$tadn- en tie westelijk Nieuws. dwi»8ea- 4lUJ hier, wat hij schrijft naar aanleiding van de gen darmerie. En er stond «De organisatie der gendarmerie gaat met groo- ten spoed spoed vooznit. De verkregen resultaten zijn uitstekend en geheel te danken aan den rus teloozen en tactvollen ijver der Nederlandsche officieren, die een energie en een geschiktheid voor hun taak aan den dag laggen, welke be wondering afdwingen. Onder hun meesterlijke en begaafde leiding, en met de medewerking van verscheidene zeer intelligente Albaneesche offi eieren, vroeger in Turschen dienst, is reeds een korps gevormd, wat voor de rust en de veiligheid van den Staat een sterken waarborg oplevert". Dr. W. Martin over de Steengrachtaanwinsten. Het Bulletin van den Oudheidkundigen Bond bevat een artikel van dr. W. Martin over 's Rijks aanwinsten uit de verzameling Steengracht. Aan het slot zegt de schrijver het volgende, waarbij wij ons gaarne aansluiten «Op een dankbaar woord van erkentelijkheid hebben recht allen, die zich voor deze zaak zoo veel moeite hebben gegeven, de Regeering, de volksvertegenwoordiging, de Vereeniging Rem brandt en niet het minst de vele particulieren, die duizenden bijeen brachten voor het schoone doelzij allen kunnen verzekerd zijn van de er kentelijkheid van de talloozen in binnen- en bui tenland, die onze kunst liefhebben en die zich verheugen in het vooruitzicht, dat de thans uit financieel oogpunt gelukkig waardeloos geworden kun-twerken voorgoed eigendom zijn geworden van het kunstminnend publiek. »Welk een verschil met vroeger! De gang van zaken was zelfs vlotter dan bij den aankoop uit de Six-collectie en heel de sympathieke wijze van samenwerken geeft moed ook voor de toekomst. «De indruk, dien ons land naar buiten gemaakt heeft, is ongemeen gunstig geweest. Van ganscher harte gunde men niet alleen op de veiling den Hollanders hun succes, maar het optreden van de Vereeniging Rembrandt en van de particulieren versterkte den indruk van toenemende welvaart hier te lande, samengaand met steeds meer durf tot aanpakken ook waar het geldt het levendig houden van dat opgewekte kunstleven, waaraan Holland mede zijn aanzienlijke reputatie dankt. «Ook dit het mag niet worden veigeten is een deel der beteekenis van Hollands optreden op de veiling Steengracht." In het artikel zijn verschillende mooie afbeel dingen van de aangekochte schilderijen opgeno men Jan Steen, «Vroolijk Gezelschap' Gerard ter Boren, «Moederlijke zorgen"; Job Berckheyde, «Oude Gracht te Haarlem"; Isack van Ostade, «De vaikeusdrijver"Meindert Hobbema, «De twee Watermolens'. (Deze 5 kosten 55U.0U0 gld., waaraan het Rijk 4UU.UU0 gld. bijdroeg en parti culieren de rest), en voorts de door een onbe kende voor fis. 54.(J0(J aangekochte Aert De Gel der, Koning David", en 't prachtige jongenspor tret van Jacob Backer, dat mevr. Rose alhier voor fis. 76.606 kocht met de bedoeling het aan het Mauntshuis te schenken of te legateeren. Voor Nederlandsche rekening werden vooits naar de scbr. herinnert nog o.m gekocht de twee poitreijes van G. Dou (Ham ourger, Amster dam), de twee portretten van C. Netcher (Aug. Jansen, Amsterdam) en de charmante «uerders- jongen met den schimmel' van Karei du Jardin (eveneens voor Aug. Jansen te Amsterdam). Nog andere particulieren in Den Haag en Amsterdam hebben op deze veiling hun collecties verrijkt. Ongeveer een derde der verzameling schijnt voor Hollandsche rekening te zijn aangekocht. Zoo blijkt er dus nog meer behouden, dan men aanvankelijk dacht dat het geval zou zijn. Weerbericht. Telegrafisch benciuuaai waarnemingen, verrit f t in den morgen van 16 Febr. medegeueeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.9 te Horta. Laagste barometerstand 733.0 te Bddo. