Op den Balkan. Buiteulandsch Nieuws. Binnenland. Stads- en de westelijk Nieuws. Verspreide berichten. Albanië. "ujiw «V^kjkbmwmmmwh koos: Christus vóór alles, Haar en Haai Konink lijk Huis, in één woord al uwe wereldlijke en geestelijke overheden, en vergeet daarbij Ons niet, die uit bezorgdheid voor uwe hoogste goe deren iederen dag al onze gebeden aan God opdragen. En zal dit ons herderlijk schrijven op üen Zondag Quinquagesima in alle tot ons Bisdom behooiende kerken, alsmede in ae kapellen waar over een Rector is aangesteld, op ae gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 16den Februari 1914. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, H. A. Th. van Dam, Secretaris Essad-pasja hield bij aankomst te Neuwied de volgende rede tot den Prins Von WiedDe de legatie, als wier president ik de eer heb mij voor te stellen, is gekomen om u te verzoeken de kroon en troon van het vrije, onafhankelijke Albanië te aanvaarden. Zij acht zich gelukkig de zending te kunnen vervullen, waarmee Albanië heeft be last. Onze natie, die bij andere gelegenheden voor haar onafhankelijkheid zoor hardnekkig heeft ge streden, heeft ongelukkige tijden beleefd. Maar vergat nooit het glorierijk verfedeD, nooit de Al- baneesche nationaliteit, en heeft steeds den natio nale geest, de gebruiken der vaderen, weten te bewaren. De. politieke wijzigingen, die den laatsten tijd in den Balkan plaats vonden, de zorg en steun der Eui opeesche groote Mogendheden hebben Albanië veroorloofd zich tot een vrijen onaf- hankehjken Staat te constitueeren. Prins Wilhelm v. Wied antwoordde op de toe spraak van Essad-pasja Uit geheel Albanië zijt ge hierheen gekomen, om mij den troon van uw land, dat na oorlogen en moeilijkheden eindelijk de vi ij held heeft herkregen, aan te bieden. Ik wilde u gaarne hier in mijn voorvaderlijk slot ontvangen, opdat gij mijn vaderland zoudt leeren kennen. Het was mijn wensch, dat een deputatie uit Albanië toi mij zou komen om mij in naam van het Aloaneesche volk de kroon van het land aan te bieden. Nadat de groote Mogendheden, die haar waarborgen en ondersteuning beloofden, mij als Vorst van het land aanwezen besloot ik de kroon aan te nemen. Ik nam dit besluit nie1 lichtvaardig, maar eeist na langdurig overleg. Nu ik het besluit genomen heb, aanvaard ik van ganscher harte mijn nieuwe taak. Ik hoop in alle Albaueezeu ijverige en trouwe medewerkers te vinden ter verdere ontwikkeling van den Slaat. Scheukt gij mij hetzelfde vertrouwen, als ik het u doe voor den gemeenscbappelijken arbeid. Dank baar hoor ik van de verzekering van de trouw, die Albanië kenmerkt. Met het vertrouwen op ondersteuning van alle Albaneezen bij den ge- meenschappelijken arbeid zal het ons, hopen wij, gelukken Albanië een gelukkige, roemvolle toekomst tegemoet te doen gaan. Rroft Shgy panie(Leve Albanië). Heden heeft in het prinselijk slot een feest maal plaats, waaraan 42 personen deelnemen. De Norddeutsche Allgem. Ztg." meldt, dat het vertrek van den Prins von Wied naar Albanië 1 waarvoor reeds de noodige voorbereiding getroffen zijn, nog een kort uitstel zal ondergaan. De Prins denkt tusschen 26 en 28 Febr. te Petersburg te zullen komen, teneinde zich aan Keizer Nikolaas voor te stellen en met de Russische staatslieden voeling te krijgen. Daaraan zal zich het vertrek naar Albanië aansluiten. Griekenland en de mogen dheden. De Grieksehe regeering heefi den gezanten te Atheneeen verbalenotaoverhandigd als antwoordop de laatste nota der mogendheden. Uit het antwoord blijkt dat Griekenland in de kwestie der Egeïsche eilanden compensaties vraagt voor de opgelegde beperkingen (drrt het de eilanden, die 't krijgt niet mag versterken). De regeering zal Turkije haar goedkeuring der voorwaarden mededeelen zoodra de Turksche regeering de verklaring der mogendheden dat de oplossing der eilandenk westie overeenkomstig de belangen van beide staten is, zal hebben goedgekeurd. Nadat op die wijze zekere waarborgen door Turkije zijn gegeven, is de Grieksehe regeering bereid zich te gedragen naar de voorwaarden der mogendheden, mhoudeude dat