^tads- m Uewestelijk Nieuw*. (tamengd Nieuws. om vrijstelling van invoerrecht op lederappretuur met glucose bereid, aan welk verzoek de Ned. Bond van Schoenfabrikanten adhaesie heeft be tHigd, heeft de regeering meegedeeld, dat zij voor joopig geen termen gevonden heeft om dit ver zoek in te willigen. Er had een bespreking plaats betreffende de 'nvoering van den wettelijken 10-urigen arbeids dag voor volwassenen. De vergadering was van meening, dat er tegen invoering daarvan geen bezwaar is, mits de uitzonderingsbepalingen ge makkelijk worden gemaakt. Rijksmiddelen. De eerste maand van het nieuwe jaar is voor de schatkist weer niet onvoordeelig geweest. Schoon er op verschillende posten, zooals directe belastingen en invoerrechten, minder werd ont vangen, brachten sommige andere zooveel meer op, dat er een voorsprong is verkregen van 7 ton. Voor verreweg het grootste deel is dit veroor zaakt door het successierecht, dat alleen ton meer opdracht dan in 1913. Een vrij belangrijke rijzing was er weer bij posterijen en telegrafie die samen ongeveer 1 ton meer opbrachten. De accijnzen vloeiden ruimer, hoofdzakelijk door het gedistilleerd. Eenige aanwijzingen voor den ver deren loop der zaken geeft deze eerste maand niet, daar voor het achteruitgaan van eenige cijfers gemakkelijk de oorzaken zijn na te speuren. Zoo geeft een verkiezingsjaar doorgaans een drukken loop naar den ontvanger met het oog op de kie zerslijst en als er een poosje vorst en ijs-bezetting is, lijdt de invoer altijd eenig^zins aan de zeezijde. Die wordt later weer ingehaald. De troonsbestijging van koning Constantyn. De trezant van Griekenland, de heer J. Genna- dius, belast met de aankondiging aan de Koningin van de troonsbestijging van koning Constantijn, is te 's-Gravenhage in het hotel den Ouden Doelen aangekomen, waar de hem toegevoegde adjudant, ritmeester jhr. Van Reigersberg Versluys, hem hedenochtend een bezoek bracht, om daarna met hem het Vredespaleis te bezichtigen. De gezant maakte heden-middag zijn opwachting bij den minister van Buitenlandsche Zaken, en zal zich heden-avand te 7j uur bij de Koningin van zijn opdracht kwijten, waarna H. M. een gala-maaltijd ter eere van de missie geeft, waarbij de Kon. Militaire Kapel zal spelen. Weerbericht. elegrafisch bericnt naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.2 te Horta. Laagste barometerstand 7381 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tijdelijke wellicht krachtige westelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, ochtendtemperatuur iets hooger. Volksbadhuis. In de week van 8—14 Febr. '14 werden genomen 495 baden. Ie klas kuipbaden 29, regenbaden 23 2e klas kuipbaden 57, regenbaden 371, 5 ets. kinder baden 15. De Albaneesche kwestie. Onze Londendensche correspondent meldt ons De Grieksche gezant bij het Engelsche en ons hof M. J, Gendadius is Zaterdag-avond van Lon den naar Den Haag vertrokken. Naar ik vernam, staat dit bezoek ook in verband met de Alba neesche kwestie, waarover ik dezer dagen uitvoe rig schreeft. De Grieksche regeering gaat weldra Epirus, het Zuidelijk deel van den nieuwen staat, ontruimen. En dan kunnen daar in Albanië we' moeilijkheden worden verwacht. (Tel,) Winkelsluiting Maandag 23 dezer zal voor het Leidsche Kan tongerecht worden behandeld de kwestie, of de verordening op de winkelsluiting al dan niet toe passelijk is op den Zondag. Zooals wij reeds heb ben vermeld, zijn enkele winkeliers van meening dat dit niet het geval is, aanzien art. 2 der Zon dagswet de verkoop op Zondag uitdrukkelijk toe laat. Als verdediger zal optreden mr. J. Weyl van hier. De nieuwe Dreadnought. Het Nederl. Zeewezen verneemt, dat de door de Marine-Commissie geadviseerde Dreadnought een