Staten-Generaal. Gemeenteraad. en Gewestelijk Nieuws. (Slot). lem aan het slachthuis moet geschieden. Alle waren, aan de ingeschreven handelaars ge adresseerd. gaan rechtstreeks van boot, spoor °i tram naar het slachthuis. Wordt de partij daar afgekeurd, dan wordt zij aan den leve rancier weder teruggezonden. De belangheb benden brengen tegen deze wijze van keuring in, dat zij veel tijd- en geldverlies meebrengt en dat sommige leveranciers door dien over last niet meer aan de Haarlemschei hande laar? willen léveren, doch dit rechtstreeks aan particulieren per postpakket do- n. waar door zij de keuring ontduiken. Hierbij komt nog, dat de slagers hun toebereid* waren met ter' keuring behoeven te zenden aan het slachthuis. Bij het debat in den Raad waren echter de meeste leden van oordeel, dat J misken ring niet zulke voldoende waarborgen geeft als slacht- huiskeuring. -Met 19 tegen 13 stemmen werd daarom een motie van de heeren W. A. J. van de Kamp, J. H. Visser en mr. dr. H. R. Ribbus, om B. en W te verzoeken voorstellen te doen tot in voering van huiskeuring in plaats van slacht- huiskeuring, verworpen. Als concessie aan de handelaren weraen echter op voorstel van B. en Vde keurloonen verlaagd. -» Pensionneering gemeente-ambtenaren. Door de afdeeling Amsterdam van den Ned. N.-R. Gemeente-werkliedenbond is een adres aan B en W. verzonden, waarin naar aanleiding van het bepaalde in art. 41 van de pensioenwet voor de weduwen en wezen van gemeente-ambtenaren, (n.l. dat door het Rijk de inkoop voor de op 1 Oct. 1913 in dienst zijnde gemeente-ambtenaren zal worden gestort), verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat de bijdragen door de gemeente-ambte naren voor 1 October 1913 gestort, aan deze zul 'en worden gerestitueerd. H. B. S. Uit Dirksland meldt men onsEen voorstel van B. en W. om bij eventueele stichting van een R.ks-Hoogere Burgerschool op het eiiand Goeree en Overflakkee eene belangrijke som be schikbaar te stellen indien deze inrichting te Dirksland gesticht werd, is door den Raad met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Ziekenfonds wezen. De Landelijke Federatie ter behartigingvan het Ziekenfonds wezen heeft de Koninklijke goedkeu ring harer Statuten verkregen. TWEEDE KAMF.R Zitting van Woensdag 4 Februari. De beiaadstaging over de onderatd. Lager Onder wijs van de begrooting van binnen- laodsche zaken wordt voortgezet. De heer Otto uit de klacht, dat de minister van geeu daden heeft blijk gegeven om den achterstand bij het lager onderwijs in te halen. Hij betoogt wat de oorzaken van dien achter- sthüd zijn en zoekt het middel tot verbetering in verbetering van de onderwijzers. De opleiding van de onderwijzers dient n.l. z.i. veranderd te worden, evenzoo de salarissen en de examens, Spr. roert nog eenige punten aan. Hij pleit o a. voor reorganisatie van het schooltoezicht en wil het onderwijs rijkszaak maken rriet een afzonder lijk departement. De heer Gerhard bespreekt eveneens de resultaten van het onderwijs en steunt het verzoek, om de statische opgaven te verbeteren. Hij betreurt het, dat de Arbeidswet zooveel kin deren weer op straat werpt en vraagt, of de mi nister geen commissie tot onderzoek en tot het ontwerpen van maatregelen ter verbetering kan benoemen. De heer Ketelaar vraagt den minister, wat hij nu eigenlijk met het lager onderwijs denkt te doen. De neer Van der Molen bestrijdt den heer Ter Taan op het gebied van de toepassing van de M. u. 1. o.