de eilanden noch versterkt mogen worden, noch voor vlootbasis of voor eenig militair doel mogen worden gebruikt. De regeering twijfelt er niet aan, of de mogend heden zullen besluiten dat de aan Griekenland toegewezen eilanden nooit zullen mogen blootstaan aan een aanval of aan een-ge vijandelijke opera tie. en dat langs de kust van Klein-Azië, tegen over de eila den gelegen, geen maatregelen voor een aanval mogen worden genomen. De regeering is bereid, Turkije hieromtrent de noodige waarborgen te geven en zal tegen smok kelhandel tusschen de eilanden en Klein-Azië w.iken. Ook zal zij de rechten der mohamme- daausche bevolking op de eilanden ontzien. Griekenland hoopt dat de mogendheden Turkije afdoende waarborgen zullen vragen voor de eer bieóimng der rechten en der vrijheid, die de Grieksehe bevolking van lm bros, Tenedos en Cas- tillorizo thans geniet en dat de amnestie, Waar over Griekenland en Turkije hel eens zijn gewor den, ook op de bevolking dezer drie eilanden za( worden toegepast. Verder hoopt Griekenland dat Castellorizo onder denzelfden vorm van bestuur zal komen, dien de mogendheden voor de twaalf door Italië bezette eilanden zullen kiezen. Griekenland heeft kennis genomen van het ver langen der mogendheden om Saseno bij Albanië in te lijven. Het zal zijn troepen last geven bin nen den gestelden termijn, de aan Albanië toe gewezen streken te ontruimen en neemt op zich in die strekén noch tegenstand te bieden noch aan te moedigen. Griekenland vestigt de aandacht der mogend heden op de wenschelijkheid om enkele dorpen in het district Argirokastro bij Griekenland te voegen en verklaart zich daartegenover bereid tot een grenswijziging, waardoor de kust van Albanië zich tot Kaap Panagia zal uitstrekken, en Albanië 2& miliioen gulden schadevergoeding te betalen. Griekenland vraagt waarborgen in het belaDg der Grieksehe bevolking in Zuidelijk Albanië, verzoekt het zelfbestuur van Chimarria te doen voortduren en vraagt afdoende onzijdigverklaring van het kanaal van Korfoe. Griekenland zal de streken in Zuidelijk Albanië aan de Nederlandsche officieren der gendarmerie overdragen en verzoekt de mogendheden, ter plaatse de grenzen van Koritsa te doen bepalen, om er de wijzigingen, noodig voor het verzekeren van goede betrekkingen tusschen Griekenland en Albanië, te doen aanbrengen. Totdat deze grensafbakening zal zijn geschied, zullen de Grieksehe troepen in bedoelde streek de natuurlijke grens bezet houden en daarna worden teruggetrokken. buitengesloten. Het amendement werd met 40 tegen 13 stemmen verworpen men veronderstelt dat bet ingediend is geworden, bm de stemming van den Senaat te toetsen. De verwerping wijst dan ook uit, dat er een besliste meerderheid in den Spnaat is ten gunste van het program van Wilson met betrekking op de scheidsrechterlijke verdragen. Het ambtelijk Russische inlichtingenbureau rectificeert eenige onjuiste opmerkingen in het artikel in de Nowoje Wremja, getiteld »De Rijks- regeering te Londen," waarin gesproken wordt over wisselen van gezichtspunten door den Engel- schen Minister van Buitenl. Zaken en de Russi sche en Fransche gezanten te Londen. Het doel, aldus luidt de tegenspraak, var. de te Londen plaats vindende beraadslagingen bestaat daarin, om eenheid te brengen in de beschouwingen en handelwijze van de Mogendheden der Triple En tente, ter zake van de indertijd ter conférentie van de gezanten van alle groote Mogendheden te Londen besproken vraagstukken, en waarbij de Mogendheden besluiten namen, die hen met el kander verbinden. De vorm waarin thans de uit wisseling van gezichten tusschen Mogendheden der Triple Entente plaats vindt, is gekomen met het doel om vereenvoudiging en bespoediging in de mededeeliogen betreffende de bedoelde vraag stukken te brengen. Bezoek der Koningin aan den Prins. Naar men verneemt, wordt de Koningin Don derdag van het bezoek aan den Prins in Duitsch- land in de residentie terug verwacht. BELGIë. In verband met het ontslag aan één hunner kameraden gegeven, zijn de Brusselsche taxi chauffeurs ten getale van 400 opnieuw in staking