden stand te brengen en zoodoende het water te keeren. Inmiddels vluchten de overige Werklieden naar de uitlaatklep, midscheeps. De laat-ten waadden reeds tot hun middel door het water. Reeds was de boot bijna geheel onder de oppervlakte verdwenen, toen de sergeant-topedo- maker ook door dit gat naar buiten kwam. Hij was tot 't laatste oogenblik op zijn post gebleven en had ten slotte kruipende, half drij vende, langs den wand van 't vaartuig tastende, t mangat weten te bereiken. Dadelijk werd er appèl gehouden en bleek er zoover men kon nagaan, 1 persoon, zeker K., ongeveer 28 jaar oud, te worden vermist. Direct werd het mariuebergingsvaartuig, dat in de buitenhaven lag naar de plaats van het onge val gesleept, waar getracht werd de takels aan de onderzeeboot te bevestigen. De werk zaamheden vlotten slechts langzaam. Om half- zes gisteravond viel het ongeval voor, en onge veer halttien had men het voorschip vast. Den geheelen avond zag het in de omgeving van de plaats des onheils zwart van de menschen, die intusschen slechts weinig van de werkzaam heden konden zien. Voorts wordt gemeld Voorloopig valt niet uit ie maken, waaraan het openstaan van de kleppen van de ianceerbuis is toe te schrijven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is men er in geslaagd met het bergingsvaartuig der ma rine, nadat duikers zware hijschkettingen om de boot hadden geslagen, deze te lichten. Het vaar tuig, dat vol water was, werd leeggepompt. Na geruimen tijd pompen werd het macüinekameriuik boven water gebrach', waarin het lyk van K. werd gevonden. Er bestaat geen twyfel of de man is onmiddelijk na het ongeluk om het leven gekomen. Mishandeling. De justitie te Tiel stelt een onderzoek in naar de mishandeling bij gele genheid van een ijsfeest te Eek en Wiel, op ze keren Klontjes gepleegd. Deze ontving daarbij een diepen sabelhouw over het voorhoofd. De veld wachter der gemeente Maurik, P. v. Doesburg, werd dientengevolge geschorst. Zondag jl. kwam hij met zijn gezin te Tiel over. Toen de rijkspo litie zich gisteren bij hem vervoegde, om een onderzoek in te stellen, bleek v. D. naar Duitsch- land uitgeweken te zijn. S p 0 or w e g o n ge v al. Gisteravond omstreeks 5 uur, had er op het Stationsemplacement te Veen- dam een spiooirwegio-ngeval plaats. Tijdens' het mn- geeren geraakten door verkeerden wisselstand twee zwaar beladen Duitsche wagens buiten het spoor, Van den eenen wagen, een z.g. truckwagen, bela den met zwaar1 ijzerwerk, geraakte de eene truck diep in het grint, terwijl de andere wagen met een as ontspoorde. Uit Stadskanaal werd telegrafisch werkvolk ontboden, hetwelk spoedig ter plaatse kwam. Na eenige uren was alles weder opgeruimd. Er ontstonden geen persoonlijke ongelukken; ook de materieele schade is niet groot. Er ontstond alleen eenige vertraging in oen rangeerdienst, zoo- nat de treinenloop geen stoornis onoervond, B e d 0 i v e n. In de nabybeid van het plaatsje Niedersessmar zijn hij den aanleg van een tram lijn verscheidene werklieden door een grondver schuiving bedolven Twee zyn gedood, twee levens gevaarlijk, de overigen licht gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2