water-verplaatsing van 27.000 ton heeft. Het is ons niet bekend schrijft het blad of de Minister van Marine dit ontwerp zal over nemen of zich bepalen zal tot de waterverplaat sing van 21.000 tons door da Staatscommissie als minimum gesteld. Nader vernemen wij nog, dat het ongeluk op de werf »Gusto" zich als volgt heeft toegedragen. Bij het beproeven van een drijvende kraan op genoemde werf is de beweegbare arm van de kraan naar beneden gekomen en daarbij vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Spezia wordt gemeld, dat ae 400- ton-s kraan „Anteo" Zonaag ter bestenrming's- plaatse is gearriveera. De Staatscourant no. 40 bevat de statuten van de N.V. Mij. tot vervoer van goe deren en vee «Onderneming III," te Schiedam. Hoogwater teSchiedam: Woensdag 18 Febr. 9.41 v.m., 10.22 n.m. Een vrouw deed gister bij de pol i- tie alhier aangifte, dat zij 3 gouden ringen had verloren. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat een 10 jarige jongen de ringen had gevonden en deze weer aan andere jongens had weggeschonken. De politie slaagde er in de ringen weer op te sporen en in het bezit der vrouw te stellen. Gister-avond om 9 uur meldde zich op het politiebureau alhier een 15 jarige jongen, uit Rotterdam, die reeds voor de zevende keer de ouderlijke woning was ontloopen. Hij verklaarde de woning ontloopen te zijn wegens de slechte behandeling door zijn vader. Hij werd heden naar Rotterdam overgebracht om aan de ouders te worden teruggegeven. Het spoorwegongeluk b ij Hoogha len. Jl. Zaterdagmorgen halfeit arriveerden te Beilen de heeren mr. Goeman Borgesuis en mr Smeenge, resp afgevaardigden voor't. district Em- men en Meppel voor de Tweede Kamer. De heeren hadden in het hotel Bosman een onder houd met B. en W. van Beilen en B. en W. van Dwingelo. Na afloop hiervan zijn de heeren per auto naar het station Hooghalen geweest, ten einde de bewuste rail van het spoorwegongeval in oogenschouw te nemen. Naar Rome. Naar «Sobriëtas" mededeelt, zal de audiëntie bij Z. H. den Paus van de Katholieke Drankbe strijders plaats hebben tusschen den 22 en 30 April. De reis duurt niet langer dan 12 dagen. Koninklijk bezoek. Het plan is HH. MM. de Koning en de Konin gin van Denemarken bij hun bezoek aan ons land in het Koninklijk Paleis te Amsterdam te ont vangen en een dag voor een bezoek aan de resi dentie te bestemmen. Staatscommissie. De Staatscommissie inzake de werkloosheid zal 28 februari a.s. in algemeene vergadering bijeen komen tot nadere vaststelling van een deel van het eindverslag. Stoomtram Anna Paulownastraat Laan van Meerd^rvoort te 's-Gravenhage. Naar het »Dbld." verneemt, is door de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Mij. tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht den dienst op haar tramweg Anna Paulownastraat—Laan van Meerdervoort te mogen staken en den ondergrond van de trambaan, gelegen ten oosten en ten wes ten van de Reinkenstraat voor een bedrag van f 110.000 te mogen verkoopen aan de Daagsche Bouwgrond Maatschappij «Duinoord". De exploitatie van den tramweg leverde sedert de electrificatie van de concurreerende lijnen der H. T. M. een belangrijk verlies op. Aangehouden. Te Veenendaal is, zoo meldt liet „Vadert.", het echtpaar A. J. aangehouden, hetwelk zich schuldig heeft gemaakt aan oplich terij van de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Ranswou.de. In deze gemeente woonde een man, eveneéïis J. genaamd. Deze was overleden. J. ging op naam van den overledene steeds onderhoud ha len te Ranswoude. Zijn vrouw need ait ook, zoodat het mes aan twee kanten *neea. Het spoorwegongeluk te Leiden. Die machinist De Wit en de leerling-stoker Van der M <il. die bjj het spoorwegongeluk op 17 Januari