gegaan. De taxi-chauffeurs, die in staking gingen be toogden Zaterdag-avond in het centrum der stad. Een aantal van hen ongeveer 400 viel werkende chauffeurs aan. Drie taxi's werden be schadigd. Ou de Place de la Monnaie werd een taxi aangehouden, de chauffeur werd van zijn zetel gesleept en ruiten werden ingeslagen. Een dame werd door scherven gewond. Er werd een groote politiemacht gerequireerd, die de orde handhaafde- Er hadden geen arrestaties plaats. De betooging verliep zonder verdere incidenten. HAITI. Te Port Au Prince, bijven de soldaten van het revolutionaire leger onlusten uitlokken en daar de politie hen niet in toom kan houden, neemt de j ongerustheid toe. Men hoopt dat de toestand zal verbeteren els de geregelde troepen, die nu Cap Haitien insluiten, terugkeeren. MEXICO. Generaal Villa's lezing van de terechtstelling van Benton is de volgende Bonton is gewapend Vilia's kamp binnengekomen en heeft bij een woordenwisseling tusschen hem en Villa een j revolver op Villa gericht om hem dood te schieten- Hij werd ontwapend en voor een krijgsraad gebracht, die hem ter dood heeft veroordeeld. Villa neemt het standpunt in dat een buiten lander, die het leven van een officier bedreigt- niet langer de rechten, welke gewoonlijk aan noncomhattanten worden toegekend, geniet. Bartholomeo Lott, hoofdbestuurder van de La Paz-mijn te San Luis Potosi, is door regeerings- troepen gevangen genomen. Men beschuldigt hem, de opstandelingen van dynamiet te hebben voorzien. Lott verdedigt zich, door te zeggen dat hij niet durfde weigeren, omdat hij bang was dat de opstandelingen anders zijn personeel zouden doodschieten. Lott is tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. De Engelsche gezantsschapssecretaris die Carden in Mexico zal vervangen, is te Veracruz aange komen. Na een onderhoud met Lind, den bijzon deren vertegenwoordiger van president Wilson, is hij Daar de hoofdstad vertrokken. CHINA Bij de plundering van Liontsjiau op 29 Januari heeft de bende van den Witten Wolf naar schat ting 1300 mannen, vrouwen en kinderen vermoord. Een strijdmacht van 25,000 man rukt op naar de versterkingen die de bandieten bij Tsjangjan- koean bezet houden. Er bevinden zich ongeveer 2000 bandieten, de helft waarvan van moderne wapens is voorzien. Indien de regeering er niet in slaagt de bende uit te roeien, vreest men dat zij het middelpunt ▼an een nieuwen opstand zal worden. De regee- ringstroepen toonen niet veel lust de bandieten aan te vallen. De adjudant van Prins Hendrik. De adjudant van den Prins, luitenant ter zee 1e klasse, Bijl de Vroe, vertrekt a s. Maandag ochtend naar Hohemark, teneinde eenige weken bij Z. K. H. den adjudantsdienst te vervullen. De diefstal by de Ned.-Ind. Escompto-My. De correspondent van het Handelsblad" te Batavia, seint, dat in zake A. M. Sonneveld, be schuldigd van diefstal van f220 000 ten nadeele van de Ned. Ind. Esc. Mij. te Batavia, voor den raad van Justitie aldaar vijf j iren gevangenisstraf werd geëiseht,. Tegen de echtgenoote van be klaagde, die als van heliDg beschuldigd terecht staat, werd vijf maanden gevangenisstraf geëiseht. Electrise,h bedrijf te 'sGntvenhage. De gezamenlijke kosten van de werken tot uit breiding van de fabriek van het Haagsch Gemeen telijk Electrisch Bedrijf, waartoe in Augustus, jl. werd besloten en welke voorloopig gepaard gaan met de aanschaffing van twee turbo-dynamo's met bijbehoorende ketels, en voorts tot het bouwen naast de te verplaatsen loods voor berging van transformatoren enz., van een nieuwe meter werkplaats met laboratorium en een nieuw maga zijn worden geraamd op f 1.100.000. Voorloopig opgeborgen. De tramplannen der Dordtsche raadscommissie worden, voorloopig althans, opgebergen, als wordt goedgekeurd wat het Dag. Bestuur adviseert. Dit college merkt op, dat, waar door omstandigheden nu pas een beslissing zou kunnen worden geno men, de zaak niet van zoo spoedeischenden aard is, dat ze niet nog wat kan nog worden uitge steld, te meer, waar de bestaande concessie ulti mo Dcember 19 8 eiudigt en tegen dat tijdstip eigen exploiatie er wezen