Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bevolking. weten, of kunnen mogelijk is. Daarom Inwerkingtreding. Ten slotte wordt bepaald, dat met uitzondering van artikel 1 (dat het recht op ouderdomsrente vaststelt) de wet m werking treedt op een door de Kroon te bepalen tijdstip op welk tijdstip vervallen zal het laatste lid van art. 411 der Invalidi eitswet. Art. 1 treedt in werking zes maanden na dat tijdstip. Na het in werking treden van art. 1 kan geen rente worden aangevraagd krachtens art. 370 der Invaliditeitswet. Hij wien op grond van art. 369 of art. 370 der Invaliditeitswet een rente is toegekend, heett geen recht op rente ingevolge de Ouderdomswet. Zoo lang op een aanvrage om rente ingevolge art. 369 ot 370 der Invaliditeitswet niet onherroepe ijk is beslist, wordt op een aanvrage om rente ingevolge de Ouderdomswet geen beschikking genomen. Het ontwerp gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting, waarin het wetsontwerp een product der omstandigheden wordt genoemd. Theoretische voorl efde voor een bepaald stelsel van voorziening in de nooden van behoeftige ouden van dagen heeft bij de samenstelling daarvan niet voorge zeten en kon daarbij niet voorzitten. In dat ver band wordt uitvoerig door de Regeering betoogd (het ontwerp is onderteekend door de iMinisters van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën), dat het ontwerp is afgedwongen door de bepaling der Invaliditeitswet, krachtens welke art. 369 uiterlijk op 9 December 1913 in werking zou treden. Het op 's Rijks kosten toekennen van een ouder domsrente aan 70-jarigen, die volgens de wet onder het begrip arbeider worden gerangschikt, met uitsluiting van allen die buiten de wettelijk geconstrueerde gre.ns van het arbeiderschap staan, schept naar het oordeel der Regeering een on duldbare bevoorrechting van een bepaald deel, een bepaalde klasse der bevolking, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde behoort te worden gemaakt. De afzonderlijke invoering van art. 369 heeft het pleit ten gunste der kostelooze ouderdoms rente beslist. Het tijdperk van gedachtenwisseling over andere stelsels van voorziening in het aller- noodigste voor de ouden van dagen acht de Re geering met de afkondiging der Invaliditeitswet feitelijk afgesloten en sedert 9 Juni 1913 hebben zulke gedachten wisselingen in ons land alleen nog een academische waarde. Minister Treub herinnert er aan, dat hij het stelsel, dat met de afzonderlijke invoering van artikel 369 Invaliditeitswet de zegen heeft weg gedragen, met is toegedaan. Dit heeft hem even wel niet belet in te zien, dat, nu het stelsel een maal stuksgewijze is in practijk gebracht, men op geen andere wijze kan komen uit de impasse, waarin men is geraakt door het te ontdoen van de tot ongelijke behandeling van maatschappelijk gelykstaauden leidende halfslachtigheid, welke er thans aan kleeft. Waar aan het te niet doen der aanspraken, die aar. art. 369 worden ontleent niet valt er niet viel te denken, bleef niet anders over dan de scheidsmuren, welke dat artikel lusschen bevoorrechten en uitgestotenen optrekt, omver te halen. Verder wordt uiteengezet waarom een afzon derlijke regeling, als in het ontwerp belichaamd, noodzakelijk was. Zoodra toch gebroken wordt met den schijn als zou de kostelooze ouderdoms rente een overgangsmaatregel zijn, voor een eerst toekomstigen verzekeringsphcht, volgt daaruit voorts, da' die ouderdomsrente niet kan worden opgevat als een onderdeel van een verzekerings wet. Bij de uiteenzetting hoe gekomen is tot de be paling der behoeftigheid wordt betoogd dat het denkbeeld om een vaste inkomensgrens in de wet op te nemen beneden welke behoeftigheid zou zijn aan te nemen, na gezette overweging werd losgelaten, eensdeels omdat