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidwestetijken tot zuidelijken wind( meest zwaar bewolkt, later wellicht regen, zelfde temperatuur. Erfpachtsstelsi l Motie-Smit. Op verzoek vermelden wij hieronder nog eeas het jirae-advies d.d. 29 Mei 1913 door B. en W. uitgebracht in zake de motie-Smit betreffend.; het uitsluitend in erfpacht uitgeven van grond aan den Maaskant. De motie zal morgen in den Raad worden be handeld. Door Uwen Raad werd in onze handen ge steld het voorstel van Uw lid, den heer Smit, om te besluiten, dat de Gemeentegronden binnen zekeren afstand van de Rivier gelegen, niet zul len worden verkocht, maar in huur, of erfpacht uitgegeven. De heet Smit schijnt zich bezorgd te hebben gemaakt, dat de gronden bij1 verkoop in handen zullen komen van speculanten, doch wij meiken op dat dit is buitengesloten, daar de grond pleegt te worden verkocht voor een bepaalde bestem ming die door den oorspronkelijkeij kooper bin nen zekeren tijd daarna tot werkelijkheid moet zijn gemaakt. Wij hebben het echter dienstig geacht de zaak ruimer te beschouwen en vinden in de motie een welkome aanleiding om de praotische waarde van het erfpachtsinstituut voor onze Gemeente, onder de oogen te; zien. Waar het ons, zoo mo gelijk, om een finale oplossing van leze kwestie te doen is, hebben wij' nog eens, evenals inder tijd bij de voorbereiding der tegenwoordige ver ordening. het oordeel ingewonnen van een groot aantal hypotheekbanken, waaronder, voor zoover wij weten, allen die zaken in Schiedam aoen. Inzonderheid hebben wij haar de vraag voor gelegd, of en in hoeverre door haar bij het vetr- lecnen van hypotheek onderscheid wordt gemaakt tusschen opstallen op erfpachtsgrond en uie op eigen grond. Het hun gezonden schrijven met de ontvangen antwoorden leggen wij hierbij over. Wij meenen dat onderscheid moet worden ge maakt tusschen uitgifte voor handels-, industri- eele- en scheepvaartondernemingen eenerzij as en woningen anderzijds. Waf de eerste, betreft willen wiji hief volgende opmerken. i De gToote zaak is, dat men eerst ten aanzien van de gronden die men in exploitatie wil bren gen uitmaakt, wat gereserveerd moet worden, voor havens, kaden, straten; in het algemeen, voor openbaren grond of water. Het overige is dan voor uitgifte beschikbaar. Met betrekking tot de wijze vati uitgifte kan dan worden opgemerkt, dat voor inrichtingen, waarvoor weinig kapitaal in den grond is te steken, dikwijls een tijdelijk gebruik van den grond aannemelijk zal zijn. En inderdaad komt het ook ons' voor, dat dit in dergelijke gevallen meestal de voorkeur zal ver dienen, al zouden wij' hiervoor geen bindende regel willen zien gesteld. Voor andere ondernemingen zal dit tijdelijk ge bruik echter in den regel niet aannemelijk zijn. In het eerste geval zijn huur of erfpacht pp hun plaats. Maar wij meiken ten aanzien van de erfpacht op, dat voor gegadigden allicht de veranderlijke erfpachtssom een bezwaar zal zijn. Ook wijzen wij er op, dat men zich niet moet voorstellen, dat de erfpacht maar zoo gemak kelijk tusschentijds dopr de Gemeente kan w;or- den beëindigd. Volgens de geldende regeling kan dit niet anders geschieden dan in gevallen, waarin ook onteigening van eigen grond toegelaten is en tegen vergoeding. In dit opzicht maakt het aus voor de Gemeente geen groot verschil, of in eigendom wiardt uitgegeven, dan wel in erf pacht voor langeren tijd. Het komt ons voor, dat de conclusie voor de hand ligt, dat men in dezen goed zal doen, ten einde gegadigden niet af te schrikken en zich zeil geen blok voor de voeten te werpen, zich voor te behouden in ieder geval naar omstan digheden te beslissen. Wat nu de erfpacht voor woningen betreft, willen wij het volgende opmerken. De thans geldende voorwaarden hebben speci aal het oog gehad op de uitgifte daarvoor. Daaromtrent hebben wij nu waardevolle gege vens ontvangen van de hypotheekbanken. Uit haar antwoorden blijkt, dat onde-scheidene onder geen omstandigheden hypiotheek gi-ven op opstallen op erfpachtsgrond. En ten opzichte van de andere !s de over wegende indruk, dat zij zeer terughoudend zijn. Hare hoofdbezwaren zijn: le. Het publiek geeft verre, -de voorkeur aan een huis op eigen grond. 