rs"r vr w,jt fep» g.." Binnenland. In onze Yroedschap. Stads- en (jewcstelijk Nieuws. ttamengd Nieuws. een vertakking van een vereeniging ontdekt, die een derde revolutie voorbereidt. De kopstukken der beweging schijnen dezelfde te zijn als d.ie welke de laatste revolutie ia China hebben aangesticht. Te Leipzig is een lioogverraad-zaak voor bet gerecht behandeld, waarbij de 17-jarige be- j;ende Bemhard Schuitzier en de 27-jarige Hein- ich Koszler als beklaagden verschenen. Tegen Schnitzler werd 5 jaren gevangenisstraf, onder aftrek van 3 maanden preventieve hechtenis ver oordeeld, terwijl Koszler 9 maanden gevangenis straf kreeg. Schnitzler had in October 1912 een aantal ge wichtige documenten ontvreemd in een fabriek van springstoffen. Deze documenten weiden aan Frankrijk uitgeleverd. Koszler, die met Schnitzler 1: ©vriend was, werd beschuldigd wegens het niet ter kennis bren gen van de spionnage van zijn vriend aan de bevoegde autoriteiten. 1 - De officieren en stokers op schepen van de „Messageries Maritime®" te Marseille hebben den arbeid gestaakt. Zij eischen ioo ris verb sogiug Prins Victor Napoleon had, ter gelegenheid van de geboorte van prins Louis, een zijner vrienden opgedragen, uit zijn naam 10.000 francs aan de liefdadigheids-instellingen t Parijs te overhandigen. Dit gebaar heeft een incident in het leven geroepen, naar aanlei ding waarvan de minister van Binnenland- sche Zaken het volgend communiqué publi ceerde „De gift is niet geweigerdhaar aanvaar ding is slechts opgeschort tot den dag, waar op zij in den gëbruikelijken vprm zal worden overgemaakt, en niet het karakter eener politieke betooging zal dragen." Twee gevolmachtigden v,an den prins zijn voornemens, minister Renault te Vragen waarin het „karakter eener politieke beto-o- ging" volgens hem schuilt. -- De Belgische regeering heeft besloten, voor vijl millioen francs, nieuwe gouden 20-francsstuk- ken te laten slaan. Die goudstukken ziullen den beeldenaar des konings dragen. Aan de eene zijde komt de buste van Koning Albert, met naar links gewend profiel, gekleed in de uniform van legercommandant, de mantel over de schouders geworpen en het opschrift „Albert roi des Belgies" of „Albert koning der Belgen". De keerzijde vertoont een schild met de wapens van het koninkrijk, omringd door den halsketen van de Leopoldsorde, onder een met hermelijn gevoerden wapenmantel, waar boven de koningskroon. Aan ae kanten het waardecijfer en onderaan het jaartal. Het goud, dat voor het slaan dezer munten vv oid t gebruikt, is afkomstig uit de mijnen van den Congo. wegruiming van het Monument op den Dam te A dam de volgende week een begin worden se- maakt. 12| jaar Kamerlid. Heden, 20 Februari, is het twaalf en een half jaar geleden, dat het kiesdistrict 's Hertogenbosch als opvolger van mr. J. A. Loeff, benoemd tot Minister van Justitie, jhr. mr. A F. O. van Sasse tot zijn vertegenwoordiger in de Tweede Kamer koos. Vrye artsenkeuze. Aangezien gebleken is, dat verschillende ge zondheidscommissies zich wenschten uit te spre ken, naar aanleiding van/het adres der heeren mrs. Van Houten, Van Hamel en jhr. Van Holte tot Echten, ten gunste van de vrije uitoefening der geneeskunst, heeft de Centrale gezondheids raad, in wier handen dit adres door den minister van Binnenlandsche Zaken is gesteld te fine van advies, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid opgedragen, de gezondheidscommissies mede te deelen. dat, indien zij het noodig achten, zich over dat adres uit te spreken, zij zulks vóór 15 Maart a.s. kunnen doen. Gem. Credietbank. Het tijdschrift «Gemeeutebelangen" dat de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten als haar officieel orgaan heeft aangewezen, bevat de mede deling, dat door laatstgenoemde vereeniging wordt voorbereid de oprichting eener gemeentelijke