zulk een voor het ge- heele Rijk geldende grens hier te laag, ginds te hoog zou zijn, anderdeels wijl de kosten van nood zakelijk levensonderhoud op het platteland en in de steden te verschillend zijn, dan dat die overa naar een zelfde maat zouden zijn te meten. Verder wordt aangetoond, dat de som, die de gemeente volgens deze regeling als vergoeding voor de uitvoering der Ouderdomswet van het Rijk ontvangen, onafhankelijk is van het aantal renten, welke zij toekennen, echter zoodanig be rekend wordt, dat, in normale omstandigheden en bij een rationeele toepassing der wet, de ge meenten in de Rijksuitkeering een voldoende schadeloosstelling zullen vinden voor den last, welken de wet haar oplegt. De voordeelen worden verder opgesomd van een uitvoering der wet door de gemeentebesturen en betoog o. a., dat bij een regeling als hier het doode gewicht der administratiekosten veel ge ringer zal zijn dan bij een gecentraliseerde uit voering der Ouderdomswet het geval zou wezen. Natuurlijk zal in de grootere steden de uitvoering niet op zoo eenvoudige wijze kunnen plaats heb ben als op het platteland, maar toch acht de reg. de gemeentebesturen ook van de groote ge meenten beter toegerust voor het nemen van be slissingen als hier worden vereischt, dan een cen trale Rijksinstelling. De Regeering verklaart, dat zij tot uitsluiting der bedeelden ook op financieele gronden is ge komen, maar ook omdat rente toekenning aan bedeelden ten gevolge zou hebben in de eerste plaats, dat ten aanzien van de ouden van dagen, die door kerkelijke of particuliere instellingen w 'nlen ondersteund, die instellingen zouden worden teruggedrongen en haar werk door een onder steuning van staatswege, buiten de organisatie van armenzorg om zoudenzien overgenomen. Verder zou het er toe leiden, dat de gelden, voor ouder domsrente bestemd, ten deele ten goede zouden komen aan kerkelijke, particuliere en burgerlijke instellingen van weldadigheid. (Wordt vervolgd). Commissaris der Koningin in Utrecht. Onze Utrechtsche correspondent meldt ons, dat voor het ambt van Commissaris der Ko ningin van Utrecht ook ernstig in aanmerking komt mr. dr. A. F baron van Lynden, die zooals men weet, aan de Koningin ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Utrecht. (Tel.) Verordening winkelsluiting te Amsterdam. Naar het jHbld." meldt, zijn de werkzaam heden van de commissie voor de strafverorde ningen inzake de door haar te ontwerpen tech nische herziening van de verordening op de winkelsluiting zoover gevorderd, dat de commissie binnenkort zal bijeenkomen om de definitieve redactie vast te stellen. De meerderheid der commissie moet zich, op voorstel van haar medelid mr. B. E. Asscher, verklaard hebben voor afzonderlijke bemalingen ten opzichte van bepaalde soorten winkels, zooals consumptie- en sigarenwinkels. In den raad zal, tegelijk met deze technische herziening het voorstel-Ter Haar c.s. aan de orde worden gesteld, om de verordening op te heffen. Nederl. officieren in Albanië. Naar „Het Vaderl." verneemt, heeft de minister- van oorlog de volgende officieren aangewezen om deel uit te maken van de AlbaneesChe gen darmerie De kapitein J. M. Sluis van den giemeralen staf; de kapiteins H. J. L. Kroon. J. E. Snellen Van Vollenhoven en de le luits. J. ff. Soocé. N. J. M. F. van Everdingen en J. H. Sar der infanterie; de kapiteins W. de Waal en ff. J. Verhulst en de le luits. C. de Jongih en J. Fa- bius der artillerie; de ritmeester L. Roelfsema en de le luit. J. Knel der cavalerie. is het verstandig van den Minister, dat hij gezegd heeft: »E»m Grondwetsherziening? Goed. Maar dan moet ik eerst in groote lijnen weten: hoe!" Over de kans van slagen der Commissie liet jhr. Lohman zich volgenderwijs uit »Er is een politieke reden voor