2e. Het recht is door de 'verschillende' om standigheden, waarvan de waarde afhangt, moei lijk te berekenen. Door deze beide omstandigheden heeft men, als het recht in veiling komt, weinig gegadigden, hetgeen de opbrengst drukt. 3e. Bij eerste hypotheek op opstal op eigen grond, heeft de hypotheekhouder in den grond nog een reserve, die van te» meer heling is, daar zij in het algemeen de strekking heeft in waarde vooruit te gaan, terwijl de opstal in waarde ach teruitgaat. Blij erfpacht met vasten canon heeft uien alleen de speling van de wa;irde-vermeerden og, doch hij de veranderlijke erfpachtesom vervalt ook deze. Ie. Bovendien geeft de veranderlijke canon eert bijzonder element van onzekerheid aart de waar de van het erfpachtsrecht, dv.e, gelijk ten der banken het uitspreekt, er aan in den weg, staat om op den opstal „met zekerheid geil te kun nen verstrekken als onderpand, van zekere en vaste waarde." 5e. Kan de erfpacht door handelingen of ge- d, ra gin gen van den erfpachter te niet gaan ion kan de grond onder zekere voorwaarden- worden terug genomen. Hoewel zooveel mogelijk de belangen aer hy potheekhouders zijin verzekerd, hebben deze toch niet gelijken waarborg als hij hypotheek' .op eigen grond. 6e. Moet de hypotheekhouder er toezicht Ojp uitoefenen, of do erfpachter wel aan zijn ver plichtingen voldoet, wat voor hem bezwaar en omslag geeft. 7e. Vreezen verschillende banken juridische bezwaren ten aanzien van de vrij! ingewikkelde regelingen. Het komt ons nu voor, dat, waar g'J gadigden zoowel als hypotheekhouders zooveel bezwaren nebben tegen erfpacht, men daartoe uk d moet De bezwaren van de gegadigden zijn toch ook wel begrijpelijk. Immers wanneer men zich in den toestand indenkt van iemand die een huis wi! bouwen, gevoelt men dadelijk dat het geheel iets anders beteekent een huis te hebben cp eigen grond, dan op, grond op erfpacht met al hare regelen, den veranderlijken canon inbe grepen en dat hier niet een willekeurige op vatting in het spel is, maar een algemeen gevoelde en diep gewortelde behoefte aan zekerheid en vastheid, waaraan alleen het eigendomsrecht ten volle kan voldoen, dat dan ook ten allen tijde in, de wetgevingen een fundementeole plaats heeft ingenomen. Over het bezwaar van den veranderlijken canon spiaken wij reeds en het is de vraag, of, nu wij een goed ingericht Grondbedrijf gekregen heb ben, waardoor een behoorlijke berekening en be legging van de winst bij uitgifte zijn verzekerd, men niet geheel anders tegenover de kwestie is komen te staan. Wanneer men niet in erfpacht uitgeeft, heelt men bijv. voor, dat men leeningen vooi exploi tatie-kosten en rente-bijschrijvingen, kan voorko men of verminderen. Ook moet wel worden aangenomen, dat de verkrijger bij erfpacht de hem boven bet hoofd hangende verhooging van de erfpachtssom discon teert bij de uitgifte', waardoor men thans niet komt tot. den prijs, die bij verkoop kan worden bedongen. Overigens mogen wij' er, evenals bij ten vorige gelegenheid, dat deze zaak ter sprake kwam, op wijzen, dat in het aanhangige wetsontwerp be treffende de gemeente-financiën, de Gemeenten de bevoegdheid wiordt gegeven tot heffing van een belasting op de waarde-vermeerdering van gr;on- den. Het komt ons derhalve voor, dat mm evenmin als voor industrieele-, handels- en uij /erheiids- ondernemingen, voor woningen den erfpacht op den voorgrond moet stellen. Waar uit het voorgaande volgt, dat wij ons met het voorstelSmit niet kunnen veret'nigen en derhalve moeten adviseerem dit niet aan nemen, willen wij hier nog eens verwijzen naar hetgeen wij boven schreven ten aanzien van oe rivier- gronden, waarop dat voorstel betrekking had. Voor inrichtingen, zoo merkten wij op, waar- vocj weinig kapitaal in den grond is te steken, zal dikwijls een tijdelijk gebruik van den grond aannemelijk zijin. En ook ons kwam het voor, dat dit in dergelijke gevallen meestal de voorkeur zal verdienen, al zouden wij, hiervoor geen bin denden regel willen zien gesteld. Onze conclusie was, dat men goed zal doen zich omtrent de wijze van uitgifte in dezen niet aan banden te leggen en gegadigden niet af te schrikken, doch zich voor te behouden in ieder geval naar omstandigheden te beslissen. Regeling opneming nieuwe school Huysmans- straat m de organisatie der scholen. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Nu de nieuwe school aan de HuysmaDsstraat haar voltooiing nadert en zij met het nieuwe schooljaar in gebruik zal worden genomen, moet de noodige voorziening wordeu getroffen ten aan zien van de opneming dier school in de organisatie der scholen. Gelijk U bekend is. was het bij de stichting de bedoeling dat de I3-klassige z g. tusschenschool G. aan de Prins Mauritsstraat door deze nieuwe 7-klassige zou worden vervangen eD dat de tegenwoordige 6-klassige z.g. volksschool H aan de Schoolstraat zou worden vervangen door een 12-klassige, onder te brengeu in het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat. Immers, wij schreven den 22 Maart 1913 toen wij het voostel deden tot stichting der nieuwe school aan de Huysmansstraat bijlage no 16, blz. en vlg. o.a. het volgende «Het komt ons dan het meest gewmscht voor, «dat een nieuwe 7-klassige z.g. tusschenschool school der tweede klasse worde opgericht. «Wanneer deze alsdan school G vervangt «die dan volkschool wordt zal door haar en «de 13-klassive school F, blijkens de ervaring, voldoende in de behoefte aan dergelijke school ruimte worden voorzien. «De alsdan volkschool geworden school G, die «nu 13 klassen bevat, doch ruimte voor 14 biedt, «zal dan, na den uittocht der leerlingen voor de «op te richten 7-klassige tusschenschool, ruim in «staat zijn de leerlingen vah die school en «hare beide hulpklassen op te nemen. «Het is dan niet de bedoeling de daarvoor nie* «meer genoegzaam aan de eischen des tijds vol- «doende school H als definitieve school te blijven «bestemmen, doch haar voor tijdelijke doeleinden «in reserve te houden, waarvoor ze nog wel ge- «schikt is te achten". Deze regeling is nu opgenomen in bijgaand ontwerp-besluit. Dit is van kracht geworden, na goedkeuring door heeren Gedeputeerde Staten, dan zullen wij Uwen Raad de noodige voorstellen doen tot over plaatsing en benoeming van personeel. Wij merken nog op, dat deze regeling moet ge schieden, afgezien van verdere maatregelen tot voorziening van schoolruimte, die noodzakelijk mochten blijken als gevolg van aangifte van leer lingen, welke nu plaats heeft. Daaromtrent schreven wij in ons bovenvermeld schrijven «Het is echter duidelijk, dat alsdan zeer spoedig «weder een nieuwe school noodig zal zijn. «Terwijl wij als plaats voor de nieuwe tusschen- «school het meest geschikt achten het bouwblok «aan de Huysmansetraat, volgende op dat op den «hoek van die straat en de St. Liduinastraat, zod «de tweede school meer in de binnenstad of in «het Singelkwartier thuis behooreu. «Vermoedelijk zal het echter wel mogelijk blij - «ken gedurende de eerste jaren vau den groei «dier tweede school weder voorloopig de hujp- «school in het Broersveld te benutten, zoodat de «bouwplannen voor die nieuwe school wellicht «nog eenigen tijd kunnen worden uitgesteld". Gelijk gezegd, betreft het nu echter slechts de rogeliing van de dpneming der nieuws school in der organisatie der scholen en zuller door ons ter verdere voorziening in de schoolruimte na de aangifte der leerlingen zoo noodig voorstellen worden gedaan. Mede zullen te zijner tijd door ons de noodige wijzigingen in de verordeningen worden voor' gedragen. Huishoud- en lmlu>triesehool. De teutoonstelbng met openbare les in de Huis houd- en Industrieschool had reeds Zaterdag 11. druk bezoek en trok ook Zondag, zonder de open bare les, talrijke bezoekers. Met veel belangstel ling werd in de