cre- dietbank Deze heeft ten doel zoowel het ver- leenen van tijdelijk crediet aan de gemeenten, provinciën en waterschappen door discouteering van accepten en promessen, beleening van obli- gatiën of amipatiebiljetten als het overnemen van geldleeningen op langen terwijnen het daartegen over uitgeven van schuldbrieven, benevens, het tijdelijk overnemen van gelden a deposito of in rekening courant desverlangd gewaarborgd door effecten-depót. De vereeniging geeft zoowel aan haar leden (28 gemeenten), als aan de overige gemeenten boven 10.000 inwoners de ontwerp statuten ter kennis neming toegezonden met verzoek tot de oprich ting der bank te willen medewerken. Liturgische Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Nadat de voorzitter dejvergadering had geopend met gebed, verkreeg de eerw. inleider het woord. Spr. stelt zich voor de laatste twee avonden, van deze cursus te bepreken de Heiligenvereering in het bizonder. Op de eerste plaats staat dan te bespreken de vereering van de tl. Maagd Maria. De vele feesten ter eere van de H. Maagd Maria zijn zoo algemeen bekend, dat spr. het niet noodig acht al deze feesten in het bizonder te bespreken, maar zich dezen avond zal bepalen tot de behan- 'ing van de Gulden Mis. De eerw. inl. zet voorop dat de bizondere H. Mis op Quatertemper-Woendag in den Atvent dateert van de 12e eeuw, en er in de 15e of 16 eeuw aan die bestaande H. Mis een andere gedachte nis is toegevoegd, nl. zijnde een bizonder smeek- offer voor de stoffelijke nooden der menschen. Uitvoerig gaat spr. na wat het onststaan is van den naam Gulden Mis, waaruit blijkt dat de be- teekenis is. een voortreffelijke Mis, met bizondere kracht voor de nooden der geloovigen door de voorspraak van de H. Maagd Maria. Vervolgens bespreekt inl. waarom juist op Quatertemper-Woensdag deze Gulden Mis wordt opgedragenen waarom deze H. Mis plechtig wordt opgedragen. Het gesprokene samenvattend, wekt spr. allejnop, deze Gulden Mis met veel devotie, maar zonder bijgeloof, bij te wonen. (Applaus) Nadat de eerw. spr. nog eenige vragen had beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Pensioneering van wethouders. Men gneldt ons uit Amsterdam Door de Raadscommissie tot het ontwerpen van een regeling voor de pensioneering van wethou ders is ter secretarie van Amsterdam voor den Raad ter lezing gelegd een voordracht, waarmee vergezeld gaat een ontwerp-verordening. De Raads commissie is van meening dat, waar noch bij de behandeling der begrooting voor 1914, noch toen de benoeming der commissie aan de orde werd gesteld, daai tegen bezwaar werd geuit, de Raad eenstemmig is betreffende het verleenen van pen sioen aan de wethouders. De commissie meent, dat het pensioen niet moet worden toegekend aan hen, die ontslag ne men om een andere openbare betrekking te aan vaarden. Het maximum pensioen heeft zij evenals de Burgerlijke Pensioenwet en de Pensioenwet voor Gemeenteambtenaren meenen te moeten stellen op f3000. In verband met den tijd van 6 jaren, wat de gemeentewet aanneemt als den normalen zittingstijd, meende zij dat in dien tijd het maximum moet worden bereikt. Een minimum van f 1000 heeft de commissie voor enkele gevallen gemeend te moeten voor stellen. Het pensioen wordt voldaan in driemaandelijk- sche termijnen op de eersten der maanden Januari, April, Juli en October. Het gaat verloren indien de pensioengerechtigde een bezoldigde openbare betrekking aanvaardt, waarvan de bezoldiging even groot is of grooter dan het tweevoud van het door den wethouder laatstelijk genoten vaste inkomen. Indien de bezoldiging kleiner is dan het tweevoud van dat vaste inkomen, wordt het pen sioen verminderd tot het bedrag van het verschil. Tegen do hedendaagsche mode. Dezer dagen verschijnt bij het Centraal Bureau voor de K. S. A., in samenwerking met het se cretariaat