alle partijen, om tot een oplossing te komen, omdat deze kwestie dwars door heel veel andere kwesiiën heen loopt. Ieder erkent, dat voor de zuivering der politieke atmosfeer een oplossing noodig is. Nu is 't een feit, zeide Z.Exc met een fijn lachje dat men zich in de Kamer beter ver staat dan er buiten. Als de pers, zoowel de recht- sche als de linksche, nu ook opbouwend werkt, heb ik er veel idee op, dat men een goeden weg vinden kan, waarbij niemand zijn beginsel be hoeft los te laten. De oplossing moet echter zóó zijn, dat de vrijheid van alle groepen van men- schen zooveel mogelijk gewaarborgd blijft. En waar ons volk gevoel heeft voor rechtvaardigheid en niemand kan verlangen naar een godsdienst oorlog, daar heb ik voor mij wel hoop, dat de zaak tot stand komt. Wat hemzelf betreft, zei jhr. Lohman Wat mij aanbelangt mijn hoofdstreven was steeds, de Schoolkwestie tot een einde gebracht te zien. Daarom alléén ben ik in de poli tiek gegaan. En als straks de Staatscom missie gereed is en de Schoolkwestie opgelost mag zijn. dan zal ik mij uit het politieke leven terug trekken. En er moet een einde aan komen Als de kwestie blijft, zooals ze nu is, wordt ze een bederf voor ons land. Immers, in beginsel is ze reeds in 1889 opgelost en nu is het een verbijten van elkander. Ja hoe mooi de Schoolstrijd ook op zich zelf is geweest het mooie is er ook voor ons af. Want zelden meer verlaat men een verga dering met den indruk, iets verhevens, gehoord te hebben. Het is er nu vaak om te doen, hoe men het best en het meest zijn tegenstander een trap kan geven..." school gegaan, op zeevisschersvaartuigen mogen aanmonsteren, ook al bestaat er voor die jongens gelegenheid, nog verder schoolonderwijs te ont vangen. Zondagavond is er ingebroken in het percee1 Wilhelminastraat No. 51 te Vlaardingen. bewoond door M. T. Foet,. Er werd f78 gestolen. Burgers hebben een der beide dieven gegrepen en naar het politiebureau gebracht. De ander, die in het bezit is van het gestolen geld. wist te ontvluch ten. UIT DELFT. Het door B. en W. van Delft geteekende be sluit tot niet eervol ontslag van een inspecteur van politie 3e klasse aldaar, is nog niet verzon den. Een nader onderzoek doet denken aan storing van de geestvermogens van den in specteur. UIT ROTTERDAM. Naar aan de »Rott." wordt medegedeeld, kan men eerstdaags bij den raad de indiening ver wachten van een voorstel tot het oprichten van een centraal alarmbui eau ten behoeve van de gemeentelijke en de vrijwillige brandweer. Het bureau zal gevestigd worden in een afzon derlijk gebouw, terwijl iedere telefoonabonné direct aansluiting met het alarm bureau zal kun nen krijgen. Prins Ucndrik. Men seint ons uit Frankfort am Main Prins Hendrik der Nederlanden kwam gister middag om zes uur te Darmstadt, om een bezoek te brengen aan het groothertogelijk hof. Later nam hij op uitnoodiging van verschillende heeren deel aan een diner in het hotel sZur Traube". 's Avonds om elf uur vertrok hij weer. Men meldt ons uit Den Haag De kapitein A Ruijs, die gedurenden de eerste maand van het verblijf van Prins Hendrik te Hohemark, als adjudant bij L. K. H. dienst deed is te 's-Graveuhage teruggekeerd. Gedurende de eerste veertien dagen zal aan den Prins aldaar toegevoegd zijn de heer von Bülow Holte, hofmaarschalk en kamerheer van Z. K. H. den groothertog van Mecklenburg- Schwerin, behoorende tot het huis van den Prins der Nederlanden. (Tel.) Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zullen Woensdag en zoo noodig de volgende dagen in de afdeelin- gen vergaderen tot onderzoek der nog overgeble ven begrootings- en andere ontwerpen. Het plan •s zoo spoedig mogelijk na afloop daarvan de openbare beraadslaging der gereed zijnde begroo- tingshoofdstukken aan te vangen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naai waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.4 te Miinchen. Laagste barometerstand 734.7 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige, zuidelijke tot zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van,den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 17 Februari 1914, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Derde Vredesconferentie. De Néderlandsche commissie van voorbereiding voor de 3e Vredesconferentie j.l Zaterdag te 's-Gravenhage bijeengekomen, vergadert, naar men ons meldt, herhaaldelijk en in den laatsten tijd bijna elke week. Zij bewerkt eeoe serie van ontwerp voorstellen, door de Nederlandsche re geering in te dienen bij de nog te constitueeren internationale commissie. De Nederlandsche commissie bestaat uit de heeren nar- De Beaufort, oud-minister van Buiten- landsche Zaken, voorzitter, mr. Loeff, oud-minis ter van Justitie, prof. De Louter, generaal-majoor Van Oordt, prof. Van Eysinga, prof. Van Vollen hoven, mr. W. baron Van Heeckeren, refendaris aan het ministerie van Buitenlaodsche Zaken, leden, en mej. mr. Van Lycklema a Nyehoit, secretaresse. (Tel.) Onafhankelijke Chr.-Hist. en Antirev. Onder leiding van den heer C. E. Van Koets veld heeft gister te Amsterdam een vergadering plaats gehad van het onlangs opgerichte Verbond van Onafhankelijke Christelijk-Historischen en Anti-Revolutionnairen. De vergadering was belegd ter behandeling van het ontwerp-reglement. Het maandelijksche bevolkingoverzicht geeft aan 31 December 19,3 aantal zielen 34555. Geboorte 102 Vestigiog 132 234 Overlijden 43 Vertrek 206 249 Alzoo een vermindering van 15 Bevolking op 31 Januari 1914 34540. Er werden 17 huwelijken gesloten. De Kiezerslijst. Wij vestigen er nogmaals d-e- aandacht op, dal vanwege de R. K. Kiesvereeniging „Recht. Plicht en Orde", alle avonden van 71/210 uren zitting wordt gehouden in het Bondsgebouw aan tic Lange Haven om inlichtingen omtrent het kiesrecht te verstrekken. Zij die op grond van een der bekend© titels nreenen op het kiesrecht aanspraak te kunnen maken, kunnen zich alle avonden, tot en met Zaterdag, daar vervoegen, waar dan nok de noo. <Rge formulieren voor hen zullen worden inge vuld. Typhus diOior nestergebruik. De hoofdinspecteur der vi s,sc he rijen belast met de algemeene leiding van en het toezicht inzake de visscheriji, de heer J. M. Bottemanne, heeft er, toen wij hem om eenige desbetrefL'ende,inlichtingen vroegen, onze aandacht op gevestigd, dat het li'Ogi geenszins aJs vaststaande moet worden be schouwd, dat de hier voorgekomen typhuageval- len inderdaad het gevolg zijn van het gebruik van besmette oesters. Eenerzijds zijn er ongetwijfeld aanwijzingen in die richting, maar anderzijds zijn er weer om standigheden, die er op wijizen, nat de oorzaak elders gezocht moet worden. En inaien óe oes ters inderdaad de oorzaak mochten blijken te zijn, zoo staat z.i. zeker niet vast, dat zij besmet zijn geraakt in den put in Zeeland; met aie onderstelling is nl. in strijd het feit, dat die inlichting tegelijk ook naar elders oesters heeft geleverd, welke, zoover cie t.ot nog toe verkregen inlichtingen hebben geleera, geen besmetting het- ben veroorzaakt, zooctat deze in Den Haag geïd ealiseerd is, en de vraag rijst, of oe oesters eventueel niet tijdens de verzending of in Den Haag zelf geïnfecteerd kunnen zijn geworden. Hiji wees er- voorts op, dat in de bladen dezer dagen reeds melding) is gemaakt van bet speciaje toezicht, dat door het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuiwsche stroomen op de reinheid van de oesterbanken en de putten in Zeeland wordt uitgeoefend, en daarvoor over een ervaren bacte rioloog beschikt, zoodat, zoo-als ook dooir bui- tenlandsche