te Leiden ernstig werden verwond, hebben gis teren geheel hersteld het Höpital Wallon kunnen verlaten. met den Initenant-regiments adjudant De Brauw en den luitenant bataljons-adjudant Lievens. Bij het onderzoek moeten twee niet aangestre ken lucifers gevonden zijn op de kamer, die het minst door brand heeft geleden. Bevestiging hiervan is niet te verkrijgen, evenmin wat er waar is van de vele geruchten, waarvan de een vermeld, dat reeds dreigbrieven waren ontvan gen, waarin de brand aangekondigd werd, waar van een tweede vermeldt, dat de brand van bui tenaf gesticht zou zijn en waarvan het derde vertelt, dat de brand is gesticht om diefstal van militaire goederen, die op de deponeerkamer wer. den bewaard, te verheimelijken. Al deze verhalen hooren blijkbaar thuis in het rijk der fantasie, 't Merkwaardigste van al deze geruchten is, dat men de kazerne wil laten af branden, omdat er zooveel.... ongedierte is. Er zijn nog menschen, die daaraan geloof hechten. Het onderzoek bracht uit, dat alle sleutels op hun plaats waren. De sergeant-fourier, die ont boden is, heeft geen nadere inlichtingen kunnen geven. De kazerne is geïnpecteerd door generaal-ma joor Klerk de Reus, commandant der eerste divisie, vergezeld door den luitenant-kolonel van den generalen staf Croockewit. Generaal majoor Fabius, commandant der 1ste militaire afdeeling, bezocht eveneens de kazerne. (Tel). Van andere zijde meldt men Het onderzoek van de autoriteiten be weegt zich thans op een geheel ander gebied dan vroeger. Men is gaan denken aan diefstallen, uie zouaen ge pleegd zijn en moesten worden verborgen ge houden door brandstichting;. In dit verhand is in de kazer ne- een rieken- telling gehouden, -ook al, omdat -er1 in de rust kamers weer veel dekens zijn verbrand, en alle branden op' de rustkamers zijn uitgebroken. Als nieuwe veiligheidsmaatregel is de wacht aan de kazerne versterkt tot 24 man, waardoor acht schildwachtposten worden uitgezet, thans ook op de gangen langs de rustkamers. Van de schildwachten aan ae cavakriekazem,, aio door de infanterie werden geleverd, is er één ingetrokken. De officiersorders bij' nacht zijn belangrijk uit gebreid. S 1 a g e r s's t a k i n g. Te Melbourne zijn 200 slagers in de stedelijke abattoirs lot staking over gegaan; men verwacht dat in Melbourne ©ep aanzienlijk tekort aan vleesch zal zijn. In verhand met de staking' der slagers, zitten te Sidney en de omstreken de vleeschhouwers zonder voorraden; overal is needs vleesch gebrek ingetreden, terwijl -op-k de restaurants ni,et in staat zijn om verseh vleesch te verschaffen U L t ge mo or cl. Volgens betrouwbare berich ten van reizigers die in N-oirobi (Oost-Afrika) vertoefden, is een dorp van aen stam der Rendille, waar 200 mannen, vrouwen en kijureren Wjoonden, geheel en al door do Borani uitgemoord. Ofschoon de B-orani vreedzaam van aard zijn, schijnen ze nu tengevolge van herhaalde plun der ingen, waaraan ze van de zij-ae der Item- dille blootstonden,, tot wreedheid en bloeddorst geprikkeld te zijn. -De regeeringsaubodteiten v-an Samburn ston den tegenover de invallen der Rendille machte loos en konden ook de moordpartij van de Borani niet verhinderen. Sabottage. Vermoedelijk is vannacht sabottage gepleegd aan de boom brug te Dordrecht. Toen zij geopend was om een boot door te laten, kon de brug niet meer gesloten worden en men vond toen in het kamrad een moer, die van de brug was losgedraaid. Een paar tanden van het kamrad waren gebroken. Kerkdiefstal. In de R. K St. Jozefs kerk aan de Janstraat te Haarlem is Vrijdagavond en Zaterdagmorgen een offerbus, gevuld met geld. gestolen die bij de kapeldeur hing. De achier- wand bleef aan den muur bevastigd, zoodat de bus afgerukt moet zijn. De leege bus is in een portaal in de nabijheid teruggevonden. Ontsporing. Bij het rangeeren op het terrein N. C. S. te Utrecht, ontspoorde Zondag avond een wagen, waardoor de sporen, toegang gevende tot het Buurtstation, weiden versperd. Verschillende treinen ondervonden hierdoor belan- rijke vertraging. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. In den loop van den avond werd de wagen weder in het spoor gebracht eu de versperring opgeheven. Vernield. Te Winsc ho ter-B oven lm ren heb ben haldadigen Zondagnacht meer uan honderd perenboomen van dan tuinier Vienhuis vernield. De daders zijin onbekend. Collectief arbeidscontract. De afdee- liog Zutphen van den Alg. Ned. Bond van Ar beiders in het Bakkers Chocolade- en Suiker- werkersbedrijf, heeft een beweging op touw gezet om door middel van een collectief arbeidscantract te komen tot betere arbeidsvoorwaarden. De heer Goudsmit, secretaris van het hoofd bestuur, heeft het ontwerp coiract in een ver gadering op Zondag toegelicht, Gevraagd wordt voor volwassen ardeiders in het groot-bedrijf f 12 in het klein bedrijf (minder dan 3 gezellen) fll; voor personen van 20 - 23 jaar is het loon f 10 en f9. Voor in den kostwerker mag de patroon f4 berekenen. De arbeidsduur 63 uur per week zijn voor het groot-bedrijf en 66 voor het klein bedrijf. Verder wordt gevraagd bij ziekte 13 we ken vol loon en 6 weken half loon, 6 dagen vacan- tie per jaar en extra-betaling voor overwerk, Zon- dagsarbeid,enz. Met 1 April hoopt men het contract ingevoerd te krijgen. Belangrijke verduistering. Over de arrestatie van een kassier eiener Boerenleenbank te Zundert, wordt van uaar aan het „D v. N." het volgende geschreven: Alhier is aangehouden een zekere Buijs, kassier van da boerenleenbank en secretaris van den F. C. Boerenbond, afdee ling Zundert, een tot nu- toe algemeen gea-cht en vertrouwd man, die echter van uit vertrouwen een schandelijk misbruik schijnt gemaakt te heb ben. De Boerenleenbank geeft officieels boekjes uit, waarin het bedrag van het gestorte geld geschreven wordt; Buijs echter hield w eigen hoekjes -op na en -gaf -dan den hoeren 'n half pli«centje meer Ook schijnt hij gebl -op losse kwitanties geïnd te hebben en z-ich tevreden hebben gestald met de onaierteekening van een E- Met het aldus geïnd© geld, beloope-nde vele duizenden, heeft B. naar men zegt, gjespecu- leerd; hij moet in relatie hebben gestaan met een firma te Amsterdam. Er wordt gevreesd, dat een groot deel van het gestorte geld zoek w* Ureciese gegevens ontbreken, daar de in specteur van de leenbank, de heer dr. Dekkers, uii Eindhoven, de zaak alsnog onderzoekt. Buijs is door de maréchaussee opgepikt en in hef. cachot opgesloten; men verwacht het parket uii Breda De kwade practijken au.ren al minstens drie jaar! Er kan dus een heel bedrag zijn zoek gemaakt. I - i China en de Standard Oil Cy. Uit f oking wordt gemeld, dat da overeensomst tus schen de Cbineescbe en de Standard Oil Cy. in zake je ontginning van petroleum-veldeu in Noord- China, de Chineesehe; regeering -als tegen-presta tie voor de concessie een leening van 3 millioen p.st. verlangt. Uaar echter het verstrekken van leeningen niet tot de zakken der Standard Oil Cy. behoort, is men overeengekomen, dat China zonder kosten 37.5 pCt. der1 aandeelen ia dia maatschappij ontvangt, die tot het in productie brengen der concessie zal gfevormd worden; bo vendien verkrijgt China het recht, binnen twee jaren, nog 7.5 pCt. der aandeelen te knopen. Het verdrag sluit het recht in, voor het ont ginnen der petroleumvelden pijpleidingen te leg gen en wegen te houwen. Dit recht, vooral wat het oostelijk deel van Tsjili betreft, heeft bijzon- det misnoegen bij' de Japansche regeering ver wekt. De brand in de Haarlerasche ka zerne. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons; De militaire onderzoek-commissie is uitgebreid 'Ongelukken. Be heer VY. v. d. Bi., sigarenfabrikant te Ma,arseen, is gisterenmorgen tengevof-gei van gas- verstikking dood te bea gevonden. Het gaskraantje stond open. De 6-jarige II. J. T„ die Zaterdagavond op de Kruiskade te Rotterdam door een zand wagen van de gemeente is overreden, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Bert.ilIon. Gelijk reeds in een telegram uit Parijs werd medegedeeld, gemeld is Bertillon, de uitvinder van de Bertillonage overleden. De Ber- tillonage beoogt de identiteit vast te stellen van een persoon op grond van zekere anthropolische kenmerken, teneinde langs dezen weg recidive misdadigers gemakkelijk te herkennen. Terwijl men vroeger dit stelsel ook wel gebruikte, doch daarbij vooral lette op lichaamsgebreken, littee- kens. verminkingen, moedervlekken, tatoeëeringen, eigenaardigen vorm van neus of ooren, vingeraf drukken, enz., komen deze gegevens in het stelsel van Bentillon eerst in de tweede plaats in aan merking. Het is voornamelijk gebaseerd op nauw keurige metingen van bepaalde lichaamsdeelen of afstanden tusschen lichaamsdeelen. Deze metingen worden vooral aan de linkerhelft van het lichaam verricht, omdat deze het meest constant is, en berusten op de omstandigheid, dat het beenderen- gestel van den mensch van 20-jarigen leeftijd af bijna absoluut geen veranderingen ondergaat, daarentegen de grootste afwijkingen vertoont bij verschillende individuen. De metingen omvatten 1. de lichaamslengte, die een zekere constante waarde gedurende het geheele leven behoudt2 de lengte en breedte van het hoofd 3. de lengte en breedte van het rechteroor4. de lengte van den middelsten vinger 5. de lengte van den voet 6. de lengte van den benedenarm7. de lengte van den pink. Daar de lengte van het geheele (icriaam volgens sommige minder betrouwbaar is, meet de Berlijnsche methode 8. de breedte van' het jukbeen. Tamelijk constant is verder 9. de lengte van het bovenlichaam 10 de spanwijdte van den arm 11. de hoogte en breedte van het linkeroor. De 11 genoemde metingen zijn geheel voldoende voor een nauwkeurige identificatie 177.147 com binaties zijn daardoor mogelijk. Daar Bertillon bovendien nog 7 verschillende kenmerken aan het oog ontleent, op de intensi teit en de pigmentatie van het regenboogvlies be rustend, stijgt het aantal der afwijkingen tot 1.240 029. Verder worden de vorm van den neus, de soort der hoofd- en baardharen, benevens de kleuren daarvan en eindelijk de eventueel voor komende hierboven reeds genoemde afwijkingen, abnormaliteiten en herkenningsteekenen in het signalement opgenomen, dat eindelijk nog door toevoeging van twee fotografische opnamen (van voren en van terzijde) benevens van den naam, den voornaam, het pseunoniem, den ouderdom, enz., voltooid wordt. Het resultaat van het an- thropolisch signalement wordt dadelijk op een kaart, door middel van vooraf bepaalde afkortin gen, opgeteekend de kaarten zelf worden volgens een bepaald stelsel in kastjes gesorteerd en deze weer in vakken verdeeld, zoodat het terugvinden van een persoon, en de eventaeele identiteit met een vroeger gemeten, bekend individu, vast te stellen, zeer snel kan plaats hebben. Storm en sneeuw. Zaterdag heeft het le New-York geweldig gesneeuwd. Het tramverkeer lag ge ruimen tijd stil en niet minder dan 16.000 arbeiders waren den geheelen mo-rgen bezig e ae voorna,amste straten schoon te maken. De taxi's, die zich een weg door de sneeuw tracht ten te banen, bleven meer dan eens steken en slechts met behulp van een paar paarden was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2