van Derde Orde, een vlugschrift, ge titeld «Vrouwen, waakt voor Uwe eerbaarheid" waarin op overtuigende en treffende wijze gewaar schuwd wordt tegen de hedendaagsche onzedelijke modes. Wij hopen, dat dit helaas zeer actueel vlug schrift alom in den lande ruim verspreid zal worden. Een schoone taak hebben hier de R.K. Vrouwen vereenigingen. Dit vlugschrift moet besteld worden bij het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden. Koninklijk bezoek aan de Hollandsche waterlinie. Omtrent de reis van H. M. de Koningin naar Gorinchem ten einde een gedeelte van de Nieuwe Höllondsche waterlinie in oogenschouw te nemen wordt nog het volgende medegedeeld Te Gorinchem werd H. M opgewacht door den commandant der N. Holl Water linie, generaal- majoor d'Hamecourt, en den chef van den staf van die linie, den luitenant-kolonel Van der Voort Maarschalk. Per auto werd door de ver sierde straten van Gorinchem gereden naar het Sieewijksche veer, waar met een daarvoor gereed liggend stoomboot de Merwede werd overgevaren- Vervolgens werden eenige forten in oogenschouw genomen, alsmede bij WoudUchem de aldaar zijnde waaiersluis, dienende tot het stellen van inundatie. Per roeiboot werd overgevaren naar het Munnikenland en een bezoek gebracht aan het historisch slot Loevenstein. Met het Sieewijksche veer teruggekeerd zijnde naar Gorinchem, werd gereden naar Asderen en Heukelum, teneinde de vertiedingswerken van 't Linge acces en de sluis voor het stellen der inun- datiëu aldaar in oogenschouw te nemen. Langs den Dtefdijk werd de tocht voortgezet naar het fort bij Everdingen, van welk fort een gedeelte werd bezichtigd. Langs den zuidelijken Lekdijk werd vervolgens gereden naar Culemborg vanwaar H. M. te 2.25 n.m. per extra trein ver trok naar Utrecht, alwaar de Koninklijke salon- wagen werd gehaakt aan den sneltrein die te 3.20 I van Utrecht vertrekt naar 's Gravenhage. Te 4.25 was H. M. in de residentie terugge keerd. Bij het te Rotterdam gehouden exa men nuttige handwerken slaagde mej. J. M. Berck alhier. Giste r-a vond -is een vooreen huis aan de Tuinlaan geplaatst rijwiel ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een bewoond pand de muntgasmeter van zijn inhoud is beroofd. Hedenochtend om lOuurkwamin de Schie, nabij het Proveniershuis, een motorboot in aanvaring met een baggerschuif, die aan den kant gemeerd lag. De baggerschuit werd zwaar beschadigd. Op den Rotterdamschen dijk is heden-morgen een gaslantaarn van de gemeente door een voertuig vernield. Door de politie zijn heden 4jon- gens aangehouden, die op het Stationsplein van een wagen een konijnenvelletje hadden ontvreemd. Na verhoor zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 21 Febr. 1.34 v.m., 2.Ü7 n.m. UIT VLAARDINGEN. Biij de gister gehouden verkiezing' van eien lid van den gemeenteraad is1 gekozen <fe heer Dl L. Baaun (a.-r.) met 376 stemmen. De heer J. v. Driel (S. D. A. P.) verkreeg 119 en I. A. Kreber (vrijz.-aem.) 157 stemmen. Onderscheidingen. De Koning van Noorwegen heeft, naar aanlei ding van het met dat Rijk door Nederland ge sloten handelstractaat, in de orde van St. Olaf van Noorwegen benoemd tot grootkruis de heer A. S. Talma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; tot commandeur le klasse de heer B. H. de Waal, administrateur, chef der afrieelin Handel, aan het ministerie van Buiten- landsche Zaken, en de heer mr. J, D. van Ket- wich Verschuur, thans consul-generaal te Pretoria; tot ridder 1ste klasse jbr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, hoofdcommies aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Een nieuwe bankinstelling. Naar wij vernemen, is dezer dagen hier ter stede tot de oprichting van een nieuwe bank be sloten. Men zegt, dat deze bank «Loopuyt's bank" zal heeten. Verschillende voorname kooplui en industrieelen