verschillende lokalen een kijkje genomen, eerst beneden in het waschlokaal, de strijkzaal en de zaal, waar de aantrekkelijke pro ducten der jeugdigen kookkunst waren tentoon gesteld. Met genoegen hoorden wij, dat zoo wel de leermiddelen als de leercursussen in het afgeloopen jaar beduidend zijn uitgebreid. Zoo werd een nieuw groot gasfornuis in gebruik gesteld en een flinke provisiekast ingericht. Bij den cursus van het comstuumvak werd een derdejaar gevoegd. Na gedurende 2 jaren den cursus gevolgd te hebben, kunnen de leerlingen een getuigescbrift verkrijgen, dat toegang geeft tot het 3e leerjaar, waarna een diploma als costumière kan worden uitge reikt. Meerdere fraaie costuums, die wij in een der zalen geëxposeerd zagen, bewezen, dat deze cursus met succes wordt beoefend. Dat ook de opleiding voor het vak nuttige en fraaie handwerken met veel zorg wordt voltrok ken, deden ons tal van fraaie handwerken der leerlingen, bijzonder ook sierlijke borduurwerken, veelal naar eigen ontwerp bewerkt, in een ander lokaal zien. In een lokaal, geheel aan het huishoudelijk element gewijd, zagen wij, dat deze school ook degelijke huishoudsters en bekwame kinderjuffrou wen vormt. Meerdere welsprekende bewijzen, hoe een huishoud- slaap- en kinderkamer moet wor den ingericht, welke voorwerpen daarin en hoe ze moeten worden geplaatst, toonden dit overduidelijk Een nieuwe avondcursus in huishoudkunde ter aanvulling van den tweejarigen cursus geopend, bewijst overigens, dat aan dit vak alle zorg wordt gewjjd. Dat in deze huishoudschool «Aaltje, de zuinige keukenmeid" niet alleen practisch maar ook theo retisch gevormd wordt, bewjjst de uitgebreide studie, gewijd aan de middelen, die met huishoud kunde, gezondheidsleer, warenkennis enz. in ver band staan. De leerlingen bestudeeren die niet alleen in het lokaal waarin ze geëxposeerd zijn, maar maken daaromtrent ook beschrijvingen in schriften, wier nauwkeurige bijhouding ons over tuigde, dat deze studie met den meesten ernst beoefend wordt. Met veel belangstelling bezochten wij ten slotte nog de afdeeling. gewijd aan de zoogenaamde middagscholen, dagschool I en.II, waar in de klassen ook lager ouderwijs ter instandhouding van het vroeger geleerde wordt gegeven. Hier wordt bijna alles wat in de verschillende cursus sen wordt geleerd, hoewel in eenvoudigen vorm, door de jeugdige leerlingen geproduceerd. Voegen wij hier nog bjj, dat naai- en verstel- cursussen niet ontbreken in deze school, waar de huishoudkunde en de naast betrokken industrie jn har» veelomvattendheid worden gedoceerd, dan begrijpt men, dat zij haren weidschen naam huis houd- en industrieschool alleszins wettigt. Niet minder dan circa 500 leerlingen maken dan ook van deze vakschool gebruik en het getal dei' leerlingen die haar slechts tijdelijk bezoeken, neemt steeds af, terwijl het aantal van haar die den geheelen cursus volgen, meer toeneemt. Deze school bewijst wel, dat het vakonderwijs in Schie dam met voldoende succes beoefend wordt. Uitvoering „Alb. Thym." Voor een overtalrjjk publiek, dat zich zelfs tot op de tribunes der Boadsgehoorzaal verdrong) werd gister-avond door «Alb. Thijm" opgevoerd «De onschuldig vereerdeelde," drama in 6 bedrij ven door J. B. A. Wirtz, rector aan het gymna sium te HeeswijkJ Dit drama, dat zich in de goede richting be weegt, welke het tooneel weer aan zijn oorspron kelijke bestemming tracht dienstbaar te maken> speelt in het eerste tijdvak der regeering van Lodewijk XV, toen Frankrijk herhaaldelijk oor logen bij de verschillende Europeeschen kwesties waarin 't batrokken werd, had te voeren. In den slag bij Fontenoy (1745) had Jan Re- naud, een dapper krijgsman, zich roemvol onder scheiden, zelfs een vaandel op den vijand ver overd en daarmee het succes der Fransche wape nen verhoogd. Maar aan den vooravond van dien roemrijken dag speelde zich een tooneel af, da1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2