-wet en met oetrekking tot het tekort aan plaats op de Rotterdamsche scholen. De heer Van Wijnbergen uit eenige protesten en heeft het daarna over den invloed van de politieke en godsdienstige richting bij be noemingen Hij betoogt, dat de regeering het wenschelijke van dezen invloed moet erkennen. Na regeling van werkzaamheden en een protest van den voorzitter tegen de openbaarmaking van een ter griffie overgelegd stuk in het Weekblad voor minder marine-personeel maakt eerst de heer Roodhuizen een opmerking over hetgeen vorige sprekers over de voorliefde voor het onder wijs rechts en links hadden verklaard en komt daarna deministervanBinnenland sche zaken aan het woord. Deze beantwoordt eerst een opmerking van den heer Van Wij bergen en zegt voorts, dat de soci ale plannen van de regeering voor de kostbare maatregelen ter verbetering van het onderwijs dienen te gaan. De verberering van het rijks- schooltoezicht zou 2 ton kosten en praematuur zijn. Spr. behandelt verschillende grieven, o. a. het slechte sclioolbezoek op sommige visscherijplaatsen. De minister erkent naar aanleiding van de klacht, betreffende het voorbijgaan van een Israëliet bij een onderwijsbenoeming, dat de politieke en gods dienstige overtuiging van den sollicitant invloed kan uitoefenen, b.v. bij een burgemeestersbenoe ming. Gaarne wil spr. de statistiek verbeteren. De minister deelt vervolgens mede, dat mis billik van subsidie aan de bijzondere school wei nig voorkomt. Spr erkent dat men bij verhoo- giug van salarissen zal ie beschikken hebben over een ruimer beurs onder de candidaten. Spr. gaat niet mede mede met den heer Ter Laan, die meent, dat resultaten van het onderwijs niet goed kunnen zijn, zoolang het volk arm is. De heer Ter Laan verwacht alleen redding van het soci- disme. Spr. deelt de rneening niet, doch ver wacht veel van een gestadigen opbouw. De heer Ketelaar repliceert. De heer Troelstra verklaart, dat de rede van den minister ook op hem een zeer teleurstel lenden indruk heeft gemaakt. Spr. acht den minister niet consequent, omdat voor andere hoofd stukken der begrooting wel geld voor verhooging beschikbaar is. Spr. en zijn partijgenooten willen deze regee- ring gaarne steunen, doch ze zullen met behulp van amendement of initiatief hun plicht weten te doen. De heer De Jong repliceert en beantwoordt den heer Van Wijnbergen. De minister zegt bij dupliek, dat hij vol strekt niet is afgeweken van wat hij als program dei regeering heeft genoemd in verband met den uilslag van de verkiezingen. Het ministerie is niet opgetreden als concen tratiekabinet, ook niet als socialistisch ministerie en was dus niet gebonden aan alle programpunten van dezen, waartoe de verbetering van de onder wijzerssalarissen behoort. Als spieker een socialistische minister was, dan zou hij geld kunneu vinden voor die salarissen, immers, dan kon hij de defensie-uitgaven sparen. Maar dat kan hij niet. Hij acht de defensie-uit gaven noodig. De heeren Juten en Marchant vragen betere salarieering van de onderwijzers aan de kweekscholen van het Rijk. De minister kan niets pertinents beloven. De heer Ketelaar klaagt, dat de vergoeding voor kost en inwoning van de kweekelingeu (f300.veel te gering is. De heer De Jong verdedigt een amendement, door hem met den heer De Muralt voorgesteld, strekkende tot verhooging van den post voor de Rijksnormaallessen met f 100.000. De voorstelers beoogen voornamelijk de split sing in drie categorieëen van de lessen, welke worden gegeven naar gelang van hun salarieering, te doen ophouden en alle lessen even hoog te salarieeren. Na verder debat zegt de minister, dat bij het amendement niet kan aanvaarden. Hij kan niet tot een zuinig beheer komen, wanneer telkens de posten zelfs met een ton worden verhoogd. Wordt het amendement aangenomen, dan