zijn bij deze bank geïnteresseerd- De hank zou gevestigd worden in het gebouw van de Nuts-Spaarbarrk aan de Hoogstraat. Het monument op den Hum. Naar het iN, v, d. D." verneemt, zal met de Uartounage-fabriek. De voormalige branderijen van den heer Beu kers aan de L. Haven, hoek Keetsteeg, zijn ver kocht aan een firma te Amsterdam, die aldaar een cartonnage-fabriek zal vestigen. Wijziging Bouwverordening Keu ringsdienst Voedingsmiddelen Pre advies Er fpachts voorstel-Smit. De behandeling der «eeuwige" erfpachtskwestie, ditmaal vervat in de bekende motie-Smit, heelt de Raadsvergadering op 1.1. Dinsdag doen uitdijen tot eene zitting die onze vroeden tot ruim vijf ure ten raadhuize bijeen hield. Alvorens dit gewichtig onderwerp, waarover een deel onzer vroeden nooit uitgesproken komt, aan de orde kwam, waren er nog verschillende andere agendapunten van weinig minder belang af te doen. Wy noemen daaronder eerst het voorstel tot wijziging van art. 31 der Bouwveror dening betreffende de afschuining van hoeken van straten. Naar aanleiding van de door den heer e' m de Gorzen te bouwen nieuwe woningen wenschte men een afwijking mogelijk te maken van deze bepaling, die in somm ge gevallen er toe leiden kan, dat zoowel de inwendige inrichting als het uiterlijk aanzien der woningen wordt benadeeld. De Schoonheidscommissie, van wier roemvol bestaan wij anders zoo weinig hooien, wenschte de gelegenheid tot afwijking opengesteld te zien. Het voorstel, herhaaldelijk verdedigd door den wethouder van gemeentewerken, en bestreden vooral door de vakleden in onzen Raad, is ten slotte met groote meerderheid verworpen. Wij meenen wel terechtwant het schoonheidsgevoel moet hier wijken voor de eischen der praktijk, die in dit geval van dringenden aard zijn. Over een keuringsdienst van voedingsmiddelen, sedert jaren een vrome wensch in onze gemeente,' werd daarna eerst een vry langdurig debat ge voerd. Het eigenaardige geval deed zmh daarbij voor, dat twee min of meer deskundigen elkaar daarbij tegenspraken, 't Was vooral de heer Hout man, die zich verzette tegen het inrichten van een keuringsdienst, zooals by dit voorstel werd bedoeld. Hij meende, dat men bij de karige be zoldiging van den nu reeds te benoemen titularis, met het voor dezen dienst op de begrooting u:t te Irefvken bedrag geen goeden keuringsdienst kan hebben, gelet ook op hetgeen in andere plaatsen, met name m Hilversum, voor dezen dienst wordt uitgegeven. De wethouder, de heer Van Westen- De kazernebrand te Haarlem. Onze Haarlemsche berichtgever meldt onsDe wacht- die gevonden zyn op de rustkamers, waar de brand heelt plaats gehad, in beslag genomen en ter chemisch onderzoek opgezonden Er zijn verschillende maatregelen'getroffen om nieuwe branden te voorkomen. De wachten zijn versterkt en nieuwe wacht posten uugeplaatst. De soldatenkamers op dezelfde verdieping, als de rustkamers, zyn ontruimd. )p ast van den officier van justitie te Haarlem, heoben de autoriteiten de verstrekking van com muniqués aan de pers gestaakt. (Tel) De Haarl. Cr schrijft Er zyn thans veel milliciens, die hun voor werpen van waarde met meer in de kazerne vertrouwen en bijv. horloges, ringen enz in de bewaring achterteiaten. Dit teekent een toestand, die in een kazerne zeker niet mocht bestaan. Van verscheidene millicies hooren we klachten dorp, als apotheker luer wel tot oordeeien be voegd, betoogde herhaaldelijk het tegendeel, wij zend vooral op Leeuwarden, waar men voor ongeveer het zelfde bedrag wel een goeden dienst heeft. De Voorzitter deed vooral uitkomen, dat 't er hier slechts op aankwam, in beginsel tot bedoel den keuringsdienst te besluiten, waarna de Raad, na verwerping van het uitstel-voorstel Houtman, ten slotte zonder hoofdelijke stemming op het bedoelde voorstel inging, Ons lijkt dit besluit toch wel wat vreemd want