kan. De overname dier concessie voor dien korten duur loopt men dan mis. Verder hebben B. en W. bet oog op den financieelen toestand der gemeente en waar de exploitatie geld zal kosten, is er bij afdoening dezer aangelegenheid niet zoo'n dringende haast. De credietaanvrage der commissie ad f5000, voor het onderzoek der mogelijkheid van tramverbinding met andere gemeenten, willen B. en W. uitstellen tot de behandeling der gemeentebegrooting van 1915. Alsdan kan beter worden overzien de toestanden I der gemeentefinanciën en kan worden beslist of de gelden betiooren te worde gevonden uit de buitengewone of gewone middelen. taat de achterstallige coupons waren betaald en bovendien aan de verplichting tot uitloting van aandeelen der leening was voldaan, zoodat de Bondsafdeeling op financieelen vooruitgang mag bogen. Voor het nazien der administratie van den penningmeester werd nu een drietal leden ver- eischt, maar daar er zich slechts een beslist daar voor opgaf, terwijl andere voorloopig genoemd werden, werd de definitieve samenstelling der commissie uitgesteld, totdat laatst bedoelde leden daartoe zouden zijn aangezocht. Daarna deelde de voorzitter nog het volgende mede Het medelid Caspar Brinkhaus viert heden zijn diamanten bruiloft. Het bestuur is voornemens hem te gaan f-liciteeren en aller gelukwenschen over te brengen. Voorz. spreekt daarbij den wensch uit, dat hij nog vele jaren gespaard bltjve voor zijn gezin en voor de kerk die hy mede dient. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op 29 Maart. In die vergadering moet de bestuurskeuze plaats hebben, waarbij aan de beurt van aftreding zijn de heeren Groenendaal, De Haas, De Groot en Swinkels. Alleen van den heer Groenendaal weet men nog niet of hij zich weer ter beschikking zal stellen. Bovendien moet nog een keuze plaats hebben in de plaats van het bestuurslid, den heer Van Hees, die nog met aan de beurt van aftreding is, maar bij deze veikie- zing tegelijk ontslag wil nemen. Canaidaten kun nen door een 10-tal leden gesteld worden uiterlijk tot 12 Maart, 's avonds 10 uren. Den penningmeester verder dank brengend voor zijn uitgebracht verslag, merkt voorz. nog op, dat in de eerstvolgende vergadering het verslag van de verifieurs der rekening moet worden uitge bracht. Dan vraagt hij nog, dat zich een lid bereid zou willen verklaren om in het Singel kwartier de Volksbanier" te bezorgen. In ant woord op de vraag of dat bezorgen niet bet werk is van de Propagandaclub zegt voorz., dat dit werk nooit in handen dier club is geweest, waarop het betrokken lid nog vraagt of niet een of twee mannen der Propagandaclub zich met het bezorgen der Banier in het Singelkwartier zouden willen belasten. Als laatste nummer figureerde op de agenda voor deze vergadering de mogelijke stichting van eene St. Barbara-Vereenigmg, zooals die o.a. te Rotterdam, tot groote voldoening werkzaam is. Uit de voorloopige medeelingen die voorz. daar omtrent doet en door door de nadere uiteenzet ting van den heer d Hanis, penningmeester van »St. Barbara te Rotterdam en lid der Bondsaf deeling alhier, blijkt, dat hier geen sprake is van concurrentie met de bestaande begrafenis-vereeni- gingen. De leden der St. Barbara-Vereeniging bedoelen alleen bij overlijden van een hunner alle mogelijke eerbewijzen te geven aan het graf, voor de rust der ziel te bidden en voor de achter- blijveriden zooveel mogelijk te zorgen. Daartoe behoort ook een passelijke rouwkamer in het sterfhuis in te richten. Om tot die mogelijke op richting van eene St. Barbara- Vereeniging te komen, wil men een speciale vergadering beleggen, waaraan voldoende putdiciteit zal worden gegeven! Door de nadere mededeelingen van den heer d Hanis blijkt nog, dat men bedoelt eerst eene vergadering ter aanvankelijke bespreking te hou den, waarvoor desnoods een eerw. spreker ter be schikking zal zijn, om dan te overleggen, wanneer een tentoonstelling van de rouwkamer zal plaats hebben en zoodoende tot de oprichting van een onderafdeehug »St Barbara" te komen. In Rot- tei dam werkt die onderafdeeling zeer ten gUDSte