zal hij daarin een teeken zien, dat zijn voornemen wordt afgekeurd en zal hij den heelen post niet gebruiken. Ten aanzien van de tuchtschool-leerlingen is hij van plan. een circulaire te zenden, welke de toe lating van deze personen tot de Rijksnormaallessen weder opent. De heer Ter Laan (Den Haag) klaagt over de onmogelijke uren der lessen op de normaal scholen alleen des avonds. Het verheugt hem, dat deze minister een dagschool wil maken. Aan die dagschool verbinde men nu ook het beste perreneel. De heer Oosterbaan stemt hiermee in. De heer van der Molen wenseht verande ring van de beoaling. dat er slechts 4 klassen mogen zijn van kweekscholen. Men make parallel klassen, zooals men bij H B. S doet. De heer De Jong vraagt, of de minister wil toezeggen het dour hem aangevraagde geld gelijkelijk te verdeel n, De Minister zegt, dat hij het alleen kan overwegen, niet toezegen, daar de splitsing werd gemaakt op advies van het schooltoezicht. Hij wil gaarne streven naar dagnormaallessen en ook beproeven, of hij den wenk van den Van der Molen kan volgen. De heer De Jong ziet zich onder deze om standigheden genoopt, het amendement in te trekken. De heer Hugenholtz acht het aanvangs salaris van de onderwijzers aan Rijks-lagere scholen te laag De minister zegt overweging toe van betere salarieering. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 6 Febr. v.m., 0.15 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van twee leden voor den Raad van Rotterdam werden 413 stemmen uitgebracht (aantal kiezers 470), waarvan 2 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren A. D. van Doorn (lib.) 100, L. J. J. Hazelnet (R. K.) 116, P. J. Helsdingen (S. D. A. P 132, W. J. M. Heijneker (S. D. A. P.) 125, T. de Meester (lib.) 151 en A. Prins (a.-r.) 121 stemmen. Herstemming dus tusschen de beide liberale en socialistische candidaten. De »Msb." schrijft in verband met deze uitslag Wat reeds verluidde, vond nu bevestiging; dat n.l. de annexatie van den Hoek aan de rech terzijde lutiel politieke winste breDgen zou. Men moge er al op wijzen, dat van linkschen kant meer stembusijver is ontplooid dan bjj de rechtsche organisaties, nu niettemin slechts een kleine fractie der kiesgerechtigden thuis bleef, lijkt het ons politiek zelfbedrog, voor de naaste toekomst ten aanzien van het nieuwe Rotterdam sche kiesdistrict bijzondere verwachtingen te koesteren. Wat niet wegneemt - eer insluit dat er voor onze rechtsche kiesvereemgingen met vrucht zal kunnen gearbeid worden. Voor het moment zullen de liberale wel met den buit gaan strijken, en voor hun 260 stem metjes zich een overwicht van 2 stemmen koopen op de (gezamenlijkz christelijke fracties in den raad al heeft mogelijk de heer Helsdingen, de eeuwige candidaat der S. D. A. P. in Rotterdam II, nog een klein kansje. Hij stond er althans nog nimmer zoo goed voor. Dat de rechtsche kiezers zich verder om deze stembus niet druk zullen maken, spreekt wel van zelf". Zuster Henrica. -j- In het St. Jozefs Gesticht aan de Tuinlaan alhier is Dinsdag 1.1. overleden de eerw. Zuster Henrica, jn de wereld mej. Gertrudis Ludovica Hensen. Den 27n Maart 1836 te Calcar (Duitschland) ge- geboren, legde de eerw. Zuster Henrica den 14n Maart 1869 hare religieuze gelofte af in de Con gregatie van de H. Catharina von Senen der Orde van den H. Dominicus, die toen haar moederhuis had in het gesticht aan de Tuinlaan alhier. In het huis, waar zij aldus geprofest werd, heeft Zuster Henrica geheel haar religieus leven door gebracht, steeds de huishoudelijke zaken beharti gend met een ijver en nauwgezetheid, waarin zij velen ten voorbeeld was. Na een volijverig werk zaam leven is zij aldaar in hoopvol vertrouwen de eeuwige rust ingegaan. Morgen-ochtend 10 uur zal haar stoffelijk over schot in de rustplaats der eerw. Zusters op de R. K. Begraafplaats alhier worden bijgezet. Zij ruste in vrede Lelie-Bioscoop. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de opvoering van den bekenden prachtfilm «Van de Kribbe tot het Kruis", welke heden (Donderdag) en morgen (Vrijdag)avond in Odéon's zaal plaats heeft. Dr. van Roojen alhier is benoem d tot ridder m de orde van Oranje Nassan, met de zwaarden. H e d e n-m iddag om 1 uur is de 6-ja- rige A. Heggelman, wonende Damlaan, in genoemde straat door een hond aangevallen en in zijn ge zicht gebeten. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den agentvan politieleklasse P. C Putters is met ingang van 1 Juli as. eer vol ontslag aangevraagd. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 3 Februari 1914, des namiddags 2 ure. Bouwgrond. De wethouder, de heer Goslinga, voorzitter van Grondbedrijf, zegt eerst goede nota te nemen van de verklaring van den heer Koopmans in verband met het belang der volkshuisvesting dat hier behartigd wordt. In de Commissie voor Grondbedrijf en in het College zijn de verschil lende bezwaren gewogen; maar vaststaat, dat men het plan beoordeelen moet naar het intrensieke deel. Bindende bepalingen te maken omtrent den huurprijs gaat moeilijk. Ook bij uitgifte in erfpacht kan men moeilijk den huurprijs vastleg gen Zelfs aan het Departement van Binnenland- sche Zaken is men er op tegen, dat bij dergelijke transactiën de huurprijs genoemd wordt. Naar de werkelijke kosten van het plan moet men den verkoopprijs beoordeelen. De Directeur van Ge meentewerken verzekerde, dat 't geen financieel nadeel voor de gemeente zou opleveren of de grond volgens het oude of naar het nieuwe stra tenplan zou worden uitgegeven. Het verschil is alleen, dat, men aan den Havendijk nu een groo- tere bouwdiepte zal krijgen dan oorspronkelijk geprojecteerd was. - Weth. stelt verder in 't licht, dat de prijs van f7 per M2 ook gebaseerd is op de type en het aantal van woningen (46) die daar zullen worden gebouwd. - De mogelijk heid is in t licht gesteld, dat later daar, in plaats van de eensgezinswoningen, twee verdiepingen- woningen zouden wordeu gebouwd. Ook dat is in de Commissie besproken; maar die gebeurlijkheid is wel van zelf uitgesloten, omdat de panden met derving van licht en lucht, dan te veel inge bouwd zouden worden, wat in strijd is met de verordening en de verordening op dit pand niet zoo licht zal gewijzigd worden. Bij het maken van verdieping zou men niet verder kunnen gaan dan 15 a 20 meter bouwdiepte, wat te gering is. De heer Van der Velden zegt, dat de aan vragers van bouwgrond boven de 1000 Meter reductie krijgen, 't Zou in den verkoopprijs dus eigenlijk slechts een kwartje kunnen schelen. De heer Van der Zee acht't niet gewenscht dit verkoop-voorstel uit te stellen. Men moet zoo min mogelijk uitstellen. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat hij alleen besproken heeft, het bezwaar nu te bouwen 46 eengezinswoningen later weer zou worden afgebroken eu daarvoor in de plaats wo ningen van meer dan een verdieping zouden wor den gebouwd, hetgeen dan toch in strijd zou zijn met de bouwverordening. Tegen die gebeurlijkheid was eenige waarborg gewenscht, maar van uit stel van behandeling heeft hij niet gesproken. De heer Koopmans bespreekt nog eens de kwestie van de huurprijzen de aanvrager stelt zich voor daar woningen te bouwen van f2.85 a f2.35. Waar nu bezwaar bestaat die huurprijzen in het koopcontract vast te