wel heet 'teen beginselbesluit; maar 'tis toch zeker wel vreemd, dat, terwijl er nog niets van den dienst bekend is, de verordening nog moet wor den vastgesteld, reeds een persoon, die zich verant woordelijk met dien dienst moet belasten, wordt aan gesteld. Opmerkelijk was in het debat de mede- deehng van den voorzitter, dat de resultaten van de keur van de melk waarmee ook bedoelde persoon is belast van dien aard zijn, dat men er van zou rillen als hij ze ter tafel bracht. Zeer jammer is 't dan wel dat wij daar anders nooit iets van vernemen. Nadat s Raad» vroeden aldus den keuringsdienst »in beginsel" hadden vastgesteld, konden zij na afdoening nog van enkele kleinere zakan weder aan de vermaarde erfpachtskwestie hunne bekende welsprekendheid wijden. Circa zeven kwartier is over dit onderwerp gedebatteerd uit den treure met het resultaat, dat ieder zijn eigen meening behield en het erfpachtsvoorstel, vervat in de bekende motie—Smit, werd verworpen. Men weet, dat wijlen de heer Smit had voorgesteld, de gronden tot op zekeren afstand van de Maas met te verkoopen, maar alleen in erfpacht of huur uit te geven. Hierop werd door B. en W. een preadvies uitgebracht, dat de vrijheid van han delen voorbehield, Oen wensch uitsprak bij iedere «rondaanvrage nabij den Maasoever vrij te beslissen. Vroede De Biuin was hier de woordvoerder der uiierste linkerzijde in onze vroedschap, die zich wel het monopolie van het erfpachtbeginsel toe- ëigeut. Vroede was in zyn nopjes; want hij had in een poscnptum bij net schrijven van den voor steller gevonden, dat hij wel degelyk een grens had gesteld, nl. 590 M. van den Maasoever de grond die onlangs verkocht werd, ligt vlak aan die grens, dus was zijn «fautaisie" met erg. Waar vroede echter betoogde, dat met de erf pachtskwestie geen beginsel is gemoeid, kunnen wij uat slechts in betrekkelyken zin toegeven. Met de afpacntsidee, zooals de sociaal-demociaton die in de uitetste consequentie willen doorvoeren, is, zeker wel een beginsel gemoeid, zooals wij reeds in een vorig overzicht betoogden. Het langdurig debat te dezer zake, hoewel nut teloos wat hei eindresultaat betreft, was tuch over het geheel zeer belangwekkend. Door verschil lende sprekers is terecht de aandacht gevestigd op de enorme toeneming in waarae van grond langs de Maasoevers, waar Rotterdam steeds meer langs den Waterweg vooruitschiet. De veelbe sproken annexatie van Schiedam bij Rotterdam, dat steeds meer naar ons opschuift, werd herhaal delijk in het langdurig debat gemengd. Dat onder deze omstandigheden zoowel tegen- als voorstan ders van erfpacht voorzichtigheid met de Maas- gronden dringend achten geboden, bewees wel het vooistel door mr. Kavelaars ingediend. Mr. Ka velaars wilde de beslissing omtrent het preadvies zien uitgesteld, totdat een wijziging der erf pachtsverordening was tot stand gekomen, wijl op de bestaande voorwaarden moeilijk liefhebbers voor erfpachtsgroud zouden te vinden zijn. De Voorzitter, die uitdrukkelijk getuigde, dat ook het College geen gronden aan de Maas wilde verkoo pen, en de betrokken wethouder, de heer Gos- linga, die de practische bezwaren bij erfpachts- grond uiteenzette, daarbij een defiuitie gevend van erfpacht en recht van opstal, die mr. Kave laars hem van juridisch standpunt met kon toe geven, deden de schaal in de richting van het preadvies omslaan. Toch heeft ons dit eindbesluit van den Raad in deze zwaarwichtige kwestie nug verrast. Wij had den gedacht, dat voor het practische voor stel—Kavelaars een meerderheid zou zijn te vin den. Bij de beslist uitgesproken meening van het College blijft 't nu toch mogelijk, dat de Raad ondanks een afwijzend preadvies, tot verkoop van Maasgronden besluit. Ook hier herhalen wij het veelomvattend woord: De tyd zal 't leeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2