van de Bondsafdeeling. Bij ieder sterfgeval, waarin »St. Barbara" optreedt, windt zij nieuwe leden en verwerft de afdeeliug nieuwe Bondsleden. Na eenige bespreking wordt besloteo, bedoelde pro- paganda-vergadering op Donderdag 19 Maart, s avonds S ure, te houden. Niets meer aan de oi de zijnde, sluit de voorzitter daarna de verga dering, zooals zij geopend ismet gemeenschap pelijk gebed. Stationsemplacement. De Eerste Kamer heeft zonder stemming aange nomen het wetsontwerp tot onteigening ten be hoeve der uitbreiding van het stationsemplace ment Schiedam. De Amerikaansche Senaat heeft in zijn joDgste zitting over het scheidsrechterlijk verdrag met Spanje beraadslaagd. Een amendement werd in gediend, waarbij de vraagsukken die be trekking hebben op de Panamakanaal-tollen, de immigratie de toelating van kinderen tot de scholen in de afzonderlijke staten, en alle vraag stukken, die verband houden met de Monroe-leer. van de scheidsrechterlijke uitspraken zullen zyn Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, gisteren weder op den gewonen tijd gehouden! deelde de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, na vast stelling der notulen, mede de namen der uitge treden en nieuw toegetreden leden. Onder dege nen, die de Bondsafdeeling moest missen, behooren de overleden leden W. Vos, C. T. Govaart en J. J. Prein, die in aller godsdienstig aandenken wer den aanbevolen. Waar den vorigen keer de vergadering wegens de geringe opkomst niét had kunnen doorgaan, moest nu ïn.deze vergadering het financieel ver slag worden uitgebracht en verifieurs voor het nazien der rekening worden benoemd. Uit het jaarverslag, daarna door den penning meester, den heer H. H. Voorwald uitgebracht, bleek, dat de rekening op 31 Dec. II. sloot, met een kassaldo van f 168.62. De exploitatie rekening sloot met een saldo van f 1105.72, grootendeels op afschrijvingen geboekt. - De penningmeester voegde aan dit verslag nog toe, dat by dit resul- Eleetriseh klokluiden en orgeltrappexi. Vele Katholieken die Zaterdag avond de klokken nan de St. Jauskerk aan de Lange Haven her haaldelijk hebben hooren luiden, zullen niet aan stonds de ware oorzaak van dat voortdurend klokluiden hebben vermoed, maar dit wellicht met het Zondag ingaand Veertigurengebed in ver band hebben gebracht. Toch was daartoe ditmaal een bijzondere aanleiding. Door het aanbtengen van electrische beweegkracht worden toch voor taan in genoemde kerk zoowel de klokken elec trisch geluid als het orgel electrisch getrapt. Het klokluiden geschiedt nu door een enkele handbeweging van uit de sacristy, waar een schakel bord is aangebracht, waarop het klokluiden eh, desgewenscht ook het orgeltrappen, wordt gere geld. Het klokluiden geschiedt, doordat de as van den motor door een ketting verbonden is met de as van de klok, waarbij het apparaat dan den dienst doet, die anders de klokluider verricht. De koster werpt den hefboom om, ziet aanstonds op den amphèremeter, dat er stroom is en dus de klok luidt en doet met een enkele handbeweging weder het klokluiden ophouden als de tjjd daar voor verloopen is. - Het orgeltrappen wordt door den organist zelf geregeld door het in en uitscha kelen van het register. Terwijl anders de orgel trapper de pomp in beweging brengt, die den blaasbalg vult, wordt dit nu door den electrischen stroom verricht bij contact van den motor met den blaasbalg. Acht men dit noodig, dan kan, zooals wij zeiden, ook door een enkele handbe weging van uit de sacristy het orgeltrappen ge regeld worden. Deze electrische installatie - die zich thans nog tot het luiden der groote klokken beperkt, terwijl echter deze week ook het luiden van de Angelusklok en het trappen van het orgel zal geregeld zijn wordt geleverd door de Herforder Electriciteitswerken van de firma Bokelmann Kuhlo te Herford nabij Qsnabruck in Westfalen. Deze bekende Duitsche firma heeft reeds soortge lijke weiken uitgevoerd in de St. Servaaskerk te Maastricht, de Kathedraal en de Munsterkerk te Roermond, en alom met groote voldoening. Zy

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2