leggen, zou hij toch wel graag eenige waarborg zien, dat aan die prijzen niet te veel wordt getornd. De heer Van der Schalk zegt, dat hij niet voor is, aan particulieren grond beneden den prijs at te staan, wel aan eene vereeniging als «Volks huisvesting" waar bij de behaalde winst aan het doel der Vereeniging ten goede komt. De wethouder, de heer Goslinga, betoogt nog eens, dat men bij dergelijke grondaanvragen eerst letten moet op het zuiver plan het bouwen van goede, gezonde zuivere woningen. Moeilijk Raat t daarbij omtrent de huurprijzen in de ver koop, voorwaarden bindende bepalingen vast te stellen. Dat echter op het type van woningen wel degelijk gelet wordt, bewijst 't nog pas gebeurd is, dat, voor een massa eenkamerwoningen grond in erfpacht werd gevraagd maar men heeft die met willen geven, a! zou ook een huurprijs van -o stuivers gegarandeerd zijn. De prijs van f'7 acht weth. alleszins gewettigd, waar er hier nog een bezwarende voorwaarde aan den grondver- koop verbonden is, nl. dat er slechts eensgezins woningen mogen gebouwd worden. De opmer king dat 't voor particulieren alles winst is, had weth. van een koopman (als de heer Van der i Schalk) niet verwacht, Een vereeniging is ons zeker niet onsympathiek; maar moeten wij dan wachten tot eene vereeniging aenvraagt èn op bouwaanvragen van anderen niet ingaan? De heer Houtman zegt, dat hij in de com missie voor Grondbedrijf voor het plan gestemd heeft om de redenen door de heer Goslinga ont wikkeld maar hij deelt toch ook het bezwaar van den heer Van der Schalk. In principe is hij er meer voor, dergelijke aanvragen aan een ver eeniging toe te staan dan aan particulieren. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij het bezwaar van den heer Koopmans deelt. Hij weet toch dat in Rotterdam, waar zich dezelfde kwestie heeft voorgedaan, grond is beschikbaar gesteld onder beding van een bepaalde huurwaarde en meent dat men dit ook nier kon toepassen. Weth., wien dit geval, waar hij zijn stem moet bepalen, in een verbazend moeilijk parket brengt, kan zich zoo slecht vereenigen met den verkoopprijs en zag ook gaarne meer vastheid aan de huurprijzen verzekerd. De Voorzitter geeft Dog eenige toelichting omtrent den op f7 bepaalden verkoopprijs. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt verder: laten wij probeeren de huurprijzen in de verkoopvoorwaarden vast te leggen De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat het type van woningen vooral weegt in de prijs bepaling van den grond. De heer Van derZee zegt, dat hij niet tegen de aanvraag is, omdat, wanneer niet op de ge stelde vraag wordt ingegaan, er geen woningen worden gebouwd. De wethouder, de heer Van Westendorp, onderbreekt, dat er meer aanvragen zijn. De Voorzitter vraagt nu het College te machtigen tot dezen verkoop, waarbij 't zal nach ten zooveel mogelijk eene bepaling omtrent de huurprijzen te krijgen en een servituut inzake de wijze van bebouwing. De heer De Bruin vraagt, waarom deze grond verkocht wordt vlak bij den Havendijk, heel dicht bij de Maas. Hij wijst erop dat er nog een advies ligt in dato 29 Mei 1913 op het voorstel— Smit in zake de Maasgronden om die binnen zekeren afstand niet te verkoopen, maar in huur of erfpacht te geven. Dat advies is nog niet in behandeling gekomen. Wel zijn er in comité enkele groote zaken besproken, waaromtrent spr. niet klappen zal, maar omtrent de Maasgronden is nog niets beslist en nu gaat men ze toch al stukje bij stukje verkoopen. Beter ware 't, alvo rens verder te verkoopen eene principieele be slissing inzake dat preadvies te nemen. Spr. be twijfelt of wij deze zaak, met 