gezondheidisautoiriteifcen is erkend, do kans, dat doioir de oesterkweefc- iein bewaarplaatsen in Zeeland besmette oesters, wo-rden geleverd, vrij- wel buitengesloten is. In verband hiermede meende die heer Botlcr- manne het te moeten betreuren, dat vóór dat het onderzoek heeft aangetoond, dat de oesters inder daad als de oorzaak moeten worden beschouwd, deze reeds als zoodanig in de bladen zijn aan gewezen, daardoor is- aan de oestercultuur, een belangrijken tak van bestaan, in haar geheel groote schade toegebracht, waarvan de invloed, zich wellicht nog jaren zal doen gevoelen, terwijl het belang van het publiek, dat niet eisehte. Volksbadhuis. In de week van 1—7 Febr. '14 werden genomen 468 baden. le klas kuipbaden 31, regenbaden 31 2e klas kuipbaden 64, regenbaden 326, 5 ets. kinder baden 16. Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman over de Onderwjjs-Cominissie. Het geïll. weekblad tWoord en Beeld" heeft jhr. mr. A. F. De bavornin Lohman geïnterviewd in verband met den arbeid der Onderwijs-Staats- commissie. Gevraagd naar zijn oordeel over het optreden der Staatscommissie, zei jhr. Lohman: Nu is 't een eerste eisch om te weten te ko men, hoe het mogelijk is, als men tot een op lossing der kwestie wil geraken. Aan de uitvoe ring zijn ongetwijfeld veel moeilijkheden verbon den. Men moet niet alleen iets willen, maar ook Hoogwater te Schiedam: Woensdag 11 Febr. 4.35 v.m., 4.46 n.m. Door de politie wordt proces-ver- baal opgemaakt tegen een persoon, die in be- schoaken toestand een conducteur der electrische tram heeft mishandeld bij het verlaten der tram. In de bovenwoning van pand 11 aan de Beijerlandsche straat had heden-ochtend om 10| uur een begin van brand plaats tengevolge van een ongeval met een benzinelamp van een aldaar werkzaam zijnden schilder. Een partijtje behangselpapier, hetwelk op den grond lag, ver brandde. De schilder en een voorbijganger blusch ten de vlammen. De ongevallenwagens b ij d e H. IJ. S. M. In 2 Het Reddingswezen" wordt er nog eens bijzonder op gewezen, dat de z.g. ongevallenwa gens geen ambulance-wagens zijn. Zij dienen uit sluitend voor de bevrijding van sporen, welke door ontspoord materieel versperd zijn. In de zuivere Eerste Hulp-verleening, zooals men die gewoonlijk begrijpt, komt derhalve door den nieuwen maatregel geen verandering bij een spoorwegongeval, met gewonde reizigers of men- schen van het treinpersoneel, voor het verleenen der E. H. noedige personeel en materieel zal op dezelfde wijze moeten worden gewaarschuwd en naar de plaats van de ramp worden gehaald of gebracht, precies zooals dat tot nog toe het geval was. UIT VLAARDINGEN. Het bestuur der visscherijvereeniging sKoningin Wilhelmina' alhier heeft aan den minister van jandbouw, nijverheid en handel een adres gericht, houdende verzoek, het daarheen te willen leiden, dat jongens van 12 jaar, die zes jaren hebben ter Ongewenscht bezoek. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers zich toe gang weten te verschaffen tot »de Huize Voor stonden", onder Brummen, bewoond door vrouwe baronesse de Vos van steenwijk. Door verbreking van eenige traliën wist men in het sousterrain te komen en zoo in de kamers der villa. In het ge heel werden een 5-tal kamers overhoop gehaald en alles meegepakt, wat van hun gading was, waaronder veel goud- en zilverwerk, te zamen ongeveer voor een waarde van f700, benevens f40 aan Fransch geld. Dat de heeren op hun gemak gewerkt hebben, is te constateeren uit het feit, dat de kaarsen, die ze aangestoken hadden hyna geheel waren opgebrand. De villa was bewoond, doch de familie en het personeel sliepen op de eerste verdieping. De politie uit Zutphen en Brummen doet iiveriir onderzoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2