'toog op haar belang, uit kunnen stellen om eerst het bedoelde preadvies te behandelen; maar hij vraagt zich af waarom B. eu W. dan niet eerst dat preadvies aan de orde hebben gesteld. De wethouder, de heer Goslinga, staat ver baasd over de fantaisie van den heer De Bruin, die ook dezen grond tot de Maasgronden rekent. Bij het voorstel - Smit werden tot de Maasgronden gerekend terreinen die voor industrie of handel bestemd zijn en was de bedoeling die niet te vei koopen, maar in huur of erfpacht te geven maar daartoe is zeker niet te rekenen deze grond,' die nog door een breede boord gescheiden is van den Havendijk, den invloedsfeer van de Maas waar eventueel een haven moet worden doorge graven enz. Dat het preadvies op het voorstel— Smit (waarbij nog de diepte moet worden aange geven Red.) nog niet is behandeld, heeft een ge gronde oorzaak. Weth. acht de opmerking van den heer De Bruin ver gezocht; immers tusschen dezen grond en den Havendijk ligt nog een stuk van de zelfde en een van de halve grootte. Die grond ligt er dus nog 95 Meter af. De heer 1) e Bruin wraakt den toon waarop de heer Goslinga hem beantwoordde, de wijze waarop hij sprak van zijn fantaisiespr. heeft geen fantaisiehetzelfde zou hij van den heer Goslinga kunnen zeggen. Door den heer Smit is indertijd een voorstel in zake de Maasgronden ingediend, maar de groote moeilijkheid is hiel de grens: er is geen grens getrokken, dus kan men niet spreken van fantaisie. De verandering die daar zal plaats hebben is niet te overzien dus acht hi] t het best, daar voorshands geen grond te verkoopen. De wethouder, da heer Goslinga, betoogt, dat op dezen grond wel woningen moeten gebouwd worden, wijl die voor industrieele doel einden met geschikt is. Wat de handelsterreinen aan de Maas betreft, daar is geen grens voorge trokken; wel bestaat die grens in de bestemming der terreinen. Weth. wil daar niet verder op in gaan, maar houdt vol, dat deze grond 't best geschikt is voor huizenbouw. De heer mr. Kavelaars vraagt of er in dit ge\al gevraagd is, of de aanvrager erfpacht wilde hebben. De Voorzitter hoopt van ja. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a. verzekert, dat de vraag in zake erfpacht steeds gesteld wordt, en met altijd zonder succes, voegt hij er ironisch bij! De heer mr. Kavelaars gevoelt mede het bezwaar omtrent de huurprijzen, vooral wanneer de woningen van den eersten bezitter aan een nieuwen eigenaar overgaan. De heer De Bruin onderbreekt hemhij verkoopt ze dadelijk. De Voorzitter constateert dus, dat deze grond zal verkocht worden voor vrije arbeiders woningen, getracht zal worden een servituut te verkrijgen en ook de huurprijzen in de verkoon- voorwaarden vast te leggen. Het voorstel wordt aangenomen met 1<>5 stemmen. Tegen stemmen de heeren Van Westendorp, Van der bchalk, Hoek, De Bruin en Koopmans! veilaten terlood heeft de vergadering Het voorstel om aanvrager voorkeur te geven bij grond verkoop aldaar wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Verzoek van D. Kok qq. om hem een per ceel grond aan de Prins-Frederik-Hendrikstraat tegen f6.50 p. M- te verkoopen met advies van o. en W. Uit de nadere toelichting blijkt nog, dat op dit terrein 11 beneden- en bovenwoningen zullen ge bouwd worden. De heer Van der Zee wijst oo het verschil in den verkoopprijs van dezen grond en den hier voor bedoelden. Deze wil men voor f 6.50 afstaan terwijl de vonge nog f 7 moest opbrengen De wethouder, de heer (- o s I i n g a. verklaart, dal deze grond op een heel ander punt is gelegen dan